Čarobne rečenice

Knjigom u glavu
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

19 Dec 2011, 11:30

Čemu ova tema, pitate vi?
Evo, sad ću vam reći. Dakle, namijenila sam ju prvenstveno sebi kao svojevrstan nezaboravak. Naime, često, čitam ja nešto, a u zadnje vrijeme čitam samo, blago ću se izraziti, nepretencioznu literaturu, pa čitam brzo i ne zamaram se i ne razmišljam baš previše... i najednom! evo je! zaskoči me neka rečenica. Paf! Jaaaaao, kako si lijepa, kako si draga, kako si slatka, oooo, rečenice. Pa ju pročitam nekiliko puta i njuškam oko nje, i da, nema sumnje, savršena mi je, baš takva kakva jest.

Onda zaključim, hmmmm, moram tu rečenicu zapamtiti kako bih ju kasnije mogla upotrijebiti na forumu i ispasti nenadjebivo pametna , bistra te književno nadarena. Aha! Odličan plan!

I onda, dan, tri, mjesec poslije: zaboravim. Zaboravim i gdje i kako i o čemu. Samo se mutno sjećam da je bila i da negdje postoji Ona, the rečenica.

Dakle, molim vas da zapišete ovdje rečenice koje imaju paf! učinak na vas.
Ne citirati odlomke, romane, plahte (jeste čuli, vi neki koje neću imenovati), samo jednu rečenicu. Odnosno, može i više rečenica, ako su neovisne. A možete ju/ih i prokomentirati, naravno. I rečenice koje drugi citiraju možete komentirati.

Eto, to je plan.

Rečenica koju ću parafrazirati (jer sam već zaboravila citat, ali ću naknadno ispraviti) glasi.

"Osim toga, imao je i dugi štap, krupnog prijatelja i popodne da dangubi."


Nek(v)arljiva.
User avatar
foka
Posts: 65
Joined: 15 Nov 2011, 03:19

19 Dec 2011, 12:00

bila je paf jer se roman odjednom promijenio, iz vedra neba postao poetičan

Then the oblique (drops) turned round (drops), swallowed up by the earth underpinning the grass, and the grass and the earth seemed to talk, no, not talk, argue, their incomprehensible words like crystallised spiderwebs or the briefest crystallised vomitings, a barely audible rustling, as if instead of drinking tea that afternoon, Norton had drunk a steaming cup of peyote.
When I die I will return to seek
The moments I did not live by the sea
User avatar
Jessica_R.
Posts: 33
Joined: 17 Dec 2011, 16:42

19 Dec 2011, 23:39

Ovo je naravno bio ambiciozan projekat, ali ona je bila sigurna da ce ga postici samo kroz cistu odlucnost. Da bi to ucinila bilo je potrebno da procisti dusu pa se okrenula ka cetiri sile koje su je uvijek vodile : ljubav, smrt, moc i vrijeme. Moramo voljeti jer smo voljeni od Boga. Moramo biti svjesni smrti ako zelimo imati ispravno shvatanje zivota. Moramo patiti da bi rasli, ali bez padanja u zamku moci koju steknemo kroz patnju, jer znamo da je ta moc bezvrijedna. I na kraju, moramo prihvatiti da je nasa vjecna dusa u ovom trenutku uhvacena u zamku vremena, sa svim njegovim mogucnostima i ogranicenjima.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Dec 2011, 11:22

Dovoljna su bila tri posta da prijeđete na odlomke i plahte. Toliko o čitanju i razumijevanju. :zubeki:
Potpisi su za budale.
User avatar
foka
Posts: 65
Joined: 15 Nov 2011, 03:19

20 Dec 2011, 11:42

When you do nice things to me
all the heavy industries shut down.
When I die I will return to seek
The moments I did not live by the sea
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

20 Dec 2011, 11:43

Pokupljeno sa nečijeg potpisa a koji ju je pokupio iz crtića:

Yeah, this is great, just the three of us. You, me,
...and this brick wall that you built between us.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

20 Dec 2011, 19:18

Evo jedna friško pročitana: Umorio se i htio je otići, a onda se umorio još više i zaboravio otići.
Bukowski
Riječ je o...ma, da skratim priču, o potrošenim promašenim životima.


Evo i jedna koja mi je sjajna već dugi niz godina, a ipak sam uspjela zaboravit autora. Oće to u mene. Mogao bi bit Balzac, al ne bih se puno u to pouzdavala: Osim toga, nije li to divna igra: biti sam protiv svih i imati sreće.
Ta je o inatu, i to od one vrste kad se drugima možete nasmijat u brk.

Neki ljudi ni u vlastitom životu ne igraju glavnu ulogu.
Ni za tu ne znam čija je. Kontekst valjda nije potreban.


Hm, moglo bi ovo moje prodavanje tuđe pameti potrajat, nemam ja baš tolko vremena, evo vam još jedna za ovaj put:
Sreća je, reče on,
okretnost uma i ruke.
Sve nespretne duše
ko nesretne su znane.

Jesenjin
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

20 Dec 2011, 19:36

moj potpisić. sve je rečeno.

također:
"english is the result of norman soldiers attempting to pick up anglo-saxon barmaids and is no more legitimate than any of the other results". h. beam piper, "fuzzy sapiens"

"inside of every living person is a dead person waiting to get out". terry pratchett

više toga kada se sjetim gdje sam ostavila bilježnicu u koju zapisujem takve rečenice. :xzubo:
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
User avatar
Polina Belilowsky
Posts: 304
Joined: 07 Dec 2011, 22:46

20 Dec 2011, 20:13

"Zima je bila dobra... ali gledanje kako njegov otac vozi A-forda natrag u ambar

(proleće iščezlo, leto nestalo, vreme žetve okončano)

uvek ga je nagonilo da se oseća tužno, onako kako ga eskadrile ptica upućene ka jugu da prezime nagone da se oseća tužno, ili onako kako ga svetlost pod određenim nagibom nagoni da mu se plače bez ikakvog razloga."
Kad ugledah tu reč crnu u smeh tuga se obrnu zarad sviju starih dana što taj nick obeležiše. Mada dugo piso nisi dobrodošo ovde ti si na svaki topic Trkeljanja da ti opet nama svraćaš mani ovaj chat i kaži kada se na forum vraćaš. Reče Elvis - nikad više.
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

24 Dec 2011, 20:16

Oklen je to, Polina?

Evo moj doprinos:

«After all, with a degree in math and another in astrophysics what else was there to do? It was either that or the dole queue again on Monday.»

---------------------------

A doctor, a logician and a marine biologist had also just arrived, flown in a phenomenal expense from Maximegalon to try to reason with the lead singer who had locked himself in the bathroom with a bottle of pills and was refusing to come out till it could be proved conclusively to him that he wasn't a fish.
---------------------------

There is an art to flying. Or rather a knack. The knack lies in learning how to throw yourself at the ground and miss.

---------------------------

Only 20 minutes ago he had decided he would go mad, and now here he was already chasin a Chesterfield sofa across the fields of prehistoric Earth.

---------------------------

«I got very bored and depressed so I went and plugged myself in to it's external computer feed. I talked to the computer at great length and explained my view of the Universe to it.» - said Marvin.
«And what happened?» - pressed Ford,
«It comitted suicide.»

Ovo mi je jedna od najdražih rečenica. :xlux:
Vjerujem da ste, makar ovim zadnjim pasusom, skužili o čemen se radi.
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

24 Dec 2011, 21:22

Djevojcica bez lutke jednako je nesretna kao zena bez djeteta.

Victor Hugo
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

24 Dec 2011, 21:36

Aristocat » wrote:Djevojcica bez lutke jednako je nesretna kao zena bez djeteta.

Victor Hugo
Mene je ova rečenica ostavila paf od nekužitisa. :misli:
Osim ako je neka metafora, e, tek onda je ne kužim. :D
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

24 Dec 2011, 21:39

Herp » wrote:
Mene je ova rečenica ostavila paf od nekužitisa. :misli:
Osim ako je neka metafora, e, tek onda je ne kužim. :D
Zasto? Ajde reci sto ne razumijes, pa cu ti reci od kud je i sve to. :cerek:
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

24 Dec 2011, 21:46

Aristocat » wrote:
Zasto? Ajde reci sto ne razumijes, pa cu ti reci od kud je i sve to. :cerek:
Hm. Vjerojatno zato što sam oduvijek mrzila lutke, nikad ih nisam imala, a jedinu lutku koju sam dobila sam uz histeričan plač zafitiljila u zid :rofl: (nakon toga su naučili :D)
A nisam bila nesretno dijete. :misli:
Pa se pitam je li ova rečenica samo metafora lutka/dijete ili autor te rečenice zbilja vjeruje u to što je napisao, a što smatram pogrešnim, ili nešto treće.
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

24 Dec 2011, 21:56

Herp » wrote:
Hm. Vjerojatno zato što sam oduvijek mrzila lutke, nikad ih nisam imala, a jedinu lutku koju sam dobila sam uz histeričan plač zafitiljila u zid :rofl: (nakon toga su naučili :D)
A nisam bila nesretno dijete. :misli:
Pa se pitam je li ova rečenica samo metafora lutka/dijete ili autor te rečenice zbilja vjeruje u to što je napisao, a što smatram pogrešnim, ili nešto treće.

Ja vjerujem da je vjerovao u to sto je napisao. Radi se o Kozeti. Kozeta je lik iz romana Jadnici.

Davno sam ga citala, ali ovo mi se urezalo u sjecanje. Cak ne mogu ni parafrazirati, ali odprilike ovako:
Stiskala se sva u sebe sjedeci u cosku, tako mala, neuhranjena, nevoljena. Krcmarkine(?) djevojcice imale su lutku. Ona nije imala nista. Ne treba zaboraviti da se radi o 19. stoljecu kad su i krpene lutke bile za djecu ono sto su mozda tebi bile lego kocke ili imenuj vec nesto.

U tom kontekstu pisac kaze da je djevojcica bez lutke (a gledajuci druge s lutkama koje su nesto sto se samo pozeljeti moze) nesretna kao i zena bez djeteta. Lutka je cesta igracka kad drugih igracaka nije bilo. Lutka je - u ovom kontekstu - najveca sreca koja moze zadesiti djevojcicu.
Dijete je najveca sreca koja moze zadesti zenu.

Ali, to znaju samo one koje nisu mogle imati ili jedno ili drugo.
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

24 Dec 2011, 22:25

Ah, znači, ipak je metafora, okej. :D
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

24 Dec 2011, 22:30

Herp » wrote:Ah, znači, ipak je metafora, okej. :D
Sad ja ne razumijem. Kako mislis da je metafora? :misli:
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

24 Dec 2011, 22:33

Aristocat » wrote:
Sad ja ne razumijem. Kako mislis da je metafora? :misli:
Lutka/dijete kao metafora za najveću sreću.
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
Polina Belilowsky
Posts: 304
Joined: 07 Dec 2011, 22:46

24 Dec 2011, 22:47

"Šema boja celog sanatorijuma se, izgleda, zasnivala na džigerici. Tamno, namršteno drvo, pečeno-ciglaste kožne fotelje, zidovi koji su jednom možda bili beli, ali su podlegli pljesni ili vlazi koja se širila. Pegavo-mrki linoleum prekrivao je pod.

Na niskom stočiću čiji su tamni lak nagrizle kružne i polukružne mrlje, ležalo je nekoliko sparušenih brojeva časopisa Time i Life. Prelistala sam najbliži časopis do sredine. Eisenhowerovo lice je zračilo u mene, ćelavo i bezizrazno, kao lice zametka u tegli."
Kad ugledah tu reč crnu u smeh tuga se obrnu zarad sviju starih dana što taj nick obeležiše. Mada dugo piso nisi dobrodošo ovde ti si na svaki topic Trkeljanja da ti opet nama svraćaš mani ovaj chat i kaži kada se na forum vraćaš. Reče Elvis - nikad više.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

24 Dec 2011, 23:10

Bukowski, naravno:

Aknuo sam joj prst u pičku i rekao: "Klara, jebaću te!"
User avatar
Polina Belilowsky
Posts: 304
Joined: 07 Dec 2011, 22:46

24 Dec 2011, 23:23

"On me je jebao i ja počeh stenjati."

Eduard Limonov
Kad ugledah tu reč crnu u smeh tuga se obrnu zarad sviju starih dana što taj nick obeležiše. Mada dugo piso nisi dobrodošo ovde ti si na svaki topic Trkeljanja da ti opet nama svraćaš mani ovaj chat i kaži kada se na forum vraćaš. Reče Elvis - nikad više.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

26 Dec 2011, 03:03

“Art's cruel. You can get away with murder with words. But a picture is like a window straight through to your inmost heart.”

“The only purpose of cats is that they constitute mobile decorative objects.”


“Let me tell you something, Mari. The ground we stand on looks solid enough, but if something happens it can drop right out from under you. And once that happens, you've had it: things'll never be the same. All you can do is go on, living alone down there in the darkness...”
User avatar
Polina Belilowsky
Posts: 304
Joined: 07 Dec 2011, 22:46

27 Dec 2011, 10:47

"- Je li vas zasjekao u afektu? - upitao je Francis, šokiran posjekotinom preko trbuha.
- Ne, oko pedalj iznad afekte - odgovorila je žena.
- Dakle, tko je koga zarezao? - zapitao je Calvin, zgnušan što će morati pisati kriminalistički izvještaj i vjerojatno obadva protivnika uvesti u kartoteku upisujući im "međusobno razračunavanje", što je situacija uobičajena za policajca iz geta.
- Pao sam na šilo za led - rekao je muškarac.
- Tko je zasjekao tebe? - upitao je Francis ženu.
- Pala sam na mesarski nož - odgovorila je."
Kad ugledah tu reč crnu u smeh tuga se obrnu zarad sviju starih dana što taj nick obeležiše. Mada dugo piso nisi dobrodošo ovde ti si na svaki topic Trkeljanja da ti opet nama svraćaš mani ovaj chat i kaži kada se na forum vraćaš. Reče Elvis - nikad više.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

27 Dec 2011, 11:03

Meni je divan uvod u Oklopni bataljun Škvoreckog. Opisuje ulazak njemačkih tenkova u Prag. Njegov djed (ako se ne varam) stane ispred kolone tenkova i nastoji ih zaustaviti snagom mentalnih valova. Naravno, tenkovi ga pregaze. I onda Škvorecki kaže:

Nakon toga, njemačkoj sili ništa više nije stajalo na putu.

Svemirska doza ironije.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

27 Dec 2011, 21:13

Emericzy » wrote:Meni je divan uvod u Oklopni bataljun Škvoreckog. Opisuje ulazak njemačkih tenkova u Prag. Njegov djed (ako se ne varam) stane ispred kolone tenkova i nastoji ih zaustaviti snagom mentalnih valova. Naravno, tenkovi ga pregaze. I onda Škvorecki kaže:

Nakon toga, njemačkoj sili ništa više nije stajalo na putu.

Svemirska doza ironije.
Joj, đe me nađe!!!
Legenda!!!
Ima to i u Strogo kontroliranim vlakovima, ako se ne varam.

A jel mogu i stripovi? Legendarna Matakovićeva:
I dan danas me štrecne otac ogradom po leđima kad se sjetim Neuništvlije Izvitoperevića, takozvanog Tetka Trinaestog, koji je onomad pobio pola sela uključujući i Dragana Nikitovića na gradsku mrežu, što ne priliči jednom čovjeku koji drži do sebe raznovrsna tehnološka potpomagala oštrih rubova...
Post Reply