Smrtna kazna

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

17 Jul 2018, 17:27

MmeTipfeler wrote:
16 Jul 2018, 19:21
A pogotovo se tamo ne bi zaposlio kao radnik u deratizaciji. :cerek:
Nukac wrote:
16 Jul 2018, 19:49
...
U Americi su posebno turisti na meti napada. Cim krocis na sveto americko tlo, odmah ti nacrtaju metu na ledjima.
:misli:
Kad malo bolje razmislim, u nekom hotelu baš i je najveća šansa da neki turist iskoči iza ugla da ga trigerhepi specijalac izrešeta.


what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

11 Aug 2018, 10:26

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... asjutarnji

Okej je nekome dati vremena da dokaže svoju nevinost, okej je i pružiti mu šansu da se pokaje za svoja nedjela. Ali nakon 30+ godina u ćeliji to sasvim sigurno nije ista osoba. Po meni, svrha svake kazne morala bi biti prevencija nedjela; ako zločinac makar i nesvjesno kalkulira da će se izvući, ili u nedogled odgađati izvršenje, kazna nakon toliko vremena gubi svaki smisao. Kazna treba biti toliko obeshrabrujuća da svakog pri zdravoj pameti odvrati od nedjela.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

11 Aug 2018, 19:45

haram wrote:
11 Aug 2018, 10:26
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... asjutarnji

Okej je nekome dati vremena da dokaže svoju nevinost, okej je i pružiti mu šansu da se pokaje za svoja nedjela. Ali nakon 30+ godina u ćeliji to sasvim sigurno nije ista osoba. Po meni, svrha svake kazne morala bi biti prevencija nedjela; ako zločinac makar i nesvjesno kalkulira da će se izvući, ili u nedogled odgađati izvršenje, kazna nakon toliko vremena gubi svaki smisao. Kazna treba biti toliko obeshrabrujuća da svakog pri zdravoj pameti odvrati od nedjela.
Što zapravo misliš time reći? Izbjegavanje recidiva jednako se postiže doživotnom robijom kao i smrtnom kaznom, dakako, bez mogućnosti pomilovanja.

Inače, meni je ovo promatranje pogubljenja koje se redovito organizira u Americi oduvijek bilo licemjerno: ako već provodiš smrtnu kaznu, ili čovjeka smakni u ćeliji ili podigni vješala na glavnom gradskom trgu.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

11 Aug 2018, 21:55

Meh, a elitni klub onih kojima je to dužnost, ali im teško pada? Ili žrtvina obitelj, koja se tu može a)naslađivati, b) osjećati osvećeno, c)moliti za dušu pogubljenog, jer su, eto, dobri d) biti zgroženi nad postupkom, ali zapravo nad sobom... dodaj, po želji. Češnjaka, recimo.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

12 Aug 2018, 22:00

MmeTipfeler wrote:
11 Aug 2018, 19:45
Što zapravo misliš time reći? Izbjegavanje recidiva jednako se postiže doživotnom robijom kao i smrtnom kaznom, dakako, bez mogućnosti pomilovanja.
Pa rekao sam već da bi primarna svrha svake kazne trebala biti prevencija (a ne samo izbjegavanje recidiva). Mo'š mislit kako će nekoga od zločina iz strasti odvratit eventualna mogućnost kažnjavanja tamo negdje u nekoj maglovitoj budućnosti.
I zašto uopće pogubiti nekoga nakon toliko godina da se jedva sjeća svog nedjela, koje sad možda uopće niti nebi počinio? Recimo ja za sebe znam da nebih učinio neke stvari koje sam činio kao mlad, dapače suprotstavio bih se da vidim nekog drugoga da čini isto... treba li mene danas kazniti zbog grijeha iz mladosti? To je kao da su zločinca pustili da umre od starosti, a onda pogubili nekog drugog, tek pravnog sljedbenika, možda boljeg čovjeka, umjesto njega.
MmeTipfeler wrote:
11 Aug 2018, 19:45
Inače, meni je ovo promatranje pogubljenja koje se redovito organizira u Americi oduvijek bilo licemjerno: ako već provodiš smrtnu kaznu, ili čovjeka smakni u ćeliji ili podigni vješala na glavnom gradskom trgu.
Ako se dobro sjećam, ovdje negdje sam već linkao jednu studiju koja (u državama SAD sa smrtnom kaznom) pokazuje evidentan statistički pad zločina u nekom vremenskom periodu nakon objavljivanja vijesti o izvršenjima.
Pih, vješanje... da su pobunjene kmetove samo vješali, seljačkih buna bi bilo svake godine, a ne jednom u nekoliko generacija.
Kazna treba bit takva da ti se i pri samoj pomisli govno smrzne.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

12 Aug 2018, 22:29

Riona wrote:
11 Aug 2018, 21:55
Meh, a elitni klub onih kojima je to dužnost, ali im teško pada? Ili žrtvina obitelj, koja se tu može a)naslađivati, b) osjećati osvećeno, c)moliti za dušu pogubljenog, jer su, eto, dobri d) biti zgroženi nad postupkom, ali zapravo nad sobom... dodaj, po želji. Češnjaka, recimo.
Oho, jel to cinizam isplivao kod naše savršeno politički korektne Rione? :cerek:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

12 Aug 2018, 23:34

haram wrote:Oho, jel to cinizam isplivao kod naše savršeno politički korektne Rione? :cerek:
Bok te nece, jesmo se mi sreli!?
Da cinizam isplivao...:facepalm:

Sent from my SM-T355Y using Tapatalk
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

13 Aug 2018, 00:01

Riona wrote:
12 Aug 2018, 23:34
Bok te nece, jesmo se mi sreli!?
Da cinizam isplivao...:facepalm:

Sent from my SM-T355Y using Tapatalk
Haj. Ja sam @haram. Imam šjesnajst godina, volim sve što vole mladi. :)
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

13 Aug 2018, 00:09

haram wrote:Haj. Ja sam @haram. Imam šjesnajst godina, volim sve što vole mladi. :)
Haj tebi. Jesi li ti ciko sa bobonima, koji kaze da ima 16 ? Niko sa 16 ne voli sve sto vole mladi, a ja Niki vjerujem Image

Sent from my SM-T355Y using Tapatalk
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

13 Aug 2018, 00:17

Riona wrote:
13 Aug 2018, 00:09
Haj tebi. Jesi li ti ciko sa bobonima, koji kaze da ima 16 ? Niko sa 16 ne voli sve sto vole mladi, a ja Niki vjerujem Image
Jesam jesam, imam i jednu spešl lizalicu. O'š u moj kombi da ti ju pokažem?

E sad smo rekapitulirali i sadržaje sa vodećih dejting sajtova :cerek:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

13 Aug 2018, 00:22

Ehm, jel'se smije zapjevat' ovdje? :o
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

13 Aug 2018, 00:22

haram wrote:Jesam jesam, imam i jednu spešl lizalicu. O'š u moj kombi da ti ju pokažem?

E sad smo rekapitulirali i sadržaje sa vodećih dejting sajtova :cerek:
Ne znam gdje si ti, na mojima nema takve cikadi :rofl:

Sent from my SM-T355Y using Tapatalk
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

13 Aug 2018, 00:28

Šabović Adis wrote:
13 Aug 2018, 00:22
Ehm, jel'se smije zapjevat' ovdje? :o
Samo ako je politički nekorektno :D
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

13 Aug 2018, 00:29

Riona wrote:
13 Aug 2018, 00:22
Ne znam gdje si ti, na mojima nema takve cikadi :rofl:
Hehehe, to ti samo misliš.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

13 Aug 2018, 00:30

haram wrote:Hehehe, to ti samo misliš.
Pa ostavi mi zeru nade ! :mad:

Sent from my SM-T355Y using Tapatalk
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

13 Aug 2018, 00:33

haram wrote:
13 Aug 2018, 00:28
Samo ako je politički nekorektno :D
Well...



:D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

13 Aug 2018, 00:53

Riona wrote:
13 Aug 2018, 00:30
Pa ostavi mi zeru nade ! :mad:
Abandon all hope, ye who enter here.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

13 Aug 2018, 01:05

Šabović Adis wrote:
13 Aug 2018, 00:33
Well...
A jes... :cerek:
Hmm, Floberova "Memoirs of a Madman", kompleksnija od Ozijevog albuma... iz kog filma je sekvenca s početka?
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

13 Aug 2018, 01:23

haram wrote:
13 Aug 2018, 01:05
A jes... :cerek:
Hmm, Floberova "Memoirs of a Madman", kompleksnija od Ozijevog albuma... iz kog filma je sekvenca s početka?
Izvol'te! :D
Lyrics:

Would you like some sweeties little girl?
Come a little closer I'm gonna show you a brand new world tonight
I've got a palace full of fantasy
Ready made just for you and me
Once you're there I'm gonna take you for a ride
I got a one way ticket To take you to the other side
I got a one way ticket So come along and don't be shy
They call Mr. Tinker Train That's how I got to get my name
They call me Mr. Tinker Train So come along and play my game You'll never be the same
Close the curtains and turn out the lights
Beneath my wing it's gonna be alright
A little secret just for you and me
I've got the kind of toys you've never seen
Manmade and a bit obscene
Little angel come and sit upon my knee
Mr. Tinker Train Nevr be the same Mr. Tinker Train
Can you say Mr. Tinker Train?
No use crying 'cause you can't go back
Now you're here to stay
You can't run, you can't hide You can't tell me what I feel inside
Mr. Tinker Train What's how I go to get my name
They call me Mr. Tinker Train So come along and play my game
That's why they call me Mr. Tinker Train
Koji kreten, jebote... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

13 Aug 2018, 01:58

Šabović Adis wrote:
13 Aug 2018, 01:23
Izvol'te! :D
Tenkju verimač! Oho, Fric Lang? Pa trebao sam odma pretpostaviti! Jedan od rijetkih genija daleko ispred svog vremena, koji je postigao i neki komercijalni uspjeh.

Nisam nešto upoznat sa likom i djelom dotičnog (Ozija), pa ću dopustiti i mogućnost da se zapravo radi o namjernoj crnoj satiri koja ukazuje na ozbiljan društveni problem :cerek:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

13 Aug 2018, 07:30

Ekipa, ovo nije koncert posvećen smrtnoj kazni. Kao prvo. Kao drugo, molim da se Dantea i Flauberta ne citira na engleskom - dosta mi je Aristotela i Platona koji na Fejsu govore engleski kao da su ovaj čas izmilili ispod skuta kraljice Viktorije. :mad: Kao treće, nema statističkih dokaza da smrtna kazna prevenira zločine za koje je predviđena.

Zločin iz strasti, uostalom, i ne može se prevenirati zaprijećenom sankcijom: takve zločine počinjaju osobe s nekim oblikom psihičkog poremećaja koje teško da taj poremećaj mogu racionalizirati. Uostalom, osim ubojstva iz nehaja, svi su drugi oblici usmrćenja druge osobe rezultat manjka samokontrole, pa čak i ubojstvo na mah.

Ne bih se ja puno obazirala na SAD: države koje inzistiraju na zadržavanju smrtne kazne iznose statistiku koja tome ide u prilog. A što bi drugo! Čak ni Amnesty International, za koji bi čovjek očekivao da će se poslužiti podacima iz drugih zemalja, to ne čini odnosno čini u vrlo maloj mjeri ili i opet u vezi s SAD-om: link.

Već počinjeni zločin ne može se prevenirati, ali se može spriječiti njegovo ponavljanje odnosno recidiv. Svrha modernog zakonodavstva nije da pošto-poto svakoga lupi po glavi ili po prstima, nego da mu pruži mogućnost (samo)korekcije. Može li se ubojica "popraviti"? Bojim se da ne može. Ili je to bar rijetko moguće. Eventualno u slučajevima kada je u pitanju ubojstvo iz nehaja. Međutim, primjena smrtne kazne zapravo je talion: ako se nismo u stanju odmaknuti od toga, onda džaba nam sva silna stoljeća civilizacije.

P. S. Langov film, osim što je tipično njegov, to jest mračan i pun jeze, problematizira dva glavna pitanja: nikakva kazna ne može ubijenu osobu vratiti iz mrtvih i ima li ubojstvo počinjeno nad luđakom ikakva smisla. Usput, evo odlične analize Beckertova lika.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

13 Aug 2018, 12:21

I meni se čini da je prilična glupost to sa tako opasnom kaznom da nitko neće ...
uzmimo kuhanje kovača lažnog novca u vrelom ulju... ako to nije kazna koja će te odvratiti od počinjenja kaznenog djela... pa eto, bilo ih je.
odsjecanje ruke kradljivcu
sad, opet, pitanje je tko je zbilja počinio, a ne samo bio optužen, pa priznao (zbog vanjskih okolnosti, jel)
to je močvarno područje, harame. Što se ubojstva tiče, ima toliko mogućnosti da završiš kao ubojica, a da jutros, uz kavu, nisi ni pomišljao na to...
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

13 Aug 2018, 12:34

Riona wrote:
13 Aug 2018, 12:21
Što se ubojstva tiče, ima toliko mogućnosti da završiš kao ubojica, a da jutros, uz kavu, nisi ni pomišljao na to...
Samo u prometu ili samoobrani. Nema teorije da koliko-toliko normalan čovjek ubije koga opravdavajući to afektom ili čime sličnim. Jer onda nije normalan, vrlo jednostavno. ;)

To ti je isto kao pijanstvo i preljub, recimo. Jedino debili mogu tvrditi da im se zbog alkohola "omaknulo". Nije, on je tek izvukao na površinu to što su već imali u glavi. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

13 Aug 2018, 13:48

Stitch wrote:
13 Aug 2018, 12:34
Samo u prometu ili samoobrani. Nema teorije da koliko-toliko normalan čovjek ubije koga opravdavajući to afektom ili čime sličnim. Jer onda nije normalan, vrlo jednostavno. ;)

To ti je isto kao pijanstvo i preljub, recimo. Jedino debili mogu tvrditi da im se zbog alkohola "omaknulo". Nije, on je tek izvukao na površinu to što su već imali u glavi. :raspa:
Sad si samo presjekao... ali nije tako jednostavno. Gdje se kupuje normalnost? Jesi li ti normalan? Jesam li ja? Sigurno? A to je tek pola frke.

Ali istina, mislila sam na promet ili samoobranu. :)
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

13 Aug 2018, 13:57

Istina da ljudi ako su dobro psihički posloženi imaju ugrađene instinktivne mehanizme da se čak i u najtežem afektu suzdržavaju da usmrte pripadnike svoje vrste. Samo je malo triki stvar što neki imaju i vatreno oružje, s kojim ti instinktivni mehanizmi baš i nisu kompatibilni. Mnogo je lakše u bijesu upucati nekoga nego dobro prebiti, ako ti je već kakav pištolj pri ruci.
Evo opet primjer onih naših policajaca što su zapucali za kombijem s izbjeglicama: osjetili su bijes što ga ne zaustavljaju, vjerojatno i što ih je ugrozio gotovo pregazivši nekog od njih. I u bijesu su pucali premda vjerojatno i nisu željeli da ikoga usmrte.
Oružje i temperament ne idu zajedno nikako.
what we've got here is failure to communicate
Post Reply