Page 1 of 1

Recepti

Posted: 13 Mar 2012, 17:03
by ombia
...zamisljeno kao tema samo za recepte, da se ne moraju traziti sto godina izmedju svih ostalih zachatanih tema. Komentirati ionako mozemo na svim ostalim temama. :zubo:


Kukurzni kruh by Mulica


hvala na pohvalama, kruh je jako jako jednostavan!
recept mi je dala donata na krstarcici, već sam ga zalipila ode, al mi je do sad dala toliko savjeta da više nema smisla keljit samo to!

sad ću napisat i recept i savjete, izgledat će komplicirano, al je jako jako jednostavno...ovo sam samo ja napisala apsolutno sve bitno!

tu zapravo pocinje recept, ovo prije je blabla by Mulica

Treba: 200 grama kukurznog brasna, 600 grama glatkog brasna, vrecica kvasca, sol

dakle, 200g kukuruznog brašna, preliti s 200ml kipuće vode, promiješati (ja promiješam s pinjurom i razbijem grudice) i pustiti da se ohladi! kad se ohladilo dodati 600gm glatkog brašna, 350ml tople vode, i vrećicu kvasca i soli po želji (ona stavlja 1 i po žličicu jer ne voli slani kruh, a ja sam odma uduplala - dobije se slanost onako ko iz dućana)! sve smiksati mikserom s nastavcima za tijesto i zatim rukom oblikovat kuglu, staviti u zdjelu, pokriti krpom i pustiti da se digne (ako je toplo, oko 2 sata).

kad se tijesto diglo, izvaditi ga na pobranejnu radnu podlogu, ne mijesiti ga ponovno, nego ga razvući kao da radite pizzu, a zatim preklopiti kao kuvertu! preklopljenom stranom prema dole, staviti na pobrašnjenu krpu i pustiti da se još jednom digne!

pripremite posudu s poklopcem (ja sam koristila obični lonac s poklopcem, bez plastičnih dijelova), pećnicu zagrijte na 240C! u lonac sam stavila papir zapečenj, na njega kruh, opet ono preklopljenom stranom put dole! zdjelu poklopiti, staviti u pećnicu i temperaturu odmah smanjiti na 190C! kruh se peče oko 45-60min u poklopljenoj zdjeli! zadnjih 10ak minuta, kad je već pečen, možete ga izvadit iz zdjele i stavit samo na rešetku, tako da se zarumeni sa svih strana!

izvadit iz pećnice, stavit na rešetku da se hladi (kako vlaga ne bi sjela na dno korice)!
bitno je da se prvih 20min pećnica ne otvara, niti diže poklopac, jer bi zbog promjene temperature kruh mogao pasti! :D

može se peći i u običnoj tepsiji, al vam se neće ovako fino dignit i neće se raspuknut po vrhu

Re: Što kuhate? (recepti i sličke poželjni)

Posted: 21 Mar 2012, 16:28
by Mulica
blue » wrote:Mulice ajd stavi recept za salatu :S :cerek:
Poriluk :klopa: :cerek:
salata od poriluka:

- 2 srednja poriluka - samo donja polovica
- mala konzerva kukuruza šećerca
- 2 tvrdo kuhana jaja - na kockice
- pola kiselog vrhnja (plava čašica) - možeš i manje, koliko želiš
- nisam imala, al odlično bi pasao feta sir na kockice :S
- od začina samo sol

poriluk narežeš na tanke kolutiće! ako ga možeš jest sirovog, samo ga posoli i pusti da odstoji malo! ako ga ne voliš sirovog (kao ja :zubo: ), onda ga prokuhaj u vodi, onoliko koliko ti paše! dobro ga procijedi i pomiješaj sa svim ostalim sastojcima, pusti da se ohladi u frižideru i papaj! :cerek:

(kopirala otamo :o )

kad se ohladi, ljepša je, osvježavajuća! ako voliš svježi poriluk, onda je još osvježavajućija ( :rofl: ), al ono...ja ti ne volim sirovo! :o

Re: Što kuhate? (recepti i sličke poželjni)

Posted: 21 Mar 2012, 22:18
by Mulica
Aristocat » wrote:Molim recept za Piletinu s porilukom. :)

Izgleda vrlo ukusno! :)
hvala, evo ga! :cerek:

piletina s porilukom i curryjem:
- 400g pilećih fileta - narezat na veće komade
- 2-3 srednja poriluka - narezat na kolutiće
- 2-3 češnja češnjaka
- malo vode + 1-2 dcl bijelog vina
- 1 dcl kiselog vrhnja
- maslo i maslinovo ulje
- sol, papar, vegeta, curry

na maslu i maslinovom ulju ispečeš piletinu! izvadiš i na istu masnoću staviš poriluk, posoliš i pustiš da uvene! vratiš piletinu, dodaš češnjak, dinstaš 2-3 minute, zaliješ sa pola čaše vode i dodaš curry! kad iskuha, zalijevaš vinom dok se ne skuha! provjeriš začine i dodaš kiselo vrhnje! promiješaj sve i ugasi! nemoj puno kuhat kiselo vrhnje, meni znaju nastat 'mrvice' :zubo:

njoke su bile domaće, smrznute pa sam ih samo skuhala! :D

Recepti

Posted: 27 Mar 2012, 13:32
by Mulica
Morticia » wrote:Mulice, RECEPT za kruh!!! :klopa: :klopa: :klopa:
recept je ovaj: http://www.coolinarika.com/recept/slatk ... s-cimetom/
s tim da sam ja pravila od 500g brašna jer mi je kalup dug 30cm!

šećer za posipanje sam smanjila, i koristila sam tamni muscovado! u tijesto sam stavila koricu cijele naranče, a preko masla, šećera i cimeta sam posula još jednu vrećicu rum šećera, i posula šakom sjeckanih blanširanih badema! :cerek:
kad sam sve posložila u kalup, onda sam još zalila sve sokom i koricom jedne naranče! :D

naravno, možeš i bez svega toga! :o

preporučam ga, mama mi je zabranila da ga više ikad napravim! sinoć je prije kreveta nakon što je oprala zube, otkidala još jedan komad i opsovala samu sebe u bradu! :rofl:
buba će ga žvakat samo tako, garantiram! :S

ajvi, to i ja planiram pravit uskoro! :cerek: odlično mi izgleda!

ja danas pileće filete punjene gorgonzolom zapečene s pasiranom rajčicom! :zubo: recpet ni od kuda, trošim ono što imam u frižideru!

Re: Recepti

Posted: 05 Apr 2012, 11:30
by Pješčana
Bios » wrote:Opet sam pekla ovaj kolač koji radim napamet. Dosta mi ga je. :D

Image

Re: Recepti

Posted: 05 Apr 2012, 11:32
by Pješčana
Vinska torta
ombia » wrote:
Evo link na moj post na onom forumu

http://www.forum.hr/showpost.php?p=3051 ... count=8154

Re: Recepti

Posted: 05 Apr 2012, 11:35
by Pješčana
Bios » wrote:Uvijek zaboravim da sam stavljala sličke na onom forumu ne na ovom. :zubo:

PITA OD JOGURTA

TIJESTO:

40 dkg brašna
15 dkg šećera
6 žumanjaca
25 dkg maslaca
1 prašak za pecivo
1 vanilin šećer
Ribana korica limuna
Izmiješati sve sastojke. Podijeliti tijesto u 2 dijela (2/3 i 1/3). Veći razvaljati (između dva masna papira ili dio po dio stanjiti među dlanovima i staviti na dno pleha). Peći 10-15 min na 180°C. Drugi dio oblikovati u valjak i staviti u duboko oko 40 min, a može i duže.

KREMA:

4 jogurta
2 kisela vrhnja
20 dkg šećera
6 tučenih bjelanjaka
5 žlica brašna
1 vanilin šećer
Limunova korica
Pomiješati sve sastojke i na kraju umiješati snijeg od bjelanjaka. Izliti na pečeno i ohlađeno tijesto. Na vrh izribati smrznuto tijesto. Peći oko 30min na 150.

Re: Recepti

Posted: 05 Apr 2012, 11:36
by Pješčana
Bios » wrote:Pogačice sa sirom:

Image

:D

Re: Recepti

Posted: 05 Apr 2012, 11:37
by Pješčana
Bios » wrote:Nisu, slane su. :D

Pogačice sa sirom

25 dkg brašna
25 dkg maslaca
2 žumanca
25 dkg svježeg sira
1 prašak za pecivo
na vrh noža soli

Brašno prosijati u posudu. Napraviti malo udubljenje i u njega dodati maslac na listiće, žumance, sir, prašak za pecivo i sol.
Umijesiti tijesto, razvaljati ga, pa presaviti. Ponoviti 5-6 puta. Svaki put kad se presavije, razvaljati ga. Ostaviti tijesto 1-2 sata u hladnjaku. Ohlađeno ponovno razvaljati do debljine 1 cm.
Malom čašicom za rakiju izrezivati pogačice. Premazati ih tučenim žumancima (ja sam to zaboravila, sjetila sam se kad sam ih već stavila peći). Peći oko 15min na 200°C.
Bitno je da su svi sastojci hladni i da radiš brzo da se tijesto ne stigne ugrijati.

S obzirom da je to lisnato tijesto mogu se otvoriti i puniti namazima raznim.

Re: Recepti

Posted: 05 Apr 2012, 11:38
by Pješčana
Bios » wrote:Još jedan. :D Mokra čokoladna torta:

Image

Re: Recepti

Posted: 05 Apr 2012, 11:38
by Pješčana
Bios » wrote:Nemam pojma zašto se zove mokra. :D

Recepatić, evo:

Mokra čokoladna torta

150 g čokolade za kuhanje
100 g maslaca
4 žumanjka
3 žlice šećera
2 žlice brašna
snijeg 4 bjelanjka
1 vanilin šečer

Žumanjke pjenasto izmiješati sa šećerom. Čokoladu s maslacem otopiti na pari. Kad se malo ohladi, pomiješati s tučenim žumancima i dodati brašno. Umiješati snijeg od bjelanjaka (da bi snijeg bio čvršći staviti u bjelanjke prstohvat soli i pred kraj 1 vanilin šećer).

Izliti tijesto u namaslani i pobrašnjeni okrugli kalup. Peći 20-25min na 180°.

Ja je još premažem marmeladom (ovaj put pekmezom od šljiva) i pospem mljevenim orasima ili bademima.

Re: Recepti

Posted: 05 Apr 2012, 11:39
by Pješčana
Bios » wrote:Kiflići s marmeladom:

Image

:D

Re: Recepti

Posted: 05 Apr 2012, 11:40
by Pješčana
Pješčana » wrote:jaffa torta
Image

jednostavno je. Potrebno je
4 jaja, 10 žl šećera, 20 žl mlijeka, 20 žl brašna, 15 žl ulja, pecivni prašak.
Pomiješate ja ja i šećer, zatim dodajete ostalo, promiješate dobro, razdvojite dio i tom manjem dijelu dodate 3 žl kakaa. obje smjese stavite odvojeno peći, a kad se nakon ca. 30 min ispeku, crni dio usitinite, dodate mu koricu 1-2 naranče i sok iscijeđenih 6 naranči, 2 žl marmelade, malo ruma( ja sam stavila umjesto rum šećer). izmiješate i stavite povrh svijetlog tijesta. povrh svega, za glazuru: 200 g čokolade za kuhanje i 10 žl vode ter 5 g maslaca otopiti na pari i preliti vrh.
Sam recept u originalu ima više šećera, no ja sam smanjila jer nema potrebe, meni se više sviđa citrusna nota ovako

Re: Recepti

Posted: 05 Apr 2012, 11:41
by Pješčana
Bios » wrote:Eh, da, dugujem i recept za one kifliće.

KIFLIĆI S MARMELADOM

(ili sirom, čokoladom, blitvom...)

1/2 l toplog mlijeka
4 žličice šećera
1 svježi kvas
1 žličica soli
10-15 dkg brašna

Pomiješati i ostaviti 10-15 min da se diže.

1 kg brašna
2 cijela jaja
4 dcl ulja

Pomiješati s gornjom smjesom dok se ne dobije tijesto koje se ne lijepi za podlogu.

Podijeliti ga na 10 komada. Svaki dio razvaljati (rukama, kao da radite kore za pitu, podlogu ne treba posuti brašnom) u krug i izrezati na 8 dijelova. Na svaki trokut staviti žličicu nadjeva, zarolati u kiflić i peći 15-ak min na 180° na masnom papiru.

Re: Recepti

Posted: 05 Apr 2012, 11:42
by Pješčana
Bios » wrote:Keksi s orasima, bademima i čokoladom:

Image

Re: Recepti

Posted: 05 Apr 2012, 11:43
by Pješčana
Bios » wrote:Evo samo da ga prepišem s masnog papirića. :D

KEKSI S BADEMIMA, ORASIMA I ČOKOLADOM

1/2 kg brašna
250 g maslaca
15 dkg badema (mljevenih)
15 dkg oraha
2 jaja
1 prašak za pecivo
1 vanilin šećer
20 dkg šećera
1/2 dcl mlijeka

Umijesiti tijesto, otkidati komadiće rukama, oblikovati kuglice i u sredini svake pritisnuti prstom da nastane udubina. Poslagati ih na pleh prekriven masnim papirom i peći na 150-160°, 15-20 min.

Kad se ohlade u svaku udubinu žličicom staviti čokoladnu glazuru.

Re: Recepti

Posted: 10 Apr 2012, 10:27
by Pješčana
Mulica » wrote:ovo sam pravila za vikend, nema recepta, smućkala sam najjednostavnije što sam mogla jer nisam imala dostupnu aparaturu za neke gluposti činit! :zubo:

enivej, pita s višnjama i čokoladom:


before:
Image

after:
Image

Image

Re: Recepti

Posted: 10 Apr 2012, 10:28
by Pješčana
ElliQuinn » wrote: Ovo sam jela u Tortama i tome. Mljac!

Inače, ako hoćete kolač bez brašna i volite kokos možete napraviti i ovo:

Tijesto:
4 bjelanjka i 2-3 žlice šećera istučete u snijeg i dodate 100 g kokosovog brašna (nemojte istresti baš sve brašno, ostavite malo da pospete po kolaču za ukras) te ispečete (15 - 20 minuta na 180 stupnjeva).

Krema:
4 žutanjka i 2-3 žlice šećera izmiješate pjenasto.
100 g čokolade za kuhanje otopite na pari i umiješate žutanjke sa šećerom. Na kraju, u smjesu umiješate 100 g maslaca te izlijete na tijesto.

Pustite da se krema ohladi i premažite kolač šlagom na koji pospete malo kokosovog brašna.


Izvorni recept ima više žlica šećera i više maslaca (u stvari, margarina), a i sama smjesa je dvostruka. Kolač je jela i moja mama, koja inače frnji nosom na kokos.

Re: Recepti

Posted: 10 Apr 2012, 10:29
by Pješčana
Bios » wrote:Trobojni s borovnicama:

Image

I Ellina torta s kokosom:

Image

Slike su onako žblj, ali nisam imala vremena za naslikavanje jer mi pograbiše eksponate. Ove torte već pola nema. Rekao je stariji da nam je to novi omiljeni kolač. :D

Mortišinu radim u subotu.

Re: Recepti

Posted: 10 Apr 2012, 10:30
by Pješčana
Bios » wrote:Obični keksi

Image

Po ovom receptu. Hvala Mulice što si me podsjetila da postoji ova stranica. :D

Re: Recepti

Posted: 10 Apr 2012, 10:30
by Pješčana
Morticia » wrote:Evo ti najbolja i najjednostavnija čokoladna torta na svijetu.
Garantiram ti uspješnost, a ako netko ne bude zadovoljan vraćam pare. :o

CRNA TORTA

SASTOJCI:

6 jaja
20 dag šećera u prahu
20 dag maslaca
10 dag oraha
3 žlice kakaa
10 dag čokolade
2 dl slatkog vrhnja

PRIPREMA:

Žumanjke i šećer dobro izmiješajte, zatim dodajte pjenasto izmiješani maslac, mljevene orahe, kakao i rastopljenu čokoladu. Na kraju umiješajte čvrst snijeg od bjelanjaka. Smjesu podijelite na dva jednaka dijela. Jedan dio stavite u namazani i mrvicama posuti oblik za tortu, pa stavite peći na temperaturu od 185°C (458 K) oko 40 minuta. Drugi dio spremite u hladnjak. Kad je prvi dio pečen, ohladite ga i premažite s nepečenim dijelom smjese iz hladnjaka. Ukrasite tučenim slatkim vrhnjem.


NAPOMENA: ove količine su ako radiš kao kolač, ako radiš kao tortu SVE DUPLO.
I naravno, pečeš u kalupu za tortu.
Također, budi jako oprezna s dužinom pečenja, meni je već za 20 minuta gotovo. ako slučajno ostane malo nepečeno u sredini nije bitno jer nema brašna u smjesi.
Bitno je pustiti da se jako dobro ohladi, obavezno barem preko noći u hladnjak.

Ne mo'š nać ništa jednostavnije, a ukusnije, garantiram. :o :top:

Re: Recepti

Posted: 10 Apr 2012, 10:31
by Pješčana
Bios » wrote:Presjek popodne. Ne mogu je rezati prije nego on puhne u svjećice. :D

Jako jednostavna torta. Dva biskvita, tamni i svijetli (kao za mramorni). Dvije kreme: 100 g tamne čokolade otopiti u 350 ml slatkog vrhnja i 100 g bijele čokolade (radila sam s bijelom kuverturom) rastopiti u 350 ml vrhnja, dobro ohladiti i svaki izmiksati s 3 žlice kremfixa.

Slagati bijeli biskvit (dakle, svaki treba prerezati na pola), tamna krema, tamni biskvit, bijela krema. Preostali biskvit izrezati u trokute i na svaki marmeladom zalijepiti krug od biskvita suprotne boje.

Ostaviti da se dobro stisne u hladnjaku preko noći i ujutro ukrasiti tučenim slatkim vrhnjem i komadićima čokolade.

Re: Recepti

Posted: 10 Apr 2012, 10:33
by Pješčana
*jezebel* » wrote:evo nesto jednostavno i njezno, a moze se jesti toplo: kolac s citrusima, bademima i maslinovim uljem. vise je kao biskvit (malcice podsjeca na one kupovne mjesavine za kolace od limuna), ali dovoljno socan i aromatican cak i meni koja bas i ne ljubim biskvite. radila sam po izmijenjenom receptu iz linka nize. brasno sam malo smanjila, ulje i mlijeko malo povecala, stavila malo vise badema (kupovni u listicima, nisam dodatno usitnjavala) i dosta vise narancine korice, secer smanjila (obavezno smanjite secer, u receptu je stvarno previse). pokapano s malo cijedjene narance i posluzeno s filetiranom narancom, staubom i koricom. pekla sam u nesto vecem kalupu (onaj uobicajeni 11-incni) pa sam skratila vrijeme pecenja.

http://www.foodnetwork.com/recipes/giad ... index.html

slike su lose i brzinske, ali buduci da ih nema u linku...

Image

Image

Re: Recepti

Posted: 10 Apr 2012, 10:33
by Pješčana
blue » wrote:Osnova je ovaj recept s Coolinarike:

Promijenila sam-
pravila sam s višnjama, ne s jagodama;
izbacila sam vodku/martini iz kreme, umjesto želatine koristila sam kremfix;
i glazuru na vrh, nekako mi je kolač prazan bez toga :zubo:

Ispalo je lagano, sočno i malo kiselkasto (višnje). Mislim da treba više čokolade u biskvit, malo mi je bio bljedunjav :D

Image

Re: Recepti

Posted: 10 Apr 2012, 10:34
by Pješčana
Bios » wrote:Torta malom za rođendan:

Image

Re: Recepti

Posted: 10 Apr 2012, 10:36
by Pješčana
Mortišina čokoladna torta
Bios » wrote:Presjek:

Image

Torta je odlična. Nisam ništa mijenjala u receptu.

Re: Recepti

Posted: 10 Apr 2012, 10:37
by Pješčana
Mulica » wrote:što je manje masla u tijestu, više će pucat! :ne zna:
voda u zamjenu za maslo će samo pomoć vlažnosti tijesta, ali kod valjanja će stvorit probleme!

ja ti gotovo svako prhko radim po receptu:
250g brašna
120 g masla
malo soli/ako je slatka pita, onda ide 2 žlice šećera u prahu
1 jaje
žlica hladne vode/mlijeka/vrhnja

najbolje bi bilo zamijesit ga u food procesoru! spas :S

a kad ga valjaš, valjaj ga između 2 papira za pečenje! :S ništa se ne lijepi, tijesto ne puca, lakše se valja! :S
smanjivanjem maslaca imat ćeš samo još više problema s valjanjem! viruj mi, ja na 350g brašna stavila 130g masla! valjala sam ga pola sata...ne lažem, ne preuveličavam...pola sata!!! i onda sam ga krpala, bilo je tvrdo ajme bože! :zubo:

Re: Recepti

Posted: 02 Jul 2012, 19:36
by Euklid
Kako se klonka bavi diplomskim a nitko me nije pozvao na filanu papriku unatoč mojem jasno iskazanom interesu za istu morao sam si sam nekaj skuhat:

ŠPAGETI U BIJELOM UMAKU OD VRGANJA


Sastojbine:


Image

Image

Image

Image


Luk nasjeckati te na ulju kratko propirjati.
Dodati narezane vrganje (ovi su iz škrinje) a pred kraj i vrhnje za kuhanje te malo soli i papra.
Istovremeno skuhati špagete al dente (neam pojma kaj to znači al sigurno je nešto kul).
Po želji posuti parmezanom.

Image

Image


Za desert preporučujem veću količinu neiskorištenog sladoleda :(

Re: Recepti

Posted: 02 Jul 2012, 19:41
by Pješčana
euklid :S :D

Re: Recepti

Posted: 02 Jul 2012, 19:56
by Euklid
Da sam znao da će ti se ovak dopasti skuhao bi malo veću količinu i pozvao te.
Ovak sam sve pojeo sam.

Ima još malo sladoleda...

Re: Recepti

Posted: 02 Jul 2012, 20:28
by ombia
E bas si si dao truda sa ovim stripicem. :S
Kod mene se pece kukurzni kruh, da nekako prezivim jebenih 17 stupnjeva i kisu.

Re: Recepti

Posted: 05 Jul 2012, 19:18
by Euklid
Kus-kus s grabovim djedom i povrćem

(ekskluzivno samo na trkeljanje.com)

Sastojbine:

- kus-kus

- grabovi djedovi - gljiva slična vrganju, ove sam je godine prvi put nabrao pa možda i nije ta, ako me sutra nema na forumu onda znači da je neka druga i recept pada u vodu - kontaktirati judolina oko vrste

- rajčica

- paprika

- mahune na salatu od jučer


Image

Image

Image


Receptura:

- kus-kus preliti vrućom vodom i ostaviti par minuta kako to već kaže blue

- dok čekamo da kus-kus nabubri gljive propirjati na malo maslaca, dodati narezanu papriku a bogami i rajčicu, na kraju ubacimo i malo mladih mahuna od jučer ako je šta ostalo

- kad kusonja popije svu vodu ubacimo i njega, promiješamo i stavimo začina po želji

- sve skupa natrpamo u oblu zdjelicu pa iskrenemo na tanjur i voila :klopa:

Image


tu sam malo zasrao s dekoracijom od krastavaca ali nema veze

Image

-za desert marelice:

Image



- moram priznat da sam ugodno iznenađen s tim kus-kusom, do sad sam mislio da se Ana Ugarković i ostali po običaju samo preseravaju s neuobičajenom namirnicom ali sad uviđam svoju grešku

dobar tek

Re: Recepti

Posted: 06 Jul 2012, 14:35
by judolino
Euklide, po slici ne mogu odgonetnuti je li to uistinu grabov djed jer su gljive osušene, ali djed je poznat po tome da pocrni kad se suši.
Javi ako umreš od trovanja. :D

Inače, Rusi bacaju gljive na suhu tavu, pa tek kad ispari voda dodaju ulje i luk, dinstaju dok se luk ne zdinsta pa ubace vrhnja i malo kopra.

Djed je inače dobar za sušiti jer friški ima ljigavu konzistenciju. Meni je najbolji u prahu.

Re: Recepti

Posted: 06 Jul 2012, 14:38
by Morticia
A jel' to puca?

Re: Recepti

Posted: 06 Jul 2012, 14:38
by Margarita
judolino » wrote: Djed je inače dobar za sušiti jer friški ima ljigavu konzistenciju. Meni je najbolji u prahu.
Zbog te ljigavoće ih i volim.

Re: Recepti

Posted: 06 Jul 2012, 14:57
by baja
judolino » wrote:...
Inače, Rusi bacaju gljive na suhu tavu, pa tek kad ispari voda dodaju ulje i luk, dinstaju dok se luk ne zdinsta pa ubace vrhnja i malo kopra.
...
dakle, stoji ono da se gljive ne dinstaju/obrađuju u zatvorenoj posudi?

Re: Recepti

Posted: 06 Jul 2012, 15:04
by judolino
baja » wrote: dakle, stoji ono da se gljive ne dinstaju/obrađuju u zatvorenoj posudi?
Ne baš, dinstaš ih na umjerenoj vatri poklopljene, ali tako da voda isparava ispod poklopca. Na kraju ih otkriješ. Naravno, to je ruska fora, možeš ti njih dinstati i otklopljene.

A ti, Mardž, da si kanibalka, Lavka Slinića bi pojela... :rofl:

Re: Recepti

Posted: 06 Jul 2012, 15:10
by Margarita
judolino » wrote: A ti, Mardž, da si kanibalka, Lavka Slinića bi pojela... :rofl:
Dalo bi se pancete napravit.

Re: Recepti

Posted: 06 Jul 2012, 15:26
by judolino
Margarita » wrote: Dalo bi se pancete napravit.
Običnom čovjeku bi trebalo ugraditi tri premosnice dok bi poždero to krme...

Re: Recepti

Posted: 06 Jul 2012, 16:21
by Euklid
judolino » wrote:Euklide, po slici ne mogu odgonetnuti je li to uistinu grabov djed jer su gljive osušene, ali djed je poznat po tome da pocrni kad se suši.
Javi ako umreš od trovanja. :D

Inače, Rusi bacaju gljive na suhu tavu, pa tek kad ispari voda dodaju ulje i luk, dinstaju dok se luk ne zdinsta pa ubace vrhnja i malo kopra.

Djed je inače dobar za sušiti jer friški ima ljigavu konzistenciju. Meni je najbolji u prahu.


Znam, prijatelju.
Po fotki koju sam stavio teško je razaznat da je uopće riječ o gljivama.
Ovi djedovi nisu ni sušeni nego samo očišćeni i stavljeni u duboko.

Zapravo sam te htio na ovaj način dozvat da pišeš ovdje jer vidim da se logiraš ovih dana a ne ostavljaš pisanih tragova.

Vidio sam šta su ti uradili tamo. Za onakav odličan post 500 bodova. Iako je sporan samo naci boj koji vrijedi pišljivih 30.
Iako se ni malo ne slažem s tvojim stavovima jerbo vjerujem, ipak volim čitati to što pišeš. :S

Re: Recepti

Posted: 06 Jul 2012, 16:39
by judolino
Euklid » wrote:

Znam, prijatelju.
Po fotki koju sam stavio teško je razaznat da je uopće riječ o gljivama.
Ovi djedovi nisu ni sušeni nego samo očišćeni i stavljeni u duboko.

Zapravo sam te htio na ovaj način dozvat da pišeš ovdje jer vidim da se logiraš ovih dana a ne ostavljaš pisanih tragova.

Vidio sam šta su ti uradili tamo. Za onakav odličan post 500 bodova. Iako je sporan samo naci boj koji vrijedi pišljivih 30.
Iako se ni malo ne slažem s tvojim stavovima jerbo vjerujem, ipak volim čitati to što pišeš. :S
E, kad te Musa Moderatordžija nemre nabit na kolac, onda ti uvali 500 kvrga...

Jebo politiku, ajmo mi o gljivama te ostaloj miloj nam hrani.

Re: Recepti

Posted: 06 Jul 2012, 16:47
by Euklid
Slažem se,

jesi bio šta u berbi zadnjih dana pošto beremo blizu jedan drugog?

Ja čekam jednu dobru kišu al nikako da dođe, a kad su bile kiše onda nisam imao vremena...

Re: Recepti

Posted: 06 Jul 2012, 17:20
by Margarita
Planirala sam sutra u gljive. Ali dok ja u cik zore oko podne dođem do šume, nema ničega.

Re: Recepti

Posted: 06 Jul 2012, 18:40
by judolino
Euklid » wrote:Slažem se,

jesi bio šta u berbi zadnjih dana pošto beremo blizu jedan drugog?

Ja čekam jednu dobru kišu al nikako da dođe, a kad su bile kiše onda nisam imao vremena...
Đe blizu? Koji potez?

Nema ništa, buraz, fali kiše.

@Mardž: ko što rekoh - nema kiše. Javit ću kad nešto krene.

Re: Recepti

Posted: 06 Jul 2012, 18:46
by Euklid
Pa ja ponekad navratim u šume oko Kravarskog a ti si malo južnije, ne?

Re: Recepti

Posted: 06 Jul 2012, 18:56
by judolino
Euklid » wrote:Pa ja ponekad navratim u šume oko Kravarskog a ti si malo južnije, ne?
Ja sam u Gudcima, između Lukavca i Dubranca. Jel znaš di je birc Vratija se Šime? Ako budeš u prolazu, mogli bismo kaj :zivili:

Re: Recepti

Posted: 06 Jul 2012, 19:04
by Euklid
Znam di su Gudci, prošao par puta tamo, znam i birtiju :Pivo:

tamo kod tebe ima jedan dobar crnogorični potez ali ga nisam stigao obići samo sam ga snimio s motora

jel ima tamo kaj?

Re: Recepti

Posted: 06 Jul 2012, 19:20
by judolino
Euklid » wrote:Znam di su Gudci, prošao par puta tamo, znam i birtiju :Pivo:

tamo kod tebe ima jedan dobar crnogorični potez ali ga nisam stigao obići samo sam ga snimio s motora

jel ima tamo kaj?
Zna biti vrganja i vrganjevki, te brinovki, ali ja uglavnom lovim na drugim lovištima.

Re: Recepti

Posted: 06 Jul 2012, 19:26
by Euklid
Čim završim neke poslove koje još imam tu u Zagrebu gibam na more

ali od kraja kolovoza pa na dalje možemo zajedno u jedno gljivarenje i :Pivo:

Re: Recepti

Posted: 06 Jul 2012, 19:34
by judolino
Euklid » wrote:Čim završim neke poslove koje još imam tu u Zagrebu gibam na more

ali od kraja kolovoza pa na dalje možemo zajedno u jedno gljivarenje i :Pivo:
Može, buraz, samo javi! :five:

Re: Recepti

Posted: 06 Jul 2012, 22:24
by Euklid
dogovoreno :top:

Re: Recepti

Posted: 23 Jul 2012, 15:58
by judolino
Dakle, moram podijeliti svoju današnju izmišljotinu s vama.

S obzirom da nisam imao kruha u kući, odlučio sam skuhati špagete.
Otišao sam u šumu, ali nisam našao gljiva. :tuzni:
Ali nisam se predao.
Popržio sam komadiće slanine na maslacu, zatim ubacio luk pa tikvicu nasjeckanu na kockice. To sam povegetirao i pustio da se dinsta oko petnaest minuta.
Nakon toga ubacio sam nasjeckani češnjak i dvije hrenovke na kolutiće, začinio* i pustio još 5 minuta.
Onda sam dodao pola crvenog vrhnja (jer ja vrhnje za kuhanje cijenim koliko i religijska razmatranja dr. Pavune), dobro izmiješao i pustio da provri.
Oduševljen sam!

*ljuta paprika, mljeveni kim, garam bolan mašala, senf na starinski, korijander u prahu (lišće mi je koma). E da, i žličicu mljevenih suhih gljiva (grmače+vrganji).

Re: Recepti

Posted: 23 Jul 2012, 18:02
by Aristocat
Neke ideje kako pripremiti zelene mahune?

Na salatu zacinjene maslacem i kako jos?

Re: Recepti

Posted: 23 Jul 2012, 19:32
by Margarita
Aristocat » wrote:Neke ideje kako pripremiti zelene mahune?

Na salatu zacinjene maslacem i kako jos?
Pa sa špagetama. Uzmi judolinov recept, izbaci tikvice i hrenovke a ubaci mahune.

Re: Recepti

Posted: 23 Jul 2012, 19:57
by judolino
Margarita » wrote: Pa sa špagetama. Uzmi judolinov recept, izbaci tikvice i hrenovke a ubaci mahune.
Hodalo bi bez problema, a može i na čušpajz (ja ga obavezno začinim vrhnjem).

Re: Recepti

Posted: 23 Jul 2012, 20:15
by karambol
Blansiras, po nekoliko zamotas u pancetu i bubnes u pecnicu dok panceta ne bude fina hrskava. Povezes paketice kuhinjskim koncem. Uz to ispeces krumpir s krupnom soli i stavis neki umak...ljuti, slatki, po zelji...

Re: Recepti

Posted: 23 Jul 2012, 20:24
by judolino
karambol » wrote:Blansiras, po nekoliko zamotas u pancetu i bubnes u pecnicu dok panceta ne bude fina hrskava. Povezes paketice kuhinjskim koncem. Uz to ispeces krumpir s krupnom soli i stavis neki umak...ljuti, slatki, po zelji...
Uh, uh...
Zajebancija, al fino u pičku materinu, nema sumnje! :top:

Re: Recepti

Posted: 25 Jul 2012, 18:17
by Aristocat
Hvala na idejama. Dodat cu jos mahune kuhane s komadicima junetine i povrca. :)

Re: Recepti

Posted: 06 Aug 2012, 16:16
by ifranko
Varaždinski klipiči (klipići)*

*moji doma u VŽ i ja govorimo sa „tvrdo č“, jer u biti i ne kužimo baš da postoji slovo „meko č“, tak da ja pišem sa tvrdim č, a neki pišu sa mekim.

POTREBNO (za cca 25 komada):
• 1 kila brašna (ja stavljam posla oštrog, pola glatkog)
• 6 dcl mlijeka
• 2 i pol dcl ulja
• 8 dkg friškoga kvasa (2 kom)
• sol po želji
• šećer po želji
• žumanjak (za mazanje klipiča)
• kumin (po želji se posipa po klipičima)

Image


POSTUPAK
1. Kvasac sa malo mlijeka, brašna i šećera staviti da se diže
2. Brašno, sol, ulje, dignuti kvasac i mlijeko zamijesimo u mekano tijesto. Tijesto se mora jako dobro i dugo mijesiti tak da bude rahlo, a onda ga ostavimo da se diže.
3. Kad je dignuto, iz njega napravimo 25 komada koje složimo u male kruheke i opet ih ostavimo da se dižu.
4. Svaki kruhek se razvalja u trokut (tak je najlakše) i zamata od najšireg prema najužem dijelu
5. Složimo ih ili na krpu na stolu i odmah na lim i pustimo da se još malo dižu
6. Premažemo ih sa žumanjkom i posipamo sa kuminom.
7. Peče se na 220°C, 10 do 12 minuta (u biti peku se dok ne dobiju zlatnu boju)

Dobar tek! :cerek:

Re: Recepti

Posted: 06 Aug 2012, 16:26
by ifranko
Zdravi Božićni keksi od cimeta i meda
*** ja ih radim i kad nije Božić

Sastojci:
300 g meda
2 čajne žličice cimeta
250 g maslaca
550 g integralnog brašna
1 jaje
1 prašak za pecivo
100 g tamne čokolade sa 70 posto kakaa

Image

Priprema:
Zagrij med, cimet i maslac sa 1 žlicom vode. Miješaj dok se svi sastojci ne rastope i dobiješ ujednačenu smjesu (ne zakuhati, samo rastopiti!). Ostavi da se ohladi skoro na sobnu temperaturu.

Image

Izmućeno jaje umiješaj u gotovo ohlađenu smjesu. Integralno brašno i prašak za pecivo pomiješaj sa smjesom od meda.
Tijesto zamotaj u prozirnu foliju i stavi da odleži 30 minuta u frižider. Na lagano pobrašnjenoj površini izvaljaj tijesto na debljinu od četiri do pet milimetara. Lakše ćeš ga razvaljati preko prozirne folije i gotovo da će ti trebati minimalno brašna.
Zagrij pećnicu na 200 stupnjeva.
Izreži keksiće pomoću kalupa. Stavi ih na lim obložen papirom za pečenje i peci 5 do 6 minuta. Izvadi ih na lim i ostavi da se ohlade.

Image

Čokoladu razlomi na kockice i rastopi na pari.
Još toplu čokoladu pomoću žlice i brzim pokretima rasporedi preko keksa ili razmaži po cijeloj površini i zalijepi na njega drugu polovicu i posipaj sa štaub šečerom.

Image

Ostavi da se ohladi.

Re: Recepti

Posted: 16 Aug 2012, 09:31
by Morticia
Neka mi netko da provjereni recept za domaći džem ili pekmez od šljiva, molim vas.

Re: Recepti

Posted: 16 Aug 2012, 10:19
by Beau
Nema Mulice, nema ni recepata...

Re: Recepti

Posted: 21 Aug 2012, 11:20
by baja
Morticia » wrote:Neka mi netko da provjereni recept za domaći džem ili pekmez od šljiva, molim vas.
omjere šećera i voća bi trebala sama odrediti (volite li slađe, kselije...)
jedino što ti mogu preporučiti je kuhanje u pećnici; uvališ u poklopljen lonac (bez plastičnih komada po sebi :D) u pećnicu na 2-3 sata, ovisno o količini, i gotovo
nema miješanja jer je lonac ravnomjerno zagrijan sa svih strana :cerek:

Re: Recepti

Posted: 27 Aug 2012, 10:36
by Morticia
baja » wrote: omjere šećera i voća bi trebala sama odrediti (volite li slađe, kselije...)
jedino što ti mogu preporučiti je kuhanje u pećnici; uvališ u poklopljen lonac (bez plastičnih komada po sebi :D) u pećnicu na 2-3 sata, ovisno o količini, i gotovo
nema miješanja jer je lonac ravnomjerno zagrijan sa svih strana :cerek:
Uuuu, ovo je genijalan savjet! :top:

Re: Recepti

Posted: 27 Aug 2012, 14:53
by Margarita
Ja isto pečem u pećnici. Ali ne stavljam šećer i ne poklapam lonac. Pečem par dana, s prekidima dok sam na poslu, dok ne bude onoliko gusto koliko sam zamislila.

Re: Recepti

Posted: 27 Aug 2012, 17:06
by blue
Na koliku temperaturu u pećnici? I, ne zapeče li se to za tepsiju? :o



:S
Da osobno pravim marmeladu može bit samo ako se radi bez mog većeg upliva - znači u kruhomatu ili pećnici. Vidjela sam kako izgleda višesatno miješanje po loncima i to si ne bi priuštila :D

Re: Recepti

Posted: 28 Aug 2012, 12:32
by Morticia
E, a koja vrsta šljiva je najbolja za džem?

Re: Recepti

Posted: 28 Aug 2012, 13:22
by judolino
Morticia » wrote:E, a koja vrsta šljiva je najbolja za džem?
Meni su najbolje one bez koštica. :giggle:

Re: Recepti

Posted: 28 Aug 2012, 13:28
by Morticia
judolino » wrote: Meni su najbolje one bez koštica. :giggle:
:o
Upregnut ću Zea. :E :unda: :zubo:

Re: Recepti

Posted: 28 Aug 2012, 13:43
by baja
Morticia » wrote:E, a koja vrsta šljiva je najbolja za džem?
one mesnate, kakve ja imam :zubo:
blue wrote:Na koliku temperaturu u pećnici?

na najjače :o

ali sve, naravno, ovisi o količini
staviš li svega dvije kile šljiva/voća, moglo bi se dogoditi sve promptno ispari :D

Re: Recepti

Posted: 28 Aug 2012, 13:57
by Morticia
:gaah:

Kako se zovu te MESNATE?! :gaah:

Re: Recepti

Posted: 28 Aug 2012, 14:07
by judolino
Morticia » wrote::gaah:

Kako se zovu te MESNATE?! :gaah:
Szilva, normalno...
Image

Ima i mesnatijih...

Re: Recepti

Posted: 28 Aug 2012, 14:12
by Leteća
Morticia » wrote:E, a koja vrsta šljiva je najbolja za džem?
Bistrice*, ne daj da te zajebavaju. :cerek:




*Mislim, šljive bistrice, da me Elle ne bi opet prozvala zbog prikrivenog vrijeđanja.

Re: Recepti

Posted: 28 Aug 2012, 14:43
by Morticia
Fala Leteća. :S

:zubo:

Re: Recepti

Posted: 31 Aug 2012, 16:48
by Euklid
Euklid » wrote:Kus-kus s grabovim djedom i povrćem

(ekskluzivno samo na trkeljanje.com)

Sastojbine:

- kus-kus

- grabovi djedovi - gljiva slična vrganju, ove sam je godine prvi put nabrao pa možda i nije ta, ako me sutra nema na forumu onda znači da je neka druga i recept pada u vodu - kontaktirati judolina oko vrste

- rajčica

- paprika

- mahune na salatu od jučer


Image

Image

Image


Receptura:

- kus-kus preliti vrućom vodom i ostaviti par minuta kako to već kaže blue

- dok čekamo da kus-kus nabubri gljive propirjati na malo maslaca, dodati narezanu papriku a bogami i rajčicu, na kraju ubacimo i malo mladih mahuna od jučer ako je šta ostalo

- kad kusonja popije svu vodu ubacimo i njega, promiješamo i stavimo začina po želji

- sve skupa natrpamo u oblu zdjelicu pa iskrenemo na tanjur i voila :klopa:

Image


tu sam malo zasrao s dekoracijom od krastavaca ali nema veze

Image

-za desert marelice:

Image



- moram priznat da sam ugodno iznenađen s tim kus-kusom, do sad sam mislio da se Ana Ugarković i ostali po običaju samo preseravaju s neuobičajenom namirnicom ali sad uviđam svoju grešku

dobar tek

Danas isti ovaj recept samo su gljive prodinstane na luku, dodano je više povrća i ubačeno malo vina.
Htio sam ubacit i tikvicu ali sam je izvadio iz frižidera i više je nisam mogao naći gdje je :ne zna:

Image

(Powered by frubar.net)

Morat ću malo poradit na dekoracijama :misli:


Sad više nemam nikakvih gljiva u zalihama i s nestrpljenjem očekujem obilatu kišu sutra i preksutra.

JUDOLINO JEL ČUJEŠ TI MENE? REKO' KIŠA, KIŠAAA.

Re: Recepti

Posted: 01 Sep 2012, 09:55
by judolino
Kaj se dereš, nisam gluh...
Palo je neš malo kiše, ali moramo pričekati da (ako) profunkcioniše.
Ja dežuram, niš ne brini.

Re: Recepti

Posted: 01 Sep 2012, 13:33
by Euklid
Šta malo?
Padalo je jučer, lije danas a pljuštat će i sutra...

Kolko bi ti htio?

Utorak?

Re: Recepti

Posted: 01 Sep 2012, 22:27
by judolino
Euklid » wrote:Šta malo?
Padalo je jučer, lije danas a pljuštat će i sutra...

Kolko bi ti htio?

Utorak?
E, nejde to sam tak. Brzo.
Oćemo sutra na cugu ti, ja i Emer (ako ga nagovorimo)?

Re: Recepti

Posted: 01 Sep 2012, 22:28
by judolino
Ovaj put bum ja platil, ne sekiraj se...

Re: Recepti

Posted: 02 Sep 2012, 00:11
by Euklid
Ovaj tjedan samo utorak ili srijeda dolaze u obzir.

Re: Recepti

Posted: 12 Sep 2012, 18:30
by judolino
Judolinova juha od mrkve

Na maslacu zdinstaš pol glavice luka i dodaš 30 - 40 dag ribane mrkve. Dodaš dvije žličice vegete pa piirjaš par minuta. Zaliješ litrom vode. Ubaciš list lovora i list kadulje. Ubaciš ciklu narezanu na kockice i kuhaš nekih 20 minuta. Zatim ubaciš nasjeckani češnjak, komadić svježeg nasjeckanog đumbira i žlicu nasjeckanog svježeg bosiljka. Ubaciš rižu ili risine, pa kuhaš dok se ne skuha. Na kraju ubaciš pola čaše vrhnja, popapriš i dodaš limunovog soka po ukusu.

Ja sam oduševljen.

Re: Recepti

Posted: 13 Sep 2012, 11:18
by Morticia
A meni zvuči kao nešto što bih pojela samo mrtva. :o

Sori, guzda. :zubo:

Re: Recepti

Posted: 15 Sep 2012, 11:04
by Potjeh
judolino » wrote: Ja sam oduševljen.
Imam sve sastojke. Probat ću. :klopa:

Re: Recepti

Posted: 16 Sep 2012, 11:00
by judolino
Potjeh » wrote:
Imam sve sastojke. Probat ću. :klopa:
Zaboravil sam napisat da sam ubacil i malo metvice. No dobro, nije smak svijeta...
Javi kako ti je ispalo.

Re: Recepti

Posted: 16 Sep 2012, 11:01
by judolino
Morticia » wrote:A meni zvuči kao nešto što bih pojela samo mrtva. :o

Sori, guzda. :zubo:
Mortiša koja se boji smrti?
Hau bizar...

Re: Recepti

Posted: 16 Sep 2012, 11:08
by Potjeh
judolino » wrote: Zaboravil sam napisat da sam ubacil i malo metvice. No dobro, nije smak svijeta...
Javi kako ti je ispalo.
Još je na vrijeme. Danas radim juhu. Imam paprenu i običnu metvicu? :cjepidlaka:

Re: Recepti

Posted: 16 Sep 2012, 22:21
by Potjeh
judolino » wrote: Javi kako ti je ispalo.
Vrlo, vrlo, vrlo gusto. :zubo:

Nisi napisao koliko cikle pa sam stavio koliko i mrkve. Riža ovo pretvara iz juhe u glavno jelo. :rofl: Ali što se okusa tiče fantastično! Što je i najvažnije. :top:

Re: Recepti

Posted: 17 Sep 2012, 07:44
by judolino
Potjeh » wrote:
Vrlo, vrlo, vrlo gusto. :zubo:

Nisi napisao koliko cikle pa sam stavio koliko i mrkve. Riža ovo pretvara iz juhe u glavno jelo. :rofl: Ali što se okusa tiče fantastično! Što je i najvažnije. :top:
Ha, baš mi je drago!
Ja sam stavio paprenu metvicu i svega jednu ciglu od nekih 100 - 150 grama. Ne ciglu, nego ciklu, jebo ja svoju delikventsku prošlost, nisam na ćošku ciklu prodavo...

Re: Recepti

Posted: 31 Dec 2012, 16:25
by Euklid
Kako ćete se danas svi manje više prežderavat i ubijat u alkoholu
sutra će vam dobro doći nešto lagano.
Osim toga imamo par žemskih koje se muče s anemijom i kojima treba:

CIKLA NI SA ČIM

sastojbine:
cikla

receptura:

1. u velikom loncu skuhati cca 2kg domaće cikle, cirka aproksimativno sat i pol kuhanja

Image

2. skuhanu ciklu pustiti da se ohladi, izvaditi na tanjir i odrezati korjenaste vrhove

Image

Image

3. laganim potezima nožem oguliti ciklu, ovo fakat ide toliko lagano da će vam trebati par sekundi

Image

4. oguljenu ciklu nabosti na vilicu i jesti kao jabuku
ako ste baš skloni eksperimentiranju i ekstravaganciji možete je preliti s malo domaćeg maslinovog ulja (nipošto ono iz Lidla, koje ne bih ni u auto nalio a kamoli preko hrane):

Image

(Powered by frubar.net)



Voila! Image

Re: Recepti

Posted: 01 Jan 2013, 12:11
by Pješčana
uuu, ovo zvuči super! hvala :)

Recepti

Posted: 01 Jan 2013, 18:32
by Euklid
Pješčana wrote:uuu, ovo zvuči super! hvala :)
Thanks.
Zaboravih jednu bitnu stavku: 3-4 jusne zlice secera staviti u vodu u kojoj se kuha cikla.

Re: Recepti

Posted: 01 Jan 2013, 19:56
by ifranko
Brzo, fino i jednostavno, kolači koje sam radila za ovaj Božić.

Image

Bajadera
Veličina 30x22 cm.
Sastojci:
150 ml vode
300 g mljevenih petit beurre keksa
300 g čokolade z akuhanje
220 g margarina za kreme
200 g šećera u prahu
300 g mljevenih oraha
Sok od jednog limuna

Priprema:
Prvi sloj – u 100 ml vode otopiti 100 g margarina (na laganoj vatri, ne smije zakuhati). Kada se margarin otopi umiješati 300 g mljevenih keksi, 100 g šećera u prahu i sok od jednog limuna, Dobivenu masu dobro izmiješati i staviti u protvan u sloj debljine oko 1,5 cm.
Drugi sloj – u 50 ml vode otopiti 100 g margarina, 100 g šećera u prahu i 150 g čokolade za kuhanje. Kada se sve otopi umiješati 300 g mljevenih oraha. Masu dobro izmiješati i razvući na prvi sloj.

Staviti na hlađenje.

Glazura – otopiti na pari 150 g čokolade za kuhanje i 20 g margarina i preliti preko ohlađenog kolača.

Kada se glazura ohladi, kolač rezati na komade. Za lakše rezanje nož zagrijavati u kipućoj vodi (obrisati višak vode prije rezanja).

Čokoladni tartufi
Recept za 40 komada
Sastojci:
250 g tamne čokolade (ja sam stavila čokoladu za kuhanje i bilo je malo preslatko, treba staviti gorču čokoladu)
130 ml slatkog vrhnja
1 žličica cimeta
2 žličice maslaca
Ribana kora pola naranče
Ukrasne mrvice
Priprema: slatko vrhnje zakuhati gotovo do vrenja, pa maknuti sa vatre. U to umiješati čokoladu koja se mora potpuno otopiti. Dobije se glatka krema u koju treba zatim dodati maslac, cimet i naribanu narančinu koru. Izmiješati sve zajedno i izliti u posudu, te ostaviti u hladnjaku da se ohladi (minimalno 2 sata). Nakon što se smjesa ohladila, žlicom vaditi smjesu i oblikovati kuglice, koje na kraju uvaljati u ukrasne mrvice.

Kokos kuglice
Recept za 40 komada
Sastojci:
200 g mlijeka u prahu
200 g šećera
2 žlice arome vanilije
100 ml vode
200 g kokosovog brašna
125 g maslaca
100 g prženih, oljuštenih lješnjaka
Priprema: zakuhati vodu sa maslacem i šećerom. Kada zakipi kuhati još 5 minuta, ukloniti sa vatre i ostaviti da se malo ohladi. Umiješati vaniliju, mlijeko u prahu i polovicu kokosovog brašna. Ostaviti smjesu u hladnjaku da se stegne. Oblikovati dlanovima kuglice, a u sredinu svake utisnuti po jedan lješnjak, te n akraju uvaljati u preostalo kokosovo brašno.

Bakine pijane kuglice

Recept za 30 komada
Sastojci:
100 g mljevenih Speculaas keksa
80 g sitno sjeckanih oljuštenih lješnjaka
80 g šećera u prahu
80 g čokolade za kuhanje
2 jušne žlice meda
2 jušne žlice masnog kakaa
Ribana korica jedne naranče
1 jušna žlica narančinog soka
6 jušnih žlica (oko 0,3 dl) ruma
Po želji pola žličice cimeta
Priprema: otopiti čokoladu na pari, te malo zagrijati med da postane tekuć. U posudu staviti sve suhe sastojke (keksi, lješnjaci, šećer, kakao, cimet i ribana korica), te sve zajedno pomiješati. Dodati otopljenu čokoladu, med i sok od naranče. Sve sastojke dobro pomiješati i ostaviti u hladnjaku 1 – 2 sata.
Od ohlađene smjese raditi kuglice. Kuglice uvaljati u ukrasne mrvice ili po želji u šećer u prahu sa cimetom, kokos, čokoladu i sl.

Dobar tek!

Re: Recepti

Posted: 01 Jan 2013, 20:33
by Margarita
ifranko » wrote:Brzo, fino i jednostavno, kolači koje sam radila za ovaj Božić.
Prekrasno izgleda. Bravo! Najviše me privlače ove pijane kuglice samo ne kužim što je masni kakao. Misliš na kakao prah ili na kakao maslac?

Re: Recepti

Posted: 01 Jan 2013, 22:04
by Pješčana
ifranko, ovo je dobra ideja za brze deserte kad se netko najavi :)

Re: Recepti

Posted: 02 Jan 2013, 09:27
by ifranko
Margarita » wrote: Prekrasno izgleda. Bravo! Najviše me privlače ove pijane kuglice samo ne kužim što je masni kakao. Misliš na kakao prah ili na kakao maslac?
Normalni kakao prah, to mi stoji u receptu u originalu koji imam, da nekom ne padne na pamet staviti dijetni ;)

Re: Recepti

Posted: 02 Jan 2013, 09:28
by ifranko
Pješčana » wrote:ifranko, ovo je dobra ideja za brze deserte kad se netko najavi :)
Da super su, jedini problem je što treba par sati za hlađenje. Imam inače jedan brzinski kolač za one goste koji se ne najave :rofl:
Prepišem ga kad stignem ;)

Re: Recepti

Posted: 02 Jan 2013, 11:57
by blue
ifranko » wrote: Da super su, jedini problem je što treba par sati za hlađenje. Imam inače jedan brzinski kolač za one goste koji se ne najave :rofl:
Prepišem ga kad stignem ;)
Nemam nenajavljenigh gostiju :E al volim brzinske kolače :S što će reć, jedva čekam post :D

Re: Recepti

Posted: 19 Jan 2013, 17:18
by ..a unda
..onaj, mislim..cini mi se..ne mogu se sjetit da sam ikad pekao ribu u pecnici. :o ..onoj, elektricnoj od spahera.
jesam svakako, ali na struju nisam. e, dosao je i taj dan kad se trebam snac i prezivit u civilizaciji. eto, kako se to pece? di se to stavi, u sto, na koliko, cega, kuda? :ne zna: :ne zna:

Re: Recepti

Posted: 19 Jan 2013, 21:06
by karambol
..a unda » wrote:..onaj, mislim..cini mi se..ne mogu se sjetit da sam ikad pekao ribu u pecnici. :o ..onoj, elektricnoj od spahera.
jesam svakako, ali na struju nisam. e, dosao je i taj dan kad se trebam snac i prezivit u civilizaciji. eto, kako se to pece? di se to stavi, u sto, na koliko, cega, kuda? :ne zna: :ne zna:

Tak sam sad vidio.
Jesi li pekao i ispekao, prepekao, kremirao...ribu? Ha?
I koju ribu? Koliku? S cim ju peces? Ima li krumpira? Povrca? Solo? U soli?

Ha? :misli:

Re: Recepti

Posted: 19 Jan 2013, 21:11
by ..a unda
karambol » wrote:

Tak sam sad vidio.
Jesi li pekao i ispekao, prepekao, kremirao...ribu? Ha?
I koju ribu? Koliku? S cim ju peces? Ima li krumpira? Povrca? Solo? U soli?

Ha? :misli:
jesam, tj..nisam ja, morsku, onako..malu, nema, nema, skoro, nije..

Re: Recepti

Posted: 19 Jan 2013, 21:25
by karambol
..a unda » wrote: jesam, tj..nisam ja, morsku, onako..malu, nema, nema, skoro, nije..

Ne izgleda kao gozba...:misli:

Je li bar koja macka bila namirena ribom?
:cerek:

Re: Recepti

Posted: 19 Jan 2013, 22:05
by Pješčana
unda, peć ribu u el. pećnici je lako.
keramička zdjela, unutra riba i začini i ulje i krumpir ako oš
povrh alufolija da ne zašpricaš pećnicu i da riba ne izgubi vlažnost.

viola!

Re: Recepti

Posted: 15 Feb 2013, 17:51
by Euklid
ŠIROKI REZANCI U UMAKU OD GLJIVA I PORILUKA

Sastojbine:

Image

Image

Image

Image



Mala tajna velikog majstora:

1. poriluk očistiti, oprati i sitno nasjeckati

2. vrganje ili neke druge gljive također (ili ih izvaditi iz škrinje ako nije sezona, a nije)

3. široke rezance staviti u kuhati u vrelu posoljenu vodu, kuhati al dente (još uvijek ne znam šta to koji kua znači al i dalje sam siguran da je kul)

4. na maslacu propirjati narezane vrganje, dodati maslinovo uje, poriluk, sol i papar te pirjati još neko vrijeme

Image



5. pred kraj dodati vrhnje za kuhanje i uz malo miješanja dovršiti umak

Image

(Powered by frubar.net)


6. rezanci su već sigurno davno gotovi i već ste ih trebali ocijediti

7. servirati toplo i posuti ovčjim ribanim sirom

voila :klopa:

Re: Recepti

Posted: 16 Feb 2013, 23:34
by Pješčana
ovo izgleda prefino ! :klopa:

Re: Recepti

Posted: 17 Feb 2013, 00:01
by karambol
Pješčana » wrote:ovo izgleda prefino ! :klopa:

U ovoliko sati treba trbuh zadovoljiti jabukom...ili jaukom.... :zubo:

Recepti

Posted: 17 Feb 2013, 00:11
by Euklid
Pješčana wrote:ovo izgleda prefino ! :klopa:
Thanks :D

Da znas da i je prefino.

Re: Recepti

Posted: 19 Feb 2013, 22:39
by blue
Joj da, ovi vrganj i poriluk :S Obožavam oboje :klopa:

Recepti

Posted: 20 Feb 2013, 09:00
by Euklid
Ostala mi je jos samo jedna vrecica narezanih, ociscenih vrganja :(

Pouzdao sam se jesenas u judolina a on nas je sve izdao :mad:

Re: Recepti

Posted: 22 Feb 2013, 18:45
by judolino
Euklid » wrote:Ostala mi je jos samo jedna vrecica narezanih, ociscenih vrganja :(

Pouzdao sam se jesenas u judolina a on nas je sve izdao :mad:
Jebi se, pederu, sad osjećam izgrižnju savjesti... :brukica:

Čim krenu prve gljive (šljivovače) zovem te u berbu.

Ali samo ako postaneš čovek, drug i starešina, pa prestaneš reklamirati ovo Dukatovo sranje od nazovi vrhnja.
Ljudi, jebalo vas to "vrhnje za kuhanje". To je obično sranje. Kupite vrhnje kod kumice i kuhajte i jedite ko ljudi!

Recepti

Posted: 22 Feb 2013, 19:50
by Euklid
Kaj se to moze?

Re: Recepti

Posted: 22 Feb 2013, 19:54
by judolino
Euklid » wrote:Kaj se to moze?
Kaj kaj se može? :misli:

Recepti

Posted: 22 Feb 2013, 23:25
by Euklid
Pa s obicnim vrhnjem od kumice s placa?

Re: Recepti

Posted: 24 Feb 2013, 17:33
by judolino
A niš, to daš mačkama a onda jedeš Dukatove kemije.

Recepti

Posted: 24 Feb 2013, 18:29
by Euklid
A otkud da ja znam sta je za sta?

Ja sam priuceni NKV kuharski pomocnik koji ponekad kuha silom prilika pa se brze bolje ovdje pohvalim.

Meni je do sad vrhnje za kuhanje znacilo vrhnje za kuhanje. Ali ak ti velis da ne valja ja cu te poslusati pa cu drugi put uzet ono s placa. Nema mi druge.

Re: Recepti

Posted: 28 Apr 2013, 16:35
by ifranko
Francuska juha od luka

"Soupe à l'oignon", nekad hrana za sirotinju, danas specijalitet dostojan kraljeva, ova juha vladarica je stolova diljem svijeta. Prije tjedan dana bila sam na ručku i nagovorili su me da probam Francusku juhu od luka. Na prvu me sama ideja o luku u juhi odbila, no srećom ja volim isprobavati svašta, tako da sam je naručila. Čula sam ja za “French onion soup”, iz raznih filmova i serija, ali mi nije palo na pamet da je to baš ta juha. Juha me oduševila i odlučila sam je probati napraviti sama. Uz malo surfanja i proučavanja nekoliko različitih recepata, napravila sam kombinaciju koja se meni učinila najboljom. Juha je ispala odlično. Iziskuje nešto više vremena za pripremu, ali isplati se svaka minuta koju uložite u nju.
Da bi skuhali juhu od luka prvo morate karamelizirati luk. Za to je potrebno:
700 g luka
5 žica maslinovog ulja
Jedna šnita od pola centimetra putra (pakiranje od 250 g)
1 žličica Aceto balsamico
2 žličice smeđeg šećera
1 žličica soli
Image

Image

Image

Image

U tavicu koja se ne lijepi (ja koristim vok) na laganu vatru staviti ulje i putar, kada se putar otopi i ulje počne lagano mreškati dodati luk. Dinstati luk 15 minuta i nakon toga dodati šećer i sol, sve zajedno pomiješati i na laganoj vatri dinstati još 30 minuta. Tada dodati žličicu aceta i dinstati još 5 minuta. Tako dobijemo karmelizirani luk kojeg možemo i koristiti za druge vrste jela prema želji, možete si i zamrznuti male porcije za kasniju upotrebu.
Image

Image

Da bi napravili juhu potrebno vam je:
1,5 dcl suhog bijelog vina (koristila sam Graševinu, berba 2008, mali Iločki podrumi)
1 litra temeljca (ja sam prokuhala dvije kocke za pileću juhu u litri vode)
Timijan
Majčina dušica
Papar (koristim mlinac sa mješavinom raznih vrsta papra)
Lovorov list
Malo brašna (umutite u 2 dcl temeljca 3 žlice brašna)
Francuski bijeli kruh
Češnjak
Maslinovo ulje
Masni sir (ja sam koristila Président Comté)

Sve na laganoj vatri. U karamelizirani luk dodajte vino i dinstajte dok ne ispari, nakon toga dodati papar, timijan i majčinu dušicu. Dodajte temeljac i brašno, malo sitno sjeckanog češnjaka i promiješajte, te dodajte jedan lovorov list. Sve to kuhajte na laganoj vatri 15 minuta.
Image
Da bi vaša Francuska juha bila prava „Soupe à l'oignon“, morate pripremiti i bruskete. Narežite francuski bijeli kruh na šnite i posložite na protvan, na papir za pečenje i namažite gornju stranu sa maslinovim uljem u kojem se nalazi sitno nasjeckani češnjak. Stavite peči i pazite da ne izgori. Kad dobije zlatnu boju izvadite iz rola i okrenite bruskete, te namažite i drugu stranu. Pecite opet dok ne dobiju zlatnu boju.

Image

Image

Image

Juhu stavite u neku vatrostalnu zdjelu ili ako imate (ja nemam) više manjih zdjelica.
Image

Na juhu posložite bruskete i naribajte sir po njima. Stavite sve zajedno u pećnicu. Kada se sir rastopi izvadite van i poslužite juhu uz ostatak od butelje vina, ako je već niste popili uz kuhanje :rofl:

Image

Dobar tek!

Re: Recepti

Posted: 29 Apr 2013, 14:15
by judolino
Ivana, srce, timijan = majčina dušica.

Inače, recept je sjajan, ali ja imam prijedlog za vruće dane: umjesto u pećnici, kruh se može ispržiti u tavi, na njega dodati sir pa tavu poklopiti dok se ne otopi. Čisto da se manje komplicira.
Prepuručio bih staviti manje soli ili barem izbaciti jednu kocku za juhu. Inače, luk obavezno treba posoliti (pola žličice bi bilo dosta), jer se tako bolje raskuha u kašu (slavonska fora za čobanac i slične stvari).

Mali savjet: za kuhanje je šteta koristiti vrhunska vina (ovdje to nije slučaj). Vino keje je dobro za piti, dobro je i za kuhanje. Delanec bacite ili ga poklonite nekom kroneru bez kriterija.

Danas bum roštiljal i baš bum skuhal ovu juhicu. Hvala kaj si me podsjetila, dugo je nisam kuhal!

A sutra bum, kad smo već kod woka, skuhal krpice sa zeljem (ali zelje bum pripremil u woku s nekim pomalo neobičnim začinima) i domaću juhicu.

Dat ću vam recept sutra, jer još ne znam kaj bum zmislil.

Re: Recepti

Posted: 29 Apr 2013, 14:59
by ifranko
judolino » wrote:Ivana, srce, timijan = majčina dušica.
:facepalm: fala...

I čekam tvoj recept da isprobam :cerek:

Re: Recepti

Posted: 30 Apr 2013, 18:23
by judolino
Šta da kažem - priča mog života...
Krenem kuhat najobičnije krpice sa zeljem, a onda me Ivana podsjeti da sam kupio wok.
Pa, krenimo:

U woku sam prekrio dno uljem i ubacio cca 25 g maslaca. Kad se dobro zagrijalo, ubacio sam glavicu luka (cca 100 g) narezanu na tanka rebra. Ubacio žličicu šećera. Dodao veliku mrkvu narezanu na kraće trake gulilicom za krumpir. Ubacio žličicu i pol vegete, pa dodao 500-600 g ribanog svježeg kupusa.

Miješao, a kad je već ostalo bez vode, ulio 1,5 - 2 dl bijelog vina. Dodao mljeveni kim, kajensku papriku, bosiljak, malo origana, mljevenu gorušicu i mljevene suhe gljive (tu kombinaciju inače radim kao začin za jelo). Još uvijek je bilo slatko, pa sam dodao octa od malina (može i vinski, nije greda). E, onda me jebalo kaj je to ipak u woku, pa sam ubacio mljeveni korijander, garam mašalu i kurkumu.
Onda mi nije dao vrag mira pa sam štrcno senfa i umaka od soje.

U međevremenu sam pokušao skuhati pol paketa svrdala, ali skužio sam da ih je manje od pola. Zato sam u povrće dodao piksu crvenog graha, da ne bude prežestoko.
Skuhano sam tijesto ocijedio i zamastio ga maslinjakom, a onda dodao ove pizdarije iz woka.
Bilo je prilično žestoko, ali zato sad pijem gemište i baš mi je fino... A Leteća, naravno, oduševljena... :mirko:

Dagnje na burazu

Posted: 24 Sep 2013, 14:10
by Euklid
Dagnje na burazu

Moje omiljeno ljetno jelo.

Sastojbine:

dagnje
maslinovo ulje
bijelo vino
češnjak
petrusin
krušne mrvice

Spravljanje:

Dagnje očistiti od drače.
U veliki lonac staviti malo maslinovog ulja a zatim dagnje.
Poklopiti i kuhati dok se školjke ne otvore.
Uliti bijelog vina i posuti sitno sitno nasjeckanim češnjakom.
Ubaciti malo krušnih mrvica i promješati da se toč mrvicu zgusne.

Na kraju posuti sitno nasjeckanim petrusinom.

Voila!

Image

(Powered by frubar.net)

Re: Recepti

Posted: 26 Sep 2013, 00:26
by judolino
A recepta, u pičku materinu!
Aj da sad onaj za tvrdo kuhana jaja... :raspa:

Recepti

Posted: 26 Sep 2013, 09:11
by Euklid
Pusi kua, pepsi.

Pa nisam ja sad tamo neki kuhar da radim bogznakakve delicije... :mad:

Re: Recepti

Posted: 26 Sep 2013, 13:54
by karambol
Evo kako se radi drugi dio procesa u pripremi tvrdo kuhanih jaja. :zubo:

http://www.youtube.com/watch?v=qSR9Z1H0ycs

Re: Recepti

Posted: 26 Sep 2013, 14:01
by Beau
karambol » wrote:Evo kako se radi drugi dio procesa u pripremi tvrdo kuhanih jaja. :zubo:

http://www.youtube.com/watch?v=qSR9Z1H0ycs
e ja sam to probala :zubo: :facepalm:

i ne radi! :durica:

Re: Recepti

Posted: 26 Sep 2013, 14:07
by karambol
Beau » wrote: e ja sam to probala :zubo: :facepalm:

i ne radi! :durica:

Kad si zadnji put radila spirometriju? :zubo:

U mene radi...al' moraš imat' ona američanska jaja s ljuskom od pak papira... :D

Re: Recepti

Posted: 26 Sep 2013, 14:10
by Beau
karambol » wrote:

Kad si zadnji put radila spirometriju? :zubo:

U mene radi...al' moraš imat' ona američanska jaja s ljuskom od pak papira... :D
Nikad :o

Ali probavali smo ja, sestra, šogor i njegov brat i nikom nije uspjelo :ne zna:

edit: sad tek vidim kakva jaja moraju bit :rofl: aj kvragu

Re: Recepti

Posted: 26 Sep 2013, 14:11
by karambol
Beau » wrote: Nikad :o

Ali probavali smo ja, sestra, šogor i njegov brat i nikom nije uspjelo :ne zna:

edit: sad tek vidim kakva jaja moraju bit :rofl: aj kvragu
A jel morete iz prve balon napuvat? :D

Re: Recepti

Posted: 26 Sep 2013, 14:12
by Beau
karambol » wrote:
A jel morete iz prve balon napuvat? :D
hahhaha pa malo se pomučim iz prve al uspijem ipak :D

Re: Recepti

Posted: 26 Sep 2013, 14:17
by karambol
Beau » wrote: hahhaha pa malo se pomučim iz prve al uspijem ipak :D
E Beau, ajd bo(k)...zašprehali smo temu...a i idem djelovati... :zubo:

Re: Recepti

Posted: 26 Sep 2013, 14:18
by Beau
beauk :w

Re: Recepti

Posted: 26 Sep 2013, 15:31
by Euklid
prokleti spameri :mad:

jab' to sve po kratkom postupku...

Re: Recepti

Posted: 26 Sep 2013, 15:52
by Beau
Euklid » wrote:prokleti spameri :mad:

jab' to sve po kratkom postupku...
možeš mi samo mahati :w

:o

Re: Recepti

Posted: 27 Sep 2013, 11:34
by Euklid
Beau » wrote: možeš mi samo mahati :w

:o
vidjet ćemo sutra kad zavrtim pilu na 10000 okretaja oćeš mi mahati ili se čvrsto primiti za mene...

Re: Recepti

Posted: 27 Sep 2013, 11:46
by Beau
dosta spamanja :kava:

Re: Recepti

Posted: 13 Oct 2013, 23:42
by Pješčana
dobila sam domaću korabu. više od jedne.
dosad sam ju znala ubaciti u krem juhe, ali palo mi je na pamet da netko od vas ima još koju super ideju što radit s korabom.
molim vas :)

Re: Recepti

Posted: 13 Oct 2013, 23:51
by Euklid
Ja ih jedem sirove. Ogulim i narežem na kriške.
Ako mislimo na istu korabu :misli:

Re: Recepti

Posted: 14 Oct 2013, 09:16
by Pješčana
pa ne znam jel mislimo na istu. zar postoje razne sorte?
okrugla je, živi u zemlji, kad se oguli žuto je narandžasta :ne zna:

Re: Recepti

Posted: 14 Oct 2013, 09:18
by judolino
Pješčana » wrote:dobila sam domaću korabu. više od jedne.
dosad sam ju znala ubaciti u krem juhe, ali palo mi je na pamet da netko od vas ima još koju super ideju što radit s korabom.
molim vas :)
Ne znam kaj smiješ jest, ali meni je super salata od ribane korabe i graha. Zauljiš, zaoctiš, posoliš, popapriš i deri.
Uglavnom, naribaj pa ubacuj kaj ti se sviđa, najukusnija je sirova.

Re: Recepti

Posted: 14 Oct 2013, 09:40
by Pješčana
uuu..super!
viš, nije mi to palo na pamet. sad za vikend sam ju jela skuhanu pa na tavu, da dobije samo koricu, ali ovo mi se čini odlična ideja za salate! :top:

Re: Recepti

Posted: 14 Oct 2013, 11:48
by Euklid
Pješčana » wrote:pa ne znam jel mislimo na istu. zar postoje razne sorte?
okrugla je, živi u zemlji, kad se oguli žuto je narandžasta :ne zna:
ja sam mislio na ovo

kad se oguli bijele je boje

bitno je da nije drvenasta jer se onda ne može jesti sirova

Re: Recepti

Posted: 14 Oct 2013, 11:51
by Euklid
nu slikice gdje se vidi boja

Image

(Powered by frubar.net)

Re: Recepti

Posted: 14 Oct 2013, 12:09
by Pješčana
dobila sam i te takve, ali dobila sam i žućkaste. možda je to neka druga sorta

Re: Recepti

Posted: 14 Oct 2013, 12:11
by Beau
nisam nikad to jela. u nijednoj boji :o
bar što bih ja znala..

Re: Recepti

Posted: 14 Oct 2013, 18:33
by judolino
Pješčana » wrote:uuu..super!
viš, nije mi to palo na pamet. sad za vikend sam ju jela skuhanu pa na tavu, da dobije samo koricu, ali ovo mi se čini odlična ideja za salate! :top:
Hajde, javi dojmove!

Re: Recepti

Posted: 10 Dec 2013, 18:44
by judolino
Mislim da je netko pital kaj da se dala sa surimi štapićima, zato prilažem današnji recept (sličan prethodnom).

U wok ili dublju tavu, svejedno, pičnuti maslac i dodati malo ulja (da maslac ne potamni).
Onda u to bacit narezani poriluk i mrkvu na trakice i posoliti ili povegetiti. Dinstati kratko, možda pet minuta.
Onda ubaciti surimi štapiće narezane na kolutiće, narezanog češnjaka, feferona i kiselih krastavaca.
Od začina: soja sos, kurkuma i karam, mašala!
To dobro promiješati i pičnuti jedno fino, masno vrhnje (ja sam pičnul mileram). onda ubaciti ne skroz skuhanu tjesteninu (najbolje svrdla ili trgance), opet promiješati, poklopiti i pričekati par minuta pa se nažderati.
Ja sam inače upotrijebio tjesteninu od svog psa, ali može bilo koja ako nije baš totalni šrot.
E da: nije mi bilo dovoljno kiselo pa sam ulio i malo rasola, baš je dobro sjelo.

Re: Recepti

Posted: 10 Dec 2013, 20:02
by karambol
judolino » wrote:Mislim da je netko pital kaj da se dala sa surimi štapićima, zato prilažem današnji recept (sličan prethodnom).

U wok ili dublju tavu....................................................... baš je dobro sjelo.
Aupišku! Sad si me sjebau...moram uzeti posudicu za skupljanje sline.... :zubo:

Re: Recepti

Posted: 17 Jan 2014, 19:06
by judolino
Šta je pederi, niko niš ne kuha?

Les pastrves (troutes) al chef ancient

Uzmete dvije lijepe pastrve porcijašice i očistite im ljuske i utrobu.

U zdjelu pičnete:

- 2 žlice oštrog brašna (može i kukuruzno, još bolje9
- 2 žlice krušnih mrvica (hrv. prezli)
- žličicu soli
- žličicu majčine dušice (hrv. timijana)
- žličicu mljevena paprike (ja stavljam slatku, može i pol-pol (hrv. fifti-fifti) s ljutom

To promiješate, ribe stavite na veliki tanjur pa ih s obje strane pospete (hrv. posipate) ovom mješavinom (hrv. mixom) za paniiranje.

U limu (hrv. protvan) otopite maslaca koliko je potrebno da prekrije dno. Ja to radim na kaminu, tko nema kamin, neka otopi maslac kako god zna i umije.

Nadjev (hrv. fila):
- luk (hrv. kapula)
- paprika
- češnjak (hrv. luk, bijeli luk)
- peršin (hrv. petrusimul)

Navedene sastojke treba iskosati (hrv. nasjeckati) i ubaciti ih u zdjelu s ostatkom smjese za paniranje. Količina se ocijenjuje od oka, ovisno o tome kolike su pastrve. Moje su zajedno bile oko 60-70 dag (hrv. dkg).

Nadjenite (hrv. nafilajte) ribe nadjevom i zatvorite im utrobu čačkalicom (hrv. zubotrebni iver).

Položite ribe u lim s otopljenim maslacem i stavite ih u pećnicu ugrijanu na cca 200 stupnjeva (nemam pojma koliko, serem bez veze. Ja imam od 1 do 8, metnem na 6).

Nakom 20 min preokrenite (hrv. turnajte apsajd daun) ribe i pecite još 10 min.

Premažite ribe vrhnjem, a u lim ulijte decilitar bijelog vina, vratite u pećnicu (hrv. šporet i pecite dok vino ne ispari, desetak minuta.

Eto, tak se to radi.

Re: Recepti

Posted: 17 Jan 2014, 19:25
by Margarita
Od povratka sa skijanja kuham i jedem samo jednostavnu hranu. Narežem glavicu kiselog kupusa i skuham sa suhim rebarcima. I uživam. Danas mrknula ćevape.
U hotelu su bile stalno petosljedne perverzije koje mogu biti zanimljive za gledanje ali su nejestive meni seljančuri.
Primjer: nešto smeđe na dugačko i tanko razvučeno po tanjuru (po okusu bi bio senf s medom). Na tome ružičasta kuglica musa od lososa (ostavlja bez daha kao masna krpa kojom su prali pod ribarnice ugurana u grlo). Kraj nje bijela kuglica s crvenim kugličicama (rekla bih sladoled vanilije posut crvenim kavijarom). Kraj toga zelena fleka (nisam uspjela identificirati). I onda još pjenica nečega (kapnulo iz kapućina ili nisu dobro isplahnuli tanjur od jara :ne zna: ) I tako redom, i redovi danima.

Re: Recepti

Posted: 17 Jan 2014, 19:47
by Tea Tree
Ček, jesu li to stvarno neke egzotike i delicije bile ono, ubijbože?

Ako da, onda te posve razumijem. Dogodilo mi se pa sam nakon toga jedva čekala sendvič sa šunkom iz Bille.

Re: Recepti

Posted: 17 Jan 2014, 20:02
by karambol
Margarita... :rofl:

Judolino.... :top:

Čajna...kaj delaš ti tu? :zubo:

Re: Recepti

Posted: 17 Jan 2014, 20:02
by Margarita
Tea Tree » wrote:Ček, jesu li to stvarno neke egzotike i delicije bile ono, ubijbože?

Ako da, onda te posve razumijem. Dogodilo mi se pa sam nakon toga jedva čekala sendvič sa šunkom iz Bille.
Valjda sam konzervativna.
Hladna slana juha od jagoda s nekakvom pudingastom jetrenom knedlom. Komad jelena (aj, dobro), u umaku u kojem plivaju buhtle napunjene nečim. E to "nečim" je izazvalo polemiku. Ja sam tvrdila da su posoljeni mrvljeni orasi a druga opcija je bila pošećereni čvarci. Pohana riba u šalši toliko slatkoj da zubi ispadaju. I tako.
E, da, ako netko zna, koja je to žačinska biljka koja ima ciklastoljubičaste listiće? Često su je posipali po hrani i bila je ODURNA.

Re: Recepti

Posted: 17 Jan 2014, 20:03
by judolino
Za razliku od skijaša ja rušim drva, teglim, pilim, održavam svoju kućicu u cvijeću, pravim si namještaj, a kad mi to počne ići na kurac, tada poželim skuhati nešto otmjeno.
Čisto da ne bih ispao totalna seljačina.
Na kraju krajeva, ipak sam ja dotepenec... :raspa:

Re: Recepti

Posted: 17 Jan 2014, 20:14
by judolino
Ovo crveno i odurno je možda ljubičasti bosiljak, nemrem reć bez geografske orijentacije.

Re: Recepti

Posted: 17 Jan 2014, 20:28
by Tea Tree
Margarita » wrote: Valjda sam konzervativna.
Hladna slana juha od jagoda s nekakvom pudingastom jetrenom knedlom. Komad jelena (aj, dobro), u umaku u kojem plivaju buhtle napunjene nečim. E to "nečim" je izazvalo polemiku. Ja sam tvrdila da su posoljeni mrvljeni orasi a druga opcija je bila pošećereni čvarci. Pohana riba u šalši toliko slatkoj da zubi ispadaju. I tako.
E, da, ako netko zna, koja je to žačinska biljka koja ima ciklastoljubičaste listiće? Često su je posipali po hrani i bila je ODURNA.
Majko mila! :eek: :horor: :S

Da nisi bila u Amerikama? :zubo:

Ovakve bizarnosti tamo jedu sve u 16.

karambol wrote: Čajna...kaj delaš ti tu? :zubo:
:rofl:
Čudim se, zar ne vidiš? To je jedino što ovdje i mogu. :zubo:

Re: Recepti

Posted: 17 Jan 2014, 20:43
by Margarita
judolino » wrote:Ovo crveno i odurno je možda ljubičasti bosiljak, nemrem reć bez geografske orijentacije.
Bosiljak ima veće listiće, ovi su bili sitniji.

Re: Recepti

Posted: 17 Jan 2014, 20:53
by judolino
Margarita » wrote: Bosiljak ima veće listiće, ovi su bili sitniji.
Pa di si bila, daj brate da povežem?! :ne zna:

Re: Recepti

Posted: 17 Jan 2014, 20:55
by judolino
karambol » wrote:
Aupišku! Sad si me sjebau...moram uzeti posudicu za skupljanje sline.... :zubo:
A ti odi upičku neke lepe ženske osobe usko rodbinski povezane s tobom!

Prodo sam ti forum za 2 litre rakije, oću bar još jednu za održavanje... :five:

Re: Recepti

Posted: 17 Jan 2014, 20:55
by Margarita
judolino » wrote: Pa di si bila, daj brate da povežem?! :ne zna:
U Austriji, al šta njih briga, nisu im ni one jagode ni karambola rasle ispred kuće u bašti pod snijegom.

Re: Recepti

Posted: 17 Jan 2014, 20:57
by judolino
Margarita » wrote: U Austriji, al šta njih briga, nisu im ni one jagode ni karambola rasle ispred kuće u bašti pod snijegom.
A jebemu mater, nisam siguran, je li rabarbara crvena dok je mlada?

Re: Recepti

Posted: 17 Jan 2014, 20:59
by Margarita
judolino » wrote: A jebemu mater, nisam siguran, je li rabarbara crvena dok je mlada?
Ona ima listove ko kupus, ovo su bili sitnički na grančici.

Re: Recepti

Posted: 17 Jan 2014, 21:31
by Euklid
judolino » wrote:Šta je pederi, niko niš ne kuha?

Les pastrves (troutes) al chef ancient

Uzmete dvije lijepe pastrve porcijašice i očistite im ljuske i utrobu...
Da neće bit malo previše za vas dvoje... 2 pastrve, neš ti... :madkava:

Re: Recepti

Posted: 17 Jan 2014, 21:31
by Euklid
Margarita » wrote: Ona ima listove ko kupus, ovo su bili sitnički na grančici.
da nije otrovni bršljan... :misli:

Re: Recepti

Posted: 18 Jan 2014, 03:40
by judolino
Euklid » wrote: Da neće bit malo previše za vas dvoje... 2 pastrve, neš ti... :madkava:
Ajjde, Gligo, ne lupetaj.
U receptu sam fino naveo 600-7000 g za dvije osobe.
Za predigru je mogla doć juha - al nije.
Zato je ko pratilja došla salata od graha, luka i crvene paprike.

Ne mogu da verujem... Aj siđi do reke i srči dunav, amaterčino...

Recepti

Posted: 18 Jan 2014, 09:28
by Euklid
Srci ti bre pesak, konjino...

Prvi put si napisao 60-70dkg zajedno
a sad obmanjujes ovaj napaceni narod i pises 7000g :Tea Tree:

70dkg pastrve na ovaj tvoj nacin
ja pojedem u 3 zalogaja.
I to kad sam sit.
Pozovi me pa ces vidjeti... :mad:

Re: Recepti

Posted: 19 Jan 2014, 12:39
by judolino
Euklid » wrote:Srci ti bre pesak, konjino...

Prvi put si napisao 60-70dkg zajedno
a sad obmanjujes ovaj napaceni narod i pises 7000g :Tea Tree:

70dkg pastrve na ovaj tvoj nacin
ja pojedem u 3 zalogaja.
I to kad sam sit.
Pozovi me pa ces vidjeti... :mad:
Ma more marš, Gligorije!
Nemreš doć ni na gembač, a sad bi pastrve... dobiješ i moj pride!

Riba od 30-35 dag (ovaj put bez tipfelera) je porcijašica, sasvim dovoljna za obrok normalnom čovjeku, a ne brđaninu s kamenjara koji se ne može zasititi ribe jer se prije emigriranja u Zg nije mogao nasititi raštike, ovčjeg droba i vinove loze...

Normalni, civilizirani ljudi ne žderu ko svinje, majku mu...

E da: vrhnje i vino može se izostaviti, to je već malo perverzno - ali, tko voli, ne smeta...

Re: Recepti

Posted: 19 Jan 2014, 12:41
by judolino
Margarita » wrote: Ona ima listove ko kupus, ovo su bili sitnički na grančici.
Ma dobro, bitno da si živa.
Za razliku od mene kad sam zasro vrhunski čili smrdljivim korijandrom... :zbljuv:
Meksikanci, steram vam ga majci... :snajper:

Re: Recepti

Posted: 19 Jan 2014, 15:00
by Margarita
judolino » wrote: Ma dobro, bitno da si živa.
Za razliku od mene kad sam zasro vrhunski čili smrdljivim korijandrom... :zbljuv:
Meksikanci, steram vam ga majci... :snajper:
Jutros sam grickala začine na balkonu, imam posađene u teglicama i već ih je bio mraz ubio ali su sad ponovo iznikli listići. I kad sam gricnula korijandar skužila sam koliko sam glupa. Ono mora da je bio crveni korijandar, i listići kod mene znaju dobiti crvenkastu boju. Ali inače su zeleni i veći i nasjeckam ih s hrpom drugih začina pa onda ne osjetim intenzitet njega samoga. A u hotelu su samo stavili svježu grančicu na jelo pa sam je samu pojela. I onda ima taj zbljuv okus.

Re: Recepti

Posted: 19 Jan 2014, 15:42
by Euklid
judolino wrote: Ma more marš, Gligorije!
Nemreš doć ni na gembač, a sad bi pastrve... dobiješ i moj pride!

Riba od 30-35 dag (ovaj put bez tipfelera) je porcijašica, sasvim dovoljna za obrok normalnom čovjeku, a ne brđaninu s kamenjara koji se ne može zasititi ribe jer se prije emigriranja u Zg nije mogao nasititi raštike, ovčjeg droba i vinove loze...

Normalni, civilizirani ljudi ne žderu ko svinje, majku mu...

E da: vrhnje i vino može se izostaviti, to je već malo perverzno - ali, tko voli, ne smeta...
Cuj ovo, riba od 30dkg :facepalm:

Kog mislis time ponuditi, Skote?

Goste iz Etiopije? :vidiga:

Re: Recepti

Posted: 19 Jan 2014, 16:57
by judolino
Margarita » wrote: Jutros sam grickala začine na balkonu, imam posađene u teglicama i već ih je bio mraz ubio ali su sad ponovo iznikli listići. I kad sam gricnula korijandar skužila sam koliko sam glupa. Ono mora da je bio crveni korijandar, i listići kod mene znaju dobiti crvenkastu boju. Ali inače su zeleni i veći i nasjeckam ih s hrpom drugih začina pa onda ne osjetim intenzitet njega samoga. A u hotelu su samo stavili svježu grančicu na jelo pa sam je samu pojela. I onda ima taj zbljuv okus.
:five:
Kad se male ruke slože, i olovo plutat može...
Jebo ih taj glupi korijandar da ih jebo...

Re: Recepti

Posted: 19 Jan 2014, 17:03
by judolino
Euklid » wrote: Cuj ovo, riba od 30dkg :facepalm:

Kog mislis time ponuditi, Skote?

Goste iz Etiopije? :vidiga:
Joj, trebalo bi pogubiti sve te crvene majmune kaj su vas pištolj-doktore posijali po Zagrebu...
30 - 35 dag OČIŠĆENE ribe je uz prilog i salatu dovoljno čak i drvosječi poput mene, a kamoli prculjku čiji je najveći domet vožnja bicikla.
Jeba te ta tvoja relativna snaga, jedina snaga koja se računa je APSOLUTNA.
Ne dvojim da je korisno to što možeš izvuć svoj biciklić iz jarka, ali kad izvučeš AUTO - e, onda se javi, bebironu... :vidiga:

Re: Recepti

Posted: 20 Jan 2014, 01:21
by Tea Tree
Euklid » wrote:Srci ti bre pesak, konjino...

Prvi put si napisao 60-70dkg zajedno
a sad obmanjujes ovaj napaceni narod i pises 7000g :Tea Tree:
:misli:

Re: Recepti

Posted: 20 Jan 2014, 11:31
by Euklid
Tea Tree » wrote:
:misli:
:vidiga:

Re: Recepti

Posted: 20 Jan 2014, 19:01
by judolino
Tea Tree » wrote:
:misli:
Mislim da je zreo za katran i perje, a onda na šinu...:usamljeni kauboj sam ja, daleko od doma svog:

Re: Recepti

Posted: 28 Jan 2014, 21:41
by blue
Zadnje sam radila ovo.

Imam sliku, ali ne izgleda apetitlih :zubo: Iako je :)

Da ne bi bilo zabune, sveukupno ide 4 jaja, ako nekoga može stiltati 2+2 :brukica:
Farina je griz, ne gustin :top: (hvala Emericzyju)
Tips and tricks:
Stvarno treba čekati da se griz ohladi, kako piše. Inače se gornja smjesa ulije u doljnju. Prilično.
Prhko tijesto bi možda trebalo malo zapeći, samo, a onda uliti prvu smjesu. Prhko tijesto mi baš i nije ispalo prhko, više gnjecavo. OK cijeli kolač je mekan.

Re: Recepti

Posted: 20 Feb 2014, 20:32
by judolino
Daklem, skuho jučer juhu od purećih bataka (više od 1 kg), očistio batake i narezo, pola ubacio u protvan s brokulom, prelio jajima s vrhnjem i naribo gore dimljenog sira.
Super, naravno.

E, al danas kuham ja fileke i skužim da mi ostalo mesa od batka. I ja skombiniro.

E, mrak je ispalo!

Re: Recepti

Posted: 19 Nov 2014, 23:34
by judolino
Evo sam počeo učit kuhat mamlaze na MK, pa rekoh što da ne priložim novo otkriće te oživim (hrv. revajvam) ovu zamrlu, a nadasve korisnu temu...

Daklem - neka vrsta pite s karfijolom:

Kuhal sam narezanu mrkvu 10 minuta, ubacil cca kg cvjetače (hrv. karfiol) i kuho još 5 minuta.
Onda sam to procijedil i izmiksal s 5 jaja, glavicom luka, dva režnja češnjaka i par strukova peršina.
Onda sam to posolil i popapril pa pomiješal sa 250 g pšenične krupice (hrv. griz). Po potrebi možete dodati i vode u kojoj se kuhalo povrće - u suprotnom, super je za paradajz juhu.
To sam strusil u namazatu tepsiju i peko dok se nije goldenbrauniziralo, zalio vrhnjem pa vratio još malo u furunu.

Ne bi čoek vjerovo što je fino...

Re: Recepti

Posted: 19 Nov 2014, 23:49
by Zmaj021
jel moglo proć bez kuhanja povrća?

Re: Recepti

Posted: 20 Nov 2014, 18:07
by judolino
Zmaj021 » wrote:jel moglo proć bez kuhanja povrća?
Paaa, sad...
Možda je i moglo, ak probaj pa javi kak je prošlo.

BTW, drago mi je da se jope družimo, Đej Đej Dragone! :five:

Re: Recepti

Posted: 20 Nov 2014, 19:33
by Zmaj021
napisao si da si izmiksao, a sumnjam da si pravio papicu. :D (..papica je deminutiv od čega? :D)

ako ipak jesi, onda si morao kuhati povrće, a ako ne, onda je karfiol možda i višak kuhati.. mrkvu da omekani, ok.

a družimo se, što da ne.. nisam zlopamtilo pa da vadim kako si onomad izradio za onaj skup.. :D
no dobro, neki su taj fenomen i u potpis turili :D

Re: Recepti

Posted: 21 Nov 2014, 10:16
by Margarita
Zmaj021 » wrote:jel moglo proć bez kuhanja povrća?
A jel moglo bez povrća? :zubo:

Re: Recepti

Posted: 21 Nov 2014, 19:03
by judolino
Zmaj021 » wrote:napisao si da si izmiksao, a sumnjam da si pravio papicu. :D (..papica je deminutiv od čega? :D)

ako ipak jesi, onda si morao kuhati povrće, a ako ne, onda je karfiol možda i višak kuhati.. mrkvu da omekani, ok.

a družimo se, što da ne.. nisam zlopamtilo pa da vadim kako si onomad izradio za onaj skup.. :D
no dobro, neki su taj fenomen i u potpis turili :D
Papica je deminutiv od metroseksualnog ekvivalenta muškoj hrani, ide bre srči Dunav... :durica:

A je, u pravu si, karfiol nisam možda ni trebo kuhat - ali kad sam već kuhal mrkvu, jebeš pet minuta za karfiol, sjeckalica mi je zahvalna...

A ti Mardž, ne jebi nego napravi svom Homeru moju pitu, mogla bi se iznenadit kak je fina... :raspa:

Re: Recepti

Posted: 21 Nov 2014, 20:00
by Zmaj021
svojim mudrim riječima otključao si tajnu drevnog zapisa.. zapisa uklesanog u crnom monolitu (u pozadini ide štrausov zaratustra)

radi se, naime, o filu za burek. :D
na 40 dag kora ide 20 dag mljevenog junećeg + 20 dag krompira + 1 luk + kašičica soli, nešto bibera.. krompir na kockice, luk ne prži. samo pomiješaj i filaj.

Re: Recepti

Posted: 22 Nov 2014, 12:54
by judolino
Zmaj021 » wrote:svojim mudrim riječima otključao si tajnu drevnog zapisa.. zapisa uklesanog u crnom monolitu (u pozadini ide štrausov zaratustra)

radi se, naime, o filu za burek. :D
na 40 dag kora ide 20 dag mljevenog junećeg + 20 dag krompira + 1 luk + kašičica soli, nešto bibera.. krompir na kockice, luk ne prži. samo pomiješaj i filaj.
Ideš...

Otkrio si mi toplu vodu - odnosno, šareni burek...

Ali red je da naše drevne mudrosti podijelimo s našim mlađim štiocima! :mudri:

A i kad radim filu za papriku ili sarmu, ne pržim luk, bude rahlija, a to mi se sviđa. :kitačaporak:

Re: Recepti

Posted: 24 Nov 2014, 08:45
by Margarita
judolino » wrote: A ti Mardž, ne jebi nego napravi svom Homeru moju pitu, mogla bi se iznenadit kak je fina... :raspa:
Napravila sam mu musaku. Planula tepsija dok si reko pita.
Samo što se to meni ne da te kuvat, te dinstat, te peć, nego naslažem red ploškica sirovog krumpira u namaštenu ćasu , pa sol, papar, pa red ploškica luka, pa sol, papar, pa pa red mljevenog sirovog mesa, sol, papar, opet red krumpira. Dodam kojekakve začine koji su mi u tom trenutku pri ruci ili pri inspiraciji. Kad se skoro ispeče narežem na šnite ko tortu tako da zmućkano jaje s mlijekom fino uđe u narezotine. Malo sira odozgo. Sve se još malo prokrčka i zapeče i gotovo.

Re: Recepti

Posted: 25 Nov 2014, 20:36
by Nenia Salonitana
jedu mi se hrenovke u lisnatom. :durica:

Re: Recepti

Posted: 26 Nov 2014, 23:04
by Bara huda
Margarita » wrote: Napravila sam mu musaku. Planula tepsija dok si reko pita.
Samo što se to meni ne da te kuvat, te dinstat, te peć, nego naslažem red ploškica sirovog krumpira u namaštenu ćasu , pa sol, papar, pa red ploškica luka, pa sol, papar, pa pa red mljevenog sirovog mesa, sol, papar, opet red krumpira. Dodam kojekakve začine koji su mi u tom trenutku pri ruci ili pri inspiraciji. Kad se skoro ispeče narežem na šnite ko tortu tako da zmućkano jaje s mlijekom fino uđe u narezotine. Malo sira odozgo. Sve se još malo prokrčka i zapeče i gotovo.
Ja dinstam meso da se razrahli (jer sirovo mljeveno ne vidim kako bih na isti nacin razbacala po sirovom krumpiru :ne zna: ).
Ok, prvo luk, pa meso, pa zacini, sol, papar, ..sve dinstano....na to idu ploske sirovog krumpira i sve odmah zalijem jaja-mlijeko- sol mjesavinom.
Nema sira odozgo. :ne zna:


Ali moram rec da mi se ovaj sistem dopada ovako napisan. :lux:
Morala bih to isprobat da vidim kako ukucani reagiraju.

Re: Recepti

Posted: 27 Nov 2014, 09:14
by Margarita
E, pa ne razbacujem sirovo meso. Rukama ga oblikujem u pljeskavicu veličine zdjele i stavim na krumpir. :zubo:

Re: Recepti

Posted: 28 Nov 2014, 19:35
by judolino
Ko zna - zna! :top:

Ja isto znam radit kojekakve složence od svega i svačega - i uvijek ispadne dobro, nema se tu kaj fulat.

Re: Recepti

Posted: 29 Nov 2016, 20:10
by el_comandante_
dakle, koristin trenutak da izbacin recept hobotnica a la el_comandante koji san izlaga bespućima internetske zbiljnosti.
iDŽemo:

Za salatu od hobotnice a la el_comandante vam triba:

1 hobotnica od kila ipo - dva. mogu i dvije od kila.
krumpir (kilo ili i manje)
češnjak
kapula (crveni luk)
maslinovo ulje
2-3 lista lovora
bijeli papar
kvasina

priprema: (do u detalje)

Za salatu od hobotnice vam triba prije svega hobotnica. Idete na more, sprijateljite se s lokalnim pučanstvom, krene romantika, oni predivni trenutci spajanja s voljenim-voljenom, vi ste u devetom nebu, volite ga-nju, al u neka doba shvatite da se morate vratit obitelji u Zagreb i okolicu i trenutak rastanka naprosto dođe.
On-Ona vam na rastanku pokloni - hobotnicu. Ako ljetujete na Sjevernom Jadranu možda vam pokloni mrkača, a to je isto, samo se drugačije zove.
Hobotnicu je najbolje smrznut. Zašto? E, zato da bude mekana kad je odlučite spremati. Možete vi nju skuhat i frišku, al' onda će bit žilava....ka...jel...okay...Ja sam osobno čuja da se sa friškon hobom triba kuhat čep od pluta, ono, uvali se u teću, al' da van pravo rečen - nisan nikad prova. Možda je istina, možda ne. Zasad....smrznite je.
Ako imate pretis lonac (expres), još bolje. To me je naučija jedan moj frend koji sve živo kuha u expresu. Hobu stavite u lonac, ubacite soli, lovorov list-dva, crnog papra u zrnu, 5-6 češnja češnjaka lagano zdrobljenog...i to bi bilo to. E, ulijte i vodu.
Daklem, kad vam pretis lonac prosvira, nastavite kuhat na tihoj vatri jedno 20 minuti i onda maknete s ploče. Ako kuhate u loncu sa open access (oće reć običan lonac bez poklopca), onda je badnite nožen i vidićete kad je gotova, al' mislin da neće bit gotova ispod uru - uru i dvajest minuti.
Predmnijevan da ste hobu očistili. Kako se hoba čisti? Fino. Triba joj izvadit muju (unutarnju kesicu) i izvadit kljun (između očiju). U nekim receptima će te pročitat da joj triba ogulit kožu (opnu), al' ja to ne radin.
I hoba je spremna. Naravno, da bi znali jel' vas vaša ljetna ljubav zajebala pa van podvalila staru hobu a ne frišku, to ćete znat tako ako hobu badnete prstom, a ono misto ostane ulegnuto (ne vrati se brzo u početni položaj)...ili ako one hvataljke na krakovima ne lijepe za površinu radnog stola, kamena i slično.
Skuhanu hobu izvadite iz lonca, i ostavite da se ohladi. Vodu u kojoj ste kuhali hobu - ne bacate. Zašto? E zato jer ćete u toj istoj vodi skuhat kumpire. Da se razumimo kumpire i nemorate spremat, al' kako je ovo uvik bila sirotinjska spiza, tribalo se najist od toga.
Prije toga možete odvojiti decilitar - dva te vode i stavit sa strane.
Daklem.....u istoj vodi skuhate kumpire koje ste prethodno očistili od kore. Koliko kumpira - to je vaša procjena. Ja inače sve radin od oka al' recimo na hobu od kilo ipo stavite kilo kumpira. Možete stavit malo manje, neće smetat. Kad su kumpiri gotovi, izvadite ih i ohladite. Izrežete ih na ploške. U veću terinu ih promiješate s komadićima hobe koju ste prethodno izrezali. Komadići tribaju bit ne presitni a i ne prekrupni... onako, krakove režite na dužinu debljine vašeg prsta. Možete dolit malo one vode u kojoj ste kuhali hobu, a prethodno ste je odvojili kako san van reka. Ofkors, već ste pripremili narezanu kapulu (možete na kockice, a ja je režem na dugo, uzdužno) i češnjak sitno nasjeckan. To izmiješate sa dvi kuhače ili dvi veće žlice (uporaba štapnog mixera - strogo zabranjena), i zalijete maslinovim uljem. Djevičanskim, ofkors, jerbo sam naziv - djevičansko izmamiće vam osmijeh C-2 (danemaušijusmijalibiseokoglave) na pomisao ljetne avanture, u kojoj ste dominirali i zasluženo odnili hobotnicu doma. Uz ulje ide i domaća kvasina, al' pazite koliko je stavljate da van salata ne bude prekisela. Skoro san zaboravija....bijeli papar je neizostavan sastojak začinjavanja hobe na kraju. Od oka.
Ostavite je u fridžu, i servirajte voljenom-voljenoj, kad se vrati sa posla tu večer. Biće mu drago ako ga šef nije ispizdija taj dan.
Uz to preporučam bilo vino iz Dalmacije ili Istre, samo da ne bude zagorski kiseliš.:D
Dobar van tek!
Vaš el_comandante_...

Re: Recepti

Posted: 29 Nov 2016, 20:21
by el_comandante_
sutra iđe crni rižot.

Re: Recepti

Posted: 30 Nov 2016, 12:12
by Leteća
Hobotnica na vlaški

SASTOJCI: 1 janje(oko 10 kila) dva kila kapule 1 hobotnica (kilo,kilo ipo) kumpir,sol
PRIPREMA: Dok se janje vrti na ražnju,hobotnicu stavit u lonac i kuvat s kumpirima u slanoj vodi. Nakon tri ure janje se skine s vatre i stavi sa strane da se ocidi. Lonac maknit s vatre, prolit vodu ,hobotnicu bacit mačketinama (đavlu i meso kojen nemoš oglođat košćurne). Nasić janjetinu,stavit na stol i narizat kapulu. Zavrnit rukave.

Re: Recepti

Posted: 30 Nov 2016, 19:56
by el_comandante_
vid Leteće, koji vlaški korijeni :D
jel pradid sa Svilaje?
:D

Re: Recepti

Posted: 30 Nov 2016, 20:00
by el_comandante_
Danas je na redu, kako san vam obeća, Crni rižot.
Već sam pisa o ovome...

SASTOJCI:
1 - 1.5 kg sipe , po mogućnosti manje veličine
maslinovo ulje
češnjak
bijelo vino
25 dkg riže
limun
mandarina
parmezan

Idemo na recept...

Znači, Crni rižot dolazi od talijanskog naziva Risotto nero, što u prijevodu znači - crni rižot.
Najbolji je od sipe, al' često ga spravljaju i od liganja. Mislin, može, jerbo i sipa i lignja puštaju crno kad su u opasnosti, al' od sipe je bolji, virujte mi na rič.
Recimo, kupite kilo, kilo ipo sipica...što bi reklo 6-8 komada. Može bit i velika sipa, al' ukusnije je kad su manje. To vas košta od 60 kuna pa naprid.
Očistite ih, što znači odvojite glavu s krakovima a iz drugog dijela sipe morate izvadit sipinu kost. Ona vam je dobra ako imate papigu da ova oštri kljun na sipinu kost. Jednostavno izvadite kost, operete i utirate je kroz kavez.
Kad vadite kost morate izvadit i kesicu sa crnilom. Prepoznaćete je po pariškoplavoj boji, nešto između modre i crne, ispunjena je nečim nalik na mokri cimenat izmišan sa pijeskom u omjeru 3:1. Kesicu spremite, i ne probijajte je još. Posli će bit vrimena.
Okay.
Kožicu sa sipe možete oguliti, a ako ste prekaljeni Robinson ne morate.
Narežite sipu na tanke komadiće, debljine pola prsta a dužine onako, 2 centa. Pola moga prsta, ne vašega. Glavu s krakovima isto možete narezat na sitnije komadiće, al pazite kad režete priko očiju, da vam ne ištrca crnilo po pločicama i sudoperu ili već di radite. Moja Drugarica uglavnom popizdi kad čistim i onda mi ronja da san joj usra kužinu. Mislila je da ću se popravit i pripazit na to, al nisan ni ja veslo sisa; ponovija san uredno to par puta, pa sad ona čisti. 1:0 za mene.
Dakle, sad triba iskrižat češnjak. Ja, kad radin rižote, ne rabim kapulu. Samo češnjak i maslinovo ulje. Narežite češnjak na sitno, onako, od oka, 7-8 češnjeva.

PRIPREMA:
Teća, u koju ćemo pripremat rižot mora bit ona crna, teška. I plitka, ofkors.
Znači:
Ulijemo maslinovo ulje da pokrije dno teće, i kad se ulje zagrije ubacimo narezani češnjak. Nakon što je češnjak otpustio svoj karakterističan miris, ubacimo pripremljene sipice i zalijemo bijelim vinom. Sol i bijeli papar po želji. Čekamo da sipica omekša, znači jedno 15-ak minuti. U stvari neznam vremenski koliko, jerbo ja stalno kušam hranu dok se priprema.

Crnilo:
E sad....triba pripremit crnilo. Iz one kesice što smo je spremili sa strane sad triba izvadit crnilo. Jedan savjet ženama i faggottima (vidi pod N.Ciganović): stavite one kirurške rukavice, jerbo crnilo vam neće izać s prstiju baren dva dana, a nestručnom oku će izgledat ko da ste minjali ulje na dizelašu kojem propuštaju kompresioni prstenovi na klipovima. Dakle - rukavice. Ja ih ne stavljam iz najmanje tri razloga: prvo, nisan žena, drugo, nisan faggott a treće, cili svoj život radin oko strojeva i motora pa me jednostavno kuri bolac što će mi neko reć da kako mi izgledaju ruke.
Kad ste izvadili crnilo, rastopite ga u toploj vodi i umišajte u teću. Morate dobit boju ka da kuhate u potpunom mraku bez tračka svitla u kužini.

TEMELJAC:
Za svaki pravi rižot, morate pripremit temeljac. Dakle, u ovom slučaju, temeljac od morskih sastojaka. Dovoljno je ubacit 2-3 škampe ili kozice u vodu s malo soli i dobili ste temeljac. Naravno da vam nitko neće prodat 2-3 škampe ili kozice na peškariji, al recimo, možete ih ukrast onako, kad prolazite pored banka di se prodaju. Pošto ja ne kraden nemojte ni vi. Kako onda? Ja to radin otprilike ovako: dok prolazin do već opisanog banka , rečen onoj ča prodaje: Alo, mala, a je li to prodaješ pice (pic je riba, op.aut.)?
Ona će reć: A java te lipi neodnija, a nisu ovo pici.
A onda ide krucijalno pitanje koje van donosi ona 2-3 škampa u kesu: A jel ti znaš mala, kako se reče mali pic?
A ona će reć: A kako?
A onda ćete vi reć: A pičić, jebate, a kako bi se zva.
I onda je ona vaša jerbo se po peškarije, pogotovo ženski dil, izvalilo od smija. Ako niste uspili jamit ta dva-tri škampa, možete napravit temeljac od vegete i vode, ofkors.
A jebate led, di smo došli od običnog temeljca.
Okay, pazite, sad smo ozbiljni. Temeljac uvik mora bit vruć, da ne bi ohladija rižot kad ga budete dodavali. To je small secret.

RIŽA:
Dakle, sad dodajemo opranu rižu. Nemojte je skuhat posebno pa dodat jerbo ćete zajebat stvar do balčaka. Dakle, oprana riža, otprilike na kilo sipe ubacite 25 dag riže. Može i 30. Ja iman jedno malo procidilo di za nas četvero stane 4 čikare od kave pune riže. Čikare za crnu kavu, jel, ne za ness kaffe.
Ubacimo rižu (scotti, Zlatno Polje isto nije loše, Uncle Ben niti u ludilu), i počmemo dodavat temeljac. Uvik pazite da van riža ne uvati za dno teće. Zato se kuha u ovoj crnoj teći na malu vatru, jerbo ta teća drži temperaturu dugo vrimena i neće vam zagorit.
Dakle, vi ćete sad pitat koliko se kuha vremenski. Pa, na ambalaži od riže piše : Kuhat 16-18 minuti. Al' to ne znači da će se vaš rižot kuhat toliko. Ne-ne. Kuhaće se baren duplo više. Jerbo tih 16-18 minuti je kad kuhate rižu u kipućoj vodi. A vi kuhate rižot i stalno ga mišate. Ja proban nekoliko puta i kad riža dođe na al-dente, dakle 95% kuhana, skidate s vatre i ostavite sa strane da rižot stane baren 20 minuti.

SERVIRANJE:
Serviranje ide sa crnim rižotom, fetom mandarine ili limuna sa strane i maslinom. Mandarina i limun van je zato da ih maknete s pjata prije nego počmete jesti. A maslinu pojedete, fala bogu.
Parmezan....to je kveščn....ja ga nikad ne stavljan na jela s plodovima mora, al' ko voli nek' izvoli. Nije greška ako ga poslužite.

VINO:
Normalno, vino je po želji. Bijelo, crno...koje hoćete. Recimo, za ovo jelo ide Zlatan Otok, bijelo vino od Plenkovića, 35 kuna u diskontu za 7 dl. Možete se okušat s čileanskim vinima, Cassilero Del Diablo je meni jedno od dražih, a u zadnju deren višku Vugavu, govori 7 svjetskih jezika a osmi tepa.
Još jedna mala digresija:
Dakle, dok jedete crni rižot, nemojte se smijat ni po cijenu života, jerbo osmijeh će vam sličiti na karipskog gusara s karijesom. Ja se ne obaziren na to, jerbo na taj način malo zabavin društvo, a i bmk ko će što reć.
Eto ljudi moji...dobar van tek.
Bilo je malo duže, al mislin da ćete bit zadovoljni.

Vaš el_comandante_.

Re: Recepti

Posted: 30 Nov 2016, 20:37
by Leteća
el_comandante_ wrote:vid Leteće, koji vlaški korijeni :D
jel pradid sa Svilaje?
:D
Ne znam, zapravo. Ta strana obitelji mi je prilično misteriozna. Ali bavila sam se vlaškom magijom, pomalo i vidjela da mi to dosta dobro ide. Bolje od kuhanja, u svakom slučaju.

Re: Recepti

Posted: 30 Nov 2016, 20:43
by el_comandante_
Leteća wrote:Ne znam, zapravo. Ta strana obitelji mi je prilično misteriozna. Ali bavila sam se vlaškom magijom, pomalo i vidjela da mi to dosta dobro ide. Bolje od kuhanja, u svakom slučaju.
vlaška magija?
:D
jel ono kad obisiš reštu luka da izgoniš uroke?

Re: Recepti

Posted: 30 Nov 2016, 21:38
by Leteća
el_comandante_ wrote:vlaška magija?
:D
jel ono kad obisiš reštu luka da izgoniš uroke?
Češnjak je još bolji. Ili mlatiš bosiljkom po vodurini. Ali ne smijem više, muž mi ne da da mu gadim namirnice. :(

Re: Recepti

Posted: 01 Dec 2016, 12:06
by el_comandante_
Leteća wrote:Češnjak je još bolji. Ili mlatiš bosiljkom po vodurini. Ali ne smijem više, muž mi ne da da mu gadim namirnice. :(
šta mu sidiš u krilu dok tipkaš? :D

Re: Recepti

Posted: 01 Dec 2016, 14:10
by Leteća
el_comandante_ wrote:šta mu sidiš u krilu dok tipkaš? :D
Da u krilu. :o

Re: Recepti

Posted: 01 Dec 2016, 20:07
by el_comandante_
:D

Re: Recepti

Posted: 24 Dec 2016, 08:54
by el_comandante_
danas bakalar.
recept iDŽe malo posli

Re: Recepti

Posted: 10 Jan 2017, 19:14
by caramba
el_comandante_ wrote:danas bakalar.
recept iDŽe malo posli
šta je bilo, nije to rulet? nisi se mogao odlučit jel "na bilo" il "na crveno"
a ništa, čekat ću do dogodine :rozi: