Srednja klasa

Za antropologiju, ekonomiju, filozofiju, povijest, sociologiju...
User avatar
Perzefona
Posts: 1959
Joined: 18 Sep 2011, 20:40

14 Feb 2013, 15:20

..a unda » wrote: ..jest ako cemo promatrat potpuno odsustvo za razumijevanjem. :zubo:
Što je odsustvo za razumijevanjem? :misli:


Nodens - making women's period comfortable (by ex anais)
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

14 Feb 2013, 20:47

Emericzy » wrote: Nemoj se ljutiti što ću ti reći da je to glupost.

Mnogi narodi nisu imali ni Jugoslaviju niti socijalizam, pa su se pridigli iz bijede i žive pristojno. Pristojnije od nas.

Znaš li, na primjer, da je tamo negdje pred kraj Austrougarske u Švedskoj vladala takva glad da joj je iz naših krajeva išla pomoć u žitu? U međuvremenu su napredovali i bez Juge i bez marksističkog socijalizma.

Da u Hrvatskoj danas, dvadeset godina nakon raspada, nakon rata i nakon nekoliko godina krize i nakon što svi znaju da je jedna klasa političara opljačkala narod, napraviš referendum o povratku na Jugu, 85 posto građana reklo bi "ne".

Ti to, naravno, možeš nazvati glupim, ali što si time rekla? Narodi, politike i društva ne funkcioniraju po tvojim pravilima i/ili idealima nego po svojim. Goleme gluposti takve vrste lako je pronaći i u drugih naroda.

Hrvati vole to što imaju usprkos tome što je u materijalnom pogledu propast, a ni u duhovnom nije daleko. Englezi su, recimo, sedamdesetih godina prošlog stoljeća propali. Margaret Thatcher im je uspon iz propasti vlastoručno i silom nametnula. I dan-danas ju zbog toga proklinju, iako im u povijesti nikada nije bilo bolje. Logika naroda i društava nije jednostavna.
Ja bih rekla da si promasio ceo fudbal.

Sto je glupost? Cinjenice da je iz ruralne prasnjavo seoske otmi/uzmi/zauzmi pokrajine/zemlje/drzave? -- dobila infrastrukturu, tvornice i bolnice?

Da mnogi nisu imali socijalizam, pa sto? Tko je 'kriv' za socijalizam na ovim prostorima? Sto nisu napredovali pod drugim 'izmima'? Uostalom, imali su feudalizam do socijalizma. Pardon, i nesto sto je Pavelic donio.

Pa sto se nije kuka i motika digla i obracunala na neki drugi nacin ako im je socijalizam bio isuvise nepodesan da stvore drustvo na svoju sliku i priliku?
Mnogi narodi su se pridigli iz bijede i bez socijalizma, da. Moguce jer nisu balkanci.
Jer kako si rekao, balkanci rade ovo:
Hrvati vole to što imaju usprkos tome što je u materijalnom pogledu propast, a ni u duhovnom nije daleko.
Enough said.
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

14 Feb 2013, 20:48

Perzefona » wrote: Što je odsustvo za razumijevanjem? :misli:

Kad ja idem u kupe a on u shpade.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

14 Feb 2013, 21:49

Aristocat » wrote:Ja bih rekla da si promasio ceo fudbal.

Sto je glupost? Cinjenice da je iz ruralne prasnjavo seoske otmi/uzmi/zauzmi pokrajine/zemlje/drzave? -- dobila infrastrukturu, tvornice i bolnice?
A da, recimo, nije došao socijalizam, što bi bilo? Bi li ostao feudalizam, ili što? Bismo li ostali zamrznuti u 1945? Ne shvaćam tu čudnu ideju po kojoj jedino socijalizam gradi infrastrukturu, tvornice i bolnice. U Americi, recimo, nikad nije bilo socijalizma, a imaju sve to. I u Španjolskoj. I u Japanu. I Irskoj. I tako dalje.

Bilo bi isto što je bilo u državama u koje socijalizam nije došao. Koliko je, recimo, Italija napredovala od 1945. do danas, toliko bismo otprilike proporcionalno napredovali i mi. Koliko smo onda bili 'lošiji' od njih, toliko bismo lošiji bili i danas, više-manje.
Da mnogi nisu imali socijalizam, pa sto? Tko je 'kriv' za socijalizam na ovim prostorima? Sto nisu napredovali pod drugim 'izmima'? Uostalom, imali su feudalizam do socijalizma. Pardon, i nesto sto je Pavelic donio.
Tko je kriv? Komunisti. 'Svjetska' revolucija potpomognuta od strane Sovjetskog Saveza. Zar je narod netko pitao? Je li socijalizam izglasan na referendumu? Nije. Vodila se borba protiv Nijemaca i drugih neprijatelja i u nju se ugurala i socijalistička revolucija. Kad je došao mir, komunisti su već bili jedina stvarno moćna sila. Alternative više nije bilo.
Pa sto se nije kuka i motika digla i obracunala na neki drugi nacin ako im je socijalizam bio isuvise nepodesan da stvore drustvo na svoju sliku i priliku?
Kako to misliš? A tko bi bio podigao "kuku i motiku"? Jedini su komunisti imali oružanu silu. I ta je sila donijela novi poredak. Nije pitala "hoćete li vi to?" Nije ponudila alternativu. Nije bilo demokracije. Cijela je politička scena izbrisana, kao da je nikada nije bilo, i umjesto nje je serviran marksistički socijalizam. Mogao ti je socijalizam sto puta izgledati nepodesan, kad protiv njega nisi mogao.

A jednom kad su se stvari normalizirale, tamo šezdesetih godina, jugoslavenski su komunisti krenuli sa simpatičnom populističkom politikom, relativno razumnom u usporedbi sa zemljama koje je kontrolirao Sovjetski Savez. I tu je došlo do onoga što sam spomenuo na početku: gradnje relativno dobre kulture i standarda. I ljudi se onda dalje nisu bunili. Zašto bi? Nije im bilo loše. A svakim je danom bivalo sve bolje. Sve dok nisu počele krize. A i njih se nekako smuljalo i kroz njih se provlačilo. Dalo se u Jugi komotno i kulturno živjeti.

Nažalost je to dobrim dijelom bilo Potemkinovo selo. Taj standard i ta kultura nisu bili čvrsti, nisu imali čvrste vlastite temelje, nego ih je umjetno podržavala država.

A to je bilo tako skupo da se dugoročno nije moglo platiti. Teturalo se od krize do krize i na kraju raspalo. I onda se vidjelo koliko je tanak standard, a još više koliko je tanka kultura. Urušilo se i jedno i drugo, jer bez države nije moglo.
Mnogi narodi su se pridigli iz bijede i bez socijalizma, da. Moguce jer nisu balkanci.
Jer kako si rekao, balkanci rade ovo:


Enough said.
Znači, ti si pametnija od svekolikog hrvatstva i bolje od Hrvata znaš što bi oni trebali htjeti? I bolje od Slovenaca i Bošnjaka i Srba i Makedonaca i Crnogoraca i Albanaca? Od svih njih ti znaš bolje? Možda bi ti onda trebala dići neku kuku i motiku i osloboditi te zabludjele narode i izvesti ih na pravi put. Titu je uspjelo pred šezdesetak godina. Evo, možda uspije i tebi. Možda i ti dobiješ trg u Zagrebu kao on.
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

14 Feb 2013, 22:21

Znači, ti si pametnija od svekolikog hrvatstva i bolje od Hrvata znaš što bi oni trebali htjeti? I bolje od Slovenaca i Bošnjaka i Srba i Makedonaca i Crnogoraca i Albanaca? Od svih njih ti znaš bolje? Možda bi ti onda trebala dići neku kuku i motiku i osloboditi te zabludjele narode i izvesti ih na pravi put. Titu je uspjelo pred šezdesetak godina. Evo, možda uspije i tebi. Možda i ti dobiješ trg u Zagrebu kao on.
Ugodno je s tobom diskutirati o stvarima o kojima zapravo i nije tema, ali kako smo na trkeljanju, cak je i simpaticno. Ugodno do onog momenta kad izgubis strpljenje i u diskusiju uvedes nazovimo ga tako dobrocudni ad hominem i krenes s time na neprimjeren nacin.

Mogu ti odgovoriti: Da jesam pametnija sam, stalozenija i imam svojstva lidera. :)
Mogla bi ih izvesti na pravi put kad bih htjela. Mozda bi i dobila trg u Zagrebu da mi je to cilj.
Ali nije.


Vidis? Ovakva retorika ne vodi nikuda a gubljenje zivaca govori nesto drugo.

I ovo:
A da, recimo, nije došao socijalizam, što bi bilo?

Na zalost nisam vidovita ( iako imam liderske sposobnosti :) ) da ti odgovorim na ovo pitanje.

Medjutim, predmnijevam, da bi ostali neciji vazali/kmetovi/podredjeni, sto god.

Jer da su bili sposobni - i narod i elita- za bilo sto -- ne bi niti prigrlili socijalizam, niti prije toga austrougarsku, Srbe, i koga sve ne -- vec bi pronasli neki drugi nacin da dodju 'preko vode do slobode'. :mudri:

Ocigledno je da su nesposobni za tako nesto. Ali su izuzetno sposobni za okrivljivanje onih koje su trazili da im postanu gospodarima.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

15 Feb 2013, 22:14

Trkelja se o srednjoj klasi, a nema suglasja tko je srednja klasa, sto je srednja klasa, koje su mjere kojima se mjeri i kojim metrom i u kojem trenutku povijesti, na kojoj zemljopisnoj sirini....??
Cak i u automobilskom svijetu nije uvijek lako postici suglasje o tome koja je niza srednja, koja srednja, a koja visa srednja klasa i prelazi li u monovolumene ili bas i ne, a tamo su mjere, ajmo reci, definirane....dosta precizno...

Dakle, prvo - kako se odredjuje tko je srednja klasa?
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

15 Feb 2013, 23:37

Izmjeri se manometrom :ne zna:
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Feb 2013, 11:05

Je li ovo tema na kojoj se veliča Jugoslavija? :kokice:
Potpisi su za budale.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

16 Feb 2013, 13:17

Perzefona » wrote: Što je odsustvo za razumijevanjem? :misli:
kako to mislis? :kokice:

sta ti nije jasno? mozda jest mala redukcija neka, ali ..kako nije jasno? :kokice:

:D
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

16 Feb 2013, 13:19

Stitch » wrote:Je li ovo tema na kojoj se veliča Jugoslavija? :kokice:
pa nije. :ne zna:

samo se srednja klasa pokusava stavit tamo gdje joj je mjesto. tj, unistila je sve sto je dotakla i sad kad je skoro nestalo, kuka.. :D
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

16 Feb 2013, 13:37

Euklid » wrote:Izmjeri se manometrom :ne zna:
Ili nanometrom.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

16 Feb 2013, 14:43

karambol » wrote:Trkelja se o srednjoj klasi, a nema suglasja tko je srednja klasa, sto je srednja klasa, koje su mjere kojima se mjeri i kojim metrom i u kojem trenutku povijesti, na kojoj zemljopisnoj sirini....??
Cak i u automobilskom svijetu nije uvijek lako postici suglasje o tome koja je niza srednja, koja srednja, a koja visa srednja klasa i prelazi li u monovolumene ili bas i ne, a tamo su mjere, ajmo reci, definirane....dosta precizno...

Dakle, prvo - kako se odredjuje tko je srednja klasa?
ma, sad bi ti nanovo sve razradjivao.. razno su opisane te hijerarhijske, pa i ostale valjda slicne podjele.
kad govorimo o srednjoj klasi, govorimo o klasi, a to onda nekako automatizmom ili inercijom govorimo o marksu.
enivej, sve te neke konfliktne, kako se danas nazivaju, teorije, koketiraju s nazivom..klasa.
a onda, imas taj neki gradjanski pristup..koji se vise ne zove gradjanskim pristupom ( i on je promijenio ime, cak i u neka imena), koji je u biti srednjo klasaski pristup ili ono sto bi se nekad zvalo..burzoaskim.
a burzuji ko burzuji, imaju problema s tituliranjima, egom, superegom..tj s priznavanjem sebi sebe i svoje cijene ili jeftinoce, pa su se onda tu uvukli neki okovratnici raznih boja, koji nisu jel klase, ali jesu ka neke klase, ali nisu..ma ustvari bit ce sto god to pozelis cim pristanes na tu podjelu i kupis taj proizvod..ono, das svoje pare, kuis?

sve ti se to danas se dodatno zakompliciralo, jer danas to..gradjanski, poprima neke, amo rec uvjetno, pozitivne konotacije, pa se onda uvodi i dodatna distinkcija distinkcije..urbano, sto je po meni ok jedne strane, a s druge je isto ok, ali nije dobro sto do toga uopce doslo i sto do toga dolazi, da sad ne navodim detalje.. u svakom slucaju, ono, pokusaj preuzimanja formom radi forme (stalno mi je na pameti onaj drugi topik i hajdeger i vec se dva dana ustrucavam tamo riplejat nini, a bojim se da necu moc izdrzat.. :D ) .

to sto si ti pitao, ne znam jel uopce znas sto si pitao..tj, odlicno si pitao. cim se danas na tvoje pitanje..koje ce se kvalitetno i dodatno prosirit, da odgovor, vjeruj mi, cekaju nas bolji dani.
ali, odgovor, kvalitetan odgovor jos neko vrijeme nece bit dat. tj, pokusava se nesto, ali slabo je to i sporo.
naime, jace su one snage i moci koje ne zele da se na to odgovori, da se to uopce pocne zesce proucavat, demistificirat, narocito kod nas..ili kod tih tzv tranzicijskih podrucja (ok, ne samo tranzicijskih, to je bitno rec, ali sad cu ostat samo na njima..), gdje se u zadnjih par desetljeca, od oporavljene i..ne samo opravljenje, nego i nastale srednje klase koja je imala sve prerogative i artikulaciju i potencijal srednje klase da krene, da se razvije naprijed..dakle, ta se klasa, sloj, zivot..dekapitirao. i to cak doslovno mislim.
ogromni su napori ulozeni da se ta, ondasnja, sfrjot ili srh srednja klasa ukine, obezvrijedi, ponizi, desetkuje, unisti..citav je to koncept i ideoligija i politika i pravo i ekonomija upregnut u taj zadatak, i u medjuvremenu i medjuzemlju, ustolicavala se srednja klasa ona anakrona, povratak denominaciji i funkciji one gradjanske, burzoaske klase, a bez ikakvog temelja, ekonomskog npr, a koji je upravo unisten bas zbog toga da bi se izgradila nova-stara paradigma i mentalno-duhovni sklop, dakle, retrogradno kretanje i regrutirala je u tu novu paradigmu jedan dio te neke stare srednje klase i uvela naglo u taj vakuum neke koji imaju samo funkciju da iznesu tu tranziciju u neku pozeljnu, manipulabilnu, sugestibilnu srednju klasu, kojoj ce jedini zadatak biti da kontrolira klase na nize, dakle, jedna tampon klasa prema onima koji su onako emocionolano i mentalno i psihicki i intelektualno insuficijentni, agresivno sebi omogucili prerogative elite i moci ili elite moci.
dakle, danasnja ovdasnja srednja klasa je cista forma, umjetno napravljena, opna koja ce stititi vise klase i njihov na brzinu pribavljen npr novac.

da sad preskocim ostale tranzicije i transformacije, dinamiku i procese, pojam srednje klase je danas uglavnom teorijski pojam.
ako et bas zanima koji je tvoj horskopsko klasni znak, pa da ti mozda malo pomognem..

funkcionalno, kod nas barem, zeli se tepati o srednjoj klasi, ali..ukratko, nebitna je i ono sto mi zelimo kod nas, u nasem drustvu dozivljavati kao srednju klasu, ustvari je ono za sto postoji jedan naziv, a to je tres.
mislim da smo svi ovdje bijele rase, sto je manje bitno, ali radi se tocnije o onom sto se, dakle, zove..vajt tres.

eto, to smo mi, barem na ovom forumu, a o onom i ostalim da i ne govorim. tipicni pravi vajt tres. da nismo srednja klasa, o tome uopce ne treba govoriti. ne mozemo cak govoriti o nekom mediokritetstvu ili nekim drugim utjehama. mozemo samo govoriti o slozenosti, o nijansiranju, o stratifikaciji unutar tog vajt tres segmenta (segmentina prije, i to pogolema, masivna i masovna) i tu sebi nekako na nase zadovoljstvo naci svoju poziciju i pokusati se uspinjati tim nekim vajt tres razinicama.

mislim, za suocit se sa srednjom klasom, identificirat, za imat odnos prema njoj, vidjeti i uvidjeti njenu funkciju, treba najprije srednja klasa priznati sebi tu karakteristiku, definirati svoj polozaj, a to ne nemoguce iz vise razloga.
zato treba od negdje poceti i barem onda sebi priznajmo da smo vajt tres, a da je srednja klasa ostala negdje izgubljena, nedostizna i da krecemo nekim drugim putem.. :D
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

16 Feb 2013, 17:57

Vi oćete reći da je srednja klasa ikad postojala u nas? Ikad, od stoljeća sedmog?
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

16 Feb 2013, 18:04

ex anais » wrote:Vi oćete reći da je srednja klasa ikad postojala u nas? Ikad, od stoljeća sedmog?
A ne, u stoljeću sedmom su vozili mercedese. :rolleyes: :o
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

16 Feb 2013, 18:16

ex anais » wrote:Vi oćete reći da je srednja klasa ikad postojala u nas? Ikad, od stoljeća sedmog?
Pa, ja sam pitao da mi se to definira, razjasni, obrazlozi, ukaze...
Mislio sam puno jednostavnije od ovoga kako je Unda to krenuo objasnjavati. Vise onako egzaktno, mozda matematicki, ne sa svih strana i svih spletova povijesnih i drustvenih okolnosti, povijesnog i astroloskog i filozofskog aspekta...
Kaj ja znam? Kako ce se ta tzv.srednja klasa prepoznati?
Ono, e, vidi me, pa i ja sam srednja klasa...
Znam da je nekada u srednju klasu ubrajan i malo bogatiji seljak, neki gazda s hektarima sume, birokrat u drzavnoj sluzbi...i uvijek se to mijenjalo kako Unda kaze, ali...
Ima li danas mjerilo za srednju klasu, sloj? Tko je bio ta spominjana srednja klasa oko koje se von Macka i Emericzy raspravljaju? Kako se onda mjerila, a kako se danas mjeri?
To nek' mi netko objasni?
:misli:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

16 Feb 2013, 18:23

Ma vraga će ti/nam objasnit. :rofl:

Ja smatram da je nije nikad ni bilo. Osim ako se radnička klasa ne smatra srednjom. :ne zna:
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

16 Feb 2013, 18:52

..ma dobro, govoriti o toj nekoj srednjoj klasi, treba uzeti u obzir i prostor i vrijeme. malo mi je zastarjelo danas govoriti o srednjoj klasi ili, kao sto ti kazes, treba se definirat srednja klasa, tako da u nekom protoru i vremenu mozemo time nesto oznacit.

moze se na neki nacin statistiski oznacit, po npr nekim razredima prihoda i u kontekstu u kojem se taj prihod ostvaruje, pa onda mozemo na neki nacin mjeriti..tj, koliko im njihova potrosnja omogucava nezavisnosti, tj slobode, tj koliki im je udio potrosnje na egzistencijalni dio, a koliki im ostaje za druge izbore, da se tako izrazim.

tako da mozemo govoriti i o potrosnji, tj mozda mjeriti obim srednje klase po struktiri potrosnje, pa onda untraske odrediti tko sve spada u taj sloj..

mozemo govoriti i o proizvodnji, o stvaranju nove vrijednosti i mogao bih reci da srednja ta neka klasa, bit cu malo vulgaran, ne proizvodi nista, tj mozemo skoro zanemariti udio njene proizvodnje..

evo, nasao sam neku sliju, cisto, onako da graficki predocis mozda neke odnose..

Image

trebao bih sad malo stat, ali na prvu, ovaj graficki prikaz ne znaci nista ili vrlo malo, dosta je ofrlje i tendeciozno, rekao bih, izmjeren, a i terminoloski mi je nesto sumnjiv.. :zubo:
uostalom, kao i clanak, ali eto, mos ga procitat, iako sumnjam da ce ti bit ista jasnije, jer po meni taj clanak nije radjen da nesto pojasni. ono, zabava s prefiksom..poslovna. isto tako mozes procitat i neki ljetni cik lit clanak u magazinu za uspjesne zene..kako seksi kuhat, a pri tom ostat samosvjesna..u deset tocaka. :D
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

16 Feb 2013, 19:08

Ne vidim clanak ali u grafickom prikazu ti fali jedno cirka oko milijun ljudi :misli:
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

16 Feb 2013, 19:17

ex anais » wrote:Ma vraga će ti/nam objasnit. :rofl:

Ja smatram da je nije nikad ni bilo. Osim ako se radnička klasa ne smatra srednjom. :ne zna:
pa i tu se da zanimljivo razvit prica.
usporedjujuci s drugim drzavama, jos prije drugog svjetskog rata, mislim da bi se moglo rec da je srednja klasa kod nas malo prenapuhan naziv.
slicno je rekao peterlic za glembajave, da koji glembajevi, da sta, da bi mi mogli bit sretni da smo imali glembajeve.. :D

kod nas je ta..radnicka klasa, iako bi i to trebalo vidjet, provjerit, sto se pod tim i kako smatralo, ako vec nije bila ta, po nekim kriterijima srednja klasa, onda je dobro zagazila tim putem, sto je po meni vrijedno paznje, univerzalno vrijedno i rijetko.
mozemo mi govoriti da je u istom razdoblju slicno bilo i na zapadu, ali nije. bez obzira na standard i prihode te klase ili po nekoj drugoj podjeli, segmentaciji, jel, tocno se znalo gdje je kome mjesto i sustav je to nastojao odrzati.
iako je njemacki radnik mogao sebi priustiti ljetovanje npr u dubrovniku, kao i njegov menadzer, u istom hotelu nisu mogli ljetovat, doslovno. ne radi se o pojedinacnim primjerima.. :ne zna:

mislim da je tesko bilo govoriti o radniku u engleskoj kao o pripadniku srednje klase. kod nas su radnici dobivali stanove i svasta jos nesto, ali to ocito nije bilo dovoljno. tj, za nekog je to bilo i previse i trebalo je takav proces zaustaviti. pod hitno. bilo kako. :D
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

16 Feb 2013, 19:26

Ma mene u svemu tome muči uvijek isto pitanje, na koje nema odgovora. Ako je ta radnička klasa bila dominantna, prevladavajuća, kako se točno transformirala u seljačiju odjednom? Ne kapiram.
I o čemu pričamo onda, o klasi koja je išla u kazalište ili klasi koja je imala meso za ručak svaki dan?
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

16 Feb 2013, 19:30

Euklid » wrote:Ne vidim clanak ali u grafickom prikazu ti fali jedno cirka oko milijun ljudi :misli:
..na ti clanak, jebote clanak.. :gaah: :D

http://www.poslovni.hr/hrvatska/srednja ... mire-79236

ne fali meni nista, fali njima i to stosta, ali cak bih rekao da tih milijunak ljudi i nije tako bitno, odnosi ce ostat slicni ili ce se cak i vidljivije promijenit, drugo mi izgleda disonantno..
eto, pitao si kako se to mjeri i tom prikazu imas neke mjere.

kao sto je kod auta tesko rec sta je kad koja klasa, slicno ti je i ovdje. a ako oces vec mjerit, onda usporedi koliko kosta koje auto i tko ga kupuje, tako ces otprilike moc stec neku sliku o klasama drustvenim, ali trebas puuuno auta prodat da bi to bilo kolko tolko relevantno.
ne stavljaju proizvodjaci i trziste ta auta u te neke klase bas bezveze. dosta je to sukladno. pouzdaniej mi je njihovo mjerilo od ove piramide nacrtane, a sad, da tu nema trikova ima, ima..ali ko ima iskustva, tacno zna kolko ima novaca onaj koji udje u butigu kupit auto, a nas je posao, ako imamo iskustva, pokusat ga nagovorit da se zaduzi vise, tako da nam da vise novca, ne bi li kupac imap osjecaj vise klase.. :D
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

16 Feb 2013, 19:44

Ma serem im se i na clanak i na analize kad nisu u stanju zbrojiti 3 broja.

U picku i znanstvenici i istrazivaci i njihovi instituti...
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

16 Feb 2013, 20:43

A jes ga zapetljaste...vako, akoš pričat o srednjoj klasi, onda znači da, pored njih, lijevo imaš siromašne, a desno bogate. (Ovo nema veze s političkom ljevicom i desnicom, to tako izgleda na pravcu.) Siromašni su oni koji jedva preživljavaju i pritom ovise o pomoći raznih državnih/vjerskih institucija. Bogati su oni koji imaju daleko previše za zadovoljavanje onijeh potreba koje nisu osnovne životne, dapače jako su daleko tih osnovnih.
Daklem, ne da imamo srednju klasu, neg je i najzastupljenija, kako to lijepo Gausova krivulja veli, jer ionako se umalo pa sve po njojzi u životu raspodjeljuje.
To što naša sredina nije jednako bogata ko švecka sredina, to nikakve veze nema. Jer su to sve relativne vrijednosti, a gledaju se kroz prizmu određenog društa i vremena. Iliti, zdravoseljački, nije nam ni sirotinja siromašna ko afrička, a ni bogatinja bogata ko arapska.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

16 Feb 2013, 20:47

Euklid » wrote:Ma serem im se i na clanak i na analize kad nisu u stanju zbrojiti 3 broja.

U picku i znanstvenici i istrazivaci i njihovi instituti...
Ma ko to ljutio striku Euklida...? Ha? :zubo:

Ma jasno mi je da je to odrediti cisto pomodarstvo,a tako kazem. Ti srednji se nikada nisu sami odredjivali jer ih je, uglavnom, bolila kita...

Ha, ovo je tema di bi se mogli klat i raspravljat unedogled...
A to mi ne ide vikendom... :zubo:

Idem se pricati s djetetom... :cerek:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

16 Feb 2013, 21:07

nina williams » wrote:A jes ga zapetljaste...vako, akoš pričat o srednjoj klasi, onda znači da, pored njih, lijevo imaš siromašne, a desno bogate. (Ovo nema veze s političkom ljevicom i desnicom, to tako izgleda na pravcu.) Siromašni su oni koji jedva preživljavaju i pritom ovise o pomoći raznih državnih/vjerskih institucija. Bogati su oni koji imaju daleko previše za zadovoljavanje onijeh potreba koje nisu osnovne životne, dapače jako su daleko tih osnovnih.
Daklem, ne da imamo srednju klasu, neg je i najzastupljenija, kako to lijepo Gausova krivulja veli, jer ionako se umalo pa sve po njojzi u životu raspodjeljuje.
To što naša sredina nije jednako bogata ko švecka sredina, to nikakve veze nema. Jer su to sve relativne vrijednosti, a gledaju se kroz prizmu određenog društa i vremena. Iliti, zdravoseljački, nije nam ni sirotinja siromašna ko afrička, a ni bogatinja bogata ko arapska.
eto, ja kompliciram jer nastojim bilo kako ostat u okviru vertikale, a ti ga odma razastre jos i vodoravno. mogao sam i ja tako pojednostavnit uvodeci jos jednu dimenziju.. :D

dakle, po tvome, srednje klase i nema ili samo pravi fintu da je srednja..ono, glumimo slojevito i raznovrsno drustvo..vertikalno i horizontalno.. :zubo: :D

kazem ta srednja neka klasa, tanka je, nema tu puno prostora i rezerve, nema tu puno mjesta za padat. preko noci nesto se desi i opalaa, otra srednjeklasas nizbrdo i to naglo.
zato i kazem, samo opna je to, nikakav sloj, najfanaticnijih, najborbenijih, koji u ocaju nece birat sredstva da se odrze povrh magicne granice.. :D
Last edited by ..a unda on 16 Feb 2013, 21:28, edited 1 time in total.
Post Reply