Sam svoj majstor

Đurine kućne čarolije
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

10 Jun 2013, 10:27

Imal strujića ovdje*? I znaju li mi ti napisat kako da spojim trostruku sklopku, to je oni kupaonski prekidač (onaj što ima 3 u 1, daklem bojler, svjetlo, grijalica) bez brikanja? More li se to uopće?
Moja neka, vako skroz laičko-nabadajuća, pretpostavka...ako je brikanje potrebno jedino poradi tinjalica (tako mi se čini** kad gledim u žice i one degenerične sklopke s četiri ulaza/izlaza), ja bi njizi odjebala. Mislim, ne trebaju mi uopće, a višak žica samo stvara dodatne pizdarije dok ih pokušavam nagurat natrag u kutiju.


*Ako ima, ja napišem detalje u vezi glede tih mojih žica.
**Dakako, posve je moguće da sam tu žešće omanula.
:zubo:


User avatar
Pero
Posts: 2161
Joined: 24 Feb 2012, 09:12

10 Jun 2013, 10:38

Koliko faza imaš u spojnoj kutiji - odnosno dovoda sa osigurača (to je ono što trese :zubo: )?
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

10 Jun 2013, 10:54

Prvo, fala. :lux:
Drugo, s tim fazama je malo čudna situvacija. :zubo: Men se čini da mi u tizim žicama što iđu iz zida fali bar još jedna (faza, jelte), pa bi se onda morebitno moglo sve uklopit, vako mi nije baš skroz smisleno...jasno ti je valjda onda kolko je sati...mislim, fali mi faza. :rofl: Bokte, tolko mutava nisam da ne kužim da to nije nešto što fali ako radi bojler i svijetli žarulja. Al dovoljno sam pak mutava da izbijem dvajestamperski osigurač. I onaj šesnaestamperski par minuta prije, al on nije ni spomena vrijedan kad ovi drugi nije preživijo.
Dobro sad, ovo s osiguračima možda zvuči ko previše, al oprezna sam ja, poduzimam mjere zaštite...živim blizu dućana s HTZ opremom.
Eto tako.Vijence nemojte kupovat, uplatite pare recimo UNICEF-u.


Vako stvari stoje...
-Na prekidač se spajaju samo bojler i svjetlo, grijalice nikad nije ni bilo, a bome ni neće.
-Iz zida izlaze 2 snopa žica. Svaki snop ima 3 žice, crna, plava, žutozelena. Ja prvo mislila da je to nako ko i vaik faza, nula, zemlja...daklem, jedan snop za bojler, jedan za rasvjetu. E al nije to tako kako sam ja mislila, što mi je prvo potvrdio ispitivač (samo jedna od tih 6 žica je faza), a onda i iskakanje osigurača (jer mi je, sa samo jednom fazom bilo logično da je ondak uzemljenje iz tog snopa ustvari povrat na bojler, a da se je u drugom snopu, tj. onom za kog sam mislila da je od rasvjete, nešto sjebalo sa žicama i da se ona od faze neđe prekinula. Uglavnom, da skratim priču, jebo ti moju logiku.). Daklem, povrat na bojler je, na ne znam koju foru, iz jednog snopa u drugi.
-Rasvjeta radi, kolko ja vidim, na magiju :zubo: ...jer, jebomećuko ne kužim kako rade i bojler i žarulja i one đavlije tinjalice...a sve iz samo jedne faze, doduše prebrikane...a da sve nije ošlo u tri pičke materne. :zubo: Al, ako ćemo pravo ošlo je u bar jednu, jer kanda se malo stalio stari prekidač. Doduše, njemu je bilo bar trijest godina, pa dobro, al brine me što ni novi ne izgleda baš najbolje.

Oš da ti pišem kako je spojeno il znaš napamet šta trebam radit?
User avatar
Pero
Posts: 2161
Joined: 24 Feb 2012, 09:12

10 Jun 2013, 11:06

nina williams » wrote:Prvo, fala. :lux:
Drugo, s tim fazama je malo čudna situvacija. :zubo: Men se čini da mi u tizim žicama što iđu iz zida fali bar još jedna (faza, jelte), pa bi se onda morebitno moglo sve uklopit, vako mi nije baš skroz smisleno...jasno ti je valjda onda kolko je sati...mislim, fali mi faza. :rofl: Bokte, tolko mutava nisam da ne kužim da to nije nešto što fali ako radi bojler i svijetli žarulja. Al dovoljno sam pak mutava da izbijem dvajestamperski osigurač. I onaj šesnaestamperski par minuta prije, al on nije ni spomena vrijedan kad ovi drugi nije preživijo.
Dobro sad, ovo s osiguračima možda zvuči ko previše, al oprezna sam ja, poduzimam mjere zaštite...živim blizu dućana s HTZ opremom.
Eto tako.Vijence nemojte kupovat, uplatite pare recimo UNICEF-u.


Vako stvari stoje...
-Na prekidač se spajaju samo bojler i svjetlo, grijalice nikad nije ni bilo, a bome ni neće.
-Iz zida izlaze 2 snopa žica. Svaki snop ima 3 žice, crna, plava, žutozelena. Ja prvo mislila da je to nako ko i vaik faza, nula, zemlja...daklem, jedan snop za bojler, jedan za rasvjetu. E al nije to tako kako sam ja mislila, što mi je prvo potvrdio ispitivač (samo jedna od tih 6 žica je faza), a onda i iskakanje osigurača (jer mi je, sa samo jednom fazom bilo logično da je ondak uzemljenje iz tog snopa ustvari povrat na bojler, a da se je u drugom snopu, tj. onom za kog sam mislila da je od rasvjete, nešto sjebalo sa žicama i da se ona od faze neđe prekinula. Uglavnom, da skratim priču, jebo ti moju logiku.). Daklem, povrat na bojler je, na ne znam koju foru, iz jednog snopa u drugi.
-Rasvjeta radi, kolko ja vidim, na magiju :zubo: ...jer, jebomećuko ne kužim kako rade i bojler i žarulja i one đavlije tinjalice...a sve iz samo jedne faze, doduše prebrikane...a da sve nije ošlo u tri pičke materne. :zubo: Al, ako ćemo pravo ošlo je u bar jednu, jer kanda se malo stalio stari prekidač. Doduše, njemu je bilo bar trijest godina, pa dobro, al brine me što ni novi ne izgleda baš najbolje.

Oš da ti pišem kako je spojeno il znaš napamet šta trebam radit?
Sad ću ja plahtu. Da je rađeno kako treba, crna bi ti trebala biti faza, plava 0, a žutozelena uzemljenje. Kućna instalacija se radi s 1,5mm2 ili rjeđe s 2,5mm2 i obično se dozvoljava oko 10A po kvadratu, zato su osigurači najčešće do 16A. Ako imaš samo jednu fazu u kutiji (nisi napisala na kojem kabelu i koje je boje), onda nju moraš spojiti s jedne strane trostruke sklopke na mjestu gdje je bojler i prebrikati na sklopku za svjetlo, grijalicu veliš da nemaš, pa treću sklopku za grijalicu nemoj spajati. Moraš naći koje od preostalih žica idu na bojler i na svjetlo, pa njih spoji s donje strane sklopke za bojler i svjetlo. Uzemljenje i povratni vod (0) je najčešće već spojeno od potrošača (bojlera i rasvjete) direktno na razvodnu ploču, prekida se samo faza na prekidaču. Ako ti izbacuje osigurač, vjerojatno spajaš fazu na 0 ili uzemljenje, instalacija bi trebala biti dovoljna za bojler i svjetlo. Eto, ne znam jel ti to što od pomoći.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

10 Jun 2013, 11:35

Pero » wrote:
Sad ću ja plahtu. Da je rađeno kako treba, crna bi ti trebala biti faza, plava 0, a žutozelena uzemljenje. Kućna instalacija se radi s 1,5mm2 ili rjeđe s 2,5mm2 i obično se dozvoljava oko 10A po kvadratu, zato su osigurači najčešće do 16A. Ako imaš samo jednu fazu u kutiji (nisi napisala na kojem kabelu i koje je boje), onda nju moraš spojiti s jedne strane trostruke sklopke na mjestu gdje je bojler i prebrikati na sklopku za svjetlo, grijalicu veliš da nemaš, pa treću sklopku za grijalicu nemoj spajati. Moraš naći koje od preostalih žica idu na bojler i na svjetlo, pa njih spoji s donje strane sklopke za bojler i svjetlo. Uzemljenje i povratni vod (0) je najčešće već spojeno od potrošača (bojlera i rasvjete) direktno na razvodnu ploču, prekida se samo faza na prekidaču. Ako ti izbacuje osigurač, vjerojatno spajaš fazu na 0 ili uzemljenje, instalacija bi trebala biti dovoljna za bojler i svjetlo. Eto, ne znam jel ti to što od pomoći.
Ubit će me brikanje. :zubo:
Problem je u tome što mi, ovako kako je sad spojeno, jako brzo (cca. za pola godine) rastali sklopku (šesnaestampersku). I što mi se javlja iskrenje kod paljenja bojlera, al dobro to sad, to se vidi samo dok ne stavim okvir prekidača. :o

Aj reci u čem je problem, to je vako spojeno (trudit ću se bit što jasnija):
-dva snopa izlaze iz zida, radi jednostavnosti zvat ću jih 1 i 2.
-svaki ima crnu, plavu i žutozelenu žicu, njizi ću zvat C, P, ŽZ. Znači, glede žica imademo C1, P1, ŽZ1, C2, P2, ŽZ2. Samo je C1 faza.

-svaki prekidač ima 2 ulaza i 2 izlaza. Njizi neću posebno označavat, jer mi se čini da bi nastala zbrka slova i brojeva, pa ću ih zvat gornjim i donjim ulazima i izlazima.

Na prekidaču od bojlera:
-na gornji ulaz ide P1
-na donji ulaz ide C2
-na gornji izlaz idu P1 i brik do gornjeg izlaza prekidača od svjetla
-na donji izlaz idu C1 (daklem jedina faza) i brik do donjeg izlaza prekidača od svjetla

Na prekidaču od svjetla:
-na gornji ulaz ne ide ništa, pa ne kontam šta ga uopće i spominjem
-na donji ulaz idu ŽZ1 i ŽZ2
-na gornji izlaz ide brik sa gornjeg izlaza prekidača od bojlera
-na donji izlaz ide brik sa donjeg izlaza prekidača od bojlera

Prekidač od grijalice uspješno ignoriram, jer na njeg ništa nije spojeno. On mi služi da ga zamijenim s ovim od bojlera kad krepa i za ukras.

Zašto iskri i tali, koji klinac da mu radim?
User avatar
Pero
Posts: 2161
Joined: 24 Feb 2012, 09:12

10 Jun 2013, 13:06

nina williams » wrote:
Na prekidaču od bojlera:
-na gornji ulaz ide P1-
-na donji ulaz ide C2
-na gornji izlaz idu P1 i brik do gornjeg izlaza prekidača od svjetla
-na donji izlaz idu C1 (daklem jedina faza) i brik do donjeg izlaza prekidača od svjetla

Zašto iskri i tali, koji klinac da mu radim?
Jesi baš sigurna u to što si napisala - da jedna žica ide u dva spoja (mislim na P1 - plavu 1 - u "gornji ulaz" i "gornji izlaz" prekidača bojlera)?
Jel znaš koliki ti je bojler, električne snage - W? Npr. česti su 2000W.
User avatar
Pero
Posts: 2161
Joined: 24 Feb 2012, 09:12

10 Jun 2013, 13:20

I da, dok ne riješimo pitanje jedne žice u dva spoja :zubo: , vidi ovo - malo je katastrofičan tekst, ali ti možda shema pomogne:

http://www.futurehome.bloger.index.hr/p ... 81473.aspx
User avatar
Pero
Posts: 2161
Joined: 24 Feb 2012, 09:12

10 Jun 2013, 13:43

I još nešto, imaš ti na tom osiguraču još nešto osim tog svjetla i bojlera u kupaonici?
Ja silom prilika u kuhinji imam napu, pećnicu, 4xindukcione ploče i perilicu suđa na istom osiguraču (20A, 2,5mm2) i eksperimentalno sam utvrdio :zubo: da ne mogu prati suđe, peći meso u pećnici, uključiti napu i kuhati 4 vrste juhe/čušpajza istovremeno, :D, pa to ni ne radim.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

10 Jun 2013, 14:38

Pero » wrote:
Jesi baš sigurna u to što si napisala - da jedna žica ide u dva spoja (mislim na P1 - plavu 1 - u "gornji ulaz" i "gornji izlaz" prekidača bojlera)?
Jel znaš koliki ti je bojler, električne snage - W? Npr. česti su 2000W.
Ma zasrala sam u pisanju. Dok ja to sebi posložim u glavi, pa dok to još prenesem u tipkovnicu (mislim nemam ja to sad pred sobom, neg nako crtam u mislima strujne krugove)...a kad se uzme u obzir i moja spretnost...ete ga na.
Uglavnom, trebalo je pisat:
Na prekidaču od bojlera:
-na gornji ulaz ide P2
-na donji ulaz ide C2
-na gornji izlaz idu P1 i brik do gornjeg izlaza prekidača od svjetla[/b]
-na donji izlaz idu C1 (daklem jedina faza) i brik do donjeg izlaza prekidača od svjetla

(Boldano je ispravak, sve ostalo sam dobro napisala.)

Je, bojler je 2kW.
Pero wrote:I da, dok ne riješimo pitanje jedne žice u dva spoja :zubo: , vidi ovo - malo je katastrofičan tekst, ali ti možda shema pomogne:

http://www.futurehome.bloger.index.hr/p ... 81473.aspx
Ne berem ovo s linka. Tu su samo nule i faze, đe mu je zemlja? Il si ciljo na ovaj dio:
"Ponavljam, ne upuštajte se u samostalnu izvedbu kupaonske instalacije i spajanje indikatora! Pozovite stručnjaka!" ?
:zubo:
Pero wrote:I još nešto, imaš ti na tom osiguraču još nešto osim tog svjetla i bojlera u kupaonici?
Ja silom prilika u kuhinji imam napu, pećnicu, 4xindukcione ploče i perilicu suđa na istom osiguraču (20A, 2,5mm2) i eksperimentalno sam utvrdio :zubo: da ne mogu prati suđe, peći meso u pećnici, uključiti napu i kuhati 4 vrste juhe/čušpajza istovremeno, :D, pa to ni ne radim.
Nije ništa drugo na njeg spojeno. Čak ni neiskorištena utičnica. Samo bojler i jedna pišljiva žarulja.
Al nije problem kod osigurača na razvodnoj ploči nikad, mislim on ne iskače nikad osim taj put kad sam se ja to jelte malo zaigrala i kratko spojila.

Ovaaaj, de da pitam, kad si već od volje (usput, fala puno na tom) šta misliš bi li, nako generalno, bilo fajde da sklopku do bojlera zamijenim dvadesetamperskom (a i osigurač na razvodnoj, narafski)?





E, aj sad totalno nevezano za sve ovo, vidim da znadeš nešto o ovim zvizdarijama, imaš kaku općenitu preporuku u vezi glede imena ulja za podmazivanje 80-watnog elektromotorčića? Vrti se đubre na...a mislim da je maksimalno do 8000 okretaja/min. Proizvođačka banda, a ni oni iz servisa, mi ne žele reć šta da mećem. Jer, kao, jednom do jednom i po godišnje ionako bi trebalo ić na servis. Pa da oni to naprave i da jim se plat 250 kuna za čišćenje i podmazivanje. Krvi im se napijem, to meni počne dimit već nakon 7-8 mjeseci. :rozi: Tako da sam oštroumnom primjenom matematike zaključila da je to kraće od godine i da bi ih valjalo odjebat. :rozi:
User avatar
Pero
Posts: 2161
Joined: 24 Feb 2012, 09:12

10 Jun 2013, 15:12

Ajmo sad nekako po redu:
1. Iskrenje - vjerojatno ti je prekidač ostario. S vremenom kontakti na njemu oksidiraju, to je prirodno, npr. za kritične aplikacije se upotrebljavaju pozlaćeni kontakti, da do toga ne dođe. I onda prilikom uklapanja imaš iskru koja nije ništa drugo nego probijanje sloja oksida na kontaktima. Tu nema pomoći nego zamijeniti prekidač.
2. Link - to sam ti samo stavio kao ilustraciju da je teoretski svaka sklopka u kupaonskom prekidaču napravljena kao dvopolna, da ISTOVREMENO prekine i fazu i 0. Ne radi zastrašujućeg popratnog teksta. :zubo: Kao radi sigurnosti, teoretski, ovisno o uzemljenju neutralne točke transformatora u trafostanici, možeš dobiti opasan napon i na 0. Al je to uglavnom bezveze. Žutozelenu (uzemljenje) nije ni nacrtao zato što se smatra da su sve žutozelene kratko spojene. Tako i tebi na prekidaču, dvije žutozelene stoje u istoj klemi (kako ti pišeš - donji ulaz na sklopki svjetla). Mogla bi ih slobodno otšarafiti iz sklopke, uvrnuti jednu žicu oko druge, izolirati izolir-bandom i ništa se ne bi dogodilo.
3. Pregaranje osigurača - ako imaš bojler od 2000W i žarulju od recimo 60W na osiguraču, nećeš doći ni to 10A, a kamoli 16, koliko kažeš da ti je osigurač, jedino ako napraviš kuršlus.
4. Ovako kako si ti napisala da ti je spojeno, tebi ne svijetli žaruljica ispod prekidača za svjetlo, zato što na njega nije dovedena 0, nego samo faza (ona brika sa C1). Inače, ako je zbilja spojeno kako si napisala, ne kužim kako bi ti mogla paliti odvojeno svjetlo od bojlera - na prekidaču svjetla imaš samo brike od prekidača bojlera (i to faze koju nazad vraćaš na prekidač bojlera) i kratkospojeno uzemljenje (žutozelene).
5. Sklopku i osigurač možeš mijenjati ovisno o kvadraturi kabela. Osigurač između ostalog služi da pregori ON, a ne da ti pregori kabel u zidu. Za industrijske aplikacije ti se ofrlj uzima 4A po kvadratu, za kućne 10A. Ako ti je presjek kabela 1,5mm2, onda ti ne bih preporučio stavljanje 20A štoca i sklopke. Ako je 2,5mm2, onda slobodno možeš. Ako ne možeš sama prepoznati koliki ti je presjek kabela, uzmi kliješta, odi u Bauhaus i otcarapi po par centimetara kabela 2,5mm2 i 1,5mm2 koje imaju u prodaji na metre, pa si usporedi doma.
5. Kakav elektromotor, kakvo ulje? Elektromotori se ne podmazuju nikakvim uljem, možda imaš reduktor na osovini motora, pa ti treba ulje za reduktor?
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

11 Jun 2013, 16:34

Nina? Jesi živa? :D
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

11 Jun 2013, 16:44

Čini se da nije... :crying:

Sad mi je žao da joj se nisam stigao ispričati za sva ona pogrdna imena kojima sam je častio.
McLaren, Lotus, Jordan, Sauber, Ferrari... svašta sam joj ružnoga znao izgovorit... :crying:
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Pero
Posts: 2161
Joined: 24 Feb 2012, 09:12

11 Jun 2013, 19:12

Ma sigurno nije ništa strašno. Valjda joj se od iskrenja zapalila plastika na prekidaču, pa traži novi. :zubo:
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

11 Jun 2013, 19:15

Pero » wrote:Ma sigurno nije ništa strašno. Valjda joj se od iskrenja zapalila plastika na prekidaču, pa traži novi. :zubo:
Optimist. :zubo:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Pero
Posts: 2161
Joined: 24 Feb 2012, 09:12

11 Jun 2013, 19:18

karambol » wrote:
Optimist. :zubo:
Mene je toliko puta struja tresla do sada, da mi to dođe ko snifanje ljepila u srednjoj školi. :zubo:
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

11 Jun 2013, 19:21

Pero » wrote: Mene je toliko puta struja tresla do sada, da mi to dođe ko snifanje ljepila u srednjoj školi. :zubo:
Ea, mi doma, kad nam nestane ljepila, bunike, gljiva, guramo prste u utičnice.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Pero
Posts: 2161
Joined: 24 Feb 2012, 09:12

11 Jun 2013, 19:23

Margarita » wrote: Ea, mi doma, kad nam nestane ljepila, bunike, gljiva, guramo prste u utičnice.
Meni ljepše na moru, tamo imamo trofaznu.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

11 Jun 2013, 19:27

Margarita » wrote: Ea, mi doma, kad nam nestane ljepila, bunike, gljiva, guramo prste u utičnice.
Od struje? (Upravo sam pročitala tvoj odgovor nodensu) :D
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

11 Jun 2013, 19:28

ElliQuinn » wrote: Od struje? (Upravo sam pročitala tvoj odgovor nodensu) :D
A ja sam pokušavala dokučiti Perin odgovor. Ono, zar nema trofaznu i doma? S obzirom na moj odgovor nodensu.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Pero
Posts: 2161
Joined: 24 Feb 2012, 09:12

11 Jun 2013, 19:41

Mešate topike ko vešt kockar paklo karata. :zubo:
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

13 Jun 2013, 17:29

Pero » wrote:Ajmo sad nekako po redu:
1. Iskrenje - vjerojatno ti je prekidač ostario. S vremenom kontakti na njemu oksidiraju, to je prirodno, npr. za kritične aplikacije se upotrebljavaju pozlaćeni kontakti, da do toga ne dođe. I onda prilikom uklapanja imaš iskru koja nije ništa drugo nego probijanje sloja oksida na kontaktima. Tu nema pomoći nego zamijeniti prekidač.
Nekako ne vidim baš tu oksidaciju da se desila...a nije ni trebala, prekidač je 2 dana prije postavljanja iz dućana stigo, al dobro, šta ću mu ja. :zubo:
4. Ovako kako si ti napisala da ti je spojeno, tebi ne svijetli žaruljica ispod prekidača za svjetlo, zato što na njega nije dovedena 0, nego samo faza (ona brika sa C1). Inače, ako je zbilja spojeno kako si napisala, ne kužim kako bi ti mogla paliti odvojeno svjetlo od bojlera - na prekidaču svjetla imaš samo brike od prekidača bojlera (i to faze koju nazad vraćaš na prekidač bojlera) i kratkospojeno uzemljenje (žutozelene).
Pravo da ti velim, ne znam ja više svijetli li ijedna tinjalica. :zubo:
Znaš...trebalo je zamijenit kutiju, pa zericu zida štemnut, pa malo zagipsat, pa pospojit to sve i pošarafat...mislim, ko me sad more krivit što sam tek debelo nakon stavljanja zadnjeg šarafa skužila da nisam umetnula tinjalice? :zubo:
Ja sam provjerila, prije stavljanja maske, radi li to. I radilo je, ko bi reko. I jednostavno, kad sam vidila te tinjalice nakon svega...nije više bilo volje...za njizi stavit trebalo je skinut i masku i nosač s kutije i odšarafat svaki prekidač s nosača...mnogo muke za moj ukus.
A radi, grije, svijetli.
O lijenosti moja, vazda li pretegneš.
5. Sklopku i osigurač možeš mijenjati ovisno o kvadraturi kabela. Osigurač između ostalog služi da pregori ON, a ne da ti pregori kabel u zidu. Za industrijske aplikacije ti se ofrlj uzima 4A po kvadratu, za kućne 10A. Ako ti je presjek kabela 1,5mm2, onda ti ne bih preporučio stavljanje 20A štoca i sklopke. Ako je 2,5mm2, onda slobodno možeš. Ako ne možeš sama prepoznati koliki ti je presjek kabela, uzmi kliješta, odi u Bauhaus i otcarapi po par centimetara kabela 2,5mm2 i 1,5mm2 koje imaju u prodaji na metre, pa si usporedi doma.
Ma dva je i po milimetra^2, đubre, šta misliš što me brikanje i slaganje u kutiju tolko muči...ošli nokti, jagodice bride, maska kanda bi i manje iz zida mogla virit...
5. Kakav elektromotor, kakvo ulje? Elektromotori se ne podmazuju nikakvim uljem, možda imaš reduktor na osovini motora, pa ti treba ulje za reduktor?
Ma zanemari, vidiš da gluposti baljezgam, čuj mene i motor i snaga od 80 W, malo sam u žurbi bila, skužaj...je, o reduktoru sam mislila da pišem, rekli mi koju mašćobu trebaju ležajevi, al ulje nisu ćeli reć...al reko mi je jedan ljubazni čiko iz Končara (iako to nije njiove proizvodnje) šta da mećem.
karambol wrote:Nina? Jesi živa? :D
Euklid wrote:Čini se da nije... :crying:

Sad mi je žao da joj se nisam stigao ispričati za sva ona pogrdna imena kojima sam je častio.
McLaren, Lotus, Jordan, Sauber, Ferrari... svašta sam joj ružnoga znao izgovorit... :crying:

Ma što ne bi bila živa...između ostalog i jer neću ja to u sljedećih 10 dana ni vidjet. :zubo: Nije to u mene kući.
Al fala na brizi. :cerek:
User avatar
Pero
Posts: 2161
Joined: 24 Feb 2012, 09:12

13 Jun 2013, 17:41

Nina, dok radi, ne diraj. :zubo:
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

13 Jun 2013, 18:00

Pero » wrote:Nina, dok radi, ne diraj. :zubo:
Tu istu mantru sam mantrala i prije pola godine. Kad je zadnji put crklo, jelte. :zubo:
Ma sljedeći put zovem lektričara. Bi ja i sad, al žao mi zida. Znam da će ga morat štemat, a ja krečila...prije nepunih 2 mjeseca.

Enivejz, fala tebi puno na svemu. :S
User avatar
Pero
Posts: 2161
Joined: 24 Feb 2012, 09:12

13 Jun 2013, 18:03

A što je crklo da se zid morao štemat? Il ti voliš krečit poslije? :zubo:
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

13 Jun 2013, 18:35

Ma te kutije idu baš u zid, a nova je, premda je naizgled ista ko i stara, bila zericu šira.

A kad dođe pravi lektričar, taj će morat puno više lupat. Jer, kad je ošo ovaj stari prekidač, to se malo zadimilo. Stalila se, osim prekidača, i izolacija na žicama. Pa sam ja zeru to ocaparila, nadoštukala žice i zamotala izolirom. Al to nadoštukano je još uvijek u kutiji, a neće mi električar to tako amaterski pokrpit (valjda :zubo: ), on će morat u zid po njih ić.
Post Reply