File sharing

Mreža svih mreža
User avatar
ali
Posts: 5028
Joined: 22 Sep 2011, 10:31

Post 09 Feb 2012, 14:29

Ja mogu lajat :zubo:


User avatar
Lastan
Posts: 2751
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue

Post 09 Feb 2012, 17:21

Ze. » wrote:
Za šta se zalažete? :D
Kao i valjda sve ostale piratske stranke: za reformu sustava autorskih prava i patenata, za pravo na privatnost i tajnost komunikacije te za povećanu državnu transparentnost.
To su one neke najosnovnije stvari.

Eno smo i u ovotjednom Nacijonalu, baš kako bijah najavio.
User avatar
Lastan
Posts: 2751
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue

Post 09 Feb 2012, 17:23

MightyMe » wrote:Đe se može učlanit? :D
Za početak, ovdje.
Stranka još nije osnovana, pa nisam ni ja učlanjen. :D Ali ako se registrirate na još uvijek rudimentarnoj stranici, bit ćete obaviješteni o svemu, pa i o osnivačkoj skupštini i sličnim detaljima.
MightyMe
Posts: 5249
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

Post 09 Feb 2012, 19:23

Hvala :D
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6267
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

Post 09 Feb 2012, 22:44

ombia » wrote:
Valjda zato sto ih je kroz poreze i ubrala. :ne zna:
Evo, ne znam što bih rekao...
Totalno genijalna rečenica i pametno razmišljanje.
Zašto to ne prakticiraš češće, zaboga? Dobro ti stoji!

Čista logika: i Ankica i Franjo i Mujo platili su neku lovu državi, a sad skidaju s interneta. Pa nek država plati honorare.
A eto, socijalizam nije valjao. Ja mislim da bi na ovo aplaudirao i Volođa Uljanov.

Ne, ne zajebavam se: cijenim ovakvo mudro razmišljanje. :five:
User avatar
Ze.
Posts: 1110
Joined: 17 Sep 2011, 21:26

Post 10 Feb 2012, 07:48

Lastan » wrote: Kao i valjda sve ostale piratske stranke: za reformu sustava autorskih prava i patenata, za pravo na privatnost i tajnost komunikacije te za povećanu državnu transparentnost.
To su one neke najosnovnije stvari.

Eno smo i u ovotjednom Nacijonalu, baš kako bijah najavio.
Slažem se sa svim stavkama (naravno, pod uslovom da reforma autorskih prava ne znači njihovo ukidanje).
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3916
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

Post 10 Feb 2012, 11:39

Kad skidam, istovremeno i seedam :ne zna: Znam da se kao ne smije, ali mi je pizdunski ne to napravit.
Jel znate baš nekog u Hrvatskoj tko je zbog toga nadrapao? :zubo:
User avatar
baja
Posts: 4122
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

Post 10 Feb 2012, 11:54

Lastan » wrote: Za početak, ovdje.
Stranka još nije osnovana, pa nisam ni ja učlanjen. :D Ali ako se registrirate na još uvijek rudimentarnoj stranici, bit ćete obaviješteni o svemu, pa i o osnivačkoj skupštini i sličnim detaljima.
:cerek:
dražesno što ime i prezime nisu obavezni :D
User avatar
kuki
Posts: 2908
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

Post 10 Feb 2012, 13:21

Lastan » wrote: Za početak, ovdje.
Stranka još nije osnovana, pa nisam ni ja učlanjen. :D Ali ako se registrirate na još uvijek rudimentarnoj stranici, bit ćete obaviješteni o svemu, pa i o osnivačkoj skupštini i sličnim detaljima.
Zvuči mi malo, malo... ajde pojasni ove stavke koje vuku na plenume. :o
User avatar
klonka
Posts: 2885
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

Post 10 Feb 2012, 13:21

Evo jedna zgodna infografika (i) o (legalnim) downloadima. :mig:

Kao što se može vidjeti iz priloženog, prodaja digitalnih albuma i pojedinih pjesama je otišla gore. Ma neka im ACTA, PIPA i SOPA prođu, to će im samo štetiti. :E



Usput, predsjednik nam je veći idiot nego što sam mislila. :o
gonj špadi
User avatar
baja
Posts: 4122
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

Post 10 Feb 2012, 14:46

klonka » wrote: Usput, predsjednik nam je veći idiot nego što sam mislila. :o
molim pojašnjenje :o
hvala :D
User avatar
klonka
Posts: 2885
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

Post 10 Feb 2012, 16:46

baja » wrote: molim pojašnjenje :o
hvala :D
Zalaže se za ACTA-u, a k tome je očito da nije upoznat sa svime što ona donosi.
gonj špadi
User avatar
sabaa
Posts: 580
Joined: 09 Nov 2011, 21:01

Post 10 Feb 2012, 17:46

Sutra je prosvjed protiv ACTA-e u Zagrebu, Splitu, Osijeku jos nekolko europskih gradova.

Hocete ici?
The planet is fine. The people are fucked.
JPK
Posts: 2105
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

Post 11 Feb 2012, 02:21

klonka » wrote: Usput, predsjednik nam je veći idiot nego što sam mislila. :o
Predsjednik nam je pizdurina koja je napravila domaću verziju zakona o autorskim pravima i dala zampirima moć.
A ovo da nije upoznat s tim što podržava je presmiješno, kao da u devedesetima slušam Franjine apologete. Pa Josipovićeva je struka upravo taj zakon.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Emericzy
Posts: 3996
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

Post 11 Feb 2012, 06:28

JPK » wrote: Predsjednik nam je pizdurina koja je napravila domaću verziju zakona o autorskim pravima i dala zampirima moć.
A ovo da nije upoznat s tim što podržava je presmiješno, kao da u devedesetima slušam Franjine apologete. Pa Josipovićeva je struka upravo taj zakon.
Ne bih rekao da je pizdurina. To što je napravio za glazbu i nije tako loše. Problem je što je kratkovidan, pa ne vidi da ovo danas ide predaleko. Ne možeš imati totalno bezakonje, ali ne možeš ni sa zakonima koji sve zaguše. Pravnicima je malo teško shvatiti takve stvari, osobito kad su i sami autori.
User avatar
blaze
Posts: 2374
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

Post 11 Feb 2012, 07:19

Emericzy » wrote: Ne bih rekao da je pizdurina. To što je napravio za glazbu i nije tako loše.
ovo s porezom na prazne cedeove?

za hrvatsku glazbu su najviše napravili svadbe i derneci. evo, ja ni dan danas ne razumijem od čega živi sandi cenov. od svoje glazbe? ako on dobiva i jednu lipu godišnje od ovih poreza na prazne cedeove, ma nek propadne cijeli sustav autorskih prava

i da država još plaća zdravstveno i mirovinsko ovima što okreću tisućice na gažama? sevki, rozgi, ma marš

ps: grozan mi je bio onaj predizborni spot josipovića s glazbenicima
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Emericzy
Posts: 3996
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

Post 11 Feb 2012, 07:31

blaze » wrote: ovo s porezom na prazne cedeove?

za hrvatsku glazbu su najviše napravili svadbe i derneci. evo, ja ni dan danas ne razumijem od čega živi sandi cenov. od svoje glazbe? ako on dobiva i jednu lipu godišnje od ovih poreza na prazne cedeove, ma nek propadne cijeli sustav autorskih prava

i da država još plaća zdravstveno i mirovinsko ovima što okreću tisućice na gažama? sevki, rozgi, ma marš

ps: grozan mi je bio onaj predizborni spot josipovića s glazbenicima
Nisam rekao 'odlično'. Rekao sam, 'nije tako loše'. Može se i puno bolje. Nekakve vražje regulacije treba biti. Ne takve da guši djelatnost koju regulira. Je li Josipovićeva regulacija koga ugušila? Nekako ne vjerujem. Ali, naravno da je mogla biti i bolja.

Ja bih osobno to nekako centralizirao. Organizirao, recimo, NSB da funkcionira kao iTunes shop. Svatko tko ima glazbu ili tekst ili štoliveć, baci ga na NSB. Svatko tko ga želi koristiti, mora ga uzeti iz NSB-a i platiti. Simbolično za osobnu upotrebu, više od simboličnog za komercijalne svrhe. Danas to nije osobito teško napraviti, ni tehnički ni organizacijski.

Autor dobije mjesečni ispis i uplatu na žiro račun. Država dobije porez. Korisniku nije neka velika lova, isplati mu se platiti pet kuna za nešto. Jebeš pet kuna za dobru stvar.
User avatar
baja
Posts: 4122
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

Post 11 Feb 2012, 12:48

klonka » wrote: Zalaže se za ACTA-u, a k tome je očito da nije upoznat sa svime što ona donosi.
mda :rolleyes:
iako bi bilo krajnje čudno da, kao pravnik, nije jako dobro upoznat sa sadržajem, a onda i svim mogućnostima interpretacije
tako da bi se i ja složila da je pizda koja zakon promatra kroz vlastite, uskogrudne, porive
jer on je, naravno, odmjeren i umjeren te uvijek postupa po zakonu, a kao izuzetan intelektualac strahuje da mu netko ne bi oteo misli i vizije
btw, muzika mu je dosadna... škloke, ploke, flonge
JPK
Posts: 2105
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

Post 11 Feb 2012, 20:30

Emericzy » wrote: Ne bih rekao da je pizdurina. To što je napravio za glazbu i nije tako loše. Problem je što je kratkovidan, pa ne vidi da ovo danas ide predaleko. Ne možeš imati totalno bezakonje, ali ne možeš ni sa zakonima koji sve zaguše. Pravnicima je malo teško shvatiti takve stvari, osobito kad su i sami autori.
Dati autoru, štoviše domaćem glazbeniku, da piše zakon o autorskim pravima je kao dati pedofilu da piše age of consent zakon. :)
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Emericzy
Posts: 3996
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

Post 11 Feb 2012, 20:55

JPK » wrote: Dati autoru, štoviše domaćem glazbeniku, da piše zakon o autorskim pravima je kao dati pedofilu da piše age of consent zakon. :)
Ima nešto u tome. :)
User avatar
Lastan
Posts: 2751
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue

Post 11 Feb 2012, 21:24

Ze. » wrote:
Slažem se sa svim stavkama (naravno, pod uslovom da reforma autorskih prava ne znači njihovo ukidanje).
Naravno da ne znači njihovo ukidanje. No kad pogledaš sadašnji sustav autorskih prava, pokušaj mi objasniti zašto autorsko pravo traje nakon autorove smrti. I ako ti je prvi odgovor “zbog nasljednika”, objasni mi zašto nešto slično ne postoji u ostalim djelatnostima i tipovima vlasništva.

Što se mene tiče, sustav zaštite tih prava jednostavno više ne odgovara realnosti u kojoj je kopiranje trivijalno i besplatno. Ako nisu knjižnice uništile izdavače, ako radio nije uništio glazbu (o tome jesu li TV i video uništili kina dalo bi se raspravljati, ali opet bih rekao da nisu), neće ni internet nikoga uništiti. Ali treba se prilagoditi.

We will adapt. Resistance is futile. :borg:
User avatar
Lastan
Posts: 2751
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue

Post 11 Feb 2012, 22:04

kuki » wrote: Zvuči mi malo, malo... ajde pojasni ove stavke koje vuku na plenume. :o
Rado, ako mi točno objasniš što ti točno vuče na plenume.

Osnivačka skupština, recimo, mogla bi ti vući na plenum, ali ona je zakonska obaveza da bi se stranka uopće mogla registrirati. :ne zna:
User avatar
kuki
Posts: 2908
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

Post 11 Feb 2012, 22:11

Sad je nešto promijenjeno, ali prilično sam sigurna da je pisalo slobodno obrazovanje i direktna demokracija, a te četiri riječi u kombinaciji mi aktiviraju PTSP. :D
User avatar
Lastan
Posts: 2751
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue

Post 11 Feb 2012, 22:48

kuki » wrote:Sad je nešto promijenjeno, ali prilično sam sigurna da je pisalo slobodno obrazovanje i direktna demokracija, a te četiri riječi u kombinaciji mi aktiviraju PTSP. :D
Aha, na stranici. Isprva je ondje bio samo grubi prijevod teksta s Wikipedije, tek toliko da nešto bude.

Ja o direktnoj demokraciji inače imam posve jasno izraženo mišljenje. Nadam se da ga ne trebam ponavljati. :D
User avatar
Emericzy
Posts: 3996
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

Post 12 Feb 2012, 06:58

Pokret Occupy za sada funkcionira uz pomoć / na osnovi direktne demokracije. I to relativno dobro. Pitanje je kako dugo.

Ja se toga grozim, ali Carne Ross, jedan od najistaknutijih ideologa pokreta (i silno pametan čovjek) tvrdi da vjerojatno nema drugog izlaza, jer je predstavnička demokracija na kakvu smo navikli korumpirana. Po svojoj prirodi. Ako i počne kao 'čista', prije ili kasnije se korumpira i počinje služiti ne-demokratskim ciljevima.

(One pred-demokratske sustave neću ni spominjati.)

Razvijaju se nekakvi mehanizmi te direktne demokracije, koje ja baš ne razumijem najbolje, ali koji navodno funkcioniraju. Vidjet ćemo.

Kako kaže Ross, a tu je svakako u pravu, naši dosadašnji pokušaji političke organizacije svode se na tretiranje kompleksnih problema jednostavnim alatima. To jednostavno više ne funkcionira. Moramo se priviknuti na činjenicu da su problemi strahovito kompleksni i da jednostavni pristup ne služi ničemu. Moramo smisliti kompleksne pristupe.

Tipični primjer je ekologija. Ljudi su na svim razinama, uključujući tu i znanstvenike, zbunjeni ekološkim problemima. Kako shvatiti globalno zatopljenje koje dovodi do sve oštrijih zima? Kako shvatiti da je suša u Ukrajini rezultat rezanja drveća u Brazilu?

Ekonomija je slična. Kako shvatiti da država ubere više poreza ako su porezi niži? Kako shvatiti da se nezaposlenost smanjuje ako radnik lakše dobije otkaz?

Svi su problemi današnjice takvi. Kako rastumačiti ljudima da tamo gdje se mladi najviše jebu ima najmanje maloljetničkih trudnoća, najmanje pobačaja i najmanje spolnih bolesti?

Svijet je postao tako kompleksno mjesto da ga nitko više ne razumije. Ne znam hoćemo li njime bolje upravljati kompleksnim mehanizmima direktne demokracije, ali bolna je činjenica da sadašnji mehanizmi njime upravljaju upravo katastrofalno. Nešto se očito treba mijenjati i to brzo.
  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: ClaudeBot and 2 guests