Page 1 of 1

Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 10:39
by Pješčana
Još je treći mjesec, a evo već grije. ja sam jako bijela. i pjegava.
treba mi jako malo da pocrvenim, i obično dobijem i one crvene fleke i po licu i po dekolteu i ramenima.
ako vam se čini da je prerano, probajte se voziti sat vremena u autu da vam sunce piči u lice, ili po ruci..počelo je vrijeme za zaštitu kože.
e sad, ja obično kupujem neke ne preskupe kreme, ne mislim da cijena garantira kvalitetu, kao uostalom ni u jednom drugom području, ali bih molila savjet ili preporuku za kreme za sunčanje koje vi koristite, i koliko se štitie njima. men je ostalo nešto krema od prošle godine, to sam preko zime držala u frižideru (čitala sam da se tako očuva) i to će mi biti sad za prvih par tjedana. Ali kasnije, u travnju, uzela bih novo. Zanima me imaju li rok trajanja- kako znam da se ne prodaju one od prošlog ljeta? Koje vi koristite i što mislite o kremama za sunčanje?

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 10:39
by Bios
Naravno da imaju rok trajanja.
A sad pričekaj Melody za neki konstruktivniji savjet. :D

Inače koristim Niveine kreme za sunčanje s najvećim faktorom. Pomirila sam se s tim da nikad neću imati preplanuli ten.

Re: Kreme za lice

Posted: 26 Mar 2012, 10:45
by baja
Pješčana » wrote: Koje vi koristite i što mislite o kremama za sunčanje?
prošvercam se koristiti onim što kupim za đete :o
zadnjih godina to je lavera sprej, to su oni od kojih se bijeliš ko sir :D
ali to stavljam samo za plažu
za ove gradske rute nastojim da je koža dobro nahranjena, ne nužno zaštitinim faktorima
u aromateci imaju fino nevenovo ulje, ima neki zaštitni faktor ali sam zaboravila koliki
s tim se mažem kad je koža već malo potamnila, a to se kod mene brzo dogodi

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 12:08
by blue
Sundance Med iz DM-a, SPF 50 (mislim) :o
Toliko je gusta i teško razmaziva, da mislim da je stvar u fizičkoj barijeri na koži :zubo:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 12:20
by Beau
Prošle sam godine otkrila Sundance za 20 kuna. Predobra mi je. S beta karotenom, žućkasto-smećkaste je boje.
Uopće nije masna, super se razmazuje i odmah upije. A i fino miriši. Uzela sam mali faktor, mislim 6 ili 8, i nisam izgorila. :cerek:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 12:28
by Pješčana
eh pa to ja imam, iz DM, Sundance 30.
znači i vama je ok?

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 14:02
by Morticia
Za lice imam Avene 20 i Eucerin 50.

Za tijelo kako kad što dohvatim i što mi se u tom trenutku svidi.
Mislim da sam prošle godine imala Sundance 20 (ili tako nešto) i imam onu "marmeladu" od L'erbolaria. :misli:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 15:10
by *jezebel*
imam lavera mlijeko za djecu, iz sensitiv linije. buduci da sam sklona dermatitisu i svrbezu, ove cu godine biti pametnija i najvjerojatnije uzeti mlijeko iz neutral linije (ta je bez mirisa). ova je solidna, ali je na prirodnoj bazi, odnosno ima te mineralne filtre koji se malo teze ispiru. s ovim sto mi je ostalo cu mazati manje osjetljive dijelove tijela (nadlaktice, potkoljenice...), bas se i ne volim igrati s necim sto je otvoreno prosle godine.

imam i hawaiian tropic losione. njih sam dosta dugo koristila, ali kako sam prosle godine dugo patila od dermatitisa, mazala sam samo manje osjetljive dijelove tijela, i to samo na plazi. ima taj neki filtar, zaboravila sam koji, koji ostavlja mrlje na odjeci, a dosta je cest u kremama za suncanje. prijasnjih sam godina probala dosta toga od hawaiian tropica, bili su mi ok dok mi je koza bila ne bas toliko osjetljiva. onaj losion koji je bas za lice i bas za osjetljivu kozu - mi za lice nije dobar. ako se dobro sjecam, bio mi je dobar kad sam boravila u hladu, ali na suncu je nekaj u njemu proradilo i pekli su me lice i oci.

ono sto mi se svidja je svr, imam nekoliko tubica njihovih testera (linija special enfants). visok zastitni faktor, ali relativno je fluidan. tekstura me malcice podsjeca na neki tekuci puder (iako ja nikada nisam koristila pudere pa ne znam), ali je laksi od lavere. no pretpostavljam da je svr malo skuplja kozmetika, a i bas ih i ne vidjam po ljekarnama, uopce ne znam tko ih drzi, tako da ne vjerujem da cu kupiti nesto njihovo.

vidjela sam u slovenskom dm-u da imaju alverde baby, to bih mozda mogla probati. iako me najvise privlaci lavera neutral. od ostalih baby iz drogerija bih pristala probati mozda jos samo buebchen. od malo skupljih mustelu. je li itko probao nesto od toga?

kreme za suncanje ne koristim puno, nisam od onih koji cijele godine moraju imati neki faktor. mazem se prije svega ljeti, pogotovo kad dulje boravim u prirodi. ali necu se trackati ako u sest popodne pet minuta hodam do lokalnog konzuma.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 15:14
by Morticia
Jez, tako ni ja, čak uopće ne stavljam kremu osim za plažu ili baš za neki izlet.
Jedino sam na lice stavljala češće, ali opet samo po ljeti, u onom periodu kad sam imala problema.

Nisam probala ništa od ovih bejbi, maloj sam prošle godine kupila Avene 50 i prezadovoljna sam. :top:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 15:19
by *jezebel*
malo samo oftopik, ali meni je sad zapravo od kreme puno vaznije da si nadjem dobru siltericu: da mi je lijepa, da mi ne stoji k'o nekom maloumniku, da ne kosta vise od 150 kn (ajd' mooozda 200), da je kvalitetna, da moze u vesmasinu, da mi nije velika i da se na njoj ne vidi ogroman nike swoosh i sl. :mama:

prosle sam godine bacala oko na one stvarcice sto imaju vizir koji se moze skinuti, to mi se cini zgodno, da ne izgori vrat.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 15:25
by Beau
I ja se mažem isključivo na plaži. I to se moram tjerat.
A inače, jedva čekam da me sunce malo opali po licu, da dobijem bojice. U licu zapravo nikad i ne izgorim.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 17:08
by ombia
Za zastitu nikad nije prerano u godini. Volim svoju mlijecnu vjecno mladu put. :raspa:

Lako crnim, ne izgorim, jedino se zarumenim, ali nije to moj djir.
da mislim da je stvar u fizičkoj barijeri na koži
I je. :)

Imam Avene kremicu u boji za lice, faktor 50. Da, koristim ju cijelo ljeto za po gradu, dapace pocinjem uskoro, danas je ful upeklo. Ne zelim dobiti boju. Za tijelo Avene u spreju faktor 30 cini mi se.
Al od tijela mazem samo dekolte i ruke ljeti po gradu. Na plazi sam nekih tjedan do deset dana tad mazem sve. Ak uopce odem na plaza odmor.
Za proljece mi je dosta i puder sa faktorom 25 recimo.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 17:16
by Pješčana
ja ne nosim šiltericu, ali nosim šešire :) sa širokim obodom.
čak i na posao. imam i jedan u stilu filmske zvijezde, crveni s velikim valovitim obodom, ali mislim da bih pretjerala da s tim na glavi idem u pol 8 na posao :zubo:
ali na primjer, u autu ne mogu nositi šešir ( ni šiltericu) a oni koji voze znaju kako lijeva ruka i vrat i dio lica može i pocrveniti i dobiti opekline. ja preko ljeta uvijek imam jedno mlijeko u autu, da ne stradam.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 18:24
by ombia
E da, ne podnosim nista na glavi, ni ljeti ni zimi. A steta, lijepo mi je vidjeti na drugima a k tome imam neke sesirice ljetne platnene.
Jedino kacigu stavim kad idemo na cijeli dan i ak cemo po brdima.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 18:38
by Melody
Ja isto dobivam fleke od sunca, pucaju mi kapilare i gorim. Također nisam fan preplanulosti (zapravo, mrzim ju, ali ne smijem vam reći od Tupelo :o), ali pretpjela bih to nekako da nije ovih nuspojava.

Stoga, ljeti koristim sunblock (spf 50+, obavezno sa UVA zaštitom) obično Vichyjev nemasni fluid, a već na proljeće Avene Cleanance spf. 30 :o

Ne sunčam se, na moru sam uglavnom u hladu, s velikim šeširom :D Kad idem plivati namažem se losionom. Vichy mi je u tom rangu najbolji, ali prilično je skup, pa kombiniram Baleu i Niveu za tijelo (Sundance je super, samo nisam sigurna koliki im je indeks UVA zaštite).

Ne volim ljeti po gradu nositi kape, samo se još više oznojim. Jedino ako idem na izlet ili nešto slično :D

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 21:17
by kuki
blue » wrote:Sundance Med iz DM-a, SPF 50 (mislim) :o
Toliko je gusta i teško razmaziva, da mislim da je stvar u fizičkoj barijeri na koži :zubo:
Mineralni filteri. :D

Sundance koristim zadnjih godina otkad ih je netko preporučio na forumu. Ja sam bljedolika i gorim brutalno, a s njim ne gorim, tako da bih rekla da je ok. :D

I imaju UVA i UVB zaštitu. To, doduše, nije neka sreća ako čovjek planira pocrnit.

Prošle godine si je tata sam namazao leđa prije nego je zaspao na suncu, došao je doma iste boje koju je imao kad je otišao na plažu i s velikom crvenom flekom tamogdje se nije namazao.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 21:52
by ombia
Zasto bi itko zelio pocrniti? :ne zna:
Ima toliko drugih nacina da se prebrzo ostari. :zubo:
Pusenje recimo.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 21:55
by kuki
Ljetna robica bolje izgleda ako nije na čovječjoj ribici. I ljetni mejkap. :D

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 21:59
by Pješčana
kuki, mineralni filteri su dobri?
baš mi je drago da vas više to koristi, ja sam mislila da sam jedina, oko mene svi Vichy i Niveu..

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 21:59
by Beau
Ajme, ja obožavam pocrnit. :D
Faktor maksimalno 10.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 22:09
by ombia
kuki » wrote:Ljetna robica bolje izgleda ako nije na čovječjoj ribici. I ljetni mejkap. :D
Ja nemam ljetni ili zimski mejkap. A ljeti nosim boje koje mi stoje, ne koje su ljetne.
Niti bih osobu svijetle puti zvala covjecom ribicom...
Image
Julianne Moore te valjda podsjeca na ribicu a meni je predivna zena.
Pjescana i ja koristim mineralnu zastitu godinama.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 22:16
by kuki
Pješčana » wrote:kuki, mineralni filteri su dobri?
baš mi je drago da vas više to koristi, ja sam mislila da sam jedina, oko mene svi Vichy i Niveu..
Koliko se sjećam - ne raspadaju se na suncu ko kemijski filteri a kad se kemijski raspadaju, to nije baš neka sreća. Zato su bebi kreme s mineralnim filterima. To im je plus.

Minus im je da se bijeliš ko snjegović u potpuno neprikladno doba godine, i komedogeni su.

E sad, ovo je moj mozak sebi pojednostavio i možebit iskrivio da zapamtim, tako da ne garantiram za točnost. :o

Meni su te Sundance kreme super (ja gorim, tako da bih osjetila da ne djeluju, a čak ne idem na neke brutalne zaštitne faktore jer mi ne treba da mogu osamsto sati biti na suncu nego ostajem pri nekim srednjima), i jedine mi imaju realnu cijenu za bočicu kreme za sunčanje. Osamdeset kuna za dva deci za kremu kojom ću mazat tijelo na suncu mi je potpuno bolesno. Ovu nanesem lijepo obilato i temeljito i znam da ću, kad je potrošim, lako za 20-30 kuna kupiti drugu. S onom od 80 kuna bih vjerojatno bila malo škrta pri nanošenju. Okej, ja nikad ne potrošim bocu kreme jer sam malo na suncu, u nekom trenutku tata ili brat potroše svoje i lape moju. :D

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 22:20
by kuki
ombia » wrote:
Ja nemam ljetni ili zimski mejkap. A ljeti nosim boje koje mi stoje, ne koje su ljetne.
Ja ljeti volim svijetle boje. Bijelu. Svijetložutu. Svijetlorozu.
I volim ljeti zlatne tonove na licu. To isto bolje izgleda kad dobijem neku mrvicu boje. Više od mrvice ionako nikad ne dobijem. :D
Julianne Moore te valjda podsjeca na ribicu a meni je predivna zena.
Sigurno bi i za mene rekla da sam ti predivna da me vidiš, a imam nijansu čovječje ribice, tako da nema potrebe da mi keljiš Julijanu. :raspa:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 22:37
by ombia
Kemijski versus mineralni filteri nije u raspadanju (sto bi to tocno bilo?), jednostavno ih vise razloga neces na djecu keljiti kemijske filtere (sifra njihova jetra i apsorpcija kemikalija).
Danas ima dosta proizvoda koji nisu bjelkasti ni komedoni, nazalost takvi a da su mineralni nisu uvijek jako jeftini, iako spominjana Avene ne kosta ni 20 eura a traje uzasno dugo samo za lice.
I da, najgore je stediti na kolicini ili ucestalosti upotrebe takvih proizvoda, onda bolje kupiti jeftiniju marku i koristiti kako spada.
Da kemijske moras nanjeti 20-30 minuta prije izlaska na sunce da bi djelovali, mineralni djeluje odmah pri nanosenju.
K tome puno ljudi je alergicno na kemijske filtere, krenu ih peci oci itd.



kuki nisam ti nakeljila Julijanu.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 26 Mar 2012, 23:43
by kuki
Ja ne znam te slavne ljude. :D

Ne bi li riješio silnu gnjavažu s opeklinama od sunca, jedan je kemičar 1930-ih godina izumio prvu kremu za sunčanje. Bila je to izvrsna ideja i svi su ga zbog toga jako voljeli i živjeli sretno do kraja života. Ili? Dva problema:

1. ....

2. Baš kada ste pomislili kako napokon vodite potpuno zdrav život i pazite na sebe i svoje tijelo, znanstvenici su otkrili kako UV zračenje može promijeniti kemijsku strukturu sastojaka kreme za sunčanje (pri tome se najviše misli na spojeve: oktilmetoksicinamat, benzofenon-3 i oktokrilen). Pogodili ste. Na kraju opet nastaju slobodni radikali koji mogu uzrokovati pojavu smrtonosnog raka kože.


http://znano.st/znanost-matematika-fizi ... iraju/290/

Ja se u to razumijem ko Mara u krivi kurac, tako da ne znam ni koliko ima smisla ovo što piše u ovom tekstu. :o

Za prozirne fizičke blokatore UV zračenja piše da mogu i ne moraju djelovati. :D

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 27 Mar 2012, 00:22
by blaze
ombia » wrote:
Image
ako je ovo julianne moore, ja sam zlatna ribica

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 27 Mar 2012, 00:47
by kuki
Pa rekla je da nije. :D

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 27 Mar 2012, 08:52
by ombia
blaze » wrote: ako je ovo julianne moore, ja sam zlatna ribica
Ja cu polako poceti vjerovati da imas legasteniju. Jer se u zadnje vrijeme stalno osvrces na stvari koje ljudi nisu napisali. Daj jebote citaj. (da ovo je Keti)

Kuki nema prozirnih. Nego su upotrijebili tu nesretnu "nanotehnologiju" :zubo: i napravili malo drugaciju teksturu. Tko ima svijetlu put i uzme te za lice kao kreme u boji nista mu se nece kuziti. Na tamniju put hoce.
Ono linkano ima smisla, al to nije raspadanje tih faktora vec njihovo djelovanje.
Kemijski su i na zlom glasu zbog hormonalnih djelovanja (utjeca na estrogen) pa nikako na djecu.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 27 Mar 2012, 11:12
by blue
Mineralni filtri :misli: Može objašnjenje za laika?
Nisam znala za to, kupila sam kremu jer je imala visok faktor i bila za osjetljivu kožu :ne zna:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 27 Mar 2012, 12:07
by ombia
blue » wrote:Mineralni filtri :misli: Može objašnjenje za laika?
Nisam znala za to, kupila sam kremu jer je imala visok faktor i bila za osjetljivu kožu :ne zna:
Objasnjenje za laika je na youtube videu koji sam stavila.
Za osjetljivu kozu bi zapravo i trebala biti mineralna zastita. Jer kemijska kod dosta ljudi izaziva problem. Samo ga ne povezu bas sa tim proizvodom.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 27 Mar 2012, 13:54
by Melody
kuki » wrote:
Ja se u to razumijem ko Mara u krivi kurac, tako da ne znam ni koliko ima smisla ovo što piše u ovom tekstu. :o

Za prozirne fizičke blokatore UV zračenja piše da mogu i ne moraju djelovati. :D
Ne brini, ni znanstvenici se još nisu dogovorili :o
Mineralni pružaju mehaničku zaštitu i "sjede" na koži, kemijski se upijaju u kožu. Oba štite od sunca, mineralni bi navodno više pasali osjetljivoj koži. Oba se moraju svaka dva sata aplicirati na kožu da bi imala efekta.
Meni je svejedno - i mineralni i kemijski mi ok funkcioniraju i štite me, nisam primijetila razliku. Jedino što za lice fakat ne mogu mineralne, jer baš strašno maste facu pa se sjajim. Za razliku od onog što obećavaju, meni mineralni pigmenti čepe pore i stvaraju bubuljice kojima inače nisam uopće sklona. Jedino Avene Cleanance narančasti koji sam spominjala od mineralnih mene najmanje masti. Zato za lice uglavnom koristim Vichy (ofaj: http://www.vichyconsult.ie/communs/visu ... FSPF50.jpg, a i cijela Capital Soleil linija je meni preodlična). Na mojoj se koži ponaša kao da sam stavila običnu kremu, a ne se namazala špekom :D

Druga stvar sa kremama s mineralnim filterima je što treba sto godina na ih na sebi razmažem, a opet budem bjelkasta. No, ne smeta mi to previše kad je tijelo u pitanju.

Pohvalila bih od mineralnih i jako povoljno Becutan mlijeko za tijelo spf 30 i kremu za lice spf 50, baš lijepo štite, fino mirišu, ali muka ih je razmazati, pogotovo ovu kremu. I velim opet, UVB zaštita im je dobra, za UVA nisam sigurna.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 27 Mar 2012, 14:33
by ombia
:ne zna: znam dobiti bubuljicu, jednom mjesecno jednu...ubijem ju odma al od tog avene proizvoda nisam dobila ni jednu, a stavljam ga kad sezona krene svaki dan i imam citav dan na licu.
Mislim da i pise na njemu da nije komedon, al to nisam sigurna.
Nisam masnija popodne vise nego bi i bez toga, potapkam se onim pudrastim papiricem i to je to.
Druga stvar sa kremama s kemijskim filterima je što treba sto godina na ih na sebi razmažem, a opet budem bjelkasta. No, ne smeta mi to previše kad je tijelo u pitanju.
Mislis na minealne?

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 27 Mar 2012, 14:50
by Melody
ombia » wrote:

Mislis na minealne?
Da, mislim na mineralne, pardon. Lapsus :o
Kažem, ni ja nisam dobila od ovog Avene narančastog (cleanance), ali od bijelog jesam.
Valjda je to individualno.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 28 Mar 2012, 20:08
by Éowyn
Nije baš tema, ali da li netko od vas pije beta karoten? Ja znam da ga svake godine počnem piti prekasno (5. mjesec), ali zapravo ne znam koje je pravo vrijeme.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 28 Mar 2012, 20:13
by Pješčana
pa bitno je da počneš prije izlaganja suncu.
samo da znaš, beta karoten povećava apetit i plodnost, pa ti vidi :raspa:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 28 Mar 2012, 20:29
by Éowyn
Stvarno? Za apetiti mi je svejedno, to lako zatomim, ali ovo drugo mi baš i ne treba. Ja beta karoten pijem svake godine, ali uvijek mi kažu da sam trebala početi puno ranije.

Ne znam uopće zašto ga točno pijem. Sjećam se da sam negdje pročitala da je potrebno ljudima mog tipa pa sam počela piti.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 28 Mar 2012, 20:31
by Morticia
Pila sam to tu i tamo, ali kao i ti pocela bih prekasno, a i zaboravila bih po par dana, pa ovo pa ono i nikad nista od toga. :o

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 28 Mar 2012, 20:38
by Éowyn
Ma ja ih možda 2-3 puta tjedno uzmem. Čini mi se da sam jedne godine potamnila do nijanse blijedožute :misli: To mi je najveći doseg.
Zato se uredno sramotim svake godine i izgledam kao taliban na plaži. I sve se babe zgražaju kad me vide kako se mažem kremom za sunčanje u 8 navečer.

Ja već godinama koristim niveu i sasvim mi je ok.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 28 Mar 2012, 20:41
by Pješčana
ja sam blijeda i po licu imam pjege.
moj maksimum je negdje par nijansi iznad ovog.
nešto su me slikali prošli tjedan i gledam si ruke na slici, baš su zid bijele.
jbga
ni ne sunčam se više

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 11 Apr 2012, 20:48
by elma
I koju kremu vi bijelci koristite? :D Vidim da spominjete neku sundance, može slika? :D Doduše, iako znam da nema veze, ali ja povezujem cijenu kreme za sunčanje s kvalitetom :zubo:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 11 Apr 2012, 21:31
by kuki
Image


Da je loša, ja bih izgorila s njom, ja uvijek izgorim. S njom ni pocrnit ne mogu.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 11 Apr 2012, 21:33
by elma
A koja je razlika između npr. kreme i balzama? :misli:
I može to na facu isto ili ne baš? :D

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 11 Apr 2012, 22:30
by blue
kuki » wrote: Da je loša, ja bih izgorila s njom, ja uvijek izgorim. S njom ni pocrnit ne mogu.
Da :zubo:
Ja imam ovu:

Image
Teško se razmazuje, ali je funkcionalna. Mislila sam da je veći faktor :misli:
Znala sam kupiti i Niveu i Garnier, ali ne vidim neku razliku, a DM-ove su dosta jeftinije.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 11 Apr 2012, 22:35
by ombia
kajla » wrote:A koja je razlika između npr. kreme i balzama? :misli:
I može to na facu isto ili ne baš? :D
Pa krema je za vrijeme suncanja a balzam je za poslije. Ako se dobro ponasas "za vrijeme" balzam ti ni ne treba. Trebao bi smiriti iritiranu kozu.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 13 Apr 2012, 00:29
by kuki
kajla » wrote:A koja je razlika između npr. kreme i balzama? :misli:
I može to na facu isto ili ne baš? :D
Krema je masnija.

A štajaznam može li na tvoju, ovisi kakvu kožu imaš. :D Za lice si upiknem neku dnevnu laganu kremu sa zaštitnim faktorom obično, osim za plažu, jer je moja koža zli užas.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 13 Apr 2012, 00:45
by Pješčana
kupila sam si danas ovu bijelu tubu za lice sa ovog topika. od sundancea

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 13 Apr 2012, 01:05
by kuki
A, gle, ja nisam ni znala da imaju i za lice. :D

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 13 Apr 2012, 01:28
by elma
Fala, djevojke, kupit ću tu sundance onda :)

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 May 2012, 15:07
by ali
Ima li koja da je koristila ili testirala tonirane SPF50+ od Uriagea (Bariesun), LRP (Anthelios xl) ili Bioderme (Photoderm)?
Ili još bolje - sve 3, pa da da usporedbu.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 May 2012, 15:24
by Morticia
Jedina tonirana koju sam (doduše kratko koristila), a da ima 50SPF je Eucerin i nije loša.
To sam koristila jedno ljeto kad sam imala frku s licem i nije mi škodila, što je u to vrijeme bio teški izuzetak.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 May 2012, 15:31
by ali
Morticia » wrote:Jedina tonirana koju sam (doduše kratko koristila), a da ima 50SPF je Eucerin i nije loša.
To sam koristila jedno ljeto kad sam imala frku s licem i nije mi škodila, što je u to vrijeme bio teški izuzetak.
Ja sam Eucerin imala fluid spf 50 i bio je lagano žućkast :misli: al brijem da to nije bila tonirana.
Koliko prekriva i da li skliže ( a pitanjaaa :zubo: :rofl: )

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 May 2012, 15:32
by elma
Pješčana » wrote:kupila sam si danas ovu bijelu tubu za lice sa ovog topika. od sundancea
I kakva ti je?

Moram kupiti hitno neku kremu za lice s faktorom, a ne znam koju bih još uvijek :mama: :zubo:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 May 2012, 15:33
by Morticia
Taj koji nije toniran i je žućkast, imam ga još uvijek kući.
Za ovo drugo ti baš i nisam mjerodavna jer te tonirane kreme i pudere nisam koristila nikad u životu osim tad (što znači da sam često to ljeto bila ne fleke :o), a imam i izuzetno suhu kožu tako da se meni ne kliže baš ništa, sve mi se ljušti. :o

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 May 2012, 15:42
by Megalodona
najbolja stvar za svijetlu put mi je lp fluid faktor 50.
stavila sam jednom na izrazito jako sunce, tjeme mi je pocrvenilo ali lice niti malo :D
malo se troši, sviđa mi se to što mi ne zamasti kožu i što mogu staviti i na oči bez da me peče 3 dana i da mi se zamute leće.
http://www.laroche-posay.com.hr/proizvo ... p5093.aspx

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 May 2012, 15:43
by Morticia
Ovaj, a jel' to tonirano? :zubo:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 May 2012, 15:44
by Morticia
Trenutno imam Avenovu kremu za lice, SPF 20, ali mislim da ću ove godine uzeti Uriage, ne znam imaju li neku emulziju, kreme mi užasno idu na živce.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 May 2012, 15:45
by Megalodona
nije :D

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 May 2012, 15:47
by Morticia
:rofl:
Ali ali zanimaju tonirane kreme. :o :rofl:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 May 2012, 15:50
by Megalodona
aha, sad sam pročitala :D
i vidjela da zna da ima i tonirana varijanta, to nisam znala niti sam vidjela za kupiti :D
ali ako je kao ovaj fluid, onda bi joj trebalo bit ok :ne zna:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 May 2012, 15:50
by ali
Morticia » wrote:Taj koji nije toniran i je žućkast, imam ga još uvijek kući.
Za ovo drugo ti baš i nisam mjerodavna jer te tonirane kreme i pudere nisam koristila nikad u životu osim tad (što znači da sam često to ljeto bila ne fleke :o), a imam i izuzetno suhu kožu tako da se meni ne kliže baš ništa, sve mi se ljušti. :o
Nemam ni ja masnu, ali je jako osjetljiva, a i po ljeti mi se zna znojit ispod nekih težih ili krema koje mi ne pašu.
Baš za fluide od Eucerina i Avenea sam imala dojam da mi "skliznu" sa face :ne zna: tj. da mi mjestimično nestanu s lica i ne štite.


Megalodona, imam trenutno LRP kremu 50+ i super mi je, fluid mi nije bio drag jer su me pekle oči od njega. Čini se da imaju novu formulu pa se to možda sad promijenilo, ali namam trenutno razloga za takav eksperiment. Jedino bih još toniranu neku jer mi po ljeti lice bude užasno blijedo u odnosu na tijelo :zubo: , pa da ne moram stavljati ništa preko.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 May 2012, 15:51
by Morticia
Jel' taj fluid isto ili slično k'o emulzija?
Uzela bih si i ja to ako jest. :o
Ali 20 ili 30 SPF.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 May 2012, 15:52
by Margarita
ali » wrote: Baš za fluide od Eucerina i Avenea sam imala dojam da mi "skliznu" sa face :ne zna: tj. da mi mjestimično nestanu s lica i ne štite.
Ti bi nefluidan fluid.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 May 2012, 15:53
by Morticia
ali » wrote: Nemam ni ja masnu, ali je jako osjetljiva, a i po ljeti mi se zna znojit ispod nekih težih ili krema koje mi ne pašu.
Baš za fluide od Eucerina i Avenea sam imala dojam da mi "skliznu" sa face :ne zna: tj. da mi mjestimično nestanu s lica i ne štite.
A kažem ti, nisam neki ekspert, stvarno.
Trenutno koristim za lice (ujutro i navečer) Uriage DS emulziju i super sam zadovoljna.
To je između ostalog i protiv ljuštenja i crvenila.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 May 2012, 15:54
by Morticia
Margarita » wrote: Ti bi nefluidan fluid.
Zašto?
Jesu li fluidi isto što i emulzije?

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 May 2012, 15:58
by Margarita
Morticia » wrote:
Zašto?
Jesu li fluidi isto što i emulzije?
Zezam se, fluid je nešto što teče a ona bi da joj ne iscuri s lica.
Trebam i ja kupiti neku faktorsku kremicu za lice, ali ne želim ništa tonirano. Iako mi je najbolja zaštita šešir na glavi. Kad hodam. Ako prilegnem, može bilo što. Ovaj vikend sam zaboravila ponijeti šešir na plažu. Snašla sam se. Stavila sam gornji dio badića na glavu.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 May 2012, 15:58
by Megalodona
Morticia » wrote:Jel' taj fluid isto ili slično k'o emulzija?
Uzela bih si i ja to ako jest. :o
Ali 20 ili 30 SPF.
ne znam što je emulzija :o, pa ti mogu samo opisati ovo.
manje je gusto od kreme, tj. nije mi tako teško za lice, lakše se upije, ne ostavlja naslagu bijeloga, a štite. stvarno, stavila sam kapljicu (uzela frendici), nije se vidjelo, nisam se znojila zbog njega, a prohodala sam par sati po kamenjaru. tjeme mi je otpadalo idučih par tjedana, ljuštilo se, ali lice je ostalo bijelo, tako da stvarno radi svoj posao. onda sam zaključila da je dobro i kupila.

čitam temu i vidim koliko znate o svemu tome, sve mi neugodno, ja samo znam što me zaštiti a što ne metodom pokušaja i pogreške, kao majmuni :zubo:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 May 2012, 15:59
by ali
Margarita » wrote: Ti bi nefluidan fluid.
Ja uopće ne bi fluid, nego kremu :D

Morti, mislim da da - krema je krema, a fluid je fluid ili emulzija.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 May 2012, 16:16
by Margarita
Kao da krema nije emulzija. To pišu samo da zbune ljude.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 May 2012, 20:39
by Éowyn
ali » wrote:Ima li koja da je koristila ili testirala tonirane SPF50+ od Uriagea (Bariesun), LRP (Anthelios xl) ili Bioderme (Photoderm)?
Ili još bolje - sve 3, pa da da usporedbu.
Ja koristim ovu od Uriagea. Krema je prilično gusta i masna i kad je stavim izgledam kao da imam tekući puder. Ja imam prilično suhu kožu i odgovara mi.
Danas sam radila 8 sati, do posla imam sat vremena bicikliranja, nakon posla sam išla na aerobic pa odbiciklirala do doma. Lice mi je izgledalo potpuno isto.

Što se boje tiče, ja sam tzv. keltski tip (crvena kosa, plave oči, jako svijetla koža, pjegice) i nijansa mi super odgovara. Obično mi tonirane kreme budu pretamne.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 03 May 2012, 20:29
by ali
Margarita » wrote:Kao da krema nije emulzija. To pišu samo da zbune ljude.
I mlijeko je emulzija, evo meni ono što proizvođači kozmetike etiketiraju fluidom tj. emulzijom nekako najviše i baca na mlijeko (samo šta meni onda treba čokoladno :rofl: ).

Morticia, a šta će ti baš fluid ako imaš suhu kožu? Bolje krema :ne zna:
Éowyn wrote: Što se boje tiče, ja sam tzv. keltski tip (crvena kosa, plave oči, jako svijetla koža, pjegice) i nijansa mi super odgovara. Obično mi tonirane kreme budu pretamne.
Dobro je znati :top:

Kupila sam LRP na kraju i uzela tester od Aveneove, drugih nije bilo.
Biodermu su imali samo u tamnijoj nijansi.
Lrp je 119 kn, Bioderma 99 čini mi se.
Ne znam još kakva je boja, imam puder trenutno pa ću sutra isprobati.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 03 May 2012, 21:29
by Morticia
Zato sto imam osjetljivu i cudnu kozu.
Suha je, a smetaju joj masne kreme.
Ma skoro sve kreme, kad bolje razmislim. :gaah:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 03 May 2012, 23:07
by blue
ali » wrote:
Kupila sam LRP na kraju i uzela tester od Aveneove, drugih nije bilo.
Biodermu su imali samo u tamnijoj nijansi.
Lrp je 119 kn, Bioderma 99 čini mi se.
Ne znam još kakva je boja, imam puder trenutno pa ću sutra isprobati.
Sve ove tri - Avene, La Roche Posey i Bioderma su tonirane kreme za sunčanje? Ako da, jel imaju ok izbor tonova?

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 04 May 2012, 21:45
by Éowyn
Morticia » wrote:Zato sto imam osjetljivu i cudnu kozu.
Suha je, a smetaju joj masne kreme.
Ma skoro sve kreme, kad bolje razmislim. :gaah:
E takva je i moja, užasno suha, a od krema za suhu kožu se sva sjajim. Vichyjeva aqualia thermal mi je do sad najbolja za tu moju problematičnu kožu.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 05 May 2012, 13:37
by *jezebel*
ne znam sta da si kupim u ljekarni. :mama: ne bih bas da je vise od 150 kn. :facepalm: trebam prvenstveno za lice i dekolte.

ja bih neki fluid, ali da je emulzija voda u ulju. ako je ulje u vodi, onda se preznojim (iako takve hidratantne kreme slove kao ''lakse''). nadalje, mora bit' za netolerantnu kozu, bez parfema, benzoata, bez previse alkohola i, najvaznije, bez avobenzona i oksibenzona. ne smije biti tonirana, a ni ostavljati mrlje na odjeci. prema vichyju, aveneu, adermi i lrp-u imam averziju tako da oni otpadaju. :rofl: dakle: bioderma, uriage, eucerin, svr ili nesto peto? :gaah: i kako da uzicam toliko testera kad uvijek imam toliko srece da bas za ono sto me zanima testera nema?! :madkava:

najlakse bi mi bilo kupiti laveru, ali nisam sigurna hocu li biti raspolozena za tesko razmazivanje. prije mi nije smetalo, ali sad sam stravicno lijena.

jel' netko probao kremu za suncanje od alverdea (baby)? ona sensitive mi se cini ok, ali alverdeovi losioni za tijelo mi nikad nisu pasali, ne znam koliko cu se usreciti s teksturom.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 06 May 2012, 23:56
by kuki
Alverdeov bih kupila sapun za ruke eventualno. :ne zna:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 07 May 2012, 08:14
by Morticia
kuki » wrote:Alverdeov bih kupila sapun za ruke eventualno. :ne zna:
Zašto? :o

Kupila jučer ovo za lice...
Image


...i ovo za tijelo.
Image

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 07 May 2012, 08:14
by Morticia
Naravno, od jučer pljušti kiša tako da nijedno nisam isprobala. :gaah:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 07 May 2012, 09:31
by baja
*jezebel* » wrote: najlakse bi mi bilo kupiti laveru, ali nisam sigurna hocu li biti raspolozena za tesko razmazivanje. prije mi nije smetalo, ali sad sam stravicno lijena.
lijenguzo :D , trenutno je na akciji u bijotu

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 07 May 2012, 09:33
by Pješčana
Morticia » wrote:Naravno, od jučer pljušti kiša tako da nijedno nisam isprobala. :gaah:
:rofl:

ovaj, soovi :D
trebalo bi do srijede proći ovo vrijeme

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 07 May 2012, 12:19
by ali
blue » wrote: Sve ove tri - Avene, La Roche Posey i Bioderma su tonirane kreme za sunčanje? Ako da, jel imaju ok izbor tonova?
Jesu, ali ne očekuj previše tonova :D . Bioderma ima 2 nijanse (light i gold). Avene ima samo jednu, mislim. LRP samo jednu.
Dugujem i dojam o LRP Anthelios XL spf50+ Tinted Extreme fluid.
POtpuno tekuć, gotovo vodenast. Obojena vodica. Toniranje u smislu prekrivanja ičega zapravo ne postoji. Nijansa baca na crvenkasto ali se dosta prilagodi koži, meni možda sasvim malu mrvicu pretamno ako je koža potpuno neosunčana i svijetla, ali može proć.
Obzirom da je riječ o SPF50+ i PPD30 veoma se jednostavno razmazuje po licu, skoro da me i smeta šta ide prejednostavno i prebrzo jer ne vidim gdje sam koliko nanijela točno. Kako je skroz prozirnkast i voden, strah me da nisam stavila dovoljno pa da me neće štititi (a nažalost mi se počne trusiti ako stavim sloj na sloj).
Imala sam ga dosta dugo na licu i nije me ništa zatezalo :top: (suha i osjetljiva koža), a i oči me nisu pekle od njega.
Obzirom da ne prekriva ništa, ne može se koristiti baš kao zamjena uobičajenoj toniranoj kremi ili puderu, ali koristi od tog "tinted" ipak ima jer nema na licu nikakvih bijelih ili bijeloplavkastih tragova kao kod običnih krema sa tako visokim faktorima.
Ako nema puno nesavršenosti (da sam pesimist rekla bih: ako nema uopće) za prekriti, može se uz malo korektora imati solidan uobičajen izgled (s kojim se može među ljude :zubo: - za razliku od bijelih maski) uz prilično dobru zaštitu.
Meni će biti dobar za do grada i kratke boravke vani.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 07 May 2012, 12:26
by Morticia
Super, znači ovaj moj netonirani bi se mogao pokazati kao dobar odabir. :top:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 07 May 2012, 12:38
by ali
Morticia » wrote:Super, znači ovaj moj netonirani bi se mogao pokazati kao dobar odabir. :top:
Otkud da znam :zubo:
Ne znam za što ti točno treba, ali spf30 i nije neka zaštita. Je ako ćeš biti skroz u hladu ili malo vremena provesti vani, ali ako ne smiješ s licem na sunce onda ti to neće biti dovoljno (osim za po zimi).

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 07 May 2012, 14:46
by *jezebel*
baja » wrote: lijenguzo :D , trenutno je na akciji u bijotu
jel' znas mozda jesu li svi proizvodi na akciji? meni treba baby neutral. imala sam prosle godine sensitive kremicu u tubi, ali je parfimirana i osjetljivi dijelovi su me malo svrbjeli. bas mora biti neutral.

inace, nekidan sam testirala la roche posay anthelios xl 50+ topivu kremu (melt-in cream). http://www.laroche-posay.com.hr/proizvo ... p5094.aspx nije tonirana. tekstura relativno lagana, nije gusta, prilicno se lako razmazuje. i n-e t-r-u-s-i s-e, ma koliko namazali. ostane malo ljepljivo i masnjikavo, ali nista prestrasno, u odnosu na ciste mineralne filtre je mila majka. vjerojatno cete navuci na sebe pola kile prasine ako planinarite i slicno, ali jbg, tako bude i sa znojem... moze ostati malo bjelkasto u pregibima (i to ako ste bas nepazljivi) ali i to se brzo razmaze/otopi. nanijela sam je bez problema i na lice (plus vrat i dekolte) i na podlaktice. vrijeme i mjesto testiranja: brza voznja biciklom po suncu i jakom vjetru, nesto vise od pola sata, s pokrivalom za glavu, plus nekih sat-sat i pol u hladu. podlaktice (unutrasnja strana) su kremu podnijele dobro, no lice i dekolte su bili malo crveniji i topliji no inace nakon aktivnosti. sunce mi to inace ne napravi za tako kratko vrijeme i pod tolikim faktorom, pa pretpostavljam da je rijec o blagoj iritaciji od kreme. no nije bilo nekog pecenja oko ociju i slicno, iritacija je bas blaga i brzo je prosla. buduci da mi ovakvo testiranje ne znaci previse (zapravo mi je realno tek kad sam na plazi ili u brdu i sunce fakat przi), bit cu oprezna pa ovu kremu necu kupiti. pretpostavljam da bi bila ok za ruke i noge. imam jos po dva testera od te kreme i od svr 50+ special enfants, jos cu obje isprobati, ali mislim da cu najvjerojatnije uzeti svr, da ne razbijam predugo glavu zbog vrazje kreme. http://www.labo-svr.com/index.php?optio ... &Itemid=74 svr ima kombinaciju mineralnih i nekih organiskih filtara, dok ova lrp, koliko vidim, sadrzi i avobenzon (=butylmethoxydibenzoylmethane), a to prokleto govno mi je u vecim kolicinama nepovratno farbalo odjecu. :madkava:

i moram se samo jos raspitati za cistu mineralnu od uriagea, ako je tekstura pregusta, onda mi je svejedno pa prednost dajem povoljnijoj laveri.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 07 May 2012, 14:49
by baja
*jezebel* » wrote:
jel' znas mozda jesu li svi proizvodi na akciji? meni treba baby neutral. imala sam prosle godine sensitive kremicu u tubi, ali je parfimirana i osjetljivi dijelovi su me malo svrbjeli. bas mora biti neutral.
mislim da je ovaj moj neutral, u spreju je, provjerit ću doma
svi proizvodi iz sunčane kolekcije su na akciji, čini mi se, do kraja mjeseca
ja sam ovaj platila 130 umjesto 180

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 07 May 2012, 15:23
by Morticia
ali » wrote: Otkud da znam :zubo:
Ne znam za što ti točno treba, ali spf30 i nije neka zaštita. Je ako ćeš biti skroz u hladu ili malo vremena provesti vani, ali ako ne smiješ s licem na sunce onda ti to neće biti dovoljno (osim za po zimi).
Nitko mi još nije rekao da ne smijem licem na sunce, a po prirodi nisam baš skroz bijela, k'o sir.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 07 May 2012, 17:27
by ali
Morticia » wrote:
Nitko mi još nije rekao da ne smijem licem na sunce, a po prirodi nisam baš skroz bijela, k'o sir.
Onda super, još bolje. Ali, nemoj se sa tim sunčati ipak :mudri: (mislim ono da držiš lice baš na suncu satima.) Koža pamti. Zvuči bapski ali je istina.
Nisam ni ja bijela, daleko od toga. Volim i ljetnu preplanulost tijela, a i rado joj se podvrgavam (na "zdrav" način ofc, otkad smo osviješteni :o )
No, lice apsolutno ne smijem izlagati suncu, tj. maksimalno moram zaštititi ako ću biti vani.

A kako volim aktivnosti na otvorenom (svake vrste :D ), gledam da je zaštita što viša i dugotrajnija. Od SPF-a (koji je zapravo oznaka za UVB zaštitu) mi je važniji UVA faktor. E sad, kako je uglavnom UVA f. povezan s visinom SPF-a, onda tražim ove više od 50 (tj, 50+).
Konkretno, ovaj LRP 50+ obojeni fluid ima PPD34, "melt in" krema 50+ koja mi je za planinu i more ima PPD čak 42 :top:
Usporedbe radi, LRP fluid 30 ima PPD 19.

Ne znam zašto se javno zdravstvo jače ne angažira o edukaciji javnosti o razlikama UVA i UVB zračenja, jer ljudi ne znaju zapravo da ih sam SPF (odnosno sam broj koji označava UVB zaštitu) uopće ne štiti od fleka i bora - nego to čini UVA zaštita koja je sadržana u kremi. (i za rakove su odgovorne primarno UVA jer prodiru dublje u kožu)

S tim da po evropskim normama, proizvod koji na sebi ima oznaku UVA (kojom podrazumijeva da štiti od uva zračenja) mora sadržavati uva zaštitu u iznosu od minimalno trećinu iznosa koji se navodi kao SPF broj.

Vodite računa o UVA oznakama na vašim sredstvima za zaštitu :mudri:


Re: Kreme za sunčanje

Posted: 07 May 2012, 17:35
by Morticia
Vidis, nista od ovoga nisam znala, hvala na savjetu. :top:
Inace, nema sanse da ja ikako i ikad izdrzim nekoliko sati na suncu. :trk:
Izadjem iz mora, prosusim se toliko da se ocijedim i onda bris u birtiju ili u neki dobar hlad.
Nikad mi nisu bili jasni oni ludjaci koji ZASPU po 6 sati na suncu. :eek: :eek: :facepalm:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 07 May 2012, 19:21
by Pješčana
koliko znam, faktor iznad 30 je porez na budale.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 07 May 2012, 21:50
by *jezebel*
Pješčana » wrote:koliko znam, faktor iznad 30 je porez na budale.
:confused: koliko znam, to se govorilo za onaj famozni faktor 100. :rofl: mene faktor 50 stiti neusporedivo bolje od 30, tako da ne znam po cemu bi on to bio porez na budale. na kraju krajeva, kad se radi o dermokozmetici i djecjoj kozmetici, cesce ces naici na faktor 50(+) nego na 25-30.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 07 May 2012, 21:56
by blaze
Pješčana » wrote:koliko znam, faktor iznad 30 je porez na budale.
jest. i onaj iznad 15 je već barem prirez :zubo:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 07 May 2012, 22:00
by blaze
*jezebel* » wrote:
:confused: koliko znam, to se govorilo za onaj famozni faktor 100. :rofl: mene faktor 50 stiti neusporedivo bolje od 30, tako da ne znam po cemu bi on to bio porez na budale. na kraju krajeva, kad se radi o dermokozmetici i djecjoj kozmetici, cesce ces naici na faktor 50(+) nego na 25-30.
a i nutella je zdrav obrok za vaše najmlađe :zubo:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 07 May 2012, 22:24
by blue
Pješčana » wrote:koliko znam, faktor iznad 30 je porez na budale.
To sam i ja čula :ne zna:

Da mogu, mislim da bi bila u stanju satima se cvrljit na suncu i prebacivat se s jedne strane ručnika na drugu :cerek: Al ništ od toga :tuzni:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 07 May 2012, 22:24
by Éowyn
Meni je faktor 30 sasvim dovoljan, a imam najsvjetliji tip kože. Zapravo nikad ne ostajem na suncu dovoljno dugo da provjerim da li ti faktori zaista štite toliko koliko bi trebali.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 07 May 2012, 23:01
by ombia
Pješčana » wrote:koliko znam, faktor iznad 30 je porez na budale.
Vrlo lose znas.
Ne znam odakle ste to cule, ali od dermatologa sigurno niste.
Ono sto je los proizvod je onaj daylong koji se namaze ujutro i stiti citav dan. :facepalm:
A da ne spominjem znojenje, brisanje rucnikom, trenje odjece, potpuno je suludo biti na ljetovanju i ikakvo sredstvo ma da je od zlata nanositi djeci jednom dnevno.

Inace nije pravilo da visi faktori ostavljaju trag, ostavljaju mineralni faktori bilo kojeg stupnja, a kemijski pa cak i strasno visoki ne.
mineralnih i nekih organiskih filtara,
Koja je razlika? Mineralno jest organsko. :zubo: Ako mislis na prirodnog
porijekla.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 07 May 2012, 23:43
by kuki
blaze » wrote: jest. i onaj iznad 15 je već barem prirez :zubo:
Ja s 15 izgorim dosta brzo. :ne zna:
S 50 na kraju ljeta budem svjetlija nego na početku. :D
Morti:
Nikad mi nisu bili jasni oni ludjaci koji ZASPU po 6 sati na suncu. :eek: :eek: :facepalm:
To moj tata radi. Uć će u medicinske udžbenike kao prvi čovjek koji je počinio samoubojstvo melanomom. :(

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 00:58
by Pješčana
ombia » wrote:
Vrlo lose znas.
.
faktor 50 štiti kožu 1-2% više nego faktor 30
http://cancer.about.com/od/skincancerpr ... screen.htm

According to WebMD, SPF refers to the ability of a sunscreen to block UVB rays, which cause sunburns, but not UVA rays, which are linked to skin damage. The number doesn't indicate how long a person can be outside in the sun before suffering from a burn. To give you an idea of what the numbers mean, an SPF 15 sunscreen blocks 94 percent of UVB rays, SPF 30 blocks 97 percent, SPF 50 blocks 98 percent, and SPF 100 blocks 99 percent. No sunscreen is a 100 percent guarantee, and some doctors argue that ditching your bottle of 30 or 50 for a higher SPF could lead to a false sense of security about staying in the sun longer without reapplying.
http://www.fitsugar.com/Do-You-Really-N ... en-3150355

According to Spencer, an SPF 15 product blocks about 94% of UVB rays, an SPF 30 product blocks 97% of UVB rays, and an SPF 45 product blocks about 98% of rays.
“After that, it just gets silly,” he says.

http://www.webmd.com/healthy-beauty/fea ... hey-better


zanimljiv članak NY Timesa koliko se kreme treba nanositi, i zašto je broj faktora marketinški trik
http://www.nytimes.com/2009/05/14/fashi ... wanted=all

inače, zaista ne pričam napamet. svijetla sam i pjegava i prije par tjedana bila sam na kontroli kod dermatologa. preporuka je zaštita od sunca i kreme, ali nikakvi faktori koje sad forsiraju kozmetičke kuće.

ako je razlika između spf 30 i spf 50 u 1%, a razlika u cijeni sigurno nije 1% cijene, oprostite, ali meni je to još uvijek pnb

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 01:13
by Margarita
Na lice 50 ako sam na skijanju ili na moru cijeli dan bazam po suncu. Na plaži 6 toliko koliko mi treba da se na plaži malo zgrijem poslije ronjenja.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 01:25
by ombia
Ali cemu markentinski trik? Pa ne kosta veci faktor toliko vise novaca?
Razlike u cijeni gotovo i nema, barem kod mene. :ne zna:
Gledam sad online apoteku u kojoj kupujem i faktor 20 i 50 imaju razliku cijene 1 euro ( 14 i 15 eura) gledala sam za Avene, Eucerin, La Roche.

Mislim da iznad faktora 50 nema smisla, a ne kao sto je banana boot izbacila faktor 85 :zubo:
Problem visokih SPF-a je da se ljudi opuste i postanu neoprezni sa suncem:

"That’s a problem if an SPF north of 50 lulls consumers into a false sense of security. Put SPF 100 on your kids at dawn, and you might think, “Great, they are covered all day,” said Sonya Lunder, a senior analyst at the Environmental Working Group, a nonprofit in Washington that reviewed nearly 1,100 sunscreens in 2008. With the less-impressive-sounding SPF 30, “you might think, let’s put on a sun hat, or let’s get a T-shirt on."

Ta debata oko previsokih ili bedasto visokih faktora (tkz. ultra high) se vodila oko mnogo vecih brojki.
Moja dermatologica je zena u godinama koja ima predivno lice, cijeli zivot se maze visokim zastitnim faktorom, a ja prva primjetim na plazi razliku izmedju 25 do 30 ili 50.
Na EU razini se ni ne smiju prodavati oznake vece od 50.

Linkove kad se naspavam. Uglavnom meni je za plazu i sredinu ljeta 30 premalo za lice. I tek premalo za dijelove koji sunca ne vide ostatak godine.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 09:00
by Morticia
kuki » wrote:
Vodit će se tijesna utrka između njega i moje mame. :o :(

Stavila sam jutros ovu LRP na lice.
Malo mi je presuha.
Ali dobro, sama sam si kriva, na suhu kožu sam kupila kremu koja ima "doble mat effect". :o :facepalm:

Nema veze, potrošit ću je pa ću kupiti drugu.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 10:37
by ali
Morticia » wrote:


Stavila sam jutros ovu LRP na lice.
Malo mi je presuha.
Ali dobro, sama sam si kriva, na suhu kožu sam kupila kremu koja ima "doble mat effect". :o :facepalm:
:zubo:
Ma bit će ti već dobra za nešto. Boravak (u bircu) na plaži, neke veoma sparne dane itd. A možeš i prvo staviti hidratantnu kremu ispod, pa preko taj fluid kao dodatnu zaštitu. Ja stavim malo seruma oko i ispod očiju i potegnem "crtu" od nosa do brade.
Nijedna od tih sunčanih krema/fluida ne hidratizira, to je još jedan problem u cijeloj toj trakavici o kremama za lice.
Problem je što nema hidratantne kreme s faktorom iznad 20, a biti bez hidratacije svakodnevno par mjeseci iz dana u dan je smrt i za manje zahtjevne kože, a kamoli suhu.

edit: a na one Pješčanine tvrdnje i linkove reći ću samo:
prestanite lagati ovaj napaćeni narod!

Citati su izvađeni iz konteksta.
Za pravilno informiranje s razumijevanjem pročitati cijeli članak s linka (s tim da je link br.3 btw. star tri godine i riječ je o američkim propisima. U 3 godine se po tom pitanju označavanja faktora sa npr.80 ili 100 itd štošta promijenilo (i) u SAD-u, kod nas su na snazi evropske norme, pa je još i znanost napredovala u međuvremenu itd.... jel..).

I vodite računa o UVA oznakama na vašim kremama :mudri:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 10:40
by Morticia
Da, to sam i planirala, staviti prvo svoju uobičajenu, a preko ovaj kreč. :o

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 11:08
by ali
Evo nešto jednostavno i korisno za pročitati.
http://www.inpharma.hr/news/12/18/Pravi ... -suncanje/

http://www.ordinacija.hr/budi-lijepa/nj ... -suncanje/

(na hrvatskom :D )



I još sa stranica Zavoda za javno zdravstvo Andrija Štampar, al na engleskom :zubo:
http://www.stampar.hr/SunSafetyAnd

Sunscreens are best if they are broad spectrum and have a SPF 30+.

prijevod: najbolja zaštita od sunca su sredstva širokog spektra sa SPF-om većim od 30

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 11:44
by ombia
Hidratantne verzije za lice su meni BB kreme. Imam ju sad na licu, predivno navlazi kozu, vrlo visok zastitni faktor, lagana tonirana. Problem bi mogla biti onima sklonima pristicima.

Nova EU regulativa kaze:
What future labelling will sunscreens have? They will be labelled as below:
SPF 14.9 or below low protection
SPF 15 - 30 medium protection
SPF above 30 high protection
SPF above 50 very high protection

“The EU has also instituted banned labeling claims such as “total protection”, “100% protection”, “sunblock” and “all day prevention” on any marketing info associated with the sunscreen.”

Aleluja.
Nema all day long zastite, ali ima glupih mama koje se ne informiraju u mazu djecu jednom dnevno na ljetovanju.
Najnovije regulative su donesene na EU razini pocetkom godine a poceti ce se primjenjivati od sljedece.

http://www.aad.org/spot-skin-cancer/und ... kin-cancer
Generously apply a broad-spectrum, water-resistant sunscreen with a Sun Protection Factor (SPF) of 30 or more to all exposed skin. “Broad-spectrum” provides protection from both ultraviolet A (UVA) and ultraviolet B (UVB) rays. Reapply approximately every two hours, even on cloudy days, and after swimming or sweating.
Jos jedna medicinska stranica

http://www.skincarephysicians.com/skinc ... ntion.html
Generously apply sunscreen to all exposed skin every day. The sunscreen should have a Sun Protection Factor (SPF) of at least 30 and be broad-spectrum (provides protection from ultraviolet A (UVA) and ultraviolet B (UVB) rays).

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 13:51
by Éowyn
Pa što ne bi faktor trebao produživati vašu prirodnu zaštitu? Npr. moja prirodna zaštita traje 5 min i ako stavim faktor 30 mogu biti 150 min na suncu, a da ne izgorim, a ako stavim 50 onda je to vrijeme 250 min?

Ja sam uvijek mislila da je riječ o dužoj, a ne jačoj zaštiti kod visokih faktora :misli:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 13:53
by Pješčana
pa da, veći broj faktora omogućuje produžen boravak na suncu.
samo, ja tvrdim da ne produžuje toliko koliko se misli, ombia i mirza pružaju druge informacije.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 14:03
by Éowyn
Pa nije li logično da osoba koja ima toliko osjetljivu kožu ionako neće ostati 3-4 sata u komadu na suncu? :misli:
Meni je osim visokog faktora zaštita i to što doslovno bježim od sunca. Izložena sam samo kad bicikliram, ali to nije duže od sat, sat i pol. Na plažu idem rano ujutro ili predvečer. Tako da je meni zapravo svejedno :ne zna:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 14:13
by ali
Pješčana » wrote:pa da, veći broj faktora omogućuje produžen boravak na suncu.
samo, ja tvrdim da ne produžuje toliko koliko se misli, ombia i mirza pružaju druge informacije.
Meni je problematično to što tvoja izjava "faktor veći od 30 je porez na budale" nije samo tzv. obična još jedna od notornih gluposti koje pišu na internetu, nego može biti veoma opasna ako će je čitati ljudi koji će bez zadrške povjerovati da točno znaš što govoriš.
Opasna je za nečije zdravlje, kužiš.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 14:19
by Pješčana
kužim.
ali ima jedan dobar plakat na tu temu.
Image

i ne mislim na tebe, nego na nekog tko će možda naletit na ovo.

tko god me bude čitao, nadam se da će pročitati i linkovlje koje sam dodala.
nitko mi se ne mora opravdati kako troši novac, čak i kad kupuje kreme za sunčanje.
ali zaista smatram da 75 SPF nije toliko bolji od 30, jer će produžiti vrijeme zaštite (i to malo), a koliko sam sinoć guglala kad sam došla na ovu temu, i po onome što čujem oko sebe, ljudi često briju kao da su apsolutno sigurni od Sunca ako se namažu kremom tako visokog zaštitnog faktora.

možda glupa usporedba, ali kao da netko pije kontracepcijske i misli da je 100% zaštićen od svega što sex može donijeti


s druge strane, barem ovdje nemamo svi jednako mišljenje, i tko god nas bude čitao, naći će pro i kontra argumente

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 14:30
by *jezebel*
pjescana, vidim da si guglala. ali jesi li se ti ikada namazala s faktorom 50(+)? btw, spominjes 75 u prethodnom postu, mislim da tog faktora u europi ni nema. :misli:

ja sam najcesce koristila 25-30, ali sam s tim itekako znala izgorjeti jer volim dugo biti vani (blijeda sam, ali ne vampirski blijeda, nemam pjegice, imam tamnu kosu i oci), a s 50+ sam imala puno vecu zastitu. onaj moj ima par nezgodnih madeza, par puta sam ga namazala s 50+ (konkretno, hawaiian tropic pink bits), ali onako nabrzinu, uglavnom na tim dijelovima kod madeza. ostao je totalno saren, na namazanim dijelovima nije dobio ni b od boje. sarenilo s faktorom 30 na svojoj i njegovoj kozi jos nisam vidjela.

mislim, moglo bi se rec' da je sva postojeca kozmetika (ili barem 99% kozmetike) porez na budale. ono, da se manje peremo, imali bismo solidne naslage na kozi. :zubo:

ja se ljeti ne mazem bas uvijek (predvecer volim pustit', sunce bude slabije, a i zasto ne bih dobila malo vitamina d). ali ako znam da cu imati dane kad sam vani prakticki cijeli dan, pa dat cu onda deset kuna vise za bolju zastitu. isto tako, ja veliku vecinu krema iz dm-a ne mogu koristiti. i znam da moram iskesirati za nesto sto ce odgovarati mojoj kozi. a takvi proizvodi, ako iskljucim prirodnu kozmetiku, uglavnom imaju faktor 50(+). a jbg, onda cu kupit'. a kupit ce i oni s alergijom na sunce. i oni koji imaju malu djecu. i tako...
Éowyn » wrote:Pa nije li logično da osoba koja ima toliko osjetljivu kožu ionako neće ostati 3-4 sata u komadu na suncu? :misli:
Meni je osim visokog faktora zaštita i to što doslovno bježim od sunca. Izložena sam samo kad bicikliram, ali to nije duže od sat, sat i pol. Na plažu idem rano ujutro ili predvečer. Tako da je meni zapravo svejedno :ne zna:
erm, ne? ima ljudi koji vole hodati po brdima, prehodati/prebiciklirati cijeli otok, boraviti na barci, traziti rajski lijepe divlje plaze, uzivati u vodenim sportovima ili jednostavno - brckati se satima. i rano jutro provesti u krevetu.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 14:43
by Pješčana
*jezebel* » wrote:pjescana, vidim da si guglala. ali jesi li se ti ikada namazala s faktorom 50(+)

ima ljudi koji vole hodati po brdima, prehodati/prebiciklirati cijeli otok, boraviti na barci, traziti rajski lijepe divlje plaze, uzivati u vodenim sportovima ili jednostavno - brckati se satima. i rano jutro provesti u krevetu.
jesam. bila sam na kupanju i frendica je imala neki , mislim Vichy, sa SPF 50.
nikakvu razliku nisam osjetila/ primijetila naspram moje kreme koja ima SPF 30.

isto tako, ja nisam s tom njenom kremom čamila na suncu satima, jer to ni inače ne radim. jer lako pocrvenim, izgorim, dobijem plikove od sunca.
i zato nosim šešir i sunčane i majice s kratkim rukavima a ne bretele, i nisam na suncu satima.

jez, ja tebi vjerujem. vjerujem ti da je teško naći zadovoljavajuću kremu jer i inače uvijek pišeš kako imaš osjetljivu kožu. vjerujem da će roditelj kupiti za klince tako nešto, jer su mu djeca bitnija.
s druge strane, kad si već spomenula, da, ja smatram da ogroman dio cijele kozmetičke industrije nije tako supermoćan i potreban koži, kako se predstavlja.
smatram da na valu straha od bora zarađuju novce, koje često nemaju čim opravdati.
smatram da su ljudi spremni dati puno novaca za sliku boljeg sebe.
i sama znaš koliko često se danas u kozmetici koristi izraz "prirodan i ekološki" mada ne postoji neka svima jasna definicija, i mada nisu svi ti proizvodi odmah bolji ili zdraviji

da se vratim na temu, smatram da je uputnije smanjiti izlaganje suncu. ja sam svijetla i ne mogu si priuštiti bivanje cijeli dan na suncu po ljeti. ne kažem da svi tako moraju, ali znam koliko ljudi jednostavno ne hoda posred ceste usred podneva.
godinama koristim SPF 30, i dosta mi je. ova moja koja koristi SPF 50 izgleda nakon sunčanja kao i ja. da, svjesna sam da su moja i njena koža možda različitije ispod kože.
ali zaista ne vidim smisao u nabijanju broja zaštitnog faktora. podsjeća me na kolu lajt.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 15:20
by ombia
Éowyn » wrote:Pa nije li logično da osoba koja ima toliko osjetljivu kožu ionako neće ostati 3-4 sata u komadu na suncu? :misli:
Meni je osim visokog faktora zaštita i to što doslovno bježim od sunca. Izložena sam samo kad bicikliram, ali to nije duže od sat, sat i pol. Na plažu idem rano ujutro ili predvečer. Tako da je meni zapravo svejedno :ne zna:
Nije bas logicno. :zubo: Jer vecina ljudi misli da se trebaju namazati samo kad legnu na plazu. Tih tri sata ti prodje u roku keks, a da na plazu mozda nisi ni legla. Otisla si dopodne po spizu, pa na plac, pa do poste, prostrala ves vani i ode vrijeme.

Od sunca ne bjezim, volim ga :cerek:, namazem se i mirna sam. Mogu bas u podne piti kavu na balkonu sat vremena i uzivati toplinu te se oporavljati od trauma ove preduge zime.
aista smatram da 75 SPF nije toliko bolji od 30,
To nitko nije ni tvrdio draga. Niti taj faktor mozes kupiti u europi. :ne zna:
Ovo s vitaminom D sto pise Jeze, ima par dobrih clanaka na tu temu. Organizam dobiva vitamin D svejedno. U manjoj kolicini, ali nismo bas nesto rahiticni ovih dana. :zubo:

E da, rano ujutro na odmoru - spavam. :S Ostatak godine se dizem na zapovjed.
Ako odemo ljeti na izlet biciklom, da cjeli dan smo na suncu. Sklonimo se u hlad, ali to ne mijenja situaciju toliko.
m da svi tako moraju, ali znam koliko ljudi jednostavno ne hoda posred ceste usred podneva.
Ak rade dvokratno i idu na posao? Po dijete u vrtic?
ali zaista ne vidim smisao u nabijanju broja zaštitnog faktora. podsjeća me na kolu lajt.
Osim sto je Cola nezdravo sranje, a zastitna od sunca zdrava.

Onaj dio generalno o kozmetici, slazem se. :)

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 15:37
by Éowyn
Pa ja pričam o ljudima koji su jako osjetljivi na sunce, ne o ljudima općenito.
Dakle mislila sam isključivo na albino, crvenokose i osobe s kožnim bolestima kojima sunce jako šteti. I malu djecu. Pretpostavljam da je i za njih opasno biti na suncu :ne zna:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 15:46
by Beau
Nikad nisam koristila veći faktor od 15 :o
A izgorila bih samo onda kad se ne bih ničim namazala.

Pa da stavljam te faktore 30 i 50, vratila bih se s ljetovanja bijela ko sir. Ma kako da ne :raspa:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 16:03
by ombia
BoDerek » wrote:Nikad nisam koristila veći faktor od 15 :o
A izgorila bih samo onda kad se ne bih ničim namazala.

Pa da stavljam te faktore 30 i 50, vratila bih se s ljetovanja bijela ko sir. Ma kako da ne :raspa:
Mora se vidit da se islo na ljetovanje da. :o

Eowyn ali i takvi moraju izaci iz kuce i u druga doba a ne samo ujutro i navecer. :zubo:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 16:10
by Beau
ombia » wrote:
Mora se vidit da se islo na ljetovanje da. :o
:rofl: :rofl: Si vidla, a?
Pfff nemaš ti pojma koja sam ja elita :hekla:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 16:10
by Éowyn
ombia » wrote:
Mora se vidit da se islo na ljetovanje da. :o

Eowyn ali i takvi moraju izaci iz kuce i u druga doba a ne samo ujutro i navecer. :zubo:
:zubo: Znam, izlazim ja iz kuće u svako doba dana, ali napomenula sam da ne ostajem nikad duže 2-3 sata u komadu na direktnom suncu, osim ako je nešto baš jako hitno. Ako baš ne mogu izbjeći, zamotam se kao taliban :usama:
Ako idem planinariti, biram puteve kroz šumu i tako. Nije da sam ja vampir i ne podnosim sunce, ali paranoična sam. Od malena su mi svi doktori govorili da sam u najrizičnijoj kategoriji za rak kože, a moja teta (koja je je također crvenokosa) je imala rak kože.
Koliko god da volim biciklirati i plivati i planinariti, mogu se suzdržati.

Meni je bijela put baš lijepa :D

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 16:39
by ombia
Éowyn » wrote:
Meni je bijela put baš lijepa :D
I meni. :)

Ono sto mi je ogavno su solariji. I miris osmudjene kokosi koji se ima iza njih. I to sto je to NAJBRZI put za ostariti.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 16:49
by blaze
kuki » wrote: Ja s 15 izgorim dosta brzo. :ne zna:
S 50 na kraju ljeta budem svjetlija nego na početku. :D
(
ja na plažu idem oko 18h i ne izgorim nikako. ne vidim zašto bi se ljudi svjetlije i osjetljivije puti uopće izlagali suncu na kojem im treba zaštita 50. u 18 h je dovoljna 10-ka

inače, postoje i šilterice, bluzice dugih rukava i hlad

a ovo je istina što kaže pješčana, o postotku razlike u zaštiti između 30 i 50. zato i nema 32, 34, 36 itd. naprosto, nema smisla

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 16:50
by blue
Éowyn » wrote: Meni je bijela put baš lijepa :D
Možda na televiziji kad gledam kostimirane drame o britanskom plemstvu - inače ne :zubo:


Koje je razlika između bivanja 5 minuta na suncu u podne i bivanja u solariju? Fakat nemam pojma :ne zna:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 17:10
by ombia
blue » wrote: Možda na televiziji kad gledam kostimirane drame o britanskom plemstvu - inače ne :zubo:


Koje je razlika između bivanja 5 minuta na suncu u podne i bivanja u solariju? Fakat nemam pojma :ne zna:
Ogromna.

Zasad:
Indoor tanning may actually be more dangerous than the sun

Traditional tanning beds and sun lamps typically give off about three times the UVA rays that are emitted by the sun. New, high-pressure sunlamps emit doses of both UVA and UVB rays that can be as much as 15 times that of the sun. A U.K. study found that human skin cells exposed to tanning beds in a laboratory sustained severe DNA damage of the type that is associated with skin cancer development . Tanning beds are also proven to cause sunburns, and just one sunburn doubles your risk of developing skin cancer.
Tanning salons claim that tanning is necessary to obtain sufficient quantities of vitamin D. In fact, it takes far less UV light to obtain the necessary amount of vitamin D than it does to get a suntan.

BOTTOM LINE: Beware of tanning beds! Pretty much every scientifically accepted study shows the strong association of tanning beds with skin cancer.
Dobar clanak

http://www.acneproductsdirect.com/artic ... alons.html

isjecak iz njega.
Why are tanning salon tans more hazardous than natural suntans? | Both natural sunlight and tanning salons are hazardous. Tanning beds have a higher concentration of UVA rays than sunlight. Although UVA rays are less likely to cause burns, people who have ever tanned indoors are 55% more likely to develop malignant melanoma, which is a potentially deadly skin cancer. .

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 17:23
by ombia

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 19:02
by Éowyn
blue » wrote: Možda na televiziji kad gledam kostimirane drame o britanskom plemstvu - inače ne :zubo:


Koje je razlika između bivanja 5 minuta na suncu u podne i bivanja u solariju? Fakat nemam pojma :ne zna:
:cerek: :cerek: :cerek: Meni je puno ljudi sasvim ozbiljno reklo da izgledam kao britanska plemkinja.

U solarij niti mrtva ne bih ušla :nono:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 19:07
by blaze
Éowyn » wrote:
:cerek: :cerek: :cerek: Meni je puno ljudi sasvim ozbiljno reklo da izgledam kao britanska plemkinja.
Image

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 19:31
by ombia
Ovo je okrutno. :zubo:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 19:36
by Éowyn
:rofl: :rofl: :rofl:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 22:19
by elma
koja je razlika između "obične" sundance kreme (sa žutim čepom) i one MED?
I zašto je ova lijeva u kutijici skuplja od te obične, a ima je dvaput manje i manji je faktor? (http://www.pinkmelon.de/wp-content/uplo ... rtikel.jpg) Ima još neka MED u tubici pa mi nije jasna ni razlika između tih MED-ova i zašto je jedan u tubi, a jedan u kutiji. :zubo:
Tu sundance stavljate i na facu?

Btw probao netko nivein fluid?
I općenito, ti fluidi nisu svi "u boji", jel, nego ima i bezbojnih?

hvala :D :)

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 08 May 2012, 22:31
by blaze
koliko vidim, na ovoj med (medicinki :zubo: ) piše da je protiv alergije na sunce i onih prištića koji izbiju od spoja sunca, masti u kremi i alergiji sklone kože. po tome zaključujem da su 'med' kreme gelaste. ne čini cijenu samo spf

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 04:11
by Splenda
jakih recenzija. :giggle:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 09:35
by Morticia
kajla » wrote:koja je razlika između "obične" sundance kreme (sa žutim čepom) i one MED?
I zašto je ova lijeva u kutijici skuplja od te obične, a ima je dvaput manje i manji je faktor? (http://www.pinkmelon.de/wp-content/uplo ... rtikel.jpg) Ima još neka MED u tubici pa mi nije jasna ni razlika između tih MED-ova i zašto je jedan u tubi, a jedan u kutiji. :zubo:
Tu sundance stavljate i na facu?

Btw probao netko nivein fluid?
I općenito, ti fluidi nisu svi "u boji", jel, nego ima i bezbojnih?

hvala :D :)
Ne znam koja je razlika u teoriji, znam da u praksi ukoliko bih namazala njušku ovom Sundance kremeom u roku pola sata bih bila kompletno crvena i na prišteve ili tako neki kurac, a kad se namažem određenom medicinskom kremom koja je prilagođena mojoj koži nemam tih problema.
Za tijelo mi nije toliko bitno i neću platiti duplo veći iznos za medicinsku kremu, ali za lice hoću.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 09:35
by blue
blaze » wrote:koliko vidim, na ovoj med (medicinki :zubo: ) piše da je protiv alergije na sunce i onih prištića koji izbiju od spoja sunca, masti u kremi i alergiji sklone kože. po tome zaključujem da su 'med' kreme gelaste. ne čini cijenu samo spf
Kamo sreće da su gelaste, ova Sundance je kao gušći kreč :zubo: al djeluje :top:

ombia što se tiče bijele puti nisam toliko mislila na fotošopirane žene u časopisima, dašta da su lijepe :top: nego na činjenicu da je bijela put zajebanija - umor se više vidi, svaka nepravilnost se više vidi, vene se bolje vide, bore su izraženije, pjegice su slatke na maloj djeci, za odrasle osobe tu je puder, ali ni on nije svemoguć :D U pravilu je svijetla koža tanja i osjetljivija ne samo na sunce, nego npr. na nastanak modrica. Koliko znam svjetloputi su skloniji dobivanju pigmentacijskih mrlja i tako :hekla:


ali, za one kreme koje si spominjela za lice - jel se truse? Znam da Avene da, taj sam imala :o

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 10:52
by Beau
ombia » wrote:Kazes bijelopute nisu zgodne? Kako kome. :)
Mnogi blijedoputi ljudi su mi lijepi.
No, u pravilu, svi ljudi koje znam, izgledaju mi ljepše i odmornije kad malo pocrne.

Pocrniti ne značu nužno izgledati ovako

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 10:59
by baja
BoDerek » wrote:
Pocrniti ne značu nužno izgledati ovako
uf, ovo je dobro prepečeno :D

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 11:03
by Morticia
BoDerek » wrote: Mnogi blijedoputi ljudi su mi lijepi.
No, u pravilu, svi ljudi koje znam, izgledaju mi ljepše i odmornije kad malo pocrne.

Pocrniti ne značu nužno izgledati ovako
Ja se jako slažem s tobom, ali bogme nema šanse da bih riskirala smrt u teškim mukama zbog malo "tena" koji se ispere s tri dobra trljanja spužvom.

Pritom mislim i na solarij i na sve ludake koji se prže na suncu u podne.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 11:10
by Beau
Ma kužim, ne volim ni ja previše, gadno mi je to. Samo da se zarumenim malo :o

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 11:11
by Morticia
Iskreno, meni moja koža najljepše (za moje pojmove) izgleda kad pocrni koliko god joj njezina pigmentacija dozvoli.
Međutim, već dugi, dugi niz godina si to nisam dozvolila.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 11:17
by ali
Morticia » wrote:Iskreno, meni moja koža najljepše (za moje pojmove) izgleda kad pocrni koliko god joj njezina pigmentacija dozvoli.
Međutim, već dugi, dugi niz godina si to nisam dozvolila.
Tako nekako je i kod mene priča, samo što mi je nažalost ipak došlo na naplatu negdašnje prekomjerno izlaganje suncu - u vidu hiperpigmentiranih fleka po licu. Sad ga moram najstrože izbjegavati ako ne želim izgledati kao mali cigo koji je jeo naizmjence crnu i bijelu čokoladu :zubo:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 11:18
by Morticia
:rofl: :rofl:
Srećom, meni se to nije dogodilo, ali valjda zato što nikad nisam imala živaca cvrljiti se na plaži. :zubo:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 11:29
by ali
Morticia » wrote::rofl: :rofl:
Srećom, meni se to nije dogodilo, ali valjda zato što nikad nisam imala živaca cvrljiti se na plaži. :zubo:
Apsurd je u tome što sam na plaži i ranije bila donekle zaštićena tj. uglavnom nije od namjernog sunčanja. Točno znam šta me sjebalo zapravo, a radi se o nekim drugim aktivnostima vani za vrijeme kojih nisi ni svjestan da si (pre)jako izložen sunčevim zrakama (glupo sad zvuči, da :bonk: , ali jednostavno nisam išla za tim dok nisu došli problemi. A i unazad nekoliko godina je zbilja bilo manje kampanja/informacija o štetnosti, onda brijanja da mi je dosta faktor 10 i sl. :rolleyes:).

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 11:32
by Morticia
Ma nemoj, a nisi ranije znala prijavit da imaš barku, a?! :o

Kad ćemo na kavu? :trep: :rofl:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 11:33
by baja
ali » wrote: Tako nekako je i kod mene priča, samo što mi je nažalost ipak došlo na naplatu negdašnje prekomjerno izlaganje suncu - u vidu hiperpigmentiranih fleka po licu.
a madeži?
ja sam izgorila u trudnoći i nakon toga po trbuhu dobila sijaset sitnih madeža

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 11:37
by ali
baja » wrote: a madeži?
ja sam izgorila u trudnoći i nakon toga po trbuhu dobila sijaset sitnih madeža
Imam madeža negdje 700% više nego prije 10 godina :o

Morti, da barku :durica: Brod!

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 11:43
by baja
ali » wrote: Imam madeža negdje 700% više nego prije 10 godina :o
možda je malo bizarno al' usrećila si me ovim postom; nisam sama :tuzni: :D

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 13:27
by ombia
blue » wrote:
ombia što se tiče bijele puti nisam toliko mislila na fotošopirane žene u časopisima, dašta da su lijepe :top: nego na činjenicu da je bijela put zajebanija - umor se više vidi, svaka nepravilnost se više vidi, vene se bolje vide, bore su izraženije, pjegice su slatke na maloj djeci, za odrasle osobe tu je puder, ali ni on nije svemoguć :D U pravilu je svijetla koža tanja i osjetljivija ne samo na sunce, nego npr. na nastanak modrica. Koliko znam svjetloputi su skloniji dobivanju pigmentacijskih mrlja i tako :hekla:
Ima po gradu dosta bijeloputih nefotosopiranih. :zubo: Ja prva. :raspa:
Istina vise se vide neke stvari. Vene nemam, bore nemam (to imaju oni koji idu u solarij i prze se na suncu) :E ak to ukombiniraju sa pusenjem, najebale su big time.
E sad meni su pjegice na odrasloj osobi. :cerek: Nazalost ih nemam.
Inace me nesto ne lupaju u facu pa ovo za modrice nisam testirala.
Ne vidjam nesto puno svijetloputih a flekavih (pigmentacijske) jer oni ZNAJU da se moraju dobro stititi.
Tak da da, osuncani (osim jako jako umjereno) izgledaju kratkorocno svjezije, odmornije i vitkije a dugorocno potroseno i prerano ostarjelo. Koza pamti. :E Volim i ja mrvicu boje, ali mrvicu.

Vidim kod zena koje svake godine idu redovito u solarij da imaju bore a nemaju ni trideset jos!

Ovo mi je lijepo

http://i2.listal.com/image/6062/600full ... theron.jpg

http://www.wallpaperweb.org/wallpaper/b ... 1_0009.jpg

http://imgusr.celebscentral.net/images/ ... 723839.jpg

Ovo ti sve pise osoba koja je na pocetku dvadesetih bila dan i noc na plazi. :facepalm:

A za medicinske linije. U pravilu nemaju parfema, boja, niceg agresivnog, znaci imaju manje sastojaka (manje sastojaka - manja mogucnost lose reakcije), a kostaju vise. Jebiga nije jeftino biti fina guzica. :zubo:
Medicinske su cesto te s fizikalnim faktorom (nekad krecaste, ne nuzno). Jer kemijski filteri izazivaju puno cesce alergijsku reakciju.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 14:44
by Éowyn
blue » wrote: Kamo sreće da su gelaste, ova Sundance je kao gušći kreč :zubo: al djeluje :top:

ombia što se tiče bijele puti nisam toliko mislila na fotošopirane žene u časopisima, dašta da su lijepe :top: nego na činjenicu da je bijela put zajebanija - umor se više vidi, svaka nepravilnost se više vidi, vene se bolje vide, bore su izraženije, pjegice su slatke na maloj djeci, za odrasle osobe tu je puder, ali ni on nije svemoguć :D U pravilu je svijetla koža tanja i osjetljivija ne samo na sunce, nego npr. na nastanak modrica. Koliko znam svjetloputi su skloniji dobivanju pigmentacijskih mrlja i tako :hekla:
Pjegice su baš slatke :durica: Ja se prilčno dobro mogu zažbukati. Pjegice mi se ionako ne vide previše, kad stavim puder ih do kraja prekrijem.

Evo moja nefotošopirana slika sa žbukom. Uopće se ne vidi da imam pjegice.
http://img6.imageshack.us/img6/7177/eowynt.jpg

Meni se uvijek činilo da su boje jače i izraženije na tamnoputim ljudima :ne zna:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 14:47
by Morticia
Ajme kose... :cerek: :cerek:

Krasan ten. :top:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 14:49
by Éowyn
Morticia » wrote:Ajme kose... :cerek: :cerek:

Krasan ten. :top:
Mene ta moja kosa toliko živcira :( Da li se jako kuži da je prvih 10 cm malo drugačije boje?

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 14:55
by Morticia
:facepalm:

Ne. :o

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 15:30
by elma
Kamo sreće da su gelaste, ova Sundance je kao gušći kreč :zubo: al djeluje :top:
A jel ostavlja bijeli trag? :misli:
Evo ovo je zadnje pitanje pa prestajem gnjaviti :D

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 16:41
by blue
ombia » wrote: Ovo ti sve pise osoba koja je na pocetku dvadesetih bila dan i noc na plazi. :facepalm:
Kako si mogla bit dan i noć na plaži ako si svjetloputa, u dvadesetima ili ikad :ne zna: Znam da je sunce jače u zadnjih x godina, ali ni prije nije bilo bezopasno.
Éowyn wrote:
Da li se jako kuži da je prvih 10 cm malo drugačije boje?
Sad kad si rekla... :rofl: inače ne.
Lijepa boja kose, predivan ten :)

kajla wrote:
A jel ostavlja bijeli trag? :misli:
Evo ovo je zadnje pitanje pa prestajem gnjaviti :D
A ostavlja, i na odjeći i na pregibima, članci prstiju, laktovi, koljena... Ali nisam nikad imala kremu koja mi se čini da baš štiti, a da je je fina, razmaziva, neljepljiva, gelasta, da se ne trusi :ne zna:
Koristila sam Garnier i Niveu, one su razmazivije i brže upiju, ali mi se čini da ne štite toliko - skroz subjektivan dojam :ne zna:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 17:20
by ombia
Svjetloputa sam otkad se mazem vrlo visokim faktorom. :zubo: I otkad sam odselila u krajeve sa strasno malo sunca cak i ljeti. Kao da mi se koza odvikla od sunca. :ne zna:
I otkad ne zelim nesto posebno pocrniti.

A na plazi sam bila prije i u podne (kao i svi drugi i plaza je bila puna!) Tko se tad pobozno mazao?
Da i izgorjela sam prve dane. :facepalm:
Mislim da najosjetljiviju kozu imaju svjetlokosi bijeloputi. :ne zna:
Zapravo uz neki normalan zastitzni faktor dobivala sam lijepu boju do kraja ljetovanja, samo sad znam da i tatva boja znaci prerano starenje. :zubo:

@E. divno! :cerek:
Divna koza, divan osmjeh!
Samo ti se pjegice ne vide. :crying:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 17:47
by Pješčana
Eowyn :cerek:

kosa :S koža :S osmijeh :cerek:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 18:59
by Éowyn
ombia » wrote:
@E. divno! :cerek:
Divna koza, divan osmjeh!
Samo ti se pjegice ne vide. :crying:
Ma ne vide se skoro niti inače. Jako su svijetle i sitne i vide se samo kad se netko baš zagleda.

Jednom prilikom mi je neki deda koji je prolazio pored mene rekao da imam osmijeh kao Tereza Kesovija :misli: Ne znam da li je to bio kompliment :ne zna:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 19:27
by ombia
Mislim da te vrijedjao. :o http://dalje.com/slike/slike_3/r1/g2008 ... 4212_8.jpg

Jer nista ne slici osim mozda mrvicu gornja usna i "srce" na njoj.

Imas mnogo ljepsi osmjeh. :)

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 19:30
by Éowyn
ombia » wrote:Mislim da te vrijedjao. :o Nista ne slici osim mozda mrvicu gornja usna i "srce" na njoj.

http://dalje.com/slike/slike_3/r1/g2008 ... 4212_8.jpg

Imas mnogo ljepsi osmjeh. :)

:rofl: :rofl: :rofl: Umrijet ću od smijeha. To mi je druga najdraža usporedba sa slavnom osobom :zubo: Prva je da izgledam kao Axl Rose :ne zna:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 09 May 2012, 21:27
by ombia
Bolje Axl nego Tereza. :ne zna:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 10 May 2012, 11:28
by blue
Éowyn jel to imaš neki ruž ili sjajilo? Ako da, koji? :)
Ako ne - e jebemu, kako lijepa prirodna boja usana :D :gaah:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 10 May 2012, 21:28
by Éowyn
Imam crveni ruž. Usne su mi prirodno bljedunjave :(

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 10 May 2012, 21:49
by Eks
Éowyn » wrote:
Mene ta moja kosa toliko živcira :( Da li se jako kuži da je prvih 10 cm malo drugačije boje?
:eek:

Prekrasna ti je i boja i kosa i sve. Obožavam vidjeti na ljudima crvenu kad je lijepa. :o

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 10 May 2012, 22:01
by Éowyn
ex anais » wrote:
:eek:

Prekrasna ti je i boja i kosa i sve. Obožavam vidjeti na ljudima crvenu kad je lijepa. :o
Ma na slici se ne kuži, ali stvarno mi je već nekih 10 cm svjetlije. Ne znam kako ću se naviknuti nemati tako intenzivnu boju kose. Ponekad mi dođe da odustanem od te svoje prirodne boje i kaniram i taj vrh glave da mi se boja ujednači.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 11 May 2012, 09:59
by blue
Éowyn » wrote:Imam crveni ruž. Usne su mi prirodno bljedunjave :(
Koji? Koja marka i nijansa? :)


Nešto mi se čini da bi i meni dobro stajao :o Image

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 14 May 2012, 10:14
by blue
Jel probao netko od Roc-a toniranu kremu za lice sa zaštitnim faktorom? Recenzije bi mi dobro došle :zubo:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 14 May 2012, 15:59
by ombia
A zasto ignorirate BB kreme? :ne zna:
Dobra zastita, dobra pokrivenost...nisu skupe. :zubo:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 14 May 2012, 16:48
by blue
ombia » wrote:A zasto ignorirate BB kreme? :ne zna:
Dobra zastita, dobra pokrivenost...nisu skupe. :zubo:
Imaju li te kreme visok zaštitni faktor i mogu li se kupiti u Hrvatskoj? :ne zna:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 14 May 2012, 20:16
by ombia
Imaju vrlo visoki faktor, a u Hrvatsku dodju inernet narudzbe,
imas tamo temu pa mozes pitati cure gdje nabavljaju

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 18 May 2012, 21:50
by *jezebel*
konacno sam rijesila mazalice za suncanje.

za lice i dekolte sam uzela mlijeko svr special enfants spf 50+ o kojem sam pisala. nist' se ne bijeli, zgodno je i za po gradu. cijena 130 kn, ali su imali 20% popusta i jos sam iskoristila 10% popusta na ukupnu kupovinu. http://www.labo-svr.com/index.php?optio ... &Itemid=74

za tijelo alverde sensitiv mlijeko (mineralno, bez parfema), spf 30. ok mi je na kozi, malo se bijelim, ali ima i gorih mineralnih krema. bit ce sasvim dobro za ruke i noge. inace je i kod nas i u sloveniji 10-ak eura, ali kupila sam na akciji za 6-7 eur. tekstura mi zacudo odgovara, za razliku od nekih drugih alverdeovih mazalica. http://www.dm.de/cms/servlet/segment/de ... sf_30.html

od dermokozmetike bih jos pristala samo na svr ultra max i uriage mineralnu (a od prirodne na laveru neutral). zapravo su ta druga svr i uriage sastavom cak malcice bolje od ove koju sam kupila, ali isla sam na isprobanu i jeftiniju varijantu.

od prosle godine sam bacila gotovo sve zalihe starih krema, jedino sam si jos ostavila laveru sensitive. ne znam da li da je koristim za stopala ili da je bacim. ostalo mi je dosta, a nit' volim bacati, nit' se volim igrati sa starim. sa samim filtrima nije problem jer su iskljucivo mineralni, ali krema sadrzi i etericna ulja, a s tim se ne valja igrati... :misli:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 02 Jul 2012, 15:03
by blue
Prvi put sam kupila Uriage i oduševljena sam, za lice imam ovu:

http://www.natural-herbsmarket.com/imag ... _50_ml.jpg

Kao veliki plus mogu navesti da sam po tijelu dobila alergiju :zubo: samo na licu nisam, a nisam ni izgorila :S Čini mi se da mi ni pjegice nisu toliko postale vidljive :S al to je možda subjektivan dojam, more bit i da brijem :zubo:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 13 Jul 2012, 17:40
by Splenda
ukratko ću, jer sam u detalje tamo pisala. koža normalna.

za lice (ovo o čemu pričam, kreme, ne emulzije)
eucerin krema spf 50 + :top:
avene spf 50+- masnija od eucerina, ali je ok(moja filozofija je bolje da mi se zasjaji čelo nego da me isuši krema)
lrp anthelios 50+ melt in krema- ni za milog boga kupovati, smrdi po nekom sredstvu za automobile, ljepljivo, masno, nikakvo :flop:

za lice mi je pri kraju ova koju koristim, javim kad kupim neku drugu ili testiram.

za tijelo mi je otkriće l'erbolario.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 13 Jul 2012, 21:06
by *jezebel*
*Splenda* » wrote:ukratko ću, jer sam u detalje tamo pisala. koža normalna.

za lice (ovo o čemu pričam, kreme, ne emulzije)
eucerin krema spf 50 + :top:
avene spf 50+- masnija od eucerina, ali je ok(moja filozofija je bolje da mi se zasjaji čelo nego da me isuši krema)
lrp anthelios 50+ melt in krema- ni za milog boga kupovati, smrdi po nekom sredstvu za automobile, ljepljivo, masno, nikakvo :flop:

za lice mi je pri kraju ova koju koristim, javim kad kupim neku drugu ili testiram.

za tijelo mi je otkriće l'erbolario.
lrp melt in je meni prouzrokovala blagu iritaciju. crvenilo i vrucina (a crvenila s 50+ ne da ne smije biti, nego covjek jos i problijedi :rofl:). al' dobro, meni jako smeta avobenzon, a ta krema ga sadrzi.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 15 Jul 2012, 23:19
by Splenda
jesi ziher da ti crvenilo nije bilo od dehidracije ili ono obično crvenilo kad ti je vruće?

da ne smrdi tako gadno,ja bi ju uzela za na more, totalno napravi neki sloj na licu i jako se teško skida, fakat je vodo i znojno otporna. :D

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 16 Jul 2012, 14:13
by *jezebel*
ziher.

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 18 Jul 2012, 18:16
by Splenda
gledaj to s pozitivne strane, sužen ti je izbor pa lakše odlučiš kaj ćeš kupiti. :zubo:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 18 May 2013, 17:57
by Pješčana
nego, jeste li počeli s mazanjem?
cijelu zimu imala sam jednu kremu u hladnjaku, i počela sam ju stavljati i malo mi miriši po alkoholu, što je čudno jer je neka hypo hypo sve krema za lice za sunčanje. jel problem ako drugačije mriši?

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 19 May 2013, 18:05
by elma
Mislim da te za sunčanje gube (dio) svojstva jako brzo. Koliko dugo stoji?

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 19 May 2013, 22:17
by Pješčana
od prošle godine :ne zna:
uvijek ih spremim u hladnjak prek zime

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 19 May 2013, 23:09
by elma
Ja to bacim odmah nakon sezone, rastrošna sam :D
A šta piše, koliko od otvaranja vrijedi? Meni piše godinu dana, tj. 12 mjeseci, najčešće na kremama pa nakon toga bacam.
Malo off - uvijek me zanimalo kako ljudi s hrpom preparative pamte kad su kaj otvorili :D

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 20 May 2013, 16:51
by blue
elma » wrote: Malo off - uvijek me zanimalo kako ljudi s hrpom preparative pamte kad su kaj otvorili :D
Koliko čini hrpu preparative? :zubo:
Ne pamtim, ne bacam, koristim dok se ne potroši :ne zna:

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 16 Jul 2013, 22:10
by elma
blue » wrote: Koliko čini hrpu preparative? :zubo:
Ne pamtim, ne bacam, koristim dok se ne potroši :ne zna:
jesi bjuti blogerica? ako jesi, onda vjerojatno imaš hrpu preparative :zubo:


kakve se kreme za sunčanje nose ove godine? :D molim preporuke s visokim faktorom

Re: Kreme za sunčanje

Posted: 14 Aug 2013, 23:38
by elma
sundance dobro stiti, ali je masan jako. za lice nije nikako