Klimatske promjene i podizanje morske razine

Vrt, priroda, ekologija... - sve što raste, i treba da raste
MmeTipfeler
Katica za sve
Has thanked: 1 time

Re: Klimatske promjene i podizanje morske razine

Post by MmeTipfeler » 18 May 2019, 23:39

Stitch wrote:
18 May 2019, 21:31
Dobro, samo smanji s crvenom, to je moderatorska boja. ;)

Jezične su (i metajezične) preinake u skladu s promjenom politike Ujedinjenih naroda i vodećih zapadnoeuropskih država. Same po sebi, ne znače ništa. Mi smo odavno oguglali na upotrebu "velikih" riječi kao što su katastrofa, kriza, skandalozno, šokantno, užasno... :D
I ja sam pročitala ovu vjesticu i primijetila da im fali još samo global boiling. :D Za svaki slučaj, možda bi trebali pripremiti paralelni popis s hladnim, ledenim, smrznutim. Uostalom, Stitch je na drugom mjestu baš pripremio popis raznoraznih snjegova. Mislim, ja se ujutro i uvečer smrzavam, toplo mi je tek nekoliko sati preko dana, a noću se pokrivam s tri deke. I te dečke u UN-u trebalo bi prestati dovoditi iz Sahare i sličnih pustopoljina. :cerek:

Kad piješ, ne piši po forumu; kad pišeš po forumu, ne pij!

Stitch
Experiment 626
Has thanked: 3 times

Post by Stitch » 19 May 2019, 00:07

MmeTipfeler wrote:
18 May 2019, 23:39
Mislim, ja se ujutro i uvečer smrzavam, toplo mi je tek nekoliko sati preko dana, a noću se pokrivam s tri deke.
Ja imam deku i jorgan. Šok i strava! :D

Potpisi su za budale.

MmeTipfeler
Katica za sve

Post by MmeTipfeler » 19 May 2019, 20:34

Da nije netko krivo preveo? Globalno zatopljenje, a trebalo je biti globalno zahlađenje? :D

Šabović Adis
Inventar
Been thanked: 2 times

Post by Šabović Adis » 19 May 2019, 21:22

Bitno da je globalno. :brukica:

Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:

MmeTipfeler
Katica za sve

Post by MmeTipfeler » 19 May 2019, 23:42

Šabović Adis wrote:
19 May 2019, 21:22
Bitno da je globalno. :brukica:
Zagrijavaj globalno, hladi lokalno! :cheer:

Šabović Adis
Inventar
Been thanked: 2 times

Post by Šabović Adis » 20 May 2019, 00:07

MmeTipfeler wrote:
19 May 2019, 23:42
Zagrijavaj globalno, hladi lokalno! :cheer:
Da me se ne shvati pogrešno: nemam ja ništa protiv globalnog zagrijavanja... :facepalm: :rofl:...samo me nervira to da, kao, ako ima to neko globalno zagrijavanje e onda znači da treba da se zabrinemo. I šta, evo ja se zabrinem - i? Globalno zagrijavanje će da prestane da bude globalno?! Ili će da prestane da bude zagrijavanje?! Kojto kurac znači? Jel' nebriga uzrok globalnog zagrijavanja? Msm, mora da jeste - ako je nebriga problem, onda je briga rješenje. :zubo:
Fak, neću više... :rofl:
:five:

Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 21 May 2019, 11:57

Šabović Adis wrote:
20 May 2019, 00:07
Fak, neću više... :rofl:
Nemoj. ;)

Ostatak je izdvojen u posebnu raspravu. :zubeki:

Potpisi su za budale.

memulica

Post by memulica » 24 May 2019, 00:15

Ako ste se ikad zapitali o postojanju npr. jednoroga, himera, yetija, zmajeva i sličnih egzotičnih životinjica, sad imamo 'čvrste znanstvene dokaze' da te beštije zaista obitavaju na Zemlji. :mudri:

Image

Dakle ima već neko vrijeme da Crkva Presvetlog Pregrijavanja širi strašnu vijest i o tvz. Šestom Izumiranju Svega. Eto doživjeli smo ovog ljeta Gospodnjega i konačan popis svih Božjih bića koja su ili će biti ranjena/ubijena tom vražjom šesticom. Vijeće od 145 alkemičara/šamana okupljenih pod imenom IPBES je odlučilo presječi, nakon 7 godina dubokog promišljanja, svaku dilemu/nejasnoću i objavilo je da na Zemlji ima oko 8 000 000 (osam milijuna) vrsta. Do broja su ,kao i uvijek, došli pouzdanom znanstvenom metodom, a koja se zove ODOKA. Od tih osam milijuna vrsta su minuciozno prebrojali/izračunali na prste lijeve i desne ruke da ih je na samrti više od milijun.

Inače evo o čemu zapravo pričam:
https://www.ipbes.net/news/Media-Releas ... Assessment

Nature’s Dangerous Decline ‘Unprecedented’
Species Extinction Rates ‘Accelerating’
Current global response insufficient;
‘Transformative changes’ needed to restore and protect nature;
Opposition from vested interests can be overcome for public good
Most comprehensive assessment of its kind;
1,000,000 species threatened with extinction
...

8 million: total estimated number of animal and plant species on Earth (including 5.5 million insect species)
Tens to hundreds of times: the extent to which the current rate of global species extinction is higher compared to average over the last 10 million years, and the rate is accelerating
Up to 1 million: species threatened with extinction, many within decades
Malo upućeniji znaju da je ta odokativna metoda glupa sama po sebi i potpuno beskorisna za bilo što smisleno. Ti zamišljeni/nasumični brojevi kreću se u rasponu od 2 milijuna do 2 milijarde vrsta na Zemlji. :facepalm:
https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 180459.htm
About 8.7 million (give or take 1.3 million) is the new, estimated total number of species on Earth -- the most precise calculation ever offered -- with 6.5 million species on land and 2.2 million in oceans. Announced by the Census of Marine Life, the figure is based on a new analytical technique. The number of species on Earth had been estimated previously at 3 million to 100 million.
https://phys.org/news/2017-08-biodiversity-earth.html
Scientists generally agree that many more species exist than are formally described, but they disagree about how many there really are. Some studies have estimated 2 million or fewer, whereas others suggest as many as 12 million (one recent study even suggested the planet could be home to a trillion species).

In a new paper published in The Quarterly Review of Biology (September 2017), researchers from the University of Arizona have estimated that there are roughly 2 billion living species on Earth, over a thousand times more than the current number of described species.
Prave/čvrste brojke u službenom katalogu vrsta su puuuuno manje:
Swedish scientist Carl Linnaeus created and published in 1758 the system still used to formally name and describe species. In the 253 years since, about 1.25 million species -- roughly 1 million on land and 250,000 in the oceans -- have been described and entered into central databases (roughly 700,000 more are thought to have been described but have yet to reach the central databases).
Inače je prije par dana održana vrlo zanimljiva i poučna debata u američkom Kongresu na ovu temu. Evo prilažem cjeloviti video sa tog dvosatnog saslušanja za strpljive forumaše:
https://www.youtube.com/watch?v=AmzU3w5bRxQ

PS na priloženoj slici je zmijolika/zmijovrata mačka iz drevnog Međurječja/Egipta :mig:

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch.

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 24 May 2019, 01:32

Memulice, kad izumre jedna jedina vrsta, to je nepromjenjiva i neprocjenjiva šteta za planet Zemlju. Je li ta vrsta bila predator koja je "čistila" faunu i sprečavala namnožavanje raznih nametnika ili je posrijedi vrsta koja se hranila florom te je na neki način bila povezana s vegetacijom, nebitno je - njezin nestanak osjetit ćemo prije ili poslije.

Razglabati o brojkama isto je što i relativizirati žrtve raznih pogroma - broj je nevažan, važna je samo činjenica da se sranje dogodilo. Kako ćeš se nositi s tim? I što ćeš učiniti da takve stvari spriječiš?

Potpisi su za budale.

memulica

Post by memulica » 24 May 2019, 10:35

Vidim i ti si podlegao tuđim lažima, jer nemaš volje ili vremena ulaziti u detalje cijele te priče. Niti znaš što znači pojam masovno izumiranje vrsta, a još manje znaš da je broj i bioraznolikost živih bića/vrsta na najvišim razinama u povijesti Zemljine biosfere.

Image

Također treba znati i da preko 97 % svih vrsta koje su ikada živjele na našem planetu više nema. To je nepojmljiv broj, ka što je nepojmljivo kako su živa bića preživjela najgore izumiranje od svih; Permsko-trijasko masovno izumiranje, a kada je izumrlo 96% svih marinskih vrsta, 60% familija gmazova i vodozemaca, 30% insekata, 70% rodova kopnenih kralježnjaka i većina kopnenog bilja. Nakon njega je trebalo 10tak milijuna godina samo da živa bića dođu malo k sebi.

Zadnje (manje)masovno izumiranje se dogodilo na početku kraja zadnjeg ledenog doba, a kad je teško stradala tvz. megafauna.

Ka što vidiš umiranje/izumiranje je jedna vrlo uobičajena pojava na ovom planetu i ništa nije nezamjenjivo/neprocjenjivo u prirodnom svijetu, ali to se i uči po školama već dugo vremena. Valjda si čuo za Darwina!?

Ukratko po svim parametrima struke, NEMA nikakvog masovnog izumiranja na vidiku.

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 24 May 2019, 12:28

Previdio si ono "njezin nestanak osjetit ćemo prije ili poslije". Ne zanima me što je bilo prije čovjeka, govorim iz perspektive nas ljudi. Čitaj ono što piše, a ne ono što misliš da je napisano.

Osim toga, nikako ne može biti isto prirodno izumiranje zbog promjena klime i okoliša koje traje stoljećima ili tisućljećima i nasilno istrebljenje neke vrste našim djelovanjem u samo dva-tri desetljeća. Mi smo dio prirode, a ne priroda sama.

Potpisi su za budale.

memulica

Post by memulica » 24 May 2019, 14:36

Mi smo trenutno dominantna vrsta i htjeli/ne htjeli imamo takav učinak na neke druge vrste. U jednom trenutku ćemo i mi izumrijeti, ako se ne izdignemo među zvijezde. Nema ništa čudno, neviđeno ili neprirodno u cijeloj toj priči. Uglavnom nema nikakvog novog MASOVNOG IZUMIRANJA VRSTA.

Darwin davno reka nekako ovako :
Ne preživljavaju ni najjači, ni najpametniji. Preživljavaju oni koji se najbolje prilagođavaju promjenama.
:mudri:

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 24 May 2019, 16:04

To je istina, no jesmo li se mi prilagodili promjenama koje smo sami izazvali? Nismo, Memulice, nismo. I platit ćemo danak.

Iznimno sam skeptičan kada je budućnost ljudskog roda posrijedi. Ne zato što ćemo izumrijeti nego zato što ćemo izumrijeti prije nego što bismo trebali.

Potpisi su za budale.

memulica

Post by memulica » 25 May 2019, 10:42

Ljudska vrsta je vrlo žilava i prilagodljiva. Živi u svim klimatskim zonama, preživjelimo smo nekoliko ledenih doba i nekoliko globalnih kataklizmi. Najbliže izumiranju smo bili prije manje od 100 tisuća godina. Tada je preživjelo samo 10tak tisuća ljudi na cijelom planetu.

Tvoj iracionalni strah počiva na neznanju i tuđim lažima.

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 25 May 2019, 12:49

Govoriš o neznanju i lažima, a lupetaš gluposti. Nabroji mi tih "nekoliko ledenih doba", najprije. A onda i tih "nekoliko globalnih kataklizmi".

Potpisi su za budale.

MmeTipfeler
Katica za sve

Post by MmeTipfeler » 25 May 2019, 13:00

Lijepo ja govorim da treba biti precizan u izražavanju. Preživjeli smo samo jedno ledeno doba jer nas u vrijeme prijašnjih nije ni bilo. :D

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 25 May 2019, 13:12

Upravo tako. Prije desetak tisuća godina počelo je interglacijalno (međuledeno) razdoblje, ali može se reći da zadnje ledeno doba još traje. :kava:

Potpisi su za budale.

memulica

Post by memulica » 26 May 2019, 12:15

Ledena doba nastaju otprilike svakih 100 tisuća godina.

Vrsta HOMO je nastala prije recimo dva milijuna godina,pa računajte. Gledajući samo HOMO SAPIENSA preživjeli smo zadnja 3 do 4 glacijala/interglacijala.

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 26 May 2019, 12:56

memulica wrote:
26 May 2019, 12:15
Ledena doba nastaju otprilike svakih 100 tisuća godina.
Ne. Jedno je ledeno doba ili glacijalno doba, a drugo međuledeno doba. Tijekom posljednjega ledenoga doba u pleistocenu (prije 600-700 tisuća godina) smjenjivala su se hladna ledena (glacijali) i toplija međuledena doba (interglacijali), s maksimumom posljednjega glacijala prije 50.000 godina.

Potpisi su za budale.

memulica

Post by memulica » 27 May 2019, 10:28

Da, imaš pravo. Misli sam na glacijale ili mala ledena doba. U svakom slučaju prošli smo punoo gore stvari u prošlosti, pa zaista ne vidim zašto bi sad paničarili.

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 27 May 2019, 14:15

Led debeo osamdeset metara svuda osim u dijelovima oko ekvatora ne izaziva ti zebnju? Kako ćemo hranu proizvoditi? Struju i energiju? Kako ćemo prometovati? Transport roba i dobara osnova je modernog života. Nekadašnji je čovjek sam skupljao i lovio ono što mu treba. Današnji to nabavlja iz Kine. :D

Potpisi su za budale.

MmeTipfeler
Katica za sve

Post by MmeTipfeler » 27 May 2019, 21:30

Stitch wrote:
27 May 2019, 14:15
Nekadašnji je čovjek sam skupljao i lovio ono što mu treba. Današnji to nabavlja iz Kine. :D
Zaboravio si Marca Pola? :D

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 27 May 2019, 22:04

Nisam. Usredotočio sam se na opreku moderni čovjek - čovjek prije deset tisuća godina. Suvremenost me zanima. Što smo bliže 20. stoljeću, to smo osjetljiviji na promjene i ovisniji o civilizacijskim dobrima.

Potpisi su za budale.

MmeTipfeler
Katica za sve

Post by MmeTipfeler » 27 May 2019, 22:24

Pa na tome smo tisućama godina i radili. Dođe li do kakve znanstvenofantastične apokalipse - nestane struje u cijelome svijetu, recimo, preživjet će najprilagodljiviji. Ništa novo.

Ti zapravo razmišljaš o tome kako zaštititi suvremene dosege?

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 28 May 2019, 02:23

Pa da. Neću u propast svijeta nepripremljen. :D

Potpisi su za budale.