Rasprave i upiti o avionskim kartama, kompanijama i putovanjima avionom

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

08 Nov 2019, 14:33

Hvala ti nvnk, baš gledam te Economy promo karte za Indoneziju trenutno i cijena nije loša, pogotovo jer je multicity karta u pitanju (ZAG - KUL; SIN - ZAG).
Kad smo išli u Oman mi je Turkish ipak ispao jeftiniji (a i od njih sam dobila 30kg pa mi je bilo ok).

Za ovo sada gledam da bi uzela duži layover u Dohi (12 sati), pa da i to vidim.

BTW, jedan mali detalj oko Turkish odštete. Naime, dobije se voucher, koji se može potrošiti na njihove letove. Pošto mi je cijena ove multicity kombinacije za 100 eur jeftinija kod Qatara, i to mi taman pokrije Air Asia karte, odlučili mi unovčiti taj voucher. E sad, procedura je malkice tlaka ... vjerovatno kako bi motivirala na samu kupnju preko Turkisha, ali nedam se ja :). Preko vikenda ću predati zahtjev, pa stavim ovdje info koliko vremena treba proći od predaje istog do isplate na račun. Pošto je Turkish ozbiljna firma, vjerujem da neće proći previše vremena.


collect moments, not things
User avatar
J.Poljak fan club
Posts: 317
Joined: 22 Feb 2017, 13:26
Been thanked: 1 time

08 Nov 2019, 14:38

Meni su prije par godina dosta brzo isplatili na racun. Zalio se jer mi prtljaga kasnila i u dolasku u Etiopiju i dok sam se vracao po par dana. Korektni bili...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

During the war...
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

08 Nov 2019, 14:43

Razmotri i druge aviokompanije osim Air asije.
Mozda jesu najjeftiniji, ali imas dosta drugih koji u akcijama imaju skoro slicne cijene a ukljucenu cekiranu prtljagu.
Recimo Malaysian, Malindo, Firefly.
I to provjeri Malaysian preko njihove stranice. Zadnji put sam dobio biznis za 5 eur vise nego economy. Ok, za cca 1 sat leta, ali 5 eur i nije neka para.

I dobro ti je ostavit barem 2 dana za Singapore. Jeftina hrana ali skupa piva.
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

08 Nov 2019, 14:57

Ma da, naravno, gledam općenito.
Vidim da mi Air Asia nudi 20kg prtljage (to je, valjda, čekirana prtljaga :facepalm: ).

No svakako ću ih sve pregledati, hvala svima na savjetima :)
collect moments, not things
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

08 Nov 2019, 15:03

Mislim da moras dodatno platit za cekiranu prtljagu. Bar je prosle godine bilo tako.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

08 Nov 2019, 19:38

Mislim da AirAsia u cijenu koju ti prikaže ima po defaultu uključeno 15 kg predane prtljage i 4 kg ručne.

Piše pri tome da tu predanu negdje kasnije možeš isključiti (i valjda dobit nižu cijenu), ali ja to nisam skužio kako. Doduše, nije mi ni trebalo, tj. dobro mi došla ta predana.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

08 Nov 2019, 20:45

Koliko sam danas gledao, ima samo 7 kg rucne. A cekirana se mora nadoplatit.

Ali mozda ovisi koja Airasia jer ih ima nekoliko. Mozda svaka ima svoja pravila.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

08 Nov 2019, 22:07

Inace pazite na Emirates, jer su oni za najjeftiniju tarifu smanjili tezinu prtljage s 30 kg na 25 kg.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

09 Nov 2019, 07:52

Da, ručna je 7, a ne 4 kg, ... lapsus. A glede predane, možda nisam bio dovoljno jasan: Ja također govorim o predanoj prtljazi koja se doplaćuje, ali se praktički doplaćuje pod mus. ;)

Stvar izgleda ovako:

Ideš rezervirat let, pokaže ti se cijena, klikneš, ... bla-bla ... sve normalno, jedino ti kaže da su oni, eto, tebi napravili "uslugu" pa su ti u tu cijenu već uračunali doplatu za 15 kg čekirane prtljage. Ali, ne beri brigu, ako nemaš čekiranu prtljagu, tih 15 kg možeš "kasnije" otkazat:

"We've pre-selected checked baggage for your convenience. You may remove it if it's not needed."

Naravno, "remove" nigdje ne možeš - ili ta mogućnost ne postoji ili je namjerno napravljena toliko skrivenom da svatko normalan odustane.

Uostalom, jedini puta kad sam dosad s njima putovao (Kuala Lumpur - Singapur) jesam imao predanju prtljagu, a i prije par dana kad sam simulirao jednu drugu rutu (unutar Indije) imao sam u vidu eventualno putovanje s prtljagom, tako da se nisam puno niti trudio glede toga.

Ovdje nekaj takvoga piše za AirAsia Indonesia:

https://support.airasia.com/s/article/C ... uage=en_GB

"... your booking will include a complimentary check-in baggage of 15kg. This will be pre-selected for you, and you will not be able to remove it."

Ipak, ostaje nejasno zakaj je u ova moja dva slučaja bilo jasno naznačeno da se stvar navodno može ukloniti. :ne zna:

Kao što rekoh, mene to ne dira, ali kad bih putovao bez ručne prtljage, vjerojatno bih se pitao zašto plaćam nešto što ne želim. :misli:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

09 Nov 2019, 17:48

Ne znam kak to vama daje. Probao danas simulirati kartu i nista. Cekirana prtljaga se mora dodati posebno, a osnovna cijena je samo s rucnom.

Isto je i ako stavim polazak iz Kuala lulala.

Image
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

09 Nov 2019, 19:48

Evo, uzeo sam isti ovaj primjer kao ti. U prvom koraku mi daje da ukupno košta 135,45 USD.

U drugom pak samo od sebe skaće na 157,09 USD, a pojavljuje se ista ona obavijest koju sam spomenuo ("We've pre-selected checked baggage for your convenience. You may remove it if it's not needed."). Jedino što ovaj puta mogu ukoniti (ne 15 nego 20 kg) predanu prtljagu i vratit cijenu na 135,45.

Eh, da, u mom slučaju se između prvog i drugog koraka nije dogodio niti nikakav skok cijene, dakle ništa nisam izgubio nemogućnošću uklanjanja. Ili, drugim riječima, u mom slučaju tih 15 kg prtljage uistinu je besplatno.

Samo da preciziram: radilo se o liniji New Delhi - Bagdogra.

Ali to je nevažno, jer se čini da se radi o datumima, a ne o liniji.

Naime, u mom slučaju sam simulirao datume 22.4 - 30.5.

Ako pak za istu liniju simuliram tvoje datume (15.1 - 21.1) - događa se isto kao i tebi, tj. cijena raste između dva koraka, a u drugom se prtljaga može ukloniti. :D

EDIT:
Ipak i linija ima veze, za Singapur - Bali nema besplatne prtljage niti za moje datume u travnju. :p
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

09 Nov 2019, 20:44

Ocito ima veze koja je Air Asia u pitanju. Jer ih ima nekoliko.
Ili linija.
Uglavnom, prekomplicirano.
Jednom sam letio s njima i nisu me bas odusevili. Uvijek radije odaberem neku drugu aviokompaniju. A u Aziji ih ima masa.
Recimo Scoot mi je bio fora. Ok, odabrao ih jer su letili s B787, a njime jos nisam bio letio. :)
ivana)
Posts: 64
Joined: 25 Mar 2017, 18:36
Has thanked: 1 time

10 Nov 2019, 17:08

ivana)
Posts: 64
Joined: 25 Mar 2017, 18:36
Has thanked: 1 time

13 Nov 2019, 21:10

da li je netko imao ovakav slucaj.. ukratko da se ponovim jer sam vec pisala znaci let Madrid Munchen Zagreb, Lufhansa.. do Munchena sve ok, za Zagreb na gatu otkazali let zbog strajka, da bi dobili alternativu opet Lufthansa do Frankfurta pa CA do Zagreba, ok zalila se jer sam imala jos jedan let za njega dobila naknadu za ovaj me otkantali.. e sad ide cudan dio.. nas je bilo troje, isti let, isti problem ista zalba.. nas dvoje dobijemo odbijenicu a ovaj treci pozitivan odgovor i naknadu koja mu je sjela, e sad nas dvoje se opet zalimo Lufthansi i prilazemo njegov pozitivan odgovor a oni nas opet odbiju kao proucili cinjenice bla bla ali da nemamo prava.. i niti jedan osvrt kako je moguce da po istim pravima imaju dvostruka mjerila... i sad se pitam kako je to moguce.. def. pisem dalje.. al ono cisto me zanima netko imao ovakav slucaj, u cemu je fora?
_A_
Posts: 116
Joined: 27 Jul 2017, 20:08

14 Nov 2019, 08:50

ivana) wrote:
13 Nov 2019, 21:10
da li je netko imao ovakav slucaj.. ukratko da se ponovim jer sam vec pisala znaci let Madrid Munchen Zagreb, Lufhansa.. do Munchena sve ok, za Zagreb na gatu otkazali let zbog strajka, da bi dobili alternativu opet Lufthansa do Frankfurta pa CA do Zagreba, ok zalila se jer sam imala jos jedan let za njega dobila naknadu za ovaj me otkantali.. e sad ide cudan dio.. nas je bilo troje, isti let, isti problem ista zalba.. nas dvoje dobijemo odbijenicu a ovaj treci pozitivan odgovor i naknadu koja mu je sjela, e sad nas dvoje se opet zalimo Lufthansi i prilazemo njegov pozitivan odgovor a oni nas opet odbiju kao proucili cinjenice bla bla ali da nemamo prava.. i niti jedan osvrt kako je moguce da po istim pravima imaju dvostruka mjerila... i sad se pitam kako je to moguce.. def. pisem dalje.. al ono cisto me zanima netko imao ovakav slucaj, u cemu je fora?
Ne mogu ti pomoci, ali da te pitam, govoris o ovom sad strajku 7./8. 11. 2019.?
Ja sam imao isto preusmjeravanje, povratak mi je bio Europa - Doha - Europa sa Qatarom :)
ivana)
Posts: 64
Joined: 25 Mar 2017, 18:36
Has thanked: 1 time

14 Nov 2019, 09:56

ne, 20.10. samo smo mi naletili na strajk linije Munchen Zagreb, ostale koje smo imali taj dan nisu strajkali
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

16 Nov 2019, 23:55

Prolaznica wrote: ja gledam Prag za proljeće blic vikend city break sa ČSA, zornjak u subotu ujutro (ali baš zornjak) i povratak u nedjelju kasno kasno navečer. Aman taman za 885kn :cerek:
Ne vidim više Zagreb na listi ČSA destinacija, izgleda da ništa od mog vikenda u Pragu :(
collect moments, not things
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

17 Nov 2019, 11:01

Izgleda da su odustali.

Bas steta.
User avatar
chillout23
Posts: 585
Joined: 22 Feb 2017, 08:48
Been thanked: 2 times

17 Nov 2019, 16:05

Molio bi opet goopti kupon ako netko ima...za danas mi baš treba
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav

Ljudi se povremeno spotaknu o istinu, ali većina njih brzo ustane i otrči dalje, kao da se ništa nije dogodilo.
User avatar
chillout23
Posts: 585
Joined: 22 Feb 2017, 08:48
Been thanked: 2 times

18 Nov 2019, 10:43

Nuki..koji je bio onaj kaj si mi dao nedugo (ne mogu ga sad tu naći nikako)?

gopoletje nešto..
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav

Ljudi se povremeno spotaknu o istinu, ali većina njih brzo ustane i otrči dalje, kao da se ništa nije dogodilo.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

18 Nov 2019, 11:12

Probaj gojesen.
User avatar
chillout23
Posts: 585
Joined: 22 Feb 2017, 08:48
Been thanked: 2 times

18 Nov 2019, 11:30

Hvala

ma....negdi sam preskočil taj korak sa kuponom i kupil regularno hahahaha nmvz
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav

Ljudi se povremeno spotaknu o istinu, ali većina njih brzo ustane i otrči dalje, kao da se ništa nije dogodilo.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

22 Nov 2019, 15:09

https://www.reuters.com/article/us-spai ... SKBN1XU2AD

Ukratko, u Španjolskoj izgleda da postoji zakon po kojem se ručna prtljaga ne smije naplaćivati. Dakle, Ryanovo naplaćivanje svega iznad "osobnog predmeta" - ilegalno je.

Ryan je za sada odlučio ignorirati presudu. :rofl:
User avatar
Maky
Posts: 330
Joined: 12 Feb 2017, 21:26
Been thanked: 3 times

26 Nov 2019, 09:15

Zašto aviokompanije napuštaju zagrebački aerodrom?
Stvarno, zašto? Image

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... ead_more_m
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

26 Nov 2019, 22:23

Crknuo je Atlasglobal.

Sumnjam da itko ima karte za njih, ali za svaki slucaj.
Post Reply