Ono kad te olaju, a ti ništa ne možeš...

Blago onom tko rano poludi
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

10 May 2018, 08:14

Kopiram s Facebooka, ne da mi se pisati uvod.
"Il' bit' il' ne bit', to se pita sad..." Tako je svuda oklevetani, siroti Laza Kostić preveo Hamletovo vječno pitanje. Nikakvo "trt-mrt, život ili smrt" tu se ne spominje. Postoji doduše "sad nema ni trt-mrt, kazuj mu smrt", ali u sasvim drugoj sceni, s Laertom. Tko ne vjeruje, neka čita.

Bokte, desetljećima se ljudi rugaju pjesniku kojem ni vezice na cipelama ne zaslužuju vezati, a nitko knjigu ne bi uzeo u ruke i provjerio. Strašno. No i da jest Kostić tako Hamleta prepjevao - a doista je majstor bio! - pa što onda, znao je očito za koga to čini. 😛
Zašto to stavljam, zašto sam noćas uopće to provjeravao, nebitno je. Frendica je u Novom Sadu bila pa ostavila status i fotku s Kostićevim kipom. To je ukratko povod. I ona je popušila mistifikaciju o kojoj govore deseci, stotine internetskih stranica. Pjesnik se više ne može braniti, zato ja to činim. Ne, nije točno da Laza nije znao engleski - dapače, znao ga je vrlo dobro. I šaljivac je bio, igrao se s jezikom. No problem je u nečem drugom: danas ne možete spomenuti Hamleta a da se tkogod junački ne okomi na njega. Tvrdeći gluposti, jer istina to nije.

Što činite vi kad vas tako olaju? Kad se poput šumskog požara proširi laž, kleveta koja nikakve veze s vama nema? Kako se protiv toga borite? Borite li se ikako? Koliko vam je općenito vrijedna vaša reputacija? :)


Potpisi su za budale.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

10 May 2018, 09:24

Bome pitanje i po.

Kako se branim? NIkako, nema vajde od obrane, samo zamućuješ više.Samo više daješ povoda da te olajavaju.
Nastaviš po svom. Imaš krug ljudi koji znaju kako stoje stvari pa se oni usude korigirati.Ionako naiđe nova žrtva.

Nekad mi bude teško i sažaljevam se. Nekad mi to čak godi.

Reputacija mi je važna kod ljudi koji su mi važni. Njma se ne moram ni pravdati ni opravdavati. Oni me razumiju. I razumiju proces olajavanja.
kurvanjski avatar, a
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

10 May 2018, 09:44

Joj, to je tako ... ne samo grda stvar. Nego i komplicirana. Da, što više objašnjavaš,gore ispadne. (Kako je to Čehov lijepo opisao). A, objašnjavaš baš zato jer ti je stalo do mišljenja nekolicine, ne baš svih. Zbilja me nije briga što će misliti ona susjeda ili onaj drugi, ali oni proizvode mnogo dima i taj dim može loše djelovati negdje gdje mi je važno. Npr. budući poslodavac te neće pitati "da li je istina da ... nešto-nešto" što kod njega stvara lošu predodžbu o meni. Naprosto će me prekrižiti. Da ne govorim o novim ljudima u životu. Jer, "stari", ako ih to "nešto-nešto" zabrine, pitat će, ili neće povjerovati ionako.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

10 May 2018, 09:45

Donna Sole wrote:
10 May 2018, 09:24
Reputacija mi je važna kod ljudi koji su mi važni. Njma se ne moram ni pravdati ni opravdavati. Oni me razumiju. I razumiju proces olajavanja.
Shvaćam. U pravu si. Ali veliki hrvatski pjesnik - opet pjesnik! - Ignjat Đurđević, kojega u Zagrebu pogrešno nazivaju Đorđićem, negdje je napisao "čast je da te časnom reknu" (tj. nazovu), što u biti znači da je čovjek častan sve dok ga takvim smatraju. Kontekst je ovaj: Durđević je zavodnik bio, volio je žene, služio se svakakvim trikovima da ih dobije, pa i malom djecom, zato jednoj od njih veli parafrazirano "podaj mi se, ionako uživaš dobru reputaciju". Je li takav stav ciničan? Vjerojatno jest, no nije daleko od istine. Sve dok pazi na vlastiti imidž, pojedinac može činiti sve što mu se prohtije. Slika koju stvara o sebi zato je vrlo bitna. Jer društvo je površno, ne gleda cjelinu, a i kad gleda - vidi samo ono što mu odgovara.
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

10 May 2018, 09:54

Riona wrote:
10 May 2018, 09:44
Npr. budući poslodavac te neće pitati "da li je istina da ... nešto-nešto" što kod njega stvara lošu predodžbu o meni. Naprosto će me prekrižiti. Da ne govorim o novim ljudima u životu. Jer, "stari", ako ih to "nešto-nešto" zabrine, pitat će, ili neće povjerovati ionako.
Točno. No pitanje je što objektivno možeš učiniti da se toga riješiš. Olajavanja nećeš utišati, dapače. Za dobrim konjem prašina se diže, veli narod. Iz moje perspektive, što je pojedinac uspješniji, to više neprijatelja ima. Ja se svojima zato ponosim. I ne smatram to životnim minusom. Jebeš čovjeka kojega svi vole, to je samo znak da se ni za što nije borio.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

10 May 2018, 09:59

Objavim demantij unovini, reknem nije tako negje vako i šta ima anamoni umoje ime pričat'?! Išta!
Koda ja to neznam sam...:brukica:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

10 May 2018, 10:09

Stitch wrote:
10 May 2018, 09:45
Shvaćam. U pravu si. Ali veliki hrvatski pjesnik - opet pjesnik! - Ignjat Đurđević, kojega u Zagrebu pogrešno nazivaju Đorđićem, negdje je napisao "čast je da te časnom reknu" (tj. nazovu), što u biti znači da je čovjek častan sve dok ga takvim smatraju. Kontekst je ovaj: Durđević je zavodnik bio, volio je žene, služio se svakakvim trikovima da ih dobije, pa i malom djecom, zato jednoj od njih veli parafrazirano "podaj mi se, ionako uživaš dobru reputaciju". Je li takav stav ciničan? Vjerojatno jest, no nije daleko od istine. Sve dok pazi na vlastiti imidž, pojedinac može činiti sve što mu se prohtije. Slika koju stvara o sebi zato je vrlo bitna. Jer društvo je površno, ne gleda cjelinu, a i kad gleda - vidi samo ono što mu odgovara.
Svaka čast pjesniku, ipak je pjesnik, kako ti reče i zavodnik koji je živio kad je zavođenje bilo vještina ter umjetnost.
Danas su druga vremena. No, rejting kod suprotnog spola nije nešto što je važno za reputaciju. Ili jest, ali ne i najvažnije ili ne bitno.

Da ne raširim temu a pri tom ću izgubiti misao, samo ovo: danas su potpuno drugačiji kriteriji.
Postoje PR službe i stvaraju image. Čak i malim običnim ljudima pogoduju njihove susjede, kumice na placu kako bi se stvorila neka slika. Prate se trendovi a oni karizmatičniji te trendove stvaraju.
Osobno sam se uvjerila kako ti ta dragovoljna ekipa piara može stvoriti sliku i podići rejting jer kako ti reče ljudi će povjerovati sve što žele.
To je sve mač sa dvije oštrice ili sportski rečeno svaka medalja ima dvije strane.
kurvanjski avatar, a
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

10 May 2018, 10:18

Šta sad, znači - zagovaramo licemjerje? Ono smo što naslikamo za javnost? A iza zastora radimo što želimo.
Ma znam, nije to jučer izmišljeno, tako je uvijek bilo - za mnoge. Neke.
Ali se nije smatralo normalnim i prihvatljivim.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

10 May 2018, 10:33

Riona wrote:
10 May 2018, 10:18
Šta sad, znači - zagovaramo licemjerje? ...
Ali se nije smatralo normalnim i prihvatljivim.
Kako nije? Odavna postoji ona izreka: vrline javne poroci tajni.

Nije se lako spustiti s trona gdje izgledaš savršeno i ljudi te oponašaju jer si im uzor. Ne bi bilo u redu razočarati ih i priznati da si običan čovjek i da brišeš gujcu papirom.

Kraljevi su nekad imali svoje najprisnije sluge a koji su svoju prisnost odrađivali baš tom radnjom: brisali kraljevsku guzicu.
kurvanjski avatar, a
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

10 May 2018, 11:23

Ne zagovaramo licemjerje nego objašnjavamo stvarnost. A ona je, jebiga, ružna. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

10 May 2018, 12:18

Pa stvarnost je zapravo i lijepa i ružna.

Ovisi i o kutu gledanja i promatraču.

Dobro da je sve to tako šareno.
kurvanjski avatar, a
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

10 May 2018, 12:27

Meni je to zapravo fora prijevod. :mig: Što se tiče olajavanja, ovisi o razini na kojoj me olajavaju, kao i o tome tko me olajava, a dokazivanje istine baš i nije lako.

Prije nekih godinu i pol izišla u jednome našem tjedniku recenzija knjige koju sam prevela. Kako u pitanju nije bila beletristika, normalno bi bilo da tekst prođe i redakturu, ali izdavaču očito nije bilo stalo do toga. Recenzent je, međutim, zbog nesuradnje sa stručnim redaktorom prozvao podjednako i prevoditeljicu i urednika.

Pa se ja obratim redakciji - nemam što razgovarati s recenzentom, oni su odgovorni za tekst koji su objavili, baš kao što angažiranje bilo kakvog i bilo kojeg suradnika nije moj posao, nego urednikov.

Do dana današnjega nisam dobila odgovor.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

10 May 2018, 12:57

Ima jedna lokalna uzrečica a može se primijeniti na sve segmente i sve razine pa tako i u olajavanju..ili čemu god
jednostavna filozofija koja kaže:

Jebe mi se, ionako će sve poć u quratz.

A i Ljupka ima jedan zgodan pjesmuljak.

(brigamebaš nekasamo pričaju)

:raspa: :facepalm: :rofl:
kurvanjski avatar, a
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

10 May 2018, 14:08

Donna Sole wrote:Ima jedna lokalna uzrečica a može se primijeniti na sve segmente i sve razine pa tako i u olajavanju..ili čemu god
jednostavna filozofija koja kaže:

Jebe mi se, ionako će sve poć u quratz.

A i Ljupka ima jedan zgodan pjesmuljak.

(brigamebaš nekasamo pričaju)

:raspa: :facepalm: :rofl:
Ono prvo mi je...ma daj mi nesto, da skoncam.
A ovo drugo...ajjmo rec da te nije briga kad te olajavaju zbog sminke, duzine suknje -tak nekaj. Ali sta ako krene prica da cura prenosi bolestine? Ili takav neki uzas? Koliko nam to moze biti "meni je-svejedno mi je"?

Sent from my SM-T355Y using Tapatalk
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

10 May 2018, 17:18

Maknem se s mjesta radnje i od činitelja radnje. Prije par mjeseci me žena koju ne poznajem iznenadila sočnim tračem o meni koji je greškom poslala u moj inbox da bi potom drčno rekla da to ionako misli iako je pogriješila primatelja. Priču je temeljila na ljudima koji su me okolo blatili jer su mi uradili svinjariju- logično, ukoliko nekom učiniš zlo, moraš okolo osobu proglasit ludom i zlom ne bi li ispala žrtva te osobe i onda je tvoj čin manje gnjusan. To je bila kap koja je prelila čašu da se prestanem obazirati na osobe koje nemaju pametnijeg posla nego se praviti veličine na nekom otužnom mjestu. I da konačno i neke otužne osobe pospremim gdje im je mjesto- u prošlost. Očito mi je karma da privlačim "posebne" no ne moram ih još uz to i gledati na dnevnoj bazi. Obrišeš cipele i odeš dalje cestom.

Ljudi koji laju se prvenstveno boje svog odraza u zrcalu kojim gađaju druge. Dosta sam ljudi ostavila iza sebe jer više nisam mogla slušati s koliko se netrpeljivosti odnose prema bližnjima i daljima. I sama sam pridonosila tome. Riječ lako klizne s usta no neki se nikad ne zapitaju jesu li u pravu. Ja sam se makar naučila zapitati. Preporučam to i drugima.
Post Reply