Znanost - chat

Matematika, fizika, kemija, biologija, geologija...
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

27 Feb 2018, 19:17



Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Feb 2018, 21:58

To je Google Translate, što li? :D
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

27 Feb 2018, 23:42

Oho! Pazi ti našu braću po nerazumu... zanimljivo čiča divani u videu... joj taj Lazanski je bio i ostao kreten :cerek:
sad mi se ova priča i ne čini kao totalna zajebancija:
http://observer.com/2016/06/did-the-yug ... -the-moon/
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

28 Feb 2018, 00:10

Stitch wrote:
27 Feb 2018, 21:58
To je Google Translate, što li? :D
Kojebre?! Kakav Gogolj? :o

Ovaj na Jutjubu drvi o nekom Vukobratoviću, prvi put čujem za njega, skoknem da ga progrgljam kad ono on fejmus, ideeeeš... :rofl:
haram wrote:
27 Feb 2018, 23:42
Oho! Pazi ti našu braću po nerazumu... zanimljivo čiča divani u videu... joj taj Lazanski je bio i ostao kreten :cerek:
sad mi se ova priča i ne čini kao totalna zajebancija:
http://observer.com/2016/06/did-the-yug ... -the-moon/
Ma, jebe me to što ta obavještenja dolaze iz kontrapravca, što ih automatski svrstava u kontraobavještenja. Ko će Ciciji vjerovat'... :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Feb 2018, 01:46

Šabović Adis wrote:
28 Feb 2018, 00:10
Kojebre?! Kakav Gogolj? :o
Za termin pitam, Adise. Zero moment point možda zvuči dobro u engleskom, ali u srpskom... :facepalm:
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

28 Feb 2018, 02:08

Ovo meni molto interessante u zadnje vrijeme:
https://en.wikipedia.org/wiki/USS_Nimitz_UFO_incident
https://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_ ... on_Program
... nije više UFO, nego je unidentified aerial phenomenon (UAP) :D

phpBB [video]
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

28 Feb 2018, 15:02

Stitch wrote:
28 Feb 2018, 01:46
Za termin pitam, Adise. Zero moment point možda zvuči dobro u engleskom, ali u srpskom... :facepalm:
A tooo?! :zubo:
I ja sam se bio zbunio. Kontam, zašto ne tačka bez momenta, ili tačka nultog momenta. Ili tačka nula Nm, kad već navodi količinu. Bemliga.
Možda je neka...poetika na djelu. :o

Al' za Inglišmenski si svakako u pravu - prosto obožajem ka'se nakamara 3-4 imenice jedna do druge, sve u nominativu, da bi se mogao pitati šta je pisac htio reći. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

28 Feb 2018, 15:11

haram wrote:
28 Feb 2018, 02:08
Ovo meni molto interessante u zadnje vrijeme:
https://en.wikipedia.org/wiki/USS_Nimitz_UFO_incident
https://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_ ... on_Program
... nije više UFO, nego je unidentified aerial phenomenon (UAP) :D

phpBB [video]
Sinoć (zapravo jutros, u četr :brukica:) ponovo gledao The Andromeda Strain. Vabilo me i vabilo i...šta ću, slabić sam, priznajem.
Ne znam šta da mislim...:nogica:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

28 Feb 2018, 23:03

Šabović Adis wrote:
28 Feb 2018, 15:11
Sinoć (zapravo jutros, u četr :brukica:) ponovo gledao The Andromeda Strain. Vabilo me i vabilo i...šta ću, slabić sam, priznajem.
Najbolje doba za SF-hororce -testirano i potvrđeno :top:
Juj, nisam još najnovijeg Stvora odgledo :facepalm:
Ne znam šta da mislim...:nogica:
Da. Ma i meni je smješna čitava ta ufologijska subkultura sa letećim loncima, okatim glavonjama pridošlim iz svemirskih dubina da bi se igrali lovice i skrivača s nama, krugovima u žitu i kuruzi, Rozvelom, Zonom 57 i otmicama krava - al ima nekoliko dobro dokumentiranih slučajeva nad kojima se zbilja može zamisliti jer izmiču svim racionalnim objašnjenjima, i ovo je jedan od njih.

Ima jedan zanimljiv arheološki nalaz koji je izazvao dosta kontroverzi u struci - okamenjeni ostaci na nečemu što je prije više od 200 miliona godina bilo tlo spilje na dnu oceana. Ostaci su segmenti kralježaka davno izumrlih ogromnih morskih delfinolikih gmazova (šonisaura), poredani na način koji isključuje utjecaj prirodnih sila poput morskih strujanja. Uzorak tih kralježaka podsjeća na izgled pipaka na krakovima nekog glavonošca kao hobotnica, lignja ili sipa. Inače je poznato da su dotične moderne živine na jedan način vrlo ingeniozne u rješavanju problema, i vole aranžirati svoja staništa prikupljenim predmetima (poput nekih vrsta ptica, bajdvej).
E sad, jedan inače vrlo cijenjeni arheolog je 2011. ispalio smionu hipotezu kako su ti kralješci u biti svojevrsni autoportret (ili pokušaj kreiranja imaginarnog druga) neke gigantske hobotnice/glavonošca koja je svoj plijen dovlačila tamo i u dokolici ostatke tako aranžirala. Kasnije je nađeno još nekoliko takvih nalazišta (ah, pleonazama li :D ), uz nešto što bi moglo biti i kljun jednog takvog divovskog glavonošca (sva druga tkiva takvih vrsta vrlo teško mogu ostaviti okamine).

http://www.nature.com/news/2011/111011/ ... 1.586.html
https://www.wired.com/2011/10/the-giant ... mon-sense/
https://www.popsci.com/science/article/ ... wn-friends
http://blogs.discovermagazine.com/disco ... l-octopus/
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ ... namin.html


Kakve to ima veze sa ovim fenomenom NLO-a? Pa, to bi značilo začetak samosvijesti u jednom inteligentnom biću -200 miliona godina prije pojave ljudi na Zemlji! I teško je zamisliti kako bi tekla dalja evolucija. Možda su njihovi potomci tu kraj nas i dalje, duboko na dnu oceana, da su razvili neki oblik tehnološke civilizacije, i prirodno bi bilo da imaju za naše pojmove vrlo čudne obrasce ponašanja (ili su dovoljno inteligentni da kuže da nas trebaju izbjegavati u širokom luku). :ne zna:
A možda su u šumi... :zubo:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

01 Mar 2018, 00:25

haram wrote:
28 Feb 2018, 23:03
Najbolje doba za SF-hororce -testirano i potvrđeno :top:
Juj, nisam još najnovijeg Stvora odgledo :facepalm:



Da. Ma i meni je smješna čitava ta ufologijska subkultura sa letećim loncima, okatim glavonjama pridošlim iz svemirskih dubina da bi se igrali lovice i skrivača s nama, krugovima u žitu i kuruzi, Rozvelom, Zonom 57 i otmicama krava - al ima nekoliko dobro dokumentiranih slučajeva nad kojima se zbilja može zamisliti jer izmiču svim racionalnim objašnjenjima, i ovo je jedan od njih.

Ima jedan zanimljiv arheološki nalaz koji je izazvao dosta kontroverzi u struci - okamenjeni ostaci na nečemu što je prije više od 200 miliona godina bilo tlo spilje na dnu oceana. Ostaci su segmenti kralježaka davno izumrlih ogromnih morskih delfinolikih gmazova (šonisaura), poredani na način koji isključuje utjecaj prirodnih sila poput morskih strujanja. Uzorak tih kralježaka podsjeća na izgled pipaka na krakovima nekog glavonošca kao hobotnica, lignja ili sipa. Inače je poznato da su dotične moderne živine na jedan način vrlo ingeniozne u rješavanju problema, i vole aranžirati svoja staništa prikupljenim predmetima (poput nekih vrsta ptica, bajdvej).
E sad, jedan inače vrlo cijenjeni arheolog je 2011. ispalio smionu hipotezu kako su ti kralješci u biti svojevrsni autoportret (ili pokušaj kreiranja imaginarnog druga) neke gigantske hobotnice/glavonošca koja je svoj plijen dovlačila tamo i u dokolici ostatke tako aranžirala. Kasnije je nađeno još nekoliko takvih nalazišta (ah, pleonazama li :D ), uz nešto što bi moglo biti i kljun jednog takvog divovskog glavonošca (sva druga tkiva takvih vrsta vrlo teško mogu ostaviti okamine).

http://www.nature.com/news/2011/111011/ ... 1.586.html
https://www.wired.com/2011/10/the-giant ... mon-sense/
https://www.popsci.com/science/article/ ... wn-friends
http://blogs.discovermagazine.com/disco ... l-octopus/
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ ... namin.html


Kakve to ima veze sa ovim fenomenom NLO-a? Pa, to bi značilo začetak samosvijesti u jednom inteligentnom biću -200 miliona godina prije pojave ljudi na Zemlji! I teško je zamisliti kako bi tekla dalja evolucija. Možda su njihovi potomci tu kraj nas i dalje, duboko na dnu oceana, da su razvili neki oblik tehnološke civilizacije, i prirodno bi bilo da imaju za naše pojmove vrlo čudne obrasce ponašanja (ili su dovoljno inteligentni da kuže da nas trebaju izbjegavati u širokom luku). :ne zna:
A možda su u šumi... :zubo:
Uh, opako! :o
Al' samo na prvi pogled. :D Naime, šta bi se to bitno promijenilo i kada bi se ispostavilo da vanzemaljci ipak postoje? Mislim, ako postoje, sigurno nisu postali jučer u 19:15 (izazvavši svojim postankom potres prostor-vrijeme tkanine, i to katastrofalnih razmjera, što za posljedicu ima udarni val ala onaj termonuklearne eksplozije, samo na entu potenciju, i koji sada juri prema nama pa se moramo sklanjat' s puta k'o mišovi :o ) nego su tu eeheeheeeejj otkad. Hoću reći, i prekjučer su tu bili, i danas su, a i sutra će tu biti - postoje, pa šta? Ili, ne postoje - pa šta? :ne zna: A evolucija je dogurala dokle je dogurala s vanzemaljcima ili bez njih. Ono, lako je dopisat' vanzemaljce u knjige, zar ne? :D
A mi smo mi ne zato što vanzemaljci postoje (ili ne postoje) nego zbog nas, samih. Usljed nas, samih, htjedoh reći. :zubo:
Istina, ponekad imam osjećaj da s vanzemaljcem dijelim krevet. Al' to samo kad sam trijezan (dalekobilo!)...eto. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

01 Mar 2018, 18:46

A šta bi se promijenilo? Pa, i to je dobro pitanje...
Kako za koga bi se promijenilo, mislim... i kako kada... i kako gdje... pa si sad ti misli :cerek:
Dugoročno, vjerojatno bi imalo velikog utjecaja na našu civilizaciju... mislim.

Enivej, ima tu nešto više od urbanih legendi i praznovjernih bajanja. Nešto što nam intuitivno daje do znanja da postoje ograničenja našeg vlastitog racia, koliko god bili ponosni na njega, i čini mi se da je to prilično važno za nas.

Ima isto jedna epizoda X-filesa, čitava serija je bila ne više nego zgodna i relativno pametno obrađena razonoda, ali ta epizoda odudara i baš daje materijala za razmišljanje... najbolje ju je pogledati od početka do kraja, bez kontaminacije. Šteta, nema čitave epizode na jubitu :(
http://www.imdb.com/title/tt0751147/
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

01 Mar 2018, 19:17

haram wrote:
01 Mar 2018, 18:46
...
Ima isto jedna epizoda X-filesa, čitava serija je bila ne više nego zgodna i relativno pametno obrađena razonoda, ali ta epizoda odudara i baš daje materijala za razmišljanje... najbolje ju je pogledati od početka do kraja, bez kontaminacije. Šteta, nema čitave epizode na jubitu :(
http://www.imdb.com/title/tt0751147/
Opa, ima zato na

:cerek:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

01 Mar 2018, 20:35

haram wrote:
01 Mar 2018, 18:46
A šta bi se promijenilo? Pa, i to je dobro pitanje...
Kako za koga bi se promijenilo, mislim... i kako kada... i kako gdje... pa si sad ti misli :cerek:
Apsolutno!
Pogotovu za one koji informaciju o postojanju ili nepostojanju koriste kao temelj za apsolutno sve posljedične konstrukcije. Kao svojevrsnu platformu. :zubo:
Dugoročno, vjerojatno bi imalo velikog utjecaja na našu civilizaciju... mislim.
Na (našu?) civilizaciju da, na nas ne. Mi nismo naša civilizacija. :zubo:
Enivej, ima tu nešto više od urbanih legendi i praznovjernih bajanja. Nešto što nam intuitivno daje do znanja da postoje ograničenja našeg vlastitog racia, koliko god bili ponosni na njega, i čini mi se da je to prilično važno za nas.
A gle, meni, po raznoraznim forumima, znaju spočitavati da sam vrlo ograničen u svojim shvatanjima, na šta im ja redovno uzvratim da moja shvatanja nisu ograničena nego konkretna (finite). A da njihova nisu neograničena (unlimited) nego - nebulozna. :rofl:

Recimo, ovome sam objašnjavao da guru, u mom selu, u mom vigvamu, nema konotacije komplimenta, nego nečega saaaasvim drugog. Naveo sam mu hoax, cheat, skeemer ili liar kao primjer, i da ako je uspio da ispreskače jednog pišanog žurnalistu, što i jeste, mene sigurno neće. Ovaj, radni mu kolega, mu je onda priskočio upomoć, da ga brani, i...jebiga, mora sam onda i njega. Šta ćeš, naletio...bio je, prosto, zreo. :rofl:
Ima isto jedna epizoda X-filesa, čitava serija je bila ne više nego zgodna i relativno pametno obrađena razonoda, ali ta epizoda odudara i baš daje materijala za razmišljanje... najbolje ju je pogledati od početka do kraja, bez kontaminacije. Šteta, nema čitave epizode na jubitu :(
http://www.imdb.com/title/tt0751147/
Najs. :D

Nego, šta ti misliš o ovome?
To je kapilarno prodiranje engleskog u hrvatski. Prije 2-3 godine nitko nije govorio "Ugodan dan želim", a sada se to čuje sve češće. Očito se radi o izravnom prijevodu engl. fraze "Have a nice day".
Smatram to vrlo indikativnim. :zubo:
A kako stvari stoje, sve se kreće u smjeru nekakve revizije, kako Istorije tako i "obične" prošlosti, s ciljem generalnog ispiranja mozga te rekondicioniranja via učitavanja "novog" Matriksa.

Az far az ajm konsrnd, može doći samo do System Restore, nikako do NWO! :clint:

Šabo ouver & aut... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

02 Mar 2018, 21:53

Šabović Adis wrote:
01 Mar 2018, 20:35
Apsolutno!
Pogotovu za one koji informaciju o postojanju ili nepostojanju koriste kao temelj za apsolutno sve posljedične konstrukcije. Kao svojevrsnu platformu. :zubo:
Uvjek neka platforma mora biti, pa makar bila i dijalektička :usama: (ili dijalektična? :misli:)

Na (našu?) civilizaciju da, na nas ne. Mi nismo naša civilizacija. :zubo:
A moramo se nadat da će jednom i nas civilizovati :giggle:

A gle, meni, po raznoraznim forumima, znaju spočitavati da sam vrlo ograničen u svojim shvatanjima, na šta im ja redovno uzvratim da moja shvatanja nisu ograničena nego konkretna (finite). A da njihova nisu neograničena (unlimited) nego - nebulozna. :rofl:
To se zove -uvaliti im na finjaka :cerek:

Recimo, ovome sam objašnjavao da guru, u mom selu, u mom vigvamu, nema konotacije komplimenta, nego nečega saaaasvim drugog. Naveo sam mu hoax, cheat, skeemer ili liar kao primjer, i da ako je uspio da ispreskače jednog pišanog žurnalistu, što i jeste, mene sigurno neće. Ovaj, radni mu kolega, mu je onda priskočio upomoć, da ga brani, i...jebiga, mora sam onda i njega. Šta ćeš, naletio...bio je, prosto, zreo. :rofl:
:eek:
Pa s kime se ti to svadiš :S ... šta nema dosta idijota po fejsu, tviteru, tinderu, itd? :cerek:
... e da, i ja moram onima Mićiju Kaki i Bilu Njanjiju predočiti neke stvari o hladnoj fuziji, prave se mnogo grbavi na jubitu kad ih človek lepo pita... :E
Najs. :D
Ekskvizit, čak! :serek:
Nego, šta ti misliš o ovome?
:misli:
Novogovor? Ono, u stilu da ti Zlomisao nemere nit pasti na mali mozak?

Smatram to vrlo indikativnim. :zubo:
A kako stvari stoje, sve se kreće u smjeru nekakve revizije, kako Istorije tako i "obične" prošlosti, s ciljem generalnog ispiranja mozga te rekondicioniranja via učitavanja "novog" Matriksa.

Az far az ajm konsrnd, može doći samo do System Restore, nikako do NWO! :clint:
Nisam siguran dokle te pratim, ali uopće me ne iznenađuje da fiziku mučki iz potaje sabotiraš metafizikom :cerek:
Šabo ouver & aut... :rofl:
Rodžer det. :five:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

03 Mar 2018, 00:44

haram wrote:
02 Mar 2018, 21:53
Uvjek neka platforma mora biti, pa makar bila i dijalektička :usa ma: (ili dijalektična? :mi sli:)
Ovo prvo! Samo da ne okrene na kvantnofizičku... :rofl:
:five:

A moramo se nadat da će jednom i nas civilizovati :gig gle:


Joooooj, nemoj Titati, bijo sam jednom, glava mi 'volika došla. :rofl:

To se zove -uvaliti im na finjaka :ce rek:
Aha! :zubo:
:eek:
Pa s kime se ti to svadiš :S ... šta nema dosta idijota po fejsu, tviteru, tinderu, itd? :ce rek:


Ma... :facepalm:

Ubjeđuje mene lik da je 1 Futlambert jednako 3.4262591 Nita. Kao, Futlambert je Svijeća po kvadratnoj stopi (reflektovane svjetlosti, ne direktne), a Nit je Svijeća po kvadratnom metru. I da se Futlamberti daju pretvoriti u Nite korištenjem magičnog umnoška od 3.4262591. :rofl: Reko', jes', a kad jabuku pomnožiš s 3.4262591 ne dobiješ 3.4262591 jabuka, nego 3.4262591 banana...a zaboravljaš i na to da Foot:
Image

nije (više) mjerna jedinica nego je dio tijela i da su sve stope različite. Kvadratna stopa isto tako. Nu:

Image

:rofl:

A i svijeća ima raznih i sve različito jako sjaje. I otkad to kvadratnih stopa u kvadratnom metru ima samo 3.4262591, a ne 10.7639, pičkatmaterina bezobrazna, a? :rofl:
Reko': "Wellcome to Metrical, madafaka, You're Lumen now!". :rofl:

Na šta mi u prajvat ulijeće Brus sa:
Thank You, thank You, thank You:

for shaking things up in the forum!

There is so many self appointed color "experts", some with many years of experience. And they all want to be the judge. I'm a Cinematographer, and they want to have an ego as big as mine! (see other recent thread:)

To really get a feel for color space issues, try printing photographs on paper from an edit performed on an emissive display.

I have recently looked into using the ACES workflow for color correction. And it's led me to question many of the beliefs and assumptions about color space transforms and virtual working spaces such as ACES. Many of the experts say I'm nuts. But, I'm not. And you're not nuts either.

But, rather than complete my reputation as a color idiot by posting in public, you get this private message :)

-bruce
Ludnica živa. A onda su me banovali... :rofl:
... e da, i ja moram onima Mićiju Kaki i Bilu Njanjiju predočiti neke stvari o hladnoj fuziji, prave se mnogo grbavi na jubitu kad ih človek lepo pita... : E
Ma udri, burazere, obaraj, nije ti ih mater rodila! Ne oboriš li ti njih oni će tebe! :rofl:
:top:
Ekskvizit, čak! :ser ek:
:cerek:
:mi sli:
Novogovor? Ono, u stilu da ti Zlomisao nemere nit pasti na mali mozak?
Ajdukurac, nemoj mi ni ti tih iznenadnih Slovenačkih! Govori, bre, Srpski da te ceo svet razume! :rofl:
:five:
Nisam siguran dokle te pratim, ali uopće me ne iznenađuje da fiziku mučki iz potaje sabotiraš metafizikom :cer ek:
Hajmo reć' da ništa ne uspijeva dok se ne "pognoji", apropo ovog sabotiranja. :zubo:
Rodžer det. :fiv e:
Rodžer! :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

07 Aug 2018, 15:02

Evo, nešto, lijepo. Nije neka nauka al' je lijepo za gledanje: :cerek:



Malo ga ukenj'o s relativitetom al' to je opšta navlakuša tako da mu ne treba zamjerit'. :zubo:

I naravno:



:D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

09 Aug 2018, 20:51

Šabović Adis wrote:
07 Aug 2018, 15:02
Evo, nešto, lijepo. Nije neka nauka al' je lijepo za gledanje: :cerek:

:video:

Malo ga ukenj'o s relativitetom al' to je opšta navlakuša tako da mu ne treba zamjerit'. :zubo:
S pogledom na sat pri brzini svjetlosti? Da, stvari su malo kompliciranije.
Meni je ovo fora video o svakodnevici na ISS (od 29te minute se dio ponavlja):

what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

09 Aug 2018, 21:20

Šabović Adis wrote:
07 Aug 2018, 15:02
I naravno:

[video]

:D
Kul, simulacija koja potvrđuje realnost koja nekima izgleda kao simulacija. :top:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

09 Aug 2018, 21:46

haram wrote:
09 Aug 2018, 20:51
S pogledom na sat pri brzini svjetlosti? Da, stvari su malo kompliciranije.
Meni je ovo fora video o svakodnevici na ISS (od 29te minute se dio ponavlja):

Kosa... :rofl: :rofl:

Ma da, nesretni sat...kad se vrijeme objašnjava na način da se svodi na hronometar, ispada da vrijeme i nije univerzalni fenomen, da nije samo jedno, svugdje isto i "sinhrono", nego da je kakav fenomen globalnog ili tek lokalnog karaktera, da ih ima više, da se može preračunavati i pretvarati u zavisnosti s lokalnodržavnim zakonima i da se zapravo radi o poliverzum(ima)u. :zubo:
Kao da objašnjavaš dužinu a sve što smiješ koristiti je linijar, a ako se dohvatiš trokuta eeee to više nije (ta!) dužina. Šta'š, neki i ne vide dalje od linijara upravo zbog linijara jer im linijar stoji na putu da vide dalje - zaklanja im svjetlo. Fak! :rofl:
haram wrote:
09 Aug 2018, 21:20


Kul, simulacija koja potvrđuje realnost koja nekima izgleda kao simulacija. :top:
Aha! :D
Lijepo je objasnio ekspoziciju, dinamički kapacitet film-negativa s onim kontrastnim omjerima, refleksije, meko i tvrdo svjetlo...i, kao, usput se pohvalio najnovijim NVIDIA grafuljama. Mater kapitalističku... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

09 Aug 2018, 22:09

Šabović Adis wrote:
09 Aug 2018, 21:46
Kosa... :rofl: :rofl:
a ni Rusima pospremanje nije jača strana (oni lonci, kutije i vreće špagama i trakama svezani od 24'20" :giggle: )
Šabović Adis wrote:
09 Aug 2018, 21:46
Ma da, nesretni sat...kad se vrijeme objašnjava na način da se svodi na hronometar, ispada da vrijeme i nije univerzalni fenomen, da nije samo jedno, svugdje isto i "sinhrono", nego da je kakav fenomen globalnog ili tek lokalnog karaktera, da ih ima više, da se može preračunavati i pretvarati u zavisnosti s lokalnodržavnim zakonima i da se zapravo radi o poliverzum(ima)u. :zubo:
Kao da objašnjavaš dužinu a sve što smiješ koristiti je linijar, a ako se dohvatiš trokuta eeee to više nije (ta!) dužina. Šta'š, neki i ne vide dalje od linijara upravo zbog linijara jer im linijar stoji na putu da vide dalje - zaklanja im svjetlo. Fak! :rofl:
Eeee, a tek masa :cerek:
ček-ček, gdje mi je onaj video u kom lik ima ful zanimljivo tumačenje vremena :misli:

Šabović Adis wrote:
09 Aug 2018, 21:46
Aha! :D
Lijepo je objasnio ekspoziciju, dinamički kapacitet film-negativa s onim kontrastnim omjerima, refleksije, meko i tvrdo svjetlo...i, kao, usput se pohvalio najnovijim NVIDIA grafuljama. Mater kapitalističku... :rofl:
Zbilja impresivno... sad zbilja više nit nemoraju ić na Mjesec da sve 'nako usnime :S :rofl:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

09 Aug 2018, 22:28

Vau, i ovaj je dobar...

what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

12 Oct 2018, 18:40

Šta je 21. stoljeće bez robota?









what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

12 Oct 2018, 18:56

I letjelice su kul...





ima i na struju...
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

12 Oct 2018, 19:38

Radnici u Fordovim tvornicama koriste proteze koje smanjuju zamor i povećavaju radnu efikasnost.


Naravno, prvobitna ideja bila je vojna primjena.



završni proizvod bi trebao izgledati ovako nekako:


jasno, i Rusi razvijaju svoju varijantu:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

13 Oct 2018, 11:47

Možda ti nije poznato, ali i mi proizvodimo robote. Jedan forumaš je bio zaposlen u toj tvrtki, rješavajući neočekivane - ili očekivane - probleme u izradi. Gotovih rješenja, koja bi svima bila poznata, nema. A, i roboti se rade namjenski, za industriju, zdravstvo itd. Jako zanimljivo polje rada.
Post Reply