Ekološka osviještenost prosječnog trkeljaša

Vrt, priroda, ekologija... - sve što raste, i treba da raste
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

02 Jan 2012, 22:08

Onda? Sortirate li pažljivo svoje smeće i koristite kišnicu za piće ili vozite nekakvog gutača benzina iz kojeg svako malo izlijeću ostaci otvaranja još jedne kutija cigareta? :rofl: Jeste li dio rješenja ili dio problema?

Meni je ekologija popriličan fetiš postao čini se. Doduše, nisam još hardcore treehugger ali nikad ne reci nikad. :)


User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

02 Jan 2012, 22:18

Ekoloska zadnjih 10 godina. Vrlo. Dobro pomaze i sto su svi oko mene i sto je ne biti ekoloski nastrojen pravo cudo, maltene kao da imas treci nos. Na celu.

Sortiram sve smece, nemam auto (niti mi ne treba u centru grada), ako rentam, rentam elektro auto. Biciklom posvuda.
Ne zelim besplatne plasticne vrecice. Svi uredjaji u kuci stede energiju i resurse.
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

02 Jan 2012, 22:21

Vrlo neosvještena (ne sortiram, ne štedim vodu,...). Jedino ne bacam smeće po vani i počistim za sobom.

Ovo ne kažem s nikakvim ponosom već više kao glas u anketi.
Happy Easter!
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

02 Jan 2012, 22:31

Onako, nisam baš zagrižena, al nisam baš ni raspuštena. Razvrstavam smeće po onim kontejnerima za koje znam da postoje. Al slaba mi fajda od tog, jer moja ljubaf sve u istu kantu trpa.
Vrećice koristim platnene, al uglavnom jer me živcira gomila vrećica koja bi mi se inače motala po stanu.
Kad kupujem novi aparat pazim da ima kakvu od onih eko-oznaka.
Od štednih sam žarulja, uglavnom, odustala, ne pašu mi.
E da, ne koristim dezić u spreju, jel se to pika?
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

02 Jan 2012, 22:40

Ja mislim da će se ove žarulje sa žarnom niti prestati proizvoditi. Šta'š onda? :D

Ne mogu skupljati kišnicu, živim u zgradi, auto puno troši i puno zagađuje.
Ne bacam smeće okolo, ali mi se to ne čini kao neki big deal.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

02 Jan 2012, 22:44

Tea Tree » wrote:Ja mislim da će se ove žarulje sa žarnom niti prestati proizvoditi. Šta'š onda? :D
Neće. Bar ne dok sam ja živa. :zubo:
Zašto bi se prestale proizvodit? :misli:

Ako se baš to i desi, zamijenit ću grla na lusterima, nije ni to kraj svijeta.
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

02 Jan 2012, 22:44

Ja se bavim održivim razvojem i zaštitom okoliša jer mi je to dio struke. S jedne strane sam dio industrije koja najviše zagađuje okoliš (građevine), ali s druge strane pokušavam se maksimalno obrazovati i raditi na tome da se onečišćenje svede na najmanju moguću mjeru.
Vrlo deprimirajuća i vrlo teška tema :crying:
Desire makes slaves out of kings.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

02 Jan 2012, 22:45

hmm..vako:
za kupnju imam platnene vrećice i neke stare plastične. obično moram triput reći na blagajni da neću. one koje mi ipak uvale služe a smeće.
skupljam boce i dobivam za to pare, i mogu reći da se lijepo sakupi.
papir bacam, a doma doma sve prirodno stavljam u kompost, ili ostatak hrane dajem psima i macama iz ulice.
što još? kad perem zube zatvorim vodu, jer četkam sto sati.
imam auto i koristim se njime kad trebam. jednom sam nelitila na neki članak kako nosači zrakoplova onečiste više planetu od svih auta skupa, a nocača nema baš toliko. tako da mi to nije najveća briga. inače sam strastvena hodačica, i koristim svaku priliku da hodam.
recikliram odjeću. kupujem u second handu i nosim garderobu žena iz moje obitelji. na taj način ne pridonosim zagađenju. ako vas zanima, zaguglajte kako se izbjeljuje pamuk i kako se rade traperice.
prošle godine počela sam svoj mali vrt, ove ga godine širim. nije to sad svemirski vrt, ali bit će zelenja kroz godinu.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

02 Jan 2012, 23:30

nina williams » wrote:
Neće. Bar ne dok sam ja živa. :zubo:
Zašto bi se prestale proizvodit? :misli:

Ako se baš to i desi, zamijenit ću grla na lusterima, nije ni to kraj svijeta.
Ha? Pa ne trebaš ništa mijenjati, štedne idu u ta grla najnormalnije.

Evo zašto.
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

02 Jan 2012, 23:31

Otpad razvrstavam po kontejnerima, ako su mi u blizini i ako imam više toga za bacit. Baterije bacam u predviđeni kaslić na poslu, plastične boce skupljam posebno i stavljam pored kontejnera. Ne pravim smeće iza sebe :ne zna: Koristim samo žarulje s volframovom niti jer sam se navikla na takvu vrstu svjetlosti i ne volim bijelo svjetlo. Znam da neću još dugo i da je starožaruljašima odzvonilo :mama: Ne štedim na vodi, niti namjeravam početi - u stanju sam dugo stajat pod tušem, to me opušta i baš guštam :cerek:
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

02 Jan 2012, 23:45

Éowyn » wrote: Vrlo deprimirajuća i vrlo teška tema :crying:
Nema razloga da ovo bude deprimirajuća i teška tema. Ja vjerujem da će se ljudi ipak pobrinuti za planet jer nam je to u interesu. Pogledaj samo ozonski omotač. Nitko više ne priča o njemu a isti se polako počeo oporavljati. Dakle, mislim da nam ima spasa. :)

Ja u 'klasično' smeće bacamo samo plastičnu ambalažu. Staklo, aluminij i papir recikliram. Boce na koje se može dobiti povratna naknada ostavljam pored kontejnera. Organski otpad kompostiram. Moje sakupljanje papira ide do te mjere da uzimam i one male slipove kreditnih kartica pa ih istresam u kantu za papir.

Međutim, što se smanjenja smeća tiče najučinkovitije je preventivno djelovati. Na primjer, ne kupujem tiskovine bilo koje vrste. Ako mogu svima (uključujući i institucije) kažem da mi šalju e-mail umjesto pošte tako da primjerice niti jedan račun mi ne dolazi u papirnatom obliku. Općenito ne dobivam poštu.
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

03 Jan 2012, 00:12

Potjeh » wrote:
Nema razloga da ovo bude deprimirajuća i teška tema. Ja vjerujem da će se ljudi ipak pobrinuti za planet jer nam je to u interesu. Pogledaj samo ozonski omotač. Nitko više ne priča o njemu a isti se polako počeo oporavljati. Dakle, mislim da nam ima spasa. :)

Ja u 'klasično' smeće bacamo samo plastičnu ambalažu. Staklo, aluminij i papir recikliram. Boce na koje se može dobiti povratna naknada ostavljam pored kontejnera. Organski otpad kompostiram. Moje sakupljanje papira ide do te mjere da uzimam i one male slipove kreditnih kartica pa ih istresam u kantu za papir.

Međutim, što se smanjenja smeća tiče najučinkovitije je preventivno djelovati. Na primjer, ne kupujem tiskovine bilo koje vrste. Ako mogu svima (uključujući i institucije) kažem da mi šalju e-mail umjesto pošte tako da primjerice niti jedan račun mi ne dolazi u papirnatom obliku. Općenito ne dobivam poštu.
Meni je deprimirajuća tema zato što je okolišno inženjerstvo dio moje struke i dosta se bavim time. Naravno da zanos ljudi nije deprimirajuć :D

Ja otpad uglavnom ne odvajam. Što se vode tiče, tu sam jako štedljiva, no to je uglavnom iz istih razloga zašto ne bacam hranu. Jednostavno imam grižnju savjesti jer se razbacujem nečim što velik broj ljudi nema.

Pokušavam ne dati doprinos svjetlosnom zagađenju, pa pazim da mi u kući ne gori svijetlo bezveze.

Što se tiče struke, radim s cementom s niskim postotkom ugljika i radim na istraživanjima zelenog betona. Radim i na istraživanjima o onečišćenju zraka sitnim česticama.
Dodatno se obrazujem o održivom razvoju i planiram se tome profesionalno posvetiti.

Uglavnom, želja mi je profesionalno se baviti ekološkim inženjerstvom. Vidjeti ću hoće li se to i ostvariti :ne zna:
Desire makes slaves out of kings.
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

03 Jan 2012, 00:22

Još uvijek ne razumijem zašto ti je to deprimirajuća tema. Impresivno je da si odabrala ekologiju kao jednu od tvojih ambicija što te stavlja u poziciju da doprineseš na svoj način puno više od prosječnog ekološki osviještenog građanina.

Ekologija i inžinjerstvo? Vrlo privlačno moram priznati. ;)

I ja mrzim bacati hranu. To katkad dođe do te mjere da se u restoranu prejedem jer mi je žao ostaviti ili da jedem stariju hranu iz frižidera. Nikada ne ostavljam ništa jestivo na tanjuru. U biti se blesavo ponašam jer ono što ja ne pojedem moje dvije mace proždrljivice će pojest. Ako nije za njih onda će moje kokoške to pozobat. Ako nije ni za kokoške onda će se kompost radovati. Ali, meni svejedno žao.
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

03 Jan 2012, 02:05

Pod građevinu zapravo spada i gospodarenje otpadom, zaštita okoliša, zaštita voda, opskrba vodom i odvodnja... samo što svi odmah pomisle na konstrukcije ili eventualno prometnice.

Ma ta mi tema postaje deprimirajuća što više znam o tome. Recimo proizvodnja cementa je najveći zagađivač zraka i radi se na proizvodnji cemenat s nižim postotkom ugljika. Problem je u tome što su sve ekološki prihvatljivije vrste građevinskog materijala skuplje, a ljudi uglavnom nemaju novaca i kad kupuju nekretninu naravno da gledaju da što manje plate.
Teško je misliti o tome koliko će respiratornih bolesti imati tvoji unuci kad ti je primarno imati što manju ratu kredita.

Postoji bezbroj takvih primjera i zato me teme vezane za okoliš u startu deprimiraju. Nije do teme, tema je dobra :)
Desire makes slaves out of kings.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

03 Jan 2012, 02:12

Sortiram sve u veliku crnu vreću, a zatim se noću iskradem pa je puknem u Savu. :D

Šalu na stranu, boce nastojim bacati u predviđeni kontejner, a neke bogme i vratim u trgovinu. Plastiku ne bacam, ostavljam je ovima što je skupljaju.
Potpisi su za budale.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

03 Jan 2012, 02:20

Tea Tree » wrote: Ha? Pa ne trebaš ništa mijenjati, štedne idu u ta grla najnormalnije.

Evo zašto.
Ma znam ja to s linka, iako su, ruku na srce, ubrljali neke stvari u članku.

Jašta neg trebam mijenjati, probaj ti zavrnut štednu žarulju nahero. :zubo: Mislim, to je način koji meni počesto pođe za rukom, nije da ti ja to stvarno preporučujem, to mu ga dođe ko autoironija. Obična jefina neštedna žarulja ima navoj od neke meke legure, ko što ga i grla (moja, ova obična, bakelitna, jelte) imaju. Mek, dakle. I nije bed ako zavrćeš nahero, odvrneš i pogodiš navoj...iz jedno trećeg-četvrtog pokušaja uspjeh je zagarantiran.
A u štednih je zeru tvrđi. Taj navoj, jelte. Nije ni zeru, ako ćemo pravo. I onda ti sjebe grlo i to na način da više ne moš ostvarit kontakt između žarulje i struje. Ne može doć ona, kako ja to velim, guzica od žarulje do elekrtončića.
Ne svitli, to ti oću reć.
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

03 Jan 2012, 02:29

Trudim se ne bacati hranu, što ostane sitnog, bacamo u wc :zubo: Plastiku ostavljam klošarima, staklo odvajamo jer je kontejner tu blizu. U njega, nažalost, svi bacaju sve, tak da ga čistoća prazni sa ostatkom.
Ostalo ide u smeće jer jednostavno nemamo kamo s tim :ne zna:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

03 Jan 2012, 02:38

Hranu ne bacam, sve pojedem. To se podrazumijeva. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

03 Jan 2012, 03:36

Odvajam papir, tetrapake od mlijeka, plastične boce povratne koje ostavljam sakupljačima i plastične boce nepovratne koje bacam u kontejner za plastiku.

Ostalo ne odvajam jer nemam kontejnere pred zgradom.

Staklo... reuseam. :D

I stare lijekove i baterije isto propisno odlažem.

Stare kompjutere i mobitele i devedeje i slično moji roditelji drže po ormarima i ladicama i to. :D

Vodu koristim štedljivo jer imam neki retardiran bojler koji mi ne omogućava dugo tuširanje. A ni kratko nakon pranja više od 8 komada suđa.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

03 Jan 2012, 03:45

Ne odvajam smeće jer je recikliranje beskorisna bedastoća kojoj je glavni cilj osjećaj osobne čistoće i samodoprinosa recikliratelja. Do ovog mišljenja nisam došao zato što mi se ne da odvajati otpad, nego nakon analize brojaka. Stvari koje ima smisla reciklirati se ionako recikliraju "same od sebe", poput metala.

Nadalje, ne štedim ni vodu ni struju jer ne vidim svrhu u tome. Voda je obnovljiv resurs, bar ova koju ja trošim, a struja je iz nuklearke što je vrlo čist izvor.
Osim toga, sva ta sitna osobna odricanja će sasvim uspješno biti poništena jednim letom avionom godišnje, nekoliko kvadrata stana viška, mobitelom, kompjuterom, i slično. Jedan smartphone košta 500 eura zato što, kad se uračuna ukupan proizvodni proces, zahtjeva ulaganje ogromne količine energije. Od vađenja rijetkih metala u Africi, preko dizajna, do gotovog proizvoda.

Netko tko participira na sve načine u modernom načinu života, a onda reciklira otpad i štedi struju je vrlo sličan krmku koji se preždere hrpetinama Big Macova s pomfritom i majonezom, a onda to zalije Colom bez šećera da se ne udeblja.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

03 Jan 2012, 08:27

JPK » wrote:Ne odvajam smeće jer je recikliranje beskorisna bedastoća kojoj je glavni cilj osjećaj osobne čistoće i samodoprinosa recikliratelja. Do ovog mišljenja nisam došao zato što mi se ne da odvajati otpad, nego nakon analize brojaka. Stvari koje ima smisla reciklirati se ionako recikliraju "same od sebe", poput metala.

Nadalje, ne štedim ni vodu ni struju jer ne vidim svrhu u tome. Voda je obnovljiv resurs, bar ova koju ja trošim, a struja je iz nuklearke što je vrlo čist izvor.
Recikliranje aluminija (limenke npr.) štedi 95% energije u odnosu na proizvodnju aluminija. Aluminij se može beskonačno puta reciklirati.

Svaka tona recikliranog stakla uštedi 315kg CO2.

Reciklirani papir uštedi 40-60% energije, smanjuje zagađenje vode za 35% i zagađenje zraka za 74%. Papir čini čak trećinu svog otpada u domaćinstvu.

Struja u HR proizvedena sagorijevanjem fosilnih goriva čini skoro 50% ukupne proizvodnje (Krško i hidroelektrane čine ostatak).


Krmak koji odabere Colu light umjesto obične Cole uštedi si oko 40kalorija/100ml ako se ne varam. Što je tu loše? Zar se moramo ponašati kao ekstremisti - ili žvakat krastavac ili BigMac sa normalnom Colom?!
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

03 Jan 2012, 10:53

Potjeh » wrote:
Zar se moramo ponašati kao ekstremisti - ili žvakat krastavac ili BigMac sa normalnom Colom?!
baš
recikliram, i ako ću za života spasiti jedno jedino stablo to je više od nijednog
User avatar
robot jura
Posts: 178
Joined: 10 Nov 2011, 17:28

03 Jan 2012, 11:03

Odvajam sve što se kod nas odvojiti može, kad sam na selu onda organske ostatke bacam na kompost.
U torbi uvijek imam par vrećica da ne moram uzimati nove u dućanu ili na tržnici.

Najbolesnije što trenutno radim je da sumanuto gledam u prosjećnu potrošnju goriva dok vozim. Trenutno sam na 6,9 l/100 km i nisam zadovoljna. :mama:
Bicikl koristim kad god mogu, a svoju firmu sam 2 godine nagovarala da moramo prijeći na hybridne aute ali mi se samo smiju.
Kad odrastem i budem imala vlastita kola, bit će električna. Samo im još moraju dodati nekakav šum. Malo je spooky kad ti doleti autić bez zvuka.

E da, ima jedna stvar koja me nervira kod nas - kupujem flaširanu vodu jer je u mojoj zgradi voda nepitka. Zašto nema staklenih boca za kupit?
"Suzama sam ljepio tapete" nije destilat ljudske gluposti. Ako je iskren, onda je sasvim legitiman poetski izričaj. Osim što je kul.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

03 Jan 2012, 11:14

robot jura » wrote: Kad odrastem i budem imala vlastita kola, bit će električna. Samo im još moraju dodati nekakav šum. Malo je spooky kad ti doleti autić bez zvuka.

E da, ima jedna stvar koja me nervira kod nas - kupujem flaširanu vodu jer je u mojoj zgradi voda nepitka. Zašto nema staklenih boca za kupit?
gledala sam dokumentarac, rade na tome da ćeš moći birati između par zvukova za auto:)
što se tiče vode, botulirana voda se kipuća ulijeva u plastiku, i to je nezdravo jer se plastika topi. ja se samo sjetim dokumentarca o ftalatima koji pojebu organizam, a plastika ih je puna.
:misli: hoće sad doći netko i krenuti ofanzivno na ovaj post?
pokušavam ne piti iz plastike, vodu u fridgu držim u staklenoj boci
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Bios
slučajna nakupina stanica
Posts: 1755
Joined: 18 Sep 2011, 09:08
Location: U pokretu...

03 Jan 2012, 11:26

Pojebu organizam? :misli: :D

Štedne žarulje koristim jer mi je rata struje osjetno manja s njima. Na potrošnju vode pazim isto zbog računa.

Plastiku odvajam jer će nekome ti novci od prodaje boca dobro doći.

Odvajanje papira mi je navika još iz osnovne škole kad smo se takmičili koja će škola sakupiti više starog papira. :D
Maštam ... :lux:
Jebeš čovika koji nije reka i poreka.
Post Reply