Hrana za pse

Vau, mijau i pokoji au
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

16 Dec 2011, 09:11

Zanima me sto dati stenetu jesti a da nije iskljucivo kupovna (suha granulirana) hrana.

Znam da ne smije : mlijeko, zacinjeno meso, masnoce.
Sto smije? Smijem li mu npr. dati kuhano jaje, meso i povrce iz juhe, petit beure keks,
suho voce (banana chips, suhe sljive)?

Neka iskustva i prijedlozi?


User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

16 Dec 2011, 09:33

Kuhaj mu! :lux:

Kuhanje je najbolja opcija za pse. Srećom, imaš patuljka pa je to i moguće. Kuhanje za velike pse je komplicirano, no za patuljke nije problem, a njima je super.

Kekse i kuhana jaja mu nemoj davati. Meso i povrće od juhe smije, ali ne smije biti začinjeno.
Banana čips možeš koristiti kao nagradicu (ja sam baš to koristila)

Budem potražila svoje recepte po kojima sam beštiji kuhala pa ću ti ih linkati ovamo.

Također, što se dehidrata tiče, budi jako oprezna. Većina dehidrata je smeće.
Zapravo, od ovih dostupnih na našem tržištu, jedino TOTW i Orijen valjaju.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

16 Dec 2011, 09:38

Evo, našla sam.

Mesni
1 kg junećeg buta
1/2 kg teleće jetra
1/2 pilećih želučeka
1/2 kg juneće plećke
integralna riža ili zobene pahuljice ili kous-kous
3-4 mrkve
1 korabica
vezica peršina
par listova blitve
celer
1 žuta mrkva
1 komorač
+ 1 dl maslinovog ulja + 2-3 žličice crvene paprika + 5-6 češnjeva češnjaka
Sve sastojke kuham (meso prokuham, a povrće, osim mrkve, potpuno skuham), a na kraju usitnim u multipraktiku. Mrkvu stavljam sirovu. Razdijelim na porcije, umotam u foliju i hitim u freezer. Maslinovo ulje, češnjak i papriku stavljam sirove u gotovu smjesu i dobro promiješam.
Možeš dodati i teleći/juneći grkljan


Riblji
1 kg srdela
1 kg oslića
(može i tunjevina, skuša ili gof – kaj god uspiješ naći)
4-5 većih mrkvi
Zobene pahuljice ili integralna riža
½ dl maslinovog ulja + 1-2 žličice crvene paprike
Vezica peršina
Svežanj blitve
Ribu samo pofurim 1-2 minute u kipućoj vodi. Mrkvu stavljam sirovu, a ostale sastojke skuham. Usitnim u multipraktiku, dodam maslinovo ulje i papriku. Pakiram u foliju i u freezer.

Mesni
1 kg ovčetine (koji god dio uspijem naći. kupim više pa čistim meso s kostiju)
1 kg mesa kunića (isto čistim kosti, a u Ipercoopu se može naći i smrznuto već očišćeno meso kunića)
integralna riža ili zobene pahuljice ili kous-kous
3-4 mrkve
1 korabica
vezica peršina
par listova blitve
celer
1 žuta mrkva
1 komorač
+ 1 dl maslinovog ulja + 2-3 žličice crvene paprika + 5-6 češnjeva češnjaka
Sve sastojke kuham (meso prokuham, a povrće, osim mrkve, potpuno skuham), a na kraju usitnim u multipraktiku. Mrkvu stavljam sirovu. Razdijelim na porcije, umotam u foliju i hitim u freezer. Maslinovo ulje, češnjak i papriku stavljam sirove u gotovu smjesu i dobro promiješam.


Što se mliječnih obroka tiče, možeš mu davati svježi kravlji sir, jogurte, acidofile...umiješaj u to zobene pahuljice ili banana čips i to je to.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

16 Dec 2011, 09:57

Psi jedu češnjak? :cerek:
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

16 Dec 2011, 10:06

ElliQuinn » wrote:Psi jedu češnjak? :cerek:
Da, ali u veoma malim količinama.
Zbog tiosulfata se mora paziti da se ne pretjera, no u malim količinama dobro djeluje na infekcije, parazite i krvotok.

U kinologiji je bilo dosta svađe oko toga, no kad ga je Animacanus počeo stavljati u Barf, počela sam ga stavljati i ja u beštijine oblizeke.

Inače, beštiji već dugo ne kuham budući da je grozno alergična na sve osim ribe pa je hranim medicinskim dehidratima ili TOTW/Orjenom od lososa. :crying:
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

16 Dec 2011, 10:12

A kolika grama treba imati porcija?
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

16 Dec 2011, 10:16

Ovisi o veličini psa.
Aristocat ima maltezera i dovoljne su mu 2-3 velike žlice dnevno, podijeljene u više obroka. Ne znam koliko je star pa joj ne mogu reći koliko bi mesnih, a koliko mliječnih obroka dnevno trebao imati.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

16 Dec 2011, 10:19

Tupelo » wrote:Kuhaj mu! :lux:



Također, što se dehidrata tiče, budi jako oprezna. Većina dehidrata je smeće.
Zapravo, od ovih dostupnih na našem tržištu, jedino TOTW i Orijen valjaju.
Joj hvala ti na informacijama. Samo na brzinu... Dajem mu Pro Plan od Purine hranu za stence od lososa i to je dobro prihvatio. Mjesec dana je kod mene, jede to i povremeno kuhano meso iz juhe.
Tu i tamo malo suhog voca i sira. Plasim se davati mu bilo sto drugo. Ali, sad cu poceti. :)

Rekli su mi za Pro Plan da je odlicna hrana (premium ili tako nesto). Zar nije? :crying:
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

16 Dec 2011, 10:20

Tupelo » wrote:Ovisi o veličini psa.
Aristocat ima maltezera i dovoljne su mu 2-3 velike žlice dnevno, podijeljene u više obroka. Ne znam koliko je star pa joj ne mogu reći koliko bi mesnih, a koliko mliječnih obroka dnevno trebao imati.

Tri i pol mjeseca, zapravo skoro cetiri. Ostenjen 24. 08.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

16 Dec 2011, 11:18

Aristocat » wrote:Rekli su mi za Pro Plan da je odlicna hrana (premium ili tako nesto). Zar nije? :crying:

Purina je smeće. :o
Gle, sve ovo što kod nas reklamiraju kao premium hrane, zapravo je čisti šrot.
Na ovoj stranici http://www.dogfoodanalysis.com/ imaš gomilu informacija o dehidratima.

Što se broja obroka tiče, on bi ti sada trebao imati 4-5 obroka dnevno (tri mesna i jedan ili dva mliječna)
Broj obroka mu postepeno smanjuješ kako bi u dobi 6-8 mjeseci došao na optimalna dva obroka dnevno.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

16 Dec 2011, 22:51

Danas je dobio malo suhih brusnica i nekoliko suhih sljiva. Svidjalo mu se i sve je pojeo. :)
Dala sam mu i jogurta pomjesanog s zobenim pahuljicama. Hmm, nije ga se bas dojmilo.

Inace, svako jutro dobije vitaminske paste (kupljeno kod veterinara.) Svejedno, povremeno zavuce njusku u zemlju od cvijeca. Malo se igra a malo je i zvace. Zasto sad to ako dobiva vitamine?
Je li samo igra ili mu jos uvijek nesto nedostaje u prehrani?
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

17 Dec 2011, 08:26

Aristocat » wrote:Je li samo igra ili mu jos uvijek nesto nedostaje u prehrani?
Vjerojatno je igra i to igra koju bi trebala prekidati. :zubo:

Što se paste tiče, ne znam koju daješ, no paste su ok za štence ali kasnije nisu dovoljnje. Mislim da bi bilo bolje da prijeđeš na Pfizerove VMP tablete (1/4 tablete dnevno).



I da, smetnula sam s uma da imaš maltezera dok sam ti keljila one recepte.
Oprezno s mrkvom.
Možeš mu je davati, ali u znatno manjim količinama nego što sam ja stavljala. Mrkva tj. karoten "farba" dlaku pa bijeli psi znaju postati onako čudno roskasti. :zubo:
Možeš staviti više korabice, blitve i ostalog povrća, a mrkvu smanji na 1-2 po loncu.
Od povrća možeš staviti i malo brokule/karfiola, ali pomogotipok ako mališa krene prduckati.
Ja sam ukuhala samo jednom i nikada više :o :facepalm:
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

20 Mar 2012, 18:54

Sto dati ps(ic)u u slucaju proljeva? :(
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

20 Mar 2012, 19:47

Koliko mu traje proljev? Jel ima krvi u istome? Jel mora povracati? Za prvu pomoc skloni hranu i nudi tekucinu.
Kad se malo smirilo, imas kod veta proizvode koji smiriju crijeva onda mu kuhas rizu na sluzi i poslije piletinu.
Ako potraje, vetu da iskljuci bakterije.

I gledati koji bi razlozi mogli biti, jel se dobavio neceg cudnog i pojeo, promjena hrane, jel imao kuru protiv parazita, jel mozda svjeze cjepljen?
Ako jede brikete, sad mu ih neko vrijeme nemoj davati (gori su za proljev od mokre hrane), smanji porcije drasticno i daj vise puta dnevno manje porcije. I da ima sto vise mira, smanjite akcije i setnje na nuzno.
Ako ti da mozes mu termosicu ili one jastucice punjene kosticama i ugrijane staviti na trbuh, pomazu kod grceva.
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

20 Mar 2012, 22:23

Hvala ombia. Prestao je, ali pitala sam za ubuduce. Dobio je rizu.

Veterinar je rekao nista ne davati osim vode, ali plasim se jer je tako mali... Srecom trajalo je samo jedan dan. Moguce da je pokupio nesto vani u setnji, s trave, pojma nemam.

Imao je kuru protiv parazita kad je cjepljen prije nekoliko mjeseci. Treba li se to ponavljati?
(Mislim da je dobio komad tablete ili nesto slicno).
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

21 Mar 2012, 08:10

Aristocat » wrote:Hvala ombia. Prestao je, ali pitala sam za ubuduce. Dobio je rizu.

Veterinar je rekao nista ne davati osim vode, ali plasim se jer je tako mali... Srecom trajalo je samo jedan dan. Moguce da je pokupio nesto vani u setnji, s trave, pojma nemam.

Imao je kuru protiv parazita kad je cjepljen prije nekoliko mjeseci. Treba li se to ponavljati?
(Mislim da je dobio komad tablete ili nesto slicno).
Kuru ponavljaš prije svakog cijepljenja, znači barem jednom godišnje.
Puno ti je bolje davati mu pastu Banaminth, nego tablete. Manje je agresivna za crijeva, a jednako je učinkovita.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

21 Mar 2012, 10:31

Aristocat » wrote:Hvala ombia. Prestao je, ali pitala sam za ubuduce. Dobio je rizu.

Veterinar je rekao nista ne davati osim vode, ali plasim se jer je tako mali... Srecom trajalo je samo jedan dan. Moguce da je pokupio nesto vani u setnji, s trave, pojma nemam.

Imao je kuru protiv parazita kad je cjepljen prije nekoliko mjeseci. Treba li se to ponavljati?
(Mislim da je dobio komad tablete ili nesto slicno).
Meni je bilo bed napisati ti jer je jos mali, ali u pravilu se ostatak dana/noci daje samo voda.
Prijateljicin boxer je srackao tako par dana, svi testovi kod veta negativni. Davali su mu neki caj na preporuku veta i rizu na sluzi. Ima i prasak koji se posipa po rizi i umiri crijevnu floru. Kod proljeva je iznimno vazno da pije.
Kuru protiv parazita dajem micama dvaput godisnje.
Oni cije mace idu svaki dan po vani, daju i cesce.
Dobijem ampulu od veta i pokapam na vrat gdje se ne mogu dohvatiti.
Ne znam kako cesto psi trebaju biti cisceni.
User avatar
Bios
slučajna nakupina stanica
Posts: 1755
Joined: 18 Sep 2011, 09:08
Location: U pokretu...

21 Mar 2012, 10:38

Zar nije ta ampula protiv buha i krpelja?

Za crijevne parazite dobiju tabletu jednom godišnje. Koja proradi dan poslije. Pa mu moram pratiti ponašanje da mu ne bi pobjeglo doma. Poše, kako je jednom usrao parket (doslovno).

Inače, kad kreten proždrljivi pojede nešto što ne smije, par dana mu dajem sluzavu smeđu rižu i puno vode.
Maštam ... :lux:
Jebeš čovika koji nije reka i poreka.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

21 Mar 2012, 11:20

Bios » wrote:Inače, kad kreten proždrljivi pojede nešto što ne smije, par dana mu dajem sluzavu smeđu rižu i puno vode.
Za smetlare je uvijek dobro pri ruci imati tablete aktivnog ugljena. :S
Kad poždere nešto sumnjivo, slobodno mu daš desetak tableta (može i više, pitaj veta za doze po težini psa. Ja mojoj dajem 5-6 tableta). Pomažu kod apsorpcije i izlučivanja toksina.
Za zaustavljanje sraćke dobar je linex, ali proljeve ne treba ignorirati.
Pogotovo kod patuljastih pasmina jer veoma brzo dehidriraju.

Ako uz proljev ide i povraćanje, velike su šanse da se radi o enteritisu i smirit će se tek nakon kure lijekovima. Ako nema povraćanja, no stolica je puna sluzi i sukrvice, onda se radi o kolitisu i opet ga treba staviti na kuru.
Dodatno, kod učestalih proljeva, svakako treba isključiti giardiju i ostalu gamad.
Ukratko, ako pas ima više od dva proljevasta sraćkanja, svakako otiđite veterinaru. A ako u proljevu nađete sluz ili krv, otiđite odmah.

Što se hrane i vode tiče, voda im mora uvijek biti dostupna, no životinju treba staviti na 12 sati posta i tek nakon toga najprije uvesti rižu, a zatim i bijelo pileće meso. Porcije moraju biti malene (otprilike desetina onoga što inače dobiva) i treba ih davati svakih 1,5-2 sata.
Za zaustavljanje proljeva/reguliranje probave postoje i medicinske hrane. Dobar je Sensitivity Control od Royal Canina.
Kad se proljev smiri, pas treba jesti laganije i manje obroke još nekih 24 sata prije nego se vratite na stari ritam prehrane.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

21 Mar 2012, 11:21

Tupelo » wrote:

I da, smetnula sam s uma da imaš maltezera dok sam ti keljila one recepte.
Oprezno s mrkvom.
Možeš mu je davati, ali u znatno manjim količinama nego što sam ja stavljala. Mrkva tj. karoten "farba" dlaku pa bijeli psi znaju postati onako čudno roskasti. :zubo:
Aristocat, daj mu mrkve svaki dan! :lux: Sjooo, da imam neko bijelo pašče, odmah bih kupio tonu mrkve. :cerek:

A jel' ih se može farbat' i u druge boje? :kokice:
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Bios
slučajna nakupina stanica
Posts: 1755
Joined: 18 Sep 2011, 09:08
Location: U pokretu...

21 Mar 2012, 11:38

A, evo, već duže vrijeme nema nikakvih problema. Sad sluša: Fuj!, Ne! i Pusti! Ponekad povrati višak svoje spize, al' i to rijetko.

Strašno kako je glupav i koliko vremena treba da on nešto usvoji. S bretoncem je to sve išlo u hodu, bez napora. Ovaj me je uništio.

Inače, on sam sebe stavi na post kad mu je želudac u komi. I nikad još nije imao tragove krvi u stolici iako sam se jednom prepala kad sam vidjela nešto crveno dok nisam skužila da je to crveni konac s bejzbol loptice koju je djelomično pojeo. :zubo:

Pitat ću veta te tablete. Hvala, Tupelo. :kiss:
Maštam ... :lux:
Jebeš čovika koji nije reka i poreka.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

21 Mar 2012, 12:21

Bios » wrote:Zar nije ta ampula protiv buha i krpelja?

Za crijevne parazite dobiju tabletu jednom godišnje. Koja proradi dan poslije. Pa mu moram pratiti ponašanje da mu ne bi pobjeglo doma. Poše, kako je jednom usrao parket (doslovno).

Inače, kad kreten proždrljivi pojede nešto što ne smije, par dana mu dajem sluzavu smeđu rižu i puno vode.
Ima vise vrsta ampula. :zubo: Moji ne dobivaju nis protiv krpelja, bilo bi suludo.
Nisu nikad dobili proljev nakon ampule.
Nemam sad macji passport kod sebe da iscitam, ovo sto mi dobivamo je iskljucivo za mace (znaci ne pola kolicine za psa kao sto neki vetovi daju) i za parazite.

Aktivni ugljen pomaze i meni. :cerek:
Hrana za oporavak nakon proljeva i co. Integra Sensitive. :S
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

23 Mar 2012, 15:55

Na jednu stvar sam potpuno zaboravila kad je u pitanju hrana, a zapravo je interesantno da na tako nesto niti nisam pomislila. Naime, sto je sa prehranom sirovom hranom pogotovo sirovim mesom?
Dolazi li tako nesto uopce u obzir i ako ne, zasto ne?

Zar nije najprirodnija stvar na svijetu da pas jede sirovo meso? :D
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

23 Mar 2012, 15:58

vrrrlet » wrote:
Aristocat, daj mu mrkve svaki dan! :lux: Sjooo, da imam neko bijelo pašče, odmah bih kupio tonu mrkve. :cerek:

A jel' ih se može farbat' i u druge boje? :kokice:
:)

Pa znas sto... narandzast bi mi pristajao uz cipele, ali neka ga.
Vise ga volim bijelog.
Prirodno je u modi. :)
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

23 Mar 2012, 16:00

http://www.animacanis.hr/proizvodi.php

Evo ti Animacanisov Barf pa baci oko.
Znam zbilja jako puno pasa koji su na njemu i svi su prezadovoljni. Također, znam dosta pasa koji su muku mučili s gastritisom i alergijama i koji su se na Barfu preporodili.
Jedini problem s Barfom je što smrdi k'o 100 kuga. Psima to jako paše, no meni se od njega doslovce okreće želudac.


Sirovo meso je ok, ali mora biti kontrolirano radi mogućih nametnika.
Obavezno mora biti potpuno svježe.
Jednako tako, za zabavu mu možeš dati i goveđu kost s hrskavicom i komadićima mesa.
Obavezno ga pokušaj naučiti da ju jede na prostirci i na jednom mjestu jer će ti napraviti svinjac ako je bude razvlačio gdje stigne.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
Post Reply