Knjige mog djetinjstva

Knjigom u glavu
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

02 Oct 2011, 04:03

Tebe su zapravo odgajali da budeš tiha intelektualka.


ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Nica
Posts: 2189
Joined: 21 Sep 2011, 10:19

02 Oct 2011, 04:06

kuki » wrote:Tebe su zapravo odgajali da budeš tiha intelektualka.
Odgajali? Možda se može i tako reći, iako ja sama ne bih izabrala tu riječ. :D
Groupie :cerek:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

02 Oct 2011, 08:57

kuki » wrote:
..Betsy ..
:cerek: :zubo:

o da
jesu nju vlažile autotrke?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

02 Oct 2011, 09:04

inače, što se tiče knjiga, moji roditelji nisu kupovali knjige(ni sebi ni meni i sestri).
doma sam imala knjižice iz vojske koje je otac čuvao, sa savjetima kako staviti gas masku, kako se maskirati u snijegu pred neprijateljem i slično.
otkriće bibliobusa koji bi dolazio pred školu(jer sam školsku knjižnicu dost brzo apsolvirala) bio je prava radost.
ali, sjećam se da sam imala pretplatu na Modru Lastu, Radost i moguće Smib, i to je bilo tak super :cerek:
a moje jasno i glasno čitanje rezultiralo je tim da sam godinama morala čitati na misi :rolleyes:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

02 Oct 2011, 14:03

kuki » wrote: A u mom vrtiću ja sam čitala priče, ne tete. :D
I ja. U zamjenu za ljuljanje. :zubo:
gonj špadi
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

02 Oct 2011, 14:39

Nica » wrote:Ja sam također čitala na glas, i to Novi list jer je to jedino što smo imali osim knjiga, a njih u nekoj mlađoj dobi nisam mogla dohvatiti. Ja ne bih stigla biti iscrpljena jer je moj glas ukućanima išao na živce pa bi me ušutkivali i branili mi da čitam na glas. Tako da sam zapravo vrlo brzo naučila čitati u sebi jer je to bio jedini način na koji sam smjela čitati uopće.
Mene su u prilično mlađahnoj dobi učlanili u knjižnicu. I čim sam prve knjige posudio (Pipi Duga Čarapa i Čarobnjak iz Oza, ako se netko slučajno pita :D), došlo je do problema: krenuo sam, jasno, čitati naglas.
Nije valjda prošlo pet stranica kad je mojima dopizdilo, pa su mi rekli da čitam u sebi.

Onda su mi morali objasniti što to znači. Kad sam shvatio... pa, otad nisam prestao čitati. :D
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

02 Oct 2011, 14:48

klonka » wrote: I ja. U zamjenu za ljuljanje. :zubo:
+1

Iako ja nisam ništa tražio u zamjenu. Daj mi da nešto čitam dok ostatak dječurlije skače i urla, i ja sretan.

A jednom mi se u osnovnoj dogodilo, u trećem ili četvrtom razredu, da me učiteljica prozvala da počnem čitati. I ja krenuo. I tekst me toliko zainteresirao da sam ga odjednom nastavio čitati u sebi.
Bit će da je bilo početkom godine; nisu meni čitanke dugo ostajale nepročitane. :D
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

02 Oct 2011, 14:58

klonka » wrote: I ja. U zamjenu za ljuljanje. :zubo:
Teta je jednog dana dočekala mamu sa zaprepaštenim "jeste vi znali da ona zna čitati" (jok, ti si :D), one su neko vrijeme mislile da izmišljam. :D
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

02 Oct 2011, 14:59

Pješčana » wrote:
:cerek: :zubo:

o da
jesu nju vlažile autotrke?
Da. :D A nekoga je i svekar. :rofl:
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Nica
Posts: 2189
Joined: 21 Sep 2011, 10:19

02 Oct 2011, 15:54

Ja nisam znala čitati prije škole. Gnjavila sam doma da mi govore koje je koje slovo, a oni su govorili da tome služi škola i da ću tamo naučiti. Tete također nisu bile zainteresirane, mi nismo vježbali čitati ni pisati prije nego smo krenuli u prvi razred. Zato sam obožavala onu Slovaricu i za par dana pohvatala sva slova i naučila čitati.

Strahovito sam živcirala knjižničarku jer sam svaki dan dolazila po drugu knjigu i ona nije vjerovala da sam ih pročitala, jednom je rekla mojoj učiteljici da mi zabrani da dolazim. :facepalm:
Groupie :cerek:
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

02 Oct 2011, 16:34

U vrtiću smo slušali ploče, sama sam si puštala kazete, moji mi nisu čitali bajke, ali to mi je bila pozadinska buka, priča se zapravo - ne sjećam.
Danas ne volim koncept audiobooka, kao ni telefona - ne mogu se koncentrirati, tj. 101 stvar mi odvuče pozornost.

Kad nisu uspjevali čitati mi crtiće, a mene je jako zanimalo, onda su me naučili čitati, pisati, računati.


Fight s jednom knjižničarkom/profom iz hrvatskog datira od mog prvog osnovne. Naime, poslala me učiteljica u knjižnicu, da si nađem nešto za čitati, da mi nije dosadno na satu dok se uče slova (ok, da joj ne sabotiram sat i da pustim i druge da odslovkaju svoje).
Ošla ja, uzela neku knjigu, je za djecu, je tanka, al je bilo teksta. [1]

I ova profa krenula sa 'jel mala, što će ti to, slikovnice su na drugoj strani', i krenula me uvjeravati da ja ne znam čitati i da joj ne muljam jer koje dijete bi znalo čitati prije prvog osnovne :facepalm:. Pa sam joj odbrusila. Pa se nismo voljele nikad, do kraja škole, obostrano :D

Vidim da je dosta nas imalo 'problema' s time da kako mi možemo čitati. Mislila sam da je samo moja kokoš, ali sad me ovo malo 'brine' - ta koliko njih je bilo uvjereno da klinci ne znaju čitati? :eek:

Baš me zanima kako je sad po školama :misli:


Osim čitanja i pisanja, prije škole mi je bilo super super - da mi tata da veeeeeliki broj (10 znamenaka) kojeg treba dijeliti s nekim drugim, 2-3 znamenkastim :brukica:




[1] Ezop: Lisica i roda, 17.12.1990.
Prva ikad pročitana: Disney izdanje Trnoružice, ono kad sam slažeš priču kako trčiš po knjizi, 05.03.1990.
Ćale je odlučio upisivati, pa sam prvo iz knjižnice išla do njega da to upiše (da izgleda čitko)
Ne znam gdje je tekica, digitalizirah ju, točna evidencija (u datum) je zaključno sa 499tom knjigom, 29.06.2002 :rofl:
Onda slijedi fax :(
Posljednji trzaji 2003, da bi 2004 bila jedna, 2005 nitijedna, 2006 jedna knjiga.
Onda sam se raspištoljila 2007e :D Knjižnice, Cook, iskorištavanje ljetne sheme da nije limit od 3 knjige doma = 8 knjiga, knjiga/dan
Bila sam sretna :cerek:

I od onda nešto brljavim, negdje imam par bilješki što treba upisati, ali više ne znam kad, a možda i bolje da ne upisujem baš sve što pročitam :rofl:
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

03 Oct 2011, 00:51

Isuse, evidencija. :cerek:

E da, sjetila sam se što sam još isto jako voljela - one knjige u kojima si mogao birati koju varijantu želiš, pa ići na stranicu 17 ili 39. :cerek:
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

03 Oct 2011, 01:00

Mikijev almanah je to nudio :)

ja sam naučila čitati uz stariju sestru.

danas, koliko čujem očekuje se da djeca do prvog osnovne već znaju čitati
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

03 Oct 2011, 01:35

Ali nije greda ni ako ne čitaju tečno ni kad krenu u peti. :D
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Nica
Posts: 2189
Joined: 21 Sep 2011, 10:19

03 Oct 2011, 07:20

kuki » wrote: E da, sjetila sam se što sam još isto jako voljela - one knjige u kojima si mogao birati koju varijantu želiš, pa ići na stranicu 17 ili 39. :cerek:
Moja susjeda je imala jednu takvu, obožavala sam ju čitati. U našoj školskoj knjižnici ih nisu imali i knjižničarka nije imala pojma o čemu pričam kad sam ju pitala.
Groupie :cerek:
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

03 Oct 2011, 11:57

Imam ti ja jednu. :D
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

03 Oct 2011, 12:13

David Bischoff Potraži dinosaura Vremenski stroj
Dobro je imati evidenciju :cerek:
Bila je prilično dobra koliko se sjećam, inače ju valjda ne bih ni prepoznala u popisu :D (to je bilo 1994te, a nemam pojma što sam jela prošli tjedan :brukica:)


Dod Disney knjižica mi je bilo kul pročitati sve verzije priče. No, ovu gore nisam uspjela pročitati da pokrijem sve verzije, jer je ipak bila knjižica pristojne debljine, a ne knjižuljak do 50tak stranica sa puno sličica :D

Disney: Trnoružica i princ, Pustolovine iz knjige o Džungli, Slonić Dumbo u cirkusu, Alisina pustolovina u zemlji čudesa, Snjeguljica u začaranoj šumi, Pinokijeve pustolovine, Pepeljugina čarobna pustolovina, Petar Pan u zemlji mašte

No, bed je - što više ne znaš pravu priču, plus Disney je poznat po uljepšavanju :rofl:
Nica
Posts: 2189
Joined: 21 Sep 2011, 10:19

03 Oct 2011, 14:29

kuki » wrote:Imam ti ja jednu. :D
Koju? :cerek:
Groupie :cerek:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

03 Oct 2011, 14:54

mene su ove knjige s različitim krajevima podsjetile na holivudske filmove s par krajeva, kada publika na kraju bira koji će kraj biti službeni :serek:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

03 Oct 2011, 18:20

Nica » wrote:
Koju? :cerek:
Vremenski stroj: Samurajev mač. :D
To sam dobila jer sam bila jako pametna na nekom natjecanju ili nečemu, ostatak serijala sam posudila iz knjižnice.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

03 Oct 2011, 19:12

kuki » wrote: To sam dobila jer sam bila jako pametna na nekom natjecanju ili nečemu
Vidim, nije te napustilo.

Da je bar meni moja pamet ostala.
Nica
Posts: 2189
Joined: 21 Sep 2011, 10:19

03 Oct 2011, 19:18

Pješčana » wrote:mene su ove knjige s različitim krajevima podsjetile na holivudske filmove s par krajeva, kada publika na kraju bira koji će kraj biti službeni :serek:
Nemam pojma da ima takvih i filmova. :brukica:
kuki wrote: Vremenski stroj: Samurajev mač. :D
Posudiš? :D
Groupie :cerek:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

03 Oct 2011, 21:45

Nica » wrote:
Nemam pojma da ima takvih i filmova. :brukica:
tako se snimao Svetac i Planet majmuna
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

03 Oct 2011, 22:19

Nica » wrote: Posudiš? :D
Da. Isuse, i Agathu sam ti dužna. :D

Ali preporučujem da odeš u knjižnicu i dai h čitate sve. :lux: Kako je meni to zabavno bilo. Neku s dinosaurima nisam mogla preć, brat mi je morao pomagat.

Sad shvaćam da nisam imala knjige samo umjesto filmova nego i umjesto igrica. :rofl:
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

04 Oct 2011, 00:15

Vremenski stroj. :cerek:

Jeste znali da je autorica Pet Prijatelja imala i serijal Sedam Tajanstvenih? Ali to su očito preveli kad ja više nisam bila dijete. :tuzni: A nije mi više isto. :tuzni:
Post Reply