Promet u našem gradu - razna veselja

Mjesto za mrvu ozbiljnije rasprave
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

25 Sep 2018, 13:08

Nego, pamtite li kada vam je posljednji put netko stao kad ste se spremali prijeći cestu, na zebri, dakako, a da nije morao stati zbog semafora? Eto, meni se danas upravo to desilo. I iskreno sam se zapanjila. Nije uobičajeno kod nas.

Napisala je Boba Đuderija svojevremeno na Fejsu post da umreš od smijeha. O šokovima koje doživjela u Parizu. Pokušat ću naći tekst, ali fabula je otprilike ovakva: ona krene prema zebri, a svi auti na cesti stanu. Njoj ništa nije jasno, misli da nešto ne štima. Onda se udalji od kolnika , kao, krene na drugu stranu pa dođe do druge zebre. Ni dva koraka prije prelaska, a svi auti stoje. Ne, nešto definitivno nije u redu, kaže ona, ali hrabro prijeđe cestu. Iza nje najednom vuuuuušššš! Auti krenuli, ali ispred nje, to je ona cesta s otokom u sredini, svi se ukopali i ni makac. I tako...

Mene je instruktor u autoškoli učio da gledam pješake koji prilaze pješačkome, a nedajbože da stane vršcima prstiju na zebru i ja da se ne zaustavim. Nikad ne znate kad će nekome pasti na pamet da izleti.

Pokušat ću naći Bobin tekst. Da nam ne bi falilo humora na temi. :p


User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

25 Sep 2018, 13:48

E da... tekst tamo neke Bobe s fejsa nije spamanje, a fetva vođe jedne svjecke religije je :rolleyes:

Ja moram priznati da i te kako osjećam da su zadnjih godina vozači puno obzirniji prema biciklistima. Samo da im još i pikanje žmigavaca pređe u dobru naviku. :D
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

25 Sep 2018, 13:58

Boba je zakon! :top:
Harame, nema šanse da žmigavac napipa netko tko vozi Mercedes ili BMW. Na tim "kolima" ne ugrađuju žmigavce, ili,vjerojatnije, kad im je govorilo kako se pali, gasi, kreće, nije im reklo da ima i žmigavac. Pa ljudi ne znaju.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

25 Sep 2018, 17:21

Riona wrote:
25 Sep 2018, 13:58
Boba je zakon! :top:
Harame, nema šanse da žmigavac napipa netko tko vozi Mercedes ili BMW. Na tim "kolima" ne ugrađuju žmigavce, ili,vjerojatnije, kad im je govorilo kako se pali, gasi, kreće, nije im reklo da ima i žmigavac. Pa ljudi ne znaju.
A gle, kad čovjek vozi nešto takvo, vjerojatno očekuje automatsko uključivanje žmigavaca, pogotovo ako prije toga uključi GPS, a moguće i svu ostalu automatiku, primjerice, upotrebu kočnica.
haram wrote:
25 Sep 2018, 13:48
E da... tekst tamo neke Bobe s fejsa nije spamanje, a fetva vođe jedne svjecke religije je :rolleyes:
Kada ti Wikipedija više ne bude jedino štivo, možda ćeš čuti i za Marčelinu. :raspa: Boba, osim toga, piše o prometu u Parizu s gledišta žene koja dolazi iz Hrvatske i najednom se osjeća kao da je pala s Marsa, a ovi linkovi koje si ti stavio, iako izražavaju i domaći desničarski stav, kod nas zakonski još nisu zaživjeli. Kad ovdje počnu pisati Arapi i objašnjavati nam da je kod njih promet takav i takav zato što žene voze ili ne voze, onda će to biti nešto drugo.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

25 Sep 2018, 17:57

Joj Madam... lako ti je uzet zvečku ko bebi. :cerek:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

25 Sep 2018, 19:57

haram wrote:
25 Sep 2018, 17:57
Joj Madam... lako ti je uzet zvečku ko bebi. :cerek:
Eto, razočarat ću vas, a posebno Harama. :raspa: Ništa od teksta. Pisala sam Bobi - ni ona ga ne može naći. Vjerojatno ga je izbrisala. Šteta. Morat ću pogledati u nekoj od njezinih knjiga.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

25 Sep 2018, 20:38

Možda ima Boba Fett kakav tekst...
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

25 Sep 2018, 22:59

haram wrote:
25 Sep 2018, 20:38
Možda ima Boba Fett kakav tekst...
Ima blog. Guglaj.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

17 Oct 2018, 19:48

I tako, stojim ja danas na uglu Banditenštrase i Heinzelove i čekam lijevi semafor. Još sam razmišljala hoću li skrenuti na tu stranu jer mi se činilo da je previše auta, ali odlučih riskirati. Dakako, auto ispred mene uredno stane na žutom, i to ne u trenutku kada žuto prelazi u crveno, nego odmah na početku žutoga. Mogli smo oboje proći, a meni se žurilo i psujem mu sve po spisku. Onda pogledam registraciju - Švicarac. Iz Berna. I tako, čekamo mi promjenu svjetla na semaforu, a on krene precizno kao švicarska urica: točno kad se upalilo zeleno, ni sekunde prije, ni sekunde poslije, a onda vozi točno 50 na sat.

Bila bih ga voljela i dalje pratiti, ali sam ga izgubila na Slavonskoj aveniji jer su se neki naši Balkanci divljački ugurali između nas. :crying:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

18 Oct 2018, 08:27

Neki dan sam bio u Austriji. Kamere su po cijeloj državi a kazne stižu i u HR, i to telegramskom brzinom.
S obzirom da su to Austrijanci, ne usudiš se ne platit kaznu.

No, iako se svi radi tih kazni voze po propisima, to opet nije telenje po cesti. Ako je ograničenje 100, svi se voze oko 105 do 110, gdje je ogranicenje 80, svi se voze 88, gdje je 50, voze se cca 55.

I onda se lijepo voziš tunelom, dvosmjernim, od 10 km, i naletiš na Slovenku. Ali ne. Ona se vozi 72. Jer je Slovenka, a Slovenci se voze ko kreteni. I još na izlazu iz tunela, kad cesta postane dvotračna, ona lijepo odmah u lijevu traku. Jer je vrlo brza.
Općenito, Slovenci su definitivno najgori i najgluplji vozači koji postoje...
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 Oct 2018, 11:11

Nukac wrote:
18 Oct 2018, 08:27
Općenito, Slovenci su definitivno najgori i najgluplji vozači koji postoje...
Mislio sam da to vrijedi za Balkance. :D

Ozbiljno, jesi li kad sjeo u auto npr. u Tirani ili Beogradu? ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

18 Oct 2018, 11:13

Nisam.

Grozni vozači su i Talijani, pogotovo kad su izvan Italije. U Italiji divaljaju po cesti kao da ne postoji sutra, ali kad dođu u stranu zemlju voze se kao da nikad nisu sjeli za volan.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 Oct 2018, 15:45

Oprezni su, jebiga. Kao da ne znaš za ljubav naše policije prema strancima. :rofl:
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

18 Oct 2018, 17:16

Stitch wrote:
18 Oct 2018, 15:45
Oprezni su, jebiga. Kao da ne znaš za ljubav naše policije prema strancima. :rofl:
A bogati, i ja usporim bar za deset kilometara kad prijeđem slovensku granicu. No Austrijanci su jako korektni: jednom sam prilikom noću slučajno upalila svjetla za maglu, a bilo je vedro i suho. Dečki su se samo na autocesti ukrcali ispred mene i počeli mi namigivati žmigavcima i ostalim lampicama. Kad su vidjeli da sam shvatila, otišli su. Malo poslije, vidjela sam ih kako zaustavljaju vozača kamiona koji je sa zaustavljališta pokušao izići na kriva "vrata". Voze, paze na promet i reguliraju ga.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

18 Oct 2018, 22:08

Ja primijećujem da su se i zadnje generacije ovih naših domaćih organa reda kultivizirale pa im je naglasak više na prevencijama nego na sankcijama. :top:
Tako su mene prošle zime na cesti ljubazno upozorili da ako me u slučaju pada s bicikla (napadalo snjega u ožujku, ledeno doba šta'š) pokupi hitna, da u bolnici kažem kako sam pao gurajuć bic, a ne gazeći po pedalama.
Štono bi drevni Spartanci rekli; sa biciklom - ili na njemu :D
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

19 Oct 2018, 13:33

haram wrote:
18 Oct 2018, 22:08
Ja primijećujem da su se i zadnje generacije ovih naših domaćih organa reda kultivizirale pa im je naglasak više na prevencijama nego na sankcijama. :top:
Tako su mene prošle zime na cesti ljubazno upozorili da ako me u slučaju pada s bicikla (napadalo snjega u ožujku, ledeno doba šta'š) pokupi hitna, da u bolnici kažem kako sam pao gurajuć bic, a ne gazeći po pedalama.
Štono bi drevni Spartanci rekli; sa biciklom - ili na njemu :D
Istina je da su prestali tlačiti ljude zaustavljajući ih da bi gurnuli nos u gepek i provjerili imaš li svu propisanu opremu, samo što flastere nisu prebrojavali u kutiji za prvu pomoć. :cerek: Očito više ne rade na normu: stani na taj i taj ugao pa u četiri sata moraš zaustaviti i popisati toliko i toliko auta. Međutim, ovaj tvoj slučaj meni više zvuči kao policijska nebriga za tvoju sigurnost, a onda i sigurnost ostalih sudionika u prometu. Otprilike kao da vozač automobila napuše graničnu količinu promila, a policajac ga pita misli li da može sigurno stići kući. :rolleyes:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

19 Oct 2018, 20:35

MmeTipfeler wrote:
19 Oct 2018, 13:33
Istina je da su prestali tlačiti ljude zaustavljajući ih da bi gurnuli nos u gepek i provjerili imaš li svu propisanu opremu, samo što flastere nisu prebrojavali u kutiji za prvu pomoć. :cerek: Očito više ne rade na normu: stani na taj i taj ugao pa u četiri sata moraš zaustaviti i popisati toliko i toliko auta. Međutim, ovaj tvoj slučaj meni više zvuči kao policijska nebriga za tvoju sigurnost, a onda i sigurnost ostalih sudionika u prometu. Otprilike kao da vozač automobila napuše graničnu količinu promila, a policajac ga pita misli li da može sigurno stići kući. :rolleyes:
Ali Madam! Policajac mene da pita mogu li sigurno vozit bicikl?!? :eek: Pa Sigurnost mi je srednje ime! I ime bivše firme isto tako! :o
A dečki su zbilja htjeli prevenirat jedan od najtežih zločina - teror najvećeg siledžije, licemjerne države nad bespomoćnim pojedincem :mig:
Uostalom, pred sudom se uvijek mogu pozvat na sinkopu :durica:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

19 Oct 2018, 22:03

Pa nema te što pitati. Na biciklu po snijegu postoji poprilična vjerojatnost da ćeš tresnuti. Trebali su te skupa s biciklom vezati za prvi prometni znak dok se snijeg ne otopi. :cerek:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

21 Oct 2018, 15:39

MmeTipfeler wrote:
19 Oct 2018, 22:03
Pa nema te što pitati. Na biciklu po snijegu postoji poprilična vjerojatnost da ćeš tresnuti. Trebali su te skupa s biciklom vezati za prvi prometni znak dok se snijeg ne otopi. :cerek:
Misliš? :cerek:

what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

24 Oct 2018, 12:39

I tako, prelazim ja danas cestu. Pješački, bez semafora. Auti usporavaju i slijeva i zdesna, ali mimo njih dolijeće biciklistica, zvonce, dakako, nema, ali se zato izdaleka dere: "Gospođo, dajte malo gledajte!" Koga? Tebe? Dosta mi je što sam te čula. :rolleyes:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

26 Oct 2018, 15:41

Dani otvorenih vrata... :zubo:

- jel vam se kad desilo tako nešto, iz jedne ili druge perspektive?

Bajdvej, mene neki dan srušio jangster na bicu, i to na zebri -i ja sam pedalirao na zeleno, uključujući se u promet, dok se on zaletio da me zaobiđe pa zakačio moj prednji svojim zadnjim kotačem... još me rame, lakat i članak bole. Razmišljam da počnem nositi kacigu.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

26 Oct 2018, 15:52

Još jedan dokaz da treba uvesti dozvole za držanje i nošenje djece :facepalm:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

21 Dec 2018, 18:21

Ispalo je tako da sam se danas morala odvesti na drugi kraj grada. Na telefon mi se već danima nitko ne javlja, a bilo mi je važno.

Ukratko, zamislila sam da krenem oko deset. To je, znate, vrijeme kada su već i oni koji kasne na posao stigli na radno mjesto, kamioni su uglavnom prevezli što su imali pa se tek tu i tamo nađe neki kombi, a oni koji s posla izlaze par sati ranije nisu još krenuli kući. Od deset do podneva ili jedan sat promet se inače odvija, što bi se teklo, normalno.

Ne i u predblagdansko vrijeme. Danas je, doduše, solsticij, još su tri dana do Božića, ali to nama u Zagrebu ne smeta. Vjerojatno je i drugdje slično. Sav promet po cestama i ulicama pretvorio se u promet u mirovanju.

Jedina bi druga solucija bila da sam krenula od kuće u šest pa se onda parkirala i čekala do osam, što mi se baš nije dalo.

Zato sam se satima vozila s jednoga na drugi kraj grada. I prosvijetlilo mi se: nikakvo čudo da nam zemlja ide ukurac. Nemoguće je da toliko ljudi bude legalno s autima na cesti umjesto na radnome mjestu.

A ja se pitala zašto mi se već tjedan dana nitko ne javlja na telefon. :cerek:

P. S. No zato sam obavila dućan, dovukla zalihe za tjedan dana i sad do Štefanja ne izlazim iz kuće, osim u šetnju. :p
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

30 Dec 2018, 12:58

Madam, iznenadio te tranzitni promet. Zagreb je čvorište čitave sjeverozapadne Hrvatske (pa i šire), ne samo zagrepčana. Ne možeš očekivati od transporta iz Rijeke za Varaždin da se u neko tebi iznenadno vrijeme ne zatekne u Zagrebu. Pa i u gradskoj infrastrukturi dostave su nezanemariv faktor.
Ali ima jedna zakonitost koju nisam samo ja primijetio: što je veći broj prometnica, veći je broj i vozila koja te prometnice zakrčuju. Sa druge strane, željeznički promet stagnira (ili je možda u opadanju, nisam provjeravao).
Ne znam, treba provjeriti što stručnjaci kažu o svemu.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

30 Dec 2018, 17:29

haram wrote:
30 Dec 2018, 12:58
Madam, iznenadio te tranzitni promet.
Nekako mi se ne čini da se osobni auti kao što je moj mogu svrstati pod "tranzitni promet", a čak i da jest tako, zanimljivo je da se taj tranzitni promet pojačava u predblagdanske dane.

U Beču i Parizu - prvi slučaj sama sam upoznala, a za drugi znam iz kamionžijskih priča - nema majci da ćeš kamion voziti po gradu ili kroz grad nakon šest ili sedam sati ujutro. Dostava dolazi u jutarnje nedoba i primalac robe ima da se nacrta na mjestu velike dostave ili istovara, a za Pariz mi je kamiondžija iz svojte baš pričao kako, ne stigne li na vrijeme da smije proći kroz grad, mora parkirati na periferiji i čekati do sutradan ujutro. Mislim da se u Parizu to svejedno krši, ali u Beču bome ne: za špeceraj u blizini pansiona gdje sam stanovala kamion je istovarivao robu do šest ujutro i u šest odlazio. Sve preko toga, dolazi policajac i zapisuje. Nezgodni su ti njihovi pajkani: parkiraš se malo izvan crte, odmah doleti pa te upozorava. :D
Post Reply