Page 1 of 1

Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 01:38
by Lastan
Eno je, čitam u novinama, u EU prihvaćena direktiva prema kojoj se ženama ne treba obraćati ni kao gospođama ni kao gospođicama, jer da je to – seksistički. Nego im se treba obraćati – imenom.

Na stranu što se time zapravo umanjuje distanca, čime se povećava prisnost i smanjuje pristojnost; mene trenutno nešto više od gluposti same direktive (i jedva čekam one kojima je to baš super :zubo:) zanima (još imbecilniji) fenomen političke korektnosti, koji se u ovom slučaju počeo pretvarati u novogovor (newspeak).
Ili je to samo neka nova pristojnost, a ne novogovor?

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 02:41
by Tea Tree
Samo sam preletila preko te vijesti, ali nisam vidjela da piše zašto je to seksistički.

Dalje, što se tiče obraćanja imenom: kako ću se obratiti imenom nekome kome ne znam ime?

Hoćemo li baš morati tako govoriti? Mislim, jel' netko predvidio i sankcije ukoliko nastavimo po starom? :rofl:
Ne znam, jako bi mi bilo čudno da se nekome nepoznatom obratim imenom, pogotovo ako se radi o nekoj formalnoj situaciji. Nisam bas sigurna da bih to mogla.
Možda će to postati normalno generacijama koje će tako govoriti za nekih tamo 20 godina ili više, onima kojima će to biti tako otkad su se rodili. :D
Iako ne znam hoće li se to uopće održati.

Direktiva je prihvaćena? Znači to je to? Kada stupa na snagu?
Jadranka, kakva ste kuharica? :vježba novu direktivu na Jadranki Kosor:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 04:00
by Eks
Jutros sam to čula i nije mi jasno kako se oslovljava nepoznata žena. Drugarice? To smo prevazišli, postalo je uvredljivo, a sad je i gospođo/ice uvredljivo. A gospodine nije? Nije li upravo to seksistički da je gospođa/ica uvredljivo, a gospodin je ok? Ok je da se obrati gospođo Ivana npr. Ali imenom, nepoznatoj osobi?! Koji idioti.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 06:51
by schmokljan
Imal ovdje šta za pojebst?

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 07:33
by nemam pojma
ex_anais » wrote: A gospodine nije? Nije li upravo to seksistički da je gospođa/ica uvredljivo, a gospodin je ok? Ok je da se obrati gospođo Ivana npr. Ali imenom, nepoznatoj osobi?! Koji idioti.
U potpunosti se slažem.

Žešći kretenizam.
Al' dobro, bolje se baviti tim nego stvarnim problemima.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 08:04
by Lord Byron
Uobičajeno je da "gospođa/gospođica" aludira na bračno stanje. "Gospodin" je po tom pitanju neutralan. Doduše, nije li to u engleskom već riješeno "bračno neutralnim" Ms.?

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 13:50
by aisling
Zanimalo me ovo jer mi nije bilo jasno da li mi se išta mijenja sad u poslovnoj komunikaciji prvenstveno. Tražim original tog guideline i ne uspijevam ga naći, ako ga je netko iskopao molim da stavi link. Jedino što nalazim su članci o toj uputi, a samu uputu ne mogu naći.

U člancima stoji da je uputa namijenjena europskim političarima.

Ukidaju madame i mademoiselle, frau i fraulein, senora i senorita - znači oni nazivi koji jasno otkrivaju jesi li u braku ili nisi. To me ne muči jer u službenoj komunikaciji na engleskom koristim Ms, Dear Ms Something, no malo je problem što s hrvatskim? Ima li u hrvatskom nešto slično?
Sa Ms se i dalje može koristiti prezime, nigdje ne piše da se mora stavljati ime i mislim da to nije ni cilj. Samo se u hrvatskom jeziku ne mogu domisliti nečem što bi predstavljalo Ms.

Osim toga, uputa je da sportsman bude athlete, valjda zbog onog man u sportmanu, pa da se žene ne diskriminiraju.

Po istom principu idu i:

statesmen = political leaders
man-made = artificial or synthetic
firemen = firefighter
air hostesses = flight attendants
policeman and policewoman = police officers

E, ali to zapravo nije toliko novo jer sad dok sam kopala da nađem original te upute sam našla ovo:
Guidelines on Gender-Neutral Language, iz 1999. godine, a prvo izdanje je bilo 1987.

Na 12. stranici počinju primjeri, ima zanimljivih - Examples of phrasing: Stereotyping.

16. stranica su primjeri vezano za titule - Examples of phrasing: Titles and forms of address.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 14:20
by schmokljan
Tuđmanova Hrvatska, sa svojim razlikovnim rječnicima i uputama za ispravan govor, je očito bila avangardna pojava.

Inače, politička korektnost je jedan od načina izbjegavanja rješavanja problema.

"Muškarci žene promatraju kao seksualni objekt i, eventualno, potencijalne rodilje." - nema problema, zabranit ćemo da ih oslovljavaju sa gospođo i gospođice.
"Imamo puno sirotinje.", jednostavno ih više nećemo zvati sirotinjom nego ljudima slabijeg imovinskog stanja. Zvučat će kao da imaju neku imovinu vrijednu spomena!

Drugi bazični uzrok političke korektnosti je što se na taj način mogu fašističke tendencije, i fašizam sam, najlakše gurati i opravdavati.

Politička korektnost je, dakle, dijelom pretvaranje, dijelom fašizam. Kao što dokoni roditelj, s intelektualnim, gotovo umjetničkim pretenzijama, nepogrešivo daje djetetu ime koje će ovo kao križ nositi te postati narkoman, ili u najmanju ruku sjeban, tako i dokona europska administracija mora opravdati svoje postojanje sjebavanjem jezika, a samim tim i ljudi.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 14:25
by dimnjak
koliko god gospodja i gospodjica ili gospodicna oznacavali bracno stanje, nisam nikad koristila u tom kontekstu nego uz godine ili postovanje.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 14:35
by Stitch
U nas je "gospođa" preporučljiva u poslovnom okruženju, neovisno o godinama i statusu. Što može dovesti i do smiješnih situacija, da gospođa bude curetak od dvadesetak ljeta. :D

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 14:39
by schmokljan
Znaju se uvrijediti i na gospođa. Misle da ih onda ne želiš.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 14:40
by Stitch
Pa i ne želim. Ne pljujem u tanjur iz kojega jedem. :zubeki:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 14:41
by schmokljan
Govori u svoje ime.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 14:43
by dimnjak
schmokljan » wrote:Znaju se uvrijediti i na gospođa. Misle da ih onda ne želiš.
pa je...ja se uvrijedim na gospodjo.
istina :D

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 14:50
by aisling
Ja se ne uvrijedim, al da mi je baš drago kad mi netko kaže gospođo, nije. Al jbg, nisu oni krivi što ja više nemam 17 godina :D

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 15:05
by Herp
Od političke korektnosti mi se, generalno, uglavnom bljuje, a ovo je vrh.

Sad čekam da novotvorci skuju žensku inačicu imenice "vatrogasac" da dojam bude potpun. :kokice:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 15:14
by Stitch
Pa imaš je prilično dugo - Mamić je prije 15-ak godina predlagao gasiteljicu (uz gasitelje, naravno).

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 15:40
by Megalodona
politička korektnost u svakodnevnom životu mi je među najglupljim stvarima ikad.
imam poznanika koji se jako trudi bit pk, i zato nikad nikome ne kaže "pederu". ali bez pardona kaže "pičko", "kreten" i gomilu drugih stvari, a sve označuju ljude prema kojima bi trebao bit korektan.

a ovo za gospođu i gospođicu, davno sam pročitala neki stari bonton. pisalo je da se gospođicom službeno oslovljava djevojku prije 25-e godine života. udane žene, neovisno o godinama, i one iznad 25-e su gospođe, bez iznimke. više se gledala prema godinama pretpostavljena zrelost žene, nego bračno stanje.

i uopće me ne smeta kada me netko nazove gospođom/gospođicom, imala bi problem s tim da me netko koga treći put (službeno) vidim zove imenom.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 19:34
by Eks
Na engleskom govornom području će to ispasti relativno ok.
Ovdje gospodin ostaje gospodin, a umjesto gospođa i gospođica imat ćemo situacije gdje se žene oslovljavaju samo imenom ili s "ej", "ej, mala" "ej stara".
Divno.
I tko je kad čuo da se ženu srednjih godina oslovljava s gospođica jer je neudata? Osim možda u neka prastara vremena.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 20:14
by nina williams
Ma svejedno mi to. Isto ko što nekima nikad nisu "legli" drugovi, drugima gospoda. Il oni što traže da ih se oslovljava titulom ispred prezimena.
Sjaši Kurta da uzjaši Murta.
A dosadni obojica.
Političko-lingvistička gnjavež dočekala je svojih 5 minuta. Da bi i ovi s našijeh prostora dali svoj obol, a s ciljem nastavljanja mlaćenja prazne slame, predlažem da konačno uvedu deklinaciju za žemska prezimena. Stanje je postalo nepodnošljivo, atmosfera je dovedena do usijanja, 5 minuta je do 12 sati...jamačno ste svi svjesni da se nešto mora poduzeti.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 20:21
by Nikolajevna
Megalodona » wrote: imala bi problem s tim da me netko koga treći put (službeno) vidim zove imenom.
Šta je? Da se ne zoveš Milisavka? :zubo:

Ne smeta mi ni kad me zovu gospođa ni gospođica. Ne smeta me ni kad me zovu imenom ni kad odmah prijeđu na ti, iako se vidi da nisam baš mlada. :zubo:
Nego, zar se nije o ovoj direktivi pisalo i prije dvije godine?

A politička korektnost k’o politička korektnost. Bit će da je zamišljena kao neka prečica ka tolerantnijem svijetu koja nas tamo nikad neće odvesti. Jer, ne stvara se tolerancija zabranama već empatijom, razumijevanjem i edukacijom i tako dalje i tako dalje.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 20:34
by ali
ex_anais » wrote:b
Ovdje gospodin ostaje gospodin, a umjesto gospođa i gospođica imat ćemo situacije gdje se žene oslovljavaju samo imenom ili s "ej", "ej, mala" "ej stara".
Divno.
Alo!
Ej!
Hm!
Ćo!
: prstom po ramenu:

:rofl: :s

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 20:38
by Nikolajevna
Sestro, sestrice.
To je baš onako toplo. :cerek:


Edit: Čekaj, ne valja. Počelo bi se sestrom nazivati udane žene a sestricom neudane i opet smo u istim problemima. :zubo:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 20:41
by ElliQuinn
m.za » wrote: Alo!
Ej!
Hm!
Ćo!
: prstom po ramenu:

:rofl: :s
Bolje nego rukom po guzici.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 20:45
by schmokljan
ElliQuinn » wrote: Bolje nego rukom po guzici.
U Gospiću prstom u anus. :ličkituđman:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 20:47
by ..a unda
ElliQuinn » wrote: Bolje nego rukom po guzici.
u finskoj i tim polugodisnje mracnim zemljama je normalno da zena zadrpa na poslu, ulici..muskarca. :ne zna:
u suprotnom se tamo izlace elektro sokeri i advokato sokeri. :ne zna:

bem ti politicku korektnost.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 21:08
by Ashtaroth
Gospodična je nešto, što barem u Zgu, je prihvatljivo kao obraćanje nepoznatom ženskom biću.
Starije se neće uvrijediti jer im laskaš (ipak zvuči mlađe nego 'gospođo'), mlađe nećeš uvrijediti s time da ih postaruješ ili udaješ....

Safe bet :mig:
I ne, ne volim kad me oslovljavaju niti sa gospođo, niti kad mi govore ti u raznim uslužnim djelatnostima, pri čemu ovo drugo registriram, ali ne zamjeram. Može se reći i 'ti' i poštivati, jel :mig:
No, preferiram oslovljavanje na 'vi' - ne poznamo se, 'ti' je prisno i nije mi nešto što ide s prvih par susreta - možemo se šaliti i sa 'vi'.


Samo, ne znam koja je pokrata za gospodična. :ne zna:
I ne znam jel to službeno :misli:


Znam za žensku koja inzistira da ju se oslovljava sa gospođice, jer nije udavana :D
Ima preko 50 mislim :D
No, to uspijeva valjda samo s poznatima, nepoznati ju gotovo sigurno oslove sa gospođo.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 21:11
by Megalodona
Nikolajevna » wrote:
Šta je? Da se ne zoveš Milisavka? :zubo:
:o

samo mrzim prisnost koju nisam tražila :zubo:
zvanje imenom nakon 3 viđenja i 2 "dobardan" u prolazu oprostim ako je netko puno stariji od mene, onda mi je to ok. ali i dalje ostajemo na vi :D

vjerojatno je stvar da sam tako navikla, od 16-e su mi poznanici roditelja počeli govorit vi.
sama se isto svakome obraćam s vi. kada sam došla na forum, trebalo mi je da se odviknem od toga, i pišem postove s "ti".

ne znam dal da stavim: jebote, šta sam fina :raspa: ili jebote, šta sam uštogljena :crying:
:D

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 21:13
by schmokljan
Sa 16 si izgledala već tako staro?

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 21:14
by Herp
Ja imam tri banke, a još uvijek mi uglavnom svi govore "ti". :D

Bit će da tako nekakav dojam ostavljam. :o

(Megi, peemni me gdje si dobila posao. :w)

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 21:18
by Megalodona
schmokljan » wrote:Sa 16 si izgledala već tako staro?
:mad: :D

ne, to ti je takav način, sa 16 si dovoljno odrastao da ti se obraćaju s vi.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 21:46
by aisling
Ashtaroth » wrote:Gospodična je nešto, što barem u Zgu, je prihvatljivo kao obraćanje nepoznatom ženskom biću.
Starije se neće uvrijediti jer im laskaš (ipak zvuči mlađe nego 'gospođo'), mlađe nećeš uvrijediti s time da ih postaruješ ili udaješ....

Safe bet :mig:
Hm, koliko je to baš safe bet?

Meni gospodična odurno zvuči. I gospođica i gospođa isto nisu nešto što volim čuti, al gospodična ima još neku dodatnu notu odurnoće.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 21:47
by bliss
aisling » wrote: Meni gospodična odurno zvuči. I gospođica i gospođa isto nisu nešto što volim čuti, al gospodična ima još neku dodatnu notu odurnoće.
Meni zvuči skoro kao uvreda. :D Ima taj neki posprdni prizvuk koji mi se ne sviđa.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 21:48
by aisling
bliss » wrote:
Meni zvuči skoro kao uvreda. :D Ima taj neki posprdni prizvuk koji mi se ne sviđa.
Točno to, posprdno.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 21:51
by Herp
Od svih tih izraza, jedini koji mi je lijep, koji mi je baš sjeo i koji je nekako možda čak i usađen u moje manire još od najranijih dana je "drugarica". :o

Bračno neutralno, simpatično, a opet s ozbiljnim konotacijama, i taman potrebnom dozom rispekta.
Koristim taj izraz kad god sam u prilici, a da ne budem krivo shvaćena. :D

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 21:55
by Ashtaroth
aisling » wrote: Točno to, posprdno.
:eek:
Vidi ti to. :misli:
Mislim, posprdno je meni bilo što ako se kaže lošim tonom :ne zna:

Ništa, ajde tražit dalje :D

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 21:57
by dimnjak
aisling » wrote:Ja se ne uvrijedim, al da mi je baš drago kad mi netko kaže gospođo, nije. Al jbg, nisu oni krivi što ja više nemam 17 godina :D
ma ja sam se zajebavala jer sam po svim tockama gospodja :D
samo sto sama sebe tako ne dozivljavam. vjerujem da necu ni s pedeset :D

laska mi kad me oslove sa gospodicna :cerek:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:04
by Pješčana
za početak, da se osvrnem na pokretački post, zar nije ovo sve o čemu pričamo bilo vezano za EU sabornicu? ne za ceo svet?
nego tamo, kad vas narod izabere, ne možete kolegici do seb u klupi reći gospojo, gospojice, ej mala, nego joj se obratiti ko da ste skupa ovce čuvale.
jer svi znamo da je oslovljavanje kičma našeg društva :facepalm:
inače, zovu me valjda svim mogućim titulama: gospođo, gospođice, kolegice, gospodična, mlada damo, oprostite. mislim da je današnjim muškarcima malo zajebano pogoditi preciznu titulu, a da svi budu sretni. meni se sviđa engleski Ms. jer tu priča završava.
malo zavrtim očima kad mi netko kaže ti kad bismo trebali biti na vi u poslu, na primjer, nulti put se vidimo, ali ne padam u nesvijest

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:05
by Tea Tree
Evo šta je prije par godina na tu temu rekao Srećko Horvat. Ok, on se nije zadržao samo na oslovljavanju žena. Iako je u nekom međuvremenu prozvan Modnim mačkom hrvatske filozofije :rofl:, vrijedilo bi i ovo pročitati prije nego što se zaleti u zakonom propisane oblike govora i oslovljavanja. :D

Srećko Horvat

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:05
by schmokljan
Megalodona » wrote: :mad: :D

ne, to ti je takav način, sa 16 si dovoljno odrastao da ti se obraćaju s vi.
Poznanici tvoje mame i tvoga tate? Gdje to, reci mi molim te.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:06
by Margarita
schmokljan » wrote:
Poznanici tvoje mame i tvoga tate? Gdje to, reci mi molim te.
Nama se jedan profesor u gimnaziji obraćao sa vi. Uf, bilo nam je fora, bili smo si tak važni.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:07
by ElliQuinn
Što se političke korektnosti tiče, mislim da je forum.hr na dobrom putu da je potpuno postigne.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:18
by Tea Tree
ElliQuinn » wrote:Što se političke korektnosti tiče, mislim da je forum.hr na dobrom putu da je potpuno postigne.
Meni više izgleda kao da je na dobrom putu da uvede Goli otok. :misli:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:22
by ElliQuinn
Tea Tree » wrote:
Meni više izgleda kao da je na dobrom putu da uvede Goli otok. :misli:
:D
My point exactly.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:24
by Herp
Tea Tree » wrote:
Meni više izgleda kao da je na dobrom putu da uvede Goli otok. :misli:
Prvi će se iskrcati Dežulović, a ostali će ga slijediti. :D

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:29
by Tea Tree
Herp » wrote:
Prvi će se iskrcati Dežulović, a ostali će ga slijediti. :D
U prvim redovima (iza Dežulovića) će biti oni koji se usude našaliti na račun stanja u državi.
Je li ta šala vrijedna Golog otoka, odlučivat će državotvorni. :D

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:29
by klonka
aisling » wrote:Meni gospodična odurno zvuči. I gospođica i gospođa isto nisu nešto što volim čuti, al gospodična ima još neku dodatnu notu odurnoće.
+1

Djeluje mi kao samo nešto finiji naziv za balavicu. Popizdim na to.



Drugaricu i ja volim. :cerek:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:30
by schmokljan
"Nisam vam ja nikad bio pravi forumaš, pitajte Gugenheima.", pravdat će se administraciji, ali mu neće upaliti.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:31
by ElliQuinn
Tea Tree » wrote: U prvim redovima (iza Dežulovića) će biti oni koji se usude našaliti na račun stanja u državi.
Je li ta šala vrijedna Golog otoka, odlučivat će državotvorni. :D
Drugovi, za mnom! - na to misliš?

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:32
by Tea Tree
schmokljan » wrote:"Nisam vam ja nikad bio pravi forumaš, pitajte Gugenheima.", pravdat će se administraciji, ali mu neće upaliti.
:rofl: Samo da budem sigurna, ovo se na Dežulovića odnosi? :rofl:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:35
by Tea Tree
ElliQuinn » wrote: Drugovi, za mnom! - na to misliš?
Pa mislim na "onoga" koji koristi svaku priliku da istakne da se on borio za ovu državu i da neće sad tu neki srat po svemu i govoriti kako u ovoj državi ima budala i ništa ne valja. I on bi odmah na Goli otok s takvima, samo da može.
I Dežulovića je tu ubrojio. O, da! :rofl:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:36
by aisling
Sad kad se skroz skrenulo s teme samo čekam kad će netko doć i napisat gospodična, evo opet pišete idiotarije i stavit ključ.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:37
by Eks
aisling » wrote:Sad kad se skroz skrenulo s teme samo čekam kad će netko doć i napisat gospodična, evo opet pišete idiotarije i stavit ključ.
Gospodo i drugarice, svaku temu zatrkeljate. :E

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:39
by Tea Tree
aisling » wrote:Sad kad se skroz skrenulo s teme samo čekam kad će netko doć i napisat gospodična, evo opet pišete idiotarije i stavit ključ.
Ooo, pardon, u pravu ste, gospodičina. :D

Pa eto, bilo bi više nego dovoljno prestati razlikovati gospođice (gospodičine) i gospođe, nešto kao u engleskom jeziku. Jer se to ipak odnosi na bračni status ma koliko mi šutjeli o tome.
A u nekom formalnom razgovoru je potpuno nebitan (bar meni) bračni status gospođe s kojom pričam.

Stvarno mislim da neću moći umjesto: gospođo Horvat, možete li mi reći blablabla početi koristiti: Marija, možete li mi reći blablaba

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:40
by Herp
aisling » wrote:Sad kad se skroz skrenulo s teme samo čekam kad će netko doć i napisat gospodična, evo opet pišete idiotarije i stavit ključ.
Ajde neka i ja jednom u životu klonki i jevgeniji zatrolam podforum crvenilom, da nije vajka obrnuto :D :D :D

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:42
by aisling
Ma ne bunim se ja nit vas špotam, samo mi se javio taj osjećaj iščekivanja ključa. Sjećanja :D

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:42
by ElliQuinn
aisling » wrote:Ma ne bunim se ja nit vas špotam, samo mi se javio taj osjećaj iščekivanja ključa. Sjećanja :D
Ovdje se u postovima crvene samo kartončići u gornjem desnom kutu koji govore da je post još nepročitan.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:43
by Eks
Tea Tree » wrote: Jer se to ipak odnosi na bračni status ma koliko mi šutjeli o tome.
A na što aludira oslovljavanje neznanke imenom? :confused:
Aludira na bračni status... hm. E, i? Ako aludira na godine, ne valja, ako aludira na status ne valja, ali ako se obraća kao da smo ovce pasli, onda valja. Jel samo ja tu vidim kvaku? :rofl:
Nasilno ispravljanje krivih drina patrijarhata sad ispada zbilja groteksno u tim pretjerivanjima.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:44
by schmokljan
Tea Tree » wrote: :rofl: Samo da budem sigurna, ovo se na Dežulovića odnosi? :rofl:
Naravno.

"Nisam nikada ni četao, Christkinda mi, uvijek sam bio smrtno ozbiljan, dragi gospodine ZgSashu, ZgSashice moj. Jebo sad hiljadu forumaša, samo mene pusti.", molit će i vapiti, ali kad Hrvatsku dirneš forum ne oprašta.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:46
by Tea Tree
ex_anais » wrote:
A na što aludira oslovljavanje neznanke imenom? :confused:
Aludira na bračni status... hm. E, i? Ako aludira na godine, ne valja, ako aludira na status ne valja, ali ako se obraća kao da smo ovce pasli, onda valja. Jel samo ja tu vidim kvaku? :rofl:
Nasilno ispravljanje krivih drina patrijarhata sad ispada zbilja groteksno u tim pretjerivanjima.
Ma jok, brate, mislim da si me nešto pogrešno razumjela. Nisam nipošto za to da nepoznate ljude oslovljavam imenom. Ja to ne mogu ni pod prijetnjom Golog otoka.
(Pod prijetnjom novčanih sankcija bih razmislila. :rofl: )

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:47
by Tea Tree
schmokljan » wrote:
Naravno.

"Nisam nikada ni četao, Christkinda mi, uvijek sam bio smrtno ozbiljan, dragi gospodine ZgSashu, ZgSashice moj. Jebo sad hiljadu forumaša, samo mene pusti.", molit će i vapiti, ali kad Hrvatsku dirneš forum ne oprašta.
:rofl: :rofl: :s

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:47
by Eks
Tea Tree » wrote:
Ma jok, brate, mislim da si me nešto pogrešno razumjela. Nisam nipošto za to da nepoznate ljude oslovljavam imenom. Ja to ne mogu ni pod prijetnjom Golog otoka.
(Pod prijetnjom novčanih sankcija bih razmislila. :rofl: )
Ma ne ide to tebi, samo sam se nadovezala.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:48
by aisling
Sve je to stvar navike zapravo. Poštovanje se osim riječima iskazuje i na neke druge načine. Bilo mi je jako čudno kad sam počela raditi u jednoj povećoj kompaniji gdje su svi na first name basis, bez obzira na funkciju. Stranci bi me redovito ispravljali kad bi krenula sa Mr. ili slično, al moram priznati da je domaćima to pasalo zapravo.

I gospodična i samo nečije ime se može uklopiti u rečenicu koja je itekako pristojna i puna poštovanja, vrag je u tome što se zapravo rijetko tko stvarno poštuje pa onda i jedno i drugočesto zvuči posprdno i svakako.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:49
by Herp
schmokljan » wrote:
Naravno.

"Nisam nikada ni četao, Christkinda mi, uvijek sam bio smrtno ozbiljan, dragi gospodine ZgSashu, ZgSashice moj. Jebo sad hiljadu forumaša, samo mene pusti.", molit će i vapiti, ali kad Hrvatsku dirneš forum ne oprašta.
O poše, sutra mi istječe rok u knjižnici a Christkind još na nahtkastlu :horor: dobro da me potcjeti.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 22:58
by schmokljan
Herp » wrote:
O poše, sutra mi istječe rok u knjižnici a Christkind još na nahtkastlu :horor: dobro da me potcjeti.
Je li čemu?

On topic: U Hrvatskoj je trenutno debilana - ispadi primitivizma, pomiješani s najgorom malograđanštinom, a to dvoje kao vode rat. A usto ulazimo u Europu koja je i sama u ausvinklu. Neće nam biti lako. Političku korektnost promiču malograđani. U trenucima kada im pogoduje.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:04
by Melody
Lastan » wrote:Eno je, čitam u novinama, u EU prihvaćena direktiva prema kojoj se ženama ne treba obraćati ni kao gospođama ni kao gospođicama, jer da je to – seksistički. Nego im se treba obraćati – imenom.

Na stranu što se time zapravo umanjuje distanca, čime se povećava prisnost i smanjuje pristojnost; mene trenutno nešto više od gluposti same direktive (i jedva čekam one kojima je to baš super :zubo:) zanima (još imbecilniji) fenomen političke korektnosti, koji se u ovom slučaju počeo pretvarati u novogovor (newspeak).
Ili je to samo neka nova pristojnost, a ne novogovor?
Bez neke gorljivosti i "hurraaaaa" osjećaja u vezi s ovom direktivom koja me se tiče kao i lanjskog snijega, mislim da treba razlikovati političku korektnost (usiljenu) od konačnog iskorjenjivanja retardiranih tradicija koje se održavaju samo zato što su tradicije i zato što su stare. I tradicije su. :D

Ako meni ne treba biti bitno jesi ti oženjen ili nisi, jesi li gospodčić ili gospodin, ne vidim razlog zašto bi meni, koja sam ti radna kolegica, zubarka, oli teta u dućanu u kojem kupuješ kruh, bilo nametnuto da kažem jesam li gđa ili gđica i šta to konkretno o meni govori, osim što možda jesam ili nisam avejlbl za brak i jebidbu. Čekaj, zapravo, za jebidbu je potpuno svejedno :zubo:


Oslovljavanje žene po bračnom statusu je retardirano, zastarjelo i potpuno nefunkcionalno, i bit će mi drago ako ga u nekom drugom, ljepšem univerzumu maknu. Ne volim to, ne sviđa mi se i ne služi ničemu osim diskriminaciji, bilo da su godine, bilo da je bračni status u pitanju :ne zna:

Oduvijek mi je išlo na živac, ali nije mi nikad palo na pamet da će ga ekšli ukinut :misli:

Ipak je to tradicija :o

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:06
by aisling
Melody, štima. Koji je domaći naziv za Ms?

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:06
by klonka
schmokljan » wrote:"Nisam nikada ni četao, Christkinda mi, uvijek sam bio smrtno ozbiljan, dragi gospodine ZgSashu, ZgSashice moj. Jebo sad hiljadu forumaša, samo mene pusti.", molit će i vapiti, ali kad Hrvatsku dirneš forum ne oprašta.
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:


Niste normalni. :cerek:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:06
by Eks
Ja ne pamtim imena. Slabo ih pamtim. Kako da oslovim neku ... ovaj, neku... ah, da, ženu? Ženo?

Ženo, ispala vam je torbica.
Ej Vi, ispade vam nešto.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:07
by aisling
ex_anais » wrote:Ja ne pamtim imena. Slabo ih pamtim. Kako da oslovim neku ... ovaj, neku... ah, da, ženu? Ženo?
Poštovana. :D

A onda ona odgovori: šta pošto? Tiš mene zvat kurvom??? :mad:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:07
by klonka
ex_anais » wrote:Ja ne pamtim imena. Slabo ih pamtim. Kako da oslovim neku ... ovaj, neku... ah, da, ženu? Ženo?
To ti je seksistički. Ne smiješ praviti razlike između spolova. Kako ti znaš da je to žena, a ne transić? :kava:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:09
by Eks
aisling » wrote: Poštovana. :D

A onda ona odgovori: šta pošto? Tiš mene zvat kurvom??? :mad:
A kako ću znati jel poštovana? Ne poštujem nikoga apriori. :rofl:
klonka wrote: To ti je seksistički. Ne smiješ praviti razlike između spolova. Kako ti znaš da je to žena, a ne transić? :kava:
Eto na.
Ej, ti, čuješ? Dobro, ovo mi već ima štih mjesta i vremena gdje živim. :rofl:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:10
by Eks
Možda damo? Dama može biti i transić.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:11
by Melody
aisling » wrote:Melody, štima. Koji je domaći naziv za Ms?
Ne znam, ali sumnjam da ćemo mi to ukidati u skorije vrijeme, a također sumnjam da će mene pitati da dam naziv :o

A kad bi me se pitalo, to bi naravno bilo: "drugarice Melody!" :raspa:

Bez zajebancije.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:14
by klonka
ex_anais » wrote: Ej Vi
Ovo mi je vrh. :cerek: :s

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:16
by schmokljan
Slažem se Melody da je zastarjelo, čak štaviše - uvredljivo. No nije li, pobogu, onda najlogičnije da se jednostavno oslovljavaju s gospođo i gospodine, bez obzira na dob? A i spol i rod, samo da napomenem, postfeminističkog mi obrazovanja.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:19
by Eks
klonka » wrote: Ovo mi je vrh. :cerek: :s
Ako neću jednom upotrijebiti... :rofl:
schmokljan wrote:Slažem se Melody da je zastarjelo, čak štaviše - uvredljivo. No nije li, pobogu, onda najlogičnije da se jednostavno oslovljavaju s gospođo i gospodine, bez obzira na dob?
Kako sad to? Što nije i "gospođo" uvredljivo?
Babo, i amen. Tako se babe neće nikad više osjećati diskriminirane i stare.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:20
by schmokljan
aisling » wrote:Melody, štima. Koji je domaći naziv za Ms?
Gđ?

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:21
by Tea Tree
Ako je inicijativa takva da sve treba oslovljavati imenom, hoćemo li onda s vremenom doći do toga da je znak veće prisnosti biti kad se nekome obrati prezimenom?
Što će biti prisnije: Oprostite, Zdravko... ili Oprostite, Mamiću

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:23
by aisling
ex_anais » wrote:

Kako sad to? Što nije i "gospođo" uvredljivo?
Babo, i amen. Tako se babe neće nikad više osjećati diskriminirane i stare.
Ne bi bilo uvredljivo kad bi to bio jedini naziv koji označava osobu ženskog roda, tj. kad ne bi bilo gospođice, a gospodičnu da ni ne spominjem :D

Evo, kad neće Melody, schmokljan je i kraticu smislio i time smo riješili problem. Gđ.
Molim vladu RH da plati trkeljanjima šta god ima treba platiti i da nas sve pošalje na zasluženi službeni put, tj. radionicu na kojoj bi to danima smišljali.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:23
by Melody
schmokljan » wrote:No nije li, pobogu, onda najlogičnije da se jednostavno oslovljavaju s gospođo i gospodine, bez obzira na dob? A i spol i rod, samo da napomenem, postfeminističkog mi obrazovanja.
Jest, eto rješenja za one koji se hvataju za glavu :ne zna:

Ako već nećete drugove i drugarice, a dogovorili su se prije 15 godina da nećemo :D

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:23
by Eks
Tea Tree » wrote:Ako je inicijativa takva da sve treba oslovljavati imenom, hoćemo li onda s vremenom doći do toga da je znak veće prisnosti biti kad se nekome obrati prezimenom?
Što će biti prisnije: Oprostite, Zdravko... ili Oprostite, Mamiću
Ne. Nego, da prostite, Mamiću (ili Zdravko, posve svejedno).

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:24
by Almost Rosey
ex_anais » wrote:Ja ne pamtim imena. Slabo ih pamtim. Kako da oslovim neku ... ovaj, neku... ah, da, ženu? Ženo?

Ženo, ispala vam je torbica.
Ej Vi, ispade vam nešto.
Brate, brate, gospođo... :rofl:

Kad sam bila u Berlinu pitala sam domaćine kako se postupi upravo u opisanoj situaciji - dakle nepoznatoj ženi nešto ispadne na pločniku. "Hey du", "Fraulein" i sl. ne prolazi; uputilo me da dreknem "Hallo" :ne zna:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:24
by Eks
Ne, ne, meni se sviđa to ukidanje, kad bolje razmislim. Toliko prostora za kreativnost. :cerek:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:25
by schmokljan
Hvala gđi aisling na potpori za moje promišljanje neuvredljivog načina oslovljavanja ženskih stvorova.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:26
by Eks
Almost Rosey » wrote:
Brate, brate, gospođo... :rofl:

Kad sam bila u Berlinu pitala sam domaćine kako se postupi upravo u opisanoj situaciji - dakle nepoznatoj ženi nešto ispadne na pločniku. "Hey du", "Fraulein" i sl. ne prolazi; uputilo me da dreknem "Hallo" :ne zna:
Ta pjesma mi je bila u glavi. :rofl:

Ne može halo. Mislili bi ljudi da se dereš na mobitel.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:27
by aisling
Za koju godinu će to doduše ukinuti. Onda ćemo imati ljudove i ljudice. (sad imamo udove i ludice, bar ponekad)

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:27
by Eks
aisling » wrote:Za koju godinu će to doduše ukinuti. Onda ćemo imati ljudove i ljudice.
A jel ti misliš da smo jedini u Svemiru? A jesi zadrta. :facepalm:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:28
by klonka
Srednjeg roda, molit ću lijepo. Ovo ljudo.


Anais, pomalo, ne može sve odjednom. Neka se ti vanzemaljci izbore za svoja prava.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:28
by aisling
Bića :cerek:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:29
by Eks
klonka » wrote:
Anais, pomalo, ne može sve odjednom. Neka se ti vanzemaljci izbore za svoja prava.
U tome i je štos. Ne bi baš htjeli da se oni bore. :zubo:
aisling wrote:Bića :cerek:
:rofl: :rofl: :rofl: :cerek:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:32
by klonka
Zašto ne? Pa nećemo im odmah davati sva prava, tko je to vidio. :ne zna:


Sufraželijeni. :D

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:33
by Eks
klonka » wrote:Zašto ne? Sufraželijeni. :D
:rofl:
Gledala sam previše takvih filmova. :trk:

Ajme tebe, pa samo manjinama se oduzimaju prava. A vanzemaljci, slutim, ne bi bili manjina. Ipak smo mi kukavički planet. :D

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:34
by klonka
District 9? Nisam ga uspjela pogledati do kraja. :crying:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:35
by Herp
Almost Rosey » wrote:
Brate, brate, gospođo... :rofl:

Kad sam bila u Berlinu pitala sam domaćine kako se postupi upravo u opisanoj situaciji - dakle nepoznatoj ženi nešto ispadne na pločniku. "Hey du", "Fraulein" i sl. ne prolazi; uputilo me da dreknem "Hallo" :ne zna:
Ja obično drečim :w 'Šuldigung :D

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:38
by Almost Rosey
ex_anais » wrote:Ne može halo. Mislili bi ljudi da se dereš na mobitel.
Ee, al vidiš, caka je u naglasku. Ovo frojlajn-halo je nekak veselo, kao "juhu", dok je javljanje na telefon upitno. uostalom, na hendi se valja javit sa "ja" :cerek:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:40
by aisling
Gospodična, ispal vam je hendi, haloooooo :rofl:

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Oct 2011, 23:54
by Melody
"Ispade ti mobitel, bona ne bila!" :ne zna:
"Koje ste godište, ženska glavo?"

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Oct 2011, 00:17
by kuki
Meni "gospodična" zvuči ok. "Gospođica" mi sadržava očekivanje od mene da se ponašam kao gospođica, a mislim da je to nepristojno dok nekoga još ne poznaješ i ne znaš kako se osjeća s tim.

Drugarice su bile okej, zašto su ono to ukinuli?

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Oct 2011, 00:18
by Melody
Zbog demokracije :rolleyes: :D
A tako je bilo funkcionalno :ne zna: :D

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Oct 2011, 07:43
by dimnjak
aisling » wrote:Za koju godinu će to doduše ukinuti. Onda ćemo imati ljudove i ljudice. (sad imamo udove i ludice, bar ponekad)
znaci da ne ispravljam malu kad kaze ljudovi i ljudice. zapravo imam dijete ispred svog vremena :rofl: odnosno, svi su :D

dobijem mlade na "postovani/postovana" no na kraju i ja to koristim u pismenoj komunikaciji :facepalm:

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Oct 2011, 09:52
by Lastan
Herp » wrote:Prvi će se iskrcati Dežulović, a ostali će ga slijediti. :D
Hm, morat ću navratiti na onu temu o bojkotu i čemu već. :misli: Istekao mi je ban prekjučer, ali nisam nego malo pogledao PŽK (poprilično zaključan; nisam nešto pratio rasprave jer se vidi iz aviona da represivni aparat dejstvuje), ŽK (izgleda kao da bi se u 15 minuta moglo pohvatati konce od proteklih mjesec dana) i Jezikoslovlje (Berekin je živnuo; ostatak tako-tako).

Koje su šanse da Dežulovića namamimo ovamo? ČPR da ga nitko neće pokušavati doživotno utamničiti zbog veleizdaje. :D

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Oct 2011, 09:57
by Lastan
Melody » wrote:Bez neke gorljivosti i "hurraaaaa" osjećaja u vezi s ovom direktivom koja me se tiče kao i lanjskog snijega, mislim da treba razlikovati političku korektnost (usiljenu) od konačnog iskorjenjivanja retardiranih tradicija koje se održavaju samo zato što su tradicije i zato što su stare. I tradicije su. :D

Ako meni ne treba biti bitno jesi ti oženjen ili nisi, jesi li gospodčić ili gospodin, ne vidim razlog zašto bi meni, koja sam ti radna kolegica, zubarka, oli teta u dućanu u kojem kupuješ kruh, bilo nametnuto da kažem jesam li gđa ili gđica i šta to konkretno o meni govori, osim što možda jesam ili nisam avejlbl za brak i jebidbu. Čekaj, zapravo, za jebidbu je potpuno svejedno :zubo:


Oslovljavanje žene po bračnom statusu je retardirano, zastarjelo i potpuno nefunkcionalno, i bit će mi drago ako ga u nekom drugom, ljepšem univerzumu maknu. Ne volim to, ne sviđa mi se i ne služi ničemu osim diskriminaciji, bilo da su godine, bilo da je bračni status u pitanju :ne zna:
Dobro, slažem se.

I kao što je za muško oslovljavanje preostao samo gospodin (u engleskom su postojale titule mister i master, gdje je potonji bio rezerviran za neoženjenu mladu gospodu – recimo, Alfred Batmana jošte oslovljava s Master Bruce – a danas se rabi još samo u BDSM svijetu :D), što fali tome da se jednako tako dokine gospođica? Evolutivni umjesto revolucionarnog pomaka.

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Oct 2011, 14:42
by Ashtaroth
Lastan » wrote: Koje su šanse da Dežulovića namamimo ovamo? ČPR da ga nitko neće pokušavati doživotno utamničiti zbog veleizdaje. :D
Ne znam, ali možeš nakon poziva, nastaviti s uvjeravanjem, npr. ćevapima, tortillama, krumpirušama, što god već čovjek voli :D
U svakom slučaju, treba probati. Prvo pristojno, a onda vješanjem za nogu :zubo:

Možemo slagati i pismo molbe, s potpisima :zubo:

Fan club mu je već ovdje :D
Ne znam koliko članova broji, al možemo stati u vrstu :rofl:

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Oct 2011, 15:11
by schmokljan
Možemo mi vabiti Dežulovića i čovjek bi nam svakako pomogao u smislu popularnosti ovog foruma. No, realno, nema toga što nam on može reći a da ta to već odavno ne znamo.

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Oct 2011, 15:42
by Tea Tree
schmokljan » wrote:Možemo mi vabiti Dežulovića i čovjek bi nam svakako pomogao u smislu popularnosti ovog foruma. No, realno, nema toga što nam on može reći a da ta to već odavno ne znamo.
Za popularnost bi bilo efektnije navabit ga tamo :E :D . I kad ga utamniče već nakon prve napisane rečenice, pređe ovamo. O tome svemu izvijesti javnost u svojoj kolumni, dakako. :D

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Oct 2011, 18:33
by Ashtaroth
schmokljan » wrote:Možemo mi vabiti Dežulovića i čovjek bi nam svakako pomogao u smislu popularnosti ovog foruma. No, realno, nema toga što nam on može reći a da ta to već odavno ne znamo.
Ja ga volim čitati :raspa:

Ne bunim se ponovno čuti nešto što 'znam', jer svaka osoba svoju misao, ipak drugačije formulira. Ako mi tuđa misao da za misliti, a još pogotovo ako to već 'znam', ja hepi :D

Uostalom, mnogi ovdje pišu stvari koje 'znam', pa svejedno, gušt je :cerek:

Re: Politička korektnost

Posted: 18 Oct 2011, 14:58
by Melody
Lastan » wrote: Dobro, slažem se.

I kao što je za muško oslovljavanje preostao samo gospodin (u engleskom su postojale titule mister i master, gdje je potonji bio rezerviran za neoženjenu mladu gospodu – recimo, Alfred Batmana jošte oslovljava s Master Bruce – a danas se rabi još samo u BDSM svijetu :D), što fali tome da se jednako tako dokine gospođica? Evolutivni umjesto revolucionarnog pomaka.
Ništa ne fali tome, recimo, ja bih se složila s tim rješenjem. U svakom slučaju je najjednostavnije :ne zna: :D

No, valjda bi na to imale prigovor jedino one koje uvijek naglase da su gospođice, a ne gospođe, evo meni sad, onako na prvu, čak tri padaju na pamet :rofl:

No, svakako su mi takve ženske furke totalno bezveze, pa se slažem s tvojim rješenjem :D

Re: Politička korektnost

Posted: 18 Oct 2011, 15:01
by Melody
schmokljan » wrote:Možemo mi vabiti Dežulovića i čovjek bi nam svakako pomogao u smislu popularnosti ovog foruma. No, realno, nema toga što nam on može reći a da ta to već odavno ne znamo.
Ja b' pristala da mi Dežul 24h dnevno govori ono što već znam, i bila sretna ka mladi misec.
Ionako mi to svaki dan rade puno dosadniji i puno manje kreativni ljudovi.

Re: Politička korektnost

Posted: 18 Oct 2011, 18:09
by schmokljan
Šiparice i jesu njegova ciljna grupa.

Re: Politička korektnost

Posted: 18 Oct 2011, 18:22
by ..a unda
schmokljan » wrote:Možemo mi vabiti Dežulovića i čovjek bi nam svakako pomogao u smislu popularnosti ovog foruma. No, realno, nema toga što nam on može reći a da ta to već odavno ne znamo.
realno, mi sami mozemo jedan drugome ovdje rec za popizdit onoga sto vec odavno ne znamo. :zubo:

Re: Politička korektnost

Posted: 18 Oct 2011, 22:29
by Melody
schmokljan » wrote:Šiparice i jesu njegova ciljna grupa.
? :facepalm:

Re: Politička korektnost

Posted: 18 Oct 2011, 22:37
by Herp
Melody » wrote:
? :facepalm:
Joj kaj ti ni jasno? Oče ti reč da si šiparica, ne. :zubo:

Re: Politička korektnost

Posted: 18 Oct 2011, 22:49
by Melody
Herp » wrote:
Joj kaj ti ni jasno? Oče ti reč da si šiparica, ne. :zubo:
Znam, znam, ali kako tako na neviđeno? :rolleyes:
Preočito je :ne zna: :D

To samo za tebe svi znaju :o

Re: Politička korektnost

Posted: 19 Oct 2011, 07:42
by Lord Byron
Jasno je da je, gledana sama za sebe, politička korektnost fuj i bljak i grozna. Ali, meni je, kao navodno metloguzičastom, zanimljivo sljedeće pitanje: a što ako se mora birati između nasilja političke korektnosti i nasilja političke nekorektnosti kakvoj svjedočimo na svim razinama?

Što ako je politička korektnost jedina brana ispadima poput "manje pričaj, više rađaj", "ti si za madraca, a ne mudraca", spominjanja plesa oko štange i tako to? Ne tvrim da tako doista jest - možda je fakat moguća i neka treća, srednja opcija - ali, nisam siguran ni da tako nije.

Ako političku korektnost shvatimo kao nekakav dogovor o (artificijelnoj, usiljenoj, kakvojgod) komunikaciji, meni je ona manje zlo od ličkog rukovanja.

Re: Politička korektnost

Posted: 19 Oct 2011, 09:30
by slafko
Lastan » wrote:Eno je, čitam u novinama, u EU prihvaćena direktiva prema kojoj se ženama ne treba obraćati ni kao gospođama ni kao gospođicama, jer da je to – seksistički. Nego im se treba obraćati – imenom.

Na stranu što se time zapravo umanjuje distanca, čime se povećava prisnost i smanjuje pristojnost; mene trenutno nešto više od gluposti same direktive (i jedva čekam one kojima je to baš super :zubo:) zanima (još imbecilniji) fenomen političke korektnosti, koji se u ovom slučaju počeo pretvarati u novogovor (newspeak).
Ili je to samo neka nova pristojnost, a ne novogovor?
Meni je ova direktiva doubleplusgood i pokrećem firmu za izradu i kastomizaciju name tagova koje ćemo svi morati nositi kako bi nas se moglo oslovljavati. Flagship ponude će biti personalizirane tablice što se prabacuju preko ramena, a ime podanika čine vidljivim kako sprijeda tako i straga.

Re: Politička korektnost

Posted: 19 Oct 2011, 11:42
by Herp
Lord Byron » wrote:Jasno je da je, gledana sama za sebe, politička korektnost fuj i bljak i grozna. Ali, meni je, kao navodno metloguzičastom, zanimljivo sljedeće pitanje: a što ako se mora birati između nasilja političke korektnosti i nasilja političke nekorektnosti kakvoj svjedočimo na svim razinama?

Što ako je politička korektnost jedina brana ispadima poput "manje pričaj, više rađaj", "ti si za madraca, a ne mudraca", spominjanja plesa oko štange i tako to? Ne tvrim da tako doista jest - možda je fakat moguća i neka treća, srednja opcija - ali, nisam siguran ni da tako nije.

Ako političku korektnost shvatimo kao nekakav dogovor o (artificijelnoj, usiljenoj, kakvojgod) komunikaciji, meni je ona manje zlo od ličkog rukovanja.
Mislim da politička korektnost neće spriječiti ličkorukujuće ispade kao što ih, očito, nije spriječila ni dosad.

Re: Politička korektnost

Posted: 19 Oct 2011, 12:07
by schmokljan
slf » wrote:
Meni je ova direktiva doubleplusgood i pokrećem firmu za izradu i kastomizaciju name tagova koje ćemo svi morati nositi kako bi nas se moglo oslovljavati. Flagship ponude će biti personalizirane tablice što se prabacuju preko ramena, a ime podanika čine vidljivim kako sprijeda tako i straga.
Ovo je već Danil Harms predložio, uz napomenu da bi kod njega svi goli hodali.

Re: Politička korektnost

Posted: 19 Oct 2011, 12:14
by slafko
Goli ljudi su mi ipak malo too much.

Re: Politička korektnost

Posted: 19 Oct 2011, 13:45
by Melody
slf » wrote:
Meni je ova direktiva doubleplusgood i pokrećem firmu za izradu i kastomizaciju name tagova koje ćemo svi morati nositi kako bi nas se moglo oslovljavati. Flagship ponude će biti personalizirane tablice što se prabacuju preko ramena, a ime podanika čine vidljivim kako sprijeda tako i straga.
Ne moš sad taj projekat započinjat, vidiš da smo u po' rušenja kapitalizma :o :kava:

Re: Politička korektnost

Posted: 19 Oct 2011, 19:53
by Whereabout
Pa dobro se kaže na onom linku o knjizi Srećka Horvata, a mislim da je i gospodin schmokljan na tom tragu pisao, pk je problematična kad prikriva stvarno stanje stvari. Ali, prilično sam sigurna da i osvješćuje, ili provocira to isto stanje stvari. Što može, u nezgodnim okolnostima, voditi ka još goroj (samoobrambenoj) varijanti šovinizma, a u boljim društvima može voditi odličnom humoru (na račun same pk i šovinizma).

Osobno mi je oslovljavanje imenom prihvatljiva norma, ne vidim pretjeranu prisnost u tome. To je naprosto element. Možda ste vidjeli da se neki ljudi vole potpisivati prvo prezimenom pa imenom (nakaradno? možda, da). Na sličan način neke titule tuku druge, a sve dolazi iz istog "rezona". Prezime je "jače" od imena, titule u znanstvenoj zajednici prenose se u građanski svijet kao relevantne (a nisu uvijek), gospođa je "jača" od minimalizirajuće gospođice, a gospodin je gospodin, kako god okreneš.

Od bizarnijih primjera koje sam doživjela: osoba (slučajno muška) piše mi pismo u kojemu mi se obraća oko vanakademskih pitanja, i oslovljava mene s prof., a sebe potpisuje s prof. dr., ili dr. sc. Iz takvog miljea su i gospođe i gospođice. Osloviti nekog s gđice znači procjenjivati drugu osobu - a to može biti prilično intimizirajuć, neprecizan i neuredan posao. :zubo: Jedan me pitao pri prvom susretu jesam li gđa ili gđica, odnosno kako da mi se obraća, na što sam ja odgovorila "svejedno" - nije mu to bilo jasno ili drago na prvu, ali je brzo prepoznao toplinu mog imena i prešaltao se na taj mod. Problem je, naravno, što mi nikad nismo u prilici takvo što pitati naše muške suradnike (a možda bismo čak i htjele da nam je, kulturološki, inicijativa kodirana i na taj način :o ).

Re: Politička korektnost

Posted: 19 Oct 2011, 20:57
by Lastan
Whereabout » wrote:Pa dobro se kaže na onom linku o knjizi Srećka Horvata, a mislim da je i gospodin schmokljan na tom tragu pisao, pk je problematična kad prikriva stvarno stanje stvari. Ali, prilično sam sigurna da i osvješćuje, ili provocira to isto stanje stvari. Što može, u nezgodnim okolnostima, voditi ka još goroj (samoobrambenoj) varijanti šovinizma, a u boljim društvima može voditi odličnom humoru (na račun same pk i šovinizma).
Politička korektnost nije isto što i, recimo, pristojnost.

Pristojno je ne vrijeđati, recimo.
Politički je korektno proskribirati riječi koje bi mogle nekoga uvrijediti i zamjenjivati ih tobože neuvredljvima.
Ne čudi, dakle, da je mnogima granica između pristojnosti i političke korektnosti… pa, teško vidljiva. No ona je tu i bitna je.

I nije problem u prikrivanju pravoga stanja stvari. To čini i pristojnost; uostalom, licemjerje je temelj kulture.
Problem je u tome što politička korektnost predstavlja pokušaje nasilne promjene ne samo društva, već i jezika, a time i misli. Orvelovština samo takva. Doubleplusgood.

Humor pak na račun političke korektnosti može biti izvrstan, ali i on je prvenstveno obrambena reakcija na tu imbecilnost. Ismijavanje je jedna od osnovnih reakcija na prijetnju, a politička je korektnost poprilična prijetnja.

Re: Politička korektnost

Posted: 19 Oct 2011, 22:38
by Whereabout
Politička korektnost valjda nastaje tamo (pa joj se mi odavde čudimo) gdje nema osobitog građanskog odgoja, ili potrebe za istim, u stilu primjera koji je dala forumašica ovdje na temi, kada su je poznanici roditelja od njezine šesnaeste oslovljavali s "vi", nego prije vlada mišung (kulturoloških) utjecaja, i gdje je bitno institucionalizirati, počistiti odnose, gdje se neke forme trebaju praktično provoditi (npr. zakoni o diskriminaciji), i to na ogromnim populacijama. Bliska je i diplomaciji, pretpostavljam.

Ne brkam je nužno s pristojnošću, nego ne osjećam intimno problem s nekim konkretnim akcijama koje se standardno svrstavaju pod pk. Nebrojeno puta sam bila i optuživana da forsiram političku korektnost, na primjerima kada sam se zalagala za npr. prirodnost jedne obične homoseksualnosti. Jedan moj prijatelj koji je gej, meni u obranu, reče jednom da smo ja, i naš jedan zajednički poznanik, jedine osobe koje on zna a da bez zadrške ili glumatanja kuže i podržavaju to nešto po čemu je on gej i po čemu je okej što je takav (namjerna fraza); kad sam o tome pričala s onima koji nisu gej, npr. na forumima, uvijek bi se našao netko tko bi rekao tebi je to naučeno, ili ti si to nabiflala, ili ti to zapravo ne misliš. Da, ja to mislim. I briga me na koji način će se politički korektno u to upetljati neka udruga, ili ured pravobraniteljice - kad su u pitanju spol i rod, ako ja zaista imam upravo takav osjećaj za filing, i red argumenata, ili neko mišljenje, koje ide s tim.

Slično je i s tim pojavnostima u jeziku, neki primjeri su sigurno izdrkavajući, neki meni osobno nisu. Nemam ništa protiv police officera, u konfekciji televizijskih csi serija, npr. Imala bih protiv da se takvu terminologiju, ili stil, forsira, ili po defaultu koristi, u seriji poput Žice. Ili da, zahvaljujući novogovoru, i konfekciji, ni ne postoji serija poput Žice. Kad je prikazivana domaća serija Instruktor, neki su prigovarali da se u istoj vrijeđa neke regije, Dalmatince kao. Ja to nisam vidjela, ali bih mogla vidjeti kad bi Škoro npr., na državnoj televiziji, u konfekcijskoj emisiji koja imitira realnost, različito tretirao svoje muške i ženske goste (što mislim da je i radio u prvoj ili nekoj epizodi) i moglo bi mi to biti seljački ili - nekorektno.

Oko nekih konkretnih primjera ovdje mislim da se pod svaku cijenu traži konstrukciju i povrh jezika. Postoji bitna razlika u korespondenciji sa strancima i domaćima, osobno sam se u to uvjerila. Mislim da je uobičajeno stranca anglosaksonskog područja osloviti imenom, potpisati se samo imenom na kraju e-maila (uz potpis sa svim kontakt podacima), posebno ako se komunikacija već odvija neko vrijeme, ne zamarati se tituliranjem. Kod nas je često i napeto drugačije: jedan moj poznanik je mislio da kad mu se neki stranac obratio s Dear Ime Prezime, da je to znak oštrine u tonu (jer nema osobnog Ms ili Mr, a zapravo se dešava jer stranci često ne znaju, i ne da im se provjeravati, kojeg spola je osoba egzotičnog hrvatskog imena i prezimena). Pisala sam o akademskoj sredini: nevjerojatan je niz primjera iz tog miljea koji su itekako kulturološki specifični (nama svojstveni), a tiču se titularnog oponašanja reda (i discipline, i birokratiziranosti, protokolarnosti) napredovanja. Taj red, to obožavanje titula (i neki vezani pokazatelji) - kao i neslučajno paralelno prakticiranje pravljenja razlike između gđi i gđica - je svojstvo i korespondencija, i autorstva, u ovoj zemlji.

Ako ne nužno politička korektnost - jer je ona pretežno negativno konotirana i oprimjeravana - nego nekakva druga mjera managementa sebe i drugih pomogne razdrmavanju te zatvorene kulture samoobnavljajućih nekomunikatora, koja je, po mojoj tezi i doživljaju, ujedno, nezvanično i pretežno, muška kultura, ja ću biti jako zadovoljna. Mi se možemo smijati alien eu uredbama o oslovljavanju, ali sami imamo zatvorenu kulturu "familijarne" (ne)korektnosti koja također formira misao (na kakav konkretno štetan način, dalo bi se posebno obraditi). Ta kulturološka uputnica, usvajana generacijama na maloj populaciji, djelomično je razlogom čuđenja ne tako čudnim aspektima ove uvezene pk.

Žao mi je zbog duljine posta - u osnovi, slažem se da su neki primjeri smiješni. Neki primjeri mi nisu tako urnebesno smiješni i neprirodni kao nekima. Više (nedajbože, s obzirom na moje količine :o ) možda kasnije.

Re: Politička korektnost

Posted: 20 Oct 2011, 11:10
by blue
Mislim da je politička korektnost tek u manjem broju ekscentričnih slučajeva isforsirana i "neprirodna", inače me ne smeta - ako se tajnik/tajnica bolje osjeća kao osobni asistent/osobna asistentica, zašto ne bi bio/bila :ne zna: :D

U vrlo formalnom poslovnom okruženju s nepoznatim ljudima svejedno mi je obraća li mi se netko s gospođo/gospođice/gospodična, ali očekujem jedno od toga. "Blue, vi..." mi je prefamilijarno, a uz to ide tko će koga nego svoj svoga :D tako da radije držim distancu, što veća to bolja.

Jedno bitno područje gdje smatram da politička korektnost nije samo poželjna nego nužna, je u slučajevima kad originalni pojmovi imaju negativnu (uvredljivu ili posprdnu) konotaciju - retardirani, idiot, slijepac, cigan, peder itd. Upotreba ovoga mi je na tankoj liniji između gluposti i provokacije. Jezik je otvoreni sustav, neodvojiv od društva i vremena, kao takav, normalno da se mijenja.

Re: Politička korektnost

Posted: 20 Oct 2011, 11:22
by slafko
Meni su gore navedeni primjerni "provokacija" sasvim okej riječi. Imaju svoju svrhu i znamo situacije u kojima ih se koristi. Nastale su spontano i iz potrebe da se određena stanja opišu. Forsiranje politički korektnih izraza upravo zato jer se radi o forsiranju. Jedna od najvećih idiotarija mi je ono african-american. Stvar je debilna (namjerno ne kažem mentalno zaostala) jer masa crnaca u SAD-u nije afričkog porijekla, a dio ih se bez problema može svrstati zajedno s bijelcima europskog porijekla. Ali ne, mi bumo i dalje ljude klasificirali po tonu kože samo kaj ćemo se sad praviti da je to okej jer smo promijenili naziv. Krajnje retardirana logika.

Re: Politička korektnost

Posted: 20 Oct 2011, 11:36
by blue
slf » wrote:Meni su gore navedeni primjerni "provokacija" sasvim okej riječi. Imaju svoju svrhu i znamo situacije u kojima ih se koristi. Nastale su spontano i iz potrebe da se određena stanja opišu. Forsiranje politički korektnih izraza upravo zato jer se radi o forsiranju. Jedna od najvećih idiotarija mi je ono african-american. Stvar je debilna (namjerno ne kažem mentalno zaostala) jer masa crnaca u SAD-u nije afričkog porijekla, a dio ih se bez problema može svrstati zajedno s bijelcima europskog porijekla. Ali ne, mi bumo i dalje ljude klasificirali po tonu kože samo kaj ćemo se sad praviti da je to okej jer smo promijenili naziv. Krajnje retardirana logika.
Pa, i ti pišeš "stvar je debilna", "retardirana logika" - bi li debilu i retardirani rekao djetetu s IQ-om od 70 (ili kako već ide ta podjela)?
Ne mislim da bi se riječi debil i retardirano trebali maknuti, dapače, vrlo su jasne i dobro iskoristive u tom svom drugom značenju, ali mentalno zaostaloj osobi se to ne bi smjelo reći, bar ne direktno, a kako tko "doma" komunicira je valjda stvar odgoja :ne zna:

Re: Politička korektnost

Posted: 20 Oct 2011, 11:41
by slafko
Ne koristim te izraze za škvadru koja ih nije zaslužila svojim ponašanjem.

Re: Politička korektnost

Posted: 22 Oct 2011, 20:04
by LazyFox
Nego...Jel' ovo politicki korektno? :o

Re: Politička korektnost

Posted: 22 Oct 2011, 20:08
by Morticia
Nemam pojma, al' frajer je mnogo dobar. :o

Re: Politička korektnost

Posted: 22 Oct 2011, 20:12
by klonka
Uh, meni je on užasno iritantan s tim prenemaganjem. Ne mogu se uopće natjerati gledati video dulje od tri sekunde.

Re: Politička korektnost

Posted: 22 Oct 2011, 20:13
by Morticia
Nisam ja puno slušala, slučajno sam kliknula na neki gdje se skinuo u kupaće gaće. :o

Tko je taj, uopće?

Re: Politička korektnost

Posted: 22 Oct 2011, 20:28
by LazyFox
Morticia » wrote:Nisam ja puno slušala, slučajno sam kliknula na neki gdje se skinuo u kupaće gaće. :o
Tko je taj, uopće?
Australski Srbin sa balkanskim smislom za humor. Pisam u gace dok ga gledam, ne mogu si pomoc. :zubo:

Re: Politička korektnost

Posted: 23 Oct 2011, 17:38
by Sophiae
ja ću po svom. gđa, gđica, kuja i gdin i krele pa nek kažnjavaju.

Re: Politička korektnost

Posted: 24 Oct 2011, 15:32
by jevgenija
Link

:confused:
Dobro, ZAŠTO je izjava da se Jaca naslikava ko prva pratilja miss Pakraca seksistička?!?!
Jel problem u tom što sam sa sela, ili je problem u ovoj novinarci, s oproštenjem? :ne zna:

Re: Politička korektnost

Posted: 24 Oct 2011, 18:26
by Lastan
jevgenija » wrote:Link

:confused:
Dobro, ZAŠTO je izjava da se Jaca naslikava ko prva pratilja miss Pakraca seksistička?!?!
Jel problem u tom što sam sa sela, ili je problem u ovoj novinarci, s oproštenjem? :ne zna:
Da me jebeš, ne znam. :ne zna:

Možda je trebao reći da se naslikava kao drugi pratitelj izbora za mistera Pakraca? :ne zna: Bi li to bilo politički korektnije?

Ponekad je seksizam samo u očima promatrača. Kao što je lako svagdje vidjeti falusne simbole jednom kad se ufuraš u psihoanalitičku kritiku, tako je lako svagdje vidjeti seksizam jednom kad ga odlučiš tražiti.

Jest, Jovanović je ismijao Jacu. Ne, ne vidim po čemu bi to bilo seksistički. Osim po činjenici da je on muškarac a ona žena, u kojem je slučaju onaj koji tu vidi seksizam zapravo seksist.

Re: Politička korektnost

Posted: 24 Oct 2011, 20:34
by slafko
jevgenija » wrote:Link

:confused:
Dobro, ZAŠTO je izjava da se Jaca naslikava ko prva pratilja miss Pakraca seksistička?!?!
Jel problem u tom što sam sa sela, ili je problem u ovoj novinarci, s oproštenjem? :ne zna:
Možda zato jer aludira da su Pakračanke ružne.

Re: Politička korektnost

Posted: 25 Oct 2011, 19:44
by schmokljan
Problem je što, po toj novinarki, Jovanović ismijava i sam koncept natjecanja za miss, odnosno, biti miss nečega je, po Jovanoviću, nešto vrijedno isprdavanja. Moja berlinska feministica kaže da su natjecanja za miss podcjenjivanje žena. Dakle - Jovanović je em ismijao šovinistički koncept natjecanja za miss, em Kosoricu. Ne vidim tu ništa seksističko, ali dobro, treba shvatiti novinarku Novog lista, trebalo je nešto napisati, a nije se imalo vremena razmisliti.

Re: Politička korektnost

Posted: 25 Oct 2011, 20:15
by brkoslav
schmokljan » wrote:Problem je što, po toj novinarki, Jovanović ismijava i sam koncept natjecanja za miss, odnosno, biti miss nečega je, po Jovanoviću, nešto vrijedno isprdavanja. Moja berlinska feministica kaže da su natjecanja za miss podcjenjivanje žena. Dakle - Jovanović je em ismijao šovinistički koncept natjecanja za miss, em Kosoricu. Ne vidim tu ništa seksističko, ali dobro, treba shvatiti novinarku Novog lista, trebalo je nešto napisati, a nije se imalo vremena razmisliti.
ako pišeš roman o zlostavljanim ženama, valjda znaš šta je seksizam.ko će ti inače kupit knjigu?

Re: Politička korektnost

Posted: 02 Nov 2011, 08:12
by slafko
Žene?


I see what you did there. :zubo:

Re: Politička korektnost

Posted: 15 Jan 2012, 14:03
by Almost Rosey
Svijetu, trebam pomoć.

Postoji općeprihvaćeni naziv osobe s tjelesnim invaliditetom, jelda?
(Okej, neki se bune i protiv njega, ali ne daju alternativu a meni treba naziv upravo za tu populaciju, koju karakterizira i od svih drugih odvaja upravo, jel, tjelesni invaliditet, oštećenje.)
Kako bih u tom kontekstu nazvala one druge?
Ne mogu biti osobe bez invaliditeta :zubo:
Zdravi mi zvuči kao najmanje zlo, dok se ne sjetim da i slijepe osobe mogu biti, recimo, zdrave :misli: Zapravo, jel invaliditet nužno i bolest? A odsutstvo invaliditeta sigurno nije nužno zdravlje.

Avaj, pomagajte!

Re: Politička korektnost

Posted: 15 Jan 2012, 14:18
by schmokljan
Tjelesno zdrave osobe? :ne zna:

Re: Politička korektnost

Posted: 15 Jan 2012, 14:21
by Almost Rosey
schmokljan » wrote:Tjelesno zdrave osobe? :ne zna:
E, ali caka je što nisu nužno zdravi. Mogu biti bez invaliditeta a imati, štajaznam, karcinom ili devijaciju septuma, koji meni nije relevantan kao stanje.

Re: Politička korektnost

Posted: 15 Jan 2012, 14:21
by A.P.
Kopiraš "osobe bez tjelesnih oštećenja koja uzrokuju bilo koji vid tjelesne invalidnosti" na clipboard i pejstaš đe ti treba :Pop:

Re: Politička korektnost

Posted: 15 Jan 2012, 14:28
by schmokljan
Almost Rosey » wrote: E, ali caka je što nisu nužno zdravi. Mogu biti bez invaliditeta a imati, štajaznam, karcinom ili devijaciju septuma, koji meni nije relevantan kao stanje.
Onda je najbolje osobe bez tjelesnog invaliditeta. Ako bi tjerala mak na konac osobe bez tjelesnog invaliditeta reguliranog zakonom.

Re: Politička korektnost

Posted: 15 Jan 2012, 14:34
by Almost Rosey
Ugh.
Nekako imam dojam da bi se moglo naći po-/uvrijeđenih svim opcijama.

Hvala oboma :grli:

Re: Politička korektnost

Posted: 15 Jan 2012, 14:50
by ombia
Naci ce se. Ja kad sam radila sa grupom zaposleni i nezaposleni, me jedan zdrav covjek nezaposlen 4 godine, mlad, izvrijedjao sto nisam napisala "trenutno ili privremeno nezaposlena osoba" kao ime kategorije. :zubo:

Re: Politička korektnost

Posted: 15 Jan 2012, 15:09
by Beta ženka
Slijepi za "ne-slijepe" kažu "videći". Za ostale vidove razlikovanja invalidnosti od ne-invalidnosti ne mogu ti nažalost pomoći. :ne zna:


Nego, općenito o političkoj korektnosti govoreći, a što kažete na ovo :zubo:



Ja sam krepavala od smijeha kad sam prvi put vidjela/čula.

Re: Politička korektnost

Posted: 15 Jan 2012, 15:10
by Almost Rosey
Evo sad mi je rečeno da je bolje izostaviti "tjelesni" i napisati osobe bez invaliditeta.
Službeno je to "standardna populacija", ali to mi je fakat sterilno :ne zna:

edit: za videće i čujuće znam, treba mi univerzalno.
Zapravo se i izbacuje "tjelesni" jer je "po novom" i npr. disleksija invaliditet.

Re: Politička korektnost

Posted: 15 Jan 2012, 16:14
by ombia
Nisu li i neke psihicke bolesti kvalificirane kao invalidnost? Sizofrenija recimo, osoba koju znam ima i naljepnicu za parkiranje i potvrdu da moze raditi - moze uz terapiju - max. 3 sata dnevno, vise stresa ne podnosi.
Dakle osobe sa i bez invaliditeta.

Re: Politička korektnost

Posted: 15 Jan 2012, 17:15
by Almost Rosey
Ne znam kako je to zakonski regulirano, ali vjerojatno da.
Samo što mene ne zanima Sch.

Re: Politička korektnost

Posted: 15 Jan 2012, 18:34
by vrrrlet
Ja ne vjerujem da na ovoj temi nisam ostavio niti jedan post. Prosto neverovatno. Sad ne mogu čitati svih šest strana, ali vrlo skoro budem, to bi bilo politički korektno od mene.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Jan 2012, 14:54
by kukuriku
Kad smo kod političke korektnosti, ja mislim da sam ja politički korektna. Naime, čitam neku publikaciju, švajcarsku. I na zadnjoj stranici naveden je popis sudionika te i te konferencije. S time da uz (očito) imena žemskih osoba, na kraju, u zagradi stoji vako: (Ms.), a uz (očito) imena muških osoba, ne stoji ništa.
I onda to mene uzruja. Jer sam politički korektna, brijem.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Jan 2012, 19:02
by Almost Rosey
Ah da. To je nešto kao kad u znanstvenim člancima, pri citiranju, ako se radi o ženi navedu i ime, a ako se radi o muškarcu, samo prezime.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Jan 2012, 19:41
by Pješčana
pa, ako stoji Ms, onda se ne zna jel gospoja ili gospodična, po meni to jest politička korektnost. Ne piše Mrs niti Miss.
a zna se da je female, jel

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Jan 2012, 20:30
by Almost Rosey
Pješčana » wrote:pa, ako stoji Ms, onda se ne zna jel gospoja ili gospodična, po meni to jest politička korektnost. Ne piše Mrs niti Miss.
a zna se da je female, jel
A zašto bi se moralo znati?

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Jan 2012, 22:00
by Pješčana
Almost Rosey » wrote: A zašto bi se moralo znati?
znači, ako napišu Ms, zna se da je female
pretpostavljam da zato i pišu, da netko ne pomisli da je male

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Jan 2012, 22:21
by A.P.
Meni ovo (van šireg konteksta od samo imena) može djelovati i obrnuto (na stranu nazifeminizam): one su titulirane (Ms - politički korektan naziv sam po sebi, zamijenio je Mrs i Miss), dok oni nisu.

To je kao da kod nas tituliraš gđe te i te, dočim gospodi ne dozvoliš isto poštovanje. Ili daš prof dr ženi, a muškarcu penis.

Men to i tako može djelovat.

Ne znam širi kontekst.

Re: Politička korektnost

Posted: 16 Jan 2012, 22:22
by Herp
Almost Rosey » wrote: A zašto bi se moralo znati?
Da se zoveš Vanja ili Saša, znala bi. :o

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 00:07
by Almost Rosey
Herp » wrote:
Da se zoveš Vanja ili Saša, znala bi. :o
Ali da se i zoveš, zar je u opisanom kontekstu bitno što imaš u gaćama?

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 00:12
by Herp
Almost Rosey » wrote: Ali da se i zoveš, zar je u opisanom kontekstu bitno što imaš u gaćama?
Pa meni je nekako draže da znam :ne zna:
Više puta sam, recimo, slala mailove autorima raznih znanstvenih radova iz raznih zemalja, bilo mi je drago što znam kako ih točno osloviti. :D

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 00:14
by Almost Rosey
Herp » wrote:
Pa meni je nekako draže da znam :ne zna:
Više puta sam, recimo, slala mailove autorima raznih znanstvenih radova iz raznih zemalja, bilo mi je drago što znam kako ih točno osloviti. :D
Da, imaš pravo.
Ali zašto je onda teško kraj muškog imena napisat Mr?
Ili pri citiranju pisat osobno ime i muškaraca i žena?

Ne znam, nije mi to.

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 09:55
by kukuriku
Mene je to naživciralo jerbo, ko ono, mi znanstenici smo difolt, ali gle, bilo je i tu i nekih ženetina.
Pa ćisto da se zna.
Daklem, ja bi ili izostavila spolnu odrednicu ili i jednima i drugima stavila Ms ili Mr.
Ovako mi je gadno. :ne zna:

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 10:01
by JPK
O čemu vi pričate, pobogu? Nisam nikad vidio Ms. na članku. Kraj autora se ne stavlja ni titula, samo institucija s koje dolazi.
O kakvim je tu znanostima riječ, ekofeminističkima?

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 10:50
by kukuriku
JPK » wrote:O čemu vi pričate, pobogu? Nisam nikad vidio Ms. na članku. Kraj autora se ne stavlja ni titula, samo institucija s koje dolazi.
O kakvim je tu znanostima riječ, ekofeminističkima?
Nije članak, nego ono što sam rekla. Jebolateona, pročitaj.

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 11:07
by JPK
kukuriku » wrote:
Nije članak, nego ono što sam rekla. Jebolateona, pročitaj.
Dobro, koji kurac je tu neobičan?
Zamisli da na konferenciju dođe brkata ekofeministica širokih ramena, pa je organizatori prilikom registracije oslove sa "gospodine". I onda dobiju tužbu Europskom sudu za neki kurac.

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 11:16
by kukuriku
JPK » wrote: Dobro, koji kurac je tu neobičan?
Zamisli da na konferenciju dođe brkata ekofeministica širokih ramena, pa je organizatori prilikom registracije oslove sa "gospodine". I onda dobiju tužbu Europskom sudu za neki kurac.
Ma jel, a što ne bi bilo dobro izrijekom znat i za nekog feminiziranog pederčića da je muško, zlu ne trebalo.

edit: ofišl je, pijana sam. s obzirom da nije od alkoola, mora bit da je od ljubavi. ovo kažem zato što pokušavam editirati ovaj post peti put i ne uspijeva mi. jesam li sad usjela??

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 11:21
by JPK
kukuriku » wrote:
Ma jel, a što ne bi bilo dobro ozrijekom znat i za nekog feminiziranog pederčića da je muško, zlu ne trebalo.
A postoji i treća mogućnost? Koliko sam upoznat, hermafroditi obično biraju neki od spolova.

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 11:55
by kukuriku
JPK » wrote: A postoji i treća mogućnost? Koliko sam upoznat, hermafroditi obično biraju neki od spolova.
Ja tebe ne razumijem. Šta oš reć? :misli:
Poanta jest: nemre muški spol bit difoltni spol . I ako već nešto mora bit difolt, a ne mora, ali da mora, onda je to ženski spol.
Dokaz tome su grudne bradavice u muškaraca. :raspa:

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 12:34
by nodens
kukuriku » wrote:
Ja tebe ne razumijem. Šta oš reć? :misli:
Poanta jest: nemre muški spol bit difoltni spol . I ako već nešto mora bit difolt, a ne mora, ali da mora, onda je to ženski spol.
Dokaz tome su grudne bradavice u muškaraca. :raspa:
:cerek: A klitoris? Znaš da je klitoris zapravo neuspjeli penis? :rofl:

Slabo ti hoda ta ultrafeministička logika da su fetusi 'po defaultu' ženski. Genotipski, to nije istina, a fenotipski - prije spolne diferencijacije jednostavno 'nemaju spol'; jer nemaju nikakva obilježja ni jednog ni drugog spola.

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 12:43
by kukuriku
nodens » wrote:
:cerek: A klitoris? Znaš da je klitoris zapravo neuspjeli penis? :rofl:

Slabo ti hoda ta ultrafeministička logika da su fetusi 'po defaultu' ženski. Genotipski, to nije istina, a fenotipski - prije spolne diferencijacije jednostavno 'nemaju spol'; jer nemaju nikakva obilježja ni jednog ni drugog spola.
Je, baš si mi sad ti trebao i to s klitorisom.Kao da meni nije češće na pameti nego tebi.:rolleyes:
Daklem, kako i rekoh, nema difolta, a bradavice su bile pošalica. Zahvaljujući tebi i tvom OKP-u, neuspješna. :durica:

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 12:51
by nodens
kukuriku » wrote: Je, baš si mi sad ti trebao i to s klitorisom.Kao da meni nije češće na pameti nego tebi.:rolleyes:
Daklem, kako i rekoh, nema difolta, a bradavice su bile pošalica. Zahvaljujući tebi i tvom OKP-u, neuspješna. :durica:
Ja sam za ravnopravnost... :zubo: nego, činjenica jest da nailazim i na curice koje ozbiljno misle da su 'svi fetusi ženski'. Dapače, naletjeh i na sveučilišne profesorice koje to misle, xexexe. Pa kad si to već potegnula... nisam mogao odoljeti tako sočnom zalogaju. Image

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 13:01
by JPK
kukuriku » wrote:
Ja tebe ne razumijem. Šta oš reć? :misli:
Poanta jest: nemre muški spol bit difoltni spol . I ako već nešto mora bit difolt, a ne mora, ali da mora, onda je to ženski spol.
Dokaz tome su grudne bradavice u muškaraca. :raspa:
Naravno, za biranje defaultnog spola bi se trebale gledati zasluge. Ajmo izabrat za defaultni onaj koji ima najviše Nobelovih nagrada. :D

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 13:15
by kukuriku
JPK » wrote: Naravno, za biranje defaultnog spola bi se trebale gledati zasluge. Ajmo izabrat za defaultni onaj koji ima najviše Nobelovih nagrada. :D
Nobelovu nagradu dobijo je, među ostalima, i Obama. Ajmo ga izabrati za difoltnog mirotvorca, a kad smo već kod toga, mogli bi i Branimira Glavaša nagradit lentom duginih boja sa zvijezdom fredija merkurija za promicanje muške ljubavi. :misli:

Uostalom, i ti imaš OKP. Neću se ni s tobom igrati.Kamon, default.:rolleyes:
Valjda bi ti pišo otpao da napišeš kak je i red. :gaah:

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 13:17
by MightyMe
kukuriku » wrote: Nobelovu nagradu dobijo je, među ostalima, i Obama.
Nulla regula sine exceptione :mudri:


:D

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 13:21
by JPK
kukuriku » wrote:
Nobelovu nagradu dobijo je, među ostalima, i Obama. Ajmo ga izabrati za difoltnog mirotvorca, a kad smo već kod toga, mogli bi i Branimira Glavaša nagradit lentom duginih boja sa zvijezdom fredija merkurija za promicanje muške ljubavi. :misli:

Uostalom, i ti imaš OKP. Neću se ni s tobom igrati.Kamon, default.:rolleyes:
Valjda bi ti pišo otpao da napišeš kak je i red. :gaah:
Nemoj da počnem nabrajati koje su sve ekofeminističke šupljače dobile Nobela samo zato jer su
žene, a Nobelova nagrada se dodjeljuje u Švedskoj. Kamo sreće da je Nobel bio Švicarac. :D

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 13:47
by Pješčana
nodens » wrote:
:cerek: A klitoris? Znaš da je klitoris zapravo neuspjeli penis? :rofl:

Slabo ti hoda ta ultrafeministička logika da su fetusi 'po defaultu' ženski. Genotipski, to nije istina, a fenotipski - prije spolne diferencijacije jednostavno 'nemaju spol'; jer nemaju nikakva obilježja ni jednog ni drugog spola.
ti znaš da su svi fetusi ženski do moguće navale testosterona u nekom tamo tjednu?

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 13:58
by JPK
Pješčana » wrote: ti znaš da su svi fetusi ženski do moguće navale testosterona u nekom tamo tjednu?
U tom tjednu im i alieni naknadno ugrade Y kromosom? :rofl:

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 14:06
by kukuriku
JPK » wrote: Nemoj da počnem nabrajati koje su sve ekofeminističke šupljače dobile Nobela samo zato jer su
žene, a Nobelova nagrada se dodjeljuje u Švedskoj. Kamo sreće da je Nobel bio Švicarac. :D
Švicarci i njihovo uvođenje prava glasa za žene, namah poslije Jemena i netom prije Bangladeša. :gaah:
Uostalom, smatram da Švicarsku treba zabraniti, ako ne i ukinuti!!!

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 14:11
by nodens
Pješčana » wrote: ti znaš da su svi fetusi ženski do moguće navale testosterona u nekom tamo tjednu?
Ne da ne znam, nego znam da to nije točno. :zubo:

Jesam li to tebe nedavno primijetio da to gore tvrdiš...? :misli: Moguće, na onom topiku o MadnessInMethod... ali nisam tamo htio nešto gnjaviti usred čestitki na porođaju, bilo bi neukusno. :cerek:

Enivej, hajde ti meni lijepo objasni kako su to fetusi 'ženski' do nekog trenutka? :cerek: Bilo bi lijepo čuti, naime, tu logiku. Zašto bi se fetus koji ima XY par kromosoma u svakoj stanici tijela, nazivao 'ženskim' - prije nego što ima ikakva spolna obilježja?

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 14:12
by JPK
kukuriku » wrote:
Švicarci i njihovo uvođenje prava glasa za žene, namah poslije Jemena i netom prije Bangladeša. :gaah:
Uostalom, smatram da Švicarsku treba zabraniti, ako ne i ukinuti!!!
Pa mislim da su Švicarci pobornici one Emericzyjeve da nema prava bez obaveza (a valjda i doprinosa). A pošto žene do tada nisu imale nikakve obaveze, niti im je doprinos ičemu bio spomena vrijedan, nisu imale ni pravo glasa. :ne zna:

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 14:19
by kukuriku
JPK » wrote: Pa mislim da su Švicarci pobornici one Emericzyjeve da nema prava bez obaveza (a valjda i doprinosa). A pošto žene do tada nisu imale nikakve obaveze, niti im je doprinos ičemu bio spomena vrijedan, nisu imale ni pravo glasa. :ne zna:
: ommmmmmmmmmmm: : ommmmmmmmmmmmmmmm: : ommmmmmmmmmmmmmmmmm:

Zaboravila sam reći da prije ukidanja Švicarske grubim i nasilnim oružjima za uništavanje neprijateljske žive sile i borbenih sredstava, ne smatram nipošto nužnim izvršiti humanu repatrijaciju odmetnutih nepatriota. :raspa:

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 14:43
by ElliQuinn
JPK » wrote: Pa mislim da su Švicarci pobornici one Emericzyjeve da nema prava bez obaveza (a valjda i doprinosa). A pošto žene do tada nisu imale nikakve obaveze, niti im je doprinos ičemu bio spomena vrijedan, nisu imale ni pravo glasa. :ne zna:
Veliš, em odgoj djece nije rad, em nisu dovoljno pičke davale. Valjda su počele više davati da bi više i dobile.

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 14:57
by Aurora
Pješčana » wrote: ti znaš da su svi fetusi ženski do moguće navale testosterona u nekom tamo tjednu?
Ne, nisu svi ženski... Samo su svi isti do tjedna čiji broj ne mogu naći.

Dakle, sa nekim tjednom, y kromoson počne otpuštati testosteron (ili potakne majku da obavi ovoj posao).
Taj testosteron uništi tkivo iz koje se razvijaju ženski spolni organi, uništi dio mozga koji je karakterističan za žene, smanji ono što je ženama veće (centar za govor) i poveča centar za vid, agresivnost, možda još nešto se događa.

Ako testost. nema ili ga nema dovoljno, nastaje hemrafrodit (ako je f. XY) ili zdrava djevojčica (ako je f. XX). Ako ga ima previše, nastaje agresivan dječak/muškarac (ako je f. XY) ili djevojčica sa nekim sindromom, za koji je karakterističan da se djevoj. ponaša kao dječak jer je tako oblikovana (ako je f. XX).

On T.
Osobno nemam ništa protiv gospođa ili gospođice, ali ta praksa potječe iz seksističkog društva i žene se osječaju ugroženo ako ih se oslovi s gospođo, jer to znaći da osoba misli da je stara/zauzeta, te se osoba osječa neugodno.
Osobno ne bih mjenjala ništa, ali ako stvarno nemam što raditi...

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 15:11
by ombia
ElliQuinn » wrote: Veliš, em odgoj djece nije rad, em nisu dovoljno pičke davale. Valjda su počele više davati da bi više i dobile.
Da umjesto doma pocele su davati sefu i eto :zubo: emancipacije.
Tako je nastao papak, pardon moderan Svicarac.

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 15:39
by Pješčana
nodens » wrote:
Ne da ne znam, nego znam da to nije točno. :zubo:

Jesam li to tebe nedavno primijetio da to gore tvrdiš...? :misli: Moguće, na onom topiku o MadnessInMethod... ali nisam tamo htio nešto gnjaviti usred čestitki na porođaju, bilo bi neukusno. :cerek:

Enivej, hajde ti meni lijepo objasni kako su to fetusi 'ženski' do nekog trenutka? :cerek: Bilo bi lijepo čuti, naime, tu logiku. Zašto bi se fetus koji ima XY par kromosoma u svakoj stanici tijela, nazivao 'ženskim' - prije nego što ima ikakva spolna obilježja?
može. čim dođem doma, potražit ću linkovlje. nisam to baš izmislila, mislim da sam čitala i gledala nekakav dokumentarac. prvo su svi fetusi jednaki,a zatim testosteron izmijeni mozak onome koji prima taj testosteron, i postaje muški. po tome, svi su prije toga bili ženski, jer nemamo neki treći spol u ljudi.

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 15:42
by JPK
ElliQuinn » wrote: Veliš, em odgoj djece nije rad, em nisu dovoljno pičke davale. Valjda su počele više davati da bi više i dobile.
Nisam ja to rekao, samo objašnjavam kako to vide Emericzy i Švicarci. :zubo:

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 15:43
by Morticia
Pfuf.
Poprilično sam sigurna da to nigdje, ali baš nigdje nisam pročitala za vrijeme trudnoće, a dosta temeljito sam čitala o djetetovom razvoju iz tjedna u tjedan. :misli:

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 16:04
by nodens
Pješčana » wrote: može. čim dođem doma, potražit ću linkovlje. nisam to baš izmislila, mislim da sam čitala i gledala nekakav dokumentarac. prvo su svi fetusi jednaki,a zatim testosteron izmijeni mozak onome koji prima taj testosteron, i postaje muški. po tome, svi su prije toga bili ženski, jer nemamo neki treći spol u ljudi.
To su ti samo terminološke izmišljotine određenih krugova, znaš-već-kojih. :cerek:

Da, nemamo 'treći' spol (doduše, imamo svakakve poremećaje vezane uz spol... individue za koje je teško reći 'kojeg' su spola). No, o spolu se može govoriti genotipski, i fenotipski. Genotipski je ono, 23. par kromosoma, je li XY ili XX. A fenotipski, o spolu sudimo na temelju primarnih spolnih obilježja. Za žene, to su vagina, maternica i jajnici, za muškarce penis i testisi. (Druga je stvar navodni psihološki 'spolni identitet' - kako se netko 'osjeća'. To meni zvuči poprilično društveno uvjetovano.)

Budući da ni zigota, ni morula, a bogami ni blastocist - nemaju ni vaginu ni penis ni jajnike ni testise - jednostavno nemamo razloga uopće pridavati njima 'fenotipsku' oznaku spola. Ergo, fenotipski su oni 'bez spola'.

A genotipski su uredno ili 'ženski' ili 'muški' - ovisno o onom paru spolnih kromosoma. U 99% slučajeva, ti kromosomi će upravo i razdvojiti te fetuse u 'ženski' odn. 'muški' fenotip; jedino u slučaju kojekakvih nezgodnih poremećaja, događaju se svakakvi fenomeni poput npr. da čovjek s XX kromosomima bude muško, ili s XY žensko.

Rekoh, nikakvog suvislog razloga nema da embrije prije seksualne diferencijacije nazivamo 'ženskim'. Tj. ima samo politikantskog, zajebantskog, izazivačkog i/ili šovinističkog razloga. :zubo:

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 16:10
by ombia
[quote="[url=https://trkeljanje.com/viewtopic.php?p=96799#p96799]Aurora »
On T.
Osobno nemam ništa protiv gospođa ili gospođice, ali ta praksa potječe iz seksističkog društva i žene se osječaju ugroženo ako ih se oslovi s gospođo, jer to znaći da osoba misli da je stara/zauzeta, te se osoba osječa neugodno.
Osobno ne bih mjenjala ništa, ali ako stvarno nemam što raditi...[/quote]

Zivim u drustvu gdje se sve zene zove gospodjo, u sluzbenim prilikama. Uopce me to ne smeta. :ne zna:

Nondense ovime:
Da, nemamo 'treći' spol (doduše, imamo svakakve poremećaje vezane uz spol... individue za koje je teško reći 'kojeg' su spola)
brkas kruske i jabuke tocnije brkas sex i gender. Sex kao biolosku kategoriju i gender kao kulturoloski odredjenu, za sve ljude posve sigurno mozemo odrediti sex :zubo: (osim ako ih nismo ulovili taman na pola kod operacije promjene spola) ali ne uvijek i gender. Ovo o fetusu ste raspravljali na razini sex-a, spola kao bioloskog obiljezja. Dakle brkas.

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 16:21
by nodens
ombia » wrote: brkas kruske i jabuke tocnije brkas sex i gender. Sex kao biolosku kategoriju i gender kao kulturoloski odredjenu, za sve ljude posve sigurno mozemo odrediti sex :zubo: (osim ako ih nismo ulovili taman na pola kod operacije promjene spola) ali ne uvijek i gender. Ovo o fetusu ste raspravljali na razini sex-a, spola kao bioloskog obiljezja. Dakle brkas.
Ne brkam ništa. :zubo:

Svi ovi fenomeni su posve biološki, nisu 'izvedeni' iz kulturološkog. A sve su to situacije gdje je teško reći kojeg 'biološkog spola' je netko.

Postoje npr. 'žene' s XY parom spolnih kromosoma: imaju vaginu i maternicu, ali nemaju jajnike, neplodne su, i bez uzimanja vanjskih hormona nikad ne bi ušle u pubertet, ne bi dobile menstruaciju ni grudi ni zaobljene bokove itd. Kojeg 'biološkog spola' su takve osobe?

Sve ovo što sam ranije napisao je čisto biološka stvar: genotip vs. fenotip. Nisam uopće spominjao te kulturološke fenomene poput 'roda' i 'spolnog identiteta'. Ionako sam prilično sumnjičav prema toj vrsti znanosti. :zubo:

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 16:25
by JPK
ombia » wrote: brkas kruske i jabuke tocnije brkas sex i gender. Sex kao biolosku kategoriju i gender kao kulturoloski odredjenu, za sve ljude posve sigurno mozemo odrediti sex :zubo: (osim ako ih nismo ulovili taman na pola kod operacije promjene spola) ali ne uvijek i gender. Ovo o fetusu ste raspravljali na razini sex-a, spola kao bioloskog obiljezja. Dakle brkas.
Ne može se uvijek odrediti spol (sex), opet baljezgaš o temama o kojima si lišena znanja kao ovca penisa. Za daljnju edukaciju, preporučujem Wikipediju.

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 16:30
by kukuriku
JPK » wrote: Ne može se uvijek odrediti spol (sex), opet baljezgaš o temama o kojima si lišena znanja kao ovca penisa. Za daljnju edukaciju, preporučujem Wikipediju.
Ovca nije kuracless, samo je vaginaness.
Što joj omogućava da počesto bude i kuracness.

Samo čekam da počneš i o zavisti na penisu. :raspa:

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 16:39
by ombia
nodens » wrote:
Ne brkam ništa. :zubo:

Svi ovi fenomeni su posve biološki, nisu 'izvedeni' iz kulturološkog. A sve su to situacije gdje je teško reći kojeg 'biološkog spola' je netko.

Postoje npr. 'žene' s XY parom spolnih kromosoma: imaju vaginu i maternicu, ali nemaju jajnike, neplodne su, i bez uzimanja vanjskih hormona nikad ne bi ušle u pubertet, ne bi dobile menstruaciju ni grudi ni zaobljene bokove itd. Kojeg 'biološkog spola' su takve osobe?

Sve ovo što sam ranije napisao je čisto biološka stvar: genotip vs. fenotip. Nisam uopće spominjao te kulturološke fenomene poput 'roda' i 'spolnog identiteta'. Ionako sam prilično sumnjičav prema toj vrsti znanosti. :zubo:
Ti si prema svemu sumnjicav :zubo:
Nisam se dosad susrela sa trecim spolom ili medjuspolom. Ajmo sad reci koliko su takve anomalije ceste? Moja greska sto nisam na anomalije mislila.
Napisala sam gore, mozemo isto naici na muskarca koji je usred promjene spola i zbuniti se.
Ali mimo tih anomalija, da, zena koja ima vaginu i maternicu i neplodna je (bilo zbog cega) za mene nije medjuspol a bome ni musko. :facepalm:
Zasto nije?
Ne bih do unedogled ponavljala teme koje te i bez toga fasciniraju.
Ali ti zaista mislis da kod takvih slucajeva nije jasno kojeg je spola ta osoba?

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 17:22
by nodens
ombia » wrote: Ti si prema svemu sumnjicav :zubo:
Nisam, prema egzaktnim znanostima sam vrlo malo sumnjičav.

ombia » wrote:Nisam se dosad susrela sa trecim spolom ili medjuspolom. Ajmo sad reci koliko su takve anomalije ceste? Moja greska sto nisam na anomalije mislila.
Da, a ja sam baš i mislio na te anomalije. Uostalom, to sam naveo samo usput, potpunosti radi; to ne mijenja činjenicu da nema baš nikakve logike da 'sve embrije' smatraš 'ženskima' po defaultu.

ombia » wrote:Napisala sam gore, mozemo isto naici na muskarca koji je usred promjene spola i zbuniti se.
Ne možemo. Ne postoji još tehnologija za promjenu spola; ne postoje umjetni jajnici, umjetna maternica, umjetni (funkcionalni) testisi niti umjetni (funkcionalni) penis, sposoban za onako moćnu erekciju kao pravi (zdravi). :zubo:

Jedino što postoji, za sada, jest umjetna vagina, nešto što mi ni na kraj pameti nije da ikad 'isprobam'. :zubo: Možda nakon 40 godina isprobavanja one prave, a pitanje je hoće li i toga biti. :rofl:

ombia » wrote: Zasto nije?
Ne bih do unedogled ponavljala teme koje te i bez toga fasciniraju.
Ali ti zaista mislis da kod takvih slucajeva nije jasno kojeg je spola ta osoba?
Da, nije. Kako bi nazvala osobu koja ima testise i vaginu, a nema ni maternicu ni jajnike? :ne zna: Što je tebi tu 'jasno'? Tebi pojam 'žena' (u biološkom smislu) znači 'imati pičku', a 'muškarac' znači 'imati kurac'? :rofl: Pa čak i tada, što ćeš s onima koji nemaju ni jedno ni drugo?

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 17:33
by ombia
Ja nisam ni pisala o fetusima niti to tvrdila ne? A bome ni ti u citatu na koji sam se referirala, naime ovom
Da, nemamo 'treći' spol (doduše, imamo svakakve poremećaje vezane uz spol... individue za koje je teško reći 'kojeg' su spola)
Za mene je znanost znanost, ako je metoda valjana, moze se falsificirati, ako je protokolirano kako je sve napravljeno itd. ne dijelim znanost na egzaktnu i neegzaktnu, pogotovo otkad biolozi, geografi, ekonomisti i psiholozi rade na istim projektima i redovito skupa za istim stolom razgovaraju i ispisuju zajednicki izvjestaj.
Da, a ja sam baš i mislio na te anomalije. Uostalom, to sam naveo samo usput, potpunosti radi; to ne mijenja činjenicu da nema baš nikakve logike da 'sve embrije' smatraš 'ženskima' po defaultu.
O.k. ponoviti cu pa gdje sam ja to tvrdila? :misli:
Ne možemo. Ne postoji još tehnologija za promjenu spola; ne postoje umjetni jajnici, umjetna maternica, umjetni (funkcionalni) testisi niti umjetni (funkcionalni) penis, sposoban za onako moćnu erekciju kao pravi (zdravi)
Dobro eto ne znam ni ja cime bih smatrala muskarca akoji si je dao ostraniti neke vanjska muska obiljezja i napraviti grudi i slicno. Zapravo zelim reci da bih time bila nesigurna kamo spada, kamo takva osoba po tebi spada, u koji spol?
Da, nije.
Zena koja ima vaginu, maternicu itd. al je neplodna nije zena? Anomalija je?
Daj odi se osakatit necim tupim. :facepalm:
Kako bi nazvala osobu koja ima testise i vaginu, a nema ni maternicu ni jajnike? :ne zna: Što je tebi tu 'jasno'? Tebi pojam 'žena' (u biološkom smislu) znači 'imati pičku', a 'muškarac' znači 'imati kurac'? :rofl: Pa čak i tada, što ćeš s onima koji nemaju ni jedno ni drugo?
Tko to ima testise i vaginu? To je bioloska anomalija ili ne znam koji je politicki korektan izraz, meni to nije treci spol.
Sto tebi bioloski gledano znaci pojam zena, samo ona koja je plodna?
Ona kojoj su odstranili jajnike a ima sve ostalo, grudi, pa picku i maternicu nije zena?
Sorry dosta mi je ovakve rasprave.

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 18:28
by nodens
ombia » wrote:Ja nisam ni pisala o fetusima niti to tvrdila ne? A bome ni ti u citatu na koji sam se referirala, naime ovom

O.k. ponoviti cu pa gdje sam ja to tvrdila? :misli:
A gdje sam ja rekao da si TI to tvrdila? :rofl:

Ti si se nadovezala na moj odgovor Pješčanoj, gdje samo objašnjavam zašto nema smisla za sve embrije reći da su ženski. Pa ja samo pokušavam ne otići baš previše u digresije. :zubo:

ombia » wrote:Za mene je znanost znanost, ako je metoda valjana, moze se falsificirati, ako je protokolirano kako je sve napravljeno itd. ne dijelim znanost na egzaktnu i neegzaktnu, pogotovo otkad biolozi, geografi, ekonomisti i psiholozi rade na istim projektima i redovito skupa za istim stolom razgovaraju i ispisuju zajednicki izvjestaj.
Malo toga se može 'falsificirati' kad donosiš dalekosežne zaključke na temelju nekakve statistike i hipotetskih 'korelacija'. To ostavlja ogroman prostor za svakakve kreativne interpretacije 'podataka'. Kod egzaktnih znanosti je prostor za muljanje i političku korektnost, kudikamo manji.

ombia » wrote:Dobro eto ne znam ni ja cime bih smatrala muskarca akoji si je dao ostraniti neke vanjska muska obiljezja i napraviti grudi i slicno. Zapravo zelim reci da bih time bila nesigurna kamo spada, kamo takva osoba po tebi spada, u koji spol?
Tehnički gledano, u 'osakaćenog muškarca'. :zubo: Premda moram priznati da mi je teško npr. ovu lutkicu smatrati 'osakaćenim muškarcem': :zubo:

slikica 1 slikica 2

Holy cow. :eek:

ombia » wrote:Zena koja ima vaginu, maternicu itd. al je neplodna nije zena? Anomalija je?
Daj odi se osakatit necim tupim. :facepalm:
A gdje sam ja to rekao? :cerek:
Za neplodnost postoje svakakvi mogući razlozi; ne mora to uopće biti povezano s anomalijama u samoj spolnoj diferencijaciji.

ombia » wrote:Tko to ima testise i vaginu? To je bioloska anomalija ili ne znam koji je politicki korektan izraz, meni to nije treci spol.
Sto tebi bioloski gledano znaci pojam zena, samo ona koja je plodna?
Ne, nije, nisam to ni rekao ni mislio. Ni meni ove anomalije nisu 'treći spol', samo kažem da je kod takvih individua (a ima ih, samo su razmjerno rijetke) 'teško' odrediti već i biološki spol.

ombia » wrote:Ona kojoj su odstranili jajnike a ima sve ostalo, grudi, pa picku i maternicu nije zena?
Sorry dosta mi je ovakve rasprave.
Ne, takva bi bila 'osakaćena žena', nešto kao i nakon mastektomije.

Enivej, ovo je 'politička nekorektnost'. Ima ona poslovica - if you can't stand the heat, get out of the kitchen. :cerek:

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 18:42
by Pješčana
užas, uspjela sam naći(zasad) ovaj link:
http://forum.burek.com/svi-mozgovi-su-u ... .wap2.html


ispričavam se ako sam navela na pogrešan put, cijelo vrijeme sam mislila na mozak a pisala fetus
dakle, ovo kaže:
Svi mozgovi su u početku ženski

Sve do osme nedelje trudnoće, svi mozgovi su ženski. Sva začeta deca razviju ženski mozak sve dok navala testosterona bukvalno ne pobije mnoštvo ćelija u centrima za agresiju i seks. Upravo zbog toga, tvrdi u svojoj novoj knjizi "Ženski mozak" Loan Brizendin, dolazi i do razlika među polovima.
Na primer, zbog većeg centra za komunikaciju, žene u proseku koriste 20.000 reči dnevno naspram trostruko ćutljivijih muškaraca, a zbog razlika u mozgu, dečaci jednostavno ne traže društvenu bliskost jednako kao i devojčice. Ova autorka ističe da su autizam i slični poremećaji samo ekstremni oblik "muškog mozga". Svoje teze potkrepljuje i činjenicom da je autizam osam puta češći kod dečaka. Knjiga je izazvala brojne reakcije koje su autorku optuživale za seksizam, ali dr Brizendin ističe da nemaju svi muškarci muški mozak, i obrnuto.

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 19:13
by ombia
Nondens ponavljam, meni se u citiranom tekstu ucinilo da mislis na odrasle osobe a ne na fetuse.
nodens wrote:kad donosiš dalekosežne zaključke na temelju nekakve statistike i hipotetskih 'korelacija'
O statistici ne mislim nista dobro, a hipoteza bez da ju se dokazalo ili oborilo dakle i hipotetske korelacije nisu znanost.

Ovo o zeni, pa napisao si da zena koja nema jajovoda nije zena, tocnije napisao si "ne nije", a bio je odgovor na moje pitanje jel jasno kojeg je ona spola, zena sa pickom, vaginom, sisama ali bez jajovoda.
Mislim pa postovi stoje a ja ti samo ponavljam kako si ti odgovarao.
Pa sam te ja pitala sta je onda?

Sad si modificirao odgovor jel. Sad je sretnica od bespolnog bica ili treceg spola ili anomalije mutirala u osakcenu zenu. Blago joj se.

Ne znam jel bi tebi bilo lijepo da ti netko kaze da si osakacen muskarac?

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 19:14
by nodens
Pješčana » wrote:užas, uspjela sam naći(zasad) ovaj link:
http://forum.burek.com/svi-mozgovi-su-u ... .wap2.html


ispričavam se ako sam navela na pogrešan put, cijelo vrijeme sam mislila na mozak a pisala fetus
dakle, ovo kaže:
:ne zna:

Vjerojatno se može tako reći, jer i inače se u razvoju embrija govori o procesu 'virilizacije' kojeg potiče testosteron - a ukoliko iz bilo kojeg razloga testosterona manjka, pa sad bilo to zato što nema Y kromosoma jer je embrij genotipski 'ženski', ili dođe do bilo kakvog zastoja u njegovoj funkcionalnosti - fetus će se 'po defaultu' razviti u ženski fenotip. To je odavno poznata činjenica; no svejedno je glupo to izraziti na način na koji to ultrafeministice izražavaju.

Dapače, ta činjenica, da je ženski spol na neki način 'default' jer su potrebni muški hormoni da bi se pojavio muški fenotip - onda poprilično koincidira s Aristotelovim šovinizmom po kojem su žene nešto kao 'zemlja', čija funkcija je uglavnom da na njoj raste 'muško sjeme'. :zubo: :rofl:

Enivej, meni su bezvezne takva genetska prepucavanja; for the time being, očito je su oba spola jednako 'nužna' za postojanje vrste.

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 19:16
by Pješčana
nodens » wrote:
Enivej, meni su bezvezne takva genetska prepucavanja; for the time being, očito je su oba spola jednako 'nužna' za postojanje vrste.
zar se prepucavamo? :D

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 19:28
by nodens
ombia » wrote:Nondens ponavljam, meni se u citiranom tekstu ucinilo da mislis na odrasle osobe a ne na fetuse.
Nodens, a ne Nondens. :rofl:

ombia » wrote:O statistici ne mislim nista dobro, a hipoteza bez da ju se dokazalo ili oborilo dakle i hipotetske korelacije nisu znanost.
Te 'korelacije' se uglavnom u tim znanostima 'dokazuju' čisto statistički. Zato i jesam sumnjičav prema njima. :zubo:

ombia » wrote:Ovo o zeni, pa napisao si da zena koja nema jajovoda nije zena, tocnije napisao si "ne nije", a bio je odgovor na moje pitanje jel jasno kojeg je ona spola, zena sa pickom, vaginom, sisama ali bez jajovoda.
Mislim pa postovi stoje a ja ti samo ponavljam kako si ti odgovarao.
Pa sam te ja pitala sta je onda?
:ne zna: Pogledaj sama, što si ti pitala, a što sam ja odgovorio. Ja ti jedino kažem da nekad nije jednostavno reći 'kojeg je biološkog spola', a nisam se ograničio točno na taj slučaj o kojem tupiš.

Enivej, Caster Semenya recimo, ima pičku, ali nema maternicu ni jajnike, nego ima testise i 3 puta više testosterona nego prosječna žena. :ne zna: Zašto sad tebe proganja ta tvrdnja da je nekad 'teško reći' kojeg si spola? Ima i još težih slučaveva od Caster. :ne zna:

ombia » wrote:Sad si modificirao odgovor jel. Sad je sretnica od bespolnog bica ili treceg spola ili anomalije mutirala u osakcenu zenu. Blago joj se.
Nisam ja ništa 'modificirao', nego od početka tvrdim da nekad nije jednostavno reći kojeg si 'biološkog spola'. Jer postoje svakakve anomalije.

ombia » wrote:Ne znam jel bi tebi bilo lijepo da ti netko kaze da si osakacen muskarac?
Nije mi lijepo kad mi netko kaže ružnu istinu. :ne zna: Zašto pitaš? I dalje preferiram ružnu istinu u odnosu na lijepu ljigavu laž. :zubo:

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 19:29
by nodens
Pješčana » wrote: zar se prepucavamo? :D
Nisam mislio nužno na nas dvoje, nego ono, muški šovinisti vs. radikalne feministice. :rofl:

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 19:42
by ombia
nodens » wrote:[quote="[url=https://trkeljanje.com/viewtopic.php?p=97050#p97050]
Nodens, a ne Nondens. :rofl:

Te 'korelacije' se uglavnom u tim znanostima 'dokazuju' čisto statistički. Zato i jesam sumnjičav prema njima. :zubo:

:ne zna: Pogledaj sama, što si ti pitala, a što sam ja odgovorio. Ja ti jedino kažem da nekad nije jednostavno reći 'kojeg je biološkog spola', a nisam se ograničio točno na taj slučaj o kojem tupiš.

o:
Pa kad ti pisem ime, onda stalno uskace "nonsens" pa zato. :zubo:

U kojim to znanostima se neke hipotetske korelacije dokazuju cisto statisticki?
Pada mi na pamet sociologija, ali cak ni ona osim u svom kvantitativnom dijelu - koji nije jedini niti vecinski - tako ne radi.


Kak ti uspjeva na svaki dio citata staviti ime citiranog, to rucno napravis ili ima neki trik?

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 20:33
by nodens
ombia » wrote: U kojim to znanostima se neke hipotetske korelacije dokazuju cisto statisticki?
Pada mi na pamet sociologija, ali cak ni ona osim u svom kvantitativnom dijelu - koji nije jedini niti vecinski - tako ne radi.
Nego kako? Koji sve 'dokazi' stoje na raspolaganju sociologiji i psihologiji?

ombia » wrote:Kak ti uspjeva na svaki dio citata staviti ime citiranog, to rucno napravis ili ima neki trik?
Nema, nego dobri stari ctrl+c, ctrl+v. Kopiraš jednom cijelu liniju u clipboard i dalje samo ctrl+v. :ne zna:

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 20:40
by JPK
nodens » wrote:
Nego kako? Koji sve 'dokazi' stoje na raspolaganju sociologiji i psihologiji?
To se radi tako da prvo statistički nađu korelaciju (što ni ne mogu drukčije, pošto je korelacija statistički koncept), a onda se pojavi neka njuška koja izmisli "uzrok", tj. pretpostavi kauzalnu vezu. Ako je ta njuška dovoljno velika njuška u njihovim krugovima, ili ako je objašnjenje posebno cool i hip - voilà, imamo teoriju!

Re: Politička korektnost

Posted: 17 Jan 2012, 20:43
by ombia
nodens » wrote:
Nego kako? Koji sve 'dokazi' stoje na raspolaganju sociologiji i psihologiji?




Nema, nego dobri stari ctrl+c, ctrl+v. Kopiraš jednom cijelu liniju u clipboard i dalje samo ctrl+v. :ne zna:
Nije tema pa da ne sirim, ali statistika ne, nije jedina metoda kojom se neke znanosti sluze.
Za drugi dio, hvala. :)