Novinarstvo (?) u Hrvatskoj

Koliko para, toliko muzike
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

03 Dec 2011, 17:49

Nikolajevna » wrote:
Možda time započinje promoviranje onih pravih hrvatskih vrijednosti koje je najavio.
Neinformiranosti, nezainteresiranosti i nemuštosti?


Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

03 Dec 2011, 17:54

Emisije koje ukida su jedino što gledam na programu. To, Reporteri i Wire. Bitno da će ostaviti stupidne i skupe licencne emisije na zabavnom programu tipa Zvijezde trkeljaju. To smeće vjerojatno neće dočekati rezanje troškova.
gonj špadi
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

03 Dec 2011, 17:57

klonka » wrote:Emisije koje ukida su jedino što gledam na programu. To, Reporteri i Wire. Bitno da će ostaviti stupidne i skupe licencne emisije na zabavnom programu tipa Zvijezde trkeljaju. To smeće vjerojatno neće dočekati rezanje troškova.
I Škorine zabavne emisije.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

03 Dec 2011, 18:17

ElliQuinn » wrote: I Škorine zabavne emisije.
Što, ti ne misliš da se Škoro zabavlja u tim emisijama?
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

03 Dec 2011, 18:19

Nikolajevna » wrote:
Što, ti ne misliš da se Škoro zabavlja u tim emisijama?
Ne mislim. Mislim da se on dobro zabavlja kad mu sjednu uplate od tih emisija.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

06 Dec 2011, 01:04

Evo jedne zanimljivosti: http://www.business.hr/kompanije/jutarn ... enu-lovric
Logična odluka, narušavala im je prosjek.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

06 Dec 2011, 10:11

ElliQuinn » wrote:Evo jedne zanimljivosti: http://www.business.hr/kompanije/jutarn ... enu-lovric
Logična odluka, narušavala im je prosjek.
Jebote...

Mislim, ideološki mi ona nije posebno bliska, ali jebeš ideologiju; ona je dobra, pametna novinarka. Sjećam se koje je probleme imala u komunizmu zbog kritičnosti. Sad kad Novi list lavira na rubu provalije, ima li koga u ovoj zemlji tko zapošljava kvalitetne novinare?
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

06 Dec 2011, 11:11

ElliQuinn » wrote:Evo jedne zanimljivosti: http://www.business.hr/kompanije/jutarn ... enu-lovric
Logična odluka, narušavala im je prosjek.
U mojoj se kući Jutarnji čita prvenstveno zbog Beškera i Lovrićke, a ponekad i Pavičića i Tomića.

Inače, nešto se pričalo pred nekoliko tjedana – taman Lovrićkinih tekstova nije bilo neko vrijeme – da je Jaca isposlovala da joj zabrane pisati. A sad ovo.

Ja se stvarno pitam kako još mogu saznati išta što nam se u zemlji događa kad najkvalitetniji novinari rade u Red Carpetu.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

06 Dec 2011, 17:38

ElliQuinn » wrote:Evo jedne zanimljivosti: http://www.business.hr/kompanije/jutarn ... enu-lovric
Logična odluka, narušavala im je prosjek.
a joj
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

06 Dec 2011, 17:56

Gledam portal jutarnjeg lista zadnjih dana. Čini se da ljudi žestoko slave promjenu vlasti.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

06 Dec 2011, 18:05

Potjeh » wrote:Gledam portal jutarnjeg lista zadnjih dana. Čini se da ljudi žestoko slave promjenu vlasti.
A eto, mogu se uvijek nadati da će se uska suradnja s vlašću isplatiti. Do sada jest.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

08 Dec 2011, 13:41

Nismo jedini koji propitkuju novinarstvo, članak Sanje Modrić lijepo kaže da nas mediji zamaraju karakternim osobinama budućih članova Vlade, a mi još uvijek ne znamo što će se konkretno raditi niti se pokreće javna rasprava o tome. Na kraju smo svedeni na otvaranje tema po forumu da bismo dobili neki uvid u to što nam možda slijedi.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

08 Dec 2011, 22:48

Lord Byron » wrote:Da ne ispadne da pljujem sve i svakog: meni je ovo u Jutarnjem (da, u Jutarnjem :D) dobar članak i na tragu dobrog istzraživačkog novinarstva.

Žena je dobro smislila ideju, dobro provela mini-istraživanje, dobro to sve skupa opisala (nema ni patetike ni dramljenja ni prevelikih rečenica - ja to pročitao u jednom dahu).
Vraćam se na ovaj članak i na raspravu koja je uslijedila.

Evo ga u cijelosti, ne u skraćenom izdanju. Obratite pažnju na napomenu na dnu članka: "Ovaj tekst je nastao u sklopu programa Balkanske stipendije za novinarsku izuzetnost, inicijative fondacija Robert Bosch i ERSTE te Balkanske istraživačke novinarske mreže."

Kako rekoh, Jutarnji list ga nije ni naručio ni platio. :kava:
gonj špadi
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

09 Dec 2011, 06:12

Kako rekoh još u početku, "Ispod članka se spominje neka udruga koja je financirala cijeli projekt.". :D
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

09 Dec 2011, 06:22

Joj, to sam čak i ja pročitala u Jutarnjem, na nekoj jutarnjoj kavi, i bila sam u potpunom šoku što je takav članak objavljen u Jutarnjem. Nije mi bilo jasno da isti ljudi plaćaju IKB i ženu koja je ovo napisala. Dakle, ovu nisu platili oni. :D
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
N'dugu
Posts: 83
Joined: 20 Nov 2011, 15:01
Location: ΔxΔp ≥ h

09 Dec 2011, 08:32

kuki » wrote:Joj, to sam čak i ja pročitala u Jutarnjem, na nekoj jutarnjoj kavi, i bila sam u potpunom šoku što je takav članak objavljen u Jutarnjem. Nije mi bilo jasno da isti ljudi plaćaju IKB i ženu koja je ovo napisala. Dakle, ovu nisu platili oni. :D
Točno, oni nisu platili. A budući da je riječ o istraživanju, vjerojatno se radi o projektu koji je trajao više mjeseci (trebalo je obići tolike stanodavce, razgovarati s njima, itd.) Znači ne može se uspoređivati sa situacijom kad te netko nazove i kaže "Joj, tamo u onoj školi me maltretiraju i tjeraju van", a urednik ti daje rok do sutra da napišeš o tome članak. Bilo bi lijepo čitati u Jutarnjem takve članke, ali da li bi bila spremna kupovati Jutarnji list koji izlazi kao mjesečnik i košta 100 kn umjesto sadašnjih 7? Naime, koliko para - toliko muzike. Za 7 kn u zemljici od 4,5 milijuna duša gdje novine čita svega 10% ljudi i najveća tiraža je 200000 primjeraka ne možeš očekivati da po novinama čitaš doktorske dizertacije. A opet - informirati se mora, jer je to bolje nego ne informirati. U takvim dilemama se čovjek često nađe, da možda nešto krivo napravi ili da ne napravi ništa. Poznata je izreka "tko ne radi ništa - ne radi ništa krivo", a mnogi svoju neaktivnost prikazuju kao ispravnost.

Isto tako kolumne kakve pišu Tomić ili Pavičić ili političke analize Jelene Lovrić ne ulaze u istu kategoriju kao i tekuće vijesti. O analizi se može studioznije i duže promisliti, a kolumna ne prenosi činjenice, nego osobni stav autora na temelju nekih činjenica.
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

09 Dec 2011, 12:58

Koliko para, toliko muzike? Kako onda objašnjavaš da postoje dobri novinari, nagrađivani istraživački novinari koji su nekad radili u hrvatskim dnevnim novinama i koji su mahom podobivali otkaze dok su režimska smeća poput IKB ostala? Srozavanje kvalitete nije posljedica nečitanja novina nego upravo obrnuto, logike brzinske zarade klikovima na internetu i pokušaja podizanja tiraže infotainmentom, samo što su neki u tome svemu zaboravili tko im je publika koja te novine kupuje i čita. Naravno da za istraživačko novinarstvo treba vremena, ali to se podrazumijeva. Ako nisi u stanju napisati kvalitetan informativan članak, nemoj ga pisati, radije piši o sisama neke starlete i ne glumi da si ozbiljan novinar. Jer nisi. I ne radiš u ozbiljnim novinama nego u smeću koje je ozbiljne novinare protjeralo iz novinarstva.



Jerko Bakotin, dobitnik nagrade HND-a za najbolju reportažu 2009, u polemici s Kuljišem dotiče se nekih stvari o kojima ovdje razgovaramo pa koristim priliku da ga (još jednom) linkam kako bismo već jednom demistificirali zamjenu teza blisku Kuljišu i... tebi. :cerek:
gonj špadi
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

09 Dec 2011, 13:37

Je li netko čitao intervju s vječitim Šeksom u današnjem Jutarnjem?

Na kraju intervjua zlotvor hrvatske političke scene, pod čijom je zaštitom Glavaš ubijao po Osijeku, citira, u svoju obranu, Miljkovića: "Hoće li sloboda umeti da peva / kao što su sužnji pevali o njoj." Bože, bože. :facepalm: :facepalm: :facepalm:
User avatar
N'dugu
Posts: 83
Joined: 20 Nov 2011, 15:01
Location: ΔxΔp ≥ h

09 Dec 2011, 16:29

klonka » wrote:Koliko para, toliko muzike? Kako onda objašnjavaš da postoje dobri novinari, nagrađivani istraživački novinari koji su nekad radili u hrvatskim dnevnim novinama i koji su mahom podobivali otkaze dok su režimska smeća poput IKB ostala? Srozavanje kvalitete nije posljedica nečitanja novina nego upravo obrnuto, logike brzinske zarade klikovima na internetu i pokušaja podizanja tiraže infotainmentom, samo što su neki u tome svemu zaboravili tko im je publika koja te novine kupuje i čita. Naravno da za istraživačko novinarstvo treba vremena, ali to se podrazumijeva. Ako nisi u stanju napisati kvalitetan informativan članak, nemoj ga pisati, radije piši o sisama neke starlete i ne glumi da si ozbiljan novinar. Jer nisi. I ne radiš u ozbiljnim novinama nego u smeću koje je ozbiljne novinare protjeralo iz novinarstva.
Onda se radi o lošoj poslovnoj strategiji koja će se na kraju obiti o glavu tim istim novinama, jer će im tiraža drastično pasti zbog niske kvalitete, dok će se prava publika okrenuti čitanju po internetu, gdje pišu Jasna Babić, Denis Latin, Peratović, Margetić i drugi. Meni se čini puno gorim ovaj primjer objave apologije Šeksa na dvije prve stranice Jutarnjeg... kao da je to Komsomolskaja Pravda, pa se moraju uvlačiti u guzicu još uvijek moćnom genseku partije. :facepalm:
Jerko Bakotin, dobitnik nagrade HND-a za najbolju reportažu 2009, u polemici s Kuljišem dotiče se nekih stvari o kojima ovdje razgovaramo pa koristim priliku da ga (još jednom) linkam kako bismo već jednom demistificirali zamjenu teza blisku Kuljišu i... tebi. :cerek:
Vjerojatno nešto od toga stoji ili ima istine u tome, isto kao što se može reći da je don grubišić jedan beskrupulozni profiter koji je u vrijeme komunizma naplaćivao po kućama da što više zgrne, da bi sada prestao kada 90% love ne odlazi njemu nego crkvi. To što je bilo malo nezgodno živjeti kao svećenik za vrijeme komunizma i što je on očigledno puno bolji i uspješniji svećenik i govornik od drugih pa može više zaraditi od toga očigledno nema veze i nekome smeta. Onome tko nije tako nadaren. Slična se prljavština može iskopati o svakome, pa i o meni, pa to onda razvlačiti po svim medijima jer si se nekome zamjerio. Moja je poanta da dobar novinar po ovim kriterijima koje neki traže uopće nije novinar. Jer ne bi mogao ništa napisati a da ne pogriješi. Između žutila i autocenzure treba izabrati žutilo kao manje zlo. Naravno, treba i podizati kvalitetu i nagrađivati one koji rade dobro, kako bi se isticali od loših i prosječnih. Za sada ne vidim da to netko radi - bilo HND ili država, štoviše izgleda da Duka ima veliku podršku u HND-u, a kad bi recimo za predsjednika HND-a bio izabran Peratović, možda bi se stvari malo drukčije posložile. Struka mora zaštititi novinare, jer kako je moguće da se onako postupi s Natašom Škaričić radi njenog istraživanja o zdravstvenom sustavu? Tko je lud da ga skrate za glavu ili nekažnjeno progone zato što je nešto krivo napisao, ako struka neće ni prstom mrdnuti da to spriječi? Konkretno u mojem slučaju (koji je bio dosta po novinama, Jutarnjem i VL), IKB je napisala nešto za što je mogla nadrapati, a gdje sam ja bio puno slabija strana u priči i tzv. "sustav" mi nije mogao pomoći, iako sam bio u pravu. Meni je to što je napisala pomoglo da me ne mogu tako lako progoniti i povlačiti po sudovima. Pa čak i da nije tako, postoji satisfakcija zbog činjenice da se mojim progoniteljima na neki način kao mački okačilo zvono o rep kojeg se više neće nikada osloboditi - time ne samo da su kažnjeni, jer bi trebali biti kažnjeni i sudski, nego će ih mnogi ljudi pamtiti po toj priči, čime su im automatski smanjene mogućnosti da kleveću i lažu (a budući da su moćni, imućni i dobro umreženi sa svim režimima, kako s HDZ-om, tako i s HNS-om, pa im nije toliko i presudno ako HDZ nije na vlasti - oni to mogu puno bolje od mene). Zato mislim da je IKB prije na strani malog čovjeka, a ne na strani režima. Na strani režima su Pleše, Butković i slični veći "igrači". IKB je previše nebitna i piše o previše 'nevažnim' temama za ovo društvo da bi je režim uopće trebao.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

09 Dec 2011, 16:48

N'dugu » wrote: Konkretno u mojem slučaju (koji je bio dosta po novinama, Jutarnjem i VL), IKB je napisala nešto za što je mogla nadrapati, a gdje sam ja bio puno slabija strana u priči i tzv. "sustav" mi nije mogao pomoći, iako sam bio u pravu.
Do sada sam mislio da je tvoje besmisleno i ni na čemu utemeljeno branjenje IKB nekakvo grebanje za snošaj ili što već. Hvala ti što si pojasnio svoje motive - sad se barem više ne moram truditi tražiti barem zrno smislene argumentacije.

Tvoj osnovni problem (pored očite neobjektivnost8i zbog sasvim osobnih razloga) je u tome što na neku revolucionarnu foru vjeruješ da su u borbi protiv "režima" dopuštena sva sredstva - pa i ona zbog kojih se protiv tog režima treba boriti. Osim toga, procjenitelj (ne)dobrote ovog ili onog režima si - naravno, ti; to ti onda daje placet da, nakon što samoga sebe proglasiš glasnikom "dobra" u borbi protiv "zla", prioneš na tu borbu posve istim načinom i sredstvima.
User avatar
N'dugu
Posts: 83
Joined: 20 Nov 2011, 15:01
Location: ΔxΔp ≥ h

09 Dec 2011, 17:12

Lord Byron » wrote: Do sada sam mislio da je tvoje besmisleno i ni na čemu utemeljeno branjenje IKB nekakvo grebanje za snošaj ili što već. Hvala ti što si pojasnio svoje motive - sad se barem više ne moram truditi tražiti barem zrno smislene argumentacije.

Tvoj osnovni problem (pored očite neobjektivnost8i zbog sasvim osobnih razloga) je u tome što na neku revolucionarnu foru vjeruješ da su u borbi protiv "režima" dopuštena sva sredstva - pa i ona zbog kojih se protiv tog režima treba boriti. Osim toga, procjenitelj (ne)dobrote ovog ili onog režima si - naravno, ti; to ti onda daje placet da, nakon što samoga sebe proglasiš glasnikom "dobra" u borbi protiv "zla", prioneš na tu borbu posve istim načinom i sredstvima.
:lol:
Čini mi se da je na fejsu postala samo IK, a jedno kraće vrijeme je bila IK ex B, tako da nikad ne reci nikad... :cerek: :rofl:

Ne bih rekao da su dopuštena sva sredstva, ali neka svakako jesu. Ako je "režim" (ali ovdje se zapravo radi o organiziranom kriminalu, a ne režimu - koji je s njime ipak donekle u sprezi) dakle ako je TO uspješno 'zavezalo ruke' inspekciji, sudu, odvjetniku, ustavnom sudu, USKOK-u, itd., onda barem nije jednom mediju, i tome se nema što dodati. Postoji, dakle, jedna institucija koja, iako je i sama na jedan način vjerojatno u organiziranom kriminalu (jer bi inače već bila uništena), može također i udariti po njemu i ostati živa. To je već nešto. Moj osobni motiv je tu nebitan i ne pretendiram na objektivnost, samo ističem ulogu medija u suzbijanju organiziranog kriminala i korupcije, te općenito stvaranju jedne atmosfere gdje se nitko ne može osjećati "nedodirljivim" zbog moći i veza.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

09 Dec 2011, 17:15

klonka » wrote: Vraćam se na ovaj članak i na raspravu koja je uslijedila.

Evo ga u cijelosti, ne u skraćenom izdanju. Obratite pažnju na napomenu na dnu članka: "Ovaj tekst je nastao u sklopu programa Balkanske stipendije za novinarsku izuzetnost, inicijative fondacija Robert Bosch i ERSTE te Balkanske istraživačke novinarske mreže."

Kako rekoh, Jutarnji list ga nije ni naručio ni platio. :kava:
Netko tko puca na izuzetnost i istraživanje ne bi trebao u podnaslovu napisati ovo:
Najmanje 40 posto Hrvata ne želi iznajmiti sobu Muslimanima i Romima, pokazalo je novinarsko istraživanje, potvrđujući koliko su snažne rasne i religijske predrasude u Hrvatskoj
i potom u tekstu ovo:
Među onima koji su iznajmljivali stan 30 posto ih je odbilo Mersihu i Dilfu.
Kako je od 30% došla do 40%? Kako je uopće došla do 30% baš za obje, nije valjda da svi koji neće Romkinju neće ni muslimanku? Osim toga, trebalo bi pisati i na kojem uzorku je "istraživanje" napravljeno.
Članak je općenito traljavo napisan, to što je bio objavljen u Jutarnjem je razlog što sam posumnjao da je ikakvo istraživanje uopće napravljeno. Ovako, vjerujem da je napravljeno, a potom iskrivljeno i spinano na tipično medijski način.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

10 Dec 2011, 15:19

Oprema teksta je stvar urednika.
gonj špadi
User avatar
N'dugu
Posts: 83
Joined: 20 Nov 2011, 15:01
Location: ΔxΔp ≥ h

10 Dec 2011, 16:26

Ma da, nego mene zanima je li zaista moguće da te kao novinara počnu progoniti jer navodno (ne) podržavaš nekog političara, npr. Dragana Primorca o kojem su se stalno pjevali hvalospjevi... Kuljiš ga je dobro oprao u svojoj knjizi, u LNH su ga prikazali kao polipa s ljudskom glavom... ako je Josipović lignja, što je onda Primorac??

http://www.jutarnji.hr/template/article ... ?id=435276
http://www.jutarnji.hr/template/article ... ?id=431184
http://obrazovanje.freeforums.org/nakla ... -t265.html
http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-13451.html
http://www.h-alter.org/vijesti/mediji/n ... tra-fuchsa

O Fuchsu ne mogu reći puno dobra, ali ni lošeg - jednostavno, niti smrdi nit' miriše, a to što se akademska zajednica na njega okomila zbog pokušaja da uvede nekakav red u zulum gdje se arče honorari od školarina, isplaćuje 600% više od predviđenog, kupuju skupe stolice... to je njihov problem. Ja se držim načela subsidijarnosti - viša razina ne treba intervenirati ako niža dobro obavlja posao, ali što ako ne obavlja? Treba li država udovoljavati svakom hiru razmaženih profesorskih primadona? Na stranu to što je javna uprava još gora od njih. Sve je to smeće i sve ih IMHO treba sterat u p.m. Meni nije nitko ništa iz države dao ni poklonio, nikakvo radno mjesto, status, titulu, besplatne prostorije, pa nekako nemam razumijevanja za one kojima jest, pa makar tvrdili da su "najizvrsniji" na svijetu (otkud uopće taj debilni izraz "izvrsnost", kao da se radi o gavrilovićki, a ne o znanosti)?!?

Ako pišeš dobro o političaru - nije dobro jer si onda "režimski"... ako pišeš loše, onda opet nije dobro, jer te počnu naganjati njegovi ljudi da lažeš... kako god okreneš, nahebao si kao novinar, najbolje da uopće ne pišeš o političarima. Ali onda se ne moraš niti baviti ozbiljno novinarstvom.
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

30 Dec 2011, 10:32

Može li mi netko preporučiti trash portal, poput tporta, 24 sata, net.hr, jutarnji list...
Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
Post Reply