Zašto forumi umiru?

Mreža svih mreža
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

22 Jan 2019, 20:47

miky0 wrote:
22 Jan 2019, 07:55
Koja su to bila lipa vremena :)
Bome jesu. Fale mi. :)


User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

22 Jan 2019, 21:11

Eks wrote:
22 Jan 2019, 20:47
Bome jesu. Fale mi. :)
I meni, bas sam se neki dan sitija kako si me preveslala s Lesarom ili DLesarom, ne mogu se sitit :rofl:
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

22 Jan 2019, 21:20

Dlesar. :rofl: Smatram to vrhuncem forumaške karijere. :raspa: Koji je to show bio.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

12 Mar 2021, 01:05

Trebalo bi reaktivirati ovu temu. U kontekstu Trkeljanja, imalo bi se o čemu razgovarati. Pandemija traje više od godinu dana, svi su, kao, kod kuće, a aktivnost se stalno smanjuje. :o
Potpisi su za budale.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

12 Mar 2021, 06:35

Forume nažalost čeka sudbina IRC-a i ostalih stvari koje su već dugo mrtve.

Ako pogledaš starostnu strukturu korisnika foruma, uglavnom je to populacija od tamo negdje 40 do cca 55 godina.
Mlađe generacije ne koriste forume, koriste facebook, instagram, snapchat, youtube i ostale stvari. Za forume nitko nema vremena.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

12 Mar 2021, 09:41

Kad govoriš o vremenu, misliš na čitanje i pisanje umjesto pukoga klikanja?

S tim se mogu složiti iako društvene mreže također stvaraju ovisnike. Sate i sate možeš provesti dijeleći fotografije i videoklipove, igrajući igre ili komentirajući statuse. Možda nećeš toliko ozbiljno sudjelovati kao na forumu, ali opet ćeš svako malo dolaziti. Znam ljude koji praktički žive na Fejsu, stalno su tamo.
Potpisi su za budale.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

12 Mar 2021, 09:59

Da, mislim da čitanje i pisanje.

Danas su sve stvari postale instant. Nema više neke ozbiljnosti.
Internet je postao dostupan svima, pa i budalama.
Gdje su ona vremena kad si prvo morao instalirati modem (nekad čak i 1-2 dana posla, formatiranje diska i ponovna instalacija da se modem instalira), pa dobiti nekako račun na Srcu/Carnetu, pa provesti sate i sate čekajući da se oslobodi veza.
Danas - čim otvoriš oći, već si na internetu.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

14 Mar 2021, 11:41

Forumi imaju mnoge prednosti u odnosu na društvene mreže. Slobodna volja, privatnost, komunikacija bez kontrole... Na forumu sudjeluješ u temama koje te zanimaju, nitko ti ne nameće nešto "na temelju tvojih kolačića, moglo bi te zanimati i ovo...". Možeš na jednom forumu imati jedan profil, na drugom drugi. Možeš iznositi obiteljske tajne ili pisati o bolestima za koje nitko ne zna, i nitko od tvojih poznanika ne mora za to saznati. Bilo koja skupina ljudi zajedničkih interesa može lako pokrenuti vlastiti forum, zaključati ga od očiju javnosti i voditi privatnu komunikaciju. Komunikacija na forumu može biti duga, temeljita, ljudi u postove mogu uložiti sate pisanja bez ikakvih skrivenih motiva, sa jednostavnom ljudskom željom da svoje znanje, iskustvo ili mišljenje podijele sa nekim.

I meni je totalna misterija kako to više nikome nije drago, kako svi žele klikati lajk na društvenim mrežama umjesto da nešto napišu, kako toleriraju da je bar 10% svega što vide zapravo komercijalna reklama. Kako toleriraju to što nemaju nikakvu kontrolu nad time kako se njihove informacije dijele i koriste, itd.

Mislim da su forumi, kao i mnoge druge stvari koje izumiru, suviše anarhični za društvo koje teži redu, kontroli i hijerarhiji. Vlasti i ekonomija ne žele anarhiju, možda se neće otvoreno boriti protiv open-source i sličnih rješenja ali će podsvjesno ili nesvjesno poduzimati aktivnosti koje će ih narušavati. Prosječni ljudi (novije generacije) se odgajaju na način da slijede trendove, da manje sudjeluju a više prate i podržavaju, da imaju sve manje koncentracije za temeljite sadržaje a sve više potrebe za brzim promjenama sadržaja. Forumi ne mogu zadovoljiti takve trendove.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Mar 2021, 15:16

Odličan post, slažem se. :top:
Potpisi su za budale.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

14 Mar 2021, 16:45

Bas sam htio komentirat da je post odlican. Bravo.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

14 Mar 2021, 20:15

Meni su forumi još uvijek najdraži medij, a od društvenih mreža koristim se samo Twitterom i LinkedIn-om.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Mar 2021, 20:21

LinkedInom? Tamo gdje se netko od naših političara - Plenković, mislim - hvalio da je stručnjak za baze podataka? Neka, hvala! :D

Razumijem potrebu za poslovnom i B2B komunikacijom, ali nema mi dosadnije društvene mreže od LinkedIna. Logiram se tu i tamo, ali kakvi su to postovi, majko moja. Samo se vijesti prenose, nikakvih događaja... :rolleyes:
Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

15 Mar 2021, 14:08

Stitch wrote:
14 Mar 2021, 20:21
LinkedInom? Tamo gdje se netko od naših političara - Plenković, mislim - hvalio da je stručnjak za baze podataka? Neka, hvala! :D

Razumijem potrebu za poslovnom i B2B komunikacijom, ali nema mi dosadnije društvene mreže od LinkedIna. Logiram se tu i tamo, ali kakvi su to postovi, majko moja. Samo se vijesti prenose, nikakvih događaja... :rolleyes:
Pa da, služi mi za poslovnu komunikaciju. Otvorim jednom dnevno da vidim što ima novoga, treba li kome čestitati rođendan, obljetnicu rada ili unaprjeđenje. I to je to, uglavnom.

Na Twitteru sam pak aktivnija.

A Facebook prezirem, o Instagramu i Tik-Toku ne želim ni znati.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

16 Mar 2021, 06:35

Stitch wrote:
14 Mar 2021, 20:21
LinkedInom? Tamo gdje se netko od naših političara - Plenković, mislim - hvalio da je stručnjak za baze podataka? Neka, hvala! :D

Razumijem potrebu za poslovnom i B2B komunikacijom, ali nema mi dosadnije društvene mreže od LinkedIna. Logiram se tu i tamo, ali kakvi su to postovi, majko moja. Samo se vijesti prenose, nikakvih događaja... :rolleyes:
Ne znam što očekuješ od LinkedIna..
LinkedIn je profesionalna mreža, a kako ti izgledaju postovi, ovisi o tebi. Ovisi o tvojim kontaktima i firmama koje pratiš.

Meni je LinkedIn odličan. Svaki dan dobivam svježe vijesti iz znanosti i tehnologije. Nema reklama.
Naravno, neki ljudi se ponašaju kao da je LinkedIn Facebook, pa šeraju slike bolesne djece i slične stvari, ali takve odmah riješim. Ne dolazim na LinkedIn da gledam boleštine i slične stvari.

A LinkedIn je najkorisniji kad tražiš novi posao - oglasa za posao kao pljeve. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Mar 2021, 12:09

Nukac wrote:
16 Mar 2021, 06:35
A LinkedIn je najkorisniji kad tražiš novi posao - oglasa za posao kao pljeve. :)
To da, frendica mi je tako našla posao, a poslije je iskoristila LinkedIn da u toj firmi zaposli i druge. Uglavnom su posrijedi bili marketinški specijalisti i informatičari.

Što se ostaloga tiče, nerado mičem ljude. Nikad ne znaš kad će ti tko zatrebati. Sakrijem objave i nepotrebne notifikacije, ali uvijek bude onih koji se naknadno zaigraju. Najbolji su mi likovi koji na svim mrežama dijele jedan te isti članak, najčešće svoj. Takve bih na licu mjesta ustrijelio. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

16 Mar 2021, 14:03

Pa ni ja ne mičem ljude. Samo ih stavim na ignore - sakrijem da mi više ne pokazuje njihove objave.
User avatar
Zelena Vila
Posts: 153
Joined: 28 Jul 2012, 10:47

13 Jun 2021, 09:23

Većini je ljudi teško izraziti svoje misli u pisanoj formi, tipkaju s jednim ili dva prsta, nisu internalizirali osnovna pravopisna i gramatička pravila... uglavnom, tlaka im je to. Onda odu na fejs, nalijepe fotku mačke, za nju dobiju više lajkova nego za tekst nad kojim su se znojili. Ne da im se čitati dulje upise (što razumijem, ne da se ni meni, skrolam) i sve u svemu nije im ovo nikad po pravo leglo kao komunikacijski kanal. Nema tona glasa, govora tijela, njuškanja guzica i svega onog što čini neku regularnu ljudsku interakciju (a mene iz nekog razloga zamara). Tj, forumi nisu prilagođeni (suvremenom) čovjeku koji ne voli ni pisati ni čitati. Ne mislim da nad time treba očajavati, to je neki prirodni tijek stvari. Treba ostati legenda. :zubo:
User avatar
Zelena Vila
Posts: 153
Joined: 28 Jul 2012, 10:47

13 Jun 2021, 09:50

Nukac wrote:
16 Mar 2021, 06:35
Ne znam što očekuješ od LinkedIna..
LinkedIn je profesionalna mreža, a kako ti izgledaju postovi, ovisi o tebi. Ovisi o tvojim kontaktima i firmama koje pratiš.

Meni je LinkedIn odličan. Svaki dan dobivam svježe vijesti iz znanosti i tehnologije. Nema reklama.
Naravno, neki ljudi se ponašaju kao da je LinkedIn Facebook, pa šeraju slike bolesne djece i slične stvari, ali takve odmah riješim. Ne dolazim na LinkedIn da gledam boleštine i slične stvari.

A LinkedIn je najkorisniji kad tražiš novi posao - oglasa za posao kao pljeve. :)
Linkedin je stari lisac... sinoć sam ga pustila da mi izradi summary. Evo što sam dobila:

"I am an enthusiastic and proactive Communications Professional who works hard to make a difference by offering my expertise in PR, Editing/Management. I love working with people across all levels of organizations using my ability as a communicator to engage and support employees around the world. Im also very much interested in how media works and how its effects on the environment and society - whether that be news or human rights. And Im not afraid to make mistakes and learn from them as part of my personal growth plan."

Ovo je toliko glupo da ću si ostaviti na profilu. :rofl:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

13 Jun 2021, 09:51

Zelena Vila wrote:
13 Jun 2021, 09:50
Linkedin je stari lisac... sinoć sam ga pustila da mi izradi summary.
Citirala si post, nisi ga editirala. Unio sam tvoje izmjene i obrisao duplić, ali zanima me imaš li ikonicu olovke nakon objavljivanja, tj. je li riječ o zabuni ili čemu drugome. Ako štogod treba popraviti, moram to znati. :D

Vrijeme za editiranje i brisanje iznosi pola sata, nismo mi Forum.hr. :frajer:
Potpisi su za budale.
User avatar
Zelena Vila
Posts: 153
Joined: 28 Jul 2012, 10:47

13 Jun 2021, 11:46

Stitch wrote:
13 Jun 2021, 09:51
Citirala si post, nisi ga editirala. Unio sam tvoje izmjene i obrisao duplić, ali zanima me imaš li ikonicu olovke nakon objavljivanja, tj. je li riječ o zabuni ili čemu drugome. Ako štogod treba popraviti, moram to znati. :D

Vrijeme za editiranje i brisanje iznosi pola sata, nismo mi Forum.hr. :frajer:
E, to mi se ovdje događa od prvog dana. Valjda su ikone za citat i edit preblizu. :o
Post Reply