Vize

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

12 Feb 2020, 08:04

daria wrote:
11 Feb 2020, 23:09
Napokon odrijesila kesu, sutra na razgovor u americki konzulat. Fingers crossed. Na tapeti su Oahu i Kauai ako sve prode ok.
👏👏👏


User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

12 Feb 2020, 20:49

Sori ljudi, rusim nam prosjek, instant odbijenica.
Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

13 Feb 2020, 08:11

daria wrote:
12 Feb 2020, 20:49
Sori ljudi, rusim nam prosjek, instant odbijenica.
😩😩😩 pa zakaj??
Jesu dali neki razlog ili si mozda skuzila di je zapelo?
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

13 Feb 2020, 08:45

Niko wrote:
13 Feb 2020, 08:11
😩😩😩 pa zakaj??
Jesu dali neki razlog ili si mozda skuzila di je zapelo?
Nisu nista rekli, cijeli intervju je trajao 40tak sekundi. Deseci i deseci ljudi na cesti u redu, prvo tu pregledavaju dokumente, onda provjera sigurnosna jedna pa napokon udes u zgradu pa provjera druga pa dva saltera pa zavrani salter. Tu je hrpetina ljudi stajala u redu ko u banci, a 4 sluzbenika na salterima, pa kad stigao moj red pitao me koji mi je status u Kanadi, imam li obitelj u Kanadi i zasto putujem u US, i odmah mi uvalio putovnicu i list papira s odbijenicom. Ta odbijenica je onako genericki list papira na kojem stoji da ne mogu dokazati da sam vezana za Kanadu. To onako bunt papira sjedi kraj njega pa dijeli sakom i kapom valjda ko letke. Nisu ga uopce zanimale moje putne namjere ni bankovni racun ni ista zapravo vezano za samo putovanje nego samo moj status u Kanadi pa sam zakljucila da je u problem moja privremena viza i to sto nemam stalni boravak. Onda bi mozda bila drugacija prica. Ovako u njegovoj glavi ja hocu otici iz poprilicno mirne i sigurne drzave s besplatnim zdravstvom u drugu u kojoj mozes kupiti pistolj lakse neg pivo, jel. 😅

Ali Ameri su pobenavili poprilicno u zadnje vrijeme, hrpa Kanadana vracena s (kopnene) granice i ne samo to nego uz zabranu od 3, 5 ili 7 godina ulaska u US. Poznanik Kanadanin ne usudi se ici autom dolje nego ide avionom, s povratnom avionskom kartom manje je problematicno.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

13 Feb 2020, 08:56

Moram priznat da mi to baš i nije jasno tko bi Kanadu zamijenio s USA.

Često se u Američkim serijama sprdaju s toga, Kanada je uglavnom prikazana kao obećana zemlja.

Povremeno sam gledao onu seriju o granicama o Kanadi. I tome kako se iživljavaju na amerima. Vjerojatno je to još gori odnos nego Slovenija - Hrvatska.
Čuo sam isto da kad tražiš Schengensku vizu za Sloveniju, ako navedeš da namjeravaš putovat u HR povećavaš si vjerojatnost da dobiješ odbijenicu.
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

13 Feb 2020, 09:07

A ne znam, mozda su ispranih mozgova.
Kad su kolegu Kanadanina pitali na ulasku u US (isao na godisnji na Havaje) jel namjerava ostati u US a ovaj mu rekao ne, pitao ga a zasto ne? Ovaj gleda zbunjeno, pa zivot mi je u Kanadi, ja sam Kanadanin. Ovaj ga gleda kao pa sta. Ovaj drugi mu kaze: And we have free health care. Ovaj ga pusti. :D
Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

13 Feb 2020, 09:39

daria wrote:
13 Feb 2020, 08:45
Nisu nista rekli, cijeli intervju je trajao 40tak sekundi. Deseci i deseci ljudi na cesti u redu, prvo tu pregledavaju dokumente, onda provjera sigurnosna jedna pa napokon udes u zgradu pa provjera druga pa dva saltera pa zavrani salter. Tu je hrpetina ljudi stajala u redu ko u banci, a 4 sluzbenika na salterima, pa kad stigao moj red pitao me koji mi je status u Kanadi, imam li obitelj u Kanadi i zasto putujem u US, i odmah mi uvalio putovnicu i list papira s odbijenicom. Ta odbijenica je onako genericki list papira na kojem stoji da ne mogu dokazati da sam vezana za Kanadu. To onako bunt papira sjedi kraj njega pa dijeli sakom i kapom valjda ko letke. Nisu ga uopce zanimale moje putne namjere ni bankovni racun ni ista zapravo vezano za samo putovanje nego samo moj status u Kanadi pa sam zakljucila da je u problem moja privremena viza i to sto nemam stalni boravak. Onda bi mozda bila drugacija prica. Ovako u njegovoj glavi ja hocu otici iz poprilicno mirne i sigurne drzave s besplatnim zdravstvom u drugu u kojoj mozes kupiti pistolj lakse neg pivo, jel. 😅

Ali Ameri su pobenavili poprilicno u zadnje vrijeme, hrpa Kanadana vracena s (kopnene) granice i ne samo to nego uz zabranu od 3, 5 ili 7 godina ulaska u US. Poznanik Kanadanin ne usudi se ici autom dolje nego ide avionom, s povratnom avionskom kartom manje je problematicno.
Ahhh, da vjerojatno to da ne mozes dokazat status u Kanadi. Zbog ocite guzve koju spominjes imaju taj sistem da cim ne mozes pozitivno odg na prvo pitanje ide odbijenica i sljedeci...

Kad sam ja putoval iz Kanade za Kauai isto je bilo natezanja, kak tolko godisnjeg, otkud ti novci, ja sam im jos hladno rekel dal sam otkaz, idem se posuncat i kad se vratim natrag trazit cu drugi posao. Napomenul sam i da mi je to treca godina da ulazim/izlazim pa se nasmijala ne brini ides na otok na i cemo te ako ostanes duze... eto i nakon kaj sam videl i Havaje i dalje mi nije zelja ikad zivjeti u USA 😂 al oni uvjereni da su raj na zemlji

Steta, zal mi te je al izgleda da je trazit vizu u Kanadi jedna od najgorih ambasada u koju se ide :(
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

13 Feb 2020, 10:28

Ma mene vise jebe sto mi za Cook islands ili Fiji a i pol Latinske Am letovi idu preko US. Ovo je jednaka guzica svijeta ko i Cile. A ne da mi se sad ponovo to sve isto radi tranzitne vize samo a i to ko zna jel bi dobila. Ono brate, ja samo hocu na plazu. Jos bum na kraju u Hr zavrsila.
Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

13 Feb 2020, 10:49

daria wrote:
13 Feb 2020, 10:28
Ma mene vise jebe sto mi za Cook islands ili Fiji a i pol Latinske Am letovi idu preko US. Ovo je jednaka guzica svijeta ko i Cile. A ne da mi se sad ponovo to sve isto radi tranzitne vize samo a i to ko zna jel bi dobila. Ono brate, ja samo hocu na plazu. Jos bum na kraju u Hr zavrsila.
Ma da sve jasno. Malo je izbora direktnih letova iz Kanade a da nije Europa
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

14 Feb 2020, 13:15

https://www.index.hr/vijesti/clanak/min ... 56709.aspx

-ništa nije previše otkrio, nego još malo PR-a
-ako sam dobro shvatio, kada nam ukinu vize, i dalje postoji mogućnost da kada dođeš na imigraciju u USA na neki aerodrom, da kada vide moju putovnicu sa žigom iz Irana, i postave neko glupo pitanje na koje im se moj odgovor ne svidi, komotno me mogu vratiti nazad? Ima li negdje nekih iskustava npr. Poljaka, je li bilo takvih slučajeva?
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

14 Feb 2020, 13:49

Ionako USA ima nekoliko kontrolnih mehanizama.
Kao prvo, kad nam ukinu vize, postoji ESTA peautorizacija, što znači da prije nego sjedneš u avion moraš dobiti na neki način dozvolu ulaska u USA. Esta vrijedi samo 2 godine.
Na većini letova za USA iz Europe postoji neka vrsta preautorizacijskog razgovora. Da bi se uopće mogao čekirati, imaš neki mali razgovor sa sigurnosnim službenikom, koji ti pronjuška putovnicu i postavi par pitanja. Nekad su pitanja jednostavna, a nekad se ide u detalje. Zadnji puta me je lik pitao kako mi se zove šef na poslu.

Naravno, nekad se zna dogoditi da tih intervjua nema.

A što se tiće ESTE, mislim da ako si posjetio neku od zemalja s popisa, moraš obavezno ići zatražiti vizu. Vjerujem da je Iran takva država.

Evo što kažu: Individuals who have traveled to Iran, Iraq, Libya, North Korea, Somalia, Sudan, Syria or Yemen on or after 1 March 2011 or those who are current or previous dual citizens of Iran, Iraq, North Korea, Sudan or Syria may no longer be eligible for ESTA and should consider applying for a visa to visit the U.S. if their ESTA is denied.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

15 Feb 2020, 12:35

marko_31 wrote:
14 Feb 2020, 13:15
https://www.index.hr/vijesti/clanak/min ... 56709.aspx

-ništa nije previše otkrio, nego još malo PR-a
Tak se i meni čini. U zadnjih, sad već možda i 20-tak godina, već je bilo nekoliko takvih PR kampanja i uvjek su bili debeli naslovi ovog tipa, a tek tu i tamo bi "sitnim slovima" negdje "sa strane" pisalo kako, eto, ipak postoje "samo još neki mali" uvjeti ... koje onda nikad nismo ispunili. :D
marko_31 wrote:
14 Feb 2020, 13:15
-ako sam dobro shvatio, kada nam ukinu vize, i dalje postoji mogućnost da kada dođeš na imigraciju u USA na neki aerodrom, da kada vide moju putovnicu sa žigom iz Irana, i postave neko glupo pitanje na koje im se moj odgovor ne svidi, komotno me mogu vratiti nazad? Ima li negdje nekih iskustava npr. Poljaka, je li bilo takvih slučajeva?
Evo moj slučaj od preklani. Slijećemo nas trojica Hrvata s vizama na JFK Luftinim A380, od 500 ljudi na avionu bar 400 - 450 nisu US državljani, dakle svi idemo na imigraciju. Začudo, nema drugih aviona, samo mi tamo. Tu se odvajaju pak dvije kolone, za jednu kaže da tamo idu oni koji s ESTA-om dolaze po prvi put, a u drugu svi ostali, dakle i mi s vizama i oni koji su s ESTA-om već bili. Tu pak slijedi novi šok: u drugoj koloni samo nas trojica, da ponovim, Hrvati s vizama, ostali pak (mahom Švabe) formiraju dugu kolonu "privilegiranih" koji ne trebaju vize. :D

Od nas trojice jedan ipak otpada i mora se pridružiti "sretnicima", jer mu je viza važeća, ali iz stare, nevažeće putovnice. Nas dvojica pak prolazimo imigraciju ko vruć nož kroz putar. Za minutu poklikamo nešto na nekom automatu i onda kod imigracijskog službenika odgovaramo na jedno jedino pitanje: "Business or tourism?", postavljeno najvjerojatnije jer obojica imamo kombiniranu B1/B2 vizu.

Trifrtalj vure kasnije frend koji je bio s ne-viznim Švabama u ogromnoj repini priča kak su ih tamo jednog po jednog grdo "roštiljali" sa svakakvim pitanjima. :p

Izgleda da je logika u tome da svatko prolazi "roštiljanje" po jednom, samo je razlika kada: Jedni u procesu traženja i dobivanja viza, a drugi kad prvi put s ESTA-om slete u USA. :ne zna:
_A_
Posts: 116
Joined: 27 Jul 2017, 20:08

15 Feb 2020, 20:46

nvnk wrote:
15 Feb 2020, 12:35
...
Trifrtalj vure kasnije frend koji je bio s ne-viznim Švabama u ogromnoj repini priča kak su ih tamo jednog po jednog grdo "roštiljali" sa svakakvim pitanjima. :p

Izgleda da je logika u tome da svatko prolazi "roštiljanje" po jednom, samo je razlika kada: Jedni u procesu traženja i dobivanja viza, a drugi kad prvi put s ESTA-om slete u USA. :ne zna:
I ja sam dobio isti ovakav dojam iz moja 3 ulaska u SAD (2014 i 2018). Zapravo mi je bilo drago sto taj dio odradimo kod trazenja vize i to je to, sva 3 puta pitanja su bila apsolutna formalnost, pogotovo 2. i 3. put kada bi vec vidjeli zigove od prethodnih ulazaka...
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

16 Feb 2020, 08:33

Jedini problem s vizom je cijena. Koliko je ono, 1200 kn?

Ionako je dobijes na 10 godina.
Mojih zadnjih nekoliko ulazaka u USA je bilo bez nekih pitanja, poslika te, uzme otiske i udari pecat.
Dosta ovisi o aerodromu, u Miamiju niti ne ides do imigracijakog sluzbenika nego sve obavis na automatu.
User avatar
J.Poljak fan club
Posts: 317
Joined: 22 Feb 2017, 13:26
Been thanked: 1 time

16 Feb 2020, 09:35

Nukac wrote:Nego mene zanima jedna stvar.
Znam da je HR slucajna drzava.
Ali sto radi nasa diplomacija i zasto vise ne ukinu vize za Tajland?
Ne samo da smo jedna od rijetkih EU drzava koje trebaju vizu, vec tu vizu mozemo dignut samo u veleposlanstvu, i nemamo mogucnosti za evizu.
I single entry viza je 35 eur.
Ovo i mene zanima. Pogotovo s obzirom na popularnost Tajlanda kao tur. destinacije u Rvata.

Sjecam se da smo prije vise godina na onom drugom forumu dogovorili da zatrpamo ministaratvo sa upitom zasto za Bruneje jedino Hrvatska iz EU treba vizu. Ocito je upalilo da se netko pokrenuo jer sam par mjeseci kasnije upratio da nam vise ne treba viza.

Tu vjerojatno nije razlog to sto nije zanimljiva destinacija pa who cares nego ocito nesto drugo.

Ali mozda bi ova taktika i tu uspjela ili bar dobili neki suvisli odgovor .

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

During the war...
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

16 Feb 2020, 10:30

Na koji email treba pisati?
Vrijeme je da se nesto poduzme.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

16 Feb 2020, 10:44

Bas gledam kartu, HR je jedina EU zemlja kojoj treba viza za Tajland.
U skupini africkih drzava smo.
Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

16 Feb 2020, 11:14

Ako treba pisat ja sam za 😃
User avatar
J.Poljak fan club
Posts: 317
Joined: 22 Feb 2017, 13:26
Been thanked: 1 time

16 Feb 2020, 12:16

Ne mogu sad naci taj e-mail, ali mozemo probat na ovaj: vize@mvep.hr


Sent from my SM-G930F using Tapatalk

During the war...
Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

16 Feb 2020, 21:06

J.Poljak fan club wrote:
16 Feb 2020, 12:16
Ne mogu sad naci taj e-mail, ali mozemo probat na ovaj: vize@mvep.hr


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
👍
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

17 Feb 2020, 11:56

Nukac wrote:
16 Feb 2020, 08:33
Jedini problem s vizom je cijena. Koliko je ono, 1200 kn?

Ionako je dobijes na 10 godina.
Hvala svima na komentarima i odgovorima...
Problem je što mi putovnica vrijedi još 3 godine, a ne mislim ju mijenjati samo zbog žiga iz Irana...
Pretpostavljam da nakon te 3 godine, kad dođe nova putovnica, ne bi imalo smisla govoriti (npr. kod prijave na tu ESTU ili na nekom usa aerodromu) da nisam bio u Iranu? A možda tada zemlje budu i u ok odnosima :ne zna: :D
Nije problem samo u 1200 kn, već dijelom i u 1200 kn x4 za cijelu obitelj, a sumnjam da ću unutar 10 godina, kraj toliko zemalja ići više puta u SAD. Budemo vidjeli.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

19 Feb 2020, 11:32

Što će se promijeniti prilikom ulaska u Ujedinjeno Kraljevstvo od 1.1.2021.?

– Stanovnici EU koji nemaju vizu u Velikoj Britaniji moći će boraviti najviše šest mjeseci
– Turisti iz EU moći će korisiti dosadašnje ulaze na aerodromima iako će se i to nadgledati
– Postupno ograničavati korištenje “nesigurnih” EU osobnih iskaznica kao putnih isprava.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

19 Feb 2020, 11:34

Kolko put imamo pravo pogađat koje su to države čije će se osobne proglasit nesigurnima? :misli:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

19 Feb 2020, 11:37

One talijanske "zdrastvene" knjžice? :rofl:
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

19 Feb 2020, 12:36

mislim da su napokon krenuli sa pretvorbom tih zdravstvenih knjižica u normalni format
collect moments, not things
Post Reply