Nove odredbe o prikupljanju informacija o gostima (GDPR)

Za odmor iz snova
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 May 2018, 23:15

Više od 90 tisuća domaćinstava koja se u Hrvatskoj bave turističkim iznajmljivanjem stanova, soba, apartmana i kuća neće više smjeti, kao što su činili u duhu tradicije dobrih domaćina, svojim gostima elektroničkom ili običnom poštom slati svoje marketinške poruke, akcije ili novu ponudu, čestitati rođendan ili blagdan ako za to nemaju pisanu suglasnost onoga kome se obraćaju. Isto tako, domaćin će imati pravo samo unijeti podatke s osobnih isprava gosta radi evidencije u eVisitor, dok fotokopiranje ili skeniranje tih dokumenata kod prijavljivanja gostiju neće biti dozvoljeno bez pristanka gosta, baš kao ni zadržavanje njihovih dokumenata ili čuvanje fotokopija tih dokumenata. Za svaku aktivnost za čije provođenje trebaju osobni podaci korisnika morat će se dobiti izričita privola odnosno pisana suglasnost od onoga kome se obraćamo, objavila je maloprije Slobodna Dalmacija.

Ne znam jeste li upoznati s novim propisima, ali kazne su navodno velike pa ne bi bilo loše da se iznajmljivači među vama na vrijeme pripreme. Uredba stupa na snagu 25. svibnja ove godine. :)


Potpisi su za budale.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

09 May 2018, 08:39

To je, pretpostavljam, dio šireg (EU) zakonodavstva?

Nisam iznajmljivač (Aaston je tu predstavnik te grupacije, možda i još tko?), ali kao putnik moram priznat da smo s tim fotokopiranjem i skeniranjem osobnih isprava izloženi krađi identiteta ko golubovi na streljani.

Na stranu to što, otkad je uveden (nikad jasno i nedvosmisleno definirano ja li "tajni" ili "javni") OIB, biva sve šire tražen (tako da više ni kartu za nogometnu utakmicu ne možeš kupit bez da ti ga traže pod mus), na stranu i to što ga (pozivajući se na fantomske odredbe Zakona) zahtijevaju razni infrastrukturni naplačivači harača (od Bandićevog Holdinga do karlovačke Elektre), kao i to da je već najmanje 4 puta bilo stavljan na razne osobne dokumente bilo s njih uklanjan. (Baš smo Nukac i ja prije par dana raspravljali o tome kako ga ja imam na 3 godine staroj biometrijskoj putovnici, a on ju, na nešto friškiijoj, nema.) Ali, kad mi putovnicu, skup s OIB-om, fotokopira podloizgledajući stari Kinez u kualalumpurškom hotelu sa sobama čiji "zidovi" su (doslovce) od kartona (i kad mi to isto učine u bar 30-tak sličnih situacija diljem svijeta) osjećam se blago rečeno izloženim. :rolleyes:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

09 May 2018, 08:46

Nismo raspravljali o OIB, nego o adresi.
OIB je i dalje u novoj putovnici, ali adrese više nema.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

09 May 2018, 08:57

Sorry, da, o adresi, a ja sam samo pretpostavio (uzeo zdravo za gotovo) da su skup s adresom skinuli i OIB. :brukica: :facepalm:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

09 May 2018, 08:59

nvnk wrote:
09 May 2018, 08:39
To je, pretpostavljam, dio šireg (EU) zakonodavstva?
Da, riječ je o uredbi Europskog parlamenta o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka (skraćeno nazvana GDPR uredba), čiji je cilj izjednačiti sve zakone vezane uz zaštitu osobnih podataka na cijelom prostoru Europske unije. Uvođenje uredbe dat će pojedincima više kontrole nad upravljanjem i dijeljenjem osobnih podataka s trećim stranama.
Potpisi su za budale.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

09 May 2018, 09:00

Stitch wrote:
09 May 2018, 08:59
Da, riječ je o uredbi Europskog parlamenta o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka (skraćeno nazvana GDPR uredba), čiji je cilj izjednačiti sve zakone vezane uz zaštitu osobnih podataka na cijelom prostoru Europske unije. Uvođenje uredbe dat će pojedincima više kontrole nad upravljanjem i dijeljenjem osobnih podataka s trećim stranama.
Aj, dobro, bar smo u EU nešto bolje zaštićeni.... Ali ne i drugdje. :rolleyes:
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

09 May 2018, 09:31

Samo da napomenem da postoji tema o iznajmljivačima. :djecoljub: :zubo:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

09 May 2018, 10:52

Tamo se raspravlja o tehnikalijama poput registracije na razne portale, što je u svjetlu činjenice da ti 26. svibnja mogu naplatiti 50 ili 100 tisuća kuna kazne zbog neovlaštenog prikupljanja informacija i zatvoriti obrt - beznačajno.
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 May 2018, 08:41

I da, ako imate sajtove, ne zaboravite ih uskladiti s GDPR-om. To vrijedi za sve, ne samo za iznajmljivače. Internetska odredišta koja na bilo koji način mogu prikupljati podatke (npr. kontakt-formom koja služi za upite) moraju imati izjavu o privatnosti.

Nova inačica WordPressa čak nudi stvaranje takve stranice odmah nakon instalacije. :)
Potpisi su za budale.
Post Reply