Mauro Biglino o Bibliji

Monoteistički i mnogobožački sustavi vjerovanja
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

02 Oct 2019, 22:22

Evo što sam napisala prije nego što me izlogiralo.

--------------

Dakle, neispavana sam - da nije bilo Maura, ne bih spavala ni ono malo što sam spavala. :D Osim toga, divim se ljudskoj idiotariji.

Pogledala sam još nekoliko njegovih filmića na YT-u: ponavlja stalno jedno te isto. A u ovom je "predavanju" i krenuo od pretpostavke da su Zemlju u nekom trenutku posjetili izvanzemaljci te da Biblija zapravo pripovijeda o tome. Ako je prevodio, prevodili su i drugi, ako zna hebrejski, znaju ga i drugi - kad pogledamo samo Kaštelanovu Bibliju, koliko je tu bilo međusobnoga uvjeravanja i uštimavanja. A tek ovi kasniji prijevodi. Nema jezika u kojemu su riječi jednoznačne, a ovaj se tome čudi k'o pura dreku. Valjda već i vrapci na krovu pjevaju da u semitskim jezicima nema znakova za vokale - nema ih ni u sanskrtu, pa što? Postoji nešto što se zove kontekst, no ne valja ga izmišljati, nego iščitati ga iz teksta koliko god je to moguće. Pošten prevodilac na opskurnim mjestima navede moguće varijante, a ne tupi po jednome.

Nadalje, na početku Izlaska pobrojana su sva plemena izraelska, a ne jednom se Židovi Izraelu obraćaju kao osobi: "Raduj se, o Izraele!" Onaj dio o Izraelcima i "drugima" posve je pobrkao. Nasilu iskrivljuje činjenice.

Vječnost nije isto što i bezvremenost, pobogu! Vječnost doista označava, kako je ono rekao,"beskonačno dugo vrijeme bez početka i kraja". O tome, recimo, možemo raspravljati, ali ne možemo raspravljati o metodologiji: dohvatio se jednog rječnika u kojemu piše "ne prevoditi kao 'vječnost'". Je li za usporedbu ponudio druge rječnike? Ili makar ponudio nastavak teksta uz natuknicu, to jest objašnjenje kako treba prevoditi.

No da ostanem pri njegovoj teoriji: on masu toga ne zna. Nadomjesna majka pri kloniranju spominje se na samom početku postanka: to je ruah - ruah je u hebrejskome ženskoga roda. I Duh je Božji lebdio nad vodama. ili kako već. Znalcu hebrejskoga to uopće nije upalo u oči, a kakvu je teoriju na tome mogao izgraditi!

Kako je dobro biti odgojen u socijalizmu! Tamo naučiš da je to sve mitologija, da sve mitologije imaju vrlo slične mitove o stvaranju svijeta i vrlo sličnu raspodjelu poslova među bogovima, bar kada govorimo o politeističkim religijama, uz poneki detaljčić vezan za podneblje i kulturu. Monoteističke su religije isto tako sve krojene na isti kalup - pročitaš Bibliju, pročitaš Kuran i u biti nema razlike.

Nađi drugi put nešto pametnije i zanimljivije. Ili bar kraće. :D


User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

02 Oct 2019, 23:19

Okej, hvala ti na trudu. :)

Što ću onda s ovim? Da temu preselim na Alternativu? :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

03 Oct 2019, 08:16

Stitch wrote:
02 Oct 2019, 23:19
Što ću onda s ovim? Da temu preselim na Alternativu? :raspa:
Ne, radije da promijenimo naslov. :mig:

Biblija je zanimljiva sama po sebi pa tome ni Biglino ne može naštetiti. :D Možda nam padne još tkogod na pamet pa napišemo nešto i o njegovu pristupu, kako Bibliji, tako i kršćanstvu. Imaš, primjerice, na YT-u nekoliko Porobijinih predavanja, ne baš o samoj Bibliji, nego o ateističkom pristupu Bogu te o teološkim pitanjima. Dakako da tu u priču ulazi i Biblija (SZ i NZ), a Porobija mjestimice govori i o originalnome tekstu te o cjelokupnoj problematici.

Biglino govori s gledišta dobro odgojenoga katoličkog dječačića koji se pred roditeljima brani što je u pitanje doveo riječ Božju, a Porobija kao odrastao čovjek kojemu su s vremenom neke stvari u životu sinule i postavile se na svoje mjesto.

Da ne živi u sretnom braku, bome ako se ne bih odmah bacila na njega. Lik je fenomenalan: pametan i duhovit, a zanima ga sve i sva. Kud ćeš bolje! :raspa:

Pogledaj, ako već nisi, predavanje o Antonyju Flewu, a Porobijino nespretno držanje u odijelu pridonosi šarmu cijeloga predavanja. :angeleye:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

03 Oct 2019, 09:09

Pih, ovaj brka č i ć, pitam se šta još s čime brka. Čovjeka s bogom?! Bibliju s Istorijom?! Ccc...
Bolje ti se na Šabu bacit, Šaba se ne brka sniščim. Plemeniti metali i te spike. :hekla:

I kako to ateistički pristup bogu? :o
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

03 Oct 2019, 10:48

Šabović Adis wrote:
03 Oct 2019, 09:09
I kako to ateistički pristup bogu? :o
Pa, recimo, znaš da vjernici daleko rjeđe spominju Boga od ateista. Prvi se od malih nogu opominju da ne spominju Božje ime uzalud - to je varijanta zabrane izgovaranja Tetragrama, što spominje i Biglino, a ateisti ga svakodnevno bar deset puta opsuju. :D
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

03 Oct 2019, 11:27

MmeTipfeler wrote:
03 Oct 2019, 10:48
Pa, recimo, znaš da vjernici daleko rjeđe spominju Boga od ateista. Prvi se od malih nogu opominju da ne spominju Božje ime uzalud - to je varijanta zabrane izgovaranja Tetragrama, što spominje i Biglino, a ateisti ga svakodnevno bar deset puta opsuju. :D
A ne znam. Sujmivi su mi ti ateisti koji spominju boga. :nogica:
A ateistički pristup bogu mi je kao neka formulacija slična ćelavi, bez ruku, za kosu se vuku. Ili suha krpa na dnu mora. :o
Nemoj šta zamjerit...ja sam malo spor. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

03 Oct 2019, 11:31

Ti si valjda od onih finih koji nikad ne psuju. :D Ja imam kočijaški rječnik. Mama tako odgojila. :raspa:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

03 Oct 2019, 11:39

Hjoj tebe, pa nisam ateist da ne psujem. :o
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

03 Oct 2019, 11:42

MmeTipfeler wrote:
03 Oct 2019, 08:16
Biblija je zanimljiva sama po sebi pa tome ni Biglino ne može naštetiti. :D Možda nam padne još tkogod na pamet pa napišemo nešto i o njegovu pristupu, kako Bibliji, tako i kršćanstvu. Imaš, primjerice, na YT-u nekoliko Porobijinih predavanja, ne baš o samoj Bibliji, nego o ateističkom pristupu Bogu te o teološkim pitanjima. Dakako da tu u priču ulazi i Biblija (SZ i NZ), a Porobija mjestimice govori i o originalnome tekstu te o cjelokupnoj problematici.
Razdvojio bih Crveno more, tj. ozbiljno od neozbiljnog, radije. Ako ozbiljnog uopće bude. Iako, donekle razumijem Biglinovu teatralnost i sklonost dramatiziranju, tu su prodaje radi, a ne iz neznanja. On korak po korak ide prema svom cilju, otud senzacionalizam i namjerno zamračivanje drugih mogućnosti tumačenja. Zanima me što je rečeno na tom sastanku s vjerskim poglavarima, nadam se da ih je pošteno zbunio. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

03 Oct 2019, 12:19

Stitch wrote:
03 Oct 2019, 11:42
Zanima me što je rečeno na tom sastanku s vjerskim poglavarima, nadam se da ih je pošteno zbunio. :D
To je i mene zaintrigiralo. Zanima me zapravo njegovo pitanje. Što su odgovorili, ovisi o svakome od njih. Ima ih koji kažu "tako piše i dalje se ne raspravlja", a ima ih i koji raspravljaju da bi dokazali kako nešto piše onako kako piše. :D U svakom slučaju, tko god se odazvao na njegov poziv, nije pretjerano pametan. :angeleye:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

03 Oct 2019, 14:05

Ovo još nisam vidjela. Zanimljivo je. I to je iz doba dok je Porobija još vjerovao u Boga.


User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

03 Oct 2019, 15:37

3:57 Nomen est omen, ništa to?
Šta ima još: baraba nije epitet nego je ime? A kad je ime onda jeste epitet? A Isus, pošto je ime, nema nikakvo značenje? :misli:
Zeloti i sikariosi su neka vrsta narodnih ustanika, kao uskoci ili hajduci (da ne kažem partizani, dalekobilo :rofl:), i zato su bljak, a Isus je više saradnik okupatora, valjda po principu ko te bije taj te voli, za razliku od sikariosa koji kad biju Rimljane to znači da ih mrze a ne da ih vole, i služi za primjer na način da dok te okupator ne nabije na kolac i ne razapne na krst - spasa nema? Ter je zato kul? :misli:
Ne znam, meni ovo nije dovoljno morbidno. :ne zna: Imal koji morbidniji primjer, da mi se kosa na glavi digne? :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

08 Oct 2019, 00:51

Šabović Adis wrote:
03 Oct 2019, 15:37
Ne znam, meni ovo nije dovoljno morbidno. :ne zna: Imal koji morbidniji primjer, da mi se kosa na glavi digne? :rofl:
Naći će se. Samo ti reci. :D

Nego, malo sam "prelistala" filmiće o Mauru Biglinu i njegovim predavanjima. Sve u potrazi za onim susretom s vjerskim vođama, ali to nisam uspjela naći. A toliko me zanimalo pitanje koje im je postavio. :cerek: Našla sam samo filmić o susretu s teolozima raznih vjera, no datumi se ne poklapaju, a pitanja je postavljala voditeljica i svi su odgovarali onako kako se od njih i očekivalo. Biglinova su predavanja sva na isti kalup i o istoj temi. Ima li među vama netko tko ne zna ništa o ovome o čemu ću govoriti? Jedan-dva-tri-četiri. U Bibliji nema Boga. Ni bogova. Biblija zapravo govori o izvanzemaljcima i o tome kako su oni bili za glavu-dvije viši od normalnog čovjeka. Što se u bizantskoj umjetnosti, a i ne samo bizantskoj, važnije osobe, više po rangu, prikazuju kao veće od ostalih, to je "stručnjak" zanemario. Elohim je množina. I točka.

Talijanski Mišak, rekla sam odmah. Ako baš hoćete gledati intrigantna, no istodobno i inteligentna predavanja, preporučujem Društvo za promociju znanosti i kritičkog mišljenja. Uživajte. Bar piju pivo, a ne zaslađuju se čokoladom i ne opijaju grapom. :hekla:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Oct 2019, 03:19

Misliš na ove? :D
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

11 Oct 2019, 21:34

Stitch wrote:
08 Oct 2019, 03:19
Misliš na ove? :D
Nemam pojma. NOD kaže: Potentially unwanted content found.
This web page is on a list of websites with uncertain reputation or potentially unwanted content and has been blocked.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

12 Oct 2019, 00:24

Vjerojatno je posrijedi http-protokol, stranica nije kriptirana pa je zato nesigurna. No moguće je i da svakakvog sadržaja tamo ima.

Evo...
Društvo za promociju znanosti i kritičkog mišljenja neformalna je skupina znanstvenika i znanstvenih entuzijasta zainteresiranih da svojim aktivnostima potaknu bolje razumijevanje stvarnosti, funkcioniranja svijeta oko nas, kao i ljudskog ponašanja. Društvo promovira primjenu znanstvenog pristupa i kritičko razmišljanje te djeluje na razotkrivanju i objašnjavanju popularnih zabluda u društvu.

Na Facebook stranici Društva prenosimo važnije obavijesti o našim aktivnostima, a svakodnevno objavljujemo i poveznice na zabavne fotografije, zanimljive video snimke i kvalitetne tekstove s temama iz znanosti i kritičkog mišljenja.

Sve aktivnosti Društva dogovaramo u Facebook Grupi za projekte. Svatko tko ima neku zanimljivu ideju za akciju može to predložiti tamo. Grupa za projekte je strogo moderirana pa se brišu komentari nisu vezani za konkretne projekte.

Ukoliko se želite uključiti u rad, ili se dodatno informirati o aktivnostima Društva, možete to najjednostavnije napraviti kroz Facebook Grupu za rasprave. Tamo su svi više nego dobrodošli, a rasprave su minimalno moderiranim (no nije loše prije komentiranja pročitati i preporuke moderatora).

Sve dosad objavljene video snimke Društva mogu se pronaći na našem YouTube kanalu, a pisani materijali na Scribdu.

Ako se želite zabaviti, preporučujemo stranice I ti možeš biti magneto boy/girl i Čudesni izumi Dr Mamba Džamba.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

12 Oct 2019, 09:00

Da. To su ti. Ima dosadnih predavanja, ne zbog tematike, nego zato što su predavači nevični javnom nastupanju, ali i jako zanimljivih. Jučer sam gledala Dubravku Bosnić. Žena zna znanje, ima zanimljiv pristup materiji, ali ne umije prezentirati. Natrpala je previše podataka, dovoljno za doktorat.
Post Reply