Uvijek aktualno - kupnja PC-a ili Notebooka

Računala, IT, nove tehnologije, gadgeti...
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

20 Feb 2017, 17:36

Za kranje korisnike u IT segmentu su uvijek bile i bit će najaktualnije dileme:

- da li kupiti stolno računalo ili prijenosno?
- da li kupiti brand name računalo ili sastavljeno po želji od probranih komponenti?

Eto, ja sam u tom svijetu više od 20 godina, svaki dan sam u borbi sa takvim i sličnim pitanjima vezanim usput i za periferiju, mrežnu opremu i sl.

Dakle, ako imate kakvih pitanja oko nabavke informatičke opreme, nabavili bi nešto, a niste sigurni što ili vam je najuži izbor pao na 2-3 uređaja koji vam se "čine isti" ili "postoji razlika u cijeni" javite se ovdje, napišite kakva je dilema nastojat ću, a nadam se i drugi koji znaju (ili su kao ja - misle da znaju :zubo: ) pomoći savjetom.


TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

20 Feb 2017, 17:59

Smijem malo oftopičariti? Mislim, bar dok se ne usuglasimo u vazi s pravilima? :D

Ja sam krajnja korisnica, ali možda mrvičak informiranija od većine internetkog puka, u dvakom slučaju ne pripadam generaciji Hoću internet. No to si do sada već i sam shvatio. Votever.

Danas bih razmišljala o nabavi samo jednoga od ovoga što si naveo, i to iz financijskih razloga. Nekada sam mogla razmišljati tako da ću doma imati stolno računalo (ili podstolno :cerek: ), kao osnovno mjesto za pohranu podataka, a na laptop ću prebacivati one podatke koji mi trebaju za rad kada nekamo idem. Recimo na ljetovanje.

Jebiga, prevodilački posao ne pita za GO. :crying:

Sada bih, opet iz financijskih razloga razmišljala tako da bih povezala obje mogućnosti. Nabavila dovoljno jak laptop koji se može staviti na docking station - nemam pojma kako se to zove na hrvatskome, ako se ikako zove, a usto svakako nabavila i "normalni" monitor, tastaturu i miša.

Nikako ne mogu prevaliti preko usta ili tastature akuzativ miš. :ne zna:

Smijem li sugerirati da ispraviš naslov teme? :p
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

20 Feb 2017, 19:14

Ispravi naslov teme kako misliš da je prikladno :)

Što se tiče laptopa, definiraj "jak". Recimo, po mome bi definicija "jak" sadržavala bar i5, bar 8GB, bar 256 SSD i bar neku nVidia gornje klase (ili adekvatnu ATI).
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

20 Feb 2017, 19:41

Quark wrote:
20 Feb 2017, 19:14
Ispravi naslov teme kako misliš da je prikladno :)
Pa editirala sam u svojem odgovoru. Editirat ćeš sam kad ti uvalim moderaturu.
Što se tiče laptopa, definiraj "jak". Recimo, po mome bi definicija "jak" sadržavala bar i5, bar 8GB, bar 256 SSD i bar neku nVidia gornje klase (ili adekvatnu ATI).
Tako da se može mjeriti sa stolnim računalom. ako takvo što postoji. Ne znam, nisam u takvoj situaciji: imam i jedno i drugo, a detalji nisu važni. Ionako će ostati tako kako jest. :mig:
User avatar
X-Plosiv
Posts: 59
Joined: 06 Mar 2017, 07:25
Location: Pula

06 Mar 2017, 09:51

Da podignemo malo temu. Ja imam poprilično OK stolno računalo (i5, 12gb ram, gtx 660), dok draga piči notebook (i8, 16gb, gtx 980m). Koliko god ne volim prijenosna sranja, moram reći da je bolje uzeti sa kvalitetnijim ekranom i dati malo više para. Baš tu na stolu imam ASUS Rog od drage i neki HP koji je koštao 2300 kn sa windowsima (služi samo za fiskalnu kasu). Kada gledaš u monitor tog slabijeg, doslovce pola toga ne vidiš ako pomakneš glavu za 1 cm.
Brainstorm so much that my head is filled with rainbows.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

06 Mar 2017, 18:15

dobro ste se ti i squaw počastili :)
a šta radite na tim zvijerima?
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
X-Plosiv
Posts: 59
Joined: 06 Mar 2017, 07:25
Location: Pula

06 Mar 2017, 20:51

Ja sam svoj stolni složio 2012-e godine, i od tada jedino što je nadograđeno je RAM....MOBO/GPU je riknulo po jednom pa dobio zamjenski...dobro prdnuo mi je jedan SSD jer sam maler :zubo: . Jedino za što ja svoj koristim danas je igranje + računovodstveni program. Programiranje koje se radilo na njemu (C, Arduino, mrvicu Python/PHP) se može i na 5x slabijem računalu raditi. Dapače, kada pogledam, 99% vremena je uključen mIRC+Firefox :zubo: Ne stigne se više niti igrati koliko se prije, bem ti posao/ženu/buduće-dijete-zbog-kojeg-ne-uzimam-novu-grafičku-nego-sjedalicu.

Squaw je prije ovog imala Toshibu isto tako nabrijano čudo, uzeto najviše jer se radilo o završetku poslovne godine pa da se malo potroši para (dobit, pdv, sve te pakum cakum cake kako to ide) i imalo je garanciju "No matter what". Kako je bio reklamiran kao "gaymerski" laptop, a 3x išao na servis jer se pregrijavali, dobili povrat para, pa odmah uzeli ASUS Rog. Da li se moglo uzeti 3x slabiji laptop? Fkorz. 99% slučajeva što njen laptop pokreće jest Firefox+word+diablo3/guildwars2+riječnici.

Ono bez čega mogu od komponenata je sve, ali kvalitetan monitor mi je must have...valjda starim?! Za svoj koristim Dell U2412m + Prestigio kao drugi. Luksuz, štaš, čovjek si mora priuštiti tu i tamo nešto inače jeba život.
Brainstorm so much that my head is filled with rainbows.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

06 Mar 2017, 21:07

Kvalitetan monitor moraš imati, na tome se ne štedi. Na matičnoj također. Ostalo je varijabilno; ima dobrih a razmjerno jeftinih procesora, hard-diskova, grafičkih i zvučnih kartica... Gejmersko računalo rijetko komu treba, objektivno. To su strojevi za profesionalce, ljude kojima će se taj trošak s vremenom višestruko isplatiti. Ne treba biti informatički snob.
Potpisi su za budale.
User avatar
X-Plosiv
Posts: 59
Joined: 06 Mar 2017, 07:25
Location: Pula

06 Mar 2017, 22:10

Yeah, oko toga se slažemo + napajanje. Koliko puta se susretneš sa vrhunskim komponentama, grafička koja pocucla pola elektrane, a onda unutra neko no name 600w za 250 kn :zubo:
Moja matična je AsRock Z77 Extreme4, nije loša...jbg, jednom je do sada riknula, valjda neće opet...inače će ići neka žnj matična do 600-700 kn, i šaljem to računalo u printstudio od sestre...
Brainstorm so much that my head is filled with rainbows.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

06 Mar 2017, 22:31

Jest, zaboravio sam napajanje spomenuti. Ne znam što sad imam u kanti, Corsair ili Chieftec, ali s tim nikad problema nisam imao.

Za razliku od ASRocka. Tvoja je matična dobra, ali moja nije bila. Slabiji su im modeli nekako lošiji. Ili jednostavno nisam imao sreće. :zubo:
Potpisi su za budale.
User avatar
X-Plosiv
Posts: 59
Joined: 06 Mar 2017, 07:25
Location: Pula

07 Mar 2017, 08:38

Meni je jednom riknula..i to kakve sam sreće - utori za memoriju. Dobio drugu i da kucnem u drvo, radi već par godina...
Brainstorm so much that my head is filled with rainbows.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

07 Mar 2017, 09:26

X-Plosiv wrote:
06 Mar 2017, 20:51
mIRC+Firefox
mIRC sam koristio još '95 na DALNet-u :zubo:
Bio sam SOP na #croatia. Inače u ta doba (ko danas android i ios) ljudstvo se dijelilo na mircere i pirchere. mIRC je bija bolji, mogućnost personalizacije pomoću skripti je bila puno jača nego kod Pircha, ali Pirch je ima mogućnost istovremenog spajanja na više servera. I čini mi se da je kod mene bila kombinacija mIRC+Netscape :D
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
X-Plosiv
Posts: 59
Joined: 06 Mar 2017, 07:25
Location: Pula

07 Mar 2017, 09:45

Ja sam dosta mlađi, 28 za koji mjesec, ali imam staroga koji je frik za računala (barem bio dok je bio mlađi), DAT kazete, SCSI, monitori od 21inč koji teže poput markićke...ni dan danas mu mater ne spomene kako je mogao kupiti neko zemljište umjesto da je trošio pare...eno ga sada, ima doma 2x dell u2412m za njegov mirc+wot+firefox. Ja i on smo bili na Undernetu na #Croatia, sjećam se u to vrijeme on je bio jedan od OPova sa najvećim accessom, ja sam bio klinac...i danas preferiram mIRC naspram sveg ostalog, pak.

Jbmti :facepalm: treba ugasiti sve ove snepčetove,fejsbukove,instagrama,twitter, vratimo mIRC i ICQ, forume. :zubo:
Brainstorm so much that my head is filled with rainbows.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

07 Mar 2017, 10:45

20 god si mlađi od mene :)
A šta se tiče ICQ - 1198023

Image
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
Post Reply