Politička promidžba u hrvatskom filmu

Filmovi, serije, sve što gledamo
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Jul 2019, 18:03

Čitam osvrte na Vrdoljakova Generala - film nisam gledao - pa me zbunjuje što ljudima smeta idealizacija Gotovine i drugih aktera. Zar mi nemamo pravo snimiti promidžbeni film, onako kako već desetljećima rade Amerikanci - napokon, kako smo i mi desetljećima činili za vrijeme Juge? Što su filmovi poput Neretve, Sutjeske, Kozare... ako nisu idealizacija, svjesno manipuliranje gledateljem i događajima?

Pogledajte bilo koju američku seriju koja se bavi vojskom ili policijom - svaka sadržava monologe o demokraciji, o tome kako Ameri nikad ne ostavljaju svoje, o tome da je časno umrijeti za domovinu. Čak i blokbasteri poput Marvelovih i DC-ovih serijala o Supermanu, Batmanu, Kapetanu Americi... - a to su stripovski junaci, zaboga - imaju himnične dijelove posvećene američkom sustavu vrijednosti, od toga da se kupuje domaće do toga da nigdje nema zemlje kao što je Amerika. Zašto je to nama zabranjeno?


Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

19 Jul 2019, 20:33

Zato što nismo Amerika?
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Jul 2019, 22:08

Nismo, ali ovdje nije bit u tome tko što jest ili tko što nije nego u tome da umjetnost, među inim, ima politički kontekst. Nije samo totalitarnim režimima svojstveno iskorištavanje filmova, knjiga, kazališnih komada... za promidžbene poruke, čine to i demokratska društva, samo ne toliko očito.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

19 Jul 2019, 22:47

Pa u demokratskim društvima imamo i opoziciju, jel, i ona oponira. Ona je protivnik. A ako je protivnik ok valjda je i protivljenje ok.
Šta ja znam, nikad nisam shvatio čemu protivnik služi osim da se ima šta šutat nogama, druge svrhe ne vidim. Ali znaš mene, ja sam ti YU škola, tako da moj stav i nije naročito demokratski - slobodno ga možeš zanemarit. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Jul 2019, 01:25

Šabović Adis wrote:
19 Jul 2019, 22:47
Ali znaš mene, ja sam ti YU škola, tako da moj stav i nije naročito demokratski - slobodno ga možeš zanemarit. :rofl:
Što to znači, da si četnik? :kava:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

20 Jul 2019, 10:13

Stitch wrote:
20 Jul 2019, 01:25
Što to znači, da si četnik? :kava:
:rofl:
Ne znam.
Znači li? :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Jul 2019, 12:40

Pa "YU škola" meni tako zvuči, kao prodavanje klasične fame o bratstvu i jedinstvu - sad možemo otvoriti i temu Politička promidžba u jugoslavenskom filmu - koje skriva turobnu stvarnost, totalitarno društvo u kojem svinje predsjedaju firmama, društvima, klubovima, vode glavnu riječ u vojsci i partiji te kokošima i patkama govore kako je sve bajno i sjajno. Intuicija mi govori - film, ponavljam, nisam gledao - da ni Vrdoljak nije daleko od takve slike. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

20 Jul 2019, 12:59

Rekla bih da sve ovisi o kvaliteti konačnoga filmskog uratka. Kao i njegovoj namjeni.

Ameri su se izvježbali na vesternima pa i ratne filmove tako snimaju, a oblikovali su i senzibilitet filmskih gledatelja da takve filmove rado prihvaćaju.

Mi to ne umijemo. Niti možemo. Nemamo ni takve režisere, ni takav izbor glumaca, ni takvu tehniku - posebno je zajeban ton u našim filmovima, hrvatskim ili jugoslavenskim, svejedno.

Bilo bi nam bolje da se okanimo ćorava posla.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

20 Jul 2019, 13:28

Stitch wrote:
20 Jul 2019, 12:40
Pa "YU škola" meni tako zvuči, kao prodavanje klasične fame o bratstvu i jedinstvu - sad možemo otvoriti i temu Politička promidžba u jugoslavenskom filmu - koje skriva turobnu stvarnost, totalitarno društvo u kojem svinje predsjedaju firmama, društvima, klubovima, vode glavnu riječ u vojsci i partiji te kokošima i patkama govore kako je sve bajno i sjajno. Intuicija mi govori - film, ponavljam, nisam gledao - da ni Vrdoljak nije daleko od takve slike. ;)
Ojebemti... :rofl:

Aha, znači bratstvo i jedinstvo je fama, a bratoubilaštvo je realnost? I to tako treba? I ako zastupam tu famu a ne bratoubilaštvo, koje je realnost, i ako ne zagovaram potrebovanje toga da se koljemo kako bog zapovijeda onda sam četnik, jel'? :D

Ok, četnik, bože moj, šta sad, šta je tu je.
Nego, jesi i ti neki četnik? Msm, nisi valjda tamoneki partizan jebote? Nemoš tako u Evropu. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

20 Jul 2019, 13:37

MmeTipfeler wrote:
20 Jul 2019, 12:59
Rekla bih da sve ovisi o kvaliteti konačnoga filmskog uratka. Kao i njegovoj namjeni.

Ameri su se izvježbali na vesternima pa i ratne filmove tako snimaju, a oblikovali su i senzibilitet filmskih gledatelja da takve filmove rado prihvaćaju.

Mi to ne umijemo. Niti možemo. Nemamo ni takve režisere, ni takav izbor glumaca, ni takvu tehniku - posebno je zajeban ton u našim filmovima, hrvatskim ili jugoslavenskim, svejedno.

Bilo bi nam bolje da se okanimo ćorava posla.
Zaboravljaš da je u amerikama film ekonomski proizvod, ne umjetnički? Da lova igra glavnu ulogu? :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

20 Jul 2019, 13:45

Nastavljam razmišljanje u novom postu da ne prepravljam stari.

Nije nama ništa zabranjeno, nego se nemamo čime hvaliti. Kako ćeš svijetu predočiti hrvatski način života kao sjajan i blistav kad to nije? Govoriti o demokraciji kad je nemamo? Nemamo zapravo nikakvo uređenje. Neuređena smo država. Zbrkana i pobrkana.

Okej, jasno mi je da će se u filmu o Gotovini prešutjeti pljačka više ne znam koje ono draguljarnice, u kompi s Dominiqueom Erulinom. Erulin je, doduše, uspio zbrisati. Baš kao što se u Najdužem danu prešućuje činjenica da se američke vojnike uvjeravalo kako Francuskinje jedva čekaju da pred njima rašire noge, a oni su ih, kad to ne bi učinile, uredno silovali. Baš kao što se ni Francuzi u svojim dokumentarcima o dočeku oslobodilaca u Parizu ne diče brijanjem glava ženama za koje se makar samo i posumnjalo da su "kolaborirale" s Nijemcima, a neke od njih jednostavno su se bile zaljubile. Netko čitao ili bar gledao Ciociaru. Čitao Malapartea?
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Jul 2019, 13:50

MmeTipfeler wrote:
20 Jul 2019, 12:59
Rekla bih da sve ovisi o kvaliteti konačnoga filmskog uratka. Kao i njegovoj namjeni.
Apsolutno. Bolno sam svjestan činjenice da naš filmski jezik, od glume i montaže do pukog izričaja, kaska za svjetskim standardima, no ne mislim da smo antitalenti, nesposobnjakovići i režimski umjetnici poput Sedlara. Ima tu štofa - pitanje je samo ima li novca za snimanje tolikog broja filmova koliko treba nekoj kinematografiji da svi dobiju priliku i da se iznjedri kvaliteta. Ako praviš tri filma godišnje, karikiram, kako ćeš napraviti remek-djelo?
Šabović Adis wrote:
20 Jul 2019, 13:28
Aha, znači bratstvo i jedinstvo je fama, a bratoubilaštvo je realnost? I to tako treba? I ako zastupam tu famu a ne bratoubilaštvo, koje je realnost, i ako ne zagovaram potrebovanje toga da se koljemo kako bog zapovijeda onda sam četnik, jel'? :D
Nisam rekao da si četnik, pitao sam. Ima ljudi koji Jugoslaviju veličaju upravo zbog tih privilegija, nije svakome ideal borba za radničku klasu. Svaka čast onima koji vjeruju u bratstvo i jedinstvo, to jest vrijednost kojoj treba težiti, no rekao bih da su takvi u debeloj manjini. Osluhni malo vijesti koje dolaze iz "regiona", zabrinut će te činjenica da YU vrijednosti zagovaraju oni koji su se najviše ogriješili o njih.
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Jul 2019, 14:02

MmeTipfeler wrote:
20 Jul 2019, 13:45
Nije nama ništa zabranjeno, nego se nemamo čime hvaliti. Kako ćeš svijetu predočiti hrvatski način života kao sjajan i blistav kad to nije? Govoriti o demokraciji kad je nemamo? Nemamo zapravo nikakvo uređenje. Neuređena smo država. Zbrkana i pobrkana.
Sve to stoji, no Vrdoljak idealizira Domovinski rat, a ne uređeno hrvatsko društvo. A tu jesmo u određenoj prednosti, žrtve smo i može nas se predočiti kao normalne ljude koji žele živjeti, skrbiti se za obitelj, uživati... Nije bitno hvaliti se, bitno je pogoditi opće vrijednosti, prikazati malog čovjeka; dati nešto što će dirnuti svakoga, bez obzira na to u kojem dijelu planeta bio.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

20 Jul 2019, 14:32

MmeTipfeler wrote:
20 Jul 2019, 13:45
Nastavljam razmišljanje u novom postu da ne prepravljam stari.

Nije nama ništa zabranjeno, nego se nemamo čime hvaliti. Kako ćeš svijetu predočiti hrvatski način života kao sjajan i blistav kad to nije? Govoriti o demokraciji kad je nemamo? Nemamo zapravo nikakvo uređenje. Neuređena smo država. Zbrkana i pobrkana.

Okej, jasno mi je da će se u filmu o Gotovini prešutjeti pljačka više ne znam koje ono draguljarnice, u kompi s Dominiqueom Erulinom. Erulin je, doduše, uspio zbrisati. Baš kao što se u Najdužem danu prešućuje činjenica da se američke vojnike uvjeravalo kako Francuskinje jedva čekaju da pred njima rašire noge, a oni su ih, kad to ne bi učinile, uredno silovali. Baš kao što se ni Francuzi u svojim dokumentarcima o dočeku oslobodilaca u Parizu ne diče brijanjem glava ženama za koje se makar samo i posumnjalo da su "kolaborirale" s Nijemcima, a neke od njih jednostavno su se bile zaljubile. Netko čitao ili bar gledao Ciociaru. Čitao Malapartea?
Kako nema demokracije?
Izbori, institucije, predstavnici, zakoni...šta ti je to? :D
Stitch wrote:
20 Jul 2019, 13:50
Apsolutno. Bolno sam svjestan činjenice da naš filmski jezik, od glume i montaže do pukog izričaja, kaska za svjetskim standardima, no ne mislim da smo antitalenti, nesposobnjakovići i režimski umjetnici poput Sedlara. Ima tu štofa - pitanje je samo ima li novca za snimanje tolikog broja filmova koliko treba nekoj kinematografiji da svi dobiju priliku i da se iznjedri kvaliteta. Ako praviš tri filma godišnje, karikiram, kako ćeš napraviti remek-djelo?
Je li problem u kadrovima? Ili u školstvu koje ih je proizvelo? Ko iza školstva stoji?
Ne pitam samo za RH. :D
Nisam rekao da si četnik, pitao sam. Ima ljudi koji Jugoslaviju veličaju upravo zbog tih privilegija, nije svakome ideal borba za radničku klasu. Svaka čast onima koji vjeruju u bratstvo i jedinstvo, to jest vrijednost kojoj treba težiti, no rekao bih da su takvi u debeloj manjini. Osluhni malo vijesti koje dolaze iz "regiona", zabrinut će te činjenica da YU vrijednosti zagovaraju oni koji su se najviše ogriješili o njih.
Hajmo iz "regiona" uzeti one najznačajnije, najrelevantnije, one najbolje među najboljima, čisto demokratski: Baketa, Vučića, Haradinaja, Kolindu, Đukanovića...sve gole Jugoslovenčine. Bratsvojednisntvenujući faktor regiona. Rađaju se, žive i umiru s imenom Jugoslavija na usnama. :rofl:

I ne, nisam rekao da si rekao da sam četnik. To da sam četnik sam ja bio rekao, nadovezavši na tvoju šalu. :D
Stitch wrote:
20 Jul 2019, 14:02
Sve to stoji, no Vrdoljak idealizira Domovinski rat, a ne uređeno hrvatsko društvo. A tu jesmo u određenoj prednosti, žrtve smo i može nas se predočiti kao normalne ljude koji žele živjeti, skrbiti se za obitelj, uživati... Nije bitno hvaliti se, bitno je pogoditi opće vrijednosti, prikazati malog čovjeka; dati nešto što će dirnuti svakoga, bez obzira na to u kojem dijelu planeta bio.
Vidiš, i Stipe Delić, Veljko Bulajić, Zdravko Šotra, Hajrudin Šiba Krvavac, Živorad Žika Mitrović itd. su bili nešto idealizirali a tada se tačno znalo ko je protiv - po tome što je protiv. I kad kažem da opoziciju treba satrat onda Šabo ćetalj? eeee... :rofl:

BTW, kako shvataš reakcionare? :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Jul 2019, 14:53

Šabović Adis wrote:
20 Jul 2019, 14:32
Je li problem u kadrovima? Ili u školstvu koje ih je proizvelo? Ko iza školstva stoji?
Ne pitam samo za RH. :D
U školstvu, nepotizmu, novcu... Mnogo je faktora, oko toga se stalno koplja lome.
Šabović Adis wrote:
20 Jul 2019, 14:32
Hajmo iz "regiona" uzeti one najznačajnije, najrelevantnije, one najbolje među najboljima, čisto demokratski: Baketa, Vučića, Haradinaja, Kolindu, Đukanovića...sve gole Jugoslovenčine. Bratsvojednisntvenujući faktor regiona. Rađaju se, žive i umiru s imenom Jugoslavija na usnama. :rofl:
Gledaš to površno - vođe, predvodnici krda, ne smiju biti heretici, no oni ispod stalno kukaju o velikom tržištu, izgubljenoj dobiti, neriješenim odnosima, pa i velikoj sportskoj naciji... Što misliš, zašto? ;)
Šabović Adis wrote:
20 Jul 2019, 14:32
BTW, kako shvataš reakcionare? :zubo:
Ne shvaćam ih. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

20 Jul 2019, 15:02

Stitch wrote:
20 Jul 2019, 14:53
U školstvu, nepotizmu, novcu... Mnogo je faktora, oko toga se stalno koplja lome.
Dalekobilo da je problem u narodnoj vlasti, koja proizilazi iz narodne mase, dakle vlasti koja je defakto & dejure refleksija same narodne mase ter vrh ledenog brijega... :rofl:
Gledaš to površno - vođe, predvodnici krda, ne smiju biti heretici, no oni ispod stalno kukaju o velikom tržištu, izgubljenoj dobiti, neriješenim odnosima, pa i velikoj sportskoj naciji... Što misliš, zašto? ;)
Neam pojma. Zašto? :zubo:
Ne shvaćam ih. :D
Ma pametno. :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Jul 2019, 15:11

Šabović Adis wrote:
20 Jul 2019, 15:02
Neam pojma. Zašto? :zubo:
Pa zato što ne mogu prihvatiti promjene, novu stvarnost u kojoj više nema starih elita. Za vrijeme Jugoslavije prosječnom je direktoru bilo bolje nego saveznom sekretaru, tj. ministru. Mogao je živjeti kao bubreg u loju, ni za što nije odgovarao jer će država ionako pokriti gubitke loše vođenog poduzeća, a ako je iz njega jedan dan zaboravio štogod ukrasti, portir bi ga na to podsjetio pokazujući mu svoje vrećice. :p
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

20 Jul 2019, 15:19

Stitch wrote:
20 Jul 2019, 15:11
Pa zato što ne mogu prihvatiti promjene, novu stvarnost u kojoj više nema starih elita. Za vrijeme Jugoslavije prosječnom je direktoru bilo bolje nego saveznom sekretaru, tj. ministru. Mogao je živjeti kao bubreg u loju, ni za što nije odgovarao jer će država ionako pokriti gubitke loše vođenog poduzeća, a ako je iz njega jedan dan zaboravio štogod ukrasti, portir bi ga na to podsjetio pokazujući mu svoje vrećice. :p
A one vođe, predvodnike krda, koji ne smiju biti heretici, je postavio - ko? Neko drugi doli to isto krdo koje se sad buni protiv vođa koji ne smiju biti heretici? Portiri, direktori i savezni sekretari inkluzive! :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Jul 2019, 15:32

Nemoj zaboraviti da svaki taj direktor - baš kao i danas - ima pedesetak "svojih" u tom poduzeću, zaposlenih preko veze. S umjetničkoga gledišta, valjalo bi prikazati tu tranziciju bez tranzicije, da tako velim. Drukčije ne možeš razumjeti fenomene poput Bandića. Ili ishlapjelih generala.

Jasno, za takav prikaz treba hrabrosti. Izjednačiti "njihove" i "naše" može samo netko s mudima. Opet, umjetnost, prava umjetnost oduvijek je zahtijevala muda. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

20 Jul 2019, 15:54

Stitch wrote:
20 Jul 2019, 15:32
Nemoj zaboraviti da svaki taj direktor - baš kao i danas - ima pedesetak "svojih" u tom poduzeću, zaposlenih preko veze. S umjetničkoga gledišta, valjalo bi prikazati tu tranziciju bez tranzicije, da tako velim. Drukčije ne možeš razumjeti fenomene poput Bandića. Ili ishlapjelih generala.

Jasno, za takav prikaz treba hrabrosti. Izjednačiti "njihove" i "naše" može samo netko s mudima. Opet, umjetnost, prava umjetnost oduvijek je zahtijevala muda. ;)
Hehe, direktori su neuništivi...Švabo je to pravio. :rofl:

Ovaj jedan "moj", danas drvlje i kamenje na Aliju, a nekada Beretka. Znaš ono, patike i farmerice, demokratski orijentisan. :rofl: Kažem mu da mu nije Alija ništa kriv, da mu je zapravo krivo na Aliju to što kad pada s neba, a svima pada s neba, prvo padne Aliji, jer je Alija bliže nebu, pa kad Aljo oglođe onda njemu šutne - kost. Ne u smislu da mu se smiluje, da i on šta oglođe, nego prosto kao smeće. Da se kutariše. Ovaj "moj" da mi sve ćetnićko i jugokomunistićko i nekrs i ćifut i đećemi duša i sve... :rofl:

Nego, pritefteri ti ovo što sam podvukao, kao radnu tezu, pa nabaci neki nacrt scenarija, pa ako uspiješ šta izgurati na tom planu od mene ti je post - produkcija mukte, imam već iskustva s radovima te vrste. Partizanska doduše (svoj kompjuter, svoja struja, svoj monitor, svoji prsti...nema opozicije na vidiku), ali makar znamo na čemu smo, nemere namse niko upetljat u montažu i aposteriori prtljat po onome što smo prvobitno htjeli reć. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

20 Jul 2019, 17:00

Stitch wrote:
20 Jul 2019, 13:50
Ako praviš tri filma godišnje, karikiram, kako ćeš napraviti remek-djelo?
Koliko filmova godišnje proizvede Bollywood pa gdje im je ijedno remek-djelo?
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Jul 2019, 17:06

Mikić je prije dvadesetak godina govorio o petstotinjak indijskih filmova, ne samo bolivudskih, a nije baš da su svi loši - zapadnjaci hvale primjerice redatelja Rohita Shettyja, no ima i drugih.
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Jul 2019, 17:09

Šabović Adis wrote:
20 Jul 2019, 15:54
Nego, pritefteri ti ovo što sam podvukao, kao radnu tezu, pa nabaci neki nacrt scenarija, pa ako uspiješ šta izgurati na tom planu od mene ti je post - produkcija mukte, imam već iskustva s radovima te vrste. Partizanska doduše (svoj kompjuter, svoja struja, svoj monitor, svoji prsti...nema opozicije na vidiku), ali makar znamo na čemu smo, nemere namse niko upetljat u montažu i aposteriori prtljat po onome što smo prvobitno htjeli reć. :rofl:
Hvala na ponudi, trenutačno nisam u tome, no nikad ne reci nikad. :top:
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

20 Jul 2019, 17:17

Stitch wrote:
20 Jul 2019, 14:02
Sve to stoji, no Vrdoljak idealizira Domovinski rat, a ne uređeno hrvatsko društvo. A tu jesmo u određenoj prednosti, žrtve smo i može nas se predočiti kao normalne ljude koji žele živjeti, skrbiti se za obitelj, uživati... Nije bitno hvaliti se, bitno je pogoditi opće vrijednosti, prikazati malog čovjeka; dati nešto što će dirnuti svakoga, bez obzira na to u kojem dijelu planeta bio.
Ne znam što Vrdoljak idealizira jer nisam gledala film, no on nije ništa manji režimlija nego Sedlar, samo što ima više talenta. Nekako bih rekla, iako to dokazati ne mogu, da je film naručen - otkuda bi se inače u ovom trenutku našlo novca za "najskupji film svih vremena" ili kako su ga već nazvali? Snima li se uopće išta u Hrvatskoj?

Domovinski rat, idealiziran ili ne, pokriće je za ovu loše izgrađenu državu, a u prikazu našega malog čovjeka i njegova života nema dramske napetosti. Iz toga bi nešto mogao izvući De Sicca ili Truffaut, en naši režiseri koji ne umiju misliti drukčije nego što su naučeni: za i protiv. Nema ti tu umjetnosti.

Opće vrijednosti? Ma koji dio planeta? Sve je to već viđeno. Što možemo pokazati kao specifično hrvatsko? Podsjećaš me na Hercigonju kada je na prvoj godini pjevao hvalospjeve hrvatskoj baštini. Svaka čast i njemu i baštini, ali sve što je spomenuo već je davno prije postojalo u okvirima svjetske kulturne povijesti.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

20 Jul 2019, 17:20

Šabović Adis wrote:
20 Jul 2019, 14:32
Kako nema demokracije?
Izbori, institucije, predstavnici, zakoni...šta ti je to? :D
Šminka.
Post Reply