Čemu služe škole?

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

28 Sep 2011, 11:52

Čitam jučer članak o dečku kojeg su ispisali u šestom mjesecu iz škole jer je trebao pasti, upisali ga u privatnu gimnaziju gdje je prošao i sad ga opet upisuju u staru školu. Prosvjetnoj inspekciji je sve pet. Roditelj se pravi grbav.

Zašto onda uopće dijete šalje u školu kad mu nije bitno što to dijete zna nego koju svjedodžbu ima? Čemu nam danas služe škole, zar zaista samo zato da imamo potreban komad papira u nekoj birokratskoj proceduri?

S druge strane, možda ne bih ni otvorila temu da nisam dobila ovu forvardušu:
> Situacija 1:
>
> Petar i Marko su se potukli u školi.
>
> 1981: Okruže ih druga deca. Petar pobedi. Jedan drugome stegnu
> ruke i postanu najbolji prijatelji.
>
> 2011: Direktor škole pozove policiju koja sasluša oba dečaka i
> njihove roditelje. Oba dečaka, zajedno sa roditeljima, moraju
> čitavu godinu posećivati program za sprečavanje nasilja.
>
> Situacija 2:
>
> Roman je nemiran u razredu i ometa druge učenike.
>
> 1981: Učiteljica ga pošalje kod direktora i taj mu prilepi
> nekoliko vaspitnih. Roman se nakon toga vrati u razred gde je
> miran najmanje sedam dana i ne ometa časove. Nakon toga se
> lekcija ponavlja. Kroz nekoliko godina postane pametniji, umiri
> se i postane cenjeni kuvar.
>
> 2011: Romana pošalju kod školskog psihologa koja ga uputi dalje
> kod psihijatra koji mu prepiše tablete koje su moćni sedativi.
> Romanovi roditelji počnu dobijati dodatak za dete sa posebnim
> potrebama. Roman dobije potvrdu da je dete sa posebnim
> potrebama. Uđe u ulogu bolesnika tako da godinama posećuje
> psihijatrijske ustanove.
>
> Situacija 3:
>
> Miloša boli glava i ponese nekoliko aspirina u školu.
>
> 1981: Od učiteljice dobije čašu vode da može da popije
> tablete.
>
> 2011: Učiteljica obavesti školskog psihologa da Miloš uzima
> nekakve tablete, ova obavesti direktora koji pozove policiju.
> Ova sasluša Miloša zbog mogućeg posedovanja ilegalnih droga.
> Kod njega kući naprave raciju. Nakon toga se još dugo govori
> da se Miloš "sigurno drogira" i da je "narkoman".
>
> Situacija 4:
>
> Neoprezno se igrajući sa loptom mali Ivan razbije susedima
> prozor. Zbog toga ga njegov otac presavije preko kolena i
> kaišem mu "nacrta" nekoliko kobasica po goloj guzici.
>
> 1981: Ivan postane pažljiviji u igri. Izraste u normalnog
> dečaka, završi škole i postane uspešan poduzetnik.
>
> 2011: Ivanovog oca zatvore zbog zlostavljanja deteta. Ivana daju
> u hraniteljsku porodicu, a tokom vremena postane član lokalne
> bande maloletnih krimilnalaca. Psiholog uveri Ivanovu sestru da
> je i ona morala biti zlostavljana, tako da njihov otac tri
> godine provede u zatvoru.
>
> Situacija 5: Mihajlo napuni konzervu sa barutom koji je izvadio
> iz nekoliko petardi i sa tom napravom raznese mravinjak.
>
> 1981: Mravi izgrade novi mravinjak.
>
> 2011: Zbog eksplozije pozovu policiju, vojsku i specijalne
> jedinice. Mihajla osumnjiče za teroristički akt. Služba
> državne bezbednosti se pridruži istrazi i počene detaljno da
> istražuje njegove roditelje, zaplene im računare, a ostalu
> decu privremeno stave u sigurne kuće. Mihajlov otac bude
> stavljen na listu državnih neprijatelja i dobije tajnu zabranu
> zapošljavanja u državnoj službi.
>
> Situacija 6:
> Tokom igre Dušanka padne i odere kolena. Dok plače priđe joj
> učitelj, zagrli je i pomiluje je kako bi je utešio.
>
> 1981: Dušanki je odmah bolje i ubrzo nastavi sa igrom.
>
> 2011: Učitelja optuže za nepoštovanje detetovog prava na
> telesni integritet i neprimereno dodirivanje maloletnog deteta.
> Pojavi se sumnja da je pedofil. Saslušaju se druga deca da bi
> se ustanovilo da li ih je neprimereno dodirivao. Privremeno ga
> suspenduju do okončanja istrage. Posle višegodišnjeg procesa
> ga na kraju osude uslovno. Nakon neuspešnih pritužbi, slučaj
> završi na evropskom sudu. Dušanki kao žrtvi zlostavljanja
> predlože da redovno posećuje psihoterapeuta.


Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

28 Sep 2011, 11:58

Dobila sam i ja taj mail prije koji dan, ali nisam odgovarala na njega jer je poslan u šaljivom tonu. Odgovor mi ne bi bio šaljiv. Ne mislim ni da je 1981 bilo savršeno, niti da je danas. Kad bi se to dvoje nekako uspjelo iskombinirati bilo bi podnošljivo.
Happy Easter!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Sep 2011, 12:00

Uuu, nova tema. I to ozbiljna. :cerek:

Najprije, ne volim ovako intonirane naslove. Čemu? Nije baš da su škole nepotrebne i nekorisne.

Zatim, nisu škole krive za nepostojanje propisa ili njihovu manjkavost. One ih samo provode. Kriv je Sabor i mjerodavno ministarstvo.
Potpisi su za budale.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

28 Sep 2011, 12:04

Ma krivi su i roditelji, ako mene pitaš, kojima je najbitnije dobiti komad papira za svoje dijete čime u biti obezvređuju svaki rad ljudi u školama. Idu mi na živce i poslodavci kojima je od iskstva bitniji staž i diploma iz upravo te-i-te struke i ni jedne druge.

A i komorske udruge su mi jako sumnjive, ponašaju se više kao srednjovjekovni cehovi nego kao udruge koje osiguravaju da se poštuju standardi struke i minimum kvalitete.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Sep 2011, 12:10

ElliQuinn » wrote:Ma krivi su i roditelji, ako mene pitaš, kojima je najbitnije dobiti komad papira za svoje dijete čime u biti obezvređuju svaki rad ljudi u školama. Idu mi na živce i poslodavci kojima je od iskstva bitniji staž i diploma iz upravo te-i-te struke i ni jedne druge.
To je sad djelić mnogo šire teme koja uključuje fenomene poput života u predatorskoj inačici kapitalizma, kronični nedostatak vremena i novca, obezvređivanje odgoja, etike i morala te svijet kao globalno selo u kojem klince stalno bombardiraju suvišnim, katkad i kontradiktornim informacijama. Sve to utječe na njihove stavove i ciljeve.

No činjenica jest da su roditelji, loši roditelji, mnogo toga prepustili nastavnicima i profesorima. A to je krivo. Obitelj je osnova svega.
Potpisi su za budale.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

28 Sep 2011, 12:10

dobila sam i ja taj mail, i isto sam ga smatrala polušaljivim.
čemu služe škole? ja se iskreno ufam da još uvijek služe poučavanju.
put kojim prolaziš trebao bi biti jednak za sve.
zakoni su tu da uvedu red u školstvo, ovaj tvoj primjer pokazuje da su svi radili sve po propisu, ali ostao je gorak okus u ustima.
nažalost, danas je bitnije da škola pokaže dobre rezultate nego da ima ljud ekoji nešto zaista i znaju, pa se ovakve situacije događaju.
zašto nema zakona o upisu nazad u školu, koji ne bi tako olakšavao manipulaciju?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

28 Sep 2011, 12:14

U svakom slučaju, sve vodi prema tome da je bitnije kojim se papirom pokrivaš nego što znaš. I zato se pitam čemu nam služe škole. Papir se može kupiti, laki prolazi se mogu kupiti.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

28 Sep 2011, 12:15

Hekatonhir » wrote:
To je sad djelić mnogo šire teme koja uključuje fenomene poput života u predatorskoj inačici kapitalizma, kronični nedostatak vremena i novca, obezvređivanje odgoja, etike i morala te svijet kao globalno selo u kojem klince stalno bombardiraju suvišnim, katkad i kontradiktornim informacijama. Sve to utječe na njihove stavove i ciljeve.

No činjenica jest da su roditelji, loši roditelji, mnogo toga prepustili nastavnicima i profesorima. A to je krivo. Obitelj je osnova svega.
slažem se
ali, moram se osvrnuti na boldano; raspolaganje vremenom i novcima - danas je poželjno da dijete ide na barem 3 dodatne aktivnosti što iscrpljuje i vremenske i novčane potencijale i vodi do toga da je cijela obitelj u 22.00 slomljena od umora i frustracija, a funkcija obitelji se svodi na usluge prehrane i spavanja
Last edited by baja on 28 Sep 2011, 12:16, edited 1 time in total.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

28 Sep 2011, 12:16

Pješčana » wrote: zašto nema zakona o upisu nazad u školu, koji ne bi tako olakšavao manipulaciju?
Zašto roditelju tog djeteta nije bitno što mu dijete zna? Mene to jako muči. Takav roditelj nikad neće pristati da se povećaju davanja za školu, jer od nje i ovako dobiva ono što mu treba.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

28 Sep 2011, 12:19

ElliQuinn » wrote: Zašto roditelju tog djeteta nije bitno što mu dijete zna? Mene to jako muči. Takav roditelj nikad neće pristati da se povećaju davanja za školu, jer od nje i ovako dobiva ono što mu treba.
Iz istoga razloga zašto roditelju nije bilo bitno ni da sam zna, pretpostavljam.
Nek(v)arljiva.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Sep 2011, 12:23

baja » wrote: slažem se
ali, moram se osvrnuti na boldano; raspolaganje vremenom i novcima - danas je poželjno da dijete ide na barem 3 dodatne aktivnosti što iscrpljuje i vremenske i novčane potencijale i vodi do toga da je cijela obitelj u 22.00 slomljena od umora i frustracija, a funkcija obitelji se svodi na usluge prehrane i spavanja
To "danas je poželjno" vrlo je opasna rečenica - djetetu treba onoliko koliko može izdržati. Zašto njega nitko ništa ne pita? Protiv sam toga da se dijete upisuje na sve žive aktivnosti, zato što roditelji liječe vlastite komplekse ili zato što to okolina zahtijeva. Ne, dijete treba ići na ono što voli, što ga zanima i što će bez problema svladati. Bila to glazbena škola, engleski jezik ili neki sport, svejedno.

No osnovni je uvjet da bez napora ispunjava školske obaveze. Ističem to - bez napora. Dijete ne treba iscrpljivati, ono se mora i igrati. Zabavljati. Provoditi vrijeme slobodno i neopterećeno.
Potpisi su za budale.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

28 Sep 2011, 12:34

ElliQuinn » wrote: Zašto roditelju tog djeteta nije bitno što mu dijete zna? Mene to jako muči. Takav roditelj nikad neće pristati da se povećaju davanja za školu, jer od nje i ovako dobiva ono što mu treba.
Pa bar je to ocito, jer je i njega odgajao i napravio kreten.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

28 Sep 2011, 12:36

JPK » wrote: Pa bar je to ocito, jer je i njega odgajao i napravio kreten.
Eto, kretenluk je nasljedan.
Za zaraznost još nisam sigurna.
Nek(v)arljiva.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

28 Sep 2011, 12:37

Hekatonhir » wrote: To "danas je poželjno" vrlo je opasna rečenica - djetetu treba onoliko koliko može izdržati. Zašto njega nitko ništa ne pita? Protiv sam toga da se dijete upisuje na sve žive aktivnosti, zato što roditelji liječe vlastite komplekse ili zato što to okolina zahtijeva.
da, vrlo opasna situacija
ne ulazeći u pojedinačne slučajeve iskompleksiranosti, okolina vrši veliki pritisak
jer, ako njih 20 ide na 3 do 5 aktivnosti, preostalih 5 s jednom ili nijednom je, u najmanju ruku, čudno
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Sep 2011, 12:41

baja » wrote: da, vrlo opasna situacija
ne ulazeći u pojedinačne slučajeve iskompleksiranosti, okolina vrši veliki pritisak
jer, ako njih 20 ide na 3 do 5 aktivnosti, preostalih 5 s jednom ili nijednom je, u najmanju ruku, čudno
Tako je to kad djeca prave djecu. Ili kad kreteni prave djecu. :D

Biti roditelj znači razmišljati svojom, a ne tuđom glavom.
Potpisi su za budale.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

28 Sep 2011, 12:42

baja » wrote: da, vrlo opasna situacija
ne ulazeći u pojedinačne slučajeve iskompleksiranosti, okolina vrši veliki pritisak
jer, ako njih 20 ide na 3 do 5 aktivnosti, preostalih 5 s jednom ili nijednom je, u najmanju ruku, čudno
ta djeca onda žive negdje drugdje. ta što idu na 5 aktivnosti. očito u finim kvartovima, ali svakako ne u mom. :ne zna:
Nek(v)arljiva.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

28 Sep 2011, 12:44

baja » wrote: da, vrlo opasna situacija
ne ulazeći u pojedinačne slučajeve iskompleksiranosti, okolina vrši veliki pritisak
jer, ako njih 20 ide na 3 do 5 aktivnosti, preostalih 5 s jednom ili nijednom je, u najmanju ruku, čudno
Ja nikad u zivotu nisam isao na nikakvu usranu aktivnost. U slobodno vrijeme (koje je bilo stalno osim za nastave) sam isao cestom s prackom u ruci i gadjao znakove, lampe i slicno. Petarde su mi bila najomiljenija igracka.
Pa sam svejedno ispao odlicno. :raspa:

A ovi s deset aktivnosti sad okolo salju ovakve zivotopise:
http://i47.tinypic.com/21cw2go.jpg
http://i47.tinypic.com/xdf3oz.jpg
http://i49.tinypic.com/28vao3k.jpg
http://i48.tinypic.com/1zn7jb6.jpg

:D
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

28 Sep 2011, 12:46

kukuriku » wrote: očito u finim kvartovima, ali svakako ne u mom. :ne zna:
nisam ni ja u finom kvartu al' sam svejedno nekidan čula jadikovku mame (kako nema vremena ni za što) jer razvozi princezu predškolske dobi (!) na engleski, zbor, ritmiku, a u najavi je i karate... neke od ovih se preklapaju pa ide svako drugi tjedan :zvrko:
meni se i dvije čine previše
:zubo:
Last edited by baja on 28 Sep 2011, 12:49, edited 1 time in total.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

28 Sep 2011, 12:47

baja » wrote: da, vrlo opasna situacija
ne ulazeći u pojedinačne slučajeve iskompleksiranosti, okolina vrši veliki pritisak
jer, ako njih 20 ide na 3 do 5 aktivnosti, preostalih 5 s jednom ili nijednom je, u najmanju ruku, čudno
Ne priznajem pritisak okoline. Ne priznajem.
To je odvajkada izgovor slabića i onih kojima, u biti, nije stalo.

Usto, zaboravljate da u normalnim gradovima dijete samo ide na izvannastavnu aktivnost već od svoje desete godine. Dakle - izvannastavna aktivnost bude roditelju odmor, a ne umor. ;)
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

28 Sep 2011, 12:48

baja » wrote: nisam ni ja u finom kvartu al' sam svejedno nekidan čula jadikovku mame (kako nema vremena ni za što) jer razvozi princezu predškolske dobi (!) na engleski, zbor, ritmiku, a u najavi je i karate... neke od ovih se preklapaju pa ide svako drugi tjedan :zvrko:
meni se i dvije čine previše
Ta mama je tuka, kraj priče.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

28 Sep 2011, 12:49

Meni recimo ide na kurac što se sad kao mora ići na informacije. To se od odgovornih roditelja očekuje. Rekoše na roditeljskom.
Za koji kurac, molim lijepo. Ako odem na roditeljski, ocjene su dobre i čildrensi mi ne rade sranja po školi, koji ću drek obijat razredničina vrata svako toliko? Je, da, nemam pametnija posla. Mogu, recimo, bit na forumu.
Nek(v)arljiva.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Sep 2011, 12:49

Potpisi su za budale.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

28 Sep 2011, 12:50

Hekatonhir » wrote:Dijete ne treba iscrpljivati, ono se mora i igrati. Zabavljati. Provoditi vrijeme slobodno i neopterećeno.
Nisam u to siguran. Naime, točno je, slažem se, ali treba dijete i učiti realnom životu. Koji nije slobodan i nije igra. Kako raste, treba mu davati i obaveze koje nisu sasvim lagodne. Dijete koje do kraja osnovne nije naučilo svladavati prepreke i zatomiti nelagodu i manju muku i odraditi i ono što mu se ne radi, najebat će u životu. Mnoge relativno lake (ali bezvezne) stvari bit će mu muka, jer je naviknuo na sve osim na trud i obaveze. A život će mu servirati svašta što mu se baš neće dati odrađivati.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

28 Sep 2011, 12:51

schmokljan » wrote: Ne priznajem pritisak okoline. Ne priznajem.
To je odvajkada izgovor slabića i onih kojima, u biti, nije stalo.
djeci je stalo, da ne budu različiti od drugih
onda oni vrše pritisak na roditelje :D
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

28 Sep 2011, 12:51

kukuriku » wrote:Meni recimo ide na kurac što se sad kao mora ići na informacije. To se od odgovornih roditelja očekuje. Rekoše na roditeljskom.
Za koji kurac, molim lijepo. Ako odem na roditeljski, ocjene su dobre i čildrensi mi ne rade sranja po školi, koji ću drek obijat razredničina vrata svako toliko? Je, da, nemam pametnija posla. Mogu, recimo, bit na forumu.
In je ići na informacije, nisi znala?
Post Reply