SETI (potraga za izvanzemaljskom inteligencijom)

Matematika, fizika, kemija, biologija, geologija...
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

23 Feb 2012, 19:32

Otvaram temu kako bih vam 'prodao' ideju kako i vi možete napraviti doprinos znanosti a da zapravo ništa ne radite. Sve što treba je računalo koje je barem par sati dnevno uključeno što za prosječnog trkeljaša mislim da neće biti problem. :zubo:

Da ne okolišam previše - određeni znanstveni pothvati zahtjevaju jako puno računanja a ljudi nemaju para za superračunala i sl. fore. Nekoć davno neki pametnjakovići su se sjetili da postoji hrpa računala u svijetu koji većinu svog vremena ne rade apsolutno ništa pa su smislili način kako da upotrijebe tu neiskorištenu procesorsku snagu.

To otprilike izgleda ovako: na vašem računalu se vrti programčić koji povremeno s interneta skine paket podataka za obradu, obradi ga dok vi ništa bitno ne radite i vrati rezultate nakon čega se proces ponavlja.

Ja osobno sam počeo sa projektom SETI@home. Taj projekt šalje vašem računalu podatke sa radio teleskopa a računalo traži čudnovate signale među svime što je prikupljeno.

Nakon toga sam prešao na folding@home projekt koji istražuje princip izgradnje proteina u ljudskom tijelu u svrhu pronalaska lijekova za određene bolesti i radi boljeg razumijevanja funkcioniranja stanice ljudskog tijela. Ovaj projekt je već donio konkretne rezultate a laboratorijska ispitivanja su pokazala da su izračuni točni. Ovo je tretnutno najveći takav projekt na svijetu i ja sam ponosan što sam dio toga.

Uključite se. :mudri: Ako imate pitanja, još bolje...


User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

23 Feb 2012, 19:34

Ja sam mislila da je ovo tema o klikanju na fejsbuku. :misli:
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

23 Feb 2012, 20:23

Postoje li projekti koji nude na taj način procesorsko vrijeme, odnosno može li se nešto prijaviti negdje nekome?

Postoji li kakav popis takvih projekata?
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

23 Feb 2012, 20:50

Ovaj projekt nudi procesorsko vrijeme na taj način: BOINC
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

27 Feb 2012, 16:40

A možete i drveće sadit :D

http://www.tree-nation.com/
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

29 Feb 2012, 19:56

Ili spašavati prašume. Dobro si me podsjetila:

Klik
User avatar
admin
Grand Master of the Jedi Order
Posts: 1770
Joined: 13 Oct 2016, 19:32
Been thanked: 2 times
Gender:

07 Apr 2017, 10:02

ElliQuinn wrote:
23 Feb 2012, 19:34
Ja sam mislila da je ovo tema o klikanju na fejsbuku. :misli:
Naslov više ne glasi Aktivizam iz fotelje. Kako je riječ o računalnim klasterima i znanosti, promijenio sam ga jer je bio besmislen.
Stitch
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

09 Apr 2017, 15:31

Bolje da nas niko ne vidi ni ne čuje.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

10 Apr 2017, 10:44

admin wrote:
07 Apr 2017, 10:02
Naslov više ne glasi Aktivizam iz fotelje. Kako je riječ o računalnim klasterima i znanosti, promijenio sam ga jer je bio besmislen.
Kakve veze sađenje drveća i spašavanje prašuma ima s izvanzemaljskom inteligencijom? :confused:
User avatar
admin
Grand Master of the Jedi Order
Posts: 1770
Joined: 13 Oct 2016, 19:32
Been thanked: 2 times
Gender:

10 Apr 2017, 11:08

Nikakve. No to je ionako dopuna.

Htio sam isprva staviti Posuđivanje računalnih resursa u znanstvenim projektima kako bih obuhvatio sve, ali to opet ništa ne znači. Takvo što nitko u tražilicu neće utipkati. A SETI je poznat projekt. Daleko najpoznatiji te vrste.
Stitch
User avatar
ITGuy
Posts: 4
Joined: 13 Feb 2017, 19:03

11 Apr 2017, 02:27

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of ... g_projects


Spisak distributivnih racunalnih projekata
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

12 Apr 2017, 19:42

ITGuy wrote:
11 Apr 2017, 02:27
Spisak distributivnih racunalnih projekata
Dobar ti je taj popis, no za termin nisam siguran. Prije bi bilo "distribuiranih", jer su razdijeljeni na mnogo jedinica.

Imaš li kakvu knjigu o tome? Mislim na prijevod. Nemam pojma kako bi se to u nas zvalo.
Potpisi su za budale.
User avatar
ITGuy
Posts: 4
Joined: 13 Feb 2017, 19:03

13 Apr 2017, 18:34

Stitch wrote:
Dobar ti je taj popis, no za termin nisam siguran. Prije bi bilo "distribuiranih", jer su razdijeljeni na mnogo jedinica.

Imaš li kakvu knjigu o tome? Mislim na prijevod. Nemam pojma kako bi se to u nas zvalo.
Jest, pogriješio sam u prevodu, "Distribuiranih" je tačno, pogledao sam u knjigu za srednju el. teh. školu. Ugl. To su mreže gdje se racunarske jedinice spajaju kako bi funkcionisale tako da rade na rješavanju istog problema. Problem se "razbije" na manje dijelove pa svaki računar riješava jedan dio, baš kao sto je slučaj za SETI.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

28 Feb 2018, 02:52

Hmmm, inčresting...

Breakthrough Listen is a science-based program to search for intelligent extraterrestrial communications in the Universe. With $100 million in funding and thousands of hours of dedicated telescope time on state-of-the-art facilities, it is the most comprehensive search for alien communications to date. The project began in January 2016, and is expected to continue for 10 years.
...
The project is the most comprehensive search for alien communications to date. It is estimated that the project will generate as much data in one day as previous SETI projects generated in one year. Compared to previous programs, the radio surveys cover 10 times more of the sky, at least 5 times more of the radio spectrum, and work 100 times faster. The optical laser survey is also the deepest and broadest search in history.
Andrew Siemion, Director of the Berkeley SETI Research Center at the University of California, Berkeley, describes that "We would typically get 24–36 hours on a telescope per year, but now we'll have thousands of hours per year on the best instruments...It's difficult to overstate how big this is. It's a revolution."
...
On August 30, 2017, Breakthrough Listen said it picked a series of 15 radio bursts coming from a dwarf galaxy about 3 billion light years away. Breakthrough Listen researchers said the possibility of source being extraterrestrial life can't be ruled out as yet. The radio emissions were detected by the Green Bank Telescope in West Virginia. The source is FRB 121102 which was already known but the activity was vastly different in the latest findings.


https://en.wikipedia.org/wiki/Breakthrough_Listen
http://www.astronomerstelegram.org/?read=10675

Srećom, ako i jesu neki vanzemljaci, dobre su šanse da su poslije tri milijarde godina već debelo mrtvi :D
what we've got here is failure to communicate
Post Reply