Gori Notre-Dame!

O duhovnim i materijalnim dobrima
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

15 Apr 2019, 22:39

Veliki požar buknuo je u ponedjeljak oko 18 sati u glasovitoj pariškoj katedrali Notre-Dame, jednom od najpoznatijih simbola toga grada.

Vatrogasci su izvijestili kako su im napori usmjereni na sprečavanje rušenja sjevernoga tornja katedrale i spašavanje umjetničkih djela iz stražnjeg dijela građevine.



Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

15 Apr 2019, 22:45

Još malo...



Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Apr 2019, 07:52

Stitch wrote:
15 Apr 2019, 22:39
Veliki požar buknuo je u ponedjeljak oko 18 sati u glasovitoj pariškoj katedrali Notre-Dame, jednom od najpoznatijih simbola toga grada.
U nedjelju.

Ja sam od jučer u šoku. Notre-Dame oduvijek je bila srce Pariza, a doimala se kao da će trajati vječno. Imala sam sreće da la Forêt (šumu) vidim davno prije ove katastrofe.

Znam da će je obnoviti i nadam se da će na tome raditi Compagnons du Devoir, oni isti koji su obnavljali Dubrovnik - poznajući stare tehnike. No... to je osam stoljeća povijesti, gotovo dvije stotine godina rada što su ga u tu ljepotu uložili bezbrojni klesari, zidari, majstori vitraja... od majstora graditelja do nosača kamenja. :crying:

Unatoč svemu svojem ateizmu, molim se nebesima da tornjevi izdrže.

Dakako, kompletno je uništena drvena konstrukcija koja potječe s početka 12. stoljeća pa se urušio krov, inače težak nekih 210 tona...

Ne mogu više. Srce mi plače. Notre-Dame bila je živo biće. Ne samo za vjernike. Čak bi i američki turisti zašutjeli kada bi ušli u nju da čuju šapat prošlosti.

Doduše, kad sam ja bila tamo, nije bilo Trumpa da izjavi: So horrible to watch the massive fire at Notre Dame Cathedral in Paris. Perhaps flying water tankers could be used to put it out. Must act quickly! :facepalm:
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

16 Apr 2019, 09:08

Katastrofa za svjetsku kulturnu baštinu i cjelokupno čovječanstvo.
Ja sam sinoć imala osjećaj kao da mi vlastita kuća gori. Užas. Nemam riječi.
Zanima me samo uzrok požara. Ljudski nemar, ne bi me čudilo. :mad:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Apr 2019, 10:30

Lolita wrote:
16 Apr 2019, 09:08
Zanima me samo uzrok požara. Ljudski nemar, ne bi me čudilo. :mad:
Moguće. Francuzi su još šlampaviji od nas. No teorije zavjere već su se počele širiti...
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Apr 2019, 11:11

MmeTipfeler wrote:
16 Apr 2019, 07:52
U nedjelju.
Kako? "Požar u pariškoj katedrali Notre-Dame stavljen je pod kontrolu u utorak oko 3 sata ujutro, nakon osam sati vatrene stihije", piše Jutarnji list. Kad je ustvari izbio požar? Nemoj mi reći da je cijeli dan tinjao i da su ga tek naknadno primijetili. :D
MmeTipfeler wrote:
16 Apr 2019, 07:52
Ja sam od jučer u šoku. Notre-Dame oduvijek je bila srce Pariza, a doimala se kao da će trajati vječno. Imala sam sreće da la Forêt (šumu) vidim davno prije ove katastrofe.

Znam da će je obnoviti i nadam se da će na tome raditi Compagnons du Devoir, oni isti koji su obnavljali Dubrovnik - poznajući stare tehnike. No... to je osam stoljeća povijesti, gotovo dvije stotine godina rada što su ga u tu ljepotu uložili bezbrojni klesari, zidari, majstori vitraja... od majstora graditelja do nosača kamenja. :crying:
Nikad je neće obnoviti. Jedno su restauratori, a drugo umjetnici. :(
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Apr 2019, 11:15

Lolita wrote:
16 Apr 2019, 09:08
Katastrofa za svjetsku kulturnu baštinu i cjelokupno čovječanstvo.
Ja sam sinoć imala osjećaj kao da mi vlastita kuća gori. Užas. Nemam riječi.
Zanima me samo uzrok požara. Ljudski nemar, ne bi me čudilo. :mad:
Krov iz srednjeg vijeka bio je oduvijek rizičan, znalo se za to. Ali nisu ga smjeli dirati. U slučaju požara mogli su se jedino pomoliti. :E
Potpisi su za budale.
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

16 Apr 2019, 11:20

MmeTipfeler wrote:
16 Apr 2019, 10:30
Moguće. Francuzi su još šlampaviji od nas. No teorije zavjere već su se počele širiti...
Da, čitam. Vjerojatno je nekakav Hasan bacio opušak. :zubo:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Apr 2019, 11:51

Neka visi Hasan. Božesačuvaj da je opušak bacio neki Jean-Pierre. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Apr 2019, 12:41

Stitch wrote:
16 Apr 2019, 11:11
Kako? "Požar u pariškoj katedrali Notre-Dame stavljen je pod kontrolu u utorak oko 3 sata ujutro, nakon osam sati vatrene stihije", piše Jutarnji list. Kad je ustvari izbio požar? Nemoj mi reći da je cijeli dan tinjao i da su ga tek naknadno primijetili. :D
Meh. Ja sam izgubljena u vremenu i prostoru. Mislila sam da je jučer bila nedjelja. :facepalm:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Apr 2019, 12:52

Nouvelles TV kažu da ne znaju ništa točno o uzroku odnosno uzrocima. U preliminarnoj istrazi pretpostavlja se da je uzrok bio nečiji neoprez na skeli, eliminirali su vandalizam kao mogući uzrok i ne vjeruju da da je u pitanju terorizam. Tako tužilaštvo. A policija će svejedno provesti svoju istragu.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Apr 2019, 14:14

MmeTipfeler wrote:
16 Apr 2019, 12:41
Meh. Ja sam izgubljena u vremenu i prostoru. Mislila sam da je jučer bila nedjelja. :facepalm:
Blago tebi. :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Apr 2019, 19:08

Stitch wrote:
16 Apr 2019, 14:14
Blago tebi. :cerek:
Što dan-dva prema osam stoljeća!

Samo nabacujem što sam pokupila s raznih strana.

Glavna rozeta ostala je čitava, ali to je vitraj. Staklo i olovo. Kamen ne gori u vatri, ali visoke temperature sasvim sigurno djeluju i na njegovu strukturu - nikakav problem ako je u pitanju niski zidić, ali ovo je golema konstrukcija, gotička konstrukcija u kojoj svaki dio mora biti dovoljno pouzdan da bi stajala. I izvijala se k nebu.

No, dobro, na stručnjacima je da to procijene, ja samo spominjem što mi prvo pada na pamet. Zapravo, prvo mi pada na pamet da bih najradije sjela u avion i odletjela u Pariz.

Urušila se glavna kupola i već spomenuti krov, težak 200-tinjak tona. Za taj je krov Maurice de Sully, francuski biskup koji je i inicirao izgradnju katedrale, oporučno ostavio pet tisuća denara - nemam pojma koliko bi to danas bilo eura, ali puno. Drvena konstrukcija koju su vatrogasci bili prisiljeni pustiti da izgori bila je načinjena od hrastovih greda, a ti su hrastovi posječeni još početkom 13. stoljeća - otuda i ime Šuma: 120 m duljine, 10 metara visine, 13 metara širine nad brodom, 40 metara duljine nad transeptom. Računa se da je za njezinu izradu bilo potrebno više od tisuću hrastova - zaista prava šuma, a onda su sve prekrili s nekih 1300 olovnih ploča debelih pet milimetara. Šiljati gotički lukovi zahtijevali su i veliku kosinu krova - 55 stupnjeva.

Kao što vidite, tješim se brojkama. :(

I nadam se da će se emitirati snimka sutrašnje zvonjave.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

17 Apr 2019, 13:11

MmeTipfeler wrote:
16 Apr 2019, 07:52
Doduše, kad sam ja bila tamo, nije bilo Trumpa da izjavi: So horrible to watch the massive fire at Notre Dame Cathedral in Paris. Perhaps flying water tankers could be used to put it out. Must act quickly! :facepalm:
Iznenađenje-iznenađenje: on bi sve bombardirao... dobro da nije zvonara okrivio jer je ovaj Hilarin fan :cerek:
MmeTipfeler wrote:
16 Apr 2019, 12:52
Nouvelles TV kažu da ne znaju ništa točno o uzroku odnosno uzrocima. U preliminarnoj istrazi pretpostavlja se da je uzrok bio nečiji neoprez na skeli, eliminirali su vandalizam kao mogući uzrok i ne vjeruju da da je u pitanju terorizam. Tako tužilaštvo. A policija će svejedno provesti svoju istragu.
Lolita wrote:
16 Apr 2019, 11:20
Da, čitam. Vjerojatno je nekakav Hasan bacio opušak. :zubo:
MmeTipfeler wrote:
16 Apr 2019, 10:30
Moguće. Francuzi su još šlampaviji od nas. No teorije zavjere već su se počele širiti...
Stitch wrote:
16 Apr 2019, 11:51
Neka visi Hasan. Božesačuvaj da je opušak bacio neki Jean-Pierre. ;)
Bože moj, netko je morao i Rajhstag zapaliti... :rolleyes:
Nego zbilja, na skeli 50m iznad tla vjerojatnije će se zvati Hasan ili Mujo nego Pjer :cerek:

E da, i meni se srce steglo kad sam vidio vijest o požaru :(
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

17 Apr 2019, 13:33

haram wrote:
17 Apr 2019, 13:11
E da, i meni se srce steglo kad sam vidio vijest o požaru :(
Svakom je razumnom čovjeku žao kad nestane kulturni spomenik toga ranga. To nije samo francuska, to je i svjetska baština. Naravno, uvijek ima kretena koji laprdaju u stilu "ma što će vam crkva, pogledajte kako ljudi teško žive" - ali to je lažna dvojba. Treba voditi računa i o jednom i o drugom. Skrb za siromašne Francuze nema nikakve veze s održavanjem katedrale. Kultura ne isključuje humanost - naprotiv, zahtijeva je.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

17 Apr 2019, 13:52

Interaktivna fotka (valjda se i kod nas tako kaže): needitirani prikaz nakon požara, možete se prošetati oko Notre-Dame.

Link.

Savjet: ako vas zanimaju i drugi članci, to jest fotke u njima, nemojte napuštati stranicu jer vam za prvi posjet L'Indépendant nudi besplatan prikaz cijeloga sadržaja.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

17 Apr 2019, 14:10

Stitch wrote:
17 Apr 2019, 13:33
Svakom je razumnom čovjeku žao kad nestane kulturni spomenik toga ranga. To nije samo francuska, to je i svjetska baština. Naravno, uvijek ima kretena koji laprdaju u stilu "ma što će vam crkva, pogledajte kako ljudi teško žive" - ali to je lažna dvojba. Treba voditi računa i o jednom i o drugom. Skrb za siromašne Francuze nema nikakve veze s održavanjem katedrale. Kultura ne isključuje humanost - naprotiv, zahtijeva je.
Meni je to jedna od ikona svijeta kakav znam otkad znam i za sebe, kao Egipatske piramide, Kip slobode, ili Kineski zid... a taj svijet već na očigled nestaje :(
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

17 Apr 2019, 17:26

Stitch wrote:
17 Apr 2019, 13:33
Svakom je razumnom čovjeku žao kad nestane kulturni spomenik toga ranga. To nije samo francuska, to je i svjetska baština. Naravno, uvijek ima kretena koji laprdaju u stilu "ma što će vam crkva, pogledajte kako ljudi teško žive" - ali to je lažna dvojba. Treba voditi računa i o jednom i o drugom. Skrb za siromašne Francuze nema nikakve veze s održavanjem katedrale. Kultura ne isključuje humanost - naprotiv, zahtijeva je.
Ima i drukčijih komentara. Piše na FB stranici The Field Ecologist - nemam pojma o stranici, ne znam koliko je kvalitetna, samo sam pročitala što je podijelila jedna od mojih frendica:

Gone!

Yesterday tragedy struct as Notre-Dame burnt down. At the same time the last female Yangtze Softshell Turtle died.

Within 24hrs over €600million has been pledged to rebuild an icon of imagined reality yet the extinction of another species has gone with barely an acknowledgement let alone the pledge of millions of Euros to halt or at least slow the current mass extinction event.

We place a ridiculously skewed value on objects that are far from essential to our (Humans) survival yet watch as ecosystems rapidly degrade to the point of collapse - at what cost to humanity?

I value both our cultural and natural history but it’s essential to remember and value planetary integrity over symbolism.


(Moje isticanje.)

Posljednji odlomak autor je napisao valjda u želji da ne ispadne pretjerano glup. Planetarni integritet može značiti svašta, ne uplećem se u to, ali Notre-Dame nije nikakva simbolika: to je osam stoljeća kulture, osam stoljeća ljepote, da ne govorimo o trudu i znoju svih onih ljudi koji su je dvjesto godina gradili i radili na njoj.

Vrste izumiru: ova je kornjača uginula u zoološkom vrtu, a za njezino je postojanje, kao i nestanak zaslužna (ili kriva) priroda. Pa neka mi Majka Priroda i oprosti: bila je strahovito ružna. :(

Prije bih očekivala prigovor na Haramovu tragu u vezi sa silnom količinom hrastovine koja je doslovce otišla u dim: riječ je 1300 velikih hrastova koji su u doba kada su posječeni bili stari više od 300 godina, a negdje sam pročitala procjenu da je riječ o 21 hektaru hrastove šume. Dakako, ne uistinu: tada se u Francuskoj uvelike krčilo da bi se došlo do što više obradive zemlje i nisu tako veliki hrastovi rasli svi na jednome mjestu.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

18 Apr 2019, 01:00

Madam, možda će te to iznenaditi, ali bez Notre Dame može se živjeti, no bez globalnih ekosistema, proizvodnje hrane, i podnošljivih klimatskih uvjeta - ne.
Za kornjaču nisam provjeravao, ali za nestanak oko 60% sveukupne divlje životinjske populacije u zadnjih pola stoljeća i te kako je kriv Očuh Čovjek.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 Apr 2019, 01:09

U obnovu katedrale uključit će se i kriptofinancijaši, piše CNN. Binance, najveća svjetska mjenjačnica bitcoina, započinje novi trend u promicanju kriptovaluta. Novac je novac, pa bio i virtualni. :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

18 Apr 2019, 07:34

Hrvatska ce u obnovi Notre-Dame pomoci slanjem dvaju strucnjaka: Stromara da reformira katedralu i Vrdoljaka da ugradi razdjelnike.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

18 Apr 2019, 08:05

haram wrote:
18 Apr 2019, 01:00
Madam, možda će te to iznenaditi, ali bez Notre Dame može se živjeti, no bez globalnih ekosistema, proizvodnje hrane, i podnošljivih klimatskih uvjeta - ne.
Za kornjaču nisam provjeravao, ali za nestanak oko 60% sveukupne divlje životinjske populacije u zadnjih pola stoljeća i te kako je kriv Očuh Čovjek.
O Očuhu Čovjeku možemo na drugome mjestu, nije to tema, nego glupost izjave koju sam navela: da je lik rekao nešto u ovom smislu kako ti kažeš, okej, ali nije.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

18 Apr 2019, 08:17

MmeTipfeler wrote:
18 Apr 2019, 08:05
O Očuhu Čovjeku možemo na drugome mjestu, nije to tema, nego glupost izjave koju sam navela: da je lik rekao nešto u ovom smislu kako ti kažeš, okej, ali nije.
Zapravo je rekao :ne zna:
...
We place a ridiculously skewed value on objects that are far from essential to our (Humans) survival yet watch as ecosystems rapidly degrade to the point of collapse - at what cost to humanity?
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

18 Apr 2019, 08:58

Prenijela sam cijelu poruku da ne ispadne kako sam išta istrgnula iz konteksta, ali iživcirao me kraj:

I value both our cultural and natural history but it’s essential to remember and value planetary integrity over symbolism.

Isto kao i ovi genijalci: BUKA PORTAL. :mad:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

18 Apr 2019, 14:46

Image
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
Post Reply