Ceste koje nikuda ne vode
- Pastir
- Posts: 1489
- Joined: 27 May 2025, 17:31
- Has thanked: 1403 times
- Been thanked: 597 times
- Gender:
U svakom gradu postoje staze i ceste koje se „ne isplati“ koristiti — idu sporednim putem, duže su, prazne. No upravo tamo često nastanu najmirniji trenuci. Je li naša opsesija najkraćim putem zapravo razlog zbog kojeg život izgleda užurban i predvidljiv? I treba li nam više „cesta koje nikuda ne vode“ u životu?
Tehnologija je stablo bez korijena. Plod je gorak.
- Stitch
- Head Honcho
- Posts: 19288
- Joined: 17 Sep 2011, 23:06
- Has thanked: 734 times
- Been thanked: 1347 times
- Gender:
Ako ne govoriš metaforički ili filozofski, ceste većinom imaju početak i kraj, start i cilj. Teško je naći neku koja baš nikuda ne vodi. Zašto bi je, pobogu, gradili? 
No ima valjda onih koje su vodile do određenog mjesta, a onda su iz tko zna kojeg razloga napuštene. Meni ne bi smetalo putovati njima jer ne podnosim gužvu. Noću doduše ne volim prazne prometnice - ako se što dogodi, nema mi tko pomoći.
No ima valjda onih koje su vodile do određenog mjesta, a onda su iz tko zna kojeg razloga napuštene. Meni ne bi smetalo putovati njima jer ne podnosim gužvu. Noću doduše ne volim prazne prometnice - ako se što dogodi, nema mi tko pomoći.
Potpisi su za budale.
- Pastir
- Posts: 1489
- Joined: 27 May 2025, 17:31
- Has thanked: 1403 times
- Been thanked: 597 times
- Gender:
Govorio sam i doslovno i preneseno. Zašto do cilja moramo ići „pravocrtno“, što brže — zašto ne bismo malo lutali, istraživali? Nije li i to dio svakodnevnog bivstvovanja i razvoja?
Tehnologija je stablo bez korijena. Plod je gorak.
- Stitch
- Head Honcho
- Posts: 19288
- Joined: 17 Sep 2011, 23:06
- Has thanked: 734 times
- Been thanked: 1347 times
- Gender:
Ovisi o tome imaš li mjeru. A katkad možda ni o tome. 
Ljudima se svašta u životu događa, ne mora to lutanje biti svojevoljno. Npr. splet okolnosti može te natjerati da skreneš s puta, neki nepredviđeni događaj na koji ne možeš utjecati. Onda tražiš skretanje koje će te dovesti do ceste kojom si dotad bezbrižno putovao, ali ne možeš ga naći. Svaki sporedni puteljak kojim si se zaputio vodi te sve dalje od cilja, griješio si skretanje za skretanjem. Naposljetku se voziš nekom drugom cestom, snalaziš se, improviziraš - jer drugog izbora nemaš. Egzistiraš, glavno da ne staneš. Motus vita est.
Ljudima se svašta u životu događa, ne mora to lutanje biti svojevoljno. Npr. splet okolnosti može te natjerati da skreneš s puta, neki nepredviđeni događaj na koji ne možeš utjecati. Onda tražiš skretanje koje će te dovesti do ceste kojom si dotad bezbrižno putovao, ali ne možeš ga naći. Svaki sporedni puteljak kojim si se zaputio vodi te sve dalje od cilja, griješio si skretanje za skretanjem. Naposljetku se voziš nekom drugom cestom, snalaziš se, improviziraš - jer drugog izbora nemaš. Egzistiraš, glavno da ne staneš. Motus vita est.
Potpisi su za budale.
- Stitch
- Head Honcho
- Posts: 19288
- Joined: 17 Sep 2011, 23:06
- Has thanked: 734 times
- Been thanked: 1347 times
- Gender:
Misliš, ono što Amerikanci nazivaju joyride?
Potpisi su za budale.
- Pastir
- Posts: 1489
- Joined: 27 May 2025, 17:31
- Has thanked: 1403 times
- Been thanked: 597 times
- Gender:
Tvoj odgovor je vrlo dobar — pokazuje svijest o tome da čovjek nije uvijek gospodar svog puta, nego često vozač na cesti čije raskrižje nije sam birao.Stitch wrote: ↑22 Sep 2025, 13:45Ovisi o tome imaš li mjeru. A katkad možda ni o tome.
Ljudima se svašta u životu događa, ne mora to lutanje biti svojevoljno. Npr. splet okolnosti može te natjerati da skreneš s puta, neki nepredviđeni događaj na koji ne možeš utjecati. Onda tražiš skretanje koje će te dovesti do ceste kojom si dotad bezbrižno putovao, ali ne možeš ga naći. Svaki sporedni puteljak kojim si se zaputio vodi te sve dalje od cilja, griješio si skretanje za skretanjem. Naposljetku se voziš nekom drugom cestom, snalaziš se, improviziraš - jer drugog izbora nemaš. Egzistiraš, glavno da ne staneš. Motus vita est.
Ponekad je iluzija da uopće postoji „glavna cesta“ kojom smo trebali ići. Tek kad zalutamo, shvatimo koliko je ono što zovemo „cilj“ zapravo promjenjiva točka na horizontu. I možda je jedina prava mjera upravo to da nastaviš voziti — kako si i rekao — jer sama vožnja, snalaženje i improvizacija oblikuju put jednako koliko i sama odredišta. Drugim riječima, za neke je cilj doći, a za druge ostati u kretanju. „Motus vita est“, ali i „via est vita“ — put sam je život.
Tehnologija je stablo bez korijena. Plod je gorak.
- Pastir
- Posts: 1489
- Joined: 27 May 2025, 17:31
- Has thanked: 1403 times
- Been thanked: 597 times
- Gender:
- Stitch
- Head Honcho
- Posts: 19288
- Joined: 17 Sep 2011, 23:06
- Has thanked: 734 times
- Been thanked: 1347 times
- Gender:
-
- Information
-
Who is online
Users browsing this forum: ClaudeBot and 1 guest
