Slavko Goldstein (1928 - 2017)

O duhovnim i materijalnim dobrima
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

13 Sep 2017, 21:55

Kopiram s Fejsa. Ovo je bar originalno, za razliku od odavanja počasti po novinama. A Slavko Goldstein bar je toliko zaslužio. Originalnost.

Iz pera Denisa Kuljiša, pa ma što mislili o njemu.

MALI VELIKI ČOVJEK

Umro je Slavkec Goldštajn. Ovu eulogiju napisao sam prije sedam, osam ili više godina u povodu nekog obilježavanja njegovih visokih jubileja što smo je održali u H,d,p i nemam tu što dodati ili mijenjati - teza stoji, a poneka ocjena možda je hiperbolizirana, ali to je moj stil. Između hiperbole i litote, što bi rekao prof. Hergešić, ja sam više na tom energiziranom dijelu literarnog spektra.

....

Slavko Goldstein je manja velesila u hrvatskom društvu. To nikome ne duguje, niti se to može objasniti bilo čime osim njegovim osobnim kvalitetima. Najodvratnije je slušati kako je on takav jer je Židov, bivši partizan, komunjara, ili političar koji je osnivao neku hrvatsku stranku – što su sve reakcije kojim se čoporski kolektivizam jedne uskogrude kulture brani od empirijskog dokaza individualnog uspjeha koji ne proizlazi iz općih okolnosti, nego se, naprotiv, realizira usprkos njima. Židov koji je jedva preživio, partizan koji se prvi distancirao od nomenklature, partijac koji je izašao iz partije, politički lider koji se smjesta uklonio sa stranačke liste da ne bi morao kao saborski zastupnik figurirati u tuđmanovskoj demokraturi, Slavko je žrtva i preživljavaoc, nonkonformist i kritičar, nepopravljivi kritizer, kojem ništa ne valja, naročito ne oni iluzorni uspjesi koje politika predstavlja kao etapne ciljeve na putu u svijetlu budućnost.

Partizan sa četrnaest, Slavko sa sedamnaest se vraća doma u Karlovac. Studirao je u Zagrebu, no unaprijed se diskvalificirao za pravljenje karijere – još u ratu primili su ga u partiju, a on se od partije distancirao, nije dalje predao “poveznicu”, pošto su mu se smučili zločini retorzije koji su, zapravo, bili masovni, a provodili su se arbitrarno još i poslije rata, dok se državni poredak nije učvrstio pa neregularna odmazda prerasla u regularnu represiju. Osim toga, Slavko je 1949. optirao za Palestinu s otprilike polovicom židovske populacije Jugoslavije koja je preživjela Holokaust. Vratio se poslije godinu i pol te priključio malenoj skupini koju je za stolom u “Kazališnoj kavani” okupio Ive Mihovilović, najiskusniji zagrebački novinar, kad 1953. pokreće “Vijesnik u srijedu”. Salonska figura, gospodin koji nikad u životu nije otputovao dalje od Trsta, šjor Ive je u klincu koji nije napunio ni dvadeset i pet, partizanu i emigrantu koji je već proživio cio život što je njega mimoišao, našao pandan i čovjeka od povjerenja, pa dok je sam držao prvu liniju u “Kavkazu”, Slavku je povjerio pozadinu, redakciju, te vođenje ključne rubrike, zabavne stranice, koja će u najvećoj mjeri odudarati od sivila socijalističke olovne štampe. Na tome se u ono doba zbilja nije stjecao ugled serioznog žurnalista – ambiciozni reporteri poput Ive Brauta izvještavali su o uspjesima žetve i o radnim akcijama, ali VUS se ubrzo prodavao u nakladi od 300 tisuća primjeraka, postavši prvi moderni masovni medij u zemlji.

Uz novinarstvo, Slavko je malo pisao za “Jadran-film” gdje je otišlo puno ljudi iz njegove generacije koji ga i sad zovu nadimkom “Muki”. Napravio je scenarij za film “Signali nad gradom” briljantnog srpskog režisera Živorada Žike Mitrovića, snimljen iste godine kad i Žikin fenomenalni “Kapetan Leši” s istim velikim jugoslavenskim glumcem, Aleksandrom Gavrićem. Ti su popularni filmovi bili apsolutno na razini holivudske produkcije, ali je žanr potom uništen kad su manje talentirani ljudi s jačim partijskim vezama počeli snimati “idejne” umjesto akcijskih ratnih filmova, pretvorivši ih u prilično odiozne “partizanske spektakle”.
Dotle je Slavko već u novom avataru. Od novinara, urednika i publicista, pretvorio se u izdavača, direktora izdavačke kuće koja publicira publicističke djela, u čemu je odmah postigao senzacionalne uspjehe. Osnovao je tvrtku “Liber” koja je 1970. izdala – “Sukob na književnoj ljevici” Stanka Lasića, karlovačkog skojevca Slavkove generacije, u ono doba nevjerojatno kontroverznu, jer je, za Titova života, pokazala da je u idejnom sukobu s Krležom tridesetih godina, Tito nastupao sa staljinističkih pozicija.

Baš “olovnih” sedamdesetih godina Slavko je izdao svoj najveći svjetski bestseler, moskovski dnevnik Veljka Mićunovića, jugoslavenskog ambasadora, koji je kao Titov izaslanik kod Hruščova, pratio praktično iznutra kremaljsku dramu prilikom priprema tajnog XX kongresa sovjetske partije, na kojemu su osuđeni Staljin i staljinizam. Izlazak te knjige, prevedene uskoro na sve važnije jezike, pratila je svjetska štampa kao prvorazrednu senzaciju. “Liberu” je pripalo dvadeset posto svjetskih tantijema. Uz taj najveći publicistički bestseler koji je ikad nastao u Jugoslaviji, Slavko je iste godine tiskao djelo drugog beogradskog autora, koje je postalo najveći domaći književni svjetski bestseler svih vremena – “Grobnicu za Borisa Davidoviča” Danila Kiša. Antistaljinizam koji obilježava oba djela, nije bio proskribiran u tadašnjoj Jugoslaviji, ali takva antikomunistička euforija nikad nije previše radovala domaću nomenklaturu. I, otkako su se uselili u drvenu baraku Jugoslavenskih željeznica preko puta zagrebačkog Studentskog centra, prostorije Slavkove “Sveučilišne naklade Liber”, gdje će kasnije Tuđman utemeljiti HDZ, bile su propisno ozvučene. No, pritiscima Slavka ne možeš zaustaviti. Neki se u fluidnoj situaciji osvrću i umiru od straha na svaki šušanj, a Slavko, tvrdoglav i konstruktivan kao R2D2, na kojega u mnogome nalikuje, u najmanju ruku izda epohalni bestseler i na poslovnom računu firme napravi veliki promet...

Poslije promjene režima, Slavko je osnovao privatni Novi Liber, pa nastavio nizati bestselere, koji su redovito sadržavali nemale kontroverzije. Primjerice, Anićev rječnik koji je izašao 1991. bio je duboko subverzivni projekt – jer što će Hrvatima država, ako u njoj ne mogu govoriti svojim, ustaškim jezikom, te pisati kao Tuđman u “Bespućima”, pa jednim potezom, pravopisnom regulativom, sve pismene ljude svesti na svoju razinu nepismenosti i tako ovladati duhovnim prostorom? Rječnik je skupa sa Silić-Anićevim pravopisom, zatim s Rječnikom stranih riječi i enciklopedijskim izdanjem koje sve to objedinjuje, bio divovski mega-mega bestseler, koji je Slavko poslije uvalio i preko novinskih kiosaka. To je Slavkov modus operandi: uvijek napravi nešto što je kilometrima ispred ideja u trulim mozgovima hrvatske kulturne elite, izazove neviđenu dževu, zaradi velike pare i, kad poslije deset godina svi vide da je bio u pravu i da je genij, pravi se, kao i oni, da to nije ništa, ismjehuje im se polukiselo-polunadmoćno te akumulira megavate odija, koje u ovakvoj sredini induciraju izuzetni duhovi.
Slavko je bio politički aktivan dok to još nije bilo legalno. Pisao je po novinama članke o Hebrangu, o dostignućima države Izrael, o svim javno otvorenim pitanjima koja su nervirala Partiju, a neke je i sam otvarao. U predsmrtnom košmaru režima, Slavko je uspio izdati “Moj slučaj” Vlade Gotovca, knjigu uznika i disidenta, koja već jasno najavljuje krah poretka. Da bi se on zaista neizbježno i dogodio, Slavko osniva prvu stranku hrvatskog pluralizma, Hrvatsku socijal-liberalnu stranku (HSLS). Odmah je skužio da nemaju izgleda za pobjedu na predstojećim izborima, ako se ne napravi široku koaliciju građanskih antikomunističkih stranaka, pa je formirao Koaliciju narodnog sporazuma, zahvativši zbilja široko, od Socijaldemokratske stranke Hrvatske gdje je Tonči Vujić okupio Miroslava Tuđmana i Vinka Grubišića (dok mu je Željka Antunović vodila knjigovodstvo), do HDS-a braće Veselica u kojem su bili i Slobodan Praljak i Markica Rebić koji je tu možda bio na zadatku kao udbaški pripravnik. Slavko je uspio nagovoriti Savku i Tripala, te njihov kružok lidera ražalovanih 1971., koji se redovno sastajao u vili generala Janka Bobetka na Tuškancu, da se priključe Koaliciji, a iz Amerike došao je dr Mate Meštrović, šef emigrantske krovne organizacije, Hrvatskog narodnog vijeća. Dakle, sve se učinilo i svih se okupilo, osim nečastivog koji je valjda već bio angažiran kod pobjedničke barakaške ekipe što se utaborila u Slavkovu nekadašnjem uredu u Savskoj ulici.

Slavkova potonja politička karijera uglavnom je nezamjetna, ali je bio itekako važan njegov društveni angažman na rušenju Tuđmanova poretka, preko raznih udruga i izdavačkih projekata što ih je sponzorirala međunarodna zajednica. Usporedno, naravno, bavio se komercijalnim izdavaštvom i u tome bio konzistentno uspješan. Napisao je dvije briljantne knjige, jednu sa sinom o Holokaustu u Zagrebu, a drugu o tome kako je u Karlovcu stradao njegov otac – to nije samo knjiga optužbe i knjiga bola, ona otkriva cijeli splet motiva građanskog rata što se iz 1941. nevjerojatno prenio u 1991. Zatim je istraživao broj žrtava Jasenovca, broj ubijenih na Bleiburgu na njemu svojstven način, što uvijek istjera iz kože čuvare otrodoksija, koji bi bili sretniji da im ne stavlja na raspolaganje svoje uvide, pronicive analize i mudre zaključke.

Vječno kontroverzan i u stalnom sukobu sa sredinom, što je, zapravo Slavko Goldstein? Slavko Goldstein je hrvatska kultura. On je njena autonomna institucija, istinska kozmopolitska manifestacija. Okružen je hrvatskom nekulturom, koja ga spontano odbija. Doista, osim tupih kulturbeamtera i ovakvog civilisationtraegera, što uopće imaš u hrvatskoj kulturi? I što će ti Goldstein, kad već imaš Thompsona?

Slavko je takva tema da posrami svakog novinara koji s njim nije napravio barem dvadeset kartica intervjua. Tko je bolji svjedok kulturne revolucije pedesetih godina, koje su bile najznačajnije razdoblje u povijesti jugoslavenskog i hrvatskog socijalizma, za razliku od, recimo sedamdesetih, odnosno 1971. koja uopće nije bila značajna, a nije ni zanimljiva? O Hrvatskoj pedesetih i o Palestini četrdesetih, o obnovi građanske štampe i o masonsko-intelektualnom krugu na potezu od “Palacea” do “Kazališne kavane”, o Krleži i Đilasu, o Dadi Elazaru i Ezeru Weizmanu, eto, sram me što ga nisam intervjuirao i postavio mu pitanja o tim ljudima i vremenima, umjesto što sam pokušao nadrljati portret, što nije pošten posao za poštenog novinara…


User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

13 Sep 2017, 22:21

Ovo je nešto manje originalno. Iako mi je Ines Sabalić draža od Denisa Kuljiša, moram to reći.

Pet ili šest osoba me je inspiriralo u životu i bili su mi u jednom razdoblju mentori. Neizmjerno važan mi je bio Slavko i jako sam, jako tužna. Dobro, to je osobna reakcija, samo mi dolazi na oči sve, od dolazaka u Erasmus, razgovora, razgovora, ohrabrivanja, guranja, blagog, racionalnog usmjeravanja, davanja literature, njegovog posjeta ovdje u Briselu, optimizma, racionalizma, do posljednjeg susreta i dogovora da će pogledati nešto što pišem. "O Europi, Ines, nešto malo o tome čak i znam, valjda ću biti bolje preko ljeta...*
No, praznina i šteta od ovog gubitka ne ograničava se samo na nas nekoliko koji smo ga poznavali u njegovom najboljem izdanju.
Ovakav intelektualni autoritet, erudiciju, racionalnost i volju da se stvari postave na mjesto, to mjesto u društvu je popunjavao Slavko, i bez njega, to što sam nabrojala, na ovakav način, u tom omjeru više ne postoji.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

13 Sep 2017, 23:37

Počivao u miru.
Potpisi su za budale.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

15 Sep 2017, 20:59

O pokojnima samo istina, a ne "najbolje".

SG je bio kontroverzna osoba, i žmukler i titovac i uspješni izdavač djela iz područja hrvatske kulture. Osobno mislim da mu je uloga u doba SFRJ bila uvelike pozitivna, a nakon toga, pretežno negativna.

Zapravo se ne mogu sjetiti da je od 1991. do smrti napravio išta dobro.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

15 Sep 2017, 22:14

A lose?
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

15 Sep 2017, 22:37

miky0 wrote:
15 Sep 2017, 22:14
A lose?
Gurao je Anićev novosadski rječnik i kočio pravopisne promjene podzemnim medijskim manipulacijama; pumpao je broj žrtava u Jasenovcu pritiskom na Žerjavića- svjestan da je nemoguće 600.000, 700.000..pa neka bar bude 80-90.000, što je debelo pretjerana brojka; napisao je faraonsku hagiografiju Broza upravo gadljivu za čitanje; 1993. je zajedno s još nekoliko diletanata i mufljuza pisao Tuđmanu da sepovuče (znamo što bi od Hrvatske bilo da je od toga išta ispalo): https://vladogotovac.org/iz-medija/vrij ... ektualaca/

Sve u svemu, Mirko više ne može biti siguran od onoga metka ....
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

18 Sep 2017, 14:31

Dodao bih dobar komentar Letice o Goldsteinu, s kojim se uvelike slažem.


Letica komentira od 25:50, prvo spominjući Lustiga.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

19 Sep 2017, 00:55

BUJICA 20.04.2016. SLAVEN LETICA - TITO LJUDOŽDER!
Upičkumateinu i naslov..."ljudožder"?! :rofl: :rofl: :rofl:

Nego, jel' ovaj Letica uistinu Slaven? :nogica:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

20 Sep 2017, 22:21

Šabović Adis wrote:
19 Sep 2017, 00:55
Nego, jel' ovaj Letica uistinu Slaven? :nogica:
Ma što Slaven! Da njega nije bilo, ne bi bilo ni svemira, struna, petlji i svega ostaloga.

Vidi životopis! :raspa:

Vlado Gotovac pa mufljuz. No svašta će se ovdje još čuti. :facepalm:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

21 Sep 2017, 01:05

MmeTipfeler wrote:
20 Sep 2017, 22:21
Ma što Slaven! Da njega nije bilo, ne bi bilo ni svemira, struna, petlji i svega ostaloga.

A eto, kont'o sam da će mi Hrobi naletit' na volej, al' nema veze, pročitaće on ovo kad - tad: :D

Eh, da meni neko hoće posvetit' neki stih tipa Hej, Adisi, jošte živi... k'o što je posvećen Slavenima, i da to još u stavu mirno recituje, da ustane pa da spomene, bio bih mu vječito zavhalan i nikad za takvog ne bih rekao da je ljudožder. Titami! :rofl:
Vidi životopis! :raspa:

Vlado Gotovac pa mufljuz. No svašta će se ovdje još čuti. :facepalm:

:ne zna:
Kad Joža može bit' ljudožder, Vlado mora da je makar mufljuz. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
7nationarmy
Posts: 847
Joined: 22 Oct 2015, 11:25

02 Oct 2017, 13:37

srednjoskolac koji je zivot podredio stovanju josipa broza koji je po otetim zidovskim stanovima naselio svoje kurve oba spola. sin u parizu za vrijeme mandata na zidu iza sebe drzao titovu sliku. nonkonformist? hahahaha. otuzni, gadljivi mrzitelj svega hrvatskog i naravno veliki prijatelj svakog tko je istomisljenik bilo da se zove stipe ili ivo. od pisane rijeci samo mi je gadljiviji joza manolic.
AJ EM BAK!
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

02 Oct 2017, 18:50

7nationarmy wrote:
02 Oct 2017, 13:37
srednjoskolac koji je zivot podredio stovanju josipa broza koji je po otetim zidovskim stanovima naselio svoje kurve oba spola. sin u parizu za vrijeme mandata na zidu iza sebe drzao titovu sliku. nonkonformist? hahahaha. otuzni, gadljivi mrzitelj svega hrvatskog i naravno veliki prijatelj svakog tko je istomisljenik bilo da se zove stipe ili ivo. od pisane rijeci samo mi je gadljiviji joza manolic.
A Jožu je volio zato što niti je Ivo niti je Stipe?! Ili zato što je istomišljenik?! :giggle:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

02 Oct 2017, 19:02

7nationarmy wrote:
02 Oct 2017, 13:37
srednjoskolac koji je zivot podredio stovanju josipa broza koji je po otetim zidovskim stanovima naselio svoje kurve oba spola. sin u parizu za vrijeme mandata na zidu iza sebe drzao titovu sliku. nonkonformist? hahahaha. otuzni, gadljivi mrzitelj svega hrvatskog i naravno veliki prijatelj svakog tko je istomisljenik bilo da se zove stipe ili ivo. od pisane rijeci samo mi je gadljiviji joza manolic.
To ti je Hodak napisao? :kava:
Potpisi su za budale.
User avatar
7nationarmy
Posts: 847
Joined: 22 Oct 2015, 11:25

03 Oct 2017, 08:37

ajde mozes ti sigurno bolje. ja sam prvi put u ambasadi u parizu bio kad je veleposlanica bila vesna girardi jurkic, tada su na prijemima bili svi relevantni diplomati svijeta. za vrijeme goldsteina mladjeg nitko nije dolazio i vrlo jasno su davali do znanja da ih ne zanima politicki performans iz drugog svjetskog rata jer imaju dovoljno posla u stvarnosti i sadasnjosti.
AJ EM BAK!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

03 Oct 2017, 09:10

Kakve veze Ivo Goldstein ima sa Slavkom? Već ga drugi put spominješ, zajedno s Titom, Jugoslavijom i svime što ti se u glavi pomiješalo. Ovo je tema o Slavku Goldsteinu. Ako nemaš što suvislo reći o njemu - a nemaš, očito - nema potrebe ni da izvlačiš tu uokvirenu fotografiju kao tobožnji argument. :facepalm:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

03 Oct 2017, 09:43

Al' je bio u Parizu. U ambasadi. Ne pred njom. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
7nationarmy
Posts: 847
Joined: 22 Oct 2015, 11:25

03 Oct 2017, 10:06

Stitch wrote:
03 Oct 2017, 09:10
Kakve veze Ivo Goldstein ima sa Slavkom? Već ga drugi put spominješ, zajedno s Titom, Jugoslavijom i svime što ti se u glavi pomiješalo. Ovo je tema o Slavku Goldsteinu. Ako nemaš što suvislo reći o njemu - a nemaš, očito - nema potrebe ni da izvlačiš tu uokvirenu fotografiju kao tobožnji argument. :facepalm:
dakle nisi na hodakovu kolumnu o slavku i sineku mislio kad si mi direktno napisao "To ti je Hodak napisao?"? ivo i slavko su zajedno pisali knjige, ali ti to ne citac jelda - tebi je prihvatljiv jer ti je receno da ti mora bit prihvatljiv. ali nije problem jos jednom ponoviti - slavko goldstein bio je priuceni povjesnicar sa zavrsenom srednjom skolom i do zadnjeg dana zivota branio je josipa broza tita koji je zidove i zidovsku imovinu tretirao jednako kao pavelic - obojica imovinu uzeli iz identicnih razloga i podijelili svojim kurvama. nije ni cudo da slavku hvalospjeve slaze neumorno ivo josipovic kad je dva takva stana priskrbio, vlasnici ubijeni u nacistickim logorima. to borca slavka nije smetalo kad je njegov prijatelj ivo bulaznio o ustaskoj guji u hrvatskim njedrima. koja perverzija da covjek koji zivi u stanu otetotm u dva rezima optuzuje naciju za ono sto on sam radi.

to je ostavstina slavka goldsteina. citaj knjige, pusti se sazetaka jergovica i slicnih vodenih glava.
AJ EM BAK!
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

03 Oct 2017, 10:42

Sedmico, a kako si to to izračunao da si prihvatljiv? I da je prihvatljivo to što ti pišeš? Ti, kojemu je Tito neprihvatljiv? :)
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

03 Oct 2017, 11:05

7nationarmy wrote:
03 Oct 2017, 10:06
dakle nisi na hodakovu kolumnu o slavku i sineku mislio kad si mi direktno napisao "To ti je Hodak napisao?"?
Ne, bio sam ironičan poznavajući i tvoj i njegov diskurz. Kao i vaše kapacitete i inteligenciju. :kava:
7nationarmy wrote:
03 Oct 2017, 10:06
ivo i slavko su zajedno pisali knjige, ali ti to ne citac jelda - tebi je prihvatljiv jer ti je receno da ti mora bit prihvatljiv. ali nije problem jos jednom ponoviti - slavko goldstein bio je priuceni povjesnicar sa zavrsenom srednjom skolom i do zadnjeg dana zivota branio je josipa broza tita koji je zidove i zidovsku imovinu tretirao jednako kao pavelic - obojica imovinu uzeli iz identicnih razloga i podijelili svojim kurvama. nije ni cudo da slavku hvalospjeve slaze neumorno ivo josipovic kad je dva takva stana priskrbio, vlasnici ubijeni u nacistickim logorima. to borca slavka nije smetalo kad je njegov prijatelj ivo bulaznio o ustaskoj guji u hrvatskim njedrima. koja perverzija da covjek koji zivi u stanu otetotm u dva rezima optuzuje naciju za ono sto on sam radi.
U modernim društvima sudi se pojedincu, a ne obitelji ili kolektivu. To rade totalitarni sustavi. Ne živiš u grčkoj tragediji pa da sinovi ispaštaju za grijehe otacâ, živiš u nominalno antifašističkoj i demokratskoj državi. No diskusiju o tome što Hrvatska formalno jest, a što nije možemo ostaviti za idući put, sada je dovoljno istaknuti da su Slavko i Ivo Goldstein osobe različitih stajališta iako neki zajednički nazivnik u njihovu djelovanju nesumnjivo postoji. To je korektna rasprava, ostalo su trice i kučine. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
7nationarmy
Posts: 847
Joined: 22 Oct 2015, 11:25

03 Oct 2017, 14:20

aha, nije drek nego se stich posro.

hehehe koje otuzno lupetanje i branjenje zlocinacke organizacije koja se proteze unazad vise generacija. da, grijehovi otaca nisu stvar djece osim kad djeca zajedno s ocevima pisu revizionisticke knjige i od starta imaju zlatnu zlicu u ustima te se rugaju onima koji nemaju i nazivaju ih fasistima kad se pitaju gdje je prosperitet koji je tito obecavao. ponavljam, citaj im knjige. probaj naci razliku u misljenju.
AJ EM BAK!
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

03 Oct 2017, 14:35

Eto, ne zna se ko je kome zlatne žlice obećavao.
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

03 Oct 2017, 15:26

7nationarmy wrote:
03 Oct 2017, 14:20
aha, nije drek nego se stich posro.

hehehe koje otuzno lupetanje i branjenje zlocinacke organizacije koja se proteze unazad vise generacija. da, grijehovi otaca nisu stvar djece osim kad djeca zajedno s ocevima pisu revizionisticke knjige i od starta imaju zlatnu zlicu u ustima te se rugaju onima koji nemaju i nazivaju ih fasistima kad se pitaju gdje je prosperitet koji je tito obecavao. ponavljam, citaj im knjige. probaj naci razliku u misljenju.
Zanimljivo.
A koji si ti kurac radil u francuskoj ambasadi dok su ti još šmrklji visili do koljena - ako i ti nisi imao zlatnu žlicu?

Pričaš lovačke priče, pričaš lovačke priče, šatro imaš para, a nemaš ni siće, trolaš po forumu, pričaš lovačke priče...

Šupčino prozirna, plasiraj te svoje kamenjarske govnarije negdje drugdje, kakvi god Trkeljaš bili, teško da ćeš njima prodavati svoj virtualni lik kao na Debelforumu.

Luzeru bez života - idi bre, siđi do reke i udavi se. :kava:
User avatar
7nationarmy
Posts: 847
Joined: 22 Oct 2015, 11:25

03 Oct 2017, 15:33

judolino wrote:
03 Oct 2017, 15:26
Zanimljivo.
A koji si ti kurac radil u francuskoj ambasadi dok su ti još šmrklji visili do koljena - ako i ti nisi imao zlatnu žlicu?
stazirao u unesco uredu, a cuj ne mogu svi kao ti stazirat starim ocvalim komunjarama, nosit kremice za hemeroide i slusat kako je lepo bilo po sumama i gorama
Pričaš lovačke priče, pričaš lovačke priče, šatro imaš para, a nemeaš ni siće, trolaš po forumu, pričaš lovačke priče...

Šupčino prozirna, plasiraj te svoje kamenjarske govnarije negdje drugdje, kakvi god Trkeljaš bili, teško da ćeš njima prodavati svoj virtualni lik kao na Debelforumu.

Luzeru bez života - idi bre, siđi do reke i udavi se. :kava:
ne ide bez ekavice a mislioce ;)

kaj bi ja ikome prodavao? samim time kaj ovoliko mislis o meni si mi sumnjiv.

eno i mene baniralo na forumu jer sam debilu striletu i pringles spomenuo da su slatki kako toleriraju lijevi fasizam.
AJ EM BAK!
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

03 Oct 2017, 16:50

7nationarmy wrote:
03 Oct 2017, 15:33
stazirao u unesco uredu, a cuj ne mogu svi kao ti stazirat starim ocvalim komunjarama, nosit kremice za hemeroide i slusat kako je lepo bilo po sumama i gorama
O, pa to ti služi na čast. Dok su komunjare poput mene branili domovinu, ti si domoljubno natezao budući uhljebnički pimpek.
Daleko si i dogurao ako uzmemo u obzir da ti je krvoločni Tito pobio cijelu familiju, a ti se rodio na Golom Otoku. :kava:
ne ide bez ekavice a mislioce ;)
To je čisto zato da ti privuče pažnju, jer vi ustašoidi se lijepite na ekavicu ko muhe na govno. Zanimljivo, intelektualno ste na istoj razini, samo vas dijeli drukčiji ukus.

Ah, da, postoji još jedna razlika: za muhe je prikladniji pips nego AK-47...
kaj bi ja ikome prodavao? samim time kaj ovoliko mislis o meni si mi sumnjiv.
Ma ti si mi smisao života, ko da nemam dovoljno Bosanaca u selu od kojih svatko ima bar 79 godina staža u SFRJ Njemačkoj i zna popravit sve, od vodokotlića do spejs šatla. :raspa:
eno i mene baniralo na forumu jer sam debilu striletu i pringles spomenuo da su slatki kako toleriraju lijevi fasizam.
I ja sam mislio da je Strile debil, ali eto, ispalo je da je samo poludebil.

BTW, 90 nagradnih bodova dobil si zbog mene. A ni njih ne bi dobil da nisi sitna, cinkaroška pizda.

Šteta što nemaš unuke, mogao bi im pričati strašne priče o vlastitom internetskom križnom putu.

Joj, da je meni doć na vlast, ja bih zaratio sa Sjevernom Korejom, a onda mobiliziro sve vas kukavičke šatrodomoljubne dezertere pa vas poslo da rušite komunizam i pronosite slavu ljubljene domovine... :giggle:
User avatar
7nationarmy
Posts: 847
Joined: 22 Oct 2015, 11:25

04 Oct 2017, 07:30

judolino wrote:
03 Oct 2017, 16:50
O, pa to ti služi na čast. Dok su komunjare poput mene branili domovinu, ti si domoljubno natezao budući uhljebnički pimpek.
Daleko si i dogurao ako uzmemo u obzir da ti je krvoločni Tito pobio cijelu familiju, a ti se rodio na Golom Otoku. :kava:
mislim da si pobrkao datume, tada vise nije bilo ratnih djelovanja. nije cijelu, nije ta budala bila efikasna koliko mu pridajete vaznosti ti, slavko i pokoji drugi cudak.
To je čisto zato da ti privuče pažnju, jer vi ustašoidi se lijepite na ekavicu ko muhe na govno. Zanimljivo, intelektualno ste na istoj razini, samo vas dijeli drukčiji ukus.
ma sigurno, bit ce da je to a ne nesto drugo. kao i svi hrvatski 'intelektualci' koji znanje nisu stjecali zapadno nego istocno.
Ma ti si mi smisao života, ko da nemam dovoljno Bosanaca u selu od kojih svatko ima bar 79 godina staža u SFRJ Njemačkoj i zna popravit sve, od vodokotlića do spejs šatla. :raspa:
znam.
I ja sam mislio da je Strile debil, ali eto, ispalo je da je samo poludebil.

BTW, 90 nagradnih bodova dobil si zbog mene. A ni njih ne bi dobil da nisi sitna, cinkaroška pizda.
znam da jesam, zato i jesi smijesan jer ja tebe nisam prijavio - zalio sam se na pogresno kartoniranje, ono je i tebi i meni moglo bit samo trolanje a nikakvo vrijedjanje. iskreno me cudi da si ista dobio, nema vise ni jednog moderatora tamo koji ne dijeli tvoje misljenje o ustasama.
Joj, da je meni doć na vlast, ja bih zaratio sa Sjevernom Korejom, a onda mobiliziro sve vas kukavičke šatrodomoljubne dezertere pa vas poslo da rušite komunizam i pronosite slavu ljubljene domovine... :giggle:
kako sad komunizam, zar nije mantra slavka i judolina da komunizma nikad nije bilo i da je samoupravni socijalizam buducnost :D
AJ EM BAK!
Post Reply