Srednja klasa

Za antropologiju, ekonomiju, filozofiju, povijest, sociologiju...
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

12 Feb 2013, 19:53

Srednja klasa u Hrvatskoj. Ima li je?


User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

12 Feb 2013, 21:04

Naravno.
Sve sama srednja klasa.
I jedno pešest stupnjeva klasifikacije iste.
Naime, plemići su u malim postocima i broj im je zanemariv.
kurvanjski avatar, a
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

13 Feb 2013, 19:35

Chilimama » wrote:Naravno.
Sve sama srednja klasa.
Znaci Hrvatska je klasno drustvo? :D

No, u ozbiljnoj noti, po hrvatskim ekonomskim mjerilima, tko su pripadnici srednje klase? Oni koji imaju sto jesti ili oni koji putuju na godisnji odmor vlastitim kolima, ups, automobilom sa abeesom? :D Da ne kazem avi(j)onom jer se pribojavam da ne preceram.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

13 Feb 2013, 19:42

srednja klasa je za qurac

il si bos il si hadžija
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

13 Feb 2013, 19:47

Euklid » wrote:srednja klasa je za qurac
Zakaj? Sto joj fali?
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

13 Feb 2013, 19:52

Aristocat » wrote: Zakaj? Sto joj fali?
Glupa je i inertna.

Uhvaćena u žrvanj života.

Opterećena kreditima i zabavljena jeftinom literaturom.

Ima mišljenje o svemu i svakomu ali ne djeluje nigdje.

Osim po društvenim mrežama.

Nesvjesna ruba provalije nad kojim stoji.

Bolje je biti bolesno bogat. Ili siromašan.
Jer te boli kurac za sve...
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

13 Feb 2013, 19:57

Euklid » wrote: Glupa je i inertna.



Ima mišljenje o svemu i svakomu ali ne djeluje nigdje.
Zasto? U cemu je problem?
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

13 Feb 2013, 19:58

Aristocat » wrote: Zakaj? Sto joj fali?
Šta mu fali?
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

13 Feb 2013, 20:05

Margarita » wrote: Šta mu fali?
A daj. Vidis da ozbiljno razgovaramo. :D
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

13 Feb 2013, 20:26

Aristocat » wrote:
Zasto? U cemu je problem?
Neutaživa težnja da se što manje kritički razmišlja
a što više se prepušta jeftinoj zabavi.
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

13 Feb 2013, 20:32

Nema srednje klase, nestala je. Imamo nešto malo bogataša i gomilu siromaha. S tim da se ovo "bogataša" odnosi na materijalno; gledamo li duhovno ili moralno - svi su, apsolutno svi, siromasi. Država smo u kojoj nema znanja, nema nikakvih vrijednosti, nema ničega osim apatije i prepuštanja strujama predatorskog kapitalizma.

Nekadašnja srednja klasa čitala je knjige, odlazila je u kino i kazalište, bila je donekle kulturna. Zato što je kultura bila dostupna svima, kakva god bila.
Potpisi su za budale.
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

13 Feb 2013, 20:40

Euklid » wrote:
Neutaživa težnja da se što manje kritički razmišlja
a što više se prepušta jeftinoj zabavi.

Zar to nije upravo ono sto mi ovdje radimo...?
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

13 Feb 2013, 20:46

Stitch » wrote:Nema srednje klase, nestala je. Imamo nešto malo bogataša i gomilu siromaha. S tim da se ovo "bogataša" odnosi na materijalno; gledamo li duhovno ili moralno - svi su, apsolutno svi, siromasi. Država smo u kojoj nema znanja, nema nikakvih vrijednosti, nema ničega osim apatije i prepuštanja strujama predatorskog kapitalizma.

Nekadašnja srednja klasa čitala je knjige, odlazila je u kino i kazalište, bila je donekle kulturna. Zato što je kultura bila dostupna svima, kakva god bila.

Da. Dekadencija jednog drustva koje nije sposobno stvoriti ali koje je sposobno razoriti.

Mozda je ovdje drustvena evolucija na djelu. Tko zna. Vidjet cemo.
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

13 Feb 2013, 20:54

Euklid » wrote:

Osim po društvenim mrežama.
Drustvene mreze postale su kao neke zasticene enklave iz kojih se moze djelovati a da si zasticen od neprijatelja. Najcesce se djeluje bezimeno iz fotelje dnevnog boravka.

Kakav se nonsens dogodio da se stvorila drzava, drustvo, sistem kvazi neovisnosti i takozvane slobode u kojoj se vecina ne osjeca ni neovisno ni slobodno.

Cijele generacije su zarobljene sto u ekonomskom sto u duhovnom limbu -- i ne poduzimaju nista da se oslobode.

Da se razumijemo, o ovome govorim iz pozicije zaljenja. Ne iz drugih pobuda.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

13 Feb 2013, 21:32

Aristocat » wrote:
Drustvene mreze postale su kao neke zasticene enklave iz kojih se moze djelovati a da si zasticen od neprijatelja. Najcesce se djeluje bezimeno iz fotelje dnevnog boravka.

Kakav se nonsens dogodio da se stvorila drzava, drustvo, sistem kvazi neovisnosti i takozvane slobode u kojoj se vecina ne osjeca ni neovisno ni slobodno.

Cijele generacije su zarobljene sto u ekonomskom sto u duhovnom limbu -- i ne poduzimaju nista da se oslobode.

Da se razumijemo, o ovome govorim iz pozicije zaljenja. Ne iz drugih pobuda.
Socijalizam je stvorio prividno slobodno ali pasivno društvo, naviknuto na sisu Velike Mame. I to se društvo civiliziralo -- ne iz neke velike unutrašnje potrebe, nego zato jer je to bilo normativno dobra stvar. Mama je tako rekla, a i na filmovima je to lijepo izgledalo, pa se probalo civilizirati ili bar glumiti civilizaciju; kako gdje i kako kada.

Sve je to na kraju i stvorilo dobru, pristojnu civilizaciju i dobar, pristojan životni standard, ali i jedno i drugo vrlo tanko i vrlo ovisno o toj Velikoj Mami. Koja nije naučila djecu da se brinu sami za sebe.

Mama se razboli i umre, djeca se potuku i tanka skrama civilizacije i standarda popuca. Nedovoljno čvrsta da izdrži taj potres.

Lažna srednja klasa (kojoj je Mama pomagala da održi ugodnu potemkinovsku sliku) sad je prava sirotinja, jer Mame nema a Maćeha sve više uzima a sve manje daje. A djeca sama za sebe ne umiju. Malo kradu, malo prose, malo rade nekakve pomoćne poslove za gazde i snalaze se.

Možeš kriviti Mamu, možeš Maćehu, a možeš pomisliti i da su djeca glupa. Istine ima u svim tim tvrdnjama.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

13 Feb 2013, 21:39

Aristocat » wrote:

Zar to nije upravo ono sto mi ovdje radimo...?
Ne znam koji su tvoji motivi. :ne zna:
Ja sam bolesno bogat pa me boli qurac.
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

13 Feb 2013, 22:09

Emericzy » wrote:
Koja nije naučila djecu da se brinu sami za sebe.
Bilo je tu lekcija Emeritzy. Ali nitko nije slusao.
Mama se razboli i umre
Krivo. Niti se razboljela, niti je zato umrla. Kada je presusilo mlijeka isti ti koji su sisali, zatukli su je i ugusila se u vlastitoj krvi.
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

13 Feb 2013, 22:17

Euklid » wrote:
Ne znam koji su tvoji motivi. :ne zna:
Ja sam bolesno bogat pa me boli qurac.
Moji motivi su da izazovem revoluciju i u'apsim sve one koji su bolesno bogati a ujedno su i bolnog qurca. :mudri:
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

13 Feb 2013, 23:37

Aristocat » wrote:
Moji motivi su da izazovem revoluciju i u'apsim sve one koji su bolesno bogati a ujedno su i bolnog qurca. :mudri:
Tak mi i treba kad previše meljem :facepalm:
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

13 Feb 2013, 23:57

Aristocat » wrote:

Bilo je tu lekcija Emeritzy. Ali nitko nije slusao.

Krivo. Niti se razboljela, niti je zato umrla. Kada je presusilo mlijeka isti ti koji su sisali, zatukli su je i ugusila se u vlastitoj krvi.
To je pretjerano emocionalno gledanje na stvar. Ipak je roditelj odgovorniji nego djeca.

Zašto ih je tako glupo odgojila? Ja sam svoju djecu odgojio da budu samostalna, da mogu i bez moje pomoći i da budu pristojni i civilizirani i kad mene nema. A Jugi taj roditeljski posao nije baš išao od ruke.

Jebiga, loš brak. Otac je sve to držao nekakvom osobnom karizmom i lukavstvom, a ponešto bogami i nesmiljenom rukom. I materi je to koliko-toliko pasalo, iako je često gunđala i prigovarala. Ne jako glasno, jer je otac imao tešku ruku. I djeca su znala da je bolje biti tiho i gledati svoja posla.

Kad je on riknuo, mater se raspustila, malkice i prokurvala, a djeca su se raspustila i podivljala.
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

14 Feb 2013, 03:20

Ne bih rekla da je pretjerano emocionalno gledanje. Zapravo, vise bi bio osjecaj nepravde i promasenosti.

No, zasto govoriti o Jugoslaviji i njenoj srednjoj klasi i svemu sto je ona bila? Receno je da je bila takva i takva -- ovakva i onakva, ali receno je i da je bila majka. Da bila je majka vise od 30 milijuna Jugoslovena, koji su bili:
a) dovoljno glupi da istu tu majku bjesomucno likvidiraju metkom u glavu
b) podrzavaju likvidaciju
c) umiru od straha.
Dakle, priznaje se da je bila majka, ali joj se spocitava da je bila losa jer je trutove dudlala koliko... 60 godina? Priznaje joj se da je od seljacije napravila radnike, da im je izgradila ceste, od opanaka napravila cipele, izgradila tvornice i sto bi bilo plemenito da nije na balkanski nacin neoprostivo -- pokusala divljake nauciti da se postivaju i suradjuju.
Naravno da su je ugrizli za sisu iz koje su dudlali. Ta kako drugacije? Umjesto suradnje i strpljivosti, divljaci su se samarali, grizli, tukli i navlacili tko ce vise potegnuti iz sise.

Umjesto sto su je dokusurili krvavo i izdajnicki, sto je nisu poslali u penziju i na njenim temeljima zajedno, slozno, ljudski gradili vise i bolje, drugacije, modernije.... nabrojite dalje?

No da se ponovim. Zasto govoriti o njoj? O njenoj srednjoj klasi? O njenim promasajima koji to nisu?

Danas imate svoju majku, ganc novu, modernu , Europsku. Ona nije kao ona stara majka, koja je dojila sestoro djece. Ova ima jedno. I to kakvo jedno. To jedno je u nasljedje dobilo i ceste i tvornice i skole i nebodere i hotele.
Sto je napravilo to jedno od svega toga? Ojacalo srednju klasu? Obrazovalo stanovnistvo?

Dakle, zasto govoriti o njoj? Nju nema vise tko da brani.

Govorite o sebi. O onome sto ste vi stvorili. O srednjoj klasi koju vi danas imate.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

14 Feb 2013, 07:59

Aristocat » wrote:Ne bih rekla da je pretjerano emocionalno gledanje. Zapravo, vise bi bio osjecaj nepravde i promasenosti.

No, zasto govoriti o Jugoslaviji i njenoj srednjoj klasi i svemu sto je ona bila? Receno je da je bila takva i takva -- ovakva i onakva, ali receno je i da je bila majka. Da bila je majka vise od 30 milijuna Jugoslovena, koji su bili:
a) dovoljno glupi da istu tu majku bjesomucno likvidiraju metkom u glavu
b) podrzavaju likvidaciju
c) umiru od straha.
Dakle, priznaje se da je bila majka, ali joj se spocitava da je bila losa jer je trutove dudlala koliko... 60 godina? Priznaje joj se da je od seljacije napravila radnike, da im je izgradila ceste, od opanaka napravila cipele, izgradila tvornice i sto bi bilo plemenito da nije na balkanski nacin neoprostivo -- pokusala divljake nauciti da se postivaju i suradjuju.
Naravno da su je ugrizli za sisu iz koje su dudlali. Ta kako drugacije? Umjesto suradnje i strpljivosti, divljaci su se samarali, grizli, tukli i navlacili tko ce vise potegnuti iz sise.

Umjesto sto su je dokusurili krvavo i izdajnicki, sto je nisu poslali u penziju i na njenim temeljima zajedno, slozno, ljudski gradili vise i bolje, drugacije, modernije.... nabrojite dalje?

No da se ponovim. Zasto govoriti o njoj? O njenoj srednjoj klasi? O njenim promasajima koji to nisu?

Danas imate svoju majku, ganc novu, modernu , Europsku. Ona nije kao ona stara majka, koja je dojila sestoro djece. Ova ima jedno. I to kakvo jedno. To jedno je u nasljedje dobilo i ceste i tvornice i skole i nebodere i hotele.
Sto je napravilo to jedno od svega toga? Ojacalo srednju klasu? Obrazovalo stanovnistvo?

Dakle, zasto govoriti o njoj? Nju nema vise tko da brani.

Govorite o sebi. O onome sto ste vi stvorili. O srednjoj klasi koju vi danas imate.
Nemoj se ljutiti što ću ti reći da je to glupost.

Mnogi narodi nisu imali ni Jugoslaviju niti socijalizam, pa su se pridigli iz bijede i žive pristojno. Pristojnije od nas.

Znaš li, na primjer, da je tamo negdje pred kraj Austrougarske u Švedskoj vladala takva glad da joj je iz naših krajeva išla pomoć u žitu? U međuvremenu su napredovali i bez Juge i bez marksističkog socijalizma.

Da u Hrvatskoj danas, dvadeset godina nakon raspada, nakon rata i nakon nekoliko godina krize i nakon što svi znaju da je jedna klasa političara opljačkala narod, napraviš referendum o povratku na Jugu, 85 posto građana reklo bi "ne".

Ti to, naravno, možeš nazvati glupim, ali što si time rekla? Narodi, politike i društva ne funkcioniraju po tvojim pravilima i/ili idealima nego po svojim. Goleme gluposti takve vrste lako je pronaći i u drugih naroda.

Hrvati vole to što imaju usprkos tome što je u materijalnom pogledu propast, a ni u duhovnom nije daleko. Englezi su, recimo, sedamdesetih godina prošlog stoljeća propali. Margaret Thatcher im je uspon iz propasti vlastoručno i silom nametnula. I dan-danas ju zbog toga proklinju, iako im u povijesti nikada nije bilo bolje. Logika naroda i društava nije jednostavna.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

14 Feb 2013, 09:12

Emericzy, zanimljiv post.

Meni je zanimljivo pitanje bi li Švedska postavila svoje društvo da bude toliko socijalno da nije bilo marksističkog socijalizma? Bi li ijedna kapitalistička država ozbiljno razmišljala o pravima radnika i srednjeg i nižeg sloja da im u susjedstvu nije bilo komunističkih i socijalističkih država?

Što se Velike Britanije tiče, danas tamo, relativno gledajući, više djece živi u siromaštvu nego što je živjelo prije spasa koji im je donijela Margaret Thatcher. Da, ekonomski su napredovali i u prosjeku svi jedu više sarme, samo više ih je koji nemaju ni za kupus. Svaka priča ima pobjednike i poražene, a pitanje je koliko se sjever Engleske do danas oporavio od napretka koji im je donijela Margaret.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

14 Feb 2013, 11:39

ElliQuinn » wrote:Emericzy, zanimljiv post.
Hvala
Što se Velike Britanije tiče, danas tamo, relativno gledajući, više djece živi u siromaštvu nego što je živjelo prije spasa koji im je donijela Margaret Thatcher. Da, ekonomski su napredovali i u prosjeku svi jedu više sarme, samo više ih je koji nemaju ni za kupus. Svaka priča ima pobjednike i poražene, a pitanje je koliko se sjever Engleske do danas oporavio od napretka koji im je donijela Margaret.
Prva studija koja mi je iskočila na Gugletu (http://www.cpag.org.uk/child-poverty-facts-and-figures) kaže ovako: Child poverty reduced dramatically between 1998/9-2010/12 when 1.1 million children were lifted out of poverty (BHC).9 This reduction is credited in large part to measures that increased the levels of lone parents working, as well as real and often significant increases in the level of benefits paid to families with children. Studija predviđa da će se pod novom vlašću situacija opet pogoršavati. Dakle govorimo o situaciji koja se stalno mijenja i pokazatelji idu gore-dolje.

Raslojavanje u Engleskoj nije ništa novo. Engleska je pojam za klasno društvo, nije li? Sarma u njih nikada nije postojala. Uvijek je bilo zelje ili meso. Ono što ja govorim je da, generalno uzevši, onima koji jedu zelje nikad nije bilo bolje, a niti onima koji jedu meso. Naravno da je i dalje jednima lošije od drugih. Možda i više nego prije. Ali im je apsolutno bitno bolje.

Da, sjever je najebo, ali nešto slično bilo bi mu se dogodilo i bez Margaret, jer je dobrim dijelom (kao i naša poljoprivreda i brodogradnja) živio od državne pomoći i subvencija, a ne od svog rada. A subvencije ne mogu ići u nedogled. To prije ili kasnije pukne. Da je bar ovo naše puknulo još 1990.

Kaže Wikipedija, "She oversaw an increase from 7% to 25% of adults owning shares, and more than a million families bought their council houses, giving an increase from 55% to 67% in owner-occupiers. Total personal wealth rose by 80%."

Nije mala stvar, pa ako i nije bilo ravnomjerno raspoređeno. Bogataši nisu kupovali council houses. Nije rastao broj dioničara među bogatašima. Nije baš svih 80% povećanja osobnog imetka građana završilo u džepovima onih 1% na vrhu.

Englesku poznajem iz dana prije Margaret Thatcher (star sam, jebiga) a znam i kakva je sada. Vjeruj mi, ne želiš živjeti u tadašnjoj laburističkoj Engleskoj. Top je bilo nešto prestrašno.
Meni je zanimljivo pitanje bi li Švedska postavila svoje društvo da bude toliko socijalno da nije bilo marksističkog socijalizma? Bi li ijedna kapitalistička država ozbiljno razmišljala o pravima radnika i srednjeg i nižeg sloja da im u susjedstvu nije bilo komunističkih i socijalističkih država?
Bi. Čak vjerujem da bi bilo i bolje nego sada.

Naime, socijalizam nije potekao iz socijalističkih država, nego iz kapitalističkih. Sam Engels je, ako se ne varam, bio član bogate kapitalističke obitelji.

Da nije bilo promašenih komunističkih revolucija, ideje socijalizma ne bi nestalo. Zašto bi? Ona je, uostalom, bila živa u kapitalizmu i prije listopada 1917. Svjetski dan rada bilježi se u spomen radničke akcije iz 1886. u Chicagu, a ne nečega iz 'realnog komunizma'. Ideja je živa u tom, u međuvremenu promijenjenom kapitalizmu i danas.

Egalitarnih ideja o ekonomskoj demokraciji ima i iz drugih izvora, a ne samo marksizma i lenjinizma. Ja već dugo ljudima skrećem pažnju na djela Louisa Kelsoa, koji je osmislio sustav dvojnog prihoda, od rada i od kapitala, kao temelja demokratskijeg radničko-kapitalističkog društva. Nažalost, u izrazito anti-socijalističkom američkom okruženju njegove ideje nisu prošle i zaživio je samo njihov najrudimentarniji oblik, ESOP. Šteta, jer je njegova ideja bila puno kompleksnija i sveobuhvatnija i rješavala je mnoge probleme inherentne kapitalizmu. (http://www.nytimes.com/1991/02/21/obitu ... at-77.html)

Da nije bilo zastrašujućeg primjera staljinizma, vjerujem da bi se u svijetu na takve ideje, pa i na marksizam, gledalo puno, puno benignije nego što se danas gleda. I te bi se ideje lakše inkorporirale u društvo. Konačno, one su bliže kršćanskom moralu od onih kapitalističkih.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

14 Feb 2013, 13:55

ElliQuinn » wrote:Emericzy, zanimljiv post.

..
..jest ako cemo promatrat potpuno odsustvo za razumijevanjem. :zubo:

kad se sve sabere i oduzme, necu rec kao aristocat da je juga bila majka, malo mi to frojdovski zvuci..bila je mila majka. :zubo:

bajd vej, tj nije uopce bitno, ali i u dalmaciji se umiralo od gladi u isto vrijeme kad i u svedskoj. eto, kad je bec, pesta & budim blize stokholmu, nego drnisu.
isti je uzorak..potpuno odsustvo za razumijevanjem. :kokice:
Post Reply