Cijepljenje - da ili ne?

Jeremijin dispanzer
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Jun 2021, 12:40

A što je s tvojim modemom? Ti se nisi cijepila? Osim Nukca, koji je prebolio covid-19, ljudi bi se načelno trebali zaštititi, a nisam baš primijetio da se o tome izjašnjavaju.

Eh, da - i Mile je, čini mi se, bio bolestan. Nadam se da će obojici antitijela jednako dobro funkcionirati kao ona razvijena cijepljenjem.


Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

19 Jun 2021, 18:52

Ja preboljela u travnju. Cijepiti se moram tek najesen.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

20 Jun 2021, 11:46

Prebolio jesam, cijepiti se neću. Ne bih ni da nisam prebolio. Imam problema sa alergijom i ne želim riskirati da mi se to pogorša.

Koje činjenice imamo, koje podupiru uvjerenje da imunitet nakon cijepljenja traje 6 mjeseci? Isto pitanje vrijedi za preboljevanje.

Ako sam dobro shvatio, učinkovitost cjepiva je dokazana pokusom u kojem se cijepljeni nisu zarazili, a necijepljeni jesu (placebo skupina). Pa sad imamo značajan udio u svjetskoj populaciji cijeljenih i oporavljenih nakon bolesti. Koliko često se često netko od njih razboli unutar 6 mjeseci, a koliko u periodu 6-12 mjeseca?
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Jun 2021, 12:34

drug mile wrote:
20 Jun 2021, 11:46
Prebolio jesam, cijepiti se neću. Ne bih ni da nisam prebolio. Imam problema sa alergijom i ne želim riskirati da mi se to pogorša.
Gdje si vidio da cijepljenje pogoršava alergije? Za taj simptom nikad nisam čuo. Najčešće su nuspojave umor, bol u rukama i vrućica, a zgrušavanje krvi i slične teške posljedice javljaju se iznimno rijetko.
Potpisi su za budale.
User avatar
Tikamoon
Neš jebat!
Posts: 265
Joined: 03 Sep 2019, 10:26
Been thanked: 16 times

20 Jun 2021, 14:54

Krivo se izrazio, nigdje ne piše da pogoršava alergije, ali se preporučuje alergičarima ne cijepiti se.
Um postaje monstrum kad je tvoj vladar, a anđeo kada je tvoj sluga.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

20 Jun 2021, 15:40

Tikamoon wrote:Krivo se izrazio, nigdje ne piše da pogoršava alergije, ali se preporučuje alergičarima ne cijepiti se.
Odnosno, ako se idu cijepiti, potreban je pojačani nadzor, mora sve biti u pripravnosti ako dođe do anafilaktičkoga šoka ili tako nečega.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Jun 2021, 16:32

Kužim, hvala. Promaknula mi je ta preporuka, nisam imao pojma. :)
Potpisi su za budale.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

20 Jun 2021, 22:41

Da, ali što je sa onim da cjepivo "prestaje važiti" nakon 6 mjeseci? Otkud to? Do sad su takve stvari tvrdili samo antivakcinaši, dok nas je struka uvijek uvjeravala da je imunitet stečen cijepljenjem praktički doživotan. Meni ovo sada izgleda kao popriličan zaokret u javnom shvaćanju cjepiva.
User avatar
Zelena Vila
Posts: 153
Joined: 28 Jul 2012, 10:47

20 Jun 2021, 23:07

drug mile wrote:
20 Jun 2021, 22:41
Da, ali što je sa onim da cjepivo "prestaje važiti" nakon 6 mjeseci? Otkud to? Do sad su takve stvari tvrdili samo antivakcinaši, dok nas je struka uvijek uvjeravala da je imunitet stečen cijepljenjem praktički doživotan. Meni ovo sada izgleda kao popriličan zaokret u javnom shvaćanju cjepiva.
Virusi mutiraju, zato se protiv obične gripe cijepi svake godine. Mislim, tko već hoće, bockanje nije moj đir.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

18 Jul 2021, 00:27

Iz ovog dokumenta:
https://assets.publishing.service.gov.u ... ing_18.pdf

Moglo bi se zaključiti da nije bilo baš mudro cijepiti se? Ili krivo na to gledam?
Tablica 5, UK bilježi 123,620 slučajeva Delta soja. Od tog broja, 71,932 je necijepljeno, blizu 20,000 je cijepljeno bar jednom dozom, ostalo je nepoznat status. S obzirom da je UK prilično visoko procijepljena, rekli bi da cjepivo ipak djeluje i na Delta soj, jer je necijepljenih u ukupnoj populaciji manji udio nego u populaciji zaraženih. Ili se ovi cijepljeni nisu tako često testirali kao necijepljeni, ali to je samo moje nagađanje.

Od necijepljenih zaraženih (71,932) njih 92 je umrlo. Od cijepljenih sa dvije doze i zaraženih (10,834) njih 118 je umrlo. Udio potpuno cijepljenih u populaciji je nešto viši od 50%. Kao i udio u broju umrlih. Pa sad mi nije baš jasno koji su rezultati cijepljenja.
User avatar
Tikamoon
Neš jebat!
Posts: 265
Joined: 03 Sep 2019, 10:26
Been thanked: 16 times

18 Jul 2021, 16:11

Činjenica je da se tek sad sve može krenuti početi pratiti, a da se i dalje još točni podaci neće moći znati. Sad, nakon što je prošlo oko 7 mjeseci aktivnog cijepljenja. Tek sad će se moći krenuti pratiti stvarna učinkovitost, kao i sigurnost cjepiva.

Učinkovitost joj je po mojoj procjeni na nekih 60-65% što je sasvim i ok postotak. Slično je i kod gripe, očekivati veću učinkovitost je iluzorno.
Sigurnost? Ne znam, mislila sam da će za srednjeročne i dugoročne posljedice trebati ipak više vremena da se počnu vidjeti, ova povećana smrtnost kod cijepljenih s dvije doze je čak i za mene iznenađujuća. Zasad ne želim iz takvog podatka ništa pretpostavljati.

Imam potrebu odmah staviti i disclaimer: nisam antivakser, niti želim da me se trpa u ikakve ladice. Radim 10 godina u farmaceutskoj branši, baš u području registracije lijekova, prije toga i u farmakovigilanciji. Radim trenutno u kompaniji čije je cjepivo na tržištu. Nisam se cijepila niti namjeravam. Za 5 godina, možda, makar ni tada ne vidim da će biti potrebe da se cijepim.

Znam koliko vremena, istraživanja i procesa je potrebno da bi se uopće novi lijek stavio na tržište, pogotovo nove primjene tehnologije. Znam i to da jednu od tehnologija koja se sad primjenjuje u cijepljenju godinama nisu htjeli registrirati niti jedna agencija na svijetu jer je jako diskutabilna, tj diskutibilno je njeno djelovanje na organizam, bez obzira na učinkovitost.

Stvari malo po malo plivaju van nakon gotovo dvije godine igrokaza svega ovoga, na kraju je bitno da se svatko od nas vodi svojim razumom po pitanju cijele priče.
Um postaje monstrum kad je tvoj vladar, a anđeo kada je tvoj sluga.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 Jul 2021, 18:30

Tikamoon wrote:
18 Jul 2021, 16:11
Znam i to da jednu od tehnologija koja se sad primjenjuje u cijepljenju godinama nisu htjeli registrirati niti jedna agencija na svijetu jer je jako diskutabilna, tj diskutibilno je njeno djelovanje na organizam, bez obzira na učinkovitost.
Može malo detaljnije?
Potpisi su za budale.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

19 Jul 2021, 08:34

https://www.gov.uk/government/news/new- ... hed-by-phe

Od 4 milijuna zaraženih u Engleskoj, bilježi se 15,893 mogućih slučajeva ponovne zaraze, 478 slučajeva vjerojatne ponovne zaraze i 53 potvrđena slučaja ponovne zaraze. Čak i ako uzmemo najgori slučaj, da su se sve moguće ponovne zaraze zaista dogodile, to je 0,4% vjerojatnost ponovne zaraze, kada je udio oporavljenih u populaciji 6%. To mi izgleda kao 93% učinkovitost imuniteta kod preboljenja? Ako slobodno nagađamo da se nisu sve vjerojatne reinfekcije zaista i dogodile, jer ima slučajeva kada su osobe konstantno pozitivne tijekom duljeg perioda, onda bi učinkovitost imuniteta trebala biti i viša od 93%.

S druge strane, nagađamo o 60-65% učinkovitosti cjepiva, pa ipak se sugerira da se oni koji su preboljeli ipak još i cijepe. A smrtnost kod cijepljenih viša nego kod necijepljenih. :ne zna:
User avatar
Tikamoon
Neš jebat!
Posts: 265
Joined: 03 Sep 2019, 10:26
Been thanked: 16 times

19 Jul 2021, 08:52

Stitch wrote:
18 Jul 2021, 18:30
Može malo detaljnije?
Ne zna se točno još u kojoj mjeri mRNA tehnologija utječe na ljudski genom, ali zna se da utječe. A takve metode su uvijek diskutabilne. Tehnologija nije otkrivena covid-19 paradom, već postoji od puno prije, ali primjerice, ni FDA ni EMA je nikad nisu htjele registrirati. Sada jesu, pod velikim pritiskom, tj dobilo je uvjetno odobrenje u kojem se naravno još sva moguća saznanja i istraživanja prikupljaju. I to sada, na terenu.

Razgovarala sam o svemu tome s jednom našom liječnicom genetičarkom.

Između ostalog, rekla je da je njen tim proučavao izolirani virus korone koja uzrokuje covid-19, i potvrdila mi ono što i sama mislim, a i spada pod javnu tajnu već, a to je da izolirani virus nije prirodnog podrijetla, tj da nije došao iz prirode iliti nekuhanog šišmiša.

Velim, svakom ostavljam da na temelju informacija (ne s Indexa, 24 sata, RTL Direkta, CNN-a, Sky Newsa i slično) donese zaključke i da u svemu uključi razum i logiku.

Ovo što drug mile stavlja je između ostalog tako nešto. Pitanje je glasno, a odgovor... Još glasniji.
Um postaje monstrum kad je tvoj vladar, a anđeo kada je tvoj sluga.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Jul 2021, 09:04

Tikamoon wrote:
19 Jul 2021, 08:52
Između ostalog, rekla je da je njen tim proučavao izolirani virus korone koja uzrokuje covid-19, i potvrdila mi ono što i sama mislim, a i spada pod javnu tajnu već, a to je da izolirani virus nije prirodnog podrijetla, tj da nije došao iz prirode iliti nekuhanog šišmiša.
Riječ je znači o umjetnom, kompjutorski generiranom genskom kodu?

Koliko je bilo tih testnih subjekata koji su primili gensku terapiju? Kakva su nam zapravo iskustva? Osim tih pojedinaca cijepljenih protiv covida-19 nemamo ništa?
Potpisi su za budale.
User avatar
Tikamoon
Neš jebat!
Posts: 265
Joined: 03 Sep 2019, 10:26
Been thanked: 16 times

19 Jul 2021, 19:42

Tako je, riječ je o umjetnom virusu.
Um postaje monstrum kad je tvoj vladar, a anđeo kada je tvoj sluga.
User avatar
admin
Grand Master of the Jedi Order
Posts: 1770
Joined: 13 Oct 2016, 19:32
Been thanked: 2 times
Gender:

21 Jul 2021, 21:38

Tema je cijepljenje, držite se toga. Unaprijed hvala.
Stitch
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

22 Jul 2021, 11:17

Šteta, kako je krenulo mislio sam da ćemo doći i do cajki pa sam pripremio neke pjesme, koje sad moram sam poslušati, dok bezuspješno rješavam testove inteligencije :D

Prema CDC-u, djeca i mladi nakon cijepljenja se osjećaju ovako:
https://www.cdc.gov/vaccines/acip/meeti ... ro-508.pdf
5.6-16.7%: ne može raditi (valjda se to odnosi i na učenje?)
25%: ne može obavljati normalne dnevne aktivnosti
0.7%: treba liječničku njegu
0.2%: hospitalizirano

To je unutar 7 dana od cijepljenja. Kao roditelj, nema teorije da pristanem dijete izložiti beskorisnom zahvatu koji u tako visokom postotku završava s narušenim zdravstvenim stanjem. Prethodno smo utvrdili da je zahvat beskoristan jer:
1. Djeca imaju izuzetno malu vjerojatnost razvijanja ozbiljnih komplikacija uslijed infekcije covid-om
2. Moja djeca su preboljela covid i statistički to im daje vjerojatnost od 93% da se više neće zaraziti, čak i da su u bliskom kontaktu sa zaraženima
3. Ne postoje podaci koji kažu da se ovakav imunitet s vremenom značajno gubi
4. Unatoč cijepljenju postoji visok rizik od zaraze odnosno učinkovitost je mnogo manja nego što su u reklami govorili
5. Cijepljenje ne osigurava lakše preboljevanje covida, upravo suprotno, veća je vjerojatnost smrti kod cijepljenih zaraženih nego kod necijepljenih zaraženih

Bude li ova država ikad od moje djece zahtjevala cijepljenje, to ću smatrati fašizmom. Ne postoji nikava korist (u zdravstvenom smislu), a postoji velika opasnost od narušenog zdravlja, možda i trajno. Isto vrijedi i u slučaju da djeci bude uskraćeno pravo sudjelovanja na manifestacijama, korištenje javnog prijevoza, upis u školu / fakultet ili pohađanje istog, zapošljavanje itd. Ovo su mjere koje prihvaća ili priprema sve više zemalja, dakle sprema se nova era globalnog fašizma.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

22 Jul 2021, 13:06

drug mile wrote:
22 Jul 2021, 11:17
Kao roditelj, nema teorije da pristanem dijete izložiti beskorisnom zahvatu koji u tako visokom postotku završava s narušenim zdravstvenim stanjem. Prethodno smo utvrdili da je zahvat beskoristan jer:
1. Djeca imaju izuzetno malu vjerojatnost razvijanja ozbiljnih komplikacija uslijed infekcije covid-om
2. Moja djeca su preboljela covid i statistički to im daje vjerojatnost od 93% da se više neće zaraziti, čak i da su u bliskom kontaktu sa zaraženima
3. Ne postoje podaci koji kažu da se ovakav imunitet s vremenom značajno gubi
S nekim se stvarima ne slažem, ali citirano stoji. Argumenti su dobri, bit ću na tvojoj strani ako te zatvore. :D

Već sam negdje rekao da djecu načelno ne treba cijepiti. Nisu to odrasli, koji snose daleko veći rizik.
Potpisi su za budale.
User avatar
Tikamoon
Neš jebat!
Posts: 265
Joined: 03 Sep 2019, 10:26
Been thanked: 16 times

22 Jul 2021, 13:34

Slažem se i ja po pitanju djece :) mislim da nema u ovoj fazi pretjerano smisla inzistirati na njihovom cijepljenju.
Um postaje monstrum kad je tvoj vladar, a anđeo kada je tvoj sluga.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

02 Aug 2021, 19:31

Članak o eventualnoj trećoj dozi, koja se sve više spominje na društvenim mrežama.
Potpisi su za budale.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

02 Aug 2021, 21:59

Tko se cijepio dvaput i ništa mu nije bilo, nema razloga da se ne cijepi još koji put. A ovima šta neće pa neće treba dati po kostima :zubo:


User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

02 Aug 2021, 23:12

Nije to obavezno, piše ti u tekstu koji su uvjeti. Ako se virus ne promijeni iz temelja u strukturi i stanju kao rezultat mutacija, samo će ljudi sa slabim imunološkim sustavom, poput starijih osoba ili pacijenata koji imunološki sustav oslabljuju uzimanjem određenih lijekova, možda trebati dodatno cijepljenje.
Potpisi su za budale.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

03 Aug 2021, 08:57

Znam, nisu ni prve dvije obavezne, zato kažem, tko se već cijepio očito želi biti imun i ne brinu ga nuspojave, dodatne doze mogu biti samo još bolje. Vjerujem da se s vremenom i organizam navikne na cijepljenje pa će sve lakše podnositi nove doze (ako je recimo bilo problema sa prve dvije). Tesko je procijeniti tko je stekao imunitet (i na koji soj) nakon prve dvije doze. Mjerenje antitijela nije dovoljno pouzdano.
Žendra
Posts: 5
Joined: 28 Sep 2021, 04:37
Gender:

28 Sep 2021, 07:15

Neću se cijepiti. Nisam od onih koji idu po zabavama, niti izlazim među ljude, dobro mi je i bez njih. Koristim N95 masku i poštujem mjere razmaka. Postoji naravno mala mogućnost da se zarazim, ali ako se do sada nisam zarazio neću ni od sada. Za one koji bi nasiljem htjeli svima nametnuti cijepljenje, nemojte se začuditi ako vam uzvratimo nasiljem. Usput, kome se ne sviđa moj odgovor, može me banirati. :rofl:
Post Reply