Nećemo slaviti oslobođenje Zagreba? Ili hoćemo?

Dobre želje i pozdravi
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 May 2019, 17:14

Frend na Fejsu veli: "Dan kad je u Zagrebu jedno veliko govno i sramota bilo zamijenjeno... nečim drugim. Vrag zna što je to drugo, zapravo, bilo." Iako se načelno slažem s tom ocjenom - kao i moj djed partizan, razlikujem antifašizam od komunizma; komunisti su za njega bili "antikristi" - proslavit ću obljetnicu oslobođenja Zagreba od onog prvog velikog govna, nacista i ustaša. Svako oslobođenje od tog smeća treba slaviti.

A kad bude godišnjica borbe protiv komunizma, proslavit ću bogme i to. No u antifašizam ne dirajte.


Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

08 May 2019, 17:56

Stitch wrote:
08 May 2019, 17:14
Frend na Fejsu veli: "Dan kad je u Zagrebu jedno veliko govno i sramota bilo zamijenjeno... nečim drugim. Vrag zna što je to drugo, zapravo, bilo." Iako se načelno slažem s tom ocjenom - kao i moj djed partizan, razlikujem antifašizam od komunizma; komunisti su za njega bili "antikristi" - proslavit ću obljetnicu oslobođenja Zagreba od onog prvog velikog govna, nacista i ustaša. Svako oslobođenje od tog smeća treba slaviti.

A kad bude godišnjica borbe protiv komunizma, proslavit ću bogme i to. No u antifašizam ne dirajte.
???
Ne misliš da se antifašizam temelji na komunizmu?! :o
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

08 May 2019, 18:04

Šabović Adis wrote:
08 May 2019, 17:56
???
Ne misliš da se antifašizam temelji na komunizmu?! :o
Ne nužno. Uostalom, malo teorije: komunizam je uvijek ostao samo ideja, nikada nije realiziran, a pitanje je i koliko ga je i na koji način moguće realizirati. Staljinistička i lenjinistička varijanta komunizam su samo po imenu.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 May 2019, 18:04

Šabović Adis wrote:
08 May 2019, 17:56
???
Ne misliš da se antifašizam temelji na komunizmu?! :o
Kako si, zaboga, to zaključio?! :facepalm:

U postu stoji - upravo suprotno. :rolleyes:
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 May 2019, 18:17

Sad vidim da se pitanje može dvojako protumačiti: 1. Ne misliš dakle da se antifašizam temelji na komunizmu?; 2. Ne misliš valjda da se antifašizam temelji na komunizmu? :o
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

08 May 2019, 18:25

Stitch wrote:
08 May 2019, 18:04
Kako si, zaboga, to zaključio?! :facepalm:

U postu stoji - upravo suprotno. :rolleyes:
Zbunilo me ovo "proslavljanje borbe protiv komunizma". Kao da pod antifašizam vodiš i antikomunizam, kao da su komunizam i antifašizam opreka jedno dugome, neka dihotomija, ono, "ili-ili"...:brukica:
MmeTipfeler wrote:
08 May 2019, 18:04
Ne nužno. Uostalom, malo teorije: komunizam je uvijek ostao samo ideja, nikada nije realiziran, a pitanje je i koliko ga je i na koji način moguće realizirati.
Komunizam: najviši stadij razvoja ljudskog društva. To je ono što komunizam (već) jeste. Definitivno.
Šta tu treba realizirati? :ne zna:
A antifašizam slobodno podvedi pod vid klasne borbe. Protiv klasnog neprijatelja, jel'.
Staljinistička i lenjinistička varijanta komunizam su samo po imenu.
Pa naravno, nisu nepoznati ni staljinizam ni lenjinizam...mada, marksizmu, sa sve marksistima, nisu ni do koljena. :rofl:

:five:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

08 May 2019, 18:35

Šabović Adis wrote:
08 May 2019, 18:25
Zbunilo me ovo "proslavljanje borbe protiv komunizma". Kao da pod antifašizam vodiš i antikomunizam, kao da su komunizam i antifašizam opreka jedno dugome, neka dihotomija, ono, "ili-ili"...:brukica:
Joooj, Adise. To je ovdašnja izmišljotina eda bi se opravdalo pristajanje uz nacizam. Koje još i danas traje.
Komunizam: najviši stadij razvoja ljudskog društva. To je ono što komunizam (već) jeste. Definitivno.
Šta tu treba realizirati? :ne zna:
Teoriju. Znaš ono, teorija bez prakse... Taj najviši stadij nikada nije realiziran. Je li samo utopija? Ne znam.
A antifašizam slobodno podvedi pod vid klasne borbe. Protiv klasnog neprijatelja, jel'.
A-a. Ni nacizam ni fašizam nisu vezani uz određenu klasu pa tako nije ni borba protiv njih.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

08 May 2019, 18:45

Ja ništa ne slavim danas. Da se razumijemo, nisam slavila ni 10. travnja. Dan prije jesam jer mi je bio rođendan. :D
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

08 May 2019, 18:48

MmeTipfeler wrote:
08 May 2019, 18:35
Joooj, Adise. To je ovdašnja izmišljotina eda bi se opravdalo pristajanje uz nacizam. Koje još i danas traje.
Bed ćojs, in maj opinjon. Smatram to nesmotrenošću. Glupavo... :ne zna:
Teoriju. Znaš ono, teorija bez prakse... Taj najviši stadij nikada nije realiziran. Je li samo utopija? Ne znam.
Pazi sad! Kada bih zamijenio ono što je Stič maloprije napisao sa ovom:
MmeTipfeler wrote:
08 May 2019, 18:04

Ne nužno. Uostalom, malo teorije: Utopija je uvijek ostala samo ideja, nikada nije realizirana, a pitanje je i koliko ju je i na koji način moguće realizirati.
...e onda bi štimalo.
Komunizam nikako nije "nerealizirana ideja". Nerealizirana ideja, to je Uotpija. Tome se (samo) stremi. I nikad se ne dostiže. Ali se održava ono što već postoji, sprečavajući tako degradaciju kroz stagnaciju. :zubo:

A-a. Ni nacizam ni fašizam nisu vezani uz određenu klasu pa tako nije ni borba protiv njih.
Stvarno? Ne bi, dakle, naciste svrtsala u (anti)klasu: nacist, a fašiste u (anti)klasu: fašist? :zubo:

Odoh, moram veš prat'... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 May 2019, 18:48

Moj je pokojni djed prezirao ustaše. Ljude je dijelio na dobre i zle, a ne na Hrvate i Srbe. Borio se protiv njih zbog zločina koje su činili, a ne zato što je vjerovao u Tita i Partiju. Jer mu kao vjerniku ni oni nisu bili mili. A mogao je otići u ustaše - zvali su ga da dođe. Ostatak obitelji zaglavio je u Crnoj legiji. Ni grob im nije znao.

Antifašizam smatram općim pokretom. Humanističkom težnjom. I smeta mi što ga komunisti svojataju.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

08 May 2019, 19:45

Stitch wrote:
08 May 2019, 18:48
Moj je pokojni djed prezirao ustaše. Ljude je dijelio na dobre i zle, a ne na Hrvate i Srbe. Borio se protiv njih zbog zločina koje su činili, a ne zato što je vjerovao u Tita i Partiju.
Pa, i Tito i partija su prezirali ustaše, i to u tolikoj mjeri da su organizovali oružanu borbu protiv njih. :zubo: I to baš zato što su vjerovali i u Tita i u partiju. :rofl:
:five:
Mada, ni Tito ni partija ljude ne dijele ni na dobre i zle, ni na Srbe i Hrvate. Po partiji, ima ljudi...a neljudi - nema. Ima ono...ehm...nekoje. :zubo:
Jer mu kao vjerniku ni oni nisu bili mili. A mogao je otići u ustaše - zvali su ga da dođe.
Uz dužno poštovanje prema djedu, kako svijet uopšte izgleda gledano iz vizure vjernika? Otkud ustaše, Hrvati, partija ili Tito u vjerskom diskursu? Odnosno vjerničkom.
Spada li i to pobrojano u rečeni narativ? :zubo:
Ostatak obitelji zaglavio je u Crnoj legiji. Ni grob im nije znao.
Sudbina? :o
Antifašizam smatram općim pokretom. Humanističkom težnjom. I smeta mi što ga komunisti svojataju.
Komunizam je veća, sveobuhvatnija, forma nego humanizam. Kao da metalima spočitavaš to što "svojataju" i bakar i čelike i živu itd...
Antifašisti su baš oni komunisti koji su se samoinicijativno, u odsudnom trenutku, latili puške, uvidjevši prijetnju u fašizmu. Ne da bi tamonekom šesnaestom dokazali kako su eto nešto humani braneći nekog penaestog na teritoriji nekog osmog i to po pravilima koje je postavio tamoneko dvadeseti, ne kako kako bi se prikazali na način da su oni neki sveopšti dobročinitelji, spasilačka ekipa (prinčadija na bijelim kljusadima :rofl: ) ili tome slično, eda bi se onda kitili lovorikama i živjeli na račun ugleda koji su tako stekli, nego da bi sami sebi dokazali da su dostojni puka života. I slobode. Samoodbrana na najjače! Svjedoci, ordenje, plakete i ostalo...sve im je to nepotrebno, nisu se za to borili. Ali su ga dobili. To ih prosto sljeduje, jer to je njima njihova borba dala. Indirektno.
Kolokvijalno ih zovemo i partizanima. Još uvijek. :zubo:
Last edited by Šabović Adis on 08 May 2019, 19:47, edited 1 time in total.
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 May 2019, 20:18

Šabović Adis wrote:
08 May 2019, 19:45
Uz dužno poštovanje prema djedu, kako svijet uopšte izgleda gledano iz vizure vjernika? Otkud ustaše, Hrvati, partija ili Tito u vjerskom diskursu? Odnosno vjerničkom.
Spada li i to pobrojano u rečeni narativ? :zubo:
Ciljaš u krivom smjeru, svakom vjerniku smeta ideja da neće biti crkava, svećenika, misa... Boga, na posljetku. Komunistička je tolerancija došla naknadno, kad su se dozvali pameti. ;)
Šabović Adis wrote:
08 May 2019, 19:45
Sudbina? :o
Ako sudbinom nazivaš streljački vod, da. Koliko znam, moje su unovačili, vjerojatno prisilno. Selom su stalno kružile vojske i odvodile muškarce. Opet, u ustašama nisu bili gladni, bolesni, bez lijekova i liječnika. Zato su djedu ostavljali poruke da prijeđe k njima. Tajno, naravno.

Poslije rata i Ozne činjenica da je djed bio partizanski heroj, teško ranjen u borbi, spasila je glavu ostatku obitelji. Tzv. ustaške familije odvođene su u nepoznato, katkad i na anonimnu prijavu susjeda koji je želio tvoju kuću. Ili ženu. Dovoljno je bilo da pokaže prstom, laž je da su se ikakve istrage tada provodile. Baka je fotografije, uniforme i stvari tih koji su u Legiji bili zakopala u vrtu, da ih nitko ne vidi - to je dovoljna ilustracija paranoje koja je tih godina vladala. :no:
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

08 May 2019, 21:21

Šabović Adis wrote:
08 May 2019, 18:48
Bed ćojs, in maj opinjon. Smatram to nesmotrenošću. Glupavo... :ne zna:
Nesmotrenost je vrlo blag izraz. :o

A ovo ostalo - smatram da me malo zezaš jer jako dobro znaš što je utopija, a što ideja koja se nije realizirala.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

08 May 2019, 21:45

Stitch wrote:
08 May 2019, 20:18
Ciljaš u krivom smjeru, svakom vjerniku smeta ideja da neće biti crkava, svećenika, misa... Boga, na posljetku. Komunistička je tolerancija došla naknadno, kad su se dozvali pameti. ;)
Misliš kad su sebi ipak dopustili nadčovjeka? Kad su poklekli?! To ti avangarda ljudskog društva?! :zubo:
Nešti komunista...njih komunjarama zovemo, puni ih sakralni objekti danas. Elita. Sve konvertiti, pretvorbenjaci, eksovi, tranzicijaši, pokajnici, slabići, skrušenjaci, pokolebanci & propaliteti...Stvorovi. Manji su od makova zrna. :rofl:

A čovjeku smeta nadčovjek, makar ga i Bogom zvao. :D
Ako sudbinom nazivaš streljački vod, da.
Naravno da ne nazivam.
Koliko se ja u atomsku medecinu razumim, priča koja uključuje sudbinu ne uključuje nikakve streljačke vodove. A ako se uistinu radi o streljačkim vodovima, e onda sudbina ama baš nikakve veze nema s tim. :zubo:
Koliko znam, moje su unovačili, vjerojatno prisilno. Selom su stalno kružile vojske i odvodile muškarce. Opet, u ustašama nisu bili gladni, bolesni, bez lijekova i liječnika. Zato su djedu ostavljali poruke da prijeđe k njima. Tajno, naravno.

Partizani?! Prislino?! Sumnjam. Ne odgovara opisu.
Za razliku od, recimo, kokarde, radi koje te biju kad je nećeš, kad je odbiješ, petokraku treba zaslužiti. Pa nije Joža u nebesa skakao da skine zvijezdu s neba da bi je onda tek tako nabijao nekome na čelo, nego je dooobro porazmislio prije nego li kome ukaže tu čast i dopusti da se zvijezdom okiti. :D
Poslije rata i Ozne činjenica da je djed bio partizanski heroj, teško ranjen u borbi, spasila je glavu ostatku obitelji. Tzv. ustaške familije odvođene su u nepoznato, katkad i na anonimnu prijavu susjeda koji je želio tvoju kuću. Ili ženu. Dovoljno je bilo da pokaže prstom, laž je da su se ikakve istrage tada provodile. Baka je fotografije, uniforme i stvari tih koji su u Legiji bili zakopala u vrtu, da ih nitko ne vidi - to je dovoljna ilustracija paranoje koja je tih godina vladala. :no:
Gle, Neprijatelja je partija davno osudila na smrt, a to što se presuda '41.-'45. sprovodila u djelo, te sprovela, ne znači da presude nije ni bilo, niti znači će se nakon '45. dopustiti povratak na staro. Ono, žvaka...pa se malo rastegla, i čekamo, eto, da se sve vrati u početni položaj. :rofl: Ne, stvar je bila pukla, a umjesto te puknute stvorena je nova. Iz temelja! :D
Ne uzmi mi za zlo, no (i) ti kao da komunizam smatraš nekim "izoliranim incidentom". Kao da se radi o nekoj sporadičnosti koju eto izabireš da uvažiš ili zanemariš, kao da je to stvar izbora a ne osviještenosti. :zubo:
Veći je od majti Matriksa, kojeg je deklasirao. :D
MmeTipfeler wrote:
08 May 2019, 21:21

Nesmotrenost je vrlo blag izraz. :o
Jbg, ako zaoštrim retoriku pravni lijek neće djelovati. Bolje što blaža kritika - možda se i uvaži. :rofl:
:five:
A ovo ostalo - smatram da me malo zezaš jer jako dobro znaš što je utopija, a što ideja koja se nije realizirala.
Dan koji nikad neće doći, cilj kojemu što više doskačeš on još više odskače od tebe... :ne zna: ...graf eksponencijalne funkcije koji nikako da presječe ipsilon osu. Fakin utopija, neostvarivo...nikako ne može da jeste. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 May 2019, 21:52

Šabović Adis wrote:
08 May 2019, 21:45
Partizani?! Prislino?! Sumnjam. Ne odgovara opisu.
Ne partizani, ustaše. Ali ako misliš da partizani nisu mobilizirali pod prijetnjom, varaš se. :raspa:
Šabović Adis wrote:
08 May 2019, 21:45
Za razliku od, recimo, kokarde, radi koje te biju kad je nećeš, kad je odbiješ, petokraku treba zaslužiti. Pa nije Joža u nebesa skakao da skine zvijezdu s neba da bi je onda tek tako nabijao nekome na čelo, nego je dooobro porazmislio prije nego li kome ukaže tu čast i dopusti da se zvijezdom okiti. :D
Previše si partizanskih filmova gledao. Vjeruješ u takve gluposti da je to upravo strašno. :facepalm:

Ako si bio zarobljen, mogao si jedino u partizane. Što misliš, da su puštali kući one koji im se nisu htjeli pridružiti? Nemoj biti naivan. :rolleyes:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

08 May 2019, 22:16

Stitch wrote:
08 May 2019, 21:52
Ne partizani, ustaše. Ali ako misliš da partizani nisu mobilizirali pod prijetnjom, varaš se. :raspa:
Pokaži ti meni partizana koji te prisilno mobilizira, ja ću tebi dvostrukog agenta! :hekla:
Previše si partizanskih filmova gledao.

Kako to misliš "previše"? Gledao sam samo sve. A i koje bih drugo, k'o kad onih drugih nije ni bilo. :rofl:
Vjeruješ u takve gluposti da je to upravo strašno. :facepalm:
Pa tako sam španovan, fabrički. Ti imaš neku alternativnu Istoriju?! :zubo:
Ako si bio zarobljen, mogao si jedino u partizane. Što misliš, da su puštali kući one koji im se nisu htjeli pridružiti? Nemoj biti naivan. :rolleyes:
Zakletog neprijatelja čovječanstva siguro nisu puštali nigdje. Niti su ga pozivali na pridruživanje. :snajper:
Uostalom, da ti teorija štima u Jugoslaviji bi svi odreda bili partizani, bilo to zato što su im se svi bili pridružili, bilo zato što su nakon što odbiju da se pridruže bili prosto pobijeni, pa nikog drugog ne bi ni moglo biti. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 May 2019, 23:15

Šabović Adis wrote:
08 May 2019, 22:16
Uostalom, da ti teorija štima u Jugoslaviji bi svi odreda bili partizani, bilo to zato što su im se svi bili pridružili, bilo zato što su nakon što odbiju da se pridruže bili prosto pobijeni, pa nikog drugog ne bi ni moglo biti. :rofl:
Pa i bili su, uključujući kninske četnike. Prolistaj malo knjige, nikad partizana u Kninu nije bilo, spominju se tek krajem 1944. Javna je tajna da su heroji "vojvode" Đujića samo uniforme presvukli. :p

Zato i jesmo imali sranja devedesetih. Da su taj šljam potamanili kao što su tamanili ustaše, rata ne bi bilo. :kava:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

09 May 2019, 00:34

Stitch wrote:
08 May 2019, 23:15
Pa i bili su, uključujući kninske četnike. Prolistaj malo knjige, nikad partizana u Kninu nije bilo, spominju se tek krajem 1944. Javna je tajna da su heroji "vojvode" Đujića samo uniforme presvukli. :p
Samo?! To je mala stvar?! :zubo:
Jebogati, pa ko god da sa krive strane pređe na onu pravu samo uniformu presvuče. Mislim, mora je presvući. Ili odbaciti uniformu uopšte. A nije da nisu svi, preko nekoliko puta, pozivani da se uozbilje, da se okanu ćorava posla itd. :D
Zato i jesmo imali sranja devedesetih. Da su taj šljam potamanili kao što su tamanili ustaše, rata ne bi bilo. :kava:
Ček', ovo da te pitam: ko je devedestih potamanio te remanentne četnike? Možda remanentni ustaše?
Faktički, smatram da su to remanentni partizani odradili. :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

09 May 2019, 12:21

MmeTipfeler wrote:
08 May 2019, 18:04
Ne nužno. Uostalom, malo teorije: komunizam je uvijek ostao samo ideja, nikada nije realiziran, a pitanje je i koliko ga je i na koji način moguće realizirati. Staljinistička i lenjinistička varijanta komunizam su samo po imenu.
Ako u rečenici komunizam zamijeniš sa demokracija, dobit ćeš jednaku istinu. Čini li to demokraciju per se lošom idejom?

Ako ćemo o povijesnim činjenicama, ustaše i četnici su tijekom WW2 mnogo tješnje surađivali i bili ideološki bliži nego partizani. Panslavizam i altruistički internacionalizam također ne treba brkati sa komunizmom. Da na početku '90tih nije bilo antijugoslavenskog ultranacionalizma a posljedično i evokacije ustaštva koje je obilato podupirano od državnog vrha - za ilustraciju kako reče tada novopečeni poglavnik u svom obraćanju naciji(ma): "Neobično sam srećan..." ah ne, to je iz jedne druge prilike :D ... nego ovo: "Sretan sam što mi žena nije ni Srpkinja ni Židovka"...
dakle da nije bilo sistematičnih otpuštanja, šikaniranja i demoniziranja (a ponekad i podmetanja bombi i odvođenja u mrak) tada najbrojnije nacionalne manjine, uz prešutni pristanak gotovo svih državnih struktura, ne bi bila niti toliko masovna i jaka nacionalistička reakcija s druge strane. Sad, je li prije bila kokoš ili jaje, i o tome se da raspravljati, ali za budućnost to je potpuno irelevantno.

Da, treba slaviti oslobođenje Zagreba, oslobođen je od neprijatelja čitavog ljudskog roda.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

09 May 2019, 12:38

Šabović Adis wrote:
08 May 2019, 19:45
...

Antifašisti su baš oni komunisti koji su se samoinicijativno, u odsudnom trenutku, latili puške, uvidjevši prijetnju u fašizmu. Ne da bi tamonekom šesnaestom dokazali kako su eto nešto humani braneći nekog penaestog na teritoriji nekog osmog i to po pravilima koje je postavio tamoneko dvadeseti, ne kako kako bi se prikazali na način da su oni neki sveopšti dobročinitelji, spasilačka ekipa (prinčadija na bijelim kljusadima :rofl: ) ili tome slično, eda bi se onda kitili lovorikama i živjeli na račun ugleda koji su tako stekli, nego da bi sami sebi dokazali da su dostojni puka života. I slobode. Samoodbrana na najjače! Svjedoci, ordenje, plakete i ostalo...sve im je to nepotrebno, nisu se za to borili. Ali su ga dobili. To ih prosto sljeduje, jer to je njima njihova borba dala. Indirektno.
Kolokvijalno ih zovemo i partizanima. Još uvijek. :zubo:
:lol:

:top:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

09 May 2019, 12:40

haram wrote:
09 May 2019, 12:21
Ako ćemo o povijesnim činjenicama, ustaše i četnici su tijekom WW2 mnogo tješnje surađivali i bili ideološki bliži nego partizani.
Bili su bliski i tijesno su surađivali, gle čuda, i četnici i partizani.
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

09 May 2019, 12:52

Stitch wrote:
09 May 2019, 12:40
Bili su bliski i tijesno su surađivali, gle čuda, i četnici i partizani.
Jesu, sve dok je postojala šansa da imaju zajednički cilj borbe protiv državnih okupatora (Nijemaca, Talijana itd...). Ali to nije dugo potrajalo.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

09 May 2019, 13:01

haram wrote:
09 May 2019, 12:52
Ali to nije dugo potrajalo.
Nije, da. No ciljao sam na nešto drugo, a ne na ideološku bliskost - neprijatelj moga neprijatelja moj je prijatelj, kaže Nietzsche. U ratu je normalno surađivati i s crnim vragom ako ti se to isplati. Sjeti se Bosne, uostalom.

Ljudi mehanički povezuju ustaše i četnike zato što su bili na strani Nijemaca iako je prava istina da se interesi tih dviju strana razlikuju. U Kraljevini Jugoslaviji nije moglo biti nijedne druge "velike" države osim Velike Srbije. Borba protiv velikosrpskog centralizma i hegemonije razlog je stvaranja ustaškoga pokreta.
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

09 May 2019, 13:36

Stitch wrote:
09 May 2019, 13:01
Nije, da. No ciljao sam na nešto drugo, a ne na ideološku bliskost - neprijatelj moga neprijatelja moj je prijatelj, kaže Nietzsche. U ratu je normalno surađivati i s crnim vragom ako ti se to isplati. Sjeti se Bosne, uostalom.

Ljudi mehanički povezuju ustaše i četnike zato što su bili na strani Nijemaca iako je prava istina da se interesi tih dviju strana razlikuju. U Kraljevini Jugoslaviji nije moglo biti nijedne druge "velike" države osim Velike Srbije. Borba protiv velikosrpskog centralizma i hegemonije razlog je stvaranja ustaškoga pokreta.
Nije točno. Oba pokreta su zapravo nacionalno separatistička po državu u kojoj su nastali - Musolini je stvorio ustaše, četnici su se samo jedno vrijeme mogli furati na tradiciju iz anti-turskih oslobodilačkih ratova i podršku nazovilegalnog državnog aparata u izbjeglištvu premda su u praksi bili za etnički čistu državu. Zaboravljaš kako i zašto je uopće prva Jugoslavija nastala odmah nakon prvog svj.rata. Nitko ju nije zamišljao kao srpsku hegemoniju, nego kao ravnopravnu zajednicu bratskih naroda. Monarhistička diktatura i velikosrpstvo su došli kasnije, i ovima je po svojoj prirodi komunizam kao antiklasni i nadnacionalni pokret bio neprijatelj.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

09 May 2019, 14:13

haram wrote:
09 May 2019, 13:36
Nije točno. Oba pokreta su zapravo nacionalno separatistička po državu u kojoj su nastali - Musolini je stvorio ustaše, četnici su se samo jedno vrijeme mogli furati na tradiciju iz anti-turskih oslobodilačkih ratova i podršku nazovilegalnog državnog aparata u izbjeglištvu premda su u praksi bili za etnički čistu državu.
Koliko mi je poznato, Pavelić je u Sofijskoj deklaraciji 1929. godine govorio o "nemogućem režimu" kojem je podvrgnuta Hrvatska. Tada je počela suradnja ustaša s VMRO-om (Vnatrešna makedonska revolucionerna organizacija) koju je vodio Vanča Mihailov.

Programske odrednice ustaškog pokreta iznesene su poslije, u lipnju 1933. godine, u "Načelima", gdje idejnim začetnikom smatraju Antu Starčevića, utemeljitelja Stranke prava.
haram wrote:
09 May 2019, 13:36
Zaboravljaš kako i zašto je uopće prva Jugoslavija nastala odmah nakon prvog svj.rata. Nitko ju nije zamišljao kao srpsku hegemoniju, nego kao ravnopravnu zajednicu bratskih naroda. Monarhistička diktatura i velikosrpstvo su došli kasnije, i ovima je po svojoj prirodi komunizam kao antiklasni i nadnacionalni pokret bio neprijatelj.
To je nategnuta, da ne velim netočna teza. I prije prve Jugoslavije - u Jugoslavenskom odboru 1915. godine - Hrvati nisu bili zadovoljni položajem ostalih naroda u zajedničkoj državi; godinu potom Frano Supilo istupio je iz Odbora.

Nikola Pašić otpočetka je bio za "prisajedinjenje" austrougarskih južnoslavenskih zemalja Srbiji, uz prepuštanje dijela jadranske obale Italiji.
Potpisi su za budale.
Post Reply