O odgoju pasa

Vau, mijau i pokoji au
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

22 Nov 2011, 11:29

Maleficent » wrote:Biti kao njemačka dadilja ili Cesar - šaptač psima. Smireni asertivni vođa.
Cesar je agresivni i nasilni idiot koji pojma nema o psima i cijeli njegov pristup sastoji se u lomljenju psa.
Last edited by dejzi on 26 Jan 2012, 11:22, edited 2 times in total.
Reason: dodala "KLJ" u naslov radi kasnijeg seljenja


...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

22 Nov 2011, 11:33

Tupelo » wrote:
Cesar je agresivni i nasilni idiot koji pojma nema o psima i cijeli njegov pristup sastoji se u lomljenju psa.
Njegov terijer nije malouman. :zubo: Kako to misliš, lomi psa?
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

22 Nov 2011, 11:49

vrrrlet » wrote:
Njegov terijer nije malouman. :zubo: Kako to misliš, lomi psa?
Koristi pogrešne (distrakcija udaranjem u slabnu kad je pas usmjeren na nešto drugo, zadiranje u sigurni prostor životinje, bacanje polurastrojenog psa u čopor i konstantno jebanje s Čoporom i zaboravljanje da smo selekcijom pse poprilično udaljili od čopora...) i često veoma nasilne (elektrošoker, ogrlica s bodljama) metode. Ne poštuje pseći prostor i dosta stvari postiže izazivanjem nelagode/straha kod psa.
Daje univerzalne savjete koji će mnoge pse koštati glave jer većina njegovih metoda, ako se pokuša na plahim, zagrižljivim i startnim psima, urodit će ugrizom i eutanazijom psa.
Naravno, većinu tih glupih savjeta demonstrira na pomerancima i čivavama.
Voljela bih ga vidjeti da to pokuša s dobermanom. Ne bi ni jedan preizblajhani zub od njega ostao. :o

Ima i dobrih stvari, no loše odnose prevagu. Na žalost, netko će poslušati dobar savjet kako naučiti psa da lijepo hoda na lajni, no odmah nakon toga će pokušati i neku od loših pizdarija.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

22 Nov 2011, 12:05

Tupelo » wrote:
Koristi pogrešne (distrakcija udaranjem u slabnu kad je pas usmjeren na nešto drugo, zadiranje u sigurni prostor životinje, bacanje polurastrojenog psa u čopor i konstantno jebanje s Čoporom i zaboravljanje da smo selekcijom pse poprilično udaljili od čopora...) i često veoma nasilne (elektrošoker, ogrlica s bodljama) metode. Ne poštuje pseći prostor i dosta stvari postiže izazivanjem nelagode/straha kod psa.
Daje univerzalne savjete koji će mnoge pse koštati glave jer većina njegovih metoda, ako se pokuša na plahim, zagrižljivim i startnim psima, urodit će ugrizom i eutanazijom psa.
Naravno, većinu tih glupih savjeta demonstrira na pomerancima i čivavama.
Voljela bih ga vidjeti da to pokuša s dobermanom. Ne bi ni jedan preizblajhani zub od njega ostao. :o

Ima i dobrih stvari, no loše odnose prevagu. Na žalost, netko će poslušati dobar savjet kako naučiti psa da lijepo hoda na lajni, no odmah nakon toga će pokušati i neku od loših pizdarija.
Nisam vidio ove brutalne metode poput elektrošokera i ogrlice s bodljama. Nisam ni vidio udaranje psa u slabinu. :ne zna: Bacanje polurastrojenopg psa u čopor... o kakvim točno tu pizdarijama pričaš? Bacili su i tebe i mene bezbroj puta rastrojene u čopor, to je dio odrastanja i života (jebalo stakleno zvono majku).

Ovo o nečoporstvu pasa su bedastoće. Ljudi žive u čoporima, psi žive u čoporima. Kada nisu u makar malom čoporu, pate. Treba im socijalizacija, nisu jebene mačke.

Pas treba vođu. I dijete treba vođu. Vožd ne treba biti zao niti nasilan, ali pozitivna doza straha (šta će mama reć?) treba postojati. Samocenzura uslijed straha je vrlo bitna pri odrastanju, jer kako stariš, roditelji niti ne mogu biti s tobom cijelo vrijeme - zato ih treba imati u glavi. I ne trebamo to nazvati strahom, možemo i sramom, superegom ili nečim drugim.

što se Cesarčeta tiče, i ja bih ga jako volio vidjeti s nekim sjebanim dobermanom. :cerek: Ali i dalje stoji da je njegov terijer dobar, a tvoj.... :zubo:
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

22 Nov 2011, 12:08

Ej Bliss, možeš pliz ovo staviti na Okrugli stol, ova ozbiljna moderatura ovdje me podsjeća na F.hr, a to me od tamo otjeralo. Hvala. :cerek:
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

22 Nov 2011, 12:37

vrrrlet » wrote:
Budem navečer.
Odoh nenasilno odgajat potomčicu i pravit se da odgajam terijera. :o
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

22 Nov 2011, 15:08

A jebemti, čini se da nitko ne odgaja pase osim tebe... a ti tomu i nisi nešto vična... :tuzni:
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

22 Nov 2011, 20:08

ja odgajam jednog... drugog sam u dvije godine upristojila a onda ga ostavila tati da ga razmazi do kranjih granica :facepalm:
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

22 Nov 2011, 21:02

vrrrlet » wrote:Nisam vidio ove brutalne metode poput elektrošokera i ogrlice s bodljama. Nisam ni vidio udaranje psa u slabinu. :ne zna:
Električnu ogrlicu sam dva puta vidjela da koristi, a onu s bodljama koristi dosta često.
Čim mu daš da radi s psom većim od pomeranca, navuče mu takvu ogrlicu.
Što se udaranja nogom u slabinu tiče, to si morao vidjeti ako si pogledao samo minutu tog užasa.
Ono kad vodi psa na lajni, pa pas zabrije, pa ga ovaj od iza pikne nogom.
Njemu je to univerzalna distrakcija za sve živo.
A to je koma.
Postoje bolje i manje stresne distrakcije od te (posjedanje, glasovna naredba, šuškalica, mijenjanje smjera/tempa hoda...). Ne kažem da je ne treba nikada primijeniti, nego treba razmisliti za što ćeš je koristiti i kod kakvog psa to može proći. Ako tako pikneš plahog ili startnog psa, ogromne su šanse da ćeš završiti na šivanju, a plahu životinju ćeš dodatno učiniti nervoznom i nesigurnom kad je uz tebe.
vrrrlet » wrote:Bacanje polurastrojenopg psa u čopor... o kakvim točno tu pizdarijama pričaš? Bacili su i tebe i mene bezbroj puta rastrojene u čopor, to je dio odrastanja i života (jebalo stakleno zvono majku).
Psi nisu ljudi i nisu vukovi.
Psi su psi i treba to poštovati.

Cezar veoma često pse koji imaju problema s drugim psima ili koji općenito imaju problema s ulaskom u njihov osobni prostor, izlaže preplavljivanju. Strah je podloga mnogih agresivnih reakcija kod pasa, a glupi Cezar to liječi tako da životinju dovede do overdrivea uslijed naglog/intenzivnog izlaganja fobiji i onda ga proglasi izliječenim i krene odjavna špica.
Silno mu zamjeram to negativno poticanje. Pozitivnog poticanja gotovo da ni nema. Ja tog čovjeka nikad nisam vidjela da je nagradio pseće ponašanje keksom/igranjem/maženjem...Stalno nudi brze i neugodne metode.
Užasno mi je to.
Što se čopora tiče, Cesar opako miješa vukove i pse. Ne kuži razliku i priča žešće pizdarije.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

22 Nov 2011, 21:31

Tupelo » wrote:... a glupi Cezar to liječi tako da životinju dovede do overdrivea uslijed naglog/intenzivnog izlaganja fobiji...
Ne gledam ovog lika baš često, ali mislim da je negdje pisalo da je bihevioralni psiholog za pse. Biheviorizam je pristup u psihologiji koji niječe slobodnu volju tj. da se ponašamo kao kompjuteri. Na iste podražaje ćemo uvijek isto reagirati. Ovo spominjem zato jer je ovo što Cesar radi upravo metoda biheviorizma za liječenje fobija. Ovo što on radi kod pasa, bihevioralni psiholozi rade kod ljudi: izlažu pacijnta fobiji i tako ga natjeraju je da se oslobodi. To nekad radi, a nekad može dovesti ljude u stanje šoka. Slažem se s tobom, ali postoje primjeri koji pokazuju da su te metode stvarno djelotvorne.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

22 Nov 2011, 21:39

MightyMe » wrote:
Ne gledam ovog lika baš često, ali mislim da je negdje pisalo da je bihevioralni psiholog za pse. Biheviorizam je pristup u psihologiji koji niječe slobodnu volju tj. da se ponašamo kao kompjuteri. Na iste podražaje ćemo uvijek isto reagirati. Ovo spominjem zato jer je ovo što Cesar radi upravo metoda biheviorizma za liječenje fobija. Ovo što on radi kod pasa, bihevioralni psiholozi rade kod ljudi: izlažu pacijnta fobiji i tako ga natjeraju je da se oslobodi. To nekad radi, a nekad može dovesti ljude u stanje šoka. Slažem se s tobom, ali postoje primjeri koji pokazuju da su te metode stvarno djelotvorne.
Cesar nije bihevioralni psiholog za pse. Pseći šrinkovi se mahom križaju na njegove metode.
On je samoproglašeni Šaptač Psima. Najčešće im šapće nogom u slabine. :o

I opet ponavljam, psi i ljudi nisu isto pa ih ne treba podvrgavati istim tretmanima.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

22 Nov 2011, 21:42

Tupelo » wrote: Cesar nije bihevioralni psiholog za pse. Pseći šrinkovi se mahom križaju na njegove metode.
On je samoproglašeni Šaptač Psima. Najčešće im šapće nogom u slabine. :o
Ma nemam pojma šta je, učinilo mi se da samo to vidio :mig:
I opet ponavljam, psi i ljudi nisu isto pa ih ne treba podvrgavati istim tretmanima.
Slažem se u potpunosti.
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

23 Nov 2011, 02:37

Tupelo, čini mi se da znaš dosta o odgoju pasa (ili mi se samo čini jer ja ne znam ništa). :D
A imam nemogućeg psa.
Nisam pokušavala s dresurom. Raspitivala sam se, neke su hvalili, ali je uvijek bilo ali.
Možeš li preporučiti nekoga?
Može i pm, ne znam kako je ovdje s reklamiranjem.

Dobro bi mi došla i jedna za mačke, ali mislim da toga nema. :D
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

23 Nov 2011, 03:14

Tea Tree, ostali: što vi zapravo hoćete od životinja? Što bi vama značilo to "odgojen"? Ili ja imam ludu sreću s pesima (a i mačkama) ili su mi kriteriji niski :zubo:, ali nemam baš neki problem. Sve "neodgojeno" što naše životinje rade može se svest na žicanje za stolom, a to smo stvarno i isključivo mi dopustili.
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

23 Nov 2011, 06:29

Silajn » wrote:Tea Tree, ostali: što vi zapravo hoćete od životinja? Što bi vama značilo to "odgojen"?.
Aleluja, sestro!

"Odgajanje psa"
"Bihevioralni psiholog za pse"

Upucat ću se praćkom. :zubo:
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

23 Nov 2011, 07:47

Silajn » wrote:Tea Tree, ostali: što vi zapravo hoćete od životinja? Što bi vama značilo to "odgojen"?
Ja od psa (a pogotovo od tuđeg psa :D) očekujem (u smislu "odgoja") da bude "podnošljivi član zajednice". Onako, da drugim ljudima i drugim psima ne čini nikakvo zlo (znakovito, nisam spomenuo druge mačke :E). Sve što je eventualno iznad toga je "set noževa".

Konkretni opis te "podnošljivosti" ovisi o okolnostima u kojima taj pas živi.
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

23 Nov 2011, 08:05

Lord Byron » wrote: Ja od psa (a pogotovo od tuđeg psa :D) očekujem (u smislu "odgoja") da bude "podnošljivi član zajednice". Onako, da drugim ljudima i drugim psima ne čini nikakvo zlo (znakovito, nisam spomenuo druge mačke :E). Sve što je eventualno iznad toga je "set noževa".

Konkretni opis te "podnošljivosti" ovisi o okolnostima u kojima taj pas živi.
Definiraj zlo :zubo:
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

23 Nov 2011, 08:57

Nikolajevna » wrote: Upucat ću se praćkom. :zubo:
Ključna riječ: hobi. Prema HJP-u, "posao kojim se tko bavi iz vlastitoga zadovoljstva, a ne po dužnosti, omiljena razbibriga, zabava, zanimanje".

Pokušavam se domisliti ijednom hobiju od kojeg se ne može napraviti temeljita sprdnja. Jebote, pa ljudi mjesecima rade brodove u boci, ne jedu, ne piju, ne spavaju, ne ševe, kuća im puna boca (ne mo'š ni 50 lipa više za njih utržiti); ljudi po cijeli dan stoje na nekoj obali sa štapom u ruci i dođu doma zmazani, promrzli, nikakvi, s dvije i pol ribe; ljudi se sastaju s drugim ljudima radi nogometa i afterparty razgovora o guzicama i sisama (dok im doma žene ševe instruktori pilatesa, poštari i hauzmajstori); ljudi skupljaju marke, stari novac, sličice pjevača i nogometaša.

Konačno, ljudi trkeljaju po forumu, i žeste se jer je neka mawa pwawa napisala ordinarnu glupost.

Unositi kriterij (ne)razumnosti u nečiji hobi je, hm, promašeno.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

23 Nov 2011, 08:59

Silajn » wrote:
Definiraj zlo :zubo:
U dvije riječi, "zlo" je svako neželjeno ponašanje. Ponašanje mog psa koje drugi ne žele, ponašanje tuđeg psa koje ja ne želim.

Imam koncesiju na forumsko cjepidlačenje, prema tome da se netko nije usudio krenuti u isto s gornjom definicijom. :zubeki:
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

23 Nov 2011, 09:13

Tea Tree » wrote:Nisam pokušavala s dresurom. Raspitivala sam se, neke su hvalili, ali je uvijek bilo ali.
Možeš li preporučiti nekoga?
Osnove poslušnosti imaju sve školice.
KOSSP - meni su oni najdraži, ali to je više zbog neke sentimentalne povezanosti. Najstarija su školica u gradu, nude klasičan pristup i dobri su. Oni bi bili moj prvi izbor.
Vindor - oni rade kliker i čula sam dosta pohvala za njih. Osobno, skeptična sam prema čistom klikeru pa ti ne mobu reći ništa više o njima.
Dogenius - Neven je odličan i trenutno je jako popularan. Ima svjež pristup i sviđa mi se što i kako radi.
Silajn wrote:Tea Tree, ostali: što vi zapravo hoćete od životinja?
Ovisi o psu i razlogu zbog kojeg si ga nabavio. :ne zna:
Ali ako uzmemo neka basic očekivanja, onda bi to bila ugoda suživota i mogućnost kontroliranja/zaustavljanja nepoželjnog ponašanja.
Ne tražim apsolutnu poslušnost. Nisam je tražila ni dok sam držala radne pse i radila s njima. Ne volim pse robote.
Volim samostalne razmišljajuće pse. :cerek:
Trenutno imam samostalnog razmišljajućeg histeričnog štakora :cerek: . Voljela bih kad bi ona prestala razmišljati. :o
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

23 Nov 2011, 09:15

Prije nego se upucaš :crying: , možeš li mi objasniti što te smeta u ova dva termina?
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

23 Nov 2011, 09:27

Lord Byron » wrote: Ključna riječ: hobi. Prema HJP-u, "posao kojim se tko bavi iz vlastitoga zadovoljstva, a ne po dužnosti, omiljena razbibriga, zabava, zanimanje".

Pokušavam se domisliti ijednom hobiju od kojeg se ne može napraviti temeljita sprdnja. Jebote, pa ljudi mjesecima rade brodove u boci, ne jedu, ne piju, ne spavaju, ne ševe, kuća im puna boca (ne mo'š ni 50 lipa više za njih utržiti); ljudi po cijeli dan stoje na nekoj obali sa štapom u ruci i dođu doma zmazani, promrzli, nikakvi, s dvije i pol ribe; ljudi se sastaju s drugim ljudima radi nogometa i afterparty razgovora o guzicama i sisama (dok im doma žene ševe instruktori pilatesa, poštari i hauzmajstori); ljudi skupljaju marke, stari novac, sličice pjevača i nogometaša.

Konačno, ljudi trkeljaju po forumu, i žeste se jer je neka mawa pwawa napisala ordinarnu glupost.

Unositi kriterij (ne)razumnosti u nečiji hobi je, hm, promašeno.
Tupelo wrote:
Prije nego se upucaš :crying: , možeš li mi objasniti što te smeta u ova dva termina?

Ma to je samo praćka ljudi, ništa ozbiljno. :zubo:

Hobi je hobi a bihevioralni psiholog za pse je valjda stvarno zanimanje.
Što bi me smetalo Tupelo, samo sam prvi put čula za 'pseće šrinkove' pa me nasmijalo. Ništa loše nisam mislila.

Ne znam kojeg smajlića da stavim kad je svaki nekom psiho. :rolleyes:
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

23 Nov 2011, 09:33

Nikolajevna » wrote:Ma to je samo praćka ljudi, ništa ozbiljno. :zubo:
Ok, sad mi je lakše.
Ipak, hvala ti što si spomenula praćku.
Vrle će ju svakako razmotriti i nadograditi kao odgojnu metodu. :xraspa:
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

23 Nov 2011, 09:47

Nikolajevna » wrote:

Hobi je hobi a bihevioralni psiholog za pse je valjda stvarno zanimanje.
Svaki hobi "proizvodi" cijele industrije i zanimanja koja žive od (tuđih) hobija.

Ne poznam, niti bih želio upoznati, ikoga tko dio svog novca ne baca na nešto što će se mnogokome učiniti kao pizdarija. Konačno, imanje psa kao takvo j sasvim dovoljno za brojna aleluja-sestro-samoubojstva praćkama i koječime.

Uobičajena sprdnja s pratećom industrijom kućnih ljubimaca je, Level 1. Da je ovo veći forum, sasvim je izvjesno da bi se pojavio i nečiji "Level 2" post s razmatranjem nekih koji češkaju guzice psima uz toliko djece u sirotištima.
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

23 Nov 2011, 10:00

Silajn » wrote:Tea Tree, ostali: što vi zapravo hoćete od životinja? Što bi vama značilo to "odgojen"? Ili ja imam ludu sreću s pesima (a i mačkama) ili su mi kriteriji niski :zubo:, ali nemam baš neki problem. Sve "neodgojeno" što naše životinje rade može se svest na žicanje za stolom, a to smo stvarno i isključivo mi dopustili.
nisi imala psa koji sa svojih 30 kila oduševljeno skače na goste od sreće što su došli? koji ti u 10 minuta, koliko si okrenula glavu, poždere sic na skuteru? koji će požderati sve što nije dovoljno brzo da pobjegne od njega (a onda ti ostavljaš novčiće kod veterinara na liječnje želuca i inih problema nastalih žderanjem nepoćudnih stvari)? 30 kila psa koje ti u šetnji istrgavaju ruku iz ramena? (ok, ovo nisam ni ja, jer sam se doslovno ubila dok se radilo o 15 kila psa, pošto sam unaprijed znala koliki će pas biti, a naznake ponašanja su bile tu od prvog dana) - to su sve problemi i spada u kategoriju "neodgojen pas". isto tako, ako živiš u stanu, problem ti može biti izrazito vokalan pas (da ne kažemo, lajav). ugrižljiv pas? kod nekih ljudi sam prestala ići jer mi nije bilo "fora i slatko" kako mi je njihov neurotični pekinezer grizao noge. i jebe mi se što je to 10 deka psa, i kolike ima zube, moje noge nisu pseća žvakalica. oni ga nisu naučili da ne grize, ja više nisam odlazila kod njih.

uglavnom, da, reklo bi se da si imala lako odgojive pse. imam trenutno jednog takvog, i moj je život pjesma :xd:
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
Post Reply