Mačke haraju internetom...

Vau, mijau i pokoji au
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

17 Nov 2017, 21:34

jučer sam doznala da se za zagrebački cat caffe imaš načekati. Primaju rezervacije :facepalm:
Mačke - njihove - smiješ dirnuti ovaj maziti samo ako same dođu do tebe, inače ćorak.
meni je, recimo, zanimljivo da su dobile dozvolu za to... a drugo, šta ćemo sa maltretiranjem životinja? Da li je to dobra sredina za mačke, da dolaze hrpe ljudi koji ih, makar i kriomice, pokušavaju pomaziti? I uopće da dnevno dijele svoj svijet sa neznancima, dok su, kao, doma? Kako mačke znaju da im je to radno mjesto i da moraju svašta pretrpjeti za dobro rada kafića?
Malo se i zezam, popila sam oooh, galon kave i nabrijana sam! :zubo:
Da, Mme mislim da bi prošla kao sve dobre vještice - zgodna brzopaleća lomača, a pasa bi vjerojatno objesili, kao inovjerca. Ili pripadnika rase koju ne priznaju.


User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

17 Nov 2017, 22:02

Nisam znala za rezervacije.

O mačkama, kao što sam više puta rekla, ne znam puno niti ih osobito volim. No sama mi se ideja čini perverznom.

Logično mi je da se tamo "zaposlene" mačke ne smiju gnjaviti, baš kao što se nećeš na cesti bacati baš na svakog komada koji ti zapne za oko. No potpuno se slažem da je to najobičnije maltretiranje i eksploatacija.

Jedino što ih vadi jest činjenica da su pružili utočište ničijim mačkama, a i to je bez veze. Zagreb je pun slobodnoživućih mačaka i razne se zaštitarske udruge i pojedinci brinu za njihovu kastraciju odnosno sterilizaciju, a onda ih vraćaju u "prirodno" stanište.

Meni se čini daleko korisnijim mačji brod u Amsterdamu. Koji, kao turistička atrakcija, sigurno zarađuje koji eurić.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

18 Nov 2017, 01:19

Ne vidim što je loše u ideji cat caffea. Mačke su dobile stan i hranu, ljudi koji se žele podružiti s mačkama mjesto gdje će upražnjavati svoje želje i interese. Nisam bila u zagrebačkom, ali u ljubljanskome mi se činilo da je tim macama čisto okej: vodi se računa da ih se ne gnjavi i ne žnjara ako to ne žele, nije bučno, nije zadimljeno i radno je vrijeme kraće nego u običnim kafićima kako bi mace imale vremena za oporavak od druženja. Nisu mi djelovale sluđeno i stresirano, to su ipak mace naviknute na ljude, druželjubive su, a ne ko ova moja doma što bježi u sobu čim vidi više od dvoje ljudi u prostoriji. No, ona valjda ne bi ni dobila "posao" tamo. Ako bi uopće došla na razgovor. :zubo:

Te razne udruge i pojedinci koji brinu o macama, što kažeš, Tipfelerko, to je ne vrh ledenog brijega, nego... A ne znam, nešto infinitezimalno od tog vrha. Imam nešto kontakta s tim svijetom i uskočim s kakvom akcijom ili donacijom i... Jao onome tko se u to uvalio. Odnosno, blago nama što ih imamo. Za mačke ne postoji ama baš nikakva sustavna skrb i sve je prepušteno udrugama koje ne dobiju ni pare od grada i države za koje obavljaju posao koji oni sami neće. Nije s psima puno bolje, ali s mačkama se još jaaaako puno treba raditi na podizanju svijesti i ako će takav neki kafić ikome biti od koristi da nauči nešto o mačkama, da se uputi na koji se način može surađivati i pomoći, pa neka ga. Istinabog, ne mogu se riješiti ideje da je to ko nekakav mačji bordel. :D

Nego, kad smo kod mačaka na trištu rada, nedavno sam bila u Rimu i ponadala se da ću vidjeti te čuvene mačke zaposlenice Koloseuma i ostalih rimskih znamenitosti. No, nema ih više. Ne zna se kamo su nestale, neće biti da ih je netko otrovao ili nešto tomu slično jer nikakva trupla nisu nađena, a i radile su za državu, tako da bismo bili u teorijama zavjere ako kažemo da ih se netko htio riješiti. Pročitala sam par članaka u kojima kažu da su imigranti koji se skupljaju u blizini rekli da su ih pojeli. Iskreno mislim da se zajebavaju, ali drugog objašnjenja zasad nema. Pa eto, ako netko nešto zna o njima, molim da me prosvijetli, jako sam razočarana što ih više nema. :tuzni:
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

18 Nov 2017, 02:10

I da, kad se ovo već pretvorilo u cats vs. dogs, htjela bih reći da mi se čini da sam puno više puta čula rečenicu "ne volim mačke" od "ne volim pse". Točnije, rekla bih da mnogo više pasoljubaca ne voli mačke nego obrnuto. Ne mogu reći da sam obavila istraživanje, ali nekako imam takav dojam. I ne samo da sam to čula nego mi se čini da se to nekako smatra sasvim legitimnim, dok su oni koji "ne vole" pse pomalo čudovišta, pa valjda nikome i ne pada na pamet to otvoreno reći.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

18 Nov 2017, 07:06

Mogu govoriti samo za Zagreb, ali ne vjerujem da je drugdje puno drukčije.

Najprije je tu opći stav prema mačkama i psima: slobodan pas na cesti smatra se opasnim, a slobodna mačka slatkom. Valjda maltezer više nalikuje na vuka nego mačka na tigra. :D Takav se stav pokazuje i u zbrinjavanju takvih životinja: psa će pokupiti i odvesti u Dumovec, a mačku u Dumovcu neće ni primiti, kao ni u kojem god drugom azilu. Općenito se, kad god se povede rasprava o njihovoj naravi, smatra da je mačka nezavisno i slobodno stvorenje, a pas ropsko i poslušno. Vlasničke mačke kod nas većinom ili nikada ne izađu iz stava, ili im se postavi mreža na balkonu, ili ih se pušta da slobodno tumaraju pa kako im grah padne. U posljednjem slučaju neki čak preveniraju nekontrolirano razmnožavanje. Na sam spomen izvođenja mačke u šetnju na ormici 90% ljudi reći će kako to za "mačku nije prirodno". :rolleyes:

Meni su mačke nezanimljive. Osim u crtićima, ali u crtićima se životinjama ionako pridaju ljudske osobine pa je to druga priča. Trenutačno mi se krug interesa suzio i u pogledu pasa: nisu mi uopće zanimljivi drugi psi osim mojih, ali to je zbog toga što je starija "dijete s posebnim potrebama". :mama:

Kao što rekoh, ne znam puno o mačkama, ali mi se čini kao da one zapravo spavaju ili se prave da spavaju nekih 18 sati dnevno. Bar su se tako ponašale dvije mačke koje su u dva navrata neko vrijeme živjele sa mnom, skupa sa svojim vlasnicama. Radno vrijeme zagrebačkoga mačjeg kafića traje od 9 ujutro do 10 navečer. Ni psu koji je znatno druželjubivije stvorenje ne bih poželjela takvo radno vrijeme. Ne, ne čini mi se to dobrim. :crying:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 Nov 2017, 12:13

Zekoslawa wrote:
18 Nov 2017, 01:19
Nego, kad smo kod mačaka na trištu rada, nedavno sam bila u Rimu i ponadala se da ću vidjeti te čuvene mačke zaposlenice Koloseuma i ostalih rimskih znamenitosti. No, nema ih više. Ne zna se kamo su nestale, neće biti da ih je netko otrovao ili nešto tomu slično jer nikakva trupla nisu nađena, a i radile su za državu, tako da bismo bili u teorijama zavjere ako kažemo da ih se netko htio riješiti. Pročitala sam par članaka u kojima kažu da su imigranti koji se skupljaju u blizini rekli da su ih pojeli. Iskreno mislim da se zajebavaju, ali drugog objašnjenja zasad nema. Pa eto, ako netko nešto zna o njima, molim da me prosvijetli, jako sam razočarana što ih više nema. :tuzni:
Ne znam za rimske mačke, ali znam za sanktpeterburške: muzej Ermitaž, koji je, čisto usput, proglašen najboljim muzejom u Europi i trećim najboljim muzejom na svijetu - ima ih pedesetak, i dobro se o njima brine jer čuvaju izloške od glodavaca. :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

18 Nov 2017, 16:29

Stitch wrote:
18 Nov 2017, 12:13
Ne znam za rimske mačke, ali znam za sanktpeterburške: muzej Ermitaž, koji je, čisto usput, proglašen najboljim muzejom u Europi i trećim najboljim muzejom na svijetu - ima ih pedesetak, i dobro se o njima brine jer čuvaju izloške od glodavaca. :cerek:
to kao oni sokolovi što čuvaju stadione od golubova. bila je priča o jednom u pekingu, čini mi se, a najpoznatiji je onaj vimbldonski - rufus.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

18 Nov 2017, 18:23

Jeste li znali za ovo? Nisu mačke koje čuvaju muzej, nego muzej koji čuva mačke. Mene je oduševilo. :top:
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

18 Nov 2017, 18:31

MmeTipfeler wrote:
18 Nov 2017, 07:06
Mogu govoriti samo za Zagreb, ali ne vjerujem da je drugdje puno drukčije.

Najprije je tu opći stav prema mačkama i psima: slobodan pas na cesti smatra se opasnim, a slobodna mačka slatkom. Valjda maltezer više nalikuje na vuka nego mačka na tigra. :D
Pa, taj je stav donekle i utemeljen jerbo slobodan pas od 30 kg zaista predstavlja veću opasnost od mačke od 3-4 kg. :D
Takav se stav pokazuje i u zbrinjavanju takvih životinja: psa će pokupiti i odvesti u Dumovec, a mačku u Dumovcu neće ni primiti, kao ni u kojem god drugom azilu. Općenito se, kad god se povede rasprava o njihovoj naravi, smatra da je mačka nezavisno i slobodno stvorenje, a pas ropsko i poslušno.
To je djelomično svakako istina, no zaboravljaš i ove stereotipne stavove: 1) pas je čovjekov najbolji prijatelj, mačka je pak samoživo stvorenje koje se ne da pripitomiti, 2) mačka je sposobna brinuti se za sebe i ima devet života, dok je psu mjesto uz čovjeka. Donekle je i istina da je mačka mnogo samodostatnija, ali svatko tko je imao posla s uličnim mačkama zna kako te mace žive i da to što nešto duže izdrže na ulici nipošto ne znači da im je dobro.
Vlasničke mačke kod nas većinom ili nikada ne izađu iz stava, ili im se postavi mreža na balkonu, ili ih se pušta da slobodno tumaraju pa kako im grah padne. U posljednjem slučaju neki čak preveniraju nekontrolirano razmnožavanje. Na sam spomen izvođenja mačke u šetnju na ormici 90% ljudi reći će kako to za "mačku nije prirodno". :rolleyes:
Jesi li kad probala izvesti mačku u šetnju? :D
Evo ja jesam i mogu ti reći da to ne ide baš samo tako. Može se, ali to uglavnom neće biti šetnja u pravom smislu, nego napraviš dva-tri koraka, pa malo staneš, pa se natežeš s mačkom da se ne uzvere na stablo, pa opet napraviš dva-tri koraka i tako dalje. Osim toga, neke mačke ne žele van jednom kad spoznaju čari života u kući. Moja Lola otkad je ušla u stan više nikad nije poželjela izaći. Pokušala sam je voditi u šetnju, ali to joj je bio samo stres, pa sam odustala. Možeš joj ostaviti otvorena vrata od stana, njoj uopće ne pada na pamet izaći.
Kao što rekoh, ne znam puno o mačkama, ali mi se čini kao da one zapravo spavaju ili se prave da spavaju nekih 18 sati dnevno. Bar su se tako ponašale dvije mačke koje su u dva navrata neko vrijeme živjele sa mnom, skupa sa svojim vlasnicama. Radno vrijeme zagrebačkoga mačjeg kafića traje od 9 ujutro do 10 navečer. Ni psu koji je znatno druželjubivije stvorenje ne bih poželjela takvo radno vrijeme. Ne, ne čini mi se to dobrim. :crying:
Ne znaš puno o mačkama, da. :D Istina je da mačke dobar dio dana spavaju ili drijemaju, no nije to nikako 2/3 dana. Spavaju cca 15 sati, ali od toga dobar dio drijemaju u nekom polubudnom stanju jer one zapravo nikad ne spavaju toliko čvrsto kao mi. Ali i to dosta ovisi od mačke do mačke. Moje su trenutačno u fazi da gotovo uopće ne spavaju, stalno se natjeravaju ili leže otvorenih očiju. I da, postoje mačke koje stvarno vole biti među ljudima, nije to svima tlaka i stres. Najvažnije je da imaju kutić u koji se mogu skloniti i gdje se osjećaju sigurno. Ne vole kad ih se stavi na vjetrometinu i da nemaju kamo, ali kad im se stavi nekakva kutija, tunel, neko skrovito mjesto gdje mogu umaknuti, ako baš nisu totalne plašljivice, uglavnom im prisutnost ljudi ne stvara stres.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

18 Nov 2017, 18:45

Stitch wrote:
18 Nov 2017, 12:13
Ne znam za rimske mačke, ali znam za sanktpeterburške: muzej Ermitaž, koji je, čisto usput, proglašen najboljim muzejom u Europi i trećim najboljim muzejom na svijetu - ima ih pedesetak, i dobro se o njima brine jer čuvaju izloške od glodavaca. :cerek:
British Museum isto je nekoć imao mačke, ali mislim da ih ni tamo više nema. :tuzni:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

18 Nov 2017, 18:55

Osim toga, macke su samostalna bica. I kao takve ne pretstavljaju nikakvu opasnost.
S druge strane, psi su zivotinje koje zive u coporu, pa psi lutalice takodjer naginju zivotu u coporu. Copor pasa vise nije lijepa stvar.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

18 Nov 2017, 19:05

Pišem bez citiranja.

Nisam nikada vodila mačku u šetnju, ali znam da se to itekako može. Pod uvjetom da se mačka od malena navikava na ormicu i lajnu. Što je nažalost rezervirano samo za pojedine mačke - rasne ili na vrijeme udomljene. Starije, dolutale s ceste u odrasloj dobi, vjerojatno su problem.

Moj je kum catperson, kao i njegova žena. Pa se žena sažalila na mačka koji je bio dolutao u dvorište zgrade u kojoj je radila i donijela ga kući. Sirotanu je netko bio počupao pandže. No to ga nije nimalo sprečavalo da se, iako kastriran, spušta s balkona u prizemlju i upušta u borbu s drugim mačorima. Dakako da je pritom i nastradao. :crying:

Isti se problem javlja i s psom. Nema ama baš nikakve razlike. Osim što se valjda ljudi i psi bolje razumiju.

Spomenula sam prije svoje "dijete s posebnim potrebama". "Dijete" je kvazilabradorica i produkt Centra Silver. Koji bi trebalo zatvoriti ili u njega baciti bombu. :mad: Uglavnom, siroče je došlo k meni u dobi od šest mjeseci, nije se znala odazivati na ime, a pojam obavljanja nužde izvan kuće bio je misaona imenica. Kako su mi to lijepo rekli, "pas nema utvrđene higijenske navike". :D

Sada joj je devet godina. Prvih pet i pol provele smo u miru i slozi, ali posljednje tri i pol godine živimo uz tzv. doggie's Alzheimer. Što se samo pogoršava, ne može ići nabolje. :( Trenutačno imam "mačku" od 35 kila koju na 10-metarskoj lajni vodim u šetnju jer smatram da je fizičko kretanje itekako dobro za mentalno zdravlje, ali to uglavnom izgleda tako da bi ona rado trčala, što ja ne mogu. Na drvo se srećom ne penje. :cerek: Tako da imam predodžbu o tome kako bi bilo voditi mačku u šetnju i ne mislim da je to neizvodivo.

I da, znam da se životinje - i psi i mačke - zapravo prave da spavaju. No u ovom mačjem kafiću nekako ne vjerujem da su vodili računa o tome koja mačka podnosi 13-satnu ljudsku prisutnost, a koja ne. Poznajući naše prilike i naše ljude, prije mi se čini da će to biti pitanje samopromocije. No ako pomogne u utjecaju na ljudski stav, tim bolje. :top:
User avatar
Bara huda
Posts: 3109
Joined: 03 Nov 2011, 21:49

18 Nov 2017, 21:07

Nukac wrote:
17 Nov 2017, 12:55
Pa di si to bila u Cat caffe?

U Ljubljani je već cca 3 godine, besplatan. Ali imaju samo 6 mica maca. Moja omiljena je devon rex.
Ovaj je bio u Seulu. :D
Nije bilo ljudske guzve, bar kad smo mi bili, oko podne. Macja je normalna za to mjesto.
Image

Image
Ovo su moje fotke, gospon Hudi se uvalio u ostale pa da ne kvarim dojam. :D

Inace, okoristit ce se tudjim trudom :D , to je ovaj kafic http://bryologue.com/winter-in-seoul-20 ... yeongdong/

Moj je dojam bio da tim mackama uopce nije lose, dapace, cinile su se vrlo zadovoljnima sto ulicu gledaju samo kroz prozor.
Prostor je veliki i ima puno macjih igracaka, penjalica, polica na visini, nekih rupa za uvlacit se, krpeni tunel i ne znam kaj jos ne.
Neke su macke bile skrivene i nisu obadavale nikog.

Djeluju kao da ih prisustvo ljudi ne ometa u onome sto zele raditi. Kunjati, uglavnom. :cerek:

Ima i dog cafe ali tamo nismo isli.
User avatar
Bara huda
Posts: 3109
Joined: 03 Nov 2011, 21:49

18 Nov 2017, 21:18

Nukac wrote:
18 Nov 2017, 18:55
Osim toga, macke su samostalna bica. I kao takve ne pretstavljaju nikakvu opasnost.
S druge strane, psi su zivotinje koje zive u coporu, pa psi lutalice takodjer naginju zivotu u coporu. Copor pasa vise nije lijepa stvar.
Da, grdo je to za vidjeti.
U Indiji ima nevjerojatno puno pasa lutalica, bar u Mumbaiju i Delhiju ih je bilo.
To je strasno kako ti psi zive i kako izgledaju. Doduse, ima takvih i ljudi beskucnika koji leze po svukud.

Copor od dvadesetak pasa smo vidjeli iz auta i bilo mi je jako drago da sam bila u autu.
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

18 Nov 2017, 21:46

nama je veterinar rekao da je mačka il kućna il avlijska životinja. par puta smo je vodili na salaš, al čim bi je spustili na travu ona bi jadna u niski stav i brže-bolje zbrisala u kuću. izgleda da i vet ponešto zna. :D
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

11 Dec 2017, 11:50

User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

13 Feb 2018, 12:04

Toxoplasma gondii. :kava:

"Up to 50 percent of global population is infected by the 'cat parasite' Toxoplasma gondii, and in some areas, the infection rate is as high as 95 percent.
...
Past research has found that when mice are infected by Toxoplasma, they lose their innate fear of cat urine, and display signs of impaired working memory.
It's been hypothesised that the parasite messes with rodent brains to help it complete its life cycle, and for years now, scientists have been investigating if something similar is occurring in its human hosts."

https://www.sciencealert.com/we-finally ... e-response
haram wrote:
30 Nov 2015, 19:46
...

I u pravu je taj filozof psihologije i etike; ne utječu geni toliko na naše ponašanje, mogu to i razne psihotropne tvari i paraziti. Evo na primjer:

Image

"Interestingly, the effect of infection is different between men and women," Dr Boulter writes in the latest issue of Australasian Science magazine.
Infected men have lower IQs, achieve a lower level of education and have shorter attention spans. They are also more likely to break rules and take risks, be more independent, more anti-social, suspicious, jealous and morose, and are deemed less attractive to women.
On the other hand, infected women tend to be more outgoing, friendly, more promiscuous, and are considered more attractive to men compared with non-infected controls."

http://www.viewzone.com/toxo.html

Image
...
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

27 Feb 2018, 16:08

"...
A u slučaju da niste znali, Udruga Devet života na svojem Facebooku podsjetila je kako u Osijeku postoji i komunalna odredba prema kojoj se niti jedna životinja koja je vani ne smije hraniti niti joj se smije ostavljati zdjelica s vodom.
- Dovoljan je samo jedan pojedinac kojemu to smeta i bit ćete kažnjeni, čak i novčano - upozorili su volonteri na ovaj apsurd."

https://www.jutarnji.hr/life/vaumijau/k ... m/7059606/

:mad:
what we've got here is failure to communicate
Enchantress
Posts: 10
Joined: 18 Oct 2021, 12:14
Gender:

18 Oct 2021, 14:03

Mace su nas hipnotisale, kao miševe. Nema nam spasa. :mudri:

User avatar
Wikiceha
Gremlin
Posts: 321
Joined: 27 Jul 2019, 13:54
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

18 Oct 2021, 22:20

Miceki :D
Post Reply