..bekap

Računala, IT, nove tehnologije, gadgeti...
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

11 Nov 2015, 00:57

..evo, vidio sam da se nesto pise okolo o bekapima i hardveraju, pa kad se zeki nadje monito, malo bekape prodiskutirat.

naime, uvijek me taj problem nekako mucio, nekako sam to rjesavao, ali sve bi to moglo postat dosta ozbiljnije.
najvise me muci.. medij.

evo, npr za fotke. sta ce bit, ne znase, ali do sada postoje jos te prve neke fotke koje su se osvjetljivale na nekim emulzijama, staklima, cemu vec sve.
o negativima u smislu celuloida, pa i fotopapirima da i ne govorim. sve to vec stotinjak godina, evo, fercera, uz neko pravilno skladistenje minimalni su neki gubici ili promjene. ono, zanemarivi.

e, sad, sta je s magnetnim medijima? cd uopce ne racunam. ne racunam ni dat. i tu negdje mi ostaje..dvd, blurej, hardiskovi ovi sta se vrte i ovi sta se ne vrte i.. nista vise, to je cini mi se to.

dvd za sad, kad na njih radim neki bekap, radim to u najmanje dvije kopije i onda dalje to nekako pokusavam spremit i u tvrdo i u meko i u mraku..jos mi fali samo napravit neku kutuju, futrole koje ce glumit neki faradejev kavez i, eto.
problem kod devedejki je sto tu stane malo. cijena po gigabajtu ili cemu vec, relativno velika.

blurej vec stane nesto vise, ai medij mi djeluje..kazem, djeluje nekako, ono, robusniji. podsjeca me na cedeove one od prije dvajst i vise godina, evo, jos mi rade..za razliku od nekih relativno nedavno sprzenih, nakon pet godina ne mos nista s njima.
ali, sita je to tehnologija kao i dvd..ne zna se sta ce s tim bit podacima bit za pet, deset godina..vise.

ovi hardovi sta se ne vrte, kako sam shvatio, ima tu nesto u vezi struje neke, i ako se to pohrani negdje ono, da stoji, onda njemu dosadi tu nesto drzat u sebi i pocne polako ti sto je na njemu zapisano odbacivat.

e, sad, ostaju ovi klasicni hardovi, ali i tu mi je samo jedan bekap nekako, ono, malo. jest da ih cak i sto napravim, da to nista ne garantira, ali napravit sve te kopije na dva harda, eto, daje mi neku vecu sigurnost, ali opet ne dovoljnu.

ipak, tu mi ti hardovi nekako daju najvecu sigurnost i onda, sta.. jel najbolje ic na neki raid, ima valjda nesto to s ladicama, nesto, jel i onda nabavljat hard diskove i sve ostalo sto je potrebno za takav bekap i poslije za te hardove nekako pospremit?

mislim, kakva je praksa uopce?
ok, ne mislim ic tuda, ali npr, ne cemu banke rade bekapove? :D

naravno, sve ovo pitam kao da lova nije problem, barem ne lova za ovakve neke bekapove kucnog tipa. jednostavno me zanima koji se do sada medij pokazao najpouzdaniji. :kokice:


MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

11 Nov 2015, 01:05

Zaprži sve na devedeje 2 puta, uvali sve u RAID5 i metni na klaud. :zubo:
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

11 Nov 2015, 01:09

ne jebi ga sa backupom na optičke medije :)

u skladu sa financijskim mogućnostima imaš dva moguća načina kako zaštititi svoje podatke: na diskove (elektromehaničke, da se razumijemo, dakle harddiskove vulgaris, ssd izbjegavati za backup) i u cloud
lani san napisa post o tome: http://informaticar.eu/227-jugoslovenski-prosek/
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

11 Nov 2015, 01:11

MightyMe » wrote:Zaprži sve na devedeje 2 puta, uvali sve u RAID5 i metni na klaud. :zubo:
..e, i da sve to osiguram kod lojda, oni kazu nema problema, austvari ja im platim, a jebe se njih za sve to, oni i onako sav bekap jos uvijek rade guscjim perom i tintom.. :D

di je taj klaud? kolko se to placa? jel se tu aploda nesto ili..? :kokice:
..mislim, ako se aploda, ja jedva struje ovdje imam, a kamoli neku brzinu.. mogu im jedino postom poslat, brze ce doc.. :D
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

11 Nov 2015, 01:15

ostavi se onda clouda. lipo sve iskopiraj na usb disk i taj disk spremi u škafetin.
nemoj slučajno da ti na pamet padne neka sumanuta ideja tipa "sad kad san podatke pribacija na vanjski disk mogu ih ode obrisat"
ne briši ništa. podaci na vanjskom disku nisu podaci nego sigurnosna kopija podataka
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

11 Nov 2015, 01:16

šta bi reka jedan moj korisnik prije dosta godina "a jel ta kopija jednake kvalitete ki orginal?" :S :S :S :S :S
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

11 Nov 2015, 01:19

Quark » wrote:ne jebi ga sa backupom na optičke medije :)

u skladu sa financijskim mogućnostima imaš dva moguća načina kako zaštititi svoje podatke: na diskove (elektromehaničke, da se razumijemo, dakle harddiskove vulgaris, ssd izbjegavati za backup) i u cloud
lani san napisa post o tome: http://informaticar.eu/227-jugoslovenski-prosek/
..ok, super, tnx..:top:

..sta su se ti nsa pokazali nekako do sad kao, ono, najbolji? :kokice:
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

11 Nov 2015, 01:24

..a unda » wrote: ..ok, super, tnx..:top:

..sta su se ti nsa pokazali nekako do sad kao, ono, najbolji? :kokice:
nas ti je network attached storage, drugim riječima mala kašeta u koju ubodeš diskove, 2, 4 itd. za nas smrtnike dovoljno je dva. i onda recimo isprogramiraš tu kutiju da ta dva diska od 1 TB svaki namisti u takav mod rada da ti "vidiš" samo 1 TB. dakle očito je da kad napraviš sigurnosnu kopiju u nas, da se i unutar tog nasa automacki podaci kopiraju na oba diska. naravno uvik se može dogoditi da padne atomska bomba u obor i da ti sjebe i diskove u nasu i u pcu ali mislim da bi ti u takvoj situaciji gubitak podataka bija najmanji problem
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

11 Nov 2015, 01:25

i ne jebite me s tim kokicama uvik mislin da me zajebajete, još san gušter ode pa neznan na kojem ste provokatorskom levelu :D
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

11 Nov 2015, 01:26

..a unda » wrote: ..e, i da sve to osiguram kod lojda, oni kazu nema problema, austvari ja im platim, a jebe se njih za sve to, oni i onako sav bekap jos uvijek rade guscjim perom i tintom.. :D

di je taj klaud? kolko se to placa? jel se tu aploda nesto ili..? :kokice:
..mislim, ako se aploda, ja jedva struje ovdje imam, a kamoli neku brzinu.. mogu im jedino postom poslat, brze ce doc.. :D
:rofl:

Je kod klauda je najveći zajeb šta je aploud od kurca kod naših ispova. Ja iman sriće pa kad iman nešto veliko aplodat uštekan se direkt na karnetovu kičmu na faksu..
Kod velikog brata gugleta imaš 15Gb mukte, a kod onoga šta ga obama traži na novom zelandu imaš 50Gb mukte. Sad vidi jel ti se to isplati. Ja recimo na gugletu držin sve šta mi je vezano za faks jer lako mogu pristupit s mobitela na to ako mi u tramvaju padne napamet neko čudo potražit.
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

11 Nov 2015, 01:26

Quark » wrote:šta bi reka jedan moj korisnik prije dosta godina "a jel ta kopija jednake kvalitete ki orginal?" :S :S :S :S :S
:rofl:
I šta si mu reka? :D
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

11 Nov 2015, 01:27

MightyMe » wrote: :rofl:
I šta si mu reka? :D
reka san mu da su kopirane slike malo bliđe, al da se ne primjeti
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

11 Nov 2015, 01:29

:rofl: :rofl:

A je mora to malo, pogotovo ako je toner pri kraju. :zubo:
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

11 Nov 2015, 01:31

Quark » wrote:ostavi se onda clouda. lipo sve iskopiraj na usb disk i taj disk spremi u škafetin.
nemoj slučajno da ti na pamet padne neka sumanuta ideja tipa "sad kad san podatke pribacija na vanjski disk mogu ih ode obrisat"
ne briši ništa. podaci na vanjskom disku nisu podaci nego sigurnosna kopija podataka
docepao sam se noktima doslovno skoro, nekog vanjskog od 3 tera. tosiba pise na njemu, sta je unutra, zaboravio sam.

ali jednostavno moram brisat sa harda u kompu. ne moze vise toga stat, nema gdje, nema kako..vjeruj mi da mi se iz kompa cuju zvukovi kao kod dizela sa rastimanim diznama. :D

nema sad drugog izbora, i do ovog sam jedva nekako dosao. zato sam mislio nekako pocet gradit raid neki malo pomalo, pa onda u nekom trnutku sve to nekako automatizirat da se ne zajebajem sa sto detalja di, kako, a sta ako ovo, a sta ako ono, a di mi je ovo, a di mi je ono (marfi kaze.. strojevi imaju radit, ljudi imaju mislit :D ), osigurat nekim upsovima, bekapirat u duplo i kad se diskovi napune, s njima negdje na sigurno da spavaju i amo ca dalje.
mislim, to mi je nekako optimalna varijanta, ali u idealnom slucaju, tj o tome mogu sada samo sanjat, ali eto, ako nista ne sanjas, nemas nista ni sto ces ostvarit.. :D
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

11 Nov 2015, 01:37

Koji si ti horder. Pa jači si za bitove nego za mačke. :zubo:
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

11 Nov 2015, 01:43

Quark » wrote:
nas ti je network attached storage, drugim riječima mala kašeta u koju ubodeš diskove, 2, 4 itd. za nas smrtnike dovoljno je dva. i onda recimo isprogramiraš tu kutiju da ta dva diska od 1 TB svaki namisti u takav mod rada da ti "vidiš" samo 1 TB. dakle očito je da kad napraviš sigurnosnu kopiju u nas, da se i unutar tog nasa automacki podaci kopiraju na oba diska. naravno uvik se može dogoditi da padne atomska bomba u obor i da ti sjebe i diskove u nasu i u pcu ali mislim da bi ti u takvoj situaciji gubitak podataka bija najmanji problem
.. a to, jebiga i te kratice..mislio sam da je to neki tip diska, ime diska, nesto.. ok, valjda ima razlike, ali meni je to sve raid. :D

ok, lako mi je za to sta on vidi, radit mirore i to ili ne radit nista neka on sam radi :D, ali dakle, to je to u biti.
ne znam, nekako sam se nadao da ima jos nesto, neka tehnologija, sistem jos neki, nesto, ne znam. .:D
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

11 Nov 2015, 01:46

Quark » wrote:i ne jebite me s tim kokicama uvik mislin da me zajebajete, još san gušter ode pa neznan na kojem ste provokatorskom levelu :D
..ne zajebajemo te. :kokice:








:D
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

11 Nov 2015, 01:47

..a unda » wrote: ..ne zajebajemo te. :kokice:








:D
Nismo, najozbiljnije. :kokice:
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

11 Nov 2015, 01:49

MightyMe » wrote:
Nismo, najozbiljnije. :kokice:
:kokice:
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

12 Nov 2015, 17:03

Imam dva vanjska diska i cloud za fotke. Na poslu interni cloud.
Ako ništa drugo, ako ti cloud smrda podatke, možeš prstom uprijet u nebo, al bar nisi ti kriv, jer ti je, ne znam, ispao disk iz ruke, popiškio ga mačak ili si slučajno izbrsao :D
Quark wrote:
reka san mu da su kopirane slike malo bliđe, al da se ne primjeti
:rofl:
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

12 Nov 2015, 17:50

..ma ne ide nista na klaud i gotovo. to su sve tamo spijuni i tako samo kupe podatke i to dzaba. tj ne dzaba, jos im placam za to. . ne dam. necu. :D

ice to sve jednog dana na hard, pa onda hard u antistatik vrecicu, pa onda u ovo ili nesto slicno..

Image

pa onda to u ovo..

Image

ili u ovako nesto, ali mozda vece.. :D

Image
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

12 Nov 2015, 18:53

tis puka ki kokica
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

12 Nov 2015, 18:57

Quark » wrote:tis puka ki kokica
..e, aj ti to spremi bolje.. :D
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

12 Nov 2015, 20:13

bekap ide na klasične hdd-ove u raid1 modu, a poslije cca 5 godina presnimavaš na nove ili kad jedan krene crkavat. diskovi koji se ne vrte takođe propadaju. dalje, pri kupovini dobro probazaj po revjuima i sl. i koji put se pomoli, nije zgoreg :D

ps kad jedan krene crkavat obrati pažnju da ne sjebeš onaj ispravni. ono, dešava se :facepalm: :D
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

12 Nov 2015, 20:31

Zmaj021 » wrote:bekap ide na klasične hdd-ove u raid1 modu, a poslije cca 5 godina presnimavaš na nove ili kad jedan krene crkavat. diskovi koji se ne vrte takođe propadaju. dalje, pri kupovini dobro probazaj po revjuima i sl. i koji put se pomoli, nije zgoreg :D

ps kad jedan krene crkavat obrati pažnju da ne sjebeš onaj ispravni. ono, dešava se :facepalm: :D
..a ko ce to presnimavat ako se toga nakupi. mogu tako u krug trcat. :D

po dva bekapa i eto, ako sta rikne nekako mi ostaje zadnja utjeha da se sa harda nekako jos i da spasit nesto. :D

jasno, ono sto kojim slucajem ispadne nekako kao sto sam htio, onda to ide na papir medij, fotka jel.
ali ne kao print. fino to nekako na internegativ prebacit ili nekako drugacije osvijetlit i neka to stoji na papiru. :D

ono, na kraju ce ispast da ne mos prodat fotku ispod deset iljada eura nikako.. ono, samo troskovi uracunati, tehnika, proces, a art je u cijeni ono, jedan, dva eura.. ako i toliko :facepalm:

:D
Post Reply