Umjetnost - što je to?

O duhovnim i materijalnim dobrima
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

18 Nov 2011, 00:26

..a unda » wrote:nema umjetnosti u konzumaciji.
Da, i ja tvrdim da nema. Zašto ponavljaš moje tvrdnje? Ljudi će još pomisliti da su tvoje.
kreacija se nalazi unutar umjetnikovih sposobnosti..za sto?
Za imaginaciju i stvaranje. Što drugo?


User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

18 Nov 2011, 00:37

Emericzy » wrote: Da, i ja tvrdim da nema. Zašto ponavljaš moje tvrdnje? Ljudi će još pomisliti da su tvoje.
..
nece ljudi nista pomisliti. nisu ljudi bas toliko..nesto.
Emericzy » wrote:.. Štoviše, na premnogim stranicama ovog topica isticao sam da su umjetnost u kreaciji i umjetnost u konzumaciji dvije jako različite stvari..
eto, ovo sam ja napisao, naravno. sad odluci sto sam ja napisao, ako se vec ne mozes odlucit sto si ti napisao i sto ja to tvrdim.. :zubo:
..u ocekivanju gimnastike sto se htjelo, naime reci, pa i tvrditi, pozdrav..za trkelj spremni, logika narodu. :zubo: :D
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

18 Nov 2011, 00:42

..a unda » wrote:za trkelj spremni, logika narodu. :zubo: :D
Potpuno se slažem.
User avatar
Dubrava
Posts: 78
Joined: 18 Nov 2011, 00:54

18 Nov 2011, 01:35

hegel je definirao umjetnost kao prikaz apstratnog preko materijala. dakle učiniti da vidimo apstraktno (bilo pomoću slika, kipova ili nećeg trećega).

To vam je definicija i tema se može slobodno ključat.
Vječna slava svim žrtvama Hirošime, Nagasakija, Dresdena... da se nikad ne ponovi.http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

18 Nov 2011, 06:57

skinhead_ » wrote:hegel je definirao umjetnost kao prikaz apstratnog preko materijala. dakle učiniti da vidimo apstraktno (bilo pomoću slika, kipova ili nećeg trećega).

To vam je definicija i tema se može slobodno ključat.
Kaj god. Ja vidim apstraktno i kad vidim Alpe ili malu voćku poslije kiše. Što to znači -- onu prastaru banalnost da je Priroda (ili Bog) umjetnik?
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

18 Nov 2011, 10:24

Emericzy » wrote: Što to znači -- onu prastaru banalnost da je Priroda (ili Bog) umjetnik?
Uvijek sam se pitala čemu, zar ne bi pčela pristala i na manje lijep cvijet. S druge pak strane ja uživam u funkcionalnostima pa su mi one i lijepe.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Dubrava
Posts: 78
Joined: 18 Nov 2011, 00:54

18 Nov 2011, 12:23

Emericzy » wrote: Kaj god. Ja vidim apstraktno i kad vidim Alpe ili malu voćku poslije kiše. Što to znači -- onu prastaru banalnost da je Priroda (ili Bog) umjetnik?
Ovo pitanje kaj si postavio malo mi naginje na panteizam, pa čuj apstraktno je nešto subjetkivno a ako su tebi Alple ili voćka poslije kiše onda ok. Priroda je oočito umjetnik.
Vječna slava svim žrtvama Hirošime, Nagasakija, Dresdena... da se nikad ne ponovi.http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

18 Nov 2011, 16:20

skinhead_ » wrote: Ovo pitanje kaj si postavio malo mi naginje na panteizam, pa čuj apstraktno je nešto subjetkivno a ako su tebi Alple ili voćka poslije kiše onda ok. Priroda je oočito umjetnik.
Ma jest moj kurac. Umjetnost je ekspresija. Umjetnost je komunikacija. Što to Priroda izražava? Što komunicira?
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

18 Nov 2011, 16:59

Emericzy » wrote: Ma jest moj kurac. Umjetnost je ekspresija. Umjetnost je komunikacija. Što to Priroda izražava? Što komunicira?
Natjecanje, opstanak?
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

18 Nov 2011, 17:23

ElliQuinn » wrote: Natjecanje, opstanak?
Kako to misliš? Kome to komunicira? Zašto? I tko je uopće ta Priroda? Kaj god. To su new agerska trabunjanja. Kakve to veze ima s umjetnošću?
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

18 Nov 2011, 17:27

znaci sam cin prirode nije niti moze biti umjetnost, ali zabiljezen taj cin od strane covjeka je, odnosno, moze biti?
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

18 Nov 2011, 17:33

dimnjak » wrote:znaci sam cin prirode nije niti moze biti umjetnost, ali zabiljezen taj cin od strane covjeka je, odnosno, moze biti?
Upravo tako. Umjetniku je kreacija djela čin potrebe. Objavljivanjem postaje čin komunikacije. Svega toga u prirodi i od strane prirode nema. Umjetnost je reakcija i poziv na reakciju.
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

18 Nov 2011, 17:50

Emericzy » wrote: Ma jest moj kurac. Umjetnost je ekspresija. Umjetnost je komunikacija. Što to Priroda izražava? Što komunicira?

Umjetnost je vjestina. Umjetnost je stvaranje. Ajme kako ti prostacis. :)
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

18 Nov 2011, 20:59

Emericzy » wrote:

Sve što si nabrojala da se može staviti u tvrdnju o životu kao umjetnosti meni nije baš tako. Ne mislim da bi život bio bolji da se svi bavimo matematikom. Ili fizikom, psihologijom i štajaznamčime. Po meni, to su pravi pozivi, prava zanimanja. Svima je na korist da se tim stvarima ljudi posvećuju kao pozivima. Nisu to univerzalne stvari koje trebaju svakome.
Isprika, mrvu sam nejasna bila. Izjava za koju u ovom https://trkeljanje.com/viewtopic.php?p=55496#p55496 postu kažem da "lijepo zvuči, al je isprazna" je ova https://trkeljanje.com/viewtopic.php?p=53804#p53804.
Ono, pokušava zvučat ko da nešto definira, al umjesto da sužava samo poopćava, na način da zvuči ko fakat nešto dobro. Demagoški pokušaj (objašnjenja) larpurlartizma, da baš bidnem iskrena. Što je, samo po sebi, skroz nepotreban skok u usta.
Emericzy » wrote:Jedine dvije stvari koje bih skinuo s liste zanimanja i stavio svakome kao nužni dio vlastitog života bile bi umjetnost i sport. Mislim da je civilizacijska greška bila napustiti antički doživljaj umjetnosti i sporta kao poželjnog dijela svakog života i pretvoriti ih u zanimanja.
Pa, mislim da baš i nisu toliko napušteni. Glede sporta, dosta nas se ipak nečim bavi rekreativno. Glede umjetnosti...možda ti se ne čini onako uzvišena, al recimo heklaju žemske. I vezu. Razmjenjuju mustre i uzorke. Dosta ih se bavi fotografijom. I tako to. Možda imaš previše romantičan stav o Grcima?
Zna se i meni desit. :zubo:
User avatar
Dubrava
Posts: 78
Joined: 18 Nov 2011, 00:54

18 Nov 2011, 21:54

Emericzy » wrote: Ma jest moj kurac. Umjetnost je ekspresija. Umjetnost je komunikacija. Što to Priroda izražava? Što komunicira?
Uzmi lijepo hegela i tamo imaš sve odgovore. Pitanjem što je umjetnost bavili su se ljudi prije 100 godina, imaš razne definicije. Naveo sam definiciju koja se službeno uči u na predmetu Filozofije u gimnazijama. A to je ova Hegelova, ako te baš zanima pročitaj neko njegovo djelo.

ne znam kaj ti fali? Priroda je napravila inteligentna bića, zašto ne bi i umjestnost ako je već napravile i ljude koji nemaju nikakvog druga posla nego se baviti glupim pitanjima po forumima i k tome poticao svađu.

Pozdrav od mene,
HH
Vječna slava svim žrtvama Hirošime, Nagasakija, Dresdena... da se nikad ne ponovi.http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY
User avatar
Dubrava
Posts: 78
Joined: 18 Nov 2011, 00:54

18 Nov 2011, 21:55

Aristocat » wrote:

Umjetnost je vjestina. Umjetnost je stvaranje. Ajme kako ti prostacis. :)
Ma oprosti mu, on samo komunicira, on radi ekspresiju, on pokušava biti umjetnik ali je loš.
Vječna slava svim žrtvama Hirošime, Nagasakija, Dresdena... da se nikad ne ponovi.http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

18 Nov 2011, 23:19

Aristocat » wrote:

Umjetnost je vjestina. Umjetnost je stvaranje. Ajme kako ti prostacis. :)
Ne, ne; vještina je ponekad samo alat. Zapravo je sekundarna za umjetnost. Lijepo je kad je ima, ali nije apsolutno nužna. Ali stvaranje, da, svakako.

Samo, stvaranje s ciljem ekspresije i komunikacije. A toga u prirodi nema.

Prostačim? To je sredstvo ekspresije.
User avatar
Trip
Posts: 63
Joined: 26 Oct 2011, 13:25

18 Nov 2011, 23:22

nina, slika je trebala poslužiti da se udaljimo s Labrović seciranja u 'širu sliku'. No evo par misli s kraja stoljeća:

traditional art theory and traditional art history have failed
there is no single definition of art
more or less anything can be designated as art

Tu smo gdje smo. Možda ne zadovoljava, s pozicije struke je možda i demotivirajuće, ipak, kriteriji nisu što su bili, evoluirali smo. Granice su zamagljene, nema ih i nitko se ne usuđuje implicirati drugačije.
Moai ili Burj Dubai, pisoari ili servis za čaj, ulična umjetnost, performansi, odjeća, ili možda naši postovi, holografski projicirani real-time s monome-based glazbom u pozadini:D.... Radi se o jeziku.
Last edited by Trip on 18 Nov 2011, 23:26, edited 1 time in total.
No ID, no person.
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

18 Nov 2011, 23:25

U prirodi nema komunikacije? Kako?

Zapravo, sto podrazumijevas pod prirodom?
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

18 Nov 2011, 23:25

nina williams » wrote:Pa, mislim da baš i nisu toliko napušteni. Glede sporta, dosta nas se ipak nečim bavi rekreativno. Glede umjetnosti...možda ti se ne čini onako uzvišena, al recimo heklaju žemske. I vezu. Razmjenjuju mustre i uzorke. Dosta ih se bavi fotografijom. I tako to. Možda imaš previše romantičan stav o Grcima?
Zna se i meni desit. :zubo:
Ne, nema tu ništa romantičarsko. Oni su i prosipanje protivnikovih crijeva gledali kao na moguću umjetnost, ponekad i kao na komediju. Nije u njima bilo baš puno romantike. Gledam načelno.

Njima je to bio nužni sastavni dio života -- kako biti Ahejac, a ne barbarin. A ti spominješ hobije. Velika je razlika. Njima život jest bio platno za umjetničko djelo. Nama nije, pa makar i prčkali po umjetnosti u slobodno vrijeme.

(Naravno, uzmi u obzir i da govorimo jako pojednostavljeno o kompleksnim temama.)
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

18 Nov 2011, 23:29

skinhead_ » wrote:ne znam kaj ti fali? Priroda je napravila inteligentna bića, zašto ne bi i umjestnost ako je već napravile i ljude koji nemaju nikakvog druga posla nego se baviti glupim pitanjima po forumima i k tome poticao svađu.
I puž je ostavio za sobom sluzav trag po pločniku. Zašto to onda ne bi bila umjetnost.

Nije zato jer nije namjerna umjetnička kreacija. Priroda nema namjere i nema kreacije. Priroda je automatski proces. Ona je onoliko daleko od umjetnosti koliko se može daleko biti. Antiteza umjetnosti. Ako postavljaš ova pitanja koja postavljaš, ni Hegel ti neće pomoći da razumiješ umjetnost. Možda da slušaš mene, a ne Hegela?
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

18 Nov 2011, 23:30

Emerici, ispricavam se na digresiji, ali imas jos pola sata. Pozuri. :rofl:
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

18 Nov 2011, 23:31

skinhead_ » wrote:on pokušava biti umjetnik ali je loš.
U ovom topicu to ne pokušavam, pa je njegovo umjetničko valoriziranje bespredmetno.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

18 Nov 2011, 23:33

Aristocat » wrote:U prirodi nema komunikacije? Kako?

Zapravo, sto podrazumijevas pod prirodom?
Za potrebe ove diskusije, priroda je sve što nisu ljudi.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

18 Nov 2011, 23:38

Emericzy » wrote: Ne, nema tu ništa romantičarsko. Oni su i prosipanje protivnikovih crijeva gledali kao na moguću umjetnost, ponekad i kao na komediju. Nije u njima bilo baš puno romantike. Gledam načelno.

Njima je to bio nužni sastavni dio života -- kako biti Ahejac, a ne barbarin. A ti spominješ hobije. Velika je razlika. Njima život jest bio platno za umjetničko djelo. Nama nije, pa makar i prčkali po umjetnosti u slobodno vrijeme.

(Naravno, uzmi u obzir i da govorimo jako pojednostavljeno o kompleksnim temama.)
Narafski da uzimam u obzir, drago mi je da se (bar tudje :zubo: ) razumijemo.
Nije stvar u hobijima, i ja sam mislila prije da je tako. Zastani samo malo i razmisli da li je moguće da je to već inkomporirana grčka ideja u današnjem životu.
Jest da zvuči glupo pravit od goblena ideal. Ili od tabletića na televizoru. Možemo se i izrugivat tome, ali to je, donedavno, bila umjetnost za široke mase. I što sam više o njoj razmišljala, činila mi se sve prihvatljivijom. Zaključih da ipak svi nosimo nekakve oblike umjetnosti u sebi, ma koliko mi ne razmišljamo o njima na taj način.
S druge strane, nije ni Praksitela bilo na svakom ćošku.
Post Reply