Drakonske prometne kazne

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 Aug 2019, 21:37

Od danas vrijede nove kazne za prometne prekršaje. Prenosim ih iz Jutarnjeg.

Kazne od 10.000 do 20.000 kuna (do sada su iznosile od 5000 do 15.000 kuna):

1. prekoračenje brzine u naseljenom mjestu za više od 50 km/h

2. vožnja u suprotnom ili zabranjenom smjeru

3. namjerni prolazak kroz crveno svjetlo

4. odbijanje podvrgavanju ispitivanja radi provjere ima li u organizmu alkohola ili droga

5. vožnja pod utjecajem alkohola iznad 1,5 g/kg i vožnja pod utjecajem droga

6. upravljanje vozilom prije stjecanja prava

7. upravljanje vozilom dok je vozačka dozvola ukinuta zbog prikupljenih negativnih prekršajnih bodova

8. upravljanje vozilom dok je vozačka dozvola oduzeta ili dok je vozač isključen iz prometa.

Uz ove prekršaje idu obavezne zaštitne mjere: zabrana upravljanja vozilom od najmanje šest mjeseci za drugi prekršaj ili od najmanje 12 mjeseci ako je prekršaj počinjen treći ili više puta. Umjesto dosadašnja tri, dobiva se šest negativnih bodova. Za ove prekršaje policija može privremeno oduzeti vozilo.

Kazna od 10.000 do 20.000 kuna (do sada je bila od 3000 do 7000 kuna):

- odlazak s mjesta nesreće u kojoj ima poginulih i ozlijeđenih.

Kazne od 1000 kuna (do sada su bile 500):

1. nekorištenje sigurnosnog pojasa za vrijeme vožnje

2. nepropisan prijevoz djece u vozilu

3. nepropisno korištenje mobitela za vrijeme vožnje

4. vožnja s isteklom vozačkom dozvolom.

Zakonom se uvode obavezne zaštitne mjere i negativni bodovi za:

1. postupanje suprotno naredbi policajca ili druge ovlaštene osobe

2. prekoračenje brzine za više od 30 do 50 km na sat od dopuštene

3. prekoračenje brzine za više od 50 km na sat od dopuštene

4. prekršaje vezane uz prednost prolaska i propuštanje vozila

5. prolazak kroz crveno svjetlo

6. nepropisno pretjecanje vozila

7. nepropisno pretjecanje i obilaženje vozila

8. pretjecanje u tunelu, na mostu, ispred vrha prijevoja ceste ili u zavoju kad je preglednost ceste nedovoljna

9. nepropisno pretjecanje na ili kod pješačkog prijelaza

10. nepropuštanje pješaka na pješačkom prijelazu

11. vožnju pod utjecajem alkohola od 1,0 g/kg do 1,5 g/kg.

Ovakvo što fundamentalno je pogrešno. Ljude treba obrazovati, prometnice popraviti, a vozni park poboljšati - to će smanjiti broj prometnih nesreća i mrtvih na cestama, a ne naplaćivanje kazni kojima se samo puni državni proračun, bez ikakvih dugoročnih pomaka nabolje. Mi iz godine u godinu povećavamo iznose za prometne prekršaje, a nikakvog rezultata nema - čim sjedate u auto, stavljate glavu u torbu. Tajkune koji redovito prolaze bez ikakve kazne neću ni spominjati. Svi su korumpirani, i policija i sudstvo. Stradat će samo tzv. mali ljudi, to je jedina posljedica novog zakona. :(


Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

03 Aug 2019, 10:31

Na bicikliste se ovo, dakako, ne odnosi. Ništa od navedenog. :mad:
Stitch wrote:
01 Aug 2019, 21:37
Ovakvo što fundamentalno je pogrešno. Ljude treba obrazovati, prometnice popraviti, a vozni park poboljšati - to će smanjiti broj prometnih nesreća i mrtvih na cestama, a ne naplaćivanje kazni kojima se samo puni državni proračun, bez ikakvih dugoročnih pomaka nabolje. Mi iz godine u godinu povećavamo iznose za prometne prekršaje, a nikakvog rezultata nema - čim sjedate u auto, stavljate glavu u torbu. Tajkune koji redovito prolaze bez ikakve kazne neću ni spominjati. Svi su korumpirani, i policija i sudstvo. Stradat će samo tzv. mali ljudi, to je jedina posljedica novog zakona. :(
Nije baš tako, a nije ni sve izvedivo. Kako ćeš popraviti vozni park kad ljudi nemaju novaca za novi auto, a često ni za redovito održavanje staroga? Ta koliko ih vozi neregistrirane aute, pogotovo izvan gradova! I bez kazni ne prolaze samo tajkuni, nego i obični ljudi koji imaju "kuma" u policiji - samo mu se javi i ovaj prepravi podatke u kompjuteru. Ili ih izbriše. Obrazovati ljude? A kako, molim te? Jedino praktično - kad napraviš prekršaj, slijedi ti kazna. I to paprena. No treba je svakome naplatiti. I oduzeti vozačku na rok razmjeran težini prekršaja. Fućkaš ti skupljanje bodova! U Švicarskoj te, ako imaš više od 1,5 promila u krvi, izbace iz auta pa ga zaplijene, a ti se misli. :raspa:

No, dobro, podsjetio si me da moram otići po vozačku. :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

03 Aug 2019, 13:26

MmeTipfeler wrote:
03 Aug 2019, 10:31
Kako ćeš popraviti vozni park kad ljudi nemaju novaca za novi auto, a često ni za redovito održavanje staroga? Ta koliko ih vozi neregistrirane aute, pogotovo izvan gradova!
Novi zakon veli da se tehnički pregledi moraju snimati, to bi trebalo smanjiti mogućnost manipulacije i "dogovora". Prosječna starost naših automobila iznosi 14 godina, što bi se moglo popraviti ako država odustane od nekih nameta. Bio bi to oblik subvencioniranja, kao nekad s braniteljima. Sjeti se da smo tada popravili prosjek jer su svi kupovali nove automobile. :D
MmeTipfeler wrote:
03 Aug 2019, 10:31
I bez kazni ne prolaze samo tajkuni, nego i obični ljudi koji imaju "kuma" u policiji - samo mu se javi i ovaj prepravi podatke u kompjuteru. Ili ih izbriše. Obrazovati ljude? A kako, molim te? Jedino praktično - kad napraviš prekršaj, slijedi ti kazna. I to paprena. No treba je svakome naplatiti. I oduzeti vozačku na rok razmjeran težini prekršaja. Fućkaš ti skupljanje bodova! U Švicarskoj te, ako imaš više od 1,5 promila u krvi, izbace iz auta pa ga zaplijene, a ti se misli. :raspa:
Istina je da svatko pokušava proći bez kazne, bilo mitom bilo zivkanjem šefa smjene da obriše podatke. Opet, i to su smanjili rigoroznim kaznama i drukčijim softverom. Znam za nekoliko slučajeva otkaza, a rekli su mi i da nakon određenog vremena ni ministar unutarnjih poslova ne može ući u bazu podataka a da za to nitko ne zna, da se takvo što ne vidi. I to je dobro rješenje - čim se unesu, podaci odlaze na zaštićeni server. U "oblaku" su, može im pristupiti samo ovlašteni administrator, a ne Mile kojem je netko dao 200 kuna da "zaboravi" na kaznu.

Jasno da se i tomu može doskočiti, ali bitno teže. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

03 Aug 2019, 17:00

Stitch wrote:
03 Aug 2019, 13:26
Jasno da se i tomu može doskočiti, ali bitno teže. ;)
Pusti snovi! A ovlaštenog administratora ne bi se moglo potplatiti? Znaš i sam koliko bi trajao dokazni postupak.

I sve će to na kraju ispasti uzaludan trud. Sve dok ljudi budu razmišljali kao moje dvoje sugovornika s Fejsa u raspravi o ponašanju biciklista. Čak i ne o ponašanju, nego pridržavanju propisa: ako ti strelica pokazuje da voziš u jednom smjeru, onda se toga i drži. Odgovori se kreću od "da ti znaš koliko je puta mene ugrozilo dijete koje je istrčalo na stazu, a vozila sam i dobrom smjeru" do "ako je pločnik širok i na njemu nema pješaka, staze i ne treba označavati".

Pitam se kako se to dvoje ponašaju za volanom. :mad:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

06 Aug 2019, 21:39

Večernji.hr o kaznama.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

07 Aug 2019, 08:00

Problem je upravo u tome što kaže Marušić: nesustavnost. Sad će mjesec ili dva pojačati nadzor, a poslije će opet biti kad koga uhvate i kako im se bude dalo. A dodala bih - i proizvoljnost, a omogućuje ju upravo zakon. Već i ovi izvještaji iz VL to pokazuju: jedan je imao veću količinu alkohola u krvi, a prošao je s manjom kaznom od drugoga koji je bio pijaniji.

I da, ja sam za zatvorske kazne, ne samo za vožnju u pijanom stanju, ali i veću društvenu odgovornost, samo pojma nemam kako bi se to postiglo. Znam da vani, u pojedinim zemljama, ne svugdje, konobar odnosno vlasnik kafića ne dopušta pijanom gostu da samo tako ode, nego pozove policiju koja mu oduzme ključeve i odveze ga kući. Dakako, to mu i naplati. Pa im je jeftinije otići taksijem. :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

07 Aug 2019, 08:21

MmeTipfeler wrote:
07 Aug 2019, 08:00
I da, ja sam za zatvorske kazne, ne samo za vožnju u pijanom stanju, ali i veću društvenu odgovornost, samo pojma nemam kako bi se to postiglo. Znam da vani, u pojedinim zemljama, ne svugdje, konobar odnosno vlasnik kafića ne dopušta pijanom gostu da samo tako ode, nego pozove policiju koja mu oduzme ključeve i odveze ga kući. Dakako, to mu i naplati. Pa im je jeftinije otići taksijem. :D
Zato i velim da ljude treba poučiti poželjnom ponašanju. Neka potroše lovu na obrazovne filmove i videoklipove, treba ih prikazivati dan i noć. I u udarnim terminima i pojedinačno, u zatvoru. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

07 Aug 2019, 12:30

Stitch wrote:
07 Aug 2019, 08:21
Zato i velim da ljude treba poučiti poželjnom ponašanju. Neka potroše lovu na obrazovne filmove i videoklipove, treba ih prikazivati dan i noć. I u udarnim terminima i pojedinačno, u zatvoru. :D
Može se i naplatiti kazna ugostitelju koji pijanog gosta pusti da sjedne u auto. Ključeve od auta molim ostaviti na šanku. I rezervne. A za lajanje na mobitel palci se na godinu dana stavljaju u longetu. :mad:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

07 Aug 2019, 16:15

MmeTipfeler wrote:
07 Aug 2019, 12:30
Može se i naplatiti kazna ugostitelju koji pijanog gosta pusti da sjedne u auto. Ključeve od auta molim ostaviti na šanku. I rezervne. A za lajanje na mobitel palci se na godinu dana stavljaju u longetu. :mad:
A što ugostitelju umjesto sladoledžiji? :nogica:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

07 Aug 2019, 17:29

Šabović Adis wrote:
07 Aug 2019, 16:15
A što ugostitelju umjesto sladoledžiji? :nogica:
Zar kod vas uz sladoled obavezno posluže i konjak? :D
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

07 Aug 2019, 18:17

MmeTipfeler wrote:
07 Aug 2019, 17:29
Zar kod vas uz sladoled obavezno posluže i konjak? :D
Da.
Svi poslužuju konjak. Al' samo sladoledžiju šamaramo. :o
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

07 Aug 2019, 20:58

Kakav konjak, bolan ne bio? Rakiju valjda! :D
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

07 Aug 2019, 23:32

MmeTipfeler wrote:
07 Aug 2019, 20:58
Kakav konjak, bolan ne bio? Rakiju valjda! :D
A i to što kažeš... :rofl:
:five:

Ma ne, zasmetalo mi to što, kao, treba ugostitelju naplatiti kaznu kao da je, eto, jedino on dopustio da pijani gost sjedne u auto a ne svi - od šankera preko možebitnog portira i komšije pa sve do drota koji tu ni bio nije, koji garant neđe havlja krofne umjesto da pazi na održavanje reda i mira (stoka zadrigla!). Ako je sjeo sjeo je, svi smo mu to dopustili, čak i ja, i niko ga nije spriječio. :rofl:

Da se razumijemo, ni ja ne volim ugostitelje (pogotovu one bez završene ugostiteljske, a.k.a. gazde, njih smislit ne mogu :rofl: ) ali što je pretjerano pretjerano je. :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

08 Aug 2019, 07:41

Aaaaa, to! Upotrijebila sam generički izraz. :D Jasno da su svi sudionici u zločinu, a najviše bi, kako ja mislim, bio kriv onaj koji je najbliži pijancu. :raspa: Pa na prvoj crti bojišnice trebali bi biti šanker, zaštitar i konobari koji su u najbližem doticaju s pijancem odnosno onaj koji je najbliži telefonu / mobitelu trebao bi nazvati policiju u slučaju da se pijani gost usprotivi. No, hebiga, znaš kako bi to kod nas izgledalo: svi pijani i svi bi vozili. Trebala bi vatrogasna brigada da to otrijezni.

U tom smislu Stitch ima pravo: ljudima bi trebalo utuviti u glavu da ne sjedaju za volan pod utjecajem alkohola. Samo što ja ne vjerujem da to ide na nježan način, a propaganda nam je u tom smislu slaba. Isto kao i pozivi da se pripazi na djecu na cesti - kamo su nestale školske patrole? - vidjet ćeš: sad će se početkom rujna ili koji dan prije svugdje pojaviti plakati sa sitnom dječicom sa školskim torbama na leđima i upozorenje "pripazite na naše najmlađe sudionike u prometu". I stajat će mjesec dana. Kao da djeca ne idu u školu i u listopadu, studenom i svim ostalim mjesecima! A roditelje koji sa svojom nejačadi pretrčavaju cestu na crveno i/ili mimo pješačkog prijelaza nitko ne poziva na oprez... :mad:

Meh!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Aug 2019, 08:32

Alkohol je društveno prihvatljiv, nema tu lijeka. Slažem se s vama, trebalo bi djelovati tako da šira zajednica preuzme odgovornost i kontrolu. Prihvatljivo ponašanje treba postati neprihvatljivo. Ali u balkanskoj krčmi, gdje se svi nalijevaju alkoholom od malih nogu, iznimno je teško postići da odgovornost za volanom (i općenito!) postane sastavni dio življenja.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

08 Aug 2019, 18:49

Nije samo alkohol u pitanju. Nama nikakva ograničenja "šoferskih sloboda" ne odgovaraju. Sjeti se samo, prije koju godinu u Zakon o prometu ušla je odredba da se svjetla pale i danju i noću, bila vidljivost ovakva ili onakva, ljetno ili zimsko vrijeme. Pa je ukinuta u roku od dva tjedna jer su vozači zvrndali. Da ih vidim što bi zvrndali u Švedskoj: tamo ne možeš ni kupiti auto na kojem se svjetla automatski ne pale. No Švedi su imali Gustava koji je rezao glave i ruke ako bi se tko ogriješio o zakon. :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Aug 2019, 18:50

Jedini Gustav mađarski je Gustav. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

08 Aug 2019, 22:00

Čeka se Šabo da stavi filmić s YT-a. :D
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

08 Aug 2019, 22:06

MmeTipfeler wrote:
08 Aug 2019, 22:00
Čeka se Šabo da stavi filmić s YT-a. :D
Provokacija, ha? :mad:

Eoti! :kava:

Nema Gustava do Teškog! :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

09 Aug 2019, 07:10

Čak ni stranicu nismo napisali a da ne zapadnemo u čat. :D
Post Reply