Problem znanosti nisu neznalice nego amateri

Matematika, fizika, kemija, biologija, geologija...
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

04 Nov 2018, 17:46

Rak-rana znanosti nisu neznalice – oni je ionako ne razumiju pa je ili ignoriraju ili preziru – nego amateri. Nedovoljno pripremljeni, tek napola skuhani, dovoljno su upućeni da procjenjuju i zaključuju, no redovito to čine pogrešno. Svoj ljubavi unatoč, nedostaju im osnove. I možda najviše – sustavnost. Iluzorno je očekivati da čovjek koji voli neko područje – usprkos tomu što guta knjige i gomila znanje – može probrati i obuhvatiti ono što se na studiju uči godinama. Pohvalno je baviti se čime iz svog zadovoljstva, ali znanost je danas toliko kompleksna da praktički svaki zahvat u bilo koju građu zahtijeva akribičnost i interdisciplinarnost. Mnogi su znanstvenici zbog lijenosti i nebrige nažalost zaključani u vlastitu dvorištu – kako li će tek te silne mijene pratiti diletanti?! :mudri:

Molim, nemojte mi sada spominjati astronomiju i promatranje ptica. Laici tu doista pomažu stručnjacima – ali gledajući, a ne pišući teze i osvrte. :raspa:


Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

04 Nov 2018, 23:51

Kad se nitko neće nadovezati... :rolleyes:

Amater je po definiciji zaljubljenik; onaj koji što radi iz ljubavi, koji nema redovite naobrazbe za taj posao, koji si tim bavljenjem ne rješava egzistencijalne probleme, kome to nije profesija. Diletant pak osoba koja se nekom djelatnošću, umjetnošću ili znanošću bavi samo za svoje zadovoljstvo, bez obveze na stručnu razinu ili vrijednost; amater, nestručnjak. Ostavimo sad po strani pejorativno značenje - nestručnjak koji sebi umišlja da djeluje ili prosuđuje sa stručnom kompetencijom - njime se nećemo baviti. :hek:

Onome koji jako voli, koji je zaljubljen, kojem srce kuca za određenu stvar, entuzijastu - ništa ne mogu zamjeriti, kako ću komu predbaciti ljubav? Prigovaram zbog poslovične tvrdoglavosti i prevelike sigurnosti. Kad čovjek doista mnogo zna, svjestan je svojih ograničenja. Sumnjičav je. Znanost je tek katkad, u rijetkim sretnim trenucima, promjena cjelokupne paradigme; češće je to tapkanje u mraku, spoznavanje mic po mic, pletenje tkanja od slutnji... Zato znanstvenik neprekidno propitkuje i svijet oko sebe i vlastita saznanja. :kava:

Didi je to onom anegdotom o Filipoviću savršeno oslikala. :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

05 Nov 2018, 07:01

Aj dobro..Ja bi rekla da znanost nema problem nego znanstvenici i znanstvenici..Reče ti amateri. Dođe na otprilike tu negdje..

A nemoš više čekat Teslu, jebagati..Nema toga više..
kurvanjski avatar, a
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

05 Nov 2018, 13:13

Problem znanosti su fahidijoti koji nakon što su masturbirali na svom polju misle da su spoznali granice univerzuma.
Ne sjećam se koji je to točno od nuklearnih bogova rekao, jel Openhajmer, Šredinger, Dirak il Bor, al rekao je da je visokoradioaktivni otpad dosta zakopat par stopa u zemlju i problem riješen. I tako je došao ko kec na desetku nuklearnim biznismenima, njihovim političkim pulenima i ideološki motiviranim vojnim stratezima MAD doktrine!
A gdje se peku istinski znanstvenici? Po državnim institucijama koje ih na kraju upošljavaju? Ne bih rekao...
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

05 Nov 2018, 19:28

Sasvim je normalno da osim znanstvenih spoznaja postoje i znanstvene zablude. Ne tako davno, uvjeravali su nas da će se ljudi u kabinama vlaka bržeg od 60 km/h ugušiti jer će sav zrak biti isisan. Pa što onda? To nema nikakve veze s onim što sam napisao. :kava:
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

06 Nov 2018, 13:08

Stitch wrote:
05 Nov 2018, 19:28
Sasvim je normalno da osim znanstvenih spoznaja postoje i znanstvene zablude. Ne tako davno, uvjeravali su nas da će se ljudi u kabinama vlaka bržeg od 60 km/h ugušiti jer će sav zrak biti isisan. Pa što onda? To nema nikakve veze s onim što sam napisao. :kava:
Znanstvena zabluda je kada znanost uvažava manjkavo znanstveno istraživanje samo zato jer je provedeno po svim znanstvenim pravilima, ali ima velike propuste -npr. hipoteza o serotoninskim inhibitorima koju je "službena" psihijatrija prihvatila kao definiranu zakonitost (iliti primjenjivu teoriju), a koja je u startu ignorirala neke neuklapajuće aksiome sa polja neurologije kao i eksperimentalna opažanja.
Ti si naveo primjer pseudoznanosti, jer ako se ne varam, ne postoji niti jedno znanstveno istraživanje koje bi moglo podržati takve tvrdnje, radi se o pukoj diletantskoj dedukciji tek na temelju jednog dijela poznatih točnih informacija. Slično tome, neobjektivni kritičari znanosti (ne velim da znanost ne treba kritizirati objektivno, pa kvragu šta ja najčešće po mrežama radim?) vole isticati kako su nekada "znanstveno prihvaćene teorije" bile i one o ravnoj Zemlji ili nemogućnosti letenja strojeva težih od zraka - ne, to nikada nisu bili znanstvenim postupkom stvoreni zaključci, nego jednostavno općeprihvaćeno razmišljanje autoriteta s drugih polja (u najboljem slučaju). Slično i kao kad priznati fizičar Paar priča o globalnom zatopljenju premda je totalno nekompententan za klimatoligiju, a onda se neki hvataju nepriznavanja njegove diletantske hipoteze kao primjera dogmatičarske znanosti, da bi imali alibi za daljnje guranje vlastitih interesa koji su u globalu ekstremno štetni.

Eto, to je poanta moje primjedbe o štetnosti fahidiotizma.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

06 Nov 2018, 13:49

Donna Sole wrote:
05 Nov 2018, 07:01
Aj dobro..Ja bi rekla da znanost nema problem nego znanstvenici i znanstvenici..Reče ti amateri. Dođe na otprilike tu negdje..

A nemoš više čekat Teslu, jebagati..Nema toga više..
Tesla je bio izvanredno genijalni inženjer-praktikant (za razliku od mnogih drugih uobičajeno genijalnih inženjera :D). Njegova (i naša) sreća je bila što se zatekao baš u osvit elektromagnetskih otkrića, pitanje je jel bi i danas mogao ostvarit tolike tehnološke proboje, ali da; bilo bi strašno zanimljivo vidjet što bi imao za reć nakon što bi mu šušnuli na stol tehnologiju 21. stoljeća :)
Jedan psihoneurološki aspekt: bilo bi neizmjerno korisno kada bi znali kako plastično replicirati neuronsku strukturu koju je on imao.
https://teslauniverse.com/nikola-tesla/ ... kola-tesla
Ne mislim na kloniranje, jer smo manje-više svi rođeni sa približnim potencijalima, nego što je to točno kroz fiziološki razvoj stvorilo mentalni sklop 80 milijardi neurona sposoban za tako fantastično preciznu vizualizaciju hipotetičkih koncepata. Okej, to bi možda značilo i biti malo lud usput :xzubo: ... ali uvijek je tanka linija između ludosti i genijalnosti.
Ali to je mnogo teže nego iznaći matematičku formulu za siguran dobitak na lutriji.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

06 Nov 2018, 14:32

haram wrote:
06 Nov 2018, 13:49
Tesla je bio izvanredno genijalni inženjer-praktikant (za razliku od mnogih drugih uobičajeno genijalnih inženjera :D). Njegova (i naša) sreća je bila što se zatekao baš u osvit elektromagnetskih otkrića, pitanje je jel bi i danas mogao ostvarit tolike tehnološke proboje, ali da; bilo bi strašno zanimljivo vidjet što bi imao za reć nakon što bi mu šušnuli na stol tehnologiju 21. stoljeća :)
Jedan psihoneurološki aspekt: bilo bi neizmjerno korisno kada bi znali kako plastično replicirati neuronsku strukturu koju je on imao.
https://teslauniverse.com/nikola-tesla/ ... kola-tesla
Ne mislim na kloniranje, jer smo manje-više svi rođeni sa približnim potencijalima, nego što je to točno kroz fiziološki razvoj stvorilo mentalni sklop 80 milijardi neurona sposoban za tako fantastično preciznu vizualizaciju hipotetičkih koncepata. Okej, to bi možda značilo i biti malo lud usput :xzubo: ... ali uvijek je tanka linija između ludosti i genijalnosti.
Ali to je mnogo teže nego iznaći matematičku formulu za siguran dobitak na lutriji.
Najvjerovatnije bi po njoj izudarao autograme, nešto što je trebao učiniti još onomad. :xd:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

06 Nov 2018, 15:01

Šabović Adis wrote:
06 Nov 2018, 14:32
Najvjerovatnije bi po njoj izudarao autograme, nešto što je trebao učiniti još onomad. :xd:
Copyright ne samo djela nego i lika misliš? :cerek: Pa, to nebi baš odma njemu pomoglo, al definitivno bi sljednicima njegovog autorskog vlasništva.
Ali ne vjerujem da bi on danas makar i jotu bio drugačiji po tom pitanju. On je definitivno bio van takvih kategorija. Možda bi sve ostavio golubovima :)
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

06 Nov 2018, 18:28

haram wrote:
06 Nov 2018, 15:01
Copyright ne samo djela nego i lika misliš? :cerek: Pa, to nebi baš odma njemu pomoglo, al definitivno bi sljednicima njegovog autorskog vlasništva.
Ali ne vjerujem da bi on danas makar i jotu bio drugačiji po tom pitanju. On je definitivno bio van takvih kategorija. Možda bi sve ostavio golubovima :)
Image

:xzubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

18 Feb 2019, 23:31

Ne slažem se. Kao što problem nogometa nisu ljudi koji se polupijani deru na televiziju tako problem znanosti nisu amateri ili entuzijasti ili kako god ih hoćeš zvati.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Feb 2019, 00:07

U redu, imaš pravo reći da se ne slažeš, ali (pr)ocijeni mi onda tko je kriv za objavljivanje diletantskih rječnika kao što je Brodnjakov. Držat ću se lingvistike jer se u to najbolje razumijem. Tko je kriv za Šonjin rječnik? U oba slučaja imaš poluobrazovane autore koji nisu kadri iznijeti projekt takve veličine na slabašnim plećima. Brodnjak je profesor koji se prihvatio izrade razlikovnog hrvatsko-srpskog rječnika, a Šonje ni to; završio je hrvatski rječnik nakon odlaska neupitnih autoriteta Brozovića i Ladana. Obje su knjige davno rasprodane i nalaze se doslovce svuda!

Imaš zatim rječnik stranih riječi znanosti potpuno nepoznatih Šime Anića i Nikole Klaića. Oni su naravno iskoristili sličnost s poznatim profesorima Vladimirom Anićem i Bratoljubom Klaićem, također autorima svojih rječnikâ stranih riječi. Njihov se poluproizvod također prodaje - udicu su nažalost čak i škole progutale. :(
Potpisi su za budale.
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

19 Feb 2019, 01:06

Znanost i obrazovanje nisu isto. Moj je dojam da znanstvenicima u njihovom poslu, koji nije popularizacija znanosti i obrazovanje širokih masa, ne smeta objavljivanje raznoraznog smeća namjenjenog za masovnu konzumaciju.

Jasno je da je takvo nešto problem, ali ne mislim da je to problem znanosti. Odgovornost koju tražiš nalazi se u obrazovnom sustavu. Ljude koje objavljuju pseudoznanost ne smatram odgovornim, veći su problem oni koji dopuštaju da se takve stvari nalaze na školskim klupama.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Feb 2019, 01:13

Rječnici koje sam spomenuo nisu pod ingerencijom ministarstva obrazovanja niti su dio obrazovnog sustava. Rabe ih, istinabog, škole i fakulteti, ali njima se služe i kulturne ustanove, izdavačke kuće, tijela državne uprave (ministarstva, središnji državni uredi, državne upravne organizacije i uredi državne uprave), institucije javne vlasti (aerodromi, agencije, centri), veleposlanstva... Posrijedi su baš znanstveni projekti. Tako i mora biti jer, ponavljam, zadovoljavaju potrebe šire zajednice. I ti vjerojatno kod kuće imaš rječnik. Kakve to veze sa školovanjem ima? ;)
Potpisi su za budale.
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

19 Feb 2019, 01:47

Ništa od tog što si nabrojio nije problem znanosti. Na znanost ne utječe to što Janica u Središnjem državnom uredu za šport možda koristi krivi riječnik ili misli da je Zemlja ravna ploča.

Kakvi znanstveni projekti? Ako netko radi nešto kao znanstveni projekt i biva plaćen za to, onda to po definiciji nije amater. Onda je to sasvim druga diskusija.

Problem obrazovnog sustava bi bio to što stvari napisane od amatera, koje si dao za primjer, koristi u obrazovanju kao što si linkao.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Feb 2019, 02:27

Jasno da je to problem obrazovnog sustava. No taj je problem povezan sa znanošću. Ne kužim kako ti to nije jasno. Razdvajanje toga dvoga nije moguće ni formalno ni sadržajno. A bogme, ni ako gledaš čistu uzročno-posljedičnu ili logičku vezu.
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

19 Feb 2019, 06:44

Zapravo najveći problem znanosti je što je ovisna o političkom raspoloženju sponzora.
http://inthesetimes.com/article/21640/d ... al-warming
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

19 Feb 2019, 07:41

Najveći problem znanosti su takvi ljudi kao što si ti.
Kao vjeruju znanosti, ali ustvari vjeruju u teorije zavjere.
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

19 Feb 2019, 09:16

Stitch wrote:
19 Feb 2019, 02:27
Jasno da je to problem obrazovnog sustava. No taj je problem povezan sa znanošću. Ne kužim kako ti to nije jasno. Razdvajanje toga dvoga nije moguće ni formalno ni sadržajno. A bogme, ni ako gledaš čistu uzročno-posljedičnu ili logičku vezu.
Drago mi je onda da se slažemo. Nigdje nisam tvrdio da je obrazovanje nije povezano sa znanošću, napisao sam da nisu isto. Kao što upala pluća nije srčani problem, tako ni budale izvan znanosti nisu problem znanosti.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

19 Feb 2019, 15:58

Nukac wrote:
19 Feb 2019, 07:41
Najveći problem znanosti su takvi ljudi kao što si ti.
Kao vjeruju znanosti, ali ustvari vjeruju u teorije zavjere.
:rofl:
Ako na mene misliš, u koje to teorije zavjera ja vjerujem?
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Feb 2019, 16:59

MightyMe wrote:
19 Feb 2019, 09:16
Drago mi je onda da se slažemo. Nigdje nisam tvrdio da je obrazovanje nije povezano sa znanošću, napisao sam da nisu isto. Kao što upala pluća nije srčani problem, tako ni budale izvan znanosti nisu problem znanosti.
Loša ti je analogija. Jezikoslovlje (tj. lingvistika) jest znanost. Bez obzira na to što mi nemamo središnju ustanovu koja bi se bavila jezikom - nego je ta dužnost raspodijeljena na Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti (Razred za filološke znanosti), Institut za jezik i jezikoslovlje, Maticu hrvatsku, filozofske fakultete u Osijeku, Rijeci, Splitu, Zadru i Zagrebu, pa i Staroslavenski institut - pisanje pravopisâ, gramatikâ, rječnikâ, savjetnikâ i leksikonâ načelno jest posao znanstvenikâ jer svako to djelo prolazi stručnu recenziju, dakle neovisno ocjenjivanje. Formalno pak nitko ne brani tebi ili meni da napišemo svoj rječnik ili pravopis, no kako će nas nepoznati i neutralni ocjenjivač ocijeniti, drugi je par rukava. :D

Tu je znači zapeo sustav kritičke procjene znanstvenih radova. Svuda u svijetu pisanjem kvalitetnih recenzija ocjenjivač jača znanstveni ugled. Postoji i međunarodna inicijativa da se ocjenjivanje prizna i boduje kao stručno usavršavanje, jedino kod nas ono ovisi o političkom zaleđu i minulim zaslugama. Što, priznat ćeš, spomenutu upalu pluća pretvara u rak-ranu i prijetnju cijelom tijelu. ;)
Potpisi su za budale.
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

19 Feb 2019, 19:18

Da bi raspravljali, prvo se trebaš dogovoriti sam sa sobom pričamo li o amaterima ili lošim znanstvenicima. Počelo je s amaterima, ali vidim da te smeta nešto drugo. I to drugo je ozbiljniji problem, s time se slažem.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Feb 2019, 22:42

Najprije sam Facebooku prijavio nekoliko stranica i grupa koje šire kvaziznanost, tako je počelo. Dvije jezične, jednu povijesnu, tri-četiri medicinske, ne sjećam se kako je točno išlo jer sam ih odmah i blokirao. Pa sam napisao post. Neutralan, kako vidiš. Pisanje bezvezarija na bilo kojemu mjestu smatram problemom neovisno o tome tko stoji iza takvih "projekata". Što je najgore, bude tu i dobrih stvari, pozivanja na stvarne autoritete i radove. Onda čovjek teško može razaznati koje su loše i razdvojiti žito od kukolja.

Teorije o ravnoj Zemlji, lažiranju slijetanja na Mjesec i slične stvari ne računam. Time se ne bavim. Ali potencijalno opasne i štetne pojave - nadrilječništvo, šarlatanstvo, revidiranje povijesti, govor mržnje umotan u znanost - prijavljujem i blokiram bez razmišljanja.
Potpisi su za budale.
Post Reply