Zašto forumi umiru?

Mreža svih mreža
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Dec 2018, 10:46

Na nekoliko sam mjesta pročitao tezu da forumi nestaju zbog društvenih mreža. Slažem se s njom, ali ne mislim da je to jedini razlog. Ljudi (i dalje) vole raspravljati, razmjenjivati iskustva i stavove, a društvene mreže i nisu najbolji medij za takvo što. Nepregledne su, ne možete citirati sugovornika, struktura im je često nejasna zato što se na jednu temu nadoveže druga itd.

Koji su dakle uzroci nestajanja osim Facebooka i Twittera? Je li to multimedija odnosno lakše stavljanje fotografija, videoklipova i glazbenih zapisa? Je li to stoga što internetske tehnologije po prirodi stvari umiru, od "news"-grupa do "chatova"? Je li to zato što forumi ipak zahtijevaju neka ulaganja (domena, hosting, održavanje...)? Ili sve to - plus veliki sajtovi poput Reddita, koji ustvari nisu ništa drugo nego golemi forumi, sa svim temama koje bi vam mogle pasti na pamet? Zašto bi se kraj njih itko logirao na neki mali forum i izmišljao toplu vodu?

Kužite valjda što hoću reći pa se nadovežite. Zanima me taj fenomen. ;)


Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Dec 2018, 11:15

Razmišljala sam o ovome pitanju više puta, i to upravo uzimajući u obzir elemente koje si i ti naveo. Na kraju mi se ipak čini da smo se zamorili, da su nam forumi nekako dojadili. I Fhr diše na škrge, ali mu masa ne dopušta da posustane.

Bio je tako jedan malen i po tematici specifičan forum, s mnogo članova i s velikom aktivnošću. Pa smo se malo-pomalo zamorili iako se svaki od članova, bar oni koje susrećem drugdje, i dalje bavi onime što nas je svojevremeno povezivalo. Čak se jedan dio članova okupio na jednoj FB grupi pa je u prvo vrijeme bilo vrlo živahno, a sada jedva ako netko nešto napiše svakih nekoliko mjeseci.

Društvene mreže možda su nekakav nespretan prijelaz prema... ne znam čemu. Nekome novom obliku komunikacije. :ne zna:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Dec 2018, 11:38

MmeTipfeler wrote:
16 Dec 2018, 11:15
Društvene mreže možda su nekakav nespretan prijelaz prema... ne znam čemu. Nekome novom obliku komunikacije. :ne zna:
Moguće. I to komunikacije koja nije anonimna, komunikacije u kojoj se sve zna i vidi.

Nisam siguran da mi se to dopada. :zubo:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

16 Dec 2018, 12:45

Stitch wrote:
16 Dec 2018, 11:38
Moguće. I to komunikacije koja nije anonimna, komunikacije u kojoj se sve zna i vidi.

Nisam siguran da mi se to dopada. :zubo:
Opets bijo na LajvĐezminu?! :tuctuc:

Ne, fakat, šta misliš s ovim podvučenim? :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Dec 2018, 12:56

Ciljam na dvije stvari, ponajprije na činjenicu da pišeš kao Adis Šabović, sa svim problemima koje takav pristup nosi - ali i na Facebookovu sklonost špijuniranju korisnika. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

16 Dec 2018, 13:02

Pa anonimnost je super.
Mozes i na fejsu biti anoniman, samo otvoris profil.
Inaci potencijalni poslodavci snjofaju po fejsu, moze te kostat nedobivanja posla. Ili gubitka postojeceg.
Pa zar nije Bujancu uskracena viza radi slike na fejsu? :rofl:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

16 Dec 2018, 13:32

Zbog Dunbarovog broja, rekao bih. Nemreš biti interaktivan na puno mjesta, pa ljudi radije biraju ona na kojima su ljudi s kojima su u kontaktu i u RL, a nemaju vremena za kavice i sl.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Dec 2018, 14:43

Nukac wrote:
16 Dec 2018, 13:02
Pa anonimnost je super.
Mozes i na fejsu biti anoniman, samo otvoris profil.
Facebook je prestao proganjati lažne profile? Nema više provjeravanja osobne iskaznice? :D
Potpisi su za budale.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

16 Dec 2018, 15:22

Nukac wrote:
16 Dec 2018, 13:02
Pa anonimnost je super.
Mozes i na fejsu biti anoniman, samo otvoris profil.
Inaci potencijalni poslodavci snjofaju po fejsu, moze te kostat nedobivanja posla. Ili gubitka postojeceg.
Pa zar nije Bujancu uskracena viza radi slike na fejsu? :rofl:
Meni je fejs ubija moj nick. Zato i ne pisem gluposti tamo.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Dec 2018, 17:42

haram wrote:
16 Dec 2018, 13:32
Zbog Dunbarovog broja, rekao bih. Nemreš biti interaktivan na puno mjesta, pa ljudi radije biraju ona na kojima su ljudi s kojima su u kontaktu i u RL, a nemaju vremena za kavice i sl.
Nema ti to veze. Baš sam prebrojala svoje FB frendove - manje ih je od sto, ali blizu sam, a ni sama ne znam odakle ih se toliko nakupilo. :D

Pa sam ih i pregledala.

Otprilike polovicu poznajem osobno, a sa svega četvero-petero njih povremeno se viđam i/ili pijem kavicu. Od onih koje osobno poznajem, otprilike su dvije trećine davnašnji poznanici koji su me "otkrili" preko zajedničkih frendova, a ostatak su rodbina i svojta. S kim želim biti u kontaktu, s njim i ostajem u kontaktu i uvijek nađem vremena za kavu. Ne trebaju mi za to društvene mreže.

Meni su forumi draži upravo zbog anonimnosti: zato mi je uvijek puno trebalo da se odlučim na zajedničko druženje. Ne zanima me kako izgledaš ako mi je zanimljivo ono što pišeš, ako iz napisanoga vidim da imaš duha i pameti. Ovo posljednje bio je kriterij za prihvaćanje prijateljstva većine ljudi koji pripadaju onoj drugoj, "nepoznatoj" polovici na Fejsu.
Stitch wrote:
16 Dec 2018, 14:43
Facebook je prestao proganjati lažne profile? Nema više provjeravanja osobne iskaznice? :D
Nema ako se registriraš kao Ivana Horvat. Primjerice. :cerek: Mene bi provjeravali i da sam se registrirala pod pravim imenom i prezimenom. :raspa:

Istinabog, nakon prvobitnog pokušaja da budem anonimna, registrirala sam drugi profil koji je nalikovao na pravo ime i prezime, ali me netko od "prijatelja" uredno prijavio, i to netko tko se predstavlja pod lažnim prezimenom - udano joj se ne sviđa, a nije ga službeno promijenila, pa joj je draže djevojačko. :zubeki:
miky0 wrote:
16 Dec 2018, 15:22
Meni je fejs ubija moj nick. Zato i ne pisem gluposti tamo.
Znači, otkrio se razlog zašto su ti ubili profil? :frajer: Mojoj su frendici već ubili dva profila, a nijedan od njih nije bio fake name, bar ne u potpunosti, no misli se da je to potaknula konkurencija jer joj je profil povezan s onlajn prodajom.

S Fejsom je nemoguće kontaktirati: ili ćeš napraviti kako oni kažu, ili ima da te nema. Kad popizdim, napisat ću poruku Cukiju. :bruce:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Dec 2018, 18:10

Još mi je jedan razlog pao na pamet: moderiranje. Vole li ljudi više društvene mreže jer tamo imaju više slobode? Nitko ih ne udara po prstima pa radije tamo pišu? ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

16 Dec 2018, 18:56

Stitch wrote:
16 Dec 2018, 12:56
Ciljam na dvije stvari, ponajprije na činjenicu da pišeš kao Adis Šabović, sa svim problemima koje takav pristup nosi - ali i na Facebookovu sklonost špijuniranju korisnika. :D
Aliali, ja kad prebijem nekoga želim da zna ko ga je olešio. :rofl:

Zapravo, ono što nisam spreman potpisati to i ne pišem. To mu ga valjda dođe kao mjera autocenzure, šta ja znam... :misli: ...usaglašavam se sam sa sobom, svoje prohtjeve sa svojim mogućnostima itakoto. Sam sebi tako djelujem stabilnije. I ozbiljnije. :ne zna:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Dec 2018, 19:32

Stitch wrote:
16 Dec 2018, 18:10
Još mi je jedan razlog pao na pamet: moderiranje. Vole li ljudi više društvene mreže jer tamo imaju više slobode? Nitko ih ne udara po prstima pa radije tamo pišu? ;)
Možda. Sve ovisi o tome što pod "slobodom" podrazumijevaš. Na forumu granice slobodi određuje admin i/ili mod pa ako ti se sviđa, ostaneš, a ako ne, odeš. Ili prigovaraš kao što se čini na Fhr-u. :o Na Fejsu - ne znam za Twitter, tamo sam samo registrirana - granice nečijoj slobodi određuju drugi. L'enfer - c'est les autres. Ne sviđaš li se nekome, prijavljuju te po stavkama koje Fejs nudi: lažni korisnički račun, lažno ime, lažno predstavljanje, neprimjereni sadržaj i ostalo - ako sam nešto propustila, FB će mi oprostiti. Ne znam koliko je prijava potrebno da se profil blokira, mislim da to ovisi od slučaja do slučaja, ali FB-ova bedastoća s Venerom iz Willendorfa već je naširoko poznata. :facepalm: A bilo je toga još: ja sam svojevremeno prijavila nekakve nacističke pizdarije pa su mi odgovorili da to nije relevantno, a onda mi nakon nekoliko mjeseci poslali poruku da su se predomislili i uklonili neprimjereni sadržaj.

Kada je Siniša Mareković, kao odgovor na Vigilareov spot o Miji koja "želi živjeti", objavio satiričnu fotografiju pod naslovom 'Mislav želi živjeti', lajkala sam je ili šerala, ne znam više, pa sam dobila opomenu od Fejsbuka. Ne zato što bi oni pomno pratili našu praktično nepostojeću satiru, nego zato što su vigilareovci i/ili obiteljaši prijavili sve lajkove i šerove.

Jedna je stranica koja se bavi problemom zaštite životinja kod nas, a koja - usput budi rečeno - postaje sve blesavija i blesavija te blokira sugovornike ili im briše postove, već je u nekoliko navrata i sama bila blokirana. Kako kažu, "od strane Fejsbuka". Prijavilo je. Klika se začas skupi.

Novi oblik linča?
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

16 Dec 2018, 21:24

MmeTipfeler wrote:
16 Dec 2018, 17:42
...
Otprilike polovicu poznajem osobno, a sa svega četvero-petero njih povremeno se viđam i/ili pijem kavicu. Od onih koje osobno poznajem, otprilike su dvije trećine davnašnji poznanici koji su me "otkrili" preko zajedničkih frendova, a ostatak su rodbina i svojta. S kim želim biti u kontaktu, s njim i ostajem u kontaktu i uvijek nađem vremena za kavu. Ne trebaju mi za to društvene mreže.
...
E, netrebaju tebi koja radiš kod kuće i imaš radno vrijeme koje si sama omeđuješ. A ima i masa onih koji rade van kuće po 12+ sati x6 dana tjedno i fizički ne stignu na RL druženja.
MmeTipfeler wrote:
16 Dec 2018, 17:42
Meni su forumi draži upravo zbog anonimnosti: zato mi je uvijek puno trebalo da se odlučim na zajedničko druženje. Ne zanima me kako izgledaš ako mi je zanimljivo ono što pišeš, ako iz napisanoga vidim da imaš duha i pameti. Ovo posljednje bio je kriterij za prihvaćanje prijateljstva većine ljudi koji pripadaju onoj drugoj, "nepoznatoj" polovici na Fejsu.
Hehehe... i ja velim da tek iza maske anonimnosti ljudi pokazuju svoje pravo lice :top:
Okej, osim rijetkih biljaka gotovo izumrle Adisia Shabovifilia vrste ;)
MmeTipfeler wrote:
16 Dec 2018, 17:42
Nema ako se registriraš kao Ivana Horvat. Primjerice. :cerek: Mene bi provjeravali i da sam se registrirala pod pravim imenom i prezimenom. :raspa:
Masa ljudi s kojima se koljem po Fejsu imaju potpuno besmislena i očito izmišljena imena, al dobro, to su američani uglavnom - za njih možda vrijede neka druga pravila.
MmeTipfeler wrote:
16 Dec 2018, 17:42
Istinabog, nakon prvobitnog pokušaja da budem anonimna, registrirala sam drugi profil koji je nalikovao na pravo ime i prezime, ali me netko od "prijatelja" uredno prijavio, i to netko tko se predstavlja pod lažnim prezimenom - udano joj se ne sviđa, a nije ga službeno promijenila, pa joj je draže djevojačko. :zubeki:
Aime! Žena koja se srami svog zakonitog? Zar i toga ima? :eek:
Last edited by haram on 16 Dec 2018, 21:26, edited 1 time in total.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

16 Dec 2018, 21:25

U principu je fejs gori od foruma, tamo svatko moze biti moderator.
Ako si u nekoj grupi, postoje i moderatori.
Probao sam tamo komunicirati u par grupa, ali je razina glupavosti i frustracije prevelika. Vise se ne bavim takvim glupostima.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

16 Dec 2018, 21:30

Nukac wrote:
16 Dec 2018, 21:25
U principu je fejs gori od foruma, tamo svatko moze biti moderator.
Ako si u nekoj grupi, postoje i moderatori.
Probao sam tamo komunicirati u par grupa, ali je razina glupavosti i frustracije prevelika. Vise se ne bavim takvim glupostima.
Je, kvaliteta komunikacije u tim Fejs-grupama uglavnom je očajna.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Dec 2018, 21:30

haram wrote:
16 Dec 2018, 21:24
Aime! Žena koja se srami svog zakonitog? Zar i toga ima? :eek:
Ima, ima. No ovo je razvedeni slučaj. :D
Nukac wrote:
16 Dec 2018, 21:25
U principu je fejs gori od foruma, tamo svatko moze biti moderator.
Formalno, baš i ne, no stvara se klika. Koja se onda okomi na nekoga tko ne svira u iste diple kao i ostatak gomile.

U širem smislu, stvar se svodi na ono što sam napisala u vezi s Mijom i Mislavom.

Misli li itko na ovome svijetu svojom glavom? :facepalm:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

16 Dec 2018, 21:33

MmeTipfeler wrote:
16 Dec 2018, 21:30
Ima, ima. No ovo je razvedeni slučaj. :D
A pa onda se nema koga/čega sramiti :D
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Dec 2018, 21:43

haram wrote:
16 Dec 2018, 21:33
A pa onda se nema koga/čega sramiti :D
Pa i ne srami se. Samo joj djevojačko prezime bolje zvuči od udanoga. No zapravo se tako ne preziva.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

16 Dec 2018, 22:33

Jasam skontoda ženaje okupator - tuđe oće, al svoje neda. Prijezime. Povrijemeno. I prijedator. :o
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Dec 2018, 22:50

Dobro. Možda sam ja loše objasnila. Skužajte, šjor Adis. :D
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

17 Dec 2018, 13:20

Skužao. :rofl:

:five:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

30 Dec 2018, 17:17

Fejs je još gluplji od foruma. Svela sam ga samo na gledanje slika mačaka i neke grupe i to je to.

Sve svoje forumašenje koje je bilo ugodno svodim na ovo mjesto, u dane dok smo se tu na Politici zajebavali.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

21 Jan 2019, 22:46

Umrijet će i ovaj.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

22 Jan 2019, 07:55

Eks wrote:
30 Dec 2018, 17:17
Fejs je još gluplji od foruma. Svela sam ga samo na gledanje slika mačaka i neke grupe i to je to.

Sve svoje forumašenje koje je bilo ugodno svodim na ovo mjesto, u dane dok smo se tu na Politici zajebavali.
Koja su to bila lipa vremena :)
Post Reply