Politička korektnost

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

17 Oct 2011, 07:43

aisling » wrote:Za koju godinu će to doduše ukinuti. Onda ćemo imati ljudove i ljudice. (sad imamo udove i ludice, bar ponekad)
znaci da ne ispravljam malu kad kaze ljudovi i ljudice. zapravo imam dijete ispred svog vremena :rofl: odnosno, svi su :D

dobijem mlade na "postovani/postovana" no na kraju i ja to koristim u pismenoj komunikaciji :facepalm:


mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

17 Oct 2011, 09:52

Herp » wrote:Prvi će se iskrcati Dežulović, a ostali će ga slijediti. :D
Hm, morat ću navratiti na onu temu o bojkotu i čemu već. :misli: Istekao mi je ban prekjučer, ali nisam nego malo pogledao PŽK (poprilično zaključan; nisam nešto pratio rasprave jer se vidi iz aviona da represivni aparat dejstvuje), ŽK (izgleda kao da bi se u 15 minuta moglo pohvatati konce od proteklih mjesec dana) i Jezikoslovlje (Berekin je živnuo; ostatak tako-tako).

Koje su šanse da Dežulovića namamimo ovamo? ČPR da ga nitko neće pokušavati doživotno utamničiti zbog veleizdaje. :D
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

17 Oct 2011, 09:57

Melody » wrote:Bez neke gorljivosti i "hurraaaaa" osjećaja u vezi s ovom direktivom koja me se tiče kao i lanjskog snijega, mislim da treba razlikovati političku korektnost (usiljenu) od konačnog iskorjenjivanja retardiranih tradicija koje se održavaju samo zato što su tradicije i zato što su stare. I tradicije su. :D

Ako meni ne treba biti bitno jesi ti oženjen ili nisi, jesi li gospodčić ili gospodin, ne vidim razlog zašto bi meni, koja sam ti radna kolegica, zubarka, oli teta u dućanu u kojem kupuješ kruh, bilo nametnuto da kažem jesam li gđa ili gđica i šta to konkretno o meni govori, osim što možda jesam ili nisam avejlbl za brak i jebidbu. Čekaj, zapravo, za jebidbu je potpuno svejedno :zubo:


Oslovljavanje žene po bračnom statusu je retardirano, zastarjelo i potpuno nefunkcionalno, i bit će mi drago ako ga u nekom drugom, ljepšem univerzumu maknu. Ne volim to, ne sviđa mi se i ne služi ničemu osim diskriminaciji, bilo da su godine, bilo da je bračni status u pitanju :ne zna:
Dobro, slažem se.

I kao što je za muško oslovljavanje preostao samo gospodin (u engleskom su postojale titule mister i master, gdje je potonji bio rezerviran za neoženjenu mladu gospodu – recimo, Alfred Batmana jošte oslovljava s Master Bruce – a danas se rabi još samo u BDSM svijetu :D), što fali tome da se jednako tako dokine gospođica? Evolutivni umjesto revolucionarnog pomaka.
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

17 Oct 2011, 14:42

Lastan » wrote: Koje su šanse da Dežulovića namamimo ovamo? ČPR da ga nitko neće pokušavati doživotno utamničiti zbog veleizdaje. :D
Ne znam, ali možeš nakon poziva, nastaviti s uvjeravanjem, npr. ćevapima, tortillama, krumpirušama, što god već čovjek voli :D
U svakom slučaju, treba probati. Prvo pristojno, a onda vješanjem za nogu :zubo:

Možemo slagati i pismo molbe, s potpisima :zubo:

Fan club mu je već ovdje :D
Ne znam koliko članova broji, al možemo stati u vrstu :rofl:
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

17 Oct 2011, 15:11

Možemo mi vabiti Dežulovića i čovjek bi nam svakako pomogao u smislu popularnosti ovog foruma. No, realno, nema toga što nam on može reći a da ta to već odavno ne znamo.
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

17 Oct 2011, 15:42

schmokljan » wrote:Možemo mi vabiti Dežulovića i čovjek bi nam svakako pomogao u smislu popularnosti ovog foruma. No, realno, nema toga što nam on može reći a da ta to već odavno ne znamo.
Za popularnost bi bilo efektnije navabit ga tamo :E :D . I kad ga utamniče već nakon prve napisane rečenice, pređe ovamo. O tome svemu izvijesti javnost u svojoj kolumni, dakako. :D
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

17 Oct 2011, 18:33

schmokljan » wrote:Možemo mi vabiti Dežulovića i čovjek bi nam svakako pomogao u smislu popularnosti ovog foruma. No, realno, nema toga što nam on može reći a da ta to već odavno ne znamo.
Ja ga volim čitati :raspa:

Ne bunim se ponovno čuti nešto što 'znam', jer svaka osoba svoju misao, ipak drugačije formulira. Ako mi tuđa misao da za misliti, a još pogotovo ako to već 'znam', ja hepi :D

Uostalom, mnogi ovdje pišu stvari koje 'znam', pa svejedno, gušt je :cerek:
User avatar
Melody
Posts: 1189
Joined: 17 Sep 2011, 23:31

18 Oct 2011, 14:58

Lastan » wrote: Dobro, slažem se.

I kao što je za muško oslovljavanje preostao samo gospodin (u engleskom su postojale titule mister i master, gdje je potonji bio rezerviran za neoženjenu mladu gospodu – recimo, Alfred Batmana jošte oslovljava s Master Bruce – a danas se rabi još samo u BDSM svijetu :D), što fali tome da se jednako tako dokine gospođica? Evolutivni umjesto revolucionarnog pomaka.
Ništa ne fali tome, recimo, ja bih se složila s tim rješenjem. U svakom slučaju je najjednostavnije :ne zna: :D

No, valjda bi na to imale prigovor jedino one koje uvijek naglase da su gospođice, a ne gospođe, evo meni sad, onako na prvu, čak tri padaju na pamet :rofl:

No, svakako su mi takve ženske furke totalno bezveze, pa se slažem s tvojim rješenjem :D
No trkeljanje. If trkeljanje a trkeljanje, trkeljanje the trkeljanje.
User avatar
Melody
Posts: 1189
Joined: 17 Sep 2011, 23:31

18 Oct 2011, 15:01

schmokljan » wrote:Možemo mi vabiti Dežulovića i čovjek bi nam svakako pomogao u smislu popularnosti ovog foruma. No, realno, nema toga što nam on može reći a da ta to već odavno ne znamo.
Ja b' pristala da mi Dežul 24h dnevno govori ono što već znam, i bila sretna ka mladi misec.
Ionako mi to svaki dan rade puno dosadniji i puno manje kreativni ljudovi.
No trkeljanje. If trkeljanje a trkeljanje, trkeljanje the trkeljanje.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

18 Oct 2011, 18:09

Šiparice i jesu njegova ciljna grupa.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

18 Oct 2011, 18:22

schmokljan » wrote:Možemo mi vabiti Dežulovića i čovjek bi nam svakako pomogao u smislu popularnosti ovog foruma. No, realno, nema toga što nam on može reći a da ta to već odavno ne znamo.
realno, mi sami mozemo jedan drugome ovdje rec za popizdit onoga sto vec odavno ne znamo. :zubo:
User avatar
Melody
Posts: 1189
Joined: 17 Sep 2011, 23:31

18 Oct 2011, 22:29

schmokljan » wrote:Šiparice i jesu njegova ciljna grupa.
? :facepalm:
No trkeljanje. If trkeljanje a trkeljanje, trkeljanje the trkeljanje.
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

18 Oct 2011, 22:37

Melody » wrote:
? :facepalm:
Joj kaj ti ni jasno? Oče ti reč da si šiparica, ne. :zubo:
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
Melody
Posts: 1189
Joined: 17 Sep 2011, 23:31

18 Oct 2011, 22:49

Herp » wrote:
Joj kaj ti ni jasno? Oče ti reč da si šiparica, ne. :zubo:
Znam, znam, ali kako tako na neviđeno? :rolleyes:
Preočito je :ne zna: :D

To samo za tebe svi znaju :o
No trkeljanje. If trkeljanje a trkeljanje, trkeljanje the trkeljanje.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

19 Oct 2011, 07:42

Jasno je da je, gledana sama za sebe, politička korektnost fuj i bljak i grozna. Ali, meni je, kao navodno metloguzičastom, zanimljivo sljedeće pitanje: a što ako se mora birati između nasilja političke korektnosti i nasilja političke nekorektnosti kakvoj svjedočimo na svim razinama?

Što ako je politička korektnost jedina brana ispadima poput "manje pričaj, više rađaj", "ti si za madraca, a ne mudraca", spominjanja plesa oko štange i tako to? Ne tvrim da tako doista jest - možda je fakat moguća i neka treća, srednja opcija - ali, nisam siguran ni da tako nije.

Ako političku korektnost shvatimo kao nekakav dogovor o (artificijelnoj, usiljenoj, kakvojgod) komunikaciji, meni je ona manje zlo od ličkog rukovanja.
User avatar
slafko
Posts: 623
Joined: 19 Oct 2011, 08:57

19 Oct 2011, 09:30

Lastan » wrote:Eno je, čitam u novinama, u EU prihvaćena direktiva prema kojoj se ženama ne treba obraćati ni kao gospođama ni kao gospođicama, jer da je to – seksistički. Nego im se treba obraćati – imenom.

Na stranu što se time zapravo umanjuje distanca, čime se povećava prisnost i smanjuje pristojnost; mene trenutno nešto više od gluposti same direktive (i jedva čekam one kojima je to baš super :zubo:) zanima (još imbecilniji) fenomen političke korektnosti, koji se u ovom slučaju počeo pretvarati u novogovor (newspeak).
Ili je to samo neka nova pristojnost, a ne novogovor?
Meni je ova direktiva doubleplusgood i pokrećem firmu za izradu i kastomizaciju name tagova koje ćemo svi morati nositi kako bi nas se moglo oslovljavati. Flagship ponude će biti personalizirane tablice što se prabacuju preko ramena, a ime podanika čine vidljivim kako sprijeda tako i straga.
When I came to Spain and I saw people partying I thought to myself: What the fuck!?
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

19 Oct 2011, 11:42

Lord Byron » wrote:Jasno je da je, gledana sama za sebe, politička korektnost fuj i bljak i grozna. Ali, meni je, kao navodno metloguzičastom, zanimljivo sljedeće pitanje: a što ako se mora birati između nasilja političke korektnosti i nasilja političke nekorektnosti kakvoj svjedočimo na svim razinama?

Što ako je politička korektnost jedina brana ispadima poput "manje pričaj, više rađaj", "ti si za madraca, a ne mudraca", spominjanja plesa oko štange i tako to? Ne tvrim da tako doista jest - možda je fakat moguća i neka treća, srednja opcija - ali, nisam siguran ni da tako nije.

Ako političku korektnost shvatimo kao nekakav dogovor o (artificijelnoj, usiljenoj, kakvojgod) komunikaciji, meni je ona manje zlo od ličkog rukovanja.
Mislim da politička korektnost neće spriječiti ličkorukujuće ispade kao što ih, očito, nije spriječila ni dosad.
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

19 Oct 2011, 12:07

slf » wrote:
Meni je ova direktiva doubleplusgood i pokrećem firmu za izradu i kastomizaciju name tagova koje ćemo svi morati nositi kako bi nas se moglo oslovljavati. Flagship ponude će biti personalizirane tablice što se prabacuju preko ramena, a ime podanika čine vidljivim kako sprijeda tako i straga.
Ovo je već Danil Harms predložio, uz napomenu da bi kod njega svi goli hodali.
User avatar
slafko
Posts: 623
Joined: 19 Oct 2011, 08:57

19 Oct 2011, 12:14

Goli ljudi su mi ipak malo too much.
When I came to Spain and I saw people partying I thought to myself: What the fuck!?
User avatar
Melody
Posts: 1189
Joined: 17 Sep 2011, 23:31

19 Oct 2011, 13:45

slf » wrote:
Meni je ova direktiva doubleplusgood i pokrećem firmu za izradu i kastomizaciju name tagova koje ćemo svi morati nositi kako bi nas se moglo oslovljavati. Flagship ponude će biti personalizirane tablice što se prabacuju preko ramena, a ime podanika čine vidljivim kako sprijeda tako i straga.
Ne moš sad taj projekat započinjat, vidiš da smo u po' rušenja kapitalizma :o :kava:
No trkeljanje. If trkeljanje a trkeljanje, trkeljanje the trkeljanje.
Whereabout
Posts: 1140
Joined: 18 Sep 2011, 13:19

19 Oct 2011, 19:53

Pa dobro se kaže na onom linku o knjizi Srećka Horvata, a mislim da je i gospodin schmokljan na tom tragu pisao, pk je problematična kad prikriva stvarno stanje stvari. Ali, prilično sam sigurna da i osvješćuje, ili provocira to isto stanje stvari. Što može, u nezgodnim okolnostima, voditi ka još goroj (samoobrambenoj) varijanti šovinizma, a u boljim društvima može voditi odličnom humoru (na račun same pk i šovinizma).

Osobno mi je oslovljavanje imenom prihvatljiva norma, ne vidim pretjeranu prisnost u tome. To je naprosto element. Možda ste vidjeli da se neki ljudi vole potpisivati prvo prezimenom pa imenom (nakaradno? možda, da). Na sličan način neke titule tuku druge, a sve dolazi iz istog "rezona". Prezime je "jače" od imena, titule u znanstvenoj zajednici prenose se u građanski svijet kao relevantne (a nisu uvijek), gospođa je "jača" od minimalizirajuće gospođice, a gospodin je gospodin, kako god okreneš.

Od bizarnijih primjera koje sam doživjela: osoba (slučajno muška) piše mi pismo u kojemu mi se obraća oko vanakademskih pitanja, i oslovljava mene s prof., a sebe potpisuje s prof. dr., ili dr. sc. Iz takvog miljea su i gospođe i gospođice. Osloviti nekog s gđice znači procjenjivati drugu osobu - a to može biti prilično intimizirajuć, neprecizan i neuredan posao. :zubo: Jedan me pitao pri prvom susretu jesam li gđa ili gđica, odnosno kako da mi se obraća, na što sam ja odgovorila "svejedno" - nije mu to bilo jasno ili drago na prvu, ali je brzo prepoznao toplinu mog imena i prešaltao se na taj mod. Problem je, naravno, što mi nikad nismo u prilici takvo što pitati naše muške suradnike (a možda bismo čak i htjele da nam je, kulturološki, inicijativa kodirana i na taj način :o ).
.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

19 Oct 2011, 20:57

Whereabout » wrote:Pa dobro se kaže na onom linku o knjizi Srećka Horvata, a mislim da je i gospodin schmokljan na tom tragu pisao, pk je problematična kad prikriva stvarno stanje stvari. Ali, prilično sam sigurna da i osvješćuje, ili provocira to isto stanje stvari. Što može, u nezgodnim okolnostima, voditi ka još goroj (samoobrambenoj) varijanti šovinizma, a u boljim društvima može voditi odličnom humoru (na račun same pk i šovinizma).
Politička korektnost nije isto što i, recimo, pristojnost.

Pristojno je ne vrijeđati, recimo.
Politički je korektno proskribirati riječi koje bi mogle nekoga uvrijediti i zamjenjivati ih tobože neuvredljvima.
Ne čudi, dakle, da je mnogima granica između pristojnosti i političke korektnosti… pa, teško vidljiva. No ona je tu i bitna je.

I nije problem u prikrivanju pravoga stanja stvari. To čini i pristojnost; uostalom, licemjerje je temelj kulture.
Problem je u tome što politička korektnost predstavlja pokušaje nasilne promjene ne samo društva, već i jezika, a time i misli. Orvelovština samo takva. Doubleplusgood.

Humor pak na račun političke korektnosti može biti izvrstan, ali i on je prvenstveno obrambena reakcija na tu imbecilnost. Ismijavanje je jedna od osnovnih reakcija na prijetnju, a politička je korektnost poprilična prijetnja.
Whereabout
Posts: 1140
Joined: 18 Sep 2011, 13:19

19 Oct 2011, 22:38

Politička korektnost valjda nastaje tamo (pa joj se mi odavde čudimo) gdje nema osobitog građanskog odgoja, ili potrebe za istim, u stilu primjera koji je dala forumašica ovdje na temi, kada su je poznanici roditelja od njezine šesnaeste oslovljavali s "vi", nego prije vlada mišung (kulturoloških) utjecaja, i gdje je bitno institucionalizirati, počistiti odnose, gdje se neke forme trebaju praktično provoditi (npr. zakoni o diskriminaciji), i to na ogromnim populacijama. Bliska je i diplomaciji, pretpostavljam.

Ne brkam je nužno s pristojnošću, nego ne osjećam intimno problem s nekim konkretnim akcijama koje se standardno svrstavaju pod pk. Nebrojeno puta sam bila i optuživana da forsiram političku korektnost, na primjerima kada sam se zalagala za npr. prirodnost jedne obične homoseksualnosti. Jedan moj prijatelj koji je gej, meni u obranu, reče jednom da smo ja, i naš jedan zajednički poznanik, jedine osobe koje on zna a da bez zadrške ili glumatanja kuže i podržavaju to nešto po čemu je on gej i po čemu je okej što je takav (namjerna fraza); kad sam o tome pričala s onima koji nisu gej, npr. na forumima, uvijek bi se našao netko tko bi rekao tebi je to naučeno, ili ti si to nabiflala, ili ti to zapravo ne misliš. Da, ja to mislim. I briga me na koji način će se politički korektno u to upetljati neka udruga, ili ured pravobraniteljice - kad su u pitanju spol i rod, ako ja zaista imam upravo takav osjećaj za filing, i red argumenata, ili neko mišljenje, koje ide s tim.

Slično je i s tim pojavnostima u jeziku, neki primjeri su sigurno izdrkavajući, neki meni osobno nisu. Nemam ništa protiv police officera, u konfekciji televizijskih csi serija, npr. Imala bih protiv da se takvu terminologiju, ili stil, forsira, ili po defaultu koristi, u seriji poput Žice. Ili da, zahvaljujući novogovoru, i konfekciji, ni ne postoji serija poput Žice. Kad je prikazivana domaća serija Instruktor, neki su prigovarali da se u istoj vrijeđa neke regije, Dalmatince kao. Ja to nisam vidjela, ali bih mogla vidjeti kad bi Škoro npr., na državnoj televiziji, u konfekcijskoj emisiji koja imitira realnost, različito tretirao svoje muške i ženske goste (što mislim da je i radio u prvoj ili nekoj epizodi) i moglo bi mi to biti seljački ili - nekorektno.

Oko nekih konkretnih primjera ovdje mislim da se pod svaku cijenu traži konstrukciju i povrh jezika. Postoji bitna razlika u korespondenciji sa strancima i domaćima, osobno sam se u to uvjerila. Mislim da je uobičajeno stranca anglosaksonskog područja osloviti imenom, potpisati se samo imenom na kraju e-maila (uz potpis sa svim kontakt podacima), posebno ako se komunikacija već odvija neko vrijeme, ne zamarati se tituliranjem. Kod nas je često i napeto drugačije: jedan moj poznanik je mislio da kad mu se neki stranac obratio s Dear Ime Prezime, da je to znak oštrine u tonu (jer nema osobnog Ms ili Mr, a zapravo se dešava jer stranci često ne znaju, i ne da im se provjeravati, kojeg spola je osoba egzotičnog hrvatskog imena i prezimena). Pisala sam o akademskoj sredini: nevjerojatan je niz primjera iz tog miljea koji su itekako kulturološki specifični (nama svojstveni), a tiču se titularnog oponašanja reda (i discipline, i birokratiziranosti, protokolarnosti) napredovanja. Taj red, to obožavanje titula (i neki vezani pokazatelji) - kao i neslučajno paralelno prakticiranje pravljenja razlike između gđi i gđica - je svojstvo i korespondencija, i autorstva, u ovoj zemlji.

Ako ne nužno politička korektnost - jer je ona pretežno negativno konotirana i oprimjeravana - nego nekakva druga mjera managementa sebe i drugih pomogne razdrmavanju te zatvorene kulture samoobnavljajućih nekomunikatora, koja je, po mojoj tezi i doživljaju, ujedno, nezvanično i pretežno, muška kultura, ja ću biti jako zadovoljna. Mi se možemo smijati alien eu uredbama o oslovljavanju, ali sami imamo zatvorenu kulturu "familijarne" (ne)korektnosti koja također formira misao (na kakav konkretno štetan način, dalo bi se posebno obraditi). Ta kulturološka uputnica, usvajana generacijama na maloj populaciji, djelomično je razlogom čuđenja ne tako čudnim aspektima ove uvezene pk.

Žao mi je zbog duljine posta - u osnovi, slažem se da su neki primjeri smiješni. Neki primjeri mi nisu tako urnebesno smiješni i neprirodni kao nekima. Više (nedajbože, s obzirom na moje količine :o ) možda kasnije.
.
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

20 Oct 2011, 11:10

Mislim da je politička korektnost tek u manjem broju ekscentričnih slučajeva isforsirana i "neprirodna", inače me ne smeta - ako se tajnik/tajnica bolje osjeća kao osobni asistent/osobna asistentica, zašto ne bi bio/bila :ne zna: :D

U vrlo formalnom poslovnom okruženju s nepoznatim ljudima svejedno mi je obraća li mi se netko s gospođo/gospođice/gospodična, ali očekujem jedno od toga. "Blue, vi..." mi je prefamilijarno, a uz to ide tko će koga nego svoj svoga :D tako da radije držim distancu, što veća to bolja.

Jedno bitno područje gdje smatram da politička korektnost nije samo poželjna nego nužna, je u slučajevima kad originalni pojmovi imaju negativnu (uvredljivu ili posprdnu) konotaciju - retardirani, idiot, slijepac, cigan, peder itd. Upotreba ovoga mi je na tankoj liniji između gluposti i provokacije. Jezik je otvoreni sustav, neodvojiv od društva i vremena, kao takav, normalno da se mijenja.
User avatar
slafko
Posts: 623
Joined: 19 Oct 2011, 08:57

20 Oct 2011, 11:22

Meni su gore navedeni primjerni "provokacija" sasvim okej riječi. Imaju svoju svrhu i znamo situacije u kojima ih se koristi. Nastale su spontano i iz potrebe da se određena stanja opišu. Forsiranje politički korektnih izraza upravo zato jer se radi o forsiranju. Jedna od najvećih idiotarija mi je ono african-american. Stvar je debilna (namjerno ne kažem mentalno zaostala) jer masa crnaca u SAD-u nije afričkog porijekla, a dio ih se bez problema može svrstati zajedno s bijelcima europskog porijekla. Ali ne, mi bumo i dalje ljude klasificirali po tonu kože samo kaj ćemo se sad praviti da je to okej jer smo promijenili naziv. Krajnje retardirana logika.
When I came to Spain and I saw people partying I thought to myself: What the fuck!?
Post Reply