MmeTipfeler wrote: ↑21 Jun 2018, 19:17
Nijedna gravitacija nije beskonačno velika, naravno. Odnos sila dovoljan je da stvori prepreku. Zabavljaj se računicom: ako Zemljin promjer iznosi toliko i toliko kilometara, a tijelo u slobodnom padu postigne tu i tu brzinu, hoće li ta brzina biti dovoljno velika da ga progura kroz drugu polovicu tunela?
Naravno da neće.
U drugoj polovici tunela, naime, više nema slobodnoga pada, nema "sila masi daje ubrzanje", nego tijelo pada natrag prema središtu. Ili ne?
I u toj drugoj polovici vrijedi "sila masi daje ubrzanje", pa i negativno ubrzanje, i baš zato i ima slobodnog pada, i vraćanja prema središtu - tijela uvijek i jedino gravitiraju prema središtu, bilo s ove bilo s one strane. Kada bi cijelu stvar gledala sa strane, a ne duž samog pada, stvar bi izgledala kao klatno koje se klati dok se ne isklati, ili kao žica koja titra dok ne istitra.
No ako bi se, rećemo, čovjek postepeno spuštao, na, rećemo, nekoj platformi, na određnoj dubini bi težina mase tijela porasla toliko da bi se kosti zdrobile "same od sebe"...a i samoj platformi se crno piše.
