Web-dizajn

Mreža svih mreža
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Oct 2018, 02:01

Stitch wrote:
28 Oct 2016, 16:57
Samo se ti meni javi. No nisam baš jeftin, ne bavim se sajtovima za tisuću kuna i ne pada mi na pamet obezvređivati struku. :)

Sve su moje teme profesionalne, koštaju 400-500 kuna, većina 'plugina' također, koštaju isto toliko, a neke su ekstenzije, primjerice za Joomlu, daleko skuplje, tristotinjak eura (ili dolara). Pa ti reci kako da u to uklopim danas smiješno male cijene izrade stranica. :D

Lijep, moderan sajt košta 15 tisuća kuna. Točka. Ne možeš imati svemirsku stranicu sa zilijun bliještećih zvizdarija za sitnu lovu. Za male novce možeš dobiti - malo. Evo ti npr. Moto, profesionalna tema koja se može prilagođivati unedogled. Pogledaj to na desktopu i pravom ekranu, zajebi mobitele. ;)

Tekstovi su latinski 'lorem ipsum', stavih ih samo kao 'placeholder', ilustracije radi. U principu, najteže je naći smislen tekst i fotke koje možeš objaviti a da te nitko ne opali po prstima. Ima sitnih pogrešaka, mijenjali su kodove pa stari više ne rade, ali nikako da sjednem i popravim to. :)

Imam i engleskih tekstova, zdipim ih sa sličnih sajtova pa sačuvam. Daylight, tema s kojom se namučih jer je ćudljiva poput žene. :cerek:

Ovo izrađujem frendu iz usluge. Projekt je stao iz šuškavih razloga, no nastavit će se. Ovo pak radim sebi, iz zajebancije. Onako, kad stignem. Ali ne znam što ću s tim. :zubo:

Evo ti još jedna Teslina tema - doradit ću je, akobogda, za tjedan-dva.

Imam ja toga, ali neka, dovoljno je zasad. :D
Iskoristit ću svojedobni razgovor s Mikijem za raspravu o izgledu internetskih stranica i portala. Morao sam maknuti petnaestak demo-instalacija sa servera jer ih nemam vremena održavati i po potrebi popravljati, ali da se volim igrati s tim - volim. Ako ne eksperimentiram s raznim predlošcima, ne mogu ni znati kakve su im mogućnosti, zar ne? :)

Moto je recimo tema koju možete varirati na različite načine; jednom kada shvatite princip, stranice se praktički same izrađuju - prva, druga, treća... Na brzinu su dignute, da imam o čemu pisati, pa zanemarite sitnice. Što vam se tu sviđa, a što vam smeta?

Sve imaju veliki slajder ili karusel na vrhu, to je danas moderno, ispod kojega slijede elementi poput galerija, grafikona, okvirića... - no fotografije često usporavaju učitavanje sajta, a osim što atraktivno izgledaju, ne nude informacije koje će tražilice indeksirati, a posjetitelji zapamtiti i iskoristiti. Lijepo i korisno nisu iste stvari. :cerek:

Ili primjerice Hotelia, koja također nudi vizualnu raskoš - osmišljena je za prodaju soba i apartmana, a vaš je problem što morate aploudati videoklip od 300-400 MB kako biste iskoristili mogućnost virtualne šetnje ili snimiti visokokvalitetne i teške fotke kako biste privukli gosta. Kako će to izgledati na smartfonu? Kojom će se brzinom skidati? Znaju li 'developeri' i dizajneri da ljudi čekaju najviše tri sekunde, a ako se stranica za to vrijeme ne učita - nepovratno odlaze? ;)

O svemu tome mogao bih drviti do preksutra, ali radije bih da vi kažete i pokažete što vam je dobro, a što loše. Kakve sajtove volite? Jeste li svjesni činjenice da je tekst bitan, ili čak ključan, za kvalitetnu prezentaciju i prodaju? :E


Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Oct 2018, 08:43

Evo još jednog sajta - baš mi je zabavno noćas bilo :zubo: - ali sa slajderom ispod dijela sadržaja. Može se i tako raditi, zašto ne? :raspa:

Tema je za modne blogove, ni izbliza nisam iskoristio sve njene mogućnosti - no lijepa je, pregledna i čista. Doista mi se sviđa. :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

26 Oct 2018, 10:04

Stitch wrote:
26 Oct 2018, 02:01
Kako će to izgledati na smartfonu? Kojom će se brzinom skidati? Znaju li 'developeri' i dizajneri da ljudi čekaju najviše tri sekunde, a ako se stranica za to vrijeme ne učita - nepovratno odlaze? ;)
Meni se sve stranice koje si linkao, osim posljednje, strahovito sporo učitavaju. Da je nešto što mi doista treba za rad, pričekala bih. Ovako, iz radoznalosti, nema šanse. Pa makar i propustila raspravu.

I, da, ja na stranici prvo vidim tekst, a onda i pogreške u njemu. Ne mogu si pomoći. :raspa:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Oct 2018, 11:17

Sporo se učitavaju jer su serveri preopterećeni. A preopterećeni su zato što su besplatni. Navalili ljudi na njih kao da će sutra izbiti atomski rat. :D

Da ih ubrzam plaćanjem - ne pada mi na pamet. Čemu, služe mi za razvoj, a ne za svakodnevnu uporabu. Kad mi više ne budu trebali, zahvalit ću se Fincima i sajtove prebaciti na profi-hosting. :zubeki:
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

26 Oct 2018, 11:58

Stitch wrote:
26 Oct 2018, 11:17
Sporo se učitavaju jer su serveri preopterećeni. A preopterećeni su zato što su besplatni. Navalili ljudi na njih kao da će sutra izbiti atomski rat. :D
Sve pet. Samo što mi se, recimo, Hotelia koju si naveo kao primjer sporosti učitava brže od tvoja tri primjera za Moto. Njih mi se zbilja nije dalo čekati.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Oct 2018, 12:45

Pa dobro, možeš linkati sajtove koji su ti lijepi, inteligentno dizajnirani, intuitivni... Bitno mi je korisničko iskustvo. Temu sam otvorio kako bih došao do nekih odgovora. Što očekuješ od prosječne stranice? ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Oct 2018, 14:28

Stitch wrote:
26 Oct 2018, 11:17
Kad mi više ne budu trebali, zahvalit ću se Fincima i sajtove prebaciti na profi-hosting. :zubeki:
Zaboravih napomenuti - Finci nude i hosting, po cijeni od stotinjak eura godišnje. Cijelu su priču zasnovali na ideji da 'developerima' prostor nude besplatno, no ako požele svoju domenu, SSD, veću kontrolu nad serverima..., onda moraju platiti. Prilično lukavo, priznajem. :cerek:

Otkrio sam ih slučajno; mnogo surfam i istražujem, a nije mi se dalo registrirati na Wix.com ili neku sličnu platformu kako ne bih trošio vlastite resurse. Račun na WordPress.comu imam, odavno - ali ne sviđaju mi se mogućnosti. Bolje je ovako pa ih toplo preporučujem zatreba li komu alat za razvoj stranicâ. :)
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

26 Oct 2018, 17:08

Stitch wrote:
26 Oct 2018, 12:45
Pa dobro, možeš linkati sajtove koji su ti lijepi, inteligentno dizajnirani, intuitivni... Bitno mi je korisničko iskustvo. Temu sam otvorio kako bih došao do nekih odgovora. Što očekuješ od prosječne stranice? ;)
Mogu ti, recimo, linkati dvije stranice s rječnicima: talijanski Treccani i francuski Internaute. Možda bi ih se čak prije moglo nazvati portalima, pogotovo francusku, ali ne pratim što se inače zbiva na njima pa ne znam koliko su ažurni.

Rječnički gledano, razlikuju se: Treccani nema dovoljno suvremenih izraza, tomu služe Reppublica i drugi, ali ima solidnu i vrlo široku leksičku bazu (više od milijun natuknica), pouzdan je, a Internaute mi služi za pronalaženje novijih pojmova te za usporedbu s odgovarajućim engleskim izrazima - glavni je francuski rječnik ipak ATF (Akademija).

Obje su stranice vizualno krajnje dosadne. Nešto što bih gotovo pa i ja umjela napraviti. :cerek:

Nego, evo kako to izgleda za mene kao korisnika. Kada otvorim Treccanijevu naslovnu stranicu, mogu odskrolati i čitati članke, gledati filmiće ovo-ono, ali me uvijek na vrhu čeka "kućica" u koju mogu upisati lemu. Internaute je mnogo šareniji i nepregledniji, a tek su u dnu stavili link koji vodi na rječnik - kao da moram preletjeti Dnevno.hr da bih se dočepala Anića.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Oct 2018, 22:42

MmeTipfeler wrote:
26 Oct 2018, 17:08
Mogu ti, recimo, linkati dvije stranice s rječnicima: talijanski Treccani i francuski Internaute. Možda bi ih se čak prije moglo nazvati portalima, pogotovo francusku, ali ne pratim što se inače zbiva na njima pa ne znam koliko su ažurni.
Portali su to, ipak. Ne čini ažurnost stranicu portalom nego broj linkova odnosno odredišta na istoj domeni ili poddomeni do kojih se preko nje stiže. Kompleksnost je bitna, dakle. Svaki sajt koji ima blog, forum, webshop... možeš tako nazvati. Bez obzira na veličinu. :)
MmeTipfeler wrote:
26 Oct 2018, 17:08
Obje su stranice vizualno krajnje dosadne. Nešto što bih gotovo pa i ja umjela napraviti. :cerek:
Ali pregledne su, nema sitnica koje odvlače pozornost s glavnoga dijela ni kričavih boja. To im je svakako plus. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Nov 2018, 17:01

Stitch wrote:
26 Oct 2018, 14:28
Zaboravih napomenuti - Finci nude i hosting, po cijeni od stotinjak eura godišnje. Cijelu su priču zasnovali na ideji da 'developerima' prostor nude besplatno, no ako požele svoju domenu, SSD, veću kontrolu nad serverima..., onda moraju platiti. Prilično lukavo, priznajem. :cerek:
Tu će biti promjena: prostor je besplatan do kraja godine, iduće se plaća. :E

Očito su Finci zaključili da im je preskupo raditi besplatno. :D
Stitch wrote:
26 Oct 2018, 11:17
Da ih ubrzam plaćanjem - ne pada mi na pamet. Čemu, služe mi za razvoj, a ne za svakodnevnu uporabu. Kad mi više ne budu trebali, zahvalit ću se Fincima i sajtove prebaciti na profi-hosting. :zubeki:
To je sada posve izgledno; onlajn ću biti do kraja 2018., a 2019. mijenjam domene, sajtove, hosting... Klikati možete još mjesec dana, neki će linkovi raditi i dulje, a post(ove) ću ažurirati čim se reorganiziram. :frajer:
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

28 Nov 2018, 10:02

Stitch wrote:
26 Oct 2018, 14:28
Otkrio sam ih slučajno; mnogo surfam i istražujem, a nije mi se dalo registrirati na Wix.com ili neku sličnu platformu kako ne bih trošio vlastite resurse. Račun na WordPress.comu imam, odavno - ali ne sviđaju mi se mogućnosti. Bolje je ovako pa ih toplo preporučujem zatreba li komu alat za razvoj stranicâ. :)
Kad već razgovaramo o ovome... Može li se uopće i kako otvoriti samo blog a da ne bude vezan uz stranicu? Meni se, za razliku od tebe, više svidio Wix jer je primjereniji mojem neznanju, ali... ali... ali... Ponudili su mi otvaranje bloga, a onda odveli na pokretanje stranice. :o

Ne želim da izgleda kao ovaj modni blog koji si linkao jer mi je u prvom redu stalo do sadržaja - blog će biti društveno angažiran, a sličice će se ubacivati radi onih koji od teksta inače ne bi pročitali ni prvu rečenicu. Hoću da izgleda onako kao Quarkov blog ili tvoj (zatvoreni) Jezični savjetnik, s time da mi je ova varijanta još draža.

Uputi me u pravom smjeru, s time da se za sada radi bez para pa sam zato pristala na Wixov hosting s reklamama, ali ne znam kako da im objasnim da ne želim stranicu.

Istinabog, tek se jedan dan igram s time, užasno mi idu na živce onim svojim neprestanim publish, publih, publish kad god nešto pospremim i hoću pogledati kako je ispalo. :shock:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Nov 2018, 18:46

Pogledat ću kakve su ti mogućnosti - ako nemaš pristup serveru i datotekama, zalud ću ti dati jednu od petstotinjak svojih tema; nećeš je moći ubaciti u predviđeni direktorij - taj u kojem se nalaze Wixovi predlošci koji ti se ne sviđaju - i aktivirati.

Pristup serveru, makar i preko ftp-klijenta poput Filezille ili WinSCP-a, ključan je za prilagođivanje izgleda stranice jer osim predložaka možeš mijenjati i datoteke sa CSS-om koje svaka tema sadržava - tako ih od jedne možeš napraviti deset.

Javim se kad zavirim u unutrašnjost.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

28 Nov 2018, 19:10

Ne, ne, čekaj. Nemam ja ništa protiv Wixovih predložaka, čak ima i jedan potpuno prazan. Tražim način da pokrenem blog a da prethodno ne moram napraviti stranicu, no to je, čini se uvjet. Pitam postoji li negdje mogućnost da se pokrene samo blog, a da iza njega ne mora stajati stranica?
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Nov 2018, 19:34

Pa WordPress - https://wordpress.com/ - što ćeš tražiti nećake kad imaš strica? ;)

Blog otvori ovdje, a onda ću ti objasniti kako ignorirati stranice i u fokus staviti postove. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

28 Nov 2018, 19:51

Okej. Ostavimo to za sutra. Sad se upravo natežem s Wixom. :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Nov 2018, 19:58

Pa možeš i tu pokušati, valjda - idi na Settings pa na Reading. Tu izaberi prikaz pa klikni na Save changes.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

28 Nov 2018, 20:41

Kako mi je danas krenulo, bolje da ništa ne radim. Jutro je pametnije od večeri. :mig:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Nov 2018, 20:55

Brzo si se predala. A nije komplicirano. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

28 Nov 2018, 22:30

Nisam se predala. Umorna sam.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

29 Nov 2018, 00:37

Okej, onda ujutro pročitaj. :)
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

29 Nov 2018, 09:28

Stitch wrote:
29 Nov 2018, 00:37
Okej, onda ujutro pročitaj. :)
Pročitala. I ušla u WP, ali opet odgađam. Zvali su me iz redakcije, a ovaj kreten romanu je dodao i Epilogo.

Bolje da ne kažem što mislim o autorima koji roman završavaju epilogom. No nije on kriv što sam ja u međuvremenu zaboravila da je počeo s prologom.

Valjda ću poslijepodne uhvatiti nešto vremena. Meni se čini da je sve to jedno te isto, ali ako ti kažeš da je bolje, slušam majstora. :top:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

29 Nov 2018, 20:24

Mislim da sam uspjela napraviti blog bez sajta. Sve ću to ubiti i napraviti nanovo jer se stvari mijenjaju - nisam samo ja u pitanju. I nemoj mi reći da je to loše. :B

Ne vidim, doduše, kako se može napraviti sadržaj u stupcu s lijeve strane. To bi vjerojatno trebala biti tablica, ali taj plugin ide samo u plaćenoj verziji, a kako je ovo još nesiguran "projekt", ne bih se u to upuštala.

Savjet?
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

29 Nov 2018, 20:25

MmeTipfeler wrote:
29 Nov 2018, 20:24
Savjet?
Dok ne vidim, ne mogu znati, nažalost. :raspa:

Hoćeš 'username' i 'password' jedne moje instalacije, za vježbu? Mogu ti i na svojim serverima blog napraviti, ništa te neće koštati. Uvjet je jedino da ga stalno ažuriraš. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

29 Nov 2018, 21:54

Stitch wrote:
29 Nov 2018, 20:25
Dok ne vidim, ne mogu znati, nažalost. :raspa:

Hoćeš 'username' i 'password' jedne moje instalacije, za vježbu? Mogu ti i na svojim serverima blog napraviti, ništa te neće koštati. Uvjet je jedino da ga stalno ažuriraš. :D
Dogovorit ćemo se sljedeći tjedan. Kao što rekoh, ne ovisi samo o meni. :)

U svakom slučaju, hvala ti na pomoći, a ja ću se truditi da budem dobra učenica. :B
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

10 Dec 2018, 09:55

Evo me i na Wixu, napravio sam naslovnicu - i to je izgleda tô, besplatan alat za izradu ne odveć kompliciranih web-stranica. U Dashboardu ne vidim dodatnih opcija. Ne znam zašto se buniš. ;)

Svašta radim zbog tebe, doista. :D
Potpisi su za budale.
Post Reply