Percepcija znanosti i znanstvenika

Matematika, fizika, kemija, biologija, geologija...
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

21 Nov 2012, 23:36

MightyMe » wrote: Pa zar nije postojanje ekstraterstrijalnog života neovisno o našem saznanju postoji li ili ne? Naše saznanje da postoji nam jedino može pomoći da smislimo način kako bi se ophodili s njima.
Meni je ipak ugodnije živjeti sa spoznajom da nikakav život van ove naše kuglice (još) nije dokazan.


'if you fall, i'll be there' (floor)
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

22 Nov 2012, 01:01

Jel nešto ugodno ili nije u znanosti je najmanje bitno, jedino je istina važna.
Shvaćam što hoćeš reć, al ja imam sasvim drugačije poimanje toga. Međutim to mi se više čini kao tema za filozofiju. :D
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

22 Nov 2012, 08:48

Znanost je ionako na neki nacin samo jedna vrsta religije... tj. vjerovanje.
Svi vjerujemo u neke znanstvene teorije i dostignuca dok ih ne opovrgnu neka nova otkrica a njih opet neka nova i tako u krug.
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Ze.
Posts: 1098
Joined: 17 Sep 2011, 21:26

22 Nov 2012, 10:06

Pa čuj, obično ih ne opovrgavaju nego prošire. Naime, znanstvena je teorija dokazana ukoliko se poklapa sa pokusima. Naravno, uvijek su moguće nove spoznaje koje produbljuju i proširuju naše shvaćanje stvari. Sami znanstvenici bi trebali biti svjesni činjenice da nije gotovo dok nije gotovo (obično i jesu).

E, sad, to što smo u širem puku zamijenili popove u crnim haljama sa manekenkama u bijelim kutama na televiziji....da, ta epidemija poprima značajke religioznog kulta. :D

Znanstvenici kažu....itd. Činjenica je da se prosječna osoba ufa u "znanstvenici kažu" izjave jer sama nema pojma o tko tu koga... Ovime se debelo manipulira u svrhu bolje prodaje lijekova, usisavača, omekšivača i inih tričarija.

Možda sam OT, ali me to debelo živcira...
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

22 Nov 2012, 11:38

Ze. » wrote:Pa
Znanstvenici kažu....itd. Činjenica je da se prosječna osoba ufa u "znanstvenici kažu" izjave jer sama nema pojma o tko tu koga... Ovime se debelo manipulira u svrhu bolje prodaje lijekova, usisavača, omekšivača i inih tričarija.

Možda sam OT, ali me to debelo živcira...
" kliničko istraživanje" :S moja omiljena izjava u reklamama :D
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

22 Nov 2012, 12:41

Ze. » wrote: Znanstvenici kažu....itd. Činjenica je da se prosječna osoba ufa u "znanstvenici kažu" izjave jer sama nema pojma o tko tu koga... Ovime se debelo manipulira u svrhu bolje prodaje lijekova, usisavača, omekšivača i inih tričarija.

Možda sam OT, ali me to debelo živcira...
Mislim da bi se to trebalo kažnjavati, ne znam kako da to nije kažnjivo.

Jučer je u nekom od naših portala osvanula, naravno, senzacionalistička najava - koju će danas priopćiti NASA - koliko vidim ništa :facepalm: Naši portali valjda periodički izbaciju najave povijesnih otkrića, tako da se pokriju, ako nešto promaše kad se događa.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

22 Nov 2012, 13:14

Koliko sam shvatio NASA će podatke objavit početkom idućeg mjeseca :ne zna:
'if you fall, i'll be there' (floor)
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

22 Nov 2012, 13:20

Ako imate neki bolji prijedlog za naslov teme, samo javite, ovo je nešto na brzinu sklepano.
User avatar
Ze.
Posts: 1098
Joined: 17 Sep 2011, 21:26

22 Nov 2012, 13:26

blue » wrote: Mislim da bi se to trebalo kažnjavati, ne znam kako da to nije kažnjivo.

Jučer je u nekom od naših portala osvanula, naravno, senzacionalistička najava - koju će danas priopćiti NASA - koliko vidim ništa :facepalm: Naši portali valjda periodički izbaciju najave povijesnih otkrića, tako da se pokriju, ako nešto promaše kad se događa.
A neka su i stara po par godina.. :D

Kažnjivo bi bilo kad bi se sva "istraživanja" i provjeravala. A i onda se možeš izvuć da si samo čovjek i jednostavno si napravio previd. Istina je da se danas rezultati istraživanja, pogotovo nekakvih koja uključuju rad s ljudima, mogu fejkati i natezati do besvijesti. Određenu skupinu izuzmeš, nekakav statistički rezultat proglasiš ništavnim zbog faktora xy i tako ukrug. Pogotovo kad unaprijed postoje nekakva očekivanja (predrasude, stavovi) ili još bolje ako je istraživanje platio privatni sektor.
MightyMe » wrote:Ako imate neki bolji prijedlog za naslov teme, samo javite, ovo je nešto na brzinu sklepano.
Po meni je sasvim ok i odnosi se na jedan problem percepcije o kojem se, po meni, nedovoljno priča.

Kako li ono idu oni logički konstrukti, erm...

Znanstvenik A ima bijelu kutu, izmislio je lijek za rak i vrlo je uvažen.
Znanstvenik B ima bijelu kutu.
ergo...
Znanstvenik B je vrlo uvažen...

tako nekako...
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

23 Nov 2012, 11:12

Euklid » wrote:Znanost je ionako na neki nacin samo jedna vrsta religije... tj. vjerovanje.
Svi vjerujemo u neke znanstvene teorije i dostignuca dok ih ne opovrgnu neka nova otkrica a njih opet neka nova i tako u krug.
Pa bitno je ovo boldano. Time si opovrgao vlastite riječi. Religija se tajko ne ponaša. Ona uvijek vjeruje isto. A drugo smatra herezom.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

23 Nov 2012, 11:19

Euklid » wrote: Meni je ipak ugodnije živjeti sa spoznajom da nikakav život van ove naše kuglice (još) nije dokazan.
Meni nije. Kad bismo znali da tamo negdje vani plave piramidice s devet nogu koje metaboliziraju silicij također žive sasvim zgodno, imaju zanimljivu civilizaciju i ugodan društveni život, čini mi se da bi nam nekako bilo lakše živjeti jedni s drugima. Kužiš, u usporedbi s devetonogom piramidom, čak i Zdravko Mamić i Justin Bieber djeluju nekako normalno
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

23 Nov 2012, 11:34

Emericzy wrote: Pa bitno je ovo boldano. Time si opovrgao vlastite riječi. Religija se tajko ne ponaša. Ona uvijek vjeruje isto. A drugo smatra herezom.
Valjda si markirao satove povijesti pa nisi uocio kako se razne religije raslojavaju cim se pojave neka nova vjerovanja ili reformatori.
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

23 Nov 2012, 13:11

Euklid » wrote: Valjda si markirao satove povijesti pa nisi uocio kako se razne religije raslojavaju cim se pojave neka nova vjerovanja ili reformatori.
Tako. Sad smo se vratili na ovu stariju temu...

https://trkeljanje.com/viewtopic.php?f=6&t=983 :zubo:
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

23 Nov 2012, 13:38

Euklid » wrote: Valjda si markirao satove povijesti pa nisi uocio kako se razne religije raslojavaju cim se pojave neka nova vjerovanja ili reformatori.
Pa... baš i nije tako. Pogledaj muslimanske i kršćanske šizme i vidjet ćeš da je u osnovi među njihovim vjerovanjima minimalna ili nikakva razlika. Koja je razlika u vjerovanju između pravoslavca, protestanta i katolika? Praktički nikakva. Razlika je samo u ustrojstvu crkve i obredima. (Koji se uostalom većinom međusobno priznaju.) Koja je razlika u vjerovanju između sunita i šiita? Praktički nikakva. Razlika je u nevažnim detaljima.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

23 Nov 2012, 21:16

Dobro je neko rekao da ti prvo opališ hitac a onda crtaš metu oko rupe od pogotka.

Šta da ti ja sad držim predavanje o povijesti religije?

Od kud da počnem?

Od starih vjerovanja i bogova kojih više nema?

Egipat? Grčka? Rim?

Od monoteizma? Abrahamskih religija koje su se raslojavale u razne pravce čim bi se pojavio novi prorok?

Vjeruju li Židovi u Isusa? Kršćani u Muhameda? Muslimani u Budhu? Budisti u Krishnu? Hinduisti u Jahvea?????

Unutar samog kršćanstva ima toliko različitih vjerovanja i razmimoilaženja da im nikakvi znanstvenici nisu ravni.

Evo npr. dvije najsličnije grupacije Katolici i Protestanti. Imaju toliko razlika da je upitno koliko je to uopće više ista religija. Od predestinacije (mislim da je prilično bitna razlika vjeruješ li da si rođenjem predodređen za pakao i raj ili ne) preko nepogrešivosti pape do same liturgije.

Nema mi više smisla raspravljati s tobom jer u zadnje vrijeme uletavaš s izjavama ranga da je Zemlja ravna ploča pa mi je to čisti gubitak vremena. Zabavljaj se s nekim drugim.

Aj bok. :zubo:
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

23 Nov 2012, 21:23

Emericzy » wrote: Pa bitno je ovo boldano. Time si opovrgao vlastite riječi. Religija se tajko ne ponaša. Ona uvijek vjeruje isto. A drugo smatra herezom.
tako nekako. dogma i kritika. dva suprotna vektora. ali, ima i slicnost jedna. i znanost i religija pokusava ici do osnovnog principa, uzroka, dakle, ima tu nekog idealizma, objasnjenja svega jednim. barem je tako sa znanoscu bilo do nedavno.
slicnost i razlicitost vjerovanja u religiji i znanosti je sadrzana u pretpostavci, hipotezi. naime, ne mozemo reci da u pretpostavci ne postoji vjerovanje, odredjena kolicina, doza vjerovanja.
najdraze mi je kako..ko ono..fizicar, inzenjer i matematicar otvaraju kutiju sardina. fizicar sve proracuna, sile, kuteve, popne se na neboder i tocno tu i tad i tako baci konzervu koja padne tocno tu, tad i tako i otvori se. inzenjer, ne znam, iskonstruira neki uredjaj, dizalicu, otvarac i otvori konzervu. matematicar kaze..pretpostavimo da je otvorena. :zubo: :cheer:

tako mozemo, ako zelimo uci znanstveno ili filozofski u podrucje religije i pretpostavljati. sto se religije tice, nema tu pretpostavki, tu najprije imamo boga koji je stvorio i pretpostavku. jednostavno, nakon prvog vise manje svjesno postavljenog pitanja zasto..ok, ili nakon drugog zasto, religija i logika, dakle znanost, krenuli su suprotnim putevima. religija je rekla..zato, a znanost je rekla..a jel to bas tako? ..i bas zato?

problem, onaj pravi i aktualni narocito problem jest u tom nekom semantickom umoru ili cak namjernoj prevari umornog uma nudeci mu ugodno poistovjecivanje ili barem dovoljnu slicnost ili nedovoljnu distinkciju, razlikovanje, svodeci sve pod vjeru, pa tako i znanost nije nista drugo nego podskup vjere, jedna od manifestacija vjere, sto naravno dokazuje :zubo:, postojanje boga. :cheer:

zasto mislim da je problem? mozda ne problem, nego ako cu malo ozbiljno shvatit ono cemu tepamo nazivajuci civilizacijom ili cak homo fakin sapiens ili kako se danas ta vrsta zivota zove, cudi me ako se jos tako zove, dakle, ako cu preozbiljno shvatiti, onda je cak i opasnost, a ne samo problem.

nakon sto je mukotrpno znanost (..i filozofija..i logika) uspjela pocet odvajat se od religije, cak i izgurana iz religije, tako da se izrazim, u danasnjem ovom pastrocu (ili cak..sad vec..frci) gdje se slobodno i demokratski i lovom i voljno i kako sve vec ne, sve moze ostvariti, sve kombinacije igraju, gdje se sve moze prodat i kupit i etablirat, ova tu ovdje okolo religija je uvidjela prednosti znanosti, pocela se intezivno sluzit znanoscu i pocela je (skoro poput primorca koji se sam sebi vikao ostavka, ostavka) govoriti da je prva pocela govoriti, tj da je uvijek to i govorila, a to i sve zesce dokazuje ili zeli dokazati..epur si move.

meni je jednostavno u domeni neshvacanja..ok, osim kao dobra volja drustvena, kao neko razumijevanje, da ne kazem milosrdje (ajd, eto i vojna akdemija je u sastavu sveucilista..jel je?), kako je moguce da teoloski fakultet bude negdje sastvanim dijelom nekog sveucilista ili sustava obrazovanja koje bi se valjda htjelo dicit nekom koncentracijom pameti, logike, kritike, znastvenog pristupa, metodologije, izbora, slobode, dijalektike, pa ajd.. i retorike, neka (retorike u smislu uvjeravanja i razuvjeravanja, za razliku od dijalektike), sta se to tu na teologiji uci, kojim to znanstvnim pristupom, idejom, metodom, o kakvom je obrazovanju rijec i ko se tu obrazuje? za sto?
kako je moguce da teolog predaje na filozofskom? ono..teo logija...filo zofija. wtf?
mislim, zamislimo da biolog..biolog jel, ne kreacionist, drzi neku katedru na teoloskom studiju, npr.. o postanku covjeka. pa ko bi diplomirao na teologiji? kad bi taj neki predmet bio na prvoj godini, niko ne bi ni drugu upisao.
ili bi, mozda, studenti ono, varali u antismislu, tj nabubali, bitno je proc ispit, a profesora i predmet, ko ga jebe, znam ja bolje od njega sta je bilo i kako je bilo.

ono, ne znam bi li se smijao ili plakao kad se, konkretno, crkva poziva na neka znanstvena istrazivanja ili rezultate.
takva penetracija religije u znanost meni ne znaci nista drugo neko koristenje znanosti kao instrumenta da se opet preuzme dominacija nad razmisljanjem, umom, ponasanjem. kako drugacije gledat?

i sad, kad pricam o percepciji znanstvenika, jedna od tih percepcija je, barem o ovim zemljiopisnim sirinama, a i duzinama govorim, ne samo toleriranje takvog procesa, nego i ohrabrivanje i to ne samo izostankom jasnog glasa..tj jasnog, logicnog i znanstveniku imanentnog pitanja..sto se dogadja? jesmo li mi fakultet, svecuciliste ili religijska institucija, a mozda i podinstitucija?

mnogi znanstvenici, vjerojatno s pravom, jednostavno ignoriraju taj problem, jer misle da je nebitan ili jednostavno po svom opredjeljenju rade svoj posao, nastoje biti znastvenici koliko mogu i jednostavno ih ne zanima sto se dogadja. meni se cini da je vise njih koji su svjesni kud se krece, ali sute. tzv znanstvena sutnja. ako ne postoji ovaj izraz, onda ga treba uvest. ili..znanstvena trta. moje podrucicje, moja slobodica, moja mala agresijica tamo gdje sam doma.
a to onda vise nije znanost. neko ce rec strucnost, a ja cu rec..fahidiotizam. :o

:cheer:
Last edited by ..a unda on 23 Nov 2012, 21:41, edited 2 times in total.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

23 Nov 2012, 21:30

Euklid » wrote:Dobro je neko rekao da ti prvo opališ hitac a onda crtaš metu oko rupe od pogotka.

Šta da ti ja sad držim predavanje o povijesti religije?

Od kud da počnem?

Od starih vjerovanja i bogova kojih više nema?

Egipat? Grčka? Rim?

Od monoteizma? Abrahamskih religija koje su se raslojavale u razne pravce čim bi se pojavio novi prorok?

Vjeruju li Židovi u Isusa? Kršćani u Muhameda? Muslimani u Budhu? Budisti u Krishnu? Hinduisti u Jahvea?????

Unutar samog kršćanstva ima toliko različitih vjerovanja i razmimoilaženja da im nikakvi znanstvenici nisu ravni.

Evo npr. dvije najsličnije grupacije Katolici i Protestanti. Imaju toliko razlika da je upitno koliko je to uopće više ista religija. Od predestinacije (mislim da je prilično bitna razlika vjeruješ li da si rođenjem predodređen za pakao i raj ili ne) preko nepogrešivosti pape do same liturgije.

Nema mi više smisla raspravljati s tobom jer u zadnje vrijeme uletavaš s izjavama ranga da je Zemlja ravna ploča pa mi je to čisti gubitak vremena. Zabavljaj se s nekim drugim.

Aj bok. :zubo:
Da, vidim da smo se razišli i da to nema smisla. Gledam i ne vjerujem. Bok!
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

23 Nov 2012, 21:36

..a unda » wrote:tako nekako.

...

a to onda vise nije znanost. neko ce rec strucnost, a ja cu rec..fahidiotizam. :o

:cheer:
Lijepo si to napisao. Slažem se.
User avatar
Borna Paro
Posts: 189
Joined: 26 Sep 2011, 17:23
Location:

12 Jan 2013, 00:23

Nismo sami,to već svi znamo...Nismo sami?Pa što?
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

12 Jan 2013, 07:07

Borna Paro » wrote:Nismo sami,to već svi znamo...Nismo sami?Pa što?
http://www.antipope.org/charlie/blog-st ... logic.html
Post Reply