Željko Rohatinski (1951. - 2019.)

Koljite se i gložite!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Dec 2019, 08:05

"Ovim člankom u znak sjećanja na guvernera Rohatinskog želim potvrditi da jest bio persona non grata, barem nakon mandata, da je bio žrtva teške društvene bolesti kojoj se do posljednjeg daha suprotstavljao, prije svega kao čovjek, emotivac. Kasno je za ispravljanje te nepravde prema njemu, ali nije kasno iz njegova slučaja izvesti pouke, za što je i sam imao malo nade", piše Željko Ivanković na portalu Ideje.hr.

Je li Rohatinski s razlogom odbačen i zaboravljen? Spočitavaju mu se krediti u švicarcima i prodaja zlatnih rezervi, no pitanje je koliko njegovi kritičari uopće razumiju ulogu guvernera Hrvatske narodne banke. HNB je nekoliko puta upozorio građane da su ti krediti rizični - tko ga je slušao? Prigovara mu se zbog navodnog pogodovanja Agrokoru - postoje li dokazi za te tvrdnje? Ja ih dosad nisam vidio.

Najlakše je drugoga optužiti za vlastitu pohlepu i glupost. Čak se i neprijatelji slažu da je Rohatinski bio stručan, dosljedan i strog. Je li možda trebao ljude vući za rukav i govoriti im da čitaju ono što je napisano malim slovima? Činjenica jest da su neke banke postupale nepošteno - zbog toga danas gube sudske sporove - no činjenica je također da to nisu činile sve banke. Što je trebao, zabraniti im kreditiranje? Smiješno.

Pročitajte tekst. Kakav god bio, Rohatinski je zaslužio objektivno, istinito prisjećanje.


Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

16 Dec 2019, 08:28

Rohatinski je ujedno i jedini guverner HNB-a čije su ime ljudi upamtili, a ne bih rekla da je to samo zbog lošega što mu se pripisuje, nego ponajprije zato što je bio društveno aktivan, što se trudio široj javnosti objasniti financijske probleme. Još jedan zbog kojega mi je žao što je otišao. :(
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Dec 2019, 10:23

I meni je drag bio. Mislim da je imao daleko više vrlina nego mana.
Potpisi su za budale.
Post Reply