Kamo emigrirati?

Mjesto za mrvu ozbiljnije rasprave
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

15 Apr 2020, 04:23

Da možete birati zemlju u koju biste se odselili, kamo biste emigrirali? Sve države svijeta dolaze u obzir, ne postoje nikakva ograničenja, zanima me samo kamo - i zašto.

Ja recimo ne bih u Sjedinjene Američke Države, uopće me ne privlači ta kultura, no otišao bih nekamo gdje se govori engleski, to mi je bitno zbog sporazumijevanja, posla i TV programa, i gdje vlada umjerena kontinentalna klima. Zbog toga otpadaju i Australija, Novi Zeland, Velika Britanija, Irska, kao i veći dio Kanade. No prošlo bi područje oko Velikih jezera. Toronto bi možda idealan bio, to je najveći kanadski gospodarski i financijski centar. Malo bi mi smetala vlaga, nije dobra za kosti, ali uživao bih u hokeju, ako ništa drugo. :cerek:

Zašto neću oceansku ili tropsku klimu? Djelići Ujedinjenoga Kraljevstva u kojima stalno ne pada kiša nisu vrijedni spomena. Irska i Novi Zeland prekrasni su mi, no tamo ću eventualno otići kao turist. Australija? Brr... Bogu iza nogu ne želim živjeti, to mogu i u Hrvatskoj. :D


Potpisi su za budale.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

15 Apr 2020, 11:16

Na mojem popisu su 3 države u koje bih htio imigrirati.

1. Španjolska (idealno Valencia ili Madrid)
Što mi se sviđa: klima je odlična, hrana je odlična, jezik mi je predobar, ljudi isto tako. Jednostavno nema ni jedne jedine zamjerke.

2. Singapur
Sviđa mi se hrana, zdrastveni sustav, uređenost (i arhitektonska uređenost ali i uređenost društva), visoki standard. Nedostaci - godišnji je po zakonu 5 dana i uređenost društva je posljedica diktatorskog političkog sustava.
I naravno, udaljenost od doma.

3. Velika Britanija (idealna bi bila okolica Londona ili Manchestera)
Velika Britanija je moja velika ljubav. Bez razmišljanja bi se preselio.
Neki nedostaci su hrana (ona britanska je uglavnom užasna) a i ljudi. Britanci su nasilni, pogotovo kad se napiju. A loču ko smukovi. Također ako želiš dobar standard, moraš imati poprilično veliku plaću. Inače si osuđen na loše uvjete stanovanja u lošem kvartu, najčešće u dijeljenim stanovima.

Što se tiče USA, svojedobno sam tamo živio 3 mjeseca i to u Chicagu. Mogao sam ostati i dulje, ali nije mi se svidjelo i vratio sam se doma.
Što mi se nije svidjelo? Hrana je očajna. Ljudi su OK, ali je osnovna deviza - radi, radi, radi i radi dok ne crkneš. Nema nekog slobodnog vremena.

Prošle godine sam imao priliku preseliti se u Portugal i to u Porto.
Iako mi se Portugal sviđa kao potencijalna država za život, svejedno sam se odlučio da se ne preselim. Glavni razlog je bila vrlo loša povezanost Portugala s Hrvatskom. Posebno Porta.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

15 Apr 2020, 12:45

Amsterdam, dvaput bio kao turist i to dvaput na 5 dana. Fenomenalan grad, fenomenalni ljudi, tako otvoreni, komunikativni 👍 odmah sam skuzio da su ljudi normalni, jer cim smo sletili na aeredrom (supruga i ja) sam upitao grupu od 5 ili 6 policajaca, a s njima generalno bas ne volim pricati, da di je vlak/bus za centar grada i oni stali svi do jednog nam objasnili kuda ic i na koji nacin kupiti karte. Odmah sam rekao zeni da su ovo normalni ljudi 😊

Nikada ne bi mogao ziviti u Genevi, em je preskup, em ne govore bas engleski, ali ljudi nisu losi, dapace cak se jedna gospodja trudila objasniti na mix francusko-engleskom najbolji put za centar grada vlakom ili busom, ali nismo je bas skuzili, ali svaka joj cast na trudu 👍 ali jednostavno mi nije legao grad. Okolica da, pogotovo Annecy (francuski gradic) e tu bi volio ziviti takodjer, samo vjerujem da je i tu zivot poprilicno skup :)

Mislim da bi se dobro prilagodio egzoticnim destinacijama poput Tajlanda, Havaja, Balija ili Vijetnama iako tamo nisam bio, prvenstveno zbog klime i lijepih zena. Ako ikada tamo preselim, znajte da sam se razveo od zene 😊
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

15 Apr 2020, 12:55

:misli:

Nisam nešto puno svijeta obišao, malo Njemačka, Austrija, Holandija, Poljska, proputovao kroz Mađarsku i Čehoslovačku, bio u Turskoj, Egiptu i Americi ali nikad svojevoljno. Mislim, uvijek silom prilika. Fak, u Holandiji sam začet - ako to nije silom prilika onda ne znam šta jest. :zubo: Ozbiljno, nikad mi nije ni na pamet palo da odlazim ili da se nešto selim, ovo što sam proputovao proputovavo sam uvijek nekim poslom. Samo me šibnu tamo i kažu to ćeš tako, tada i tada ćeš ovo, vraćaš se tad i tad i takoto. Tokom izbivanja mi jest bilo malo čudno što su neke stvari drukčije nego kući, al kad sam skonto da se i tamo mora prvo zinut pa onda stavit kašiku u usta više mi i nije bilo toliko čudno. A i po naravi sam onaj što misli a koji ću im ja kurac, samo sam im još ja falio.
Da, Hobit sam... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

15 Apr 2020, 12:55

Najveća pogreška u životu bila mi je što nisam prije poprilično godina, kad sam se vraćala s Franfurtskog sajma, na aerodromu skrenula u hodnik s putokazom Pariz. Imala sam uza se pasoš, dovoljno novca i garderobe za prvu ruku, a jezik znam pa bih već pronašla posao. No prevagnuli su obiteljski razlozi pa sam se vratila u Zagreb.

Uglavnom, ne bih birala zemlju, nego neki od gradova: Pariz, Venecija, Amsterdam. Nizozemski bih, doduše, tek morala naučiti. :D
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

15 Apr 2020, 13:09

Ja bih isto neki od gradova koji su mi se svidjeli: Prag, Berlin (možda ipak ne jer ne volim baš njemački), Firenza, Rim, tako nešto.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Apr 2020, 01:00

Nukac wrote:
15 Apr 2020, 11:16
Što se tiče USA, svojedobno sam tamo živio 3 mjeseca i to u Chicagu. Mogao sam ostati i dulje, ali nije mi se svidjelo i vratio sam se doma.
Što mi se nije svidjelo? Hrana je očajna. Ljudi su OK, ali je osnovna deviza - radi, radi, radi i radi dok ne crkneš. Nema nekog slobodnog vremena.
A jesi li bio u dijelu Kanade koji me zanima? Chicago je na drugoj strani, ali nalazi se na jezeru Michigan i ima pogodnu klimu. Jedino što je vjetrovit, navodno.
Potpisi su za budale.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

16 Apr 2020, 07:52

Windy city naziv za Chicago nema veze s vjetrom.

Evo ti objašnjenje:
The earliest known reference to the "Windy City" was actually to Green Bay in 1856.[1] The first known repeated effort to label Chicago with this nickname is from 1876 and involves Chicago's rivalry with Cincinnati. The term "Windy City" came into common usage when it was popularized by New York City newspaper editor Charles Dana, who was working for The Sun during the bidding for the 1893 Columbian Exposition. Chicago won the Exposition, which did not please Dana. The popularity of the nickname endures to this day—126 years after the Cincinnati rivalry and the Columbian Exposition ended.

U Chicagu ima vjetra, ali ne puše ništa jače ili više nego u drugim gradovima.
Naime, u svim američkim gradovima postoji jako strujanje zraka koje nastaje na granici dijela grada s visokim neboderima i normalno visokog dijela grada. Struja zraka naiđe na prepreku i to rezultira jakom vjetrom. Ne pomažu ni paralelne i vrlo pravilne ulice.
Toga u Europi baš i nema.

Chicago je inače poprilično dobar grad za život. Ima jako dobro organiziran javni gradski prijevoz, takozvani L i buseve. L je oznaka za elevated train, jer "metro" u Chicagu ide par metara iznad zemlje. Jedino u strogom centru neke linije idu ispod zemlje.
Također grad ima prekrasnu šetnicu uz jezero.

Ono što se meni nije svidjelo u Chicagu je duga i vrlo hladna zima (trajala je do sredine travnja) s vrlo niskim temperaturama, čak i do -25. I to po nekoliko dana uzastopce.

2005 godine (ne znam kako je danas), grad je bio dosta podijeljen, pa je jug grada bio rezerviran za crnce, a sjever za bijelce. Što sjevernije, to bogatije, što južnije, to tužnije.
University of Chicago, jedno od najpoznatijih američkih sveučilišta, nalazi se na jugu grada, okruženo crnačkim četvrtima ko iz filmova strave.

U Chicagu živi popriličan broj ljudi s prostora ex-YU, tako da postoje restorani i dućani s lokalnim ex-YU proizvodima.
Postoji i Hrvatska katolička crkva, u kojoj se održavaju mise na hrvatskom jeziku.
Nakon nekog vremena počinjš cijeniti i male "bosanske" dućane (uglavnom su ih otvorile izbjeglice iz BiH) u kojima ima za kupiti svih proizvoda iz exYU prostora.
Naime, recimo čokolada. U USA nema normalne čokolade, nego su sve punjene s nečim, karamelom, marcipanom ili sličnim sranjima. Također, kava je očajna, pa nakon nekog vremena kad odeš i kupiš franckovu kavu naprosto se rasplačeš kad je probaš nakon nekog vremena.
Još jedna stvar su kiseli krastavci, ono što amerikanci zovu pickels, su krastavci u slanoj vodi. Nešto najdovratnije što sam probao.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Apr 2020, 10:17

Hvala ti na trudu, sad mi je jasnije. :top:
Potpisi su za budale.
Pleše S Vukovima
Posts: 5
Joined: 12 Dec 2020, 12:43
Location: Arianee

12 Dec 2020, 15:10

CapeTown se doima kao zanimljivo mjesto...ili mjesta uz istočno obalu Cape.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

12 Dec 2020, 22:35

Pleše S Vukovima wrote:
12 Dec 2020, 15:10
CapeTown se doima kao zanimljivo mjesto...
Zašto, voliš se kupati s morskim psima? :D

Grad jest privlačan, ali ima visoku stopu ubojstava. Osim turistima, sviđa se i kriminalcima. :E
Potpisi su za budale.
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

03 Feb 2021, 00:17

Doma mi je Csa klima, šta u životu čoviku više triba? :ne zna:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

03 Feb 2021, 01:28

Pa i Miki ima sredozemnu klimu sa suhim i vrućim ljetom, a želi otići u Amsterdam, gdje vlada oceanska klima. Favoriti su mu k tomu i neka tropska područja.

Nije sve u klimi, ima nešto i u ženama, gastronomiji, drogama... :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

03 Feb 2021, 06:37

Stitch wrote:
03 Feb 2021, 01:28
Nije sve u klimi, ima nešto i u ženama, gastronomiji, drogama... :D
Žene i gastronomija su bolji (a i jeftiniji) u Aziji, pogotovo Tajland ili Bali.

Jedini problem je odnos tih država prema drogama. Jednostavno ostaneš kraći za glavu. :mad:
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

03 Feb 2021, 10:36

Stitch wrote:
03 Feb 2021, 01:28
Pa i Miki ima sredozemnu klimu sa suhim i vrućim ljetom, a želi otići u Amsterdam, gdje vlada oceanska klima. Favoriti su mu k tomu i neka tropska područja.

Nije sve u klimi, ima nešto i u ženama, gastronomiji, drogama... :D
I u tome šta na tim mistima nije naša nekoga ko mu je kriv za sve.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

03 Feb 2021, 12:15

Pratim vas :rofl:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

03 Feb 2021, 15:40

Nukac wrote:
03 Feb 2021, 06:37
Jedini problem je odnos tih država prema drogama. Jednostavno ostaneš kraći za glavu. :mad:
Vrijedi li to za sve droge? Ne smiješ ni hašiš zapaliti? Ili travu? :o
MightyMe wrote:
03 Feb 2021, 10:36
I u tome šta na tim mistima nije naša nekoga ko mu je kriv za sve.
Ne, nije našao nekoga tko mu plaća sve. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

03 Feb 2021, 17:23

Droge su strogo zabranjene.
U Indoneziji je smrtna kazna. Jos na avionu potpisujes dozvolu da te obezglave. Odn. izjavu da si svjestan da je konzumiranje droge jako kaznjivo.
Naravno, na Baliju to u praksi ipak izgleda drugacije.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

03 Feb 2021, 18:22

Dada je smrt. :o
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

03 Feb 2021, 20:22

lihtenštajn.
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
kandija
Posts: 1
Joined: 01 Feb 2021, 15:04

04 Feb 2021, 17:45

Negdje u neku prašumu, gdje nema ljudi, samo divljina :D
Enchantress
Posts: 10
Joined: 18 Oct 2021, 12:14
Gender:

18 Oct 2021, 16:10

Od kako je počela pandemija - razmišljam sasvim drugačije. Neke zemlje se čine privlačnim kad je situacija dobra, ali šta kad nastupi kriza poput ove pandemije? Pojedine zemlje imaju očajan zdravstveni sistem, druge su previše skeptične prema medicini, treće su prestroge prema stanovništvu ili netrpeljive prema strancima u kriznim situacijama... Nijedna zemlja mi više ne izgleda nešto previše bajno. Svaka ima nekih prednosti, ali i mana.
Post Reply