Demokracija ili autokracija - is that a question?

Koljite se i gložite!
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

09 Apr 2017, 18:38

Kad neće Šabović, ipak moram ja. Nakon ovoga Mikyjeva posta na temi o smrtnoj kazni skrenuli smo malčice prema raspravi o društvenom (političkom) i državnom uređenju. To, dakako, nije jedno te isto, no pretpostavlja se da su svi koji su u osnovnoj školi imali Prirodu i društvo s time upoznati.

Ukratko, ljudi se odavno okupljaju u zajednice ne bi li lakše preživjeli. Da bi zajednica funkcionirala, silom prilika postavljaju se stanovita pravila, a onda se i o jednome i drugom s vremenom počinju izvoditi teorije pa se o tim teorijama na kraju počne razglabati po forumima. :D

Uglavnom, nema tu danas puno izbora, a nije ga bilo ni prije: države su ili monahije ili republike, a vladavina je ili demokratska ili autokratska. Pa iz toga proizlaze kojekakve kombinacije. Točka. Postoje ili su postojali razni oblici u kojima su se te kombinacije javljale, a uz te su kombinacije vezani i pojedini nazivi.

Krenimo od demokracije. Popularnu definiciju o "vladavini naroda" možemo zataknuti za uho. Sve dok ne definiramo pojam "narod". Demokracija se kao pojam veže i uz robovlasničke države, u kojima svi ljudi nisu narod - neki su i robovi, to jest "stvar". Neki pak nemaju pravo glasa iako nisu robovi (žene i svi koji nemaju građansko pravo). Glavna je karakteristika demokracije, međutim, zajedničko odlučivanje o pitanjima važnim za zajednicu, bilo izravno (što je ponekad poprilično komplicirano, kao što možete i zamisliti) bilo putem predstavnika odnosno zastupnika sustav. Odluke ne donosi jedna osoba uz pomoć svojih savjetnika ili bez njih odnosno nekolicina ljudi koji su se najčešće samopostavili na vodeće mjesto.

U teoriji. Tko li je ono rekao da teorija bez prakse ne vrijedi, hmmmm? :misli:

Pitanje je, međutim, u što se demokracija danas pretvorila.

Zastavom demokracije razmahala se Amerika, kao da ju je ona izmislila. Demokraciju, ne zastavu. :D I pokušava je nasilno uvesti u zemlje koje su joj ekonomski zanimljive. A za demokraciju je potreban povijesni razvoj i stanovit stupanj zrelosti.

Čini mi se da se upravo to i u Hrvatskoj desilo, zapravo u cijelome istočnom bloku, negdje u većoj, a negdje u manjoj mjeri. Na drugome mjestu rekla sam da smo demokraciju uvezli sa Zapada. I jesmo. Koliko god da je socijalizam u Jugoslaviji bio blaži od varijante u ostalim istočnim zemljama, koliko god da nam je u financijskome pogledu bilo lakše živjeti nego danas, bio je to autokratski režim. Unatoč prividu.

I tako, naglo smo upali u nešto za što nismo bili spremni.

Što ne znači da je demokracija kao takva loša. Ništa joj ne fali. Samo, kao što rekoh, treba proučiti upute za uporabu.

A sad ti, Šaboviću, izvoli objasniti što je u demokraciji problematično. Kao i Miky koji liberalnu demokraciju smatra pogrešnim rješenjem.

A ni ostalima nije zabranjeno. :cerek:


User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

09 Apr 2017, 19:38

Haj' ka'si navalila...:D

Koliko se sjećam, demokratija (pojam) nam dolazi iz Grčkog, od demos - kratein. Zgodna sintagma, dobro da si nabacila ono vladavina naroda. :D
Vladavina naroda - ok, samo, vladavina nad čim? Nad kim? I čime to narod vlada (sredstvo)? Dalje, je li narod neko svjesno biće koje svjesno vlada? Ima li narod ruke, mozak, noge isl? Zna li narod uopšte za sebe? I zašto bi narod vladao (nebitno nad kim/čim, nebitno čime), kao da je vladanje to što narod, kao takav, čini narodom? :ne zna:
Šta je onda vladar, kao takav? Kratos?! Ima još tih sintagmi, nije demos - kratein jedina. Npr. demos - kratos, iliti demokrat po naški. :D Ima tu raznih kratosa, nije demokrat jedini, na primjer, birokrat, pa tehnokrat, pa teokrat, ideokrat...Kud baš nađoše demokrata i demokratiju u zvijezde da ukivaju, k'o da je to posljednji krik mode (a nije čak ni pretposljenji :rofl: )? Je li demokrat onaj koji vlada nad narodom, ili je onaj koji vlada narodom, kao sredstvom, i ako jeste nad čim to demokrat vlada narodom? Upičku, nadamnom ne vlada garant, ja sam sam sebi svoj vladar i da sam Grk rekao bih da sam autokrat per se. :rofl: A ovako sam "tek" samoupravljač. :D

Još dalje, koji je to tačno problem rješenje kojeg predstavlja demokratija? Šta je to što bez demokratije nikako nije moguće? Svrha?! Mislim, ni pembritin se ne koristi tek tako, po sopstvenom nahođenju, što više - to bolje, nego se mora znati prestati s uzimanjem. U protivnom prijeti opasnost od tabletomanije. Sa svim opijatima je tako. :zubo:
Šta je kad nije demokratija? Čemu to? Demokratija, mislim. Kad je (datum)? Je li demokratija već bila i može li se vratiti? Iz prošlosti?! Iz budućnosti?! Možemo li, isto tako, uvesti i Juru, ili Kredu? Glasanjem. Via referendum ili plebiscit. Mislim, pošto se radi o export - import artiklu. Sa Zapada, jel'? :rofl: Gdje je? Koordinate?! Geografski, jel'! :D Imal' demokratija, u geografskom smislu, svoju demokratsku teritoriju na kojoj može da se demokratiše do mile volje a da pritom nikoga ne ugrozi? Zna li za granice, jebemlijoj miša poprdiša?! :facepalm: :rofl:
Hoćemo li se znati prestati, hm, služiti demokratijom nakon što demokratijom riješimo taj konkretni problem ili ćemo, po inerciji, nastaviti s tim pa od demokratije napraviti modnu pojavu, opijat i ovisnike? :rofl: :facepalm:

Tipkačo, ne'š me navuć' da nacrvljam više o'tri proste, a-a!!! :rofl:

Smrt fašizmu - sloboda od naroda. :mudri:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

09 Apr 2017, 19:45

MmeTipfeler wrote:
09 Apr 2017, 18:38
Glavna je karakteristika demokracije, međutim, zajedničko odlučivanje o pitanjima važnim za zajednicu, bilo izravno (što je ponekad poprilično komplicirano, kao što možete i zamisliti) bilo putem predstavnika odnosno zastupnika sustav. Odluke ne donosi jedna osoba uz pomoć svojih savjetnika ili bez njih odnosno nekolicina ljudi koji su se najčešće samopostavili na vodeće mjesto.
Nakon boldanoga dovoljno je bilo staviti točku na kraj rečenice. Ovo ostalo nije bilo potrebno.

Zahvaljujući pametnim ljudima čovjek više nikad neće kopati tunel rukama niti će ikad više ići u posjet rodbini 200 km na noge. Prema tome, kakvi narodni izaslanici? Kakvi zastupnici, kakve pičke materine? Digitalno doba je došlo i više apsolutno nema nikakvih prepreka da stanovništvo Hrvatske (ili bilo koje druge zemlje) za 17 sekundi ne odluči o bilo kojem pitanju, bitnom ili nebitnom.

Trenutni model demokracije ima dvi bitne falinke:

- manipulativna je

- i da nije ljudi su generalno glupi, gledaju sitne trenutne interese i za njih su "sutra" i "ekstrapolacija" samo pojmovi iz rječnika

Sve u svemu, demokracija je vjerojatno "poštenija" i "moralnija", ali autokracija je bolja. Naravno, vladar je inžinjer.
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

09 Apr 2017, 19:53

Ajme, Šaboviću, što napisa! Treba mi prijevod.

U svemu si zaboravio jednu stvar - suverenost ili suverenitet. Prvi pojam radije upotrebljavam kao oznaku suverene (najviše) vlasti, a drugu u međunarodnom (međudržavnom) značenju, no mislim da politolozi to izjednačuju. Nevažno. U demokraciji je narod suveren (imenica) i nema drugih suverena osim njega. Dobro, formalno još i može proći.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

09 Apr 2017, 20:02

MmeTipfeler wrote:
09 Apr 2017, 19:53
Ajme, Šaboviću, što napisa! Treba mi prijevod.

U svemu si zaboravio jednu stvar - suverenost ili suverenitet. Prvi pojam radije upotrebljavam kao oznaku suverene (najviše) vlasti, a drugu u međunarodnom (međudržavnom) značenju, no mislim da politolozi to izjednačuju. Nevažno. U demokraciji je narod suveren (imenica) i nema drugih suverena osim njega. Dobro, formalno još i može proći.
Aha, a u poeziji i mudo može bit' bubreg. :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

09 Apr 2017, 20:11

Quark wrote:
09 Apr 2017, 19:45
Nakon boldanoga dovoljno je bilo staviti točku na kraj rečenice. Ovo ostalo nije bilo potrebno.

Zahvaljujući pametnim ljudima čovjek više nikad neće kopati tunel rukama niti će ikad više ići u posjet rodbini 200 km na noge. Prema tome, kakvi narodni izaslanici? Kakvi zastupnici, kakve pičke materine? Digitalno doba je došlo i više apsolutno nema nikakvih prepreka da stanovništvo Hrvatske (ili bilo koje druge zemlje) za 17 sekundi ne odluči o bilo kojem pitanju, bitnom ili nebitnom.

Trenutni model demokracije ima dvi bitne falinke:

- manipulativna je

- i da nije ljudi su generalno glupi, gledaju sitne trenutne interese i za njih su "sutra" i "ekstrapolacija" samo pojmovi iz rječnika
Aha. A tehnologija rješava sve probleme. :D

Rousseau u Razmatranjima o vladavini u Poljskoj pripovijeda sljedeći događaj. Poljaci su imali zanimljiv način odlučivanja. Sastali bi se svako toliko na Sejmu, raspravljali te na kraju glasali. Problem je bio u tomu što je za prihvaćanje svake odluke bilo potrebno da svi glasaju. Plemići, dakako. Nikakva natpolovična ili apsolutna većina. Pa je jednom prilikom neki plemić otišao kući jer su ga onamo zvali neki htini poslovi, a odluka je ostala visjeti jer bez njegova glasa nije mogla biti donesena. O instituciji liberum veto da se i ne govori, no to je posebna priča.

Mutatis mutandis, pretpostavimo da svaki građanin u Hrvatskoj ima kompjuter i internetsku vezu, što nije slučaj, ali dobro. Na koji ćeš način prisiliti ili navesti bar natpolovičnu većinu, a u slučaju važnijih odluka dvotrećinsku, da pošalje svoj glas? da ne govorimo o tome kako tehnologija ne rješava navedene dvije "bitne falinke".
Sve u svemu, demokracija je vjerojatno "poštenija" i "moralnija", ali autokracija je bolja. Naravno, vladar je inžinjer.
Ah, vraćamo se Platonu i Aristotelu? Već viđeno. Svejedno, dodala bih da mora imati i nešto soli u glavi. :D
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

09 Apr 2017, 20:25

MmeTipfeler wrote:
09 Apr 2017, 20:11
Aha. A tehnologija rješava sve probleme. :D
Da, tehnologija rješava sve probleme. U svim segmentima društva. Od poljoprivrede (recimo navodnjavanje), preko meteorologije, pa preko medicine, pa preko građevine, pa preko transporta, pa preko komunikacije... i tako sve do donošenja strateških odluka za društvo i zajednicu. tehnologija je tu i više nikad ljudsko društvo neće biti bez nje. I umjesto da siječemo stabla i radimo glasačke listiće upalimo računala.
MmeTipfeler wrote:
09 Apr 2017, 20:11
Rousseau u Razmatranjima o vladavini u Poljskoj pripovijeda sljedeći događaj. Poljaci su imali zanimljiv način odlučivanja. Sastali bi se svako toliko na Sejmu, raspravljali te na kraju glasali. Problem je bio u tomu što je za prihvaćanje svake odluke bilo potrebno da svi glasaju. Plemići, dakako. Nikakva natpolovična ili apsolutna većina. Pa je jednom prilikom neki plemić otišao kući jer su ga onamo zvali neki htini poslovi, a odluka je ostala visjeti jer bez njegova glasa nije mogla biti donesena. O instituciji liberum veto da se i ne govori, no to je posebna priča.
Da, i?
MmeTipfeler wrote:
09 Apr 2017, 20:11
Mutatis mutandis, pretpostavimo da svaki građanin u Hrvatskoj ima kompjuter i internetsku vezu, što nije slučaj, ali dobro. Na koji ćeš način prisiliti ili navesti bar natpolovičnu većinu, a u slučaju važnijih odluka dvotrećinsku, da pošalje svoj glas? da ne govorimo o tome kako tehnologija ne rješava navedene dvije "bitne falinke".
Jednostavno, primjenom tehnologije. Svako računalo će se prilikom paljenja, podizanja OS-a, prijavljivati u sustav. Funkcije računala se neće moći koristiti dok god u queueju stoji "nisi glasovao dečko". Nakon 24 sata će biti kažnjivo, osim ako bolnica ne pošalje poruku u državu "evo ga kod nas, sorija se s motora"
MmeTipfeler wrote:
09 Apr 2017, 20:11
Ah, vraćamo se Platonu i Aristotelu? Već viđeno. Svejedno, dodala bih da mora imati i nešto soli u glavi. :D
Ne čitaš pozorno. Nisam rekao "ekonomist" ni "magistar upravljanja ljudskim resursima", rekao sam "inžinjer", podrazumijeva se.
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

09 Apr 2017, 20:43

Quark wrote:
09 Apr 2017, 20:25
Da, tehnologija rješava sve probleme. U svim segmentima društva. Od poljoprivrede (recimo navodnjavanje), preko meteorologije, pa preko medicine, pa preko građevine, pa preko transporta, pa preko komunikacije... i tako sve do donošenja strateških odluka za društvo i zajednicu. tehnologija je tu i više nikad ljudsko društvo neće biti bez nje. I umjesto da siječemo stabla i radimo glasačke listiće upalimo računala.
Radiš račun bez krčmara. Imaju li svi u Hrvatskoj - ostavimo sad veliki bijeli svijet - kompjuter? nemaju. Imaju li svi adekvatan pristup internetu? Nemaju. Jebiga, meni je neku večer propao dio prijevoda jer je iznenada nestalo struje. Srećom, memorija u glavi radi. bolje od tehnologije. :D Samo u Zagrebu ima mjesta na kojima mobiteli nemaju signala, a drugdje da se i ne govori. Sve dok komunikacijski sustav ne bude potpuno usavršen, možeš se slikati sa svojim idejama. I što ako se nekome pokvari kompjuter? Time gubi pravo glasa sve dok ne stigne Quark i ne popravi mu ga? :cerek:
Da, i?
I ništa. Tko ništa ne nauči od povijesti, osuđen ju je ponavljati.
Jednostavno, primjenom tehnologije. Svako računalo će se prilikom paljenja, podizanja OS-a, prijavljivati u sustav. Funkcije računala se neće moći koristiti dok god u queueju stoji "nisi glasovao dečko". Nakon 24 sata će biti kažnjivo, osim ako bolnica ne pošalje poruku u državu "evo ga kod nas, sorija se s motora"
I to je već poznato. Samo ne s kompjuterima, nego s pisaćim strojevima. Koji su se u autokratskim sustavima morali registrirati. Možda se sjećaš kako je završio Ceauşescu. :bicedobro:
Ne čitaš pozorno. Nisam rekao "ekonomist" ni "magistar upravljanja ljudskim resursima", rekao sam "inžinjer", podrazumijeva se.
Ne podrazumijeva se. Zašto bi se podrazumijevalo? Svaka budala može završiti fakultet, pogotovo prema današnjim kriterijima, ali nije svatko u stanju upotrebljavati mozak.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

09 Apr 2017, 20:54

Quark wrote:
09 Apr 2017, 20:25
Da, tehnologija rješava sve probleme. U svim segmentima društva. Od poljoprivrede (recimo navodnjavanje), preko meteorologije, pa preko medicine, pa preko građevine, pa preko transporta, pa preko komunikacije... i tako sve do donošenja strateških odluka za društvo i zajednicu. tehnologija je tu i više nikad ljudsko društvo neće biti bez nje. I umjesto da siječemo stabla i radimo glasačke listiće upalimo računala.



Da, i?



Jednostavno, primjenom tehnologije. Svako računalo će se prilikom paljenja, podizanja OS-a, prijavljivati u sustav. Funkcije računala se neće moći koristiti dok god u queueju stoji "nisi glasovao dečko". Nakon 24 sata će biti kažnjivo, osim ako bolnica ne pošalje poruku u državu "evo ga kod nas, sorija se s motora"



Ne čitaš pozorno. Nisam rekao "ekonomist" ni "magistar upravljanja ljudskim resursima", rekao sam "inžinjer", podrazumijeva se.
Molim te, reci da ljude ne smatraš resursom, pliz! :moli:
'bemti Matriks i ko ga izmisli! A i ti Ridli, skote, mršupičku materinu inžinjersku! :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

09 Apr 2017, 20:57

MmeTipfeler wrote:
09 Apr 2017, 20:43
Radiš račun bez krčmara. Imaju li svi u Hrvatskoj - ostavimo sad veliki bijeli svijet - kompjuter? nemaju.
Svi u Hrvatskoj imaju uređaj za pristup internetu. Ko nema, a takvih je 1729, kupit će im država. Ali samo ako je nepušač, ne pije pivu isprid dućana i ne igra loto/kladionicu.
MmeTipfeler wrote:
09 Apr 2017, 20:43
Jebiga, meni je neku večer propao dio prijevoda jer je iznenada nestalo struje.
To nije istina. Tebi je neku večer propao dio prijevoda jer nisi imala UPS.

---

Mme... bog ti da sriću i zdravlje, nemoj se u mojim postovima vatati za pizdarije, za nebitne sitne gluposti, a znaš da san u pravu. Trošiš bandwidth što je manji problem, ali trošiš i vrijeme... a strijela vremena je neumoljiva. Nikad više neću biti u prilici korisno upotrijebiti ovih 97 sekundi koje sam potrošio da ti objasnim očito.
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

09 Apr 2017, 20:59

Šabović Adis wrote:
09 Apr 2017, 20:54
Molim te, reci da ljude ne smatraš resursom, pliz! :moli:
Ljudi trebaju koristiti sve što im je na raspolaganju, osim drugih živih bića za svoje zajebancije. Ako za sprovođenje demokracije treba posjeći stablo da bi prkan iz nekog zaseoka glasa za HDZ onda se seren na tu demokraciju.
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

09 Apr 2017, 21:00

Kvarče, lupetaš. Što si jedan 'inžinjer' ne bi smio dopustiti. :raspa:
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

09 Apr 2017, 21:03

Molim da mi quotaš točno dio teksta u kojem sam izrekao nešto nenormalno, nemoralno, nemoguće, rasistički, specistički ili općenitu glupost.
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

09 Apr 2017, 21:03

Pa da ti striko Quark još jednom objasni :kava:
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

09 Apr 2017, 21:07

Quark wrote:
09 Apr 2017, 20:59
Ljudi trebaju koristiti sve što im je na raspolaganju, osim drugih živih bića za svoje zajebancije.


Druga živa bića?! Misliš, životinje & biljke?! Ja na to mislim. :ne zna:

Ako za sprovođenje demokracije treba posjeći stablo da bi prkan iz nekog zaseoka glasa za HDZ onda se seren na tu demokraciju.
Bolje stablo nego čovjeka. Pa jel'? :ne zna:
Nije da se baš moramo sjeckati, al' eto. Zato i pitam čemu demokratija - k'o da je to neka privilegija, or samtin... starogrčke fore i fazoni da starogrčkije ne mogu biti. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

09 Apr 2017, 21:10

Šabović Adis wrote:
09 Apr 2017, 21:07
Druga živa bića?! Misliš, životinje & biljke?! Ja na to mislim. :ne zna:
Tako je. I ja na to mislim. Društvo u kojem se siječe stablo da bi neko iznio svoje mišljenje i društvo u kojem se ubije krokodil da bi neko imao u što staviti osobnu i puder nije društvo nego kurac. Barbarizam.
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

09 Apr 2017, 21:13

Quark wrote:
09 Apr 2017, 21:10
Tako je. I ja na to mislim. Društvo u kojem se siječe stablo da bi neko iznio svoje mišljenje i društvo u kojem se ubije krokodil da bi neko imao u što staviti osobnu i puder nije društvo nego kurac. Barbarizam.
A struja na koju rade kompjuteri pada s neba kao mana?
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

09 Apr 2017, 21:15

MmeTipfeler wrote:
09 Apr 2017, 21:13
A struja na koju rade kompjuteri pada s neba kao mana?
Tako je. Dio pada s neba. Dio se dobiva gibanjem fluida (kojeg neuki puk naziva rijeka) preko lopatica, dio se dobiva tako da plutonij zagrijavanjem stvara paru. U čemu je problem?
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

09 Apr 2017, 21:16

I nemoj da mi se praviš grbava i meteš pod tepih ovo sa strujom i UPS-om. Pokrij se ušima i napiši "kriva sam".
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

09 Apr 2017, 21:29

Quark wrote:
09 Apr 2017, 21:15
Tako je. Dio pada s neba. Dio se dobiva gibanjem fluida (kojeg neuki puk naziva rijeka) preko lopatica, dio se dobiva tako da plutonij zagrijavanjem stvara paru. U čemu je problem?
Lupetaš. Kao što sam već rekla. Sve elektrane nužno uništavaju dio prirode. To je pitanje većeg dobra. ili manjeg zla. Kako hoćeš. Problem je u tome što ti razmišljaš kao konj sa zazircima.
Quark wrote:
09 Apr 2017, 21:16
I nemoj da mi se praviš grbava i meteš pod tepih ovo sa strujom i UPS-om. Pokrij se ušima i napiši "kriva sam".
Ne, nisam. To je isto kao da pošto-poto navalim kupiti dizelaša jer je dizel jeftiniji, a godišnje prelazim toliko kilometara da će mi se to isplatiti tek na onome svijetu. Za moje potrebe UPS je suvišan. Zašto bih ga nabavljala?
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

09 Apr 2017, 21:33

Quark wrote:
09 Apr 2017, 21:10
Tako je. I ja na to mislim. Društvo u kojem se siječe stablo da bi neko iznio svoje mišljenje i društvo u kojem se ubije krokodil da bi neko imao u što staviti osobnu i puder nije društvo nego kurac. Barbarizam.

Kurčina! :mudri:
Ne znam kako ti, al' ja društvo još uvijek smatram društvom - drugova i drugarica. Isključivo! :zubo:
Društvo ovaca, na primjer, ne smatram društvom nego stadom, a društvo bez iđe išta, ono, prazan skup - koj' to kurac? :rofl:
Isto tako, Društvo Jednog Lica (npr. Hamina raja ili Haretova raja, Hamo & Hare inkluzive, jel'? :D ) smatram fašističkom tvorevinom i sva sreća što je zabranjeno. Preostaje Društvo Ograničene Odgovornosti (Gesellschaft mit beschränkter Haftung) iliti GmbH što je, smatram, podvala kojoj nema ravne i, što je najgore, niko ništa ne kuži. Il' se samo pravi. :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

09 Apr 2017, 21:35

MmeTipfeler wrote:
09 Apr 2017, 21:29
Lupetaš. Kao što sam već rekla. Sve elektrane nužno uništavaju dio prirode. To je pitanje većeg dobra. ili manjeg zla. Kako hoćeš. Problem je u tome što ti razmišljaš kao konj sa zazircima.


Ne, nisam. To je isto kao da pošto-poto navalim kupiti dizelaša jer je dizel jeftiniji, a godišnje prelazim toliko kilometara da će mi se to isplatiti tek na onome svijetu. Za moje potrebe UPS je suvišan. Zašto bih ga nabavljala?
Ajde priznaj, budi čovek, i žene su ljudi! Navodno. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

09 Apr 2017, 21:48

Zaspamali ste temu, a ne znam pravite li se blesavi ili vam je to prirodno stanje. :bicedobro:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

09 Apr 2017, 22:24

Kvark, ješčuo šta ti je rekla? :kokice:

Ne znam ko ovdje o dizelašima priča al' demokratija je pravo širok pojam, što jes jes. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

09 Apr 2017, 22:31

Šabović Adis wrote:
09 Apr 2017, 22:24
Kvark, ješčuo šta ti je rekla? :kokice:

Ne znam ko ovdje o dizelašima priča al' demokratija je pravo širok pojam, što jes jes. :rofl:
Kad vama sve treba crtati. Pisanu riječ ne razumijete, a izgovorenu učas zaboravite. :facepalm:
Post Reply