Literarni predlošci za film

Filmovi, serije, sve što gledamo
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

27 Oct 2017, 09:43

Vjerujem da se slažemo da su filmovi snimljeni po knjigama kudikamo lošijiod knjige. Možemo nabrajati , svatko po svom ukusu, više ili manje ali u principu jasno je da se scenaristi i redatelji često drže pravila da se nešto "mora" prilagoditi filmskoj publici.
Ne znam zašto to rade. Ili znam, ali držim da se ne mora.


Zadnje što sam čitala je "Snjegović" od Nesboa. Prilično napet krimić. Film još nisam pogledala, a ovo što mi rekoše o radnji filma samo potvrđuje ovo iz uvoda. U ovom trenutku za temu nije važno jesam li pogledala film jer je tema o različitosti predložaka i filma.

Mene , recimo to smeta. Ljuti kadikad. Nekad i useru film. Međutim, nekad naprave vrhunski film unatoč slaboj vezi s knjigom.
Tako su svojevremeno kritičari pisali o filmu Dr Živago da nema ni P od Pasternaka. E, to mi je žao da nisam pročitala ali ne mogu do knjige sve ove godine otkad sam prvi put pogledala film. To si stavljam u zadatak da obavezno pročitam. Neka ovo bude i molba za pomoć kako do knjige. :) Međutim, kad je riječ o filmu ja odgovorno tvrdim da je David Lean napravio izvrsnu ljubavnu priču odlično režiranu.

No za neke filmove ne možemo reći da su bolji od knjige.

Imate li vi dojam da se filmska produkcija s nama zajebava ?

Smeta li vam to ili vam je drago da se režija prilagođava?


kurvanjski avatar, a
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Oct 2017, 10:26

Donna Sole wrote:
27 Oct 2017, 09:43
Imate li vi dojam da se filmska produkcija s nama zajebava ?

Smeta li vam to ili vam je drago da se režija prilagođava?
Imali smo donekle sličnu temu svojedobno, ali nema veze, naglasak je bio na drugim stvarima. Parafrazirat ću ono što sam tamo napisao: ne treba uspoređivati knjigu i film. Niti autore treba osuđivati što su prekrojili književni predložak, ta je prerada novo, neovisno umjetničko djelo. Bez obzira na to što nije originalno. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

27 Oct 2017, 11:02

Donna Sole wrote:
27 Oct 2017, 09:43
Vjerujem da se slažemo da su filmovi snimljeni po knjigama kudikamo lošijiod knjige. Možemo nabrajati , svatko po svom ukusu, više ili manje ali u principu jasno je da se scenaristi i redatelji često drže pravila da se nešto "mora" prilagoditi filmskoj publici.
Ne znam zašto to rade. Ili znam, ali držim da se ne mora.


Zadnje što sam čitala je "Snjegović" od Nesboa. Prilično napet krimić. Film još nisam pogledala, a ovo što mi rekoše o radnji filma samo potvrđuje ovo iz uvoda. U ovom trenutku za temu nije važno jesam li pogledala film jer je tema o različitosti predložaka i filma.

Mene , recimo to smeta. Ljuti kadikad. Nekad i useru film. Međutim, nekad naprave vrhunski film unatoč slaboj vezi s knjigom.
Tako su svojevremeno kritičari pisali o filmu Dr Živago da nema ni P od Pasternaka. E, to mi je žao da nisam pročitala ali ne mogu do knjige sve ove godine otkad sam prvi put pogledala film. To si stavljam u zadatak da obavezno pročitam. Neka ovo bude i molba za pomoć kako do knjige. :) Međutim, kad je riječ o filmu ja odgovorno tvrdim da je David Lean napravio izvrsnu ljubavnu priču odlično režiranu.

No za neke filmove ne možemo reći da su bolji od knjige.

Imate li vi dojam da se filmska produkcija s nama zajebava ?

Smeta li vam to ili vam je drago da se režija prilagođava?
Pa sad, reći da se filmska produkcija zajebava s nama?! Čemu služi? I čija produkcija? Možda je bolje reći industrija.

Produkcija filmova je samo to - produkcija filmova, a to što se od industrije očekuju umjetnička djela ravno je očekivanju da moleraj štanca VanGogove... Produkcija producira svoj produkt, u ovom slučaju filmski, koji producenta košta X, a producent je zainteresovan jedino za plasman svog produkta pod uslovom X+profit. Šta tu nije jasno? :ne zna:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

27 Oct 2017, 11:33

Stitch wrote:
27 Oct 2017, 10:26
Imali smo donekle sličnu temu svojedobno, ali nema veze, naglasak je bio na drugim stvarima. Parafrazirat ću ono što sam tamo napisao: ne treba uspoređivati knjigu i film. Niti autore treba osuđivati što su prekrojili književni predložak, ta je prerada novo, neovisno umjetničko djelo. Bez obzira na to što nije originalno. :raspa:
Umjetničko? ne bih rekla. Češće se radi o prilagodbi originala na prosječnu publiku u svrhu bolje zarade.
Šabović Adis wrote:
27 Oct 2017, 11:02


Pa sad, reći da se filmska produkcija zajebava s nama?! Čemu služi? I čija produkcija? Možda je bolje reći industrija.

Produkcija filmova je samo to - produkcija filmova, a to što se od industrije očekuju umjetnička djela ravno je očekivanju da moleraj štanca VanGogove... Produkcija producira svoj produkt, u ovom slučaju filmski, koji producenta košta X, a producent je zainteresovan jedino za plasman svog produkta pod uslovom X+profit. Šta tu nije jasno? :ne zna:

Ne čini mi se usporedba s Van Gogom najtočnija ali razuimjem što želiš reći.
kurvanjski avatar, a
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Oct 2017, 11:40

Donna Sole wrote:
27 Oct 2017, 11:33
Umjetničko? ne bih rekla. Češće se radi o prilagodbi originala na prosječnu publiku u svrhu bolje zarade.
Ništa u sintagmi umjetničko djelo ne definira vrijednost. Upravo suprotno - umjetnički film bio je svaki film s ulogama; danas takav film nazivamo igranim filmom.

Umjetničko djelo jest djelo koje ima autora. I ništa drugo. Ali može biti veliko, vrijedno, neprocjenjivo.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

27 Oct 2017, 12:40

Donna Sole wrote:
27 Oct 2017, 11:33
Umjetničko? ne bih rekla. Češće se radi o prilagodbi originala na prosječnu publiku u svrhu bolje zarade.


Ne čini mi se usporedba s Van Gogom najtočnija ali razuimjem što želiš reći.
Ukratko, novac ne da igra ulogu nego igra glavnu ulogu. Biznis. Ništa više. Ta, filmadžije su sve profići. :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

27 Oct 2017, 16:46

Zanimljivo je kako nam teme zapnu u nekom kutku jednakog mišljenja... :)

Slažem se s Donnom, često me razljutilo.

Ali ima jedan naslov, koji me i dalje cima - što je, zbilja, bolje: književno djelo ili film. Radi se o "Mački na vrućem limenom krovu".

Zanimljivo da me u slučaju istog pisca, "Tramvaj zvan čežnja" nikako ne muči - film je odličan, glumci odlični, ali meni je Vivian Leigh Scarlet i ne mogu se tome oteti. Pogotovo kad rastegne onaj južnjački govor, to je to. Jedna sstarjela i potrošena Scarlet, i to mi je vrlo tužno. Kad čitam, mogu se unijeti u dramu i onda mi taj lik ne predstavlja problem.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

29 Oct 2017, 02:09



O, jebem ti, Holivude, mater! Mrš! :facepalm:

:rofl: :rofl: :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

29 Oct 2017, 02:19

o čemu se radi? :kokice:

koliko znam bili su naka gerila do raskola '42. poslije je i sam kralj bio uz partizane, šta li.. :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

29 Oct 2017, 02:06

Riona wrote:
27 Oct 2017, 16:46
Ali ima jedan naslov, koji me i dalje cima - što je, zbilja, bolje: književno djelo ili film. Radi se o "Mački na vrućem limenom krovu".
Napiši i tu štogod. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

29 Oct 2017, 11:59

Zmaj021 wrote:
29 Oct 2017, 02:19
o čemu se radi? :kokice:

koliko znam bili su naka gerila do raskola '42. poslije je i sam kralj bio uz partizane, šta li.. :D
Ja, ba, skupa su bili s ovima u gerili:



Svako svoje igrače (heroje?) brani, što to i Ameri ne bi radili...holivudski.

:rofl: :rofl: :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
admin
Grand Master of the Jedi Order
Posts: 1770
Joined: 13 Oct 2016, 19:32
Been thanked: 2 times
Gender:

29 Oct 2017, 15:01

Izbacih posljednje postove. Molim, koncentrirajte se na temu. ;)
Stitch
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

29 Oct 2017, 17:23

Ajmo prokomentirati Anu Karenjinu.
Ima nekoliko filmskih uradaka.

Ovaj zadnji najmoderniji iz 2012. me razočarao totalno ali i bez obzira na pridržavanje za pisani predložak.

Ja sam se neugodno iznenadila . Nije mi se svidjelo ništa.
Osim kostimografije.
kurvanjski avatar, a
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

29 Oct 2017, 20:03

Donna Sole wrote:
29 Oct 2017, 17:23
Ajmo prokomentirati Anu Karenjinu.
Ima nekoliko filmskih uradaka.

Ovaj zadnji najmoderniji iz 2012. me razočarao totalno ali i bez obzira na pridržavanje za pisani predložak.

Ja sam se neugodno iznenadila . Nije mi se svidjelo ništa.
Osim kostimografije.
jao, ne, nisam se prisilila da pogledam. Vidjela sam samo posljednju scenu gdje se K.K. ruši u haljini koja drsko dokazuje da ženska nema ništa za ispuniti tu haljinu. Pa to su mogli popraviti, a ne pustiti da se jadna tako sramoti! Bar je lako napraviti neki ušitak.
Ima tako sjajnih filmova o Ani, ovaj je bio nepotreban. Cijela ideja s kazalištem mi se ne sviđa.
Meni najdraža verzija - http://www.imdb.com/title/tt0088726/?ref_=nv_sr_8, s Jacqueline Bisset. Točno prava doza ljupkosti, strasti, ljubavi, ludosti, očaja, odlučnosti, nestrpljivosti...
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

31 Oct 2017, 09:35

Jel Joško gledao Anu Karenjinu, i kako mu se svidjela?
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

03 Nov 2017, 19:34

Joooosko! Pa odgovori! :azdaja:

Sent from
T

User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

03 Nov 2017, 20:09

Joško nije gledao i kaže da ne valja. :brukica:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

03 Nov 2017, 20:27

Prema dobrome literarnom predlošku uglavnom ispadne loš film. I obratno. Zna li itko za ovu Anu Karenjinu: prvi i drugi dio? Imate čak i prijevod. Vrlo ruski, vrlo realistično, bez romantičarsko-holivudskih pizdarija, anakronih golišavih toaleta i tako to, a mene najviše impresionira pretapanje opisa u dijalog i radnju. Sjajan prelazak iz jednoga medija u drugi.

P. S. I božanska Garbo: link.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

03 Nov 2017, 21:04

Šabović Adis wrote:
03 Nov 2017, 20:09
Joško nije gledao i kaže da ne valja. :brukica:
jasno.
MmeTipfeler wrote:
03 Nov 2017, 20:27
Prema dobrome literarnom predlošku uglavnom ispadne loš film. I obratno. Zna li itko za ovu Anu Karenjinu: prvi i drugi dio? Imate čak i prijevod. Vrlo ruski, vrlo realistično, bez romantičarsko-holivudskih pizdarija, anakronih golišavih toaleta i tako to, a mene najviše impresionira pretapanje opisa u dijalog i radnju. Sjajan prelazak iz jednoga medija u drugi.

P. S. I božanska Garbo: link.
nisam gledala ovaj tvoj prvi i drugi dio. Ali izgleda ni neću - sjajan mi je prijevod s ruskog na ruski; skoro više razumijem samo slušajući... :zubo:
Ah, Greta
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

03 Nov 2017, 21:29

Riona wrote:
03 Nov 2017, 21:04
nisam gledala ovaj tvoj prvi i drugi dio. Ali izgleda ni neću - sjajan mi je prijevod s ruskog na ruski; skoro više razumijem samo slušajući... :zubo:
Za tebe engleski titlovi nisu prijevod? Zanimljivo shvaćanje. :facepalm:
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

03 Nov 2017, 21:31

ne znam za tvoju televiziju, moja kaže sve po ruski. :D
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

03 Nov 2017, 22:00

Riona wrote:
03 Nov 2017, 21:31
ne znam za tvoju televiziju, moja kaže sve po ruski. :D
E jebiga. Valjda onda neki patuljci u mojem kompu prevode. :D
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

04 Nov 2017, 08:32

Filmovi Vlak u snijegu i Družba Pere Kvržice su mi skroz odlični ispali. :cerek:

Nemam primjedbe.
kurvanjski avatar, a
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

04 Nov 2017, 11:32

Vlak sam gledala, a mislim da i Druzbu.

Sent from
T

User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

13 Feb 2018, 22:35

Donna Sole wrote:
27 Oct 2017, 09:43
...
Tako su svojevremeno kritičari pisali o filmu Dr Živago da nema ni P od Pasternaka. E, to mi je žao da nisam pročitala ali ne mogu do knjige sve ove godine otkad sam prvi put pogledala film. To si stavljam u zadatak da obavezno pročitam. Neka ovo bude i molba za pomoć kako do knjige. :) Međutim, kad je riječ o filmu ja odgovorno tvrdim da je David Lean napravio izvrsnu ljubavnu priču odlično režiranu.
Ou jee... Dr.Živago meni je jednako dobar kao i Engleski pacijent :top:... biće da je zbog sentimenata vezanih uz medicinu...
Donna Sole wrote:
27 Oct 2017, 09:43
No za neke filmove ne možemo reći da su bolji od knjige.

Imate li vi dojam da se filmska produkcija s nama zajebava ?

Smeta li vam to ili vam je drago da se režija prilagođava?
Apsolutno! Kako su recimo ukakili motku kod ekranizacije Kvake 22 -a još su na pladnju imali plejadu nekih od najboljih glumaca tog doba! (The cast included Alan Arkin, Bob Balaban, Martin Balsam, Richard Benjamin, Italian actress Olimpia Carlisi, French comedian Marcel Dalio, Art Garfunkel (his acting debut), Jack Gilford, Charles Grodin, Bob Newhart, Anthony Perkins, Paula Prentiss, Martin Sheen, Jon Voight, and Orson Welles.) :mad:
https://en.wikipedia.org/wiki/Catch-22_(film)

https://en.wikipedia.org/wiki/Catch-22
Last edited by haram on 13 Feb 2018, 23:03, edited 1 time in total.
what we've got here is failure to communicate
Post Reply