O cjepivima i cijepljenju kućnih ljubimaca

Vau, mijau i pokoji au
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

17 Dec 2011, 14:37

Na pasti pise beaphar. Svako jutro dobije oko centimetar i polize je vrlo rado. :)
Navodno se lakse daje nego tablete. Nije problem, sve sto cujem da je dobro dat cu mu s vremenom.


Jutors smo otisli na cjepljenje. Odbila sam cijepljenje protiv bjesnoce. Veterinar je bio pomalo neugodan. Ponavljao je da je 'sve to po zakonu'. Pitala sam ga ' okay znam da je po zakonu, ali sto vi mislite?" Ponavljao je da je odluka moja ali da on u dvadeset godina nije nikad cuo za nus pojave i da mu dovedem toga koji mi je to rekao. (Mislim se, a je, bas cu ti sad dovesti evo trcim). :)
Pitam ga ako nije tako, kako to da ja znam da postoje nuspojave i smrtnost pasa od tog cjepiva?
Valjda sam negdje cula i procitala i valjda ne laze toliko ljudi i izvora.
Pravio se nevjest. Ponavljao je da on ne zna ni za kakve nuspojave. Pitam ga koje cjepivo koristi.
Kaze ono sa R. Naravno. Pitam ima li americko cjepivo. Kaze nema, ali ako ja hocu narucit ce ga.

Inace deset minuta ranije u ordinaciju mu, usao je prelijep boxer, stariji ali vitalan.
Izasao je u crnoj vreci. Uspavao ga je. Bilo mi je mucno od svega. Sestra je ispostavila racun od 150 kn za usmrcivanje boxera.

Koje ruzno jutro.

Da. Nakon sto je moj zeljeni razgovor o cjepivu prerastao u njegovu lamentaciju o obrani sebe i zakona, ptiao me 'a sto sad hocete od cega da se cijepi'.
Zbunio me. Pa... rekoh, zar niste rekli od zaraznih bolesti? Kaze on: 'pa dobro, kako vi hocete.
Huh, pa zar nema nekog reda kako se mora pas cijepiti, a da nije protiv bjesnoce?
Cijepio ga je protiv zaraznih bolesti, a i mene je cijepio protiv vjere u njegovu ljudskost.

Eto. O cemu smo pricali? O hrani, da... Hvala ti za savjete. Smanjit cu mrkvu, a vidim da je i on prezirivo izvadi i ostavi van zdjelice.

PS Je li cijepivo ili cjepivo? Cijepljenje ili cjepljenje. Nevazno sad, cak mi se ne da ni provjeravati po bespucima interneta....


User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

17 Dec 2011, 15:12

Cijepljenje, cijepiti, cjepivo.
Potpisi su za budale.
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

12 Jan 2012, 20:49

[quote="Aristocat »"

Inace deset minuta ranije u ordinaciju mu, usao je prelijep boxer, stariji ali vitalan.
Izasao je u crnoj vreci. Uspavao ga je. Bilo mi je mucno od svega. Sestra je ispostavila racun od 150 kn za usmrcivanje boxera.



/quote]

Hekatonhir hvala na objasnjenju.

Samo da se nadovezem na ovo sto sam napisala ranije. Trenutno nisam u Hrvatskoj. U zemlji sam zderaca hamburgera. Svasta im mogu zamjeriti, ali ne i slijedece. Pisala sam sto sam vidjela kod veterinara prije nekog vremena. Ovdje nema sanse da se tako nesto dogodi.
Ako je zivotinja stara ali vitalna, nije bolesna i netko je se zeli rijesiti iz nekog razloga, nema uspavljivanja. Veterinar ce to odbiti. Nisam provjerila da li je tako po zakonu ili samo po njihovom nahodjenju ali eto. Kod nas je covjek uspavao savrseno zdravog ali starog boxera za 150 kn, a ovdje za tko nesto nema sanse. Izvolite drugovi, brinite se za ljubimca i kad ostari.
Kakvi smo uzasni ljudi. Cak su i ovo plasticni hamburgerasi po tom pitanju ljudskiji od nas.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

13 Jan 2012, 15:30

U RH također nije dopušteno eutanazirati zdravu životinju.

Dodatno, potpuno mi je nejasna ta cijena eutanazije.

Eutanazija za boksera, ako se ispravno radi (tri injekcije: sedativ, narkoza i finalna koja zaustavlja rad srca i pluća) , trebala bi koštati 500-700 kuna.
Mislim da je veterinar koristio onu najgoru moguću varijantu tj. jedna injekcija koja potpuno budnoj životinji zaustavi rad srca i pluća. To jebački boli i ako je to slučaj, tog veterinara doslovce treba liječiti njegovim lijekom.
Kreten.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

13 Jan 2012, 16:13

Aristocat » wrote:N
Pravio se nevjest. Ponavljao je da on ne zna ni za kakve nuspojave. Pitam ga koje cjepivo koristi.
Kaze ono sa R. Naravno. Pitam ima li americko cjepivo. Kaze nema, ali ako ja hocu narucit ce ga.

Inace deset minuta ranije u ordinaciju mu, usao je prelijep boxer, stariji ali vitalan.
Izasao je u crnoj vreci. Uspavao ga je. Bilo mi je mucno od svega. Sestra je ispostavila racun od 150 kn za usmrcivanje boxera. ...
:crying: :crying: :crying: isuse zasto sam ovo procitala? Pa mi smo se od jedne azilske smrtno bolesne mcie oprastali preko sat vremena jer ih se polako uspava.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

15 Jan 2012, 00:18

Aristocat » wrote: Kod nas je covjek uspavao savrseno zdravog ali starog boxera za 150 kn
kako znaš da je bio savršeno zdrav?

ja sam imala odlična iskustva s našim veterinarima, malo mi je čudno takvo generaliziranje
ps: nije li cjepivo protiv bjesnoće obavezno? u mom selu su veterinari dolazili cijepiti i džukce, koji nikad prije ili poslije nisu vidjeli veterinara
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

15 Jan 2012, 05:34

Kako znam? Pitala sam zenu koja ga je dovela. Cekala je u cekaonici da taj 'zavrsi posao'.

Dok je cekala razgovarale smo malo. Rekla je da je pas kcerkin i da se kcerka seli ili tako nekako i da nemaju kud s njim. Plus da je star. Nista drugo mu nije falilo. Malo je i zasuzila ali muz se stvorio od nekud i rekao 'da je to samo zivotinja'.

O kakvom generaliziranju pricas? Sto se tice cjepiva protiv bjesnoce, da obavezno je. To je tocno.
Ali puno stvari koje su obavezne ne moraju imati veze s zdravom pamecu. Prouci sto cjepivo moze napraviti mladuncetu od tri mjeseca koje jedva da tezi kilogram. Cijepit cu ga kad malo ojaca i to ako bude putovao preko granice (jer u protivnome nece moci). Kolika je mogucnost da se zarazi bjesnocom igrajuci se po cijele dane s plisanim zivotinjama u stanu ili onih po ure u setnji po gradskom parku?

Dzukci kako ih nazivas, imaju vecu vjerovatnost susreta s divljim zivotinjama ili sto ja znam s kim. Bjesnim ljudima mozda. :D

Uglavnom, nije se za igrati s cjepivima i inace. Mislim da je u bivsoj drzavi zakon propisivao cjepljenje odraslih zivotinja po navrsenoj prvoj godini zivota. Nisam sigurna, mislim da mi je tako receno. Ovi danas nalazu cjepljenje s navrsenih tri mjeseca zivota.

Cjepim im mamu. Istim tim cjepivom.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

15 Jan 2012, 21:47

i cijepljenje ljudi nosi rizike, pa ipak se provodi. ima roditelja koji odbijanjem cijepljenja djece misle da ih štite, kao i ti svog psa

i dalje ne vidim zašto krivnju svaljuješ na veterinara ako su bokserovoj sudbini presudili vlasnici. ljuti se na njih ili njihovu kćer. i ti si odbila cijepiti psa protiv bjesnoće, a ne veterinar

ovo za "nečiju mamu" ti je neukusno, kao da netko tvom necijepljenom psu poželi susret s bijesnom životinjom

:crying:
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
Omega
Posts: 84
Joined: 27 Dec 2011, 19:58

15 Jan 2012, 22:05

Ja svoga cijepim protiv bijesnoće, jedino šta mi ide na nerve je to šta veterinarka nije smatrala potrebnim reći mi da je moguće da pas pet, šest sati nakon šta primi cijepivo može imati neke nuspojave.
A da je rekla ne bi je probudila oko ponoći :D
Blagajnica želi ući u more
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

16 Jan 2012, 02:23

blaze » wrote:i cijepljenje ljudi nosi rizike, pa ipak se provodi. ima roditelja koji odbijanjem cijepljenja djece misle da ih štite, kao i ti svog psa

i dalje ne vidim zašto krivnju svaljuješ na veterinara ako su bokserovoj sudbini presudili vlasnici. ljuti se na njih ili njihovu kćer. i ti si odbila cijepiti psa protiv bjesnoće, a ne veterinar

ovo za "nečiju mamu" ti je neukusno, kao da netko tvom necijepljenom psu poželi susret s bijesnom životinjom

:crying:
Kako su presudili vlasnici? Tko mu je dao inekciju? Tko nije rekao da ne smije uspavati zdravu zivotinju? Pa mogu i ja zeljeti tko zna sto uciniti svom psu i otici kod veterinara i predloziti mu da napravi to i to. Valjda je on taj koji zna zakone, zna propise i odredjuje hoce li mu dati inekciju ili nece.

Jesi li se informirala o cjepivu protiv bjesnoce. Bojim se da nisi. Ja nisam protiv cjepljenja. Gdje si to procitala da sam rekla? Pa cijepila sam ga protiv zaraznih bolesti. Ja sam protiv toga da se cijepi mladunce od tri mjeseca - protiv bjesnoce - koje jos mirise na mlijeko. Ako bas mora, neka se cijepi kad se formira i ojaca. I to cjepivom koje vijedi a ne nekim smecem jer je jeftinije ili sto ja znam sto ili tko zaradjuje na njemu.

Sta za neciju mamu? Eto vidis - na svoju vrstu smo osjetljivi, a na ostale, well, neka pate.
Jer na kraju krajeva ne cjepimo mi njih protiv bjesnoce da bi zastitili njih nego - nas.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

20 Jan 2012, 13:16

Tek sad vidim ovo.
Svi psi i mačke su mi bili cijepljeni protiv svih zaraznih bolesti osim protiv bjesnoće. Živimo u gradu, nema načina da poberu bjesnilo, a mačke smo držali isključivo u kući.
Već 20 godina ne dopuštam da mi pse cijepe Rabikalom niti ću to ikada više dopustiti.
Prva kuja mi je skoro umrla od anafilakse nakon petog (!) cijepljenja. Oporavljala se tjednima i to joj je poprilično razbucalo srce. Posljedice toga su je došle glave kad je par godina nakon toga trebala operaciju koju njezino srce nije moglo podnijeti.
Prošle godine je susjedima par sati nakon cijepljenja umrla mala šicuica. To je ono najfriškije što znam. Rabikal je zlo, a ni ovo drugo američko cjepivo (koje moraš svijećom tražiti i koje nemaju svi) nije ništa bolje. Samo se ne radi na "jajima".
Štetan je, pogotovo za malene pse, često izaziva anafilaksu i mnogi psi se ne izvuku.

Svaki veterinar će vam to potvrditi ako ste u malo boljem odnosu s njim.

Kršim zakon. Istina. Ali papirnato sve štima - cjepivo uredno platim i upišem, ali ne dopuštam da ga pas primi.
Eto, boli me kita za zakon. Važnije mi je zaštiti psa. :ne zna:
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Bios
slučajna nakupina stanica
Posts: 1755
Joined: 18 Sep 2011, 09:08
Location: U pokretu...

21 Jan 2012, 10:57

Tupelo, sad sam išla provjeriti koje cjepivo je dobio gupić. Nobivac Rabies. Naišla sam na podatak da to cjepivo štiti 3 godine. A po zakonu se trebaju cijepiti jednom godišnje. Znači, dvije godine riješim to papirnato :D , a treću godinu ga cijepe. Može li tako?
Maštam ... :lux:
Jebeš čovika koji nije reka i poreka.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

21 Jan 2012, 13:27

Ajvi » wrote:Tupelo, sad sam išla provjeriti koje cjepivo je dobio gupić. Nobivac Rabies. Naišla sam na podatak da to cjepivo štiti 3 godine. A po zakonu se trebaju cijepiti jednom godišnje. Znači, dvije godine riješim to papirnato :D , a treću godinu ga cijepe. Može li tako?
Možeš i tako ako ti je bitno da bude zaštićen tj. ako postoji mogućnost da dođe u kontakt sa zaraženom životinjom.
Nobivac je bolji od Rabikala, ali meni je sve to isto sranje. :o
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

21 Jan 2012, 13:57

Pročitala sam ovo o cijepljenju pa sam išla pogledati što je moja dobila. Rabisin. To je isto kao Rabikal, samo od drugog proizvođača ili?
Nije baš tako mala kao shi tzu, ali nije ni puno veća od toga. Zapravo ima samo nešto duže noge, 9-11 kg, zavisi je li zima ili ljeto. :cerek:
Moram cijepiti psa jer je vodim sa sobom gdje god idem, a to uključuje i inozemstvo, makar Sloveniju.
Postoji li neko cjepivo koje nije toliko štetno? Nema veze koliko ga je teško pronaći u regiji.
Ako postoji, već ću pronaći način da dođem do njega.
User avatar
Bios
slučajna nakupina stanica
Posts: 1755
Joined: 18 Sep 2011, 09:08
Location: U pokretu...

21 Jan 2012, 15:03

Vodim ga svugdje, nije samo u gradu, pa se ne bih baš igrala s tim. Ali, ako je dovoljno cijepiti ga svaku treću godinu, to mi se čini u redu.
Maštam ... :lux:
Jebeš čovika koji nije reka i poreka.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

25 Jan 2012, 12:16

Tea Tree » wrote:Pročitala sam ovo o cijepljenju pa sam išla pogledati što je moja dobila. Rabisin. To je isto kao Rabikal, samo od drugog proizvođača ili?
Nije baš tako mala kao shi tzu, ali nije ni puno veća od toga. Zapravo ima samo nešto duže noge, 9-11 kg, zavisi je li zima ili ljeto. :cerek:
Moram cijepiti psa jer je vodim sa sobom gdje god idem, a to uključuje i inozemstvo, makar Sloveniju.
Postoji li neko cjepivo koje nije toliko štetno? Nema veze koliko ga je teško pronaći u regiji.
Ako postoji, već ću pronaći način da dođem do njega.
Rabikan i Rabisan su otprilike jednako sranje.

Defensor i Nobivac su nešto bolji i manji je rizik od anafilakse.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

25 Jan 2012, 12:18

Hvala puno! :cerek: Pitat ću veterinara gdje bi se to moglo pronaći.
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

26 Jan 2012, 12:59

Tupelo, trebaš ga cijepiti protiv bjesnoće. Ne jednom sam vidio divlju životinju na obroncima našeg grada, unutar granica kuća i vrtova, argument ti ne stoji da se ne može zaraziti u gradu. Žao mi je za tvoja iskustva, ali osobno nisam imao ikakvih problema s cjepivom. Odnosno pas nije imao.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

26 Jan 2012, 13:13

Doza je ista za bernandinca od 60 kila i moju pacijenticu od 3 kile. Nema šanse da riskiram s njom.
Umalo sam izgubila ovčarku od 35 kila.
Dobermanku i mješanca nisam nikada cijepila.
Znam, jasno mi je da je to pogrešno, ali jednostavno se bojim.
Ova mala šicuica je otišla u par sati, moju curu su jedva izvukli, a i u azilu sam vidjela par sranja nakon cijepljenja.
Meni dosta.


Ali, slažem se da bi svi koji s psima odlaze na mjesta na kojima ima divljih životinja trebali pse cijepiti.
Kao i mačke, ako ih puštaju van iz kuće.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

27 Jan 2012, 08:04

Mene kod veterinara svaki put pitaju koliko ima kila prije cijepljenja. Možda se nešto promijenila praksa po tom pitanju? :misli:
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

27 Jan 2012, 08:58

Nemam pojma ima li koje novo cjepivo.

Znam da se Rabikal, Rabisin, Nobivac i Defensor daju u istoj dozi za sve kilaže. :ne zna:
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

27 Jan 2012, 09:49

Tea Tree » wrote: Nije baš tako mala kao shi tzu, ali nije ni puno veća od toga. Zapravo ima samo nešto duže noge, 9-11 kg, zavisi je li zima ili ljeto. :cerek:
:eek: Koja je to vrsta kojoj se ovisno o godišnjem dobu produžuju ili skraćuju noge? :misli:
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

27 Jan 2012, 11:12

vrrrlet » wrote:
:eek: Koja je to vrsta kojoj se ovisno o godišnjem dobu produžuju ili skraćuju noge? :misli:
:rofl:

Prvo sam mislila da je tema samo o psima, al naslov...dakle cijepim ih oba. Vec iz razloga sto svasta ja donesem u stan i sto je nekome bez cjepiva mica krepala od macje gripe u roku 2 dana.
K tome leukemija i bjesnilo za slucaj da moraju koji put u pension, a tamo ih srecom bez toga ne primaju. Jednom godisnje cjepivo.
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

27 Jan 2012, 11:26

Ja sam svog mačka cijepila protiv zaraznih bolesti za sad. Veterinar mi je rekao da pričekam oko 3 tjedna pa da će ga onda cijepiti protiv bjesnoće i vaditi mu krv da ga testiraju na leukemiju.

Da li se mačke cijepe istim cjepivom kao i psi? Malo me strah tog cjepiva, ali rekao mi je veterinar ako ću ga puštati van, a u krugu od 500 metara se pojavi bjesnoća da ću ostati bez njega (ako ne mogu dokazati da sam ga cijepila). Nisam baš najbolje shvatila što je time htio reći, pretpostavljam da u slučaju bjesnoće neke službe odstrane sve potencijalno zaražene životinje.
Naravno, ne želim riskirati niti da se on zarazi, tako da ću ga najvjerojatnije cijepiti.
Desire makes slaves out of kings.
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

23 Apr 2012, 23:14

Da ne otvaram novu temu od tri posta - pitanje je sto protiv krpelja?

Sto je djelotvnorno protiv krpelja?
Post Reply