Koronavirus

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

25 Feb 2020, 18:18

Koronavirus je nazalost od danas nasa svakodnevnica.
Za pocetak postavljam upute ponasanja koje savjetuju iz zavoda za javno zdravstvo.

PRVI slučajevi osoba zaraženih koronavirusom pojavili su se u Hrvatskoj. Kako se ponašati? Pitali smo za savjet liječnicu s dugogodišnjim iskustvom u radu s pacijentima oboljelim od viroza.

"Isto kao ponašanje i za gripu", odmah na početku dala nam je praktičan savjet naša sugovornica.

Prema informacijama koje je objavio Hrvatski zavod za javno zdravstvo, koronavirus se vrlo vjerojatno prenosi kapljičnim putem (izravan kontakt s izlučevinama bolesnika) i inhalatorno (udisanjem aerosola koji nastaje pri medicinskim zahvatima u zdravstvenim ustanovama). Nije poznato u kojoj mjeri postoji mogućnost prijenosa zaraze fekalno-oralnim putem (unos stolice bolesnika u probavni sustav prljavim rukama, zagađenom hranom ili vodom), spolnim putem ili putem krvi.

HZJZ savjetuje izbjegavanje bliskog kontakta s osobama koje imaju akutnu respiratornu infekciju te često pranje ruku, posebno nakon izravnog kontakta s bolesnim ljudima ili njihovom okolinom. Ako kontakt s bolesnom osobom nije moguće izbjeći, treba koristiti kiruršku masku za prekrivanje usta i nosa, ne dodirivati oči, usta i nos nakon dodirivanja bolesnika i obavezno prati ili dezinficirati ruke nakon kontakta s bolesnikom.

Ne dodirivati oči, usta i nos

Također, HZJZ savjetuje izbjegavanje bliskog kontakta sa živim ili uginulim životinjama, kako domaćim tako i divljim životinjama, konzumiranje pravilno termički obrađenih namirnica, po mogućnosti neposredno nakon pripreme, temeljito guljenje voća i povrća, pijenje flaširane vode bez leda, izbjegavanje nezaštićenog spolnog odnosa s osobama čije je zdravstveno stanje nepoznato i izbjegavanje dijeljenja pribora za injektiranje lijekova (ili ilegalnih opojnih sredstava) s drugim osobama.

Glavni savjet liječnika glasi: Treba prati ruke nakon svega. Rukama se može prenijeti virus ako je netko kihnuo na neku površinu koju smo dodirnuli i potom taj virus možemo rukama prenijeti na hranu koju konzumiramo i slično. Treba paziti da se neopranim rukama ne dodiruju oči, usta i nos. "Ljudi moraju paziti! Trebaju imati na umu što sve dotaknu u tramvaju i u autobusu", savjet je liječnika.

Izbjegavati masovna okupljanja

"Druga stvar koju ljudi zaboravljaju i misle da se ništa ne događa: treba izbjegavati masovna okupljanja! To su sada karnevali, poput riječkog karnevala, koji je održan, a ne tako daleko u Italiji je izbila epidemija koronavirusa i mnogi Talijani su došli u Rijeku", napominje naša sugovornica. "Da je po meni, maknula bih karneval u Rijeci, ali sad je već gotovo. Sigurno su znali kakav rizik preuzimaju, mnogo ljudi s tog područja ide u Italiju na posao", kazala je.

Koronavirus je već u Hrvatskoj, to je nemoguće kontrolirati u takvim uvjetima kao što je u slučaju riječkog karnevala, dodaje. "Pritom treba imati na umu da netko može prenijeti virus, a da uopće nema simptome. Nositelj virusa ima osjećaj da je zdrav i širi ga okolo", napominje liječnica za Index.

"U ovo vrijeme karnevala ljudi se okupljaju, smiju se, pljuckaju, grle se... Ti masovni kontakti su rizični i potreban je pojačani nadzor", pojašnjava zbog čega je opasno sada sudjelovati u velikim okupljanjima ljudi.

Prati ruke vodom i sapunom

Održavanje higijene je naročito važno, kaže.

Pomaže li u dezinfekciji više voda i sapun ili alkohol?

"Dovoljno je prati ruke vodom i sapunom, ne treba pretjerivati s alkoholom. Navodno se već nestale u nekim krajevima maske za zaštitu lica. Kada dođe koronavirus u većem broju, bit će na snazi druge mjere, a to se u ovom trenutku ne može sa sigurnošću predvidjeti", kaže naša sugovornica.

"Još nisu poznati svi detalji oko virusa, ali se zna da se brzo širi kao i svaka viroza i ista stvar je, kao i kod gripe, da su najrizičniji oni koji imaju još neke bolesti, a to su najčešće stariji ljudi, bolesnici i zdravstveni radnici koji su najizloženiji tome", pojašnjava za Index iskusna liječnica.

Bez panike

No, napominje, bez širenja panike!

"Ne treba pretjerivati ni u čemu, a posebno ne izazivati paniku. S jedne strane se ljudi ponašaju bezglavo i uopće ne razmišljaju, idu među ljude i nepotrebno se izlažu riziku, a s druge strane znaju pretjerivati", primjećuje.

Treba li nositi maske? "Što se tiče nošenja maski, za sada je općenito stav da ne treba nositi maske, osim ako niste zaraženi pa maskom pomažete da se netko drugi ne zarazi. Ako bude potrebno nositi maske, nadležni će o tome obavijestiti. Ja sam bila dežurna jučer i nisam nosila masku", kazala nam je liječnica.

Rukavice u javnom prijevozu i izbjegavanje gužve

Treba li izbjegavati putovanja?

U područja gdje vlada zaraza sada se niti ne može ući. Budući da je najveći broj zaraženih koronavirusom do sada zabilježen u regijama Lombardia, Veneto, Emilia Romagna, Piemonte i Lazio, hrvatskim državljanima preporučuje se izbjegavanje svih putovanja u pogođene talijanske regije. No, po pitanju putovanja na druge destinacije mišljenja su podvojena. Naša sugovornica napominje kako neki infektolozi savjetuju da se ne treba putovanjem izlagati nepotrebnom riziku, ali općenito nije zabranjeno putovati.

Treba li izbjegavati javni prijevoz?

"U praksi je to teško izvesti. Primjerice, ako bi ljudi u Zagrebu svi išli na posao autom, nastale bi velike gužve. Ne treba izbjegavati javni prijevoz, ali treba paziti na kontakte. Ne bi bilo loše nositi rukavice u tramvajima i paziti da se nekome ne unosite u lice. Treba paziti da ne dirate druge i kad razgovarate da niste previše blizu. Dakle, treba se normalno ponašati, ne treba pretjerivati. Bilo bi dobro, ako je moguće, izbjegavati jutarnje gužve u javnom prijevozu. Ako možete otići pješice na posao, radije idite pješice", savjetuje liječnica za Index.

Virusi ne vole ljetne temperature

Kada bi trebala prestati opasnost od virusa?

"Virusi općenito ne vole ljetne temperature. Srećom, ova zima je do sada bila blaga, ali koliko dugo će trajati zaraza koronavirusom, to se u ovom trenutku ne zna", zaključuje naša sugovornica.

Preporuke HZJZ-a

Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije objavio je na web stranicama preporuke za javnost za zaštitu od koronavirusa.

Prenosimo ih u cijelosti:

Prakticirajte respiratornu higijenu

Kad kašljete i kišete prekrijte usta i nos maramicom ili savijenim laktom, maramicu odmah bacite u zatvorenu kantu i operite ruke ili obrišite maramicom na alkoholnoj bazi.

Zašto?

Prekrivanjem usta i nosa prilikom kašljanja i kihanja sprečava se širenje virusa. Ako kišete ili kašljete u ruke, možete kontaminirati predmete i osobe koje dodirnete.
https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... id=2159806


User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

25 Feb 2020, 22:22

Ne znam kamo sam stavila naočale za čitanje pa ću kratko jer me peku oči. Tipfelere će ispraviti Stitch. :trep:

Osim ovoga što je rekla doktorica, naime, da masku ima smisla nositi samo ako si prehlađen (ne mora biti koronavirus) da ne bismo zarazili druge, jeste li ikada ikoga vidjeli da to radi. Ljudi kašlju i šmrcaju, a ambulante opće prakse rade sporo da ne mogu sporije. O tome ni riječi. Ujedno, tko god u panici misli da će se zaštititi maskom, sigurno je neće mijenjati nekoliko puta dnevno, nego će je možda nositi i nekoliko dana za redom. Što je najgora moguća varijanta jer će s unutrašnje stane nanijeti toliko vlastitih bacila i sline da će stvoriti plodnu podlogu čak i za razvoj bubonske kuge.

O onima koji su ozdravili nigdje ni riječi. :/

Upravo sam na Fejsu pročitala i podijelila status: 70.000 ljudi razboljelo se od koronavirusa i sad su svi navalili na kirurške maske; 30 milijuna ljudi ima sidu, a rijetkima pada na pamet da stave kondom.

Koronavirus nije naša svakodnevica, srećom. Glupost jest. :(
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

26 Feb 2020, 09:04

Lijepo sam rekla da su maske nepotrebne, dapače i štetne: link.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

26 Feb 2020, 10:42

MmeTipfeler wrote:
25 Feb 2020, 22:22
Ne znam kamo sam stavila naočale za čitanje pa ću kratko jer me peku oči. Tipfelere će ispraviti Stitch. :trep:

Osim ovoga što je rekla doktorica, naime, da masku ima smisla nositi samo ako si prehlađen (ne mora biti koronavirus) da ne bismo zarazili druge, jeste li ikada ikoga vidjeli da to radi. Ljudi kašlju i šmrcaju, a ambulante opće prakse rade sporo da ne mogu sporije. O tome ni riječi. Ujedno, tko god u panici misli da će se zaštititi maskom, sigurno je neće mijenjati nekoliko puta dnevno, nego će je možda nositi i nekoliko dana za redom. Što je najgora moguća varijanta jer će s unutrašnje stane nanijeti toliko vlastitih bacila i sline da će stvoriti plodnu podlogu čak i za razvoj bubonske kuge.

O onima koji su ozdravili nigdje ni riječi. :/

Upravo sam na Fejsu pročitala i podijelila status: 70.000 ljudi razboljelo se od koronavirusa i sad su svi navalili na kirurške maske; 30 milijuna ljudi ima sidu, a rijetkima pada na pamet da stave kondom.

Koronavirus nije naša svakodnevica, srećom. Glupost jest. :(
Slazem se da su maske nepotrebne, ali se ne slazem da ovaj virus nece biti nasa svakodnevnica. Jednom u buducnosti ce se tijelo nauciti boriti s tim virusom, pronaci ce se i cjepivo (ako vec nije), ali u ovom trenutku je situacija poprilicno ozbiljna sto sa zdravstvene strane, sto s ekonomske strane te cemo se trebat prilagodjavat ovom virusu. Prema tome, svakako ce nam krojit svakodnevnicu.

Po novome, vrijeme inkubacije je duze od 14 dana, japanski ministar je izjavio da 45 putnika iz kruzera koji su bili negativni su sada pozitivni...
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

26 Feb 2020, 11:34

Koronavirus zapravo je naziv za cijelu familiju, a s enteritičnom varijantom ili kako se to već zove psi žive godinama. Organizam im se nije naučio boriti s time, nego se virus prorijedio pa su zato prestali u Hrvatsku uvoziti odgovarajuće cjepivo. No još je uvijek moguće da se poneki pas zarazi. Tako da je u tom smislu to svakodnevica. No hoćemo li za gripu reći da je svakodnevica? Ne, govorimo o sezoni gripe pa se cijepimo ili ne cijepimo. I to samo jednom u sezoni, a do kraja sezone virus već uspije mutirati pa bi se trebalo ponovo cijepiti, i to drukčijim cjepivom. Čula sam to od doktorice na nefrologiji, nisam ja izmislila.

No istina je da se nezaustavljivo širi. :D

Inače, čuli ste za teoriju da su to Kinezi namjerno napravili kako bi se povećao promet u Konzumovim trgovinama? :facepalm:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Feb 2020, 12:34

Treba biti oprezan, ali ne treba pretjerivati. Kod nas već stvaraju paniku, a za takvo što nema objektivnog razloga. Gripa je daleko opasnija.
Potpisi su za budale.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

26 Feb 2020, 14:25

Naletio na jedan post s fejsa:
Davor Grcevic :

"Evo da stavite malo stvari u perspektivu. Slobodno podijelite dalje.

Na hrvatskom:

na današnji dan WHO je objavio da postoji 79.300 ukupno zaraženih sa COVID-19. Od toga velika večina, njih 77.000 u Kini, od čega velika večina u Wuhanu.

Wuhan ima 11 milijuna stanovnika. Zaraženih je, ajmo reći, svih 77.000 da je u Wuhanu.

77.000/11.000.000 = 0.007

Ilitiga 0.7% je zaraženo stanovnika Wuhana.

99.3% Wuhana NEMA virus. U gradu odakle je krenula epidemija!

Također, ne zaboravimo da je preko 10.000 ljudi u međuvremenu preboljelo virus.

Dakle TRENUTNA brojka oboljelih nije 79.300 nego 79.300 - 10.000 ozdravljenih (i minus 2500 umrlih) tj trenutno ima debelo ispod 70.000 zaraženih, a ne 79.300.

No što je sa smrtnosti od virusa?

E pa, ako imate preko 80, i zaraženi ste sa virusom, šansa da umrete je 14.8%. Što znači da će 85.2% ozdraviti.

Ako imate od 50-60 godina, imate 1.3% šansu umrijeti ako ste zaraženi sa virusom.

Za mlađe od 40, šansa je 0.2%. dakle 99.8% mladih ispod 40 godina koji se zaraze, će ozdraviti.

ALI!!!!!!!!!!!!!

To je samo ako se zarazite. Šansa da se zarazite je, na temelju skoro 3 mjeseca epidemije na izvoru zaraze, Wuhanu - 0.7%.

Dakle 99.3% je šansa da virusa nikada vidjeti nećete.

Na tih 0,7% tek idu postotci, pa tako ako imate 85 godina, imate 0.7% šanse uopće pokupiti virus, pa ako ga pokupite imate još 14.8% šanse umrijeti od njega, odnosno ukupno imate 0.103% šanse umrijeti od tog virusa. To znači da imate 99.897% šanse NE UMRIJETI od tog virusa.

Za jednog 45-godišnjaka, te dvije šanse pomnožene iznose 0.0028% da će ih koronavirus ubiti. A 99.9972 da neće.

Za jednog 35-godišnjaka šansa da će umrijeti od ovog čuda je 0.0014%. A da neće umrijeti je 99.9986%

Pazite, to je 0.7% da ga uopće dobijete i 0.2% da umrete od njega, ako ste ispod 40 godina starosti.

POANTA PRIČE: OPASNOST POSTOJI, DA. No nije ni blizu ovako velika kako piše u novinama i po portalima.

Zapitajte se usput zašto se tako malo priča o preko 10.000 Kineza koji su OZDRAVILI od tog virusa? Kome to nije zanimljiva vijest i zašto nije?

Tko živi od toga da vi što više čitate njihove članke i kupujete njihove novine?

Usput, Kina ima 1.386.000.000 stanovnika. zaraženo je njih 77.000. Na 1.4 milijarde.

To je 0.0055% svih Kineza.

Ponavljam, "čak" 0.0055% svih Kineza je zaraženo sa ovim virusom. To znači da u zemlji odakle virus dolazi, 99.9945% stanovništva NEMA virus.

To znači da ako posložite 10.000 Kineza, 5 će ih imati virus a 9.995 neće. ETO koliko je virus zarazan."
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

26 Feb 2020, 17:48

Stitch wrote:
26 Feb 2020, 12:34
Treba biti oprezan, ali ne treba pretjerivati. Kod nas već stvaraju paniku, a za takvo što nema objektivnog razloga. Gripa je daleko opasnija.
Točno. A kad dođe sezona gripe, nitko se ne želi cijepiti. Da ne govorimo o antivakserima općenito.

miky0 wrote:
26 Feb 2020, 14:25
Naletio na jedan post s fejsa:
To je kopirani tekst koji je objavio Igor Štagljar. Za njega, doduše, znamo i da je tvrdio kako postoji lijek protiv raka. Đikić se toliko ne razbacuje izračunima, ali je puno suzdržaniji i prizemniji: link.

Kinezi, doduše, tvrde da je epidemija u opadanju, ali to bi tvrdila svaka država na svijetu, mi prvi. Istina je i da nijedan virus ne živi vječno: ovaj bi mogao ili izumrijeti ili mutirati prije nego što se pronađe cjepivo.

Žao mi je samo što nas je Quark ostavio, ali imamo mi tu još matematičara koji se kriju iza kulisa. Ovo s pet Kineza od 10.000 zgodno zvuči, ali zaobilazi teoriju vjerojatnosti: naime, otkud ćeš znati nije li ti možda grah pao da dođeš u kontakt baš s 95 % od onih deset tisuća. :D
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

27 Feb 2020, 00:07

MmeTipfeler wrote:
26 Feb 2020, 17:48
Točno. A kad dođe sezona gripe, nitko se ne želi cijepiti. Da ne govorimo o antivakserima općenito.



To je kopirani tekst koji je objavio Igor Štagljar. Za njega, doduše, znamo i da je tvrdio kako postoji lijek protiv raka. Đikić se toliko ne razbacuje izračunima, ali je puno suzdržaniji i prizemniji: link.

Kinezi, doduše, tvrde da je epidemija u opadanju, ali to bi tvrdila svaka država na svijetu, mi prvi. Istina je i da nijedan virus ne živi vječno: ovaj bi mogao ili izumrijeti ili mutirati prije nego što se pronađe cjepivo.

Žao mi je samo što nas je Quark ostavio, ali imamo mi tu još matematičara koji se kriju iza kulisa. Ovo s pet Kineza od 10.000 zgodno zvuči, ali zaobilazi teoriju vjerojatnosti: naime, otkud ćeš znati nije li ti možda grah pao da dođeš u kontakt baš s 95 % od onih deset tisuća. :D
Pa ovaj matematicki izracun na kojeg sam naletio na fejsu te kojeg sam tu stavio i ovaj pasus Đikicevog izlaganja je isti.
Kod ljudi starijih od 80 godina smrtnost je čak 14,8 posto, za ljude od 70 do 79 godina je 8 posto, a za 60 i 69 je 3,6 posto, za 50 do 59 godina je 1,3 posto, od 40 do 49 – 0,4 posto, od 10 do 39 – 0,2 posto, a za djecu mlađu od 10 godina nema ni jednog smrtnog slučaja.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Feb 2020, 02:06

MmeTipfeler wrote:
25 Feb 2020, 22:22
Ne znam kamo sam stavila naočale za čitanje pa ću kratko jer me peku oči. Tipfelere će ispraviti Stitch. :trep:
Tipfelere sam ispravio, no muči me nešto drugo - korona nije vezani leksički morfem. Zašto svi to pišu sastavljeno? Trebalo bi sa spojnicom, korona-virus. Mislim da je ipak posrijedi polusloženica, a ne jedna riječ. :ne zna:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

27 Feb 2020, 04:03

A da ga po zdravoseljački pišemo virus Korona? :o
Moram priznat da se meni od ovih novojezičica već počelo mantat. :brukica:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Feb 2020, 06:46

Riječ razuma. Šokiran sam, moram priznati. :D

Da nije i tebe uhvatilo? ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

27 Feb 2020, 08:50

Đeće mene, bolan, pa ja imam fajervol. :o
Mislim na razum, ne na virus, da ne bude zabune. :brukica:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

27 Feb 2020, 19:05

Evo vam pa pratite: Coronavirus Update (Live).

Koronavirus prepisali smo iz engleskoga, kao i sve ostalo. I ja bih radije pisala virus korona, baš kao i vitamin B. Automatski prepisujem ono što vidim i ne razmišljam puno. IHJJ se već odlučio za tu varijantu, a dok primijete da humani papiloma-virus u vlastitom Pravopisu pišu s crticom, vjerojatno će virus i nestati. :D

Inače, dragi nam se Matija Babić na Fejsu obrušio na Đikića - Đikić laprda, kaže on, ali je, ipak, čini se obrisao status. Uhvatila sam, međutim, sliku kao dokaz. :mig:


Image
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

28 Feb 2020, 13:37

Matija je bas nesto ljut na sve ove koji su protiv sirenja panike 🤔

User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

29 Feb 2020, 01:05

Mah, Babić i njegovi proseri. :rolleyes:
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

29 Feb 2020, 07:49

A Pernar? Oglašava li se što Pernar? :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

29 Feb 2020, 08:14

Nisam primijetio. Vjerojatno sjedi kod kuće i lopatom jede vitamin C.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

04 Mar 2020, 18:48

Sad smo se već počeli i zezati. Što uvijek kažem da nije loše. Iz jednoga belgijskog dućana.


Image


U prijevodu "uz dvije kupljene Corone, jednu Trenutnu smrt dobivate besplatno". Dakako, i Corona i Trenutna smrt (Mort subite) nazivi su za vrste piva. :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

05 Mar 2020, 16:35

Ministar Beroš proglasio je opasnost od epidemije korona-virusa, no posrijedi je obična administrativna procedura, a ne katastrofa epskih razmjera. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

06 Mar 2020, 13:50

Dr. sc. IGOR RUDAN:
KOLIKA JE, ZAPRAVO, STOPA SMRTNOSTI OD COVID-19?
Središnje pitanje vezano uz epidemiju novoga koronavirusa i bolesti COVID-19, koje je pokazalo svu dubinu nerazumijevanja epidemiološke struke u javnosti i medijima, jest pitanje: koliko je, zapravo, smrtonosan novi koronavirus, kao i je li gori od teže gripe ili ne?

Od samog početka ove pandemije ima ljudi koji tvrde da je novi koronavirus bolest koja je blaža i manje opasna od gripe, ali i onih koji govore da je znatno opasniji od gripe. Neki mediji, u svom potpunom nerazumijevanju ovoga pitanja, počeli su objavljivati da je novi koronavirus "čak i 20 ili 30 puta smrtonosniji" od virusa gripe.

Danas je ovo središnje pitanje napokon eksplodiralo i u svjetskim medijima, jer je WHO objavila "da je oko 3.4 % zaraženih umrlo". To medijima i javnosti zvuči zastrašujuće, iako sam u "Nedjeljom u 2" pokušao objasniti zašto to još uvijek nije zastrašujuće, kao i zašto ni brojka od 7 % ne bi trebala biti zastrašujuća za sve nas, te zašto čak ni takva stopa ne bi uzrokovala bitno više smrti nego gripa. Ova objavljena stopa je dvostruko manja od 7 %, što je, znači, čak i dobra vijest.

Na istom tragu kao i ja nedavno u "Nedjeljom u 2", danas se javno oglasio i predsjednik SAD-a Donald Trump, koji je rekao kako je broj koji je objavila WHO "pogrešan". Rekao je da je razgovarao s ljudima koji o tome nešto znaju i da je njegov dojam da je taj broj svakako ispod 1 %, ako ne i znatno manji. To sam točno i ja rekao u emisiji kod Ace - dao sam konzervativnu procjenu na 0,5 do 1 %, uz mogućnost da bude i bitno manji.

Vidite kako je život nepredvidiv - danas sam javno ujedinjen u mišljenju s Trumpom, a naizgled protiv WHO-a. Iako samo naizgled, jer vidjet ćete da su i Trump i WHO u pravu, svatko na svoj način. To će vam pokazati i koliko je, zbog nerazumijevanja ove struke, medijima danas teško pratiti što se zapravo zbiva.

Iako sam mnoge od ovih razmatranja čuvao za svoj intervju u nedjelju za Nenada Jarića Dauenhauera, razvoj događaja u svijetu tjera me da neke dijelove svog intervjua ubrzano objavim ovdje, u najkraćim crtama. Dakle, najprije trebate znati da se u počecima svake virusne epidemije virus još uvijek muči skočiti na ljude, pa će birati one s oslabljenim imunološkim sustavom, koji će ga teže odbaciti. Zbog toga su prvi pacijenti nerijetko ljudi koji su ili stariji, ili već imaju neke bolesti koje ih čine ranjivijim. Oni završavaju u bolnici, gdje u tom trenutku nitko ne sumnja na epidemijski potencijal njihove upale pluća.

Zatim se od njih zaraze drugi bolnički pacijenti, a i poneki zdravstveni djelatnici. Ovi potonji zatim bolest prošire i na ostale pacijente u bolnici - vrlo osjetljive ljude, starije, bolesnike koji se liječe od teških bolesti. Zbog tog razloga je u početku udio umrlih među svim oboljelima jako visok. Tako je počelo u Wuhanu, a potpuno jednako i u Italiji - umirali su zaraženi po bolnicama, pretežno vrlo stari i bolesni ljudi.

U međuvremenu virus se počeo širiti i među općom, tj. izvanbolničkom populacijom. Zarazio je mnoge ljude koji su inače zdravi, te im se sve bolje prilagođavao. Velik broj tih ljudi mislio je da ima prehladu, gripicu, a možda i težu gripu, koju je preležao kod kuće ili je jednostavno prehodao. Samo oni rijetki koji su se s temperaturom i simptomima borili dulje od 8 ili 9 dana tražili su pomoć u bolnici u Wuhanu. To je stoga što u Kini tipično ne postoji primarna zdravstvena zaštita i obiteljska medicina kakvom je mi poznajemo, već postoje goleme bolnice u njihovim ogromnim gradovima poput Wuhana gdje se oboljeli javljaju izravno.

S obzirom da je u Wuhanu u vrijeme početka epidemije bila i sezona prave gripe, kao i da se pročulo da se u bolnicama nešto čudno događa i da ljudi masovno umiru, razumije se da su mnogi s koronavirusom ostajali doma, ne želeći ići u bolnicu testirati se na koronavirus, kad je tamo naizgled vrlo smrtonosta epidemija.

Epidemija je u početku izgledala još i opasnijom jer je stvorila velik pritisak na jedinice intenzivne skrbi, koje su ovu zarazu dočekale nepripremljene, pa svi teško oboljeli nisu mogli dobiti intenzivnu skrb i to je dodatno povisilo stopu smrtnosti u početku epidemije. Zato su Kinezi i krenuli graditi brzo nove bolnice - kako bi tamo imali dovoljan kapacitet za pružanje intenzivne skrbi, te kako bi makli zaražene od ostalih teško oboljelih, koji su najrizičniji da i umru ako se zaraze. Temeljem ovih navoda, treba shvatiti da je UKUPNI broj zaraženih od COVID-19 u Wuhanu bio puno veći no što zdravstvene statistike POTVRĐENO zaraženih to pokazuju.

Naime, POTVRĐENO zaraženi su samo oni oboljeli od koronavirusa koji su na kraju morali doći u bolnicu i tamo su bili testirani. Oni ni po čemu nisu reprezentativni, i njihove stope smrtnosti ne može se preslikati, čak niti na populaciju UKUPNO zaraženih od koronavirusa u Wuhanu, a kamoli na cjelokupnu populaciju Wuhana - tj. zaražene i nezaražene. Zbog toga potpuno je pogrešno gledati na internetu broj potvrđeno zaraženih i broj umrlih, pa dijeliti broj umrlih s brojem potvrđeno zaraženih i izvlačiti iz toga bilo kakve zaključke.

Naime, pritom su potpuno pogrešni i brojnik i nazivnik. Čak i smrti u brojniku su pogrešne, jer ako pratite potvrđeno zaražene i umrle u "realnom vremenu", tj. dan po dan, razumije se da jako puno zaraženih još uopće nije imalo šansu ozdraviti ili pak umrijeti. Ljudi na intenzivnoj njezi umirat će još danima, tjednima, možda i mjesecima, pa će vam se zbog toga broj umrlih u brojniku vremenom povećavati na onaj broj zaraženih koji do danas već imate. Time vaša stopa smrtnosti "umrli kroz potvrđeno zaraženi" neće onda više biti 2 % ili 3 %, nego može vremenom rasti, možda i na 7 %. Zbog toga reći da je "3 % ili 4 % do sada potvrđeno zaraženih umrlo" zapravo nije pogrešno samo po sebi, a to je WHO učinila.

Ali ono što je propustila učiniti jest reći koliko je ta stopa smrtnosti među POTVRĐENO zaraženima potpuno nereprezentativna za stopu smrtnosti među UKUPNO zaraženima, koja je znatno, znatno manja. Ne bi me, kao epidemiologa, iznenadilo da je 10 puta manja. Zapravo, ne bi me iznenadilo čak ni da je i 50 puta manja. A to bi je učinilo MANJE smrtonosnom i opasnom čak i od obične gripe.

Ali s obzirom da je virus nov i nepoznat, moram dopustiti i mogućnost da je nešto opasniji, te da je stopa umrlih među potvrđeno zaraženima možda samo 3-5 puta manja od stope umrlih među ukupno zaraženima. Jedino što sam sasvim siguran jest da broj POTVRĐENO zaraženih sigurno nije jednak broju UKUPNO zaraženih u Wuhanu. A trenutne ukupne svjetske brojke za COVID-19 su i dalje u velikoj većini slučajeva određene onime što se događalo u Wuhanu u početku epidemije, jer više od dvije trećine slučajeva u svijetu čak i na današnji dan još uvijek potječe iz Wuhana.

Zato sam u emisiji "Nedjeljom u 2" već objasnio da nam stopa smrtnosti među POTVRĐENO zaraženima nije toliko važna, već bi trebalo znati stopu smrtnosti među UKUPNO zaraženima. Nju, međutim, nitko trenutno ne može znati, jer bi za to trebalo provesti testiranje među nasumično izabranih barem 10.000 ili još bolje 100.000 stanovnika Wuhana, pa onda otkriti prisutnost protutijela protiv koronavirusa, i po tome bismo znali koliki udio ljudi ga je prebolio, a da se nikada nije javio liječniku.

Te studije do sada nitko nije proveo, jer zdravstveni sustav bio je preokupiran dijagnozom koronavirusa po bolnicama i mučio se čak i s time. Sada je poznato da tijekom nekih dana epidemije, dok se razbuktavala, nije bilo dovoljno testova za sve koji su se javljali sa simptomima. Zbog svega navedenog, predsjednik SAD-a Donald Trump ima najvjerojatnije pravo kada kaže da je taj broj svakako manji od 1 %, a vjeruje da bi mogao biti i puno manji od 1 %. Sve što znamo o epidemiologiji i prethodnim pandemijama govori nam da bi doista trebalo biti tako.

Stoga bi ova nova bolest i dalje, temeljem svih raspoloživih podataka, mogla biti lakša od obične gripe i odnijeti manji broj žrtava - možda čak i znatno manji. U emisiji "Nedjeljom u 2" objasnio sam i nekoliko dodatnih razloga zašto se nikakav stvaran postotak umrlih među svim zaraženima, bio on 1 % ili 0,1 %, ne bi trebao projicirati na cjelokupno stanovništvo neke države kako bi se procijenio moguć broj žrtava.

Prvi razlog je što virus zahvaća pretežno stariji dio stanovništva, pa se ta stopa, kad je jednom budemo znali - a trenutno je nitko ne može znati - može projicirati na stariji dio, ali ne i na mlade i djecu, jer njihove su stope još i znatno manje.

Drugi razlog je što se neće svi zaraziti. Virus neće uspjeti zaraziti baš svakog od nas zbog naše zemljopisne raštrkanosti u mnoga manja mjesta i naselja, a u velik broj njih nikada neće ni ući nitko zaražen. Tome će dodatno pridonijeti i protuepidemijske mjere i izolacija oboljelih.

Zatim, kako se ljudi budu zaražavali i ozdravljivali, stjecat će imunost na virus, pa će virus imati sve manji broj ljudi na koji može skočiti. Time će u nekom trenutku broj novih osoba koje će svaki već zaraženi moći dalje zaraziti pasti na manje od prosječno 1, pa će epidemija samu sebe ograničiti i zaustaviti. To i jest razlog zašto cijepimo - kako bismo onemogućili virusu, ako i zarazi nekog necijepljenog, da ima brojne opcije na koga dalje skočiti, jer ljudi će već imati imunitet na njega i odbaciti ga pokuša li ući u njih. Mnogi procesi u prirodi su samo-ograničujući na sličan način - i šumski požari, i padovi burzi, i epidemije.

Ali najvažnija pozitivna stvar kojoj se svi nadamo jest da će koronavirus biti sezonski virus, kao i njegovi rođaci, te će nestati s toplijim vremenom i promjenama u prirodi koje donose kasno proljeće i ljeto, kao što tada nestaju i prehlade, koje koronavirusi također izazivaju.

Znači, zaključno: brojka WHO od 3,4 % je broj umrlih među svim POTVRĐENIM zaraženima. Potvrđeni zaraženi su pak podskup NAJTEŽIH mogućih pacijenata, koji imaju najgoru moguću prognozu. Kolika je stvarna stopa smrtnosti među SVIM zaraženima, to još ne znamo, niti možemo ikako znati, jer za to će trebati provesti posebne studije. No, prema svemu što znamo o epidemiologiji, ta brojka morala bi biti 0,5 do 1 %, a možda i znatno manja, baš kako sam i rekao u emisiji Nu2.

Razlog zašto se čini da je u Italiji ta stopa jako visoka jest što se i tamo bolest najprije širila po bolnicama malih naselja, potpuno nepripremljenih na epidemiju, i među starijima pod većim rizikom da umru ako se zaraze. Među prvih stotinjak oboljelih u Italiji, gotovo svi su bili stariji od 60 godina i imali podliježeće bolesti. Zato se stopa smrtnosti tamo i čini tako visokom, ali ona jednostavno nije reprezentativna za cijelu populaciju. Štoviše, vrlo sličnu, ako ne i goru štetu učinila bi im i obična gripa.

Uvijek nastojim naći i nešto dobro u svemu lošemu što se trenutno događa. Ako bi išta dobro moglo proizaći iz ove "infodemije", to je da će ljudi napokon shvatiti koliko je gripa opasna bolest i početi se cijepiti protiv nje. U svakoj godini dana, gripa ubije između 250.000 i 650.000 ljudi u cijelom svijetu. U Kini, koja je jedna šestina cijelog svjetskog stanovništva, broj smrti od COVID-19 mogao bi se, zahvaljujući Karanteni Wuhan, zaustaviti na ispod 5000. Znači, ako i svi ostali sada primijene njihove mjere, broj umrlih od COVID-19 mogao bi biti najviše 6 puta veći, tj. do 30.000.

To je deset puta MANJE smrti od gripe, a ne 20 puta više. Na žalost, mnoge zemlje neće biti u stanju slijediti primjer Kine i imat će znatno više smrti, ali i dalje usporedivo s gripom. Ali da bi se to razumjelo, treba nešto i znati, a previše ljudi koji o ovoj temi pišu, na žalost, ne znaju dovoljno o njoj.
Potpisi su za budale.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

07 Mar 2020, 13:37

Inace sad kad se toliko pise o korona virusu te simptomima bolesti, nekako mi je slicna virozi kojoj sam prebolio u prosincu, oko Bozica.
Simptomi su bili visoka temperatura, oko 39 i jako suhi kasalj te bol u plucima.
Temperaura je prosla nakon 3 dana, ali kasalj i bol u plucima je trajala jos 2 tjedna.
Nakon mene je obolila mama, s dosta blazim simptomima, a kasnije i necak koji je imao najvecih problema s kasljem i boli u plucima.
Naravno, to moze biti bilo koja viroza, ali definitivno nije bila gripa.
Naknadno se ne moze dokazati da je to bila korona.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

07 Mar 2020, 17:04

A jesi li bio u Kini?
Potpisi su za budale.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

07 Mar 2020, 17:24

Nisam. Ali sam tjedan dana prije toga bio u Londonu.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

07 Mar 2020, 18:28

Samo usput. U Hrvatskoj je 14 osoba umrlo od gripe. Ove godine odnosno sezone: link.
Post Reply