Trolanje kao umjetnička forma

Knjigom u glavu
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

20 Sep 2012, 12:54

Sinoć sam čitala ovu temu i oduševila se do imbecilnosti.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=740234

Jednostavno maestralna trolidba. :S :S :S

Zaplet je jednostavan, gotovo šabloniziran: bogata i razmažena gimnazijalka zaljubljuje se školskog kolegu i svim silama ga želi dobiti. Na putu joj stoji samo jedna sitnica - on je homoseksualac.
Pogledajte samo kako napetost raste iz posta u post, ubacuju se i sporedni likovi - jesu li oni klonovi istog trola ili nezavisni igrači?

E sad, budući da je ovo ipak MKJ, molila bih vas da izbjegavate jeftine sprdnje na račun teme. Ajmo je pokušati analizirati - medijski, književno i jezično.

Mislim da imamo postmodernu. :lux:


Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

20 Sep 2012, 13:29

Pa, trolidba je uzorna postmoderna forma, dobro kažeš.

Ona je zapravo hipertekst. Nalikuje nekadašnjem usmenom pripovijedanju, gdje su recipijenti u isto vrijeme i pripovjedači, tako da je zapravo otvorena struktura. Trolidba se temelji na načelu iznevjernog očekivanja, tako da pasivni recipijenti postaju naratori obično u trenutku kada posumnjaju u autoritet (prvoga) naratora. Osim verbalnog materijala, sadrži i vizualni kod, tako da je to zapravo hibridni semiotički sustav. Uvijek sadrži barem dvije razine: razinu naracije i razinu metakomunikacije, s tim da se komični efekt stvara slično kao u teatru - jer jedna strana ima višak informacija. Slično je to recimo formi suđenja ili debate, gdje uvijek postoje barem dvije suprotstavljene priče, no ovdje nema nikakvih ograničenja oko vremena i redoslijeda smjenjivanja replika. Još je jedno obilježje trolidbe intertekstualnost, čemu je potvrda i ova naša diskusija. Trolidba gotovo simultano postaje intertekst i prenosi se drugdje.

I tako... :serek:
User avatar
bumbamara
Posts: 10
Joined: 30 Aug 2012, 12:53

20 Sep 2012, 13:30

Gle, ima sličan nick pa i sličicu kao ja. :giggle: a i ulogirala se nedavno kao i ja. što reći...
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

20 Sep 2012, 14:21

Zekoslawa » wrote:Trolidba se temelji na načelu iznevjernog očekivanja, tako da pasivni recipijenti postaju naratori obično u trenutku kada posumnjaju u autoritet (prvoga) naratora.
E, to se traži! :zubo:
Ja sam malo terminološki zakržljala, ali koliko se sjećam postmoderna prilično forsira krimić. A tu ga imamo u ponešto izmijenjenom obliku. Ne pitamo se tko je ubojica, nego tko je autor. Je li trol ili nije? Ako nije, postoje li doista takvi ljudi? Ako jest, tko je on? Čiji je klon? Je li dobronamjeran zabavljač (moderna verzija dvorske lude) ili nekakav psihopat, tajanstveni drugi čijim isključivanjem skupina potvrđuje svoj integritet?

Napeto štivo, nadasve. :cerek:
Zekoslawa » wrote: Osim verbalnog materijala, sadrži i vizualni kod, tako da je to zapravo hibridni semiotički sustav.
Upravo to me je oduševilo u citiranoj temi. Vještina kojom se autorica služi izvanjezičnim sredstvima. Kako "gubi živce" i poseže za golemim crvenim verzalom i bezobraznim sličicama. Linkovi na torbice i knjige koje namjerava kupiti. Izlazi iz teksta u "stvarnost". Brrrr... naježila sam se.
Zekoslawa » wrote: Još je jedno obilježje trolidbe intertekstualnost, čemu je potvrda i ova naša diskusija. Trolidba gotovo simultano postaje intertekst i prenosi se drugdje.
I opet jes. :cerek: Trolidba u potpunosti iskorištava hipertekst kao medij, uključujući i njegovu podrazumijevanu intertekstualnost.

Na kraju, da se vratimo na recipijente koji postaju naratori reagirajući na trolidbu.Smrt autora, ako ne i njegovo samoubojstvo.

Autor je mrtav. Živjela Soraja!. :cerek:
Last edited by Leteća on 20 Sep 2012, 14:25, edited 1 time in total.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

20 Sep 2012, 14:24

bumbamara » wrote:Gle, ima sličan nick pa i sličicu kao ja. :giggle: a i ulogirala se nedavno kao i ja. što reći...
Tko prizna, pola mu se prašta. :zubo:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

21 Sep 2012, 09:30

Leteća » wrote: E, to se traži! :zubo:
Ja sam malo terminološki zakržljala, ali koliko se sjećam postmoderna prilično forsira krimić. A tu ga imamo u ponešto izmijenjenom obliku. Ne pitamo se tko je ubojica, nego tko je autor. Je li trol ili nije? Ako nije, postoje li doista takvi ljudi? Ako jest, tko je on? Čiji je klon? Je li dobronamjeran zabavljač (moderna verzija dvorske lude) ili nekakav psihopat, tajanstveni drugi čijim isključivanjem skupina potvrđuje svoj integritet?

Napeto štivo, nadasve. :cerek:
E, to je zanimljiv dio, taj prešutni ugovor koji se sklapa između autora i recipijenata i ta maksima istinitosti i relevantnosti zbog čijega kršenja zapravo nastaje ova forma o kojoj govorimo. Ljudi, izgleda, na forum dolaze po dozu voajerizma, jer da nije tako, onda ih ne bi previše zanimalo je li priča istinita. I onda se događa zanimljiv paradoks: tobože smo svjesni da forumska priča nije stvaran život i da se naši komentari odnose na fiktivne i univerzalne situacije, a kad se ispostavi da priča nije istinita, onda drvlje i kamenje i sukob ideala. :cerek:
Autor je mrtav. Živjela Soraja!. :cerek:
:cerek:

Bože, opet se sjetih kako je unda tugovao na Sorajinu pripovijest. :rofl:

E da, priča o naivnom čitatelju obavezno bude još zanimljivije štivo od same priče. :cerek:
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

20 Aug 2015, 10:23

Jest, ali gram prakse vrijedi više nego tona teorije. :mudri:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

21 Aug 2015, 14:46

Malo je pravih umjetnika. :tuzni:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

21 Aug 2015, 19:49

Malo nas je al smo govna. :zubo:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

22 Aug 2015, 10:00

Pogledajte samo kako napetost raste iz posta u post, ubacuju se i sporedni likovi - jesu li oni klonovi istog trola ili nezavisni igrači?
A jeste diskusija je napeta kao babine sise. Pročitao sam jedno desetak stranica ovog treda i posle prvog posta mi je to sve overkill, dječije zvuči i prilično je nezanimljivo. Bilo mi je smiješno jedino kako je ovu dvojicu razjarilo uključivanje Marine majke u diskusiju:
sve do ovog posta je jos bilo kolko tolko podnosljivo. kad sam ovo procitao skuzio sam zasto se ponasas ko glupaca, zato jer ti i stara nije normalna i glupa je.

očito i mama i kćer imaji zajedno IQ patlidžana
Uglavnom, da se tinejdžerka zaljubi u gej momka je potpuno moguća situacija, u tim godinama tinejdžerskim sve je moguće kad je ljubav u pitanju. Je li trolovanje sad ovo na forumu ili nije da ne ulazim u to, ja bih djevojci koja se nadje u ovoj situaciji savjetovao da pokuša. Čovjek uvijek može da se pokoleba, a naročito može tinejdžer da se pokoleba, o čemu god da se radi a ne u ovim stvarima. Affections are fickle. Na kraju krajeva, vele da je veza izmedju gejeva veoma slična vezi izmedju muškarca i žene, jedan je aktivan drugi pasivan, u seksu je jedan uvijek furundžija a drugi uvijek tobdžija. Nije ono malo jedan malo drugi, nego ono kao muškarac i žena. Ako mladić nije u vezi kao ovaj Marin, može da proba da ga ubijedi da mu je svuda bolje nego u gaćama, što je živa istina, i da je to u principu sve isto, razlika je više u subjektivnom osjećaju nego što postoji objektivna razlika. Seks se generalno u svakoj varijanti svodi na češanje genitalijama, ne ulazeći sad u finese tipa da šupak nije reproduktivni organ nego probavni koncept , jer bi onda mogli da kažemo da nije ni jezik reproduktivni nego govorni organ a isto se koristi u svrhe seksualne, i tako dalje. Otišlo bi to u širu raspravu. Suština je da Mara vjerovatno neće moći da mu ogadi muškarce ili šupak ono generalno kao seksualnu opciju, ali može da proba da to sve relativizuje.

A u slučaju da je čovjek zadrti gej, što se može desiti naravno, i može čovjeku da je potpuno neprihvatljiva ideja da ga stavi ženi, kao što bi meni bilo neprihvatljivo da ga stavim nekom čupavom mrkajliji, onda uvijek ima ova varijanta sa platonskom ljubavi koja može da bude isto tako dobra kao ova sa seksom. Naravno pod uslovom da uspije da razbukti osjećanja kod tog mladića, može ovo kao Samanta, da se vole i sve a da njega Džej oslobadja od stresa, a može i nju isto. Time su što veli Samanta svi na dobitku, komunikacija, podmladjivanje i to, a u ovom slučaju je to i ekonomičnije jer ne moraju da traže posebno, nego Džej može oboje da ih podmladjuje, bar je hipotetički tako.

Da se osvrnem na opservaciju Dr.Sanje, u Vijestima odje http://www.vijesti.me/dan-zaljubljenih/ ... avi-113834 u dijelu pod podnaslovom "Postelja rješava sve probleme" :
Treba biti svjestan takođe faza kroz koje svaka veza prolazi. Posebno ljude zbunjuje pad zainteresovanosti za seks. Najvažnija razmjena među parnerima je seksualna. Ako nje nema, onda ste kao dva prijatelja ili vrlo često, nažalost, kao dva neprijatelja. Postelja razrješava sve probleme. Kada se ohladi tada najčešće i prestanu da budu zainteresovani za svoje partnere i kreću problemi.

Jedna žena se žalila da je muž vara, a kada sam je, između ostalog sa razlogom, pitala kakav veš nosi, rekla je “Obični, bijeli pamučni”.

Istraživanja pokazuju da se prevare dešavaju najčeće zbog monotonog seksualnog života i potrebe da se iskusi nešto novo. Pričajte o svojim najskrivenijim seksualnim fantazijama i pokrenite libido koji je vaš najveći saveznik u vezi.

Idite na romantična putovanja, večere ili na časove salse
Složio bih se sa zapažanjem dr.Sanje da postelja rješava sve probleme u vezi, ali jasno je naravno iz Samantinog primjera da nije neophodno da to bude zajednička postelja, može bilo koja postelja. Malo su mi nejasni časovi salse u ovom kontekstu a ovo sa bijelim vešom me zabrinulo.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

22 Aug 2015, 10:39

Hvalaaaa!
Očito da nisi tinejdžer u duši ali nadam se da još nisi u fazi pada. No, kad do toga dođe zajebi dr. Sanju i nađi neku dr. Olju.

Inače, za savjete tog tipa najradije se obraćam Žuži Jelinek. Baba je carica. :koka:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

22 Aug 2015, 10:44

Molim Leteća, zadovoljstvo mi je zaista. I što da zajebem Dr.Sanju, da li to znači da se ne slažeš sa njenim stavovima? Je li ti smatraš da to što muškarac nosi bijeli pamučni veš nije pouzdan znak da te vara?
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

22 Aug 2015, 10:48

Ja mu kupujem gaće pa valjda znam. :durica:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

22 Aug 2015, 10:50

Pa je li mu kupuješ obični, bijeli, pamučni veš?
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

22 Aug 2015, 11:05

A ti bi u tuđe gaće virio? Elem, ako gospodin suprug poželi rasprostrijeti svoje mudante po forumu želja će ti biti ispunjena.

Ja neću jer sam dama a ne baba. :raspa:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

22 Aug 2015, 11:17

Ja bih u tudje gaće virio ali imam dva kriterijuma ispod kojih nikad ne idem: moraju biti ženske gaće i ne smije da bude rodbina. Za muške gaće sam pitao iz drugih razloga, ono što je Dr.Sanja rekla:
Jedna žena se žalila da je muž vara, a kada sam je, između ostalog sa razlogom, pitala kakav veš nosi, rekla je “Obični, bijeli pamučni”.
Ja sam shvatio da to znači da su ovi što nose bijeli pamučni veš skloniji prevarama onda. Mada možda to nije što je doktorica mislila jer u sledećoj rečenici veli:
Istraživanja pokazuju da se prevare dešavaju najčeće zbog monotonog seksualnog života i potrebe da se iskusi nešto novo. Pričajte o svojim najskrivenijim seksualnim fantazijama i pokrenite libido koji je vaš najveći saveznik u vezi.
Kako ja ovo sad razumijem je da je ovom mužu dosadilo da nosi bijeli pamučni veš, bilo mu je ono, monotono, pa je otišao u pašu da traži seksa na drugom mjestu. Iz čega se može zaključiti da mu je žena kupovala veš i to ga je onda smorilo i odlučio se na prevaru.

Znači bijeli pamučni veš je monoton, zato sam pitao kakav veš kupuješ suprugu, da ne dodješ u tu situaciju. Možda da mu kupiš crveni od nekog drugog materijala, i neka nosi preko, kao Supermen, to bi sigurno razbilo monotoniju.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

22 Aug 2015, 11:52

Kad se pogledaju polemike koje su u prošlosti vodili naši književnici, od Matoša do Ladana i Mandića, pola bi njih danas bilo banirano iz javnih rasprava. Sve je postalo jalovo, sterilno - od forme do sadržaja. Sarkazam, ironija, općenito zajedljiv izraz - ništa se od toga ne prepoznaje kao začin diskusiji ravnopravnih partnera nego se jedan unaprijed stavlja u nepovoljan položaj žrtve budući da ga drugi, kao, vrijeđa. Živcira me taj automatizam u procjenjivanju. Ako se već laćaš polemiziranja, valjda se sam znaš braniti. Ljude treba pustiti da raspravljaju.
Potpisi su za budale.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

22 Aug 2015, 12:18

Ovo je već drugi aspekt trolanja... hvala velemajstoru zajedljivosti!

No, što je to što nas goni da u raspravama (od pamtivijeka) posežemo za tim sredstvima? Lovački instinkt kanaliziran u društveno prihvatljiviju formu?

Tu bi haram sigurno znao nešto dodati. :zubo:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

22 Aug 2015, 12:27

Leteća » wrote:No, što je to što nas goni da u raspravama (od pamtivijeka) posežemo za tim sredstvima? Lovački instinkt kanaliziran u društveno prihvatljiviju formu?
Ljudi su općenito agresivna vrsta. Poput virusa su. Hobbes je to prilično dobro opisao onom svojom o vucima. Da nije kažnjivo zakonima, davno bismo se poklali. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

22 Aug 2015, 13:56

Ne bih znala piju li mu ti vuci sa izvora vodu. Ali sigurna sam da je žena ženi kokoš.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

22 Aug 2015, 14:10

Ljudi su općenito agresivna vrsta.
Interesantno Stitch ovo isto sam htio da kažem nakon tvog prethodnog posta. Mislim o agresivnosti, pa je li rekao Hobbs ili ne to ne znam, slažem se s tim.

Što se tiče trolanja, nije moja stvar, ali sasvim mi je OK da čovjek otvori temu u kojoj će biti Mara ili Dart Wader ili šta oće, role playing je nečija stvar a nečija nije, i tu ne znam šta bih drugo rekao. Ako je to nešto što čovjeka zabavlja šta reći osim go for it. Na kraju cilj pisanja nije toliko bitan jer će od toga šta učesnici na tredu budu imali da kažu na temu zavisiti koliko ljudi i koje ljude će njihova diskusija privući. Jasno da će tema koja uključuje seks i gejeve privući svačiju pažnju u početku ali neće je zadržati ako ljudi budu davili ponavljanjem istoga. Realno, vrijeme je skupo a čovjek ima dje da luta po internetu, i normalno da će tražiti nešto što se podudara sa njegovim interesovanjima i shvatanjima u životu.

Zato su internet forumi odlična stvar, sve je demokratski, imaš izbor, i pod uslovom da moderatori nisu uskoumni manijaci, a često jesu, forum ispunjava svoju svrhu. A to je da se razgovara. Minimum tolerancije za tudje stavove i sve je ok. Fer je i na kraju krajeva stvar je osnovnih manira da omogućiš ljudima da ti postave pitanje na temu o kojoj si pričao, da se ne slože, da kažu da je njima veći od tvoga i sve drugo. To razlikuje pljuvača od gospodina čovjeka. Neki ljudi prožive čitav život a da to ne nauče.

Djole Balavljević, svjetski šampion monologa u apsolutnoj kategoriji u svim verzijama, je imao milion nastupa u svojoj karijeri, najviše recitalnih, samo nije zabilježio nijedan jedini nastup u dijalogu s nekim, nekom okruglom stolu ili bilo čemu sličnom. Šanse da čovjek naleti na Djoleta Balavljevića u dijalogu s nekim su manje od šansi da naleti na Saskvača. Čovjek ima stav o svemu i svačemu ali to je uvijek u formi recitala sa užasnim landaranjem u pozadini ili isto tako samo ukoričeno u knjigu i ne čuje se landaranje.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

19 Nov 2016, 08:58

Miljenko, vratii seee....
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

19 Nov 2016, 10:08

Ah, ti umetnici. Slabo umeću. :flop:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
Post Reply