Hrvatski kulturno-povijesni imidž

O duhovnim i materijalnim dobrima
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Oct 2017, 00:57

Frend piše na Fejsu: “Kad vodiš grupu turista po gradu, nikad ne znaš kako će to ispasti. Evo, neki dan imao jednu simpatičnu grupu; bilo ih je ugodno voditi. Dan-dva nakon toga stižu reakcije u moje profesionalno udruženje. Jedna od sudionica piše: ‘Uputila bih prigovor na način na koji je taj gospodin predstavio Zagreb, Zagrepčane i Hrvate. ... Ne mogu izdvojiti niti jednu činjenicu koju je gospodin rekao krivo, vjerojatno ni nije, no ... opći dojam ... je da su Hrvati grintavci, koji se stalno međusobno svađaju, stalno svađaju sa susjedima, i veličaju vladare za koje nemaju razloga da ih veličaju. Ne mogu reći da njegovo vodstvo nije bilo dinamično, da nije bilo zabavno, ali ja osobno osjećam žal što se gostima grada Zagreba naš grad i naš narod prikazuju u takvom tonu i svjetlu.’ (...)”

Izostavio sam nastavak suprotna sadržaja, gdje ga vođa skupine vatrometno hvali, diskrecije radi. Zato veli da nikad ne zna “kako će to ispasti”. :)

Komentari su pozitivni, svi do jednoga. Ljudi odobravaju takav pristup i stav. Što vi mislite? Treba li štogod prešutjeti, imidža radi? Je li njegov način pogrešan? Svojevrsni vodički postmodernizam, polucinična dekonstrukcija tema i motiva uobičajene turističke šetnje - mogao bi komu biti neprihvatljiv, ali meni je originalan. :zubo:


Potpisi su za budale.
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

28 Oct 2017, 05:48

sve je imidž, jebo imidž. velika je stvar šta će 15 ljudi mislit.. ili 15 miliona. selo.

btw, diskrecija ti je fani. :D

s jednim negativnim bodom - posao radi dobro, šta god da priča. perfektno, čak.

uljepšavanje svojega mi uvijek pari na komplekse. ne izlažimo ih drugima, imaju dovoljno i svojih. :mudri: :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Oct 2017, 09:34

Zmaj021 wrote:
28 Oct 2017, 05:48
uljepšavanje svojega mi uvijek pari na komplekse. ne izlažimo ih drugima, imaju dovoljno i svojih. :mudri: :D
Ljudi ne vole da im se kaže istina, to je prvo. A drugo, nisam mislio na moderno uljepšavanje (primjerice Domovinskog rata). Riječ je o našim uobičajenim povijesnim mitovima koji se poput mantre ponavljaju iz generacije u generaciju. Ili pak o velikanima za koje se davno utvrdilo da nisu baš bili toliko veliki. Nijedan Hrvat ne voli da se u to dira. Pače, nijedan narod ovdje ne voli "debunkiranje" vlastite prošlosti. Srbi, Hrvati, Bošnjaci, Crnogorci - svi se u toj kaši kuhaju. Ono što je u 19. stoljeću stvoreno radi održavanja romantičarskih ideja o panslavizmu, naciji i sličnim stvarima možemo nazvati uljepšavanjem (ili čak falsificiranjem) - ali danas je to konzerviranje, mumificiranje društva. Inzistirati na takvim zabludama u 21. stoljeću i obilju informacija koje nam se nude smiješno je i žalosno. :ne zna:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

28 Oct 2017, 10:47

Stitch wrote:
28 Oct 2017, 09:34
Ljudi ne vole da im se kaže istina, to je prvo. A drugo, nisam mislio na moderno uljepšavanje (primjerice Domovinskog rata). Riječ je o našim uobičajenim povijesnim mitovima koji se poput mantre ponavljaju iz generacije u generaciju. Ili pak o velikanima za koje se davno utvrdilo da nisu baš bili toliko veliki. Nijedan Hrvat ne voli da se u to dira. Pače, nijedan narod ovdje ne voli "debunkiranje" vlastite prošlosti. Srbi, Hrvati, Bošnjaci, Crnogorci - svi se u toj kaši kuhaju. Ono što je u 19. stoljeću stvoreno radi održavanja romantičarskih ideja o panslavizmu, naciji i sličnim stvarima možemo nazvati uljepšavanjem (ili čak falsificiranjem) - ali danas je to konzerviranje, mumificiranje društva. Inzistirati na takvim zabludama u 21. stoljeću i obilju informacija koje nam se nude smiješno je i žalosno. :ne zna:
Da, nacionalizam je gadna stvar. :zubo:
A prve, izvorne, žrtve nacionalizma su sami nacionalisti - Srbi, Hrvati, Bošnjaci, Crnogorci...
Srećom, zna se da je i nacionalno opredjeljenje stvar - opredjeljenja te da svaki Srbin, Hrvat ili Bošnjak je - nacionalno opredjeljeni Srbin, Hrvat ili Bošnjak i da se u svakom momentu mogu, na primjer, razbošnjačiti (a to je suprotno od ubošnjačiti :rofl: ) da bi se potom uljudili (što je suprotno od razljudili u svrhu ubošnjačenja :rofl: ).

Računam da će prestati piti kad skuže da im škodi. Ili kad im šiša postane preskupa, što je izglednije. :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Oct 2017, 11:06

Šabović Adis wrote:
28 Oct 2017, 10:47
Srećom, zna se da je i nacionalno opredjeljenje stvar - opredjeljenja te da svaki Srbin, Hrvat ili Bošnjak je - nacionalno opredjeljeni Srbin, Hrvat ili Bošnjak i da se u svakom momentu mogu, na primjer, razbošnjačiti (a to je suprotno od ubošnjačiti :rofl: ) da bi se potom uljudili (što je suprotno od razljudili u svrhu ubošnjačenja :rofl: ).
Sviđa mi se ovo. :top:

Tko bi rekao da i ti možeš štogod pametno napisati... ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

28 Oct 2017, 11:32

Stitch wrote:
28 Oct 2017, 11:06
Sviđa mi se ovo. :top:

Tko bi rekao da i ti možeš štogod pametno napisati... ;)
Ma, ko ti je, bolan, pametan? Nećemo se vrijeđat'! :rofl:

Ali ne, ako u obzir uzmeš i moj...hm...background... :zubo:
začuđujuće bi bilo da pišem drugačije. Zar ne? Mene, iskreno, čudi što se ljudi (pritom mislim na ljude, s ovih, naših, prostora) ponašaju ovako kako se ponašaju, da se u 21. vijeku nove ere tu nešto nacionališu, demokratišu, rasišu, seksišu isl. :rofl:...a imamo common background.

Lično, demokratiju ne smatram nikakvim progresom, mada je nekad i bila civilizacijski doseg, nego, gledano iz 21. vijeka, povratkom na staro. Eto, dok se ljudi i lično ne uvjere da je starogrčki sistem zapravo star k'o stara Grčka, da je anahron, retrogradan i da im je, prosto, neprimjeren meni ne preostaje ništa drugo nego da budem ne u manjini, nego u jednini.
Nadam se samo da neću biti the smartest man on the cinder... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

02 Nov 2017, 17:25

A što je s gospodarstvom? Dokazano je primjerice da potrošači s pozitivnim stavovima prema proizvodima iz razvijenih zemalja imaju istodobno pozitivan imidž o zemlji njihova porijekla. Imidž zemlje značajno pak utječe na potrošačevo vrednovanje proizvoda. A on se, osim utjecaja na postojeće, može prenijeti i na nove proizvode.

Pitam zato što sam negdje pročitao da se recimo kravata u svijetu uopće ne povezuje s Hrvatskom toliko koliko mislimo. Niti je svijest o kravati kao našem kulturnom i povijesnom brendu dovoljno u nas razvijena. Jest, spominje se u povremenim akcijama Hrvatske turističke zajednice, no koliko se o tome uči u školama? Ili na specijaliziranim fakultetima?
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

02 Nov 2017, 18:00

Stitch wrote:
02 Nov 2017, 17:25
A što je s gospodarstvom? Dokazano je primjerice da potrošači s pozitivnim stavovima prema proizvodima iz razvijenih zemalja imaju istodobno pozitivan imidž o zemlji njihova porijekla. Imidž zemlje značajno pak utječe na potrošačevo vrednovanje proizvoda. A on se, osim utjecaja na postojeće, može prenijeti i na nove proizvode.
Zašto samo iz razvijenih zemalja? Hoću reći, u tom slučaju nemamo ama baš nikakve šanse.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

02 Nov 2017, 23:23

Vrijedi to i za nerazvijene. No logično je da se prvo gleda Zapad. Razlog nije samo proizvodnja i kvaliteta proizvoda. Te se zemlje analiziraju kao ekonomski i marketinški najjače, a i sveučilišta, razni zavodi i slične ustanove ondje su najrazvijeniji.

Imaju dobar imidž, je li. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

03 Nov 2017, 13:15

Stitch wrote:
28 Oct 2017, 09:34
Ljudi ne vole da im se kaže istina, to je prvo. A drugo, nisam mislio na moderno uljepšavanje (primjerice Domovinskog rata). Riječ je o našim uobičajenim povijesnim mitovima koji se poput mantre ponavljaju iz generacije u generaciju. Ili pak o velikanima za koje se davno utvrdilo da nisu baš bili toliko veliki. Nijedan Hrvat ne voli da se u to dira. Pače, nijedan narod ovdje ne voli "debunkiranje" vlastite prošlosti. Srbi, Hrvati, Bošnjaci, Crnogorci - svi se u toj kaši kuhaju. Ono što je u 19. stoljeću stvoreno radi održavanja romantičarskih ideja o panslavizmu, naciji i sličnim stvarima možemo nazvati uljepšavanjem (ili čak falsificiranjem) - ali danas je to konzerviranje, mumificiranje društva. Inzistirati na takvim zabludama u 21. stoljeću i obilju informacija koje nam se nude smiješno je i žalosno. :ne zna:
pa eto, ljudi vole da se vezuju za neke, jbga, imaginarnosti. :D

što bi dobro bilo da se može vidjet rodoslovlje jedno 20 generacija. bilo čije. i to sve dopunjeno eventualnom vjerom, osjećajem pripadnosti čemu, mjestom rođenja..

zamislite ponosite face pri uvidu :zubo:
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

03 Nov 2017, 13:48

Zmaj021 wrote:
03 Nov 2017, 13:15
pa eto, ljudi vole da se vezuju za neke, jbga, imaginarnosti. :D

što bi dobro bilo da se može vidjet rodoslovlje jedno 20 generacija. bilo čije. i to sve dopunjeno eventualnom vjerom, osjećajem pripadnosti čemu, mjestom rođenja..

zamislite ponosite face pri uvidu :zubo:
Bilo bi im kao američkim rasistima koji daju DNK na analizu i onda otkriju da im je genom 12% afrički. :zubo:
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

03 Nov 2017, 13:53

Zmaj021 wrote:
03 Nov 2017, 13:15
pa eto, ljudi vole da se vezuju za neke, jbga, imaginarnosti. :D

što bi dobro bilo da se može vidjet rodoslovlje jedno 20 generacija. bilo čije. i to sve dopunjeno eventualnom vjerom, osjećajem pripadnosti čemu, mjestom rođenja..

zamislite ponosite face pri uvidu :zubo:
Mene bi, apropo rodoslovlja, interesovalo da vidim i nacioslovlje - kad koja nacija nastaje (datum & vrijeme), gdje (g. širina i dužina) i od koje ( Jel' može nacija da se razmnožava? Il' vjera? :rofl: ).


I dva svjedoka, naravno. :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

03 Nov 2017, 15:08

ElliQuinn wrote:
03 Nov 2017, 13:48
Bilo bi im kao američkim rasistima koji daju DNK na analizu i onda otkriju da im je genom 12% afrički. :zubo:
:zubo: na prvu. na drugu, već vidim priče tipa: pa ja, i pretke su nam silovali. :nemam-dobar-smajli: :tuzni:

Šabović Adis wrote:
03 Nov 2017, 13:53
Mene bi, apropo rodoslovlja, interesovalo da vidim i nacioslovlje - kad koja nacija nastaje (datum & vrijeme), gdje (g. širina i dužina) i od koje ( Jel' može nacija da se razmnožava? Il' vjera? :rofl: ).


I dva svjedoka, naravno. :D
adise, to se dalo vidjet.. jes ti bošnjak? (otkad i zašto ne :D)

..imam i svjedoke, kosova mi. :D
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

03 Nov 2017, 15:35

Zmaj021 wrote:
03 Nov 2017, 15:08
:zubo: na prvu. na drugu, već vidim priče tipa: pa ja, i pretke su nam silovali. :nemam-dobar-smajli: :tuzni:



adise, to se dalo vidjet.. jes ti bošnjak? (otkad i zašto ne :D)

..imam i svjedoke, kosova mi. :D
Jaštaradi,
Bošnjak par ekselans...i svi su mi Bošnjaci u užoj i široj...okolini. :rofl:

:top:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

03 Nov 2017, 15:44

:rofl:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

03 Nov 2017, 23:05

Okej, kad se sve zbroji i oduzme, mi smo samo gomila kostiju. Ali u ovom kontekstu, inzistiranje na nihilističkom pristupu kontraproduktivno je. :D

Radije bih da se Hrvatska rebrendira po uzoru na moderne skandinavske (ili neke druge zapadne) zemlje, u kojima je bitno kako se živi sada, a ne kako se živjelo nekad. Koga briga što smo npr. izmislili padobran. Je li helebarda i na koji način Švicarsku učinila toliko privlačnom? Nije, je li tako? Od tog izuma koristi je bilo u 13. ili 14. stoljeću, a u 21. bitni su satovi, čokolade, sirevi, banke... ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

04 Nov 2017, 00:01

previđaš jednu sitnicu - hrvatska nema čuvenih proizvođača padobrana.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

04 Nov 2017, 01:00

Nema, da. Što joj onda preostaje? :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

04 Nov 2017, 02:45

neam baš ideja..
a i taj neki marketing, imidž, ne ide to baš na silu. kuži po ljudima kad pokušavaju da budu nešto što nisu.
mislim da se ljudi ovdje malo previše opterećuju time. po mojim iskustvima strance uglavnom ugodno iznenadimo. nije to samo zato što imaju negativne predrasude. :D pričalo se i o konkretnim stvarima ovdje spram stranjskih iskustava.
..ma budale :D
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

04 Nov 2017, 05:18

Bolje nečuveni nego čuveni - čuveni su too common. :o

Nego, imal' neko 6000 km kabla? Izoliranog. Ono, da ima viška...da mu se 'nako vucara po garaži il' po šupi, da se spotiče odnjeg'?!
Treba mi za primar transformatora istosmjerne struje. :nogica:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

04 Nov 2017, 08:27

O čemu je ovdje riječ? O turističkoj strategiji?

Turističke zajednice se kunu da ju imaju, a ja to baš i ne vidim.
Ima mnoštvo znamenitosti, povijesnih građevina ali nisu brendirane pa ni lokalno stanovništvo nije upoznato sa svime.

Neko ne radi svoj posao kako treba.

Uglavnom se svodi na donošenje novih dadžbina za svaki prijavljeni /neprijavljeni krevet.
kurvanjski avatar, a
User avatar
admin
Grand Master of the Jedi Order
Posts: 1770
Joined: 13 Oct 2016, 19:32
Been thanked: 2 times
Gender:

04 Nov 2017, 09:25

Šabović Adis wrote:
04 Nov 2017, 05:18
Bolje nečuveni nego čuveni - čuveni su too common. :o

Nego, imal' neko 6000 km kabla? Izoliranog. Ono, da ima viška...da mu se 'nako vucara po garaži il' po šupi, da se spotiče odnjeg'?!
Treba mi za primar transformatora istosmjerne struje. :nogica:
Ti bi malo na odmor? :raspa:
Stitch
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

04 Nov 2017, 09:52

Donna Sole wrote:
04 Nov 2017, 08:27
O čemu je ovdje riječ? O turističkoj strategiji?
Ne nužno. Prije je posrijedi zaokret u pristupu. Drugim riječima, filozofiram(o) samo. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

04 Nov 2017, 09:56

Ima li to svrhu?
Znajući da je turizam najjači hrvatski izvoz, dobro bi došlo viđenje iz raznih kuteva.
Mislim, niko od nas nije gori ili gluplji promatrač od ministra turizma koji god bio.
kurvanjski avatar, a
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

04 Nov 2017, 10:06

Slažem se. Zato i govorim da se štošta može poboljšati. No strategija je mnogo ozbiljniji projekt.
Potpisi su za budale.
Post Reply